Statystyki odwiedzin  

Dzisiaj: 4
Wczoraj: 3
Poprzedni tydzień: 36
Poprzedni miesiąc: 157
Ogółem: 91018

Poland 48.1%Poland
United States 18.5%United States
China 18.5%China
United Kingdom 4.9%United Kingdom
Russian Federation 3.7%Russian Federation
   

My na Facebooku  

 
   
   
 
   

Jakości powietrza  

   

Spis treści

Archiwum artykułów: 2017 - Grudzień

Ruchoma szopka w Tuchowie u Redemptorystów

(Realizacja i montaż Stanisław Plebanek 2017-12-24)


Wesołych i pogodnych świąt

Radość niech panuje w całym ludzkim rodzie, Bóg raz jeden w życiu na ten świat przychodzi. By odkupić winy wszystkich ludzi świata By bliskich pojednać, a nawet pobratać.

Niech radość ogromna rozświetli Was, Łamiąc się opłatkiem, jak każe nam zwyczaj. W tym akcie składajcie najlepsze życzenia Niech to, co nas cieszy, nigdy się nie zmienia.

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia, jest taka moc, co smutek w radość przemienia, jest taka siła, co spełnia marzenia... To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.


Zawiadomienie w sprawie lasów. Urząd Gminy Skrzyszów informuje, że od dnia 1 stycznia 2018 roku na terenie miejscowości Łękawica, Pogórska Wola, Skrzyszów i Szynwałd zaczną obowiązywać uproszczone plany urządzenia lasów będących własnością osób fizycznych, opracowane przez Starostę Tarnowskiego. Od tej daty, do dnia 31 grudnia 2027 r. wszyscy właściciele lasów są zobowiązani prowadzić gospodarkę leśną, w tym wycinkę drzew, zgodnie z ustaleniami zawartymi w zatwierdzonych planach. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z planami oraz otrzymać z nich wyciągi w postaci skróconego opisu taksacyjnego i ustalonych zadań gospodarczych w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa, ul. Narutowicza 38, 33-100 Tarnów. (info. www.skrzyszow.pl 2017-12-21)

drwal


36 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z "Solidarnością" a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni "Wujek" podczas pacyfikacji strajku.

Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku. (info. www.wikipedia.org 2017-12-13)

W Boże Narodzenie 1981 roku, w wielu oknach w różnych krajach na świecie zapłonęły świece. Zapłonęły m.in. w Watykanie i w Białym Domu. Był to gest solidarności z Polakami, których, jak to powiedział Ronald Reagan, zdradził własny rząd.

Fragment ogłoszenia stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku


Misyjny Jarmark z Aniołami. Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji działające przy sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej organizuje już XI Misyjny Jarmark z Aniołami. Gdzie będzie można kupić różnego rodzaju ciasta, słodycze, ozdoby i pamiątki świąteczne. Środki zebrane na tegorocznym Jarmarku będą przeznaczone na budowę kościoła w Mińsku na Białorusi, którą prowadzi o. Stanisław Staniewski CSsR. Jarmark odbędzie się 17 grudnia na terenie sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. (2017-12-12)

jarmarkzaniolami17


Spotkanie dla seniorów. Na spotkaniu mgr Mariola Singh wygłosi wykład pt. "Tajemnice szczęśliwego życia seniora". Policjant Krzysztof Liszka omówi problematykę bezpieczeństwa seniorów. Organizatorami spotkania jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Na spotkanie serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Skrzyszów w środę 13 grudnia o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. (2017-12-11)

Złota myśl seniora

Nikt nie jest tak stary
by nie mógł się jeszcze
czegoś nowego nauczyć
(Ajschylos)

senior17


Rozmowa z Marcinem Kiwiorem wójtem gminy Skrzyszów. W audycji rozmawiano między innymi na temat budowy - przebudowy, drogi przebiegającej przez Ładną, Skrzyszów, Łękawicę, Trzemesnę i Karwodrzę. Będzie to wygodne połączenie Tuchowa ze Starą "czwórką" o długości 13 km. Rozmowę przeprowadziła Małgorzata Miczek Zabawa w Radiu RDN Małopolska w audycji "Słowo za słowo" 8 grudnia 2017 roku. (2017-12-10)


Zwiększenie odstrzału dzików na terenie Gminy Skrzyszów. W sezonie łowieckim 2017/18 Koło Łowieckie zwiększy odstrzał dzików o 100 sztuk. Zwiększenie odstrzału zmniejszy populację dzików, które niszczą uprawy rolne i są niebespieczne dla mieszkańców. Dziki niszczą uprawy, a wypłacane odszkodowania nie rekompensują poniesionych strat. Czasem dziki niszczyły uprawy w przydomowych ogródkach, a dzieci idące do szkoły spotykały je na swej drodze. Zdarzało się nawet, że dziki wyjadały pokarm psom :-) (2017-12-05)

dzikodstrzal


Zimowe utrzymanie dróg. Urząd Gminy w Skrzyszowie informuje, że:
1) za zimowe utrzymanie dróg gminnych w sezonie 2017/2018 odpowiada Firma Transportowo-Handlowa reprezentowana przez Pana Kazimierza Świdzińskiego tel. kom. 604-808-248.
2) za zimowe utrzymanie dróg powiatowych odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie z siedzibą w Zgłobicach, tel. dyżurny 501-799-432 całodobowy lub tel. (0-14) 674-12-30, 678-70-50 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00- 15:00.
3) za zimowe utrzymanie dróg krajowych odpowiada, GDDKiA w Krakowie Rejon w Tarnowie całodobowy dyżur prowadzony jest pod nr tel. 723-904-549 lub 14 651-37-47.
Aktualne informację są dostępne w zakładce "Zimowe Utrzymanie Dróg" na stronie Gminy Skrzyszów. (info. www.skrzyszow.pl 2017-12-02)

odsniezanie


Pokój zagadek – exit room PODDASZE w Skrzyszowie. Piątek. Idziecie do biblioteki. Oddajecie przeczytane książki i wypożyczacie nowe. Poszukujecie historii, która intryguje. Jeszcze nie wiecie, czy to będzie fantastyka, romans, bajka czy literatura piękna. Błądzicie po bibliotece niczym po labiryncie. Regały przypominają uliczki, a książki to domy, w których mieszka tajemnica, zbrodnia i kara. Idziecie po schodach. Na poddaszu, obok stanowiska komputerowego, dostrzegacie małe, niepozorne drzwi. Wchodzicie. Drzwi się zatrzaskują i... czy uda wam się odkryć tajemnicę biblioteki i wydostać się z poddasza?
Pokój zagadek, to popularna gra, w której celem jest wydostanie się z pokoju. Aby tego dokonać, należy rozwiązać łamigłówki i znaleźć klucz w wyznaczonym czasie. Jeśli się nie uda – drużyna przegrywa.
Pokój zagadek PODDASZE to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinny i przyjaciół. Uczy współpracy, logicznego myślenia i sprytu.
Więcej informacji oraz rezerwacja pokoju pod nr. tel. 14 674 55 08 i w Bibliotece Publicznej w Skrzyszowie. Udział w zdarzeniu jest bezpłatny. Pokój zagadek PODDASZE zaprasza w każdy piątek od godziny 14.00 do 17.00, od 8 grudnia 2017 r. (info. www.skrzyszow.pl 2017-12-02)

pokojzagadek

Film promocyjny


Archiwum artykułów: 2017 - Listopad

Akademia Zdrowego Odżywiania. Projekt uczestniczy w plebiscycie na najciekawszą inicjatywę. Prosimy więc Państwa o głosowanie na Akademię Zdrowego Odżywiania. Codziennie można oddać 1 głos, zagłosuj teraz ››
W ramach projektu przeprowadzono 32 godziny warsztatów kulinarnych z zakresu przygotowania potraw zdrowej żywności oraz 4 godziny wykładów z dietetyki. Pod okiem pana Marka Stańczyka mistrza kucharskiego, uczestniczki przygotowały 29 prozdrowotnych potraw. Na zakończenie opracowano broszurę z przepisami potraw przygotowywanych na warsztatach. (2017-11-22)

zdrowezywienie

2zdrowezywienie

FIO-Małopolska Lokalnie - Akademia Zdrowego Odżywiania

3zdrowezywienie


Witam serdecznie

Jest już gotowy kalendarz Klubu Dobrze Nastawionych (i nie tylko) na 2018 rok, z moimi zdjęciami i mojego opracowania. To nie jest zwykły kalendarz! To jest pamiątkowy kalendarz, być może odnajdziesz się na którymś zdjęciu. Jeśli jesteś członkiem KDN (i nie tylko) koniecznie musisz go mieć! Nie czekaj zamów go już teraz!, zamówienia można składać telefonicznie e-mailem lub w siedzibie KDN, kontakt: www.klubdobrzenastawionych.pl/kontakt Lub kontakt z autorem przez Facebooka www.facebook.com/szynwald oraz przez Kontakt na stronie. (2017-11-18)

Pozdrawiam i miłego dnia


Wywiad Marcina Kiwiora w "Tarnowska.tv". Wójt gminy Skrzyszów był gościem programu "Raport regionu", z którym rozmawialiśmy o projekcie budżetu gminy na 2018 r., sondażu wyborczym przeprowadzonym przez radio RDN Małopolska na prezydenta Tarnowa ale również o gospodarce odpadami komunalnymi. (2017-11-17)


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Skrzyszowie. Tegoroczne obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 11 listopada w Skrzyszowie. Msza św. koncelebrowana za ojczyznę, z kapłanami z gminy została odprawiona w kościele parafialnym. Dalsza część uroczystości odbyła się przed Pomnikiem Pamięci, gdzie głos zabrał między innymi pan wójt Marcin Kiwior. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Gminy, samorządu, szkół i przedszkoli. Jak również reprezentanci organizacji działających w Gminie Skrzyszów oraz Policja, Służba więzienna i Wojsko. Na zakończenie wystąpił Zespołu Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy". (fot. Stanisław Plebanek 2017-11-12)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Zobacz również zdjęcia w Albumie Święto Niepodległości 11 Listopada, Msza św. za Ojczyznę Skrzyszów 2017 ››


Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. W 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Program obchodów święta:

9:00 msza św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Skrzyszowie
10:00 upamiętnienie poległych za ojczyznę oraz złożenie kwiatów i wiązanek pod Pomnikiem Wdzięczności w Skrzyszowie
10:30 koncert okolicznościowy Zespołu Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy" oraz program artystyczny uczniów w Szkole Podstawowej w Skrzyszowie

Na obchody święta zapraszają Samorząd Gminy Skrzyszów, Parafia w Skrzyszowie, Sołectwo, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II oraz Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. (2017-11-09)

16 11listopad17


Plebiscyt Edukacyjna Gmina Małopolski 2017 – głosowanie! Gmina Skrzyszów została zakwalifikowana do drugiego etapu głosowania w plebiscycie "Edukacyjna Gmina Małopolski 2017", tym samym plasując się na liście dziesięciu finalistów wśród wybranych gmin z Małopolski. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w internetowym głosowaniu na naszą gminę. Głosowanie rozpocznie się 6, a zakończy 19 listopada. Głosy będzie można oddawać za pośrednictwem strony: www.pociagdokariery.pl Tytuł Edukacyjnej Gminy Małopolski 2017 otrzyma gmina, która uzyska największą liczbę punktów liczonych procentowo i stanowiących sumę wynikającą z trzech kategorii. Plebiscyt Edukacyjna Gmina Małopolski promuje ciekawe inicjatywy o charakterze edukacyjnym realizowane w poszczególnych gminach Małopolski. (info. www.skrzyszow.pl 2017-11-07)

Liczymy na Państwa głosy!


Inwestycje i kultura w Gminie. O inwestycjach i wydarzeniach kulturalnych w gminie Skrzyszów z wójtem Marcinem Kiwiorem rozmawiała Maja Jamroz z "Magazynu Miasto i Ludzie". (2017-11-05)


"Czas ucieka, wieczność czeka..." Wszystkich Świętych w Szynwałdzie 1 listopada 2017 zobacz wszystkie zdjęcia ››

(fot. Stanisław Plebanek 2017-11-04)

 


Archiwum artykułów: 2017 - Październik

 

Wywiad z Marcinem Kiwiorem wójtem Gminy Skrzyszów. W Radiu RDN Małopolska w audycji "Słowo za słowo". Rozmawiano między innym o nowych inwestycjach. Rozmowę przeprowadziła Dorota Kunc 13 października 2017 roku. (2017-10-31)


Majsterkowicze. Zapraszamy początkujących majsterkowiczów i wynalazców, na warsztaty robotyczne. Dla uczestników będą do dyspozycji zestawy do konstruowania robotów i nauka programowania robotów. Zajęcia odbywać się będą w czwartki od 16 listopada o godzinie 17:00. Zapisać się można w Bibliotece w Łękawicy, tel. 146 744 234. (2017-10-27)

robotywarsztaty


Gmina Skrzyszów przyjazna ptakom – ochrona ptaków poprzez montaż budek lęgowych. Mieszkańcy gminy mogą nieodpłatnie otrzymać budki dla ptaków w Bibliotece w Szynwałdzie. Będzie je można odebrać w godzinach pracy Biblioteki czyli od 10:00 do 18:00, liczba budek jest ograniczona. Zadanie realizuje Stowarzyszenie Mój Szynwałd, które współfinansuje Gmina Skrzyszów. (2017-10-16)

budki


Wykład dra Jana Hebdy oraz wystawa fotografii "Szynwałd z tamtych lat". Pan dra Hebda na spotkaniu wygłosi wykład pod tytułem "Chłopów polskich droga do Polski". Pan dra miał już wykład w naszej Bibliotece na spotkaniu promującym album "Szynwałd - tak było" historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach. Przy okazji będzie również wystawa fotografii "Szynwałd z tamtych lat". Wszystkich serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 21 października o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. (2017-10-15)

wykladhebda17


koszWójt Gminy Skrzyszów w dniu 10.10.2017 r. organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych w Szynwałdzie. Odpady wielkogabarytowe powinny być wystawione w miejscu, z którego odbierane są odpady komunalne (pojemniki). Zbiórka prowadzona będzie od godziny 6:00. Do odpadów wielkogabarytowych NALEŻĄ: zużyte lub zepsute pralki, lodówki, komputery, tablety, telefony, telewizory, radia, żelazka, domowe elektronarzędzia, telefony komórkowe i inne, meble (stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele), dywany, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, drzwi, wanny, umywalki, grzejniki, meble ogrodowe, opony samochodów osobowych. Do odpadów wielkogabarytowych NIE NALEŻĄ: odpady powstałe w wyniku działalności gospodarczej, rolniczej, części samochodowe, odpady poremontowe (w tym okna), odpady niebezpieczne, środki ochrony roślin. Odpady te, należy przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pogórskiej Woli w dniach: wtorek w godz. 14:00-18:00 oraz w sobotę w godz. 8:00-12:00. Zbiórkę przeprowadzi firma FBSerwis Karpatia. Tel. (014) 621 45 85) (info. www.skrzyszow.pl 2017-10-06)


Zajęcia z tańca współczesnego. Grupa Tańca Współczesnego Aranż zaprasza na zajęcia z tańca współczesnego. Zajęcia będą się odbywały w Bibliotece w Szynwałdzie w poniedziałki od 16:30 do 18:00. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 602 395 955. (2017-10-06)

taniecwspolczesny


Zebranie wiejskie w Szynwałdzie. Pan wójt Marcin Kiwior przedstawił inwestycje wykonane w bieżącym roku i plany na przyszłość, są to między innymi.

›› wykonano wodociągowanie w przysiółku Paproć
›› wykonano odcinek ścieżki rowerowej
›› w planach jest wykonanie placu zabaw u Sióstr Służebniczek
›› został położony asfalt na paru odcinkach drug
›› rozpoczęto realizację wodociągowania w przysiółku Świniogóra
›› rozdano uczestnikom zebrania projekt nowego Statutu Sołectwa Szynwałd

wysłuchaj więcej w nagraniu

Bieżące sprawy sołectwa przedstawiła pani sołtys Maria Żywiec, omówiono między innymi następujące sprawy.

›› głosowano fundusz sołecki, z którego za 20 000 zł zostanie wykonany, pewien odcinek drogi a za 13 800 zł zostaną zakupione korytka betonowe, do rowów przy drogach
›› utwardzono i wyremontowano niektóre odcinki dróg

wysłuchaj więcej w nagraniu

zebraniewiejskie170914 (fot. Stanisław Plebanek 2017-10-01)


Warsztaty plastyczne - wspomnienia z wakacji, kamienie malowane. W pracowni Orange w Łękawicy odbędą się warsztaty plastyczne, 12 października o godzinie 17:00. Na zajęcia można się zapisać do 6 października (liczba miejsc ograniczona). W Bibliotece w Łękawicy oraz telefonicznie pod nr 146 744 234. (2017-10-01)

warsztatylekawica


Archiwum artykułów: 2017 - Wrzesień

Lekcje języka angielskiego. Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie zaprasza na zajęcia z języka angielskiego, które rozpoczną się 3 października.
Harmonogram zajęć:

14:00–15:00 klasy od 4-6 szkoły podstawowej
15:00-16:00 klasy od 1-3 szkoły podstawowej
16:00-17:00 przedszkole i zerówka
17:00-18:00 dorośli poziom podstawowy
18:00-19:00 dorośli poziom zaawansowany

Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece oraz pod nr tel. 146 742 346. (2017-09-29)

angielskibiblioteka


Projekt statutu Sołectwa Szynwałd. Na ostatnim zebraniu wiejskim został zaprezentowany nowy wstępny statut sołectwa Szynwałd. Mieszkańcy Szynwałdu mogą zgłaszać swoje propozycje zmian i uwagi do statutu w Urzędzie Gminy Skrzyszów. Propozycje można zgłaszać w pokoju nr 6 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30 w terminie do 31 października 2017 roku, zobacz statut zobacz statut ›› (2017-09-26)


Sukces gminy Skrzyszów na XIX Dożynkach Powiatu Tarnowskiego. W dniu 27 sierpnia br. w Gromniku odbyły się XIX Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Zgodnie z tradycją obchody dożynek nie mogły obyć się bez konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Konkurencja była duża i tak z dumą chcemy poinformować, iż w kategorii wieńca współczesnego to właśnie naszej gminie przyznano zaszczytne trzecie miejsce! Również niezmiernie miło nam poinformować, iż Pani Maria Żywiec sołtys sołectwa Szynwałd otrzymała wyróżnienie w zmaganiach o tytuł Sołtysa Roku 2016. (info. www.skrzyszow.pl 2017-09-19)

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

dozynkipowiatowe17


Uwaga, szczepienie lisów. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie informuje, że w dniach od 21 do 30 września 2017 r. na terenie miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego, w tym Gminy Skrzyszów zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Wobec powyższego w okresie przeprowadzania szczepień zalecane jest:

›› nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenie na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

›› kontakt zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.

›› nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

Więcej informacji znajduje się w załącznikach. Prosimy o zapoznanie się z ich treścią
i zastosowanie się do wskazanych zaleceń. (info. www.skrzyszow.pl 2017-09-17)

liswtrawie


Spotkanie autorskie z panią Zofią Kleszcz. Pani Zofia pochodzi z Szynwałdu, z domu Kołodziej. Na spotkaniu odbędzie się promocja jej autorskich tomików wierszy, które będzie można zakupić. Spotkanie odbędzie się 24 września (niedziela) o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z naszą rodaczką, wstęp wolny. (2017-09-13)

poetkakleszcz


Idź z duchem czasu i naucz się języka angielskiego – od juniora do seniora. Kurs jest dedykowany dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia będą odbywać się w Bibliotekach w Szynwałdzie i Łękawicy. Na spotkania organizacyjne zapraszamy 26 września w Szynwałdzie o godzinie 16:30, więcej informacji tel. 146 742 346. W Łękawicy o godzinie 18:00, więcej informacji tel. 146 744 234. Opłata miesięczna za zajęcia wynosi 30 zł. (2017-09-11)

angielskikurs


Zebranie wiejskie. W najbliższy czwartek 14 września o godz. 18.00 w Remizie OSP odbędzie się zebranie wiejskie. Pani Sołtys zaprasza i równocześnie informuje, że III rata podatku rolnego będzie pobierana w dniach 14 i 15 września, tj. w czwartek i piątek, w godz. 8.00 do 12.00 w Remizie. (2017-09-10)


Konkurs na hasło promocyjne Gminy Skrzyszów. Wójt Gminy Skrzyszów zaprasza i gorąco zachęca mieszkańców Gminy oraz wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest wyłonienie najciekawszego hasła lub sloganu reklamowego promującego naszą gminę. Hasło powinno podkreślać jej walory przyrodnicze, dziedzictwo kulturowe, uwarunkowania gospodarcze, atrakcyjną lokalizację. itp.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, dane kontaktowe organizatora, sposób dostarczenia prac itd. zawarte są w Regulaminie, który dostępny jest poniżej. (info. www.skrzyszow.pl 2017-09-03)

Regulamin konkursu na hasło promujące gminę Skrzyszów ››
Formularz zgłoszeniowy ››

konkursnahaslo


Pożegnanie lata w Łękawicy. Gmina Skrzyszów, Sołectwo Łękawica i Szkoła Podstawowa w Łękawicy serdecznie zapraszają na Pożegnanie Lata.
Rozpoczęcie o godzinie 15:00 na boisku szkolnym w Łękawicy (w razie niepogody hala sportowa)
W programie między innymi:

15:00 – 17:00 zabawy i animacje dla dzieci dmuchańce i skakańce
17:00 – 24:00 zabawa taneczna z kapelą
Bogata gastronomia, potrawy z grilla, słodycze, lody.

pozegnanielata17

(2017-09-04)


Archiwum artykułów: 2017 - Sierpień

hydrantWodociągi w Szynwałdzie przysiółek Świniogóra. Kolejna duża inwestycja! Dnia 24 sierpnia podpisana została umowa, której przedmiotem jest budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w przysiółku Świniogóra (etap 7) w miejscowości Szynwałd – część I. Zakres prac obejmuje budowę sieci wodociągowej doprowadzającej wodę do 86 budynków mieszkalnych oraz wpięcie do istniejącej sieci wodociągowej w miejscowości Szynwałd – włączenie I oraz włączenie II.
Wartość brutto zadania to ponad 3,2 mln zł, a termin realizacji przedmiotu umowy ustalony został na drugi kwartał 2019 r.
Dofinansowanie na operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii" objętego PROW na lata 2014-2020. (info. www.skrzyszow.pl 2017-08-29)


I Zawody Towarzyskie w Skokach Przez Przeszkody. Po raz pierwszy w Skrzyszowie odbędą się zawody w skokach przez przeszkody. Wśród atrakcji dla dzieci będą przejażdżki konne, dmuchane zamki. Zawody odbędą się 3 września 2017 roku w niedzielę w Skrzyszowie 541b (Na Schabach), wstęp wolny.

11:00 konkurs skoków 60 cm
12:15 konkurs skoków 80 cm
13:30 konkurs plastyczny dla dzieci
14:00 pokaz Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. V Pułku Strzelców Konnych
15:00 ścieżka huculska
16:00 amatorski konkurs zręczności powożenia zaprzęgami

zawodyjezdzieckie

(2017-08-25)


XXII Dożynki Gminy Skrzyszów oraz jubileusz wsi Pogórska Wola. W Pogórskiej Woli w niedzielę odbyły się Dożynki Gminy Skrzyszów, połączone z uroczystością 600-lecia wsi Pogórska Wola. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele Parafialnym z okolicznościowym kazaniem. Po mszy św. z okazji 600-lecia wsi została poświęcona pamiątkowa tablica, (ponieważ padał deszcz, dalsza część Święta Plonów odbyła się w hali sportowej). Tegorocznymi starostami byli państwo, Agnieszka Kmieć i Stanisław Chwistek, zostały wręczone wyróżnienia dla osób zasłużonych dla wsi Pogórska Wola. Tradycyjnie odbył się konkurs wieńców dożynkowych:

1. Pogórska Wola, Ładna
2. Skrzyszów
3. Łękawica, Szynwałd

Wieczorem wystąpił Wojciech Jackowiec oraz gwiazda wieczoru Natalia Szreder, na zakończenie Święta Plonów odbyła się zabawa taneczna. (fot. Stanisław Plebanek 2017-08-24)

Prezentacja wsi Szynwałd i obśpiewywanie wieńca dożynkowego


Rozmowa ze Stanisławem Plebankiem – czyli piszącym te słowa. W audycji Klubu Dobrze Nastawionych działającym przy Radiu RDN Małopolska. W audycji rozmawialiśmy o fotografii, rozmowę prowadziła Pani Magdalena Iwaniec prezes KDN. Wywiadu mogliśmy wysłuchać w Radiu RDN Małopolska w środę 16 sierpnia 2017 (nagranie bez piosenek wykorzystanych w trakcje audycji). (2017-08-18)

jamyczkowce


Wyróżnienie dla Pani Sołtys Szynwałdu. Miła niespodzianka spotkała sołectwo Szynwałd oraz całą gminę Skrzyszów. W tegorocznej edycji konkursu "Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego AD 2016" wśród wyróżnionych Sołtysów jest reprezentująca naszą gminę Pani Maria Żywiec Sołtys Szynwałdu. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Radgoszczy, 12.08.2017r. Razem z wyróżnioną Panią Sołtys Marią Żywiec w uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior. Wyrażając radość i satysfakcję, życzymy Pani Sołtys wytrwałości w pracy dla dobra lokalnej społeczności oraz dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. (info. i foto. www.skrzyszow.pl 2017-08-18)

soltysmaria1

soltysmaria2


Uwaga, ważna informacja – uwaga na oszustów. Przestrzegamy wszystkich mieszkańców Gminy Skrzyszów przed oszustami podającymi się za pracowników firmy TAURON, którzy nakłaniają do zmiany obowiązujących umów lub przekazują nieprawdziwe informacje związane z dostawą prądu dla klientów indywidualnych.

Podkreślamy, że przedstawiciele Taurona nie zawierają umów w domach klientów.
Tauron nie wysyła handlowców do domów klientów indywidualnych!
Jak czytamy na oficjalnej stronie TAURON Polska Energia – wszelkie formalności związane z zawarciem lub zmianą warunków umowy realizowane są tylko w Punktach Obsługi Klienta. (2017-08-15)


XXII Dożynki Gminy Skrzyszów oraz jubileusz wsi Pogórska Wola. Dożynki odbędą się 20 sierpnia. Już 19 sierpnia o 17:00 rozpoczną się zabawy dla dzieci, wieczorem o 20:00 odbędzie się koncert zespołu Fajters, oraz zabawa taneczna. W niedzielę program wygląda następująco:
13:00 Msza Święta Dożynkowa
14:15 Uroczystości związane z obchodami 600-lecia Pogórskiej Woli
Obrzędy dożynkowe
Wręczenie odznak honorowych
16:00 Prezentacja sołectw i konkurs wieńców
17:15 Program artystyczny

›› występy uczniów z ZSPiG w Pogórskiej Woli
›› koncert Wojciecha Jackowca z zespołem
›› koncert Natalii Szroeder

22:00 zabawa taneczna
Wśród licznych atrakcji i smacznej kuchni wesołe miasteczko salto-salto, pokaz sztucznych ogni. (o godzinie 19:00 w hali sportowej odbędzie się odłożone losowanie nagród z Festynu Rodzinnego w Skrzyszowie). (2017-08-10)

dozynki17


XIV Diecezjalny Marsz Trzeźwości. Z Tarnowa do Skrzyszowa, sobota 5 sierpnia.

marsztrzezwosci2017

(2017-08-05)


Archiwum artykułów: 2017 - Lipiec

kartaplatnosc

Informacja Wójta Gminy Skrzyszów w związku z uruchomieniem terminala płatniczego w kasie Urzędu Gminy Skrzyszów. Wójta Gminy Skrzyszów informuje, że w kasie Urzędu Gminy Skrzyszów można bezpłatnie zapłacić kartą płatniczą i telefonem. Gmina Skrzyszów uczestniczy w Programie upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej przy użyciu terminali płatniczych POS.

Program jest prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A., która pełni rolę koordynatora Programu oraz wspiera finansowo jego wdrożenie i funkcjonowanie.
Możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w naszym urzędzie jest odpowiedzią na oczekiwania klientów. Mamy nadzieję, że przyjmowanie opłat w formie bezgotówkowej będzie dla Państwa wygodne, zaoszczędzi czas, zwiększy bezpieczeństwo transakcji, a dla urzędu przełoży się na usprawnienie prac całej instytucji. (info. www.skrzyszow.pl 2017-07-27)


Zbiórka makulatury. Klub Kobiet Kreatywnych ze Skrzyszowa organizuje zbiórkę makulatury w dniach od 17 do 31 lipca. Kontener będzie wystawiony w Skrzyszowie na parkingu koło kościoła. Dochód ze sprzedaży makulatury będzie przeznaczony na działalność statutową stowarzyszenia. (2017-07-21)

makulatura


Wychodzimy z domów. (nie bądź kanapowym mieszkańcem Gminy :-). To projekt, w którego ramach będą prowadzone zajęcia chodzenia z kijkami techniką Nordic Walking. Chętni do bezpłatnych zajęć mogą się zgłaszać od 17 do 28 lipca w Urzędzie Gminy Skrzyszów od 17:00 do 18:00 p. nr 7. Projekt jest skierowany dla osób dorosłych z terenu Gminy Skrzyszów. Kurs będzie się składał z 8 spotkań w sierpniu i wrześniu, kontakt 146 887 023. (2017-07-19)

nordickijki


zdrowieInformacja Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skrzyszowie o bezpłatnych szczepieniach. Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skrzyszowie jako realizator programu zdrowotnego pn. "Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce" w 2017 roku informuje, że w okresie od 10 lipca do 24 listopada 2017 r. wykonuje nieodpłatnie szczepienia dzieci wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Programem objęte są dziewczęta urodzone w 2004 roku
Więcej informacji...

Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skrzyszowie jako realizator programu zdrowotnego pn. "Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce" w 2017 roku informuje, że w okresie od 10 lipca do 24 listopada 2017 r. wykonuje nieodpłatnie szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom.
Więcej informacji...

Program realizowany przy wsparciu finansowym Województwa małopolskiego, Powiatu Tarnowskiego oraz Gminy Skrzyszów. (info. www.skrzyszow.pl 2017-07-19)


zdrowie

Warsztaty Zdrowia Dla Kobiet

Szanowni Państwo!
Centrum Medyczne Maszachaba realizuje wspólnie z Centrum Medycznym Skopia oraz Stowarzyszeniem Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka" Krzeszowice projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich "Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 50 -69 lat w zakresie profilaktyki raka piersi" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa małopolskiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie poziomu uczestnictwa osób w wieku aktywności zawodowej w programach zdrowotnych.

Na spotkania zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat (ur. 1967-1948)
- uprawnione uczestniczki Programu profilaktyki raka piersi NFZ
- mieszkanki Małopolski lub kobiety uczące się lub pracujące w
Małopolsce (dowód osobisty)

WARSZTATY ZDROWIA DLA KOBIET: 2 sierpnia 2017 - REMIZA OSP - SKRZYSZÓW - zapraszamy od 14.30 UWAGA - ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

Konieczna wcześniejsza rejestracja: 12 6330218, 503 777 651
Dodatkowo badania mammograficzne będą wykonywane: 3 sierpnia 2017- Remiza OSP - Pogórska Wola

Uczestnictwo w projekcie jest BEZPŁATNE.
W programie ZAPEWNIAMY BEZPŁATNIE:
- naukę techniki samobadania (fantom)
- wykłady i warsztaty
- badania profilaktyczne - mammografia oraz USG tarczycy
- zestaw materiałów promocyjnych
- napoje, posiłek, przekąski
- Certyfikat Uczestnictwa

Zapraszamy serdecznie do zgłoszeń!
Trzeba zadbać o własne zdrowie - zanim zachorujemy - najlepszą drogą
jest profilaktyka, czyli wiedza oraz korzystanie z dostępnych
bezpłatnych badań!
Dominika Bąk (asystent koordynatora projektu tel.: 501620281)

(2017-07-15)


Filmowe niespodzianki na wakacje w Bibliotece w Szynwałdzie. W lipcu i sierpniu w Bibliotece odbędą się projekcje bajek, o godzinie 11:00. W lipcu 14, 21, 28 oraz w sierpniu 4, 11, 18, 25, 30. Dodatkowe informacje W Bibliotece w Szynwałdzie oraz pod numerem tel. 146 742 346. (2017-07-14)

wakacjebajki


Piknik Muzyczny STACJA NIEBO. Są już zdjęcia i filmiki z pikniku na Facebooku www.facebook.com/szynwald zagrała między innymi, Scholka dziecięca ARMIA NAJWYŻSZEGO, zespół MUODE KOTY. Było super!!! (2017-07-10)


Tragedia w Skrzyszowie !!! Na Festynie Rodzinnym w Skrzyszowie złamało się ramię zwyżki, na którym przebywał strażak i czwórka dzieci, była to jedna z atrakcji dla dzieci. Ramię złamało się i przewróciła na bok, uderzając o ziemię. Strażak tam przebywający ma złamane ręce i udo, a pozostałe dzieci są lżej ranne. Do wypadku doszło o 18:15 2 lipca 2017 roku, w wynikłej sytuacji festyn został przerwany. (fot. Stanisław Plebanek 2017-07-02)

Wysłuchaj wypowiedzi mł. bryg. Piotra wójcika Zastępcy Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej w Tarnowie ››

Wysłuchaj wypowiedzi mł. bryg. Piotra wójcika Zastępcy Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej w Tarnowie


Już po raz ósmy pragniemy zaprosić wszystkich na Piknik Muzyczny STACJA NIEBO w Szynwałdzie. Startujemy 9 lipca o godzinie 15:00! Już dziś Was wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy, zabawy i integracji. Będzie w tym roku coś dla Ducha i coś dla Ciała. Oczywiście nie zabraknie okazji do modlitwy - w programie przewidujemy Wieczór Uwielbienia, po którym zagra dla Nas zespół MUODE KOTY :) Następnie odbędzie się losowanie cennych nagród i czas na zabawę pod gwiazdami. Serdecznie zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku czy panujących warunków atmosferycznych do udziału i dobrego spędzenia niedzielnego popołudnia i wieczoru. Czekamy na Was 9 lipca na placu przy Kościele Parafialnym w Szynwałdzie! Nie może Cię zabraknąć! Do zobaczenia! (2017-07-02)

Rozmowa z ks. Marcinem Górskim (rozmawiała: Małgorzata Miczek – Zabawa www.rdn.pl)

stacjaniebo2017


Darmowa Strefa Przedsiębiorcy DESK w Tarnowie. W Tarnowie znajduje się punkt, gdzie można za DARMO wynająć salę konferencyjno - szkoleniową, komputerową lub biuro. Gorąco Państwu polecam skorzystanie z naszych pomieszczeń. Ponadto mam prośbę, czy byłaby możliwość, abyście opublikowali na waszej stronie internetowej informacje o Strefie DESK? Ważnym jest dla nas, aby jak największa grupa ludzi (przedsiębiorców) dowiedziała się, iż mogą w Tarnowie popracować lub zorganizować spotkanie, szkolenie całkowicie BEZPŁATNIE.
Z poważaniem
Marianna Giebułtowska

Strefa Przedsiębiorcy - DESK Tarnów prowadzona przez Fundację Regionalnego Rozwoju Edukacji
ul. Wałowa 16, 33-100 Tarnów
tel. 14 639 08 75
www.desktarnow.pl
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

(2017-07-01)


Archiwum artykułów: 2017 - Czerwiec

Na wakacje czas. We wakacje w sierpniu planowane są wyjazdy dla dzieci do Pustyni Błędowskiej i jaskini nietoperza oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Oprócz tego będą odbywały się zajęcia stacjonarne w Domu Strażaka w Ładnej. Więcej informacji w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508 oraz 511 152 549. (2017-06-27)

wakacje2017


Fotoreportaż z wręczenia nagród w VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Historie Codzienne" (czytaj więcej w artykule poniżej). (fot. Stanisław Plebanek 2017-06-25)

I miejsce:
Tomasz Okoniewski - Pani Ania archeolog
II miejsce:
Franciszek Kluczyński - Ławeczka
III miejsce:
Justyna Kielian – Przystań

Wyróżnienia:
Joanna Bratko - Lityńska - Niedziela Palmowa
Dorota Brauntsch - Moja mama jest krawcową
Jarosław Domański - Sławetyccy Bralowie
Urszula Sobieszek - Chleba naszego powszedniego
Mateusz Mazur - W kuźni
Stanisław Plebanek - Zawody strażackie z humorem

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››


Nowy harmonogram wywozu odpadów komunalnych. Nowe terminy będą obowiązywały od lipca do grudnia 2017 roku na terenie Szynwałdu. Odpady wielkogabarytowe będą zbierane 10 października. Natomiast punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych znajduje się w Pogórskiej Woli i jest czynny we wtorki od 14:00 do 18:00 i soboty od 8:00 do 12:00. (2017-06-22)

smieci2017


XVIII Festyn Rodzinny. Już po raz osiemnasty odbędzie się w Skrzyszowie osiemnasty Festyn Rodzinny, jak zwykle będzie szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Zaśpiewa między innymi zespół "Magik Band" oraz gwiazda wieczoru "Anti Babylon System". Festyn odbędzie się 2 lipca 2017 roku o godzinie 14:00 na boisku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzyszowie. (2017-06-21)

koncertskrzyszów


XV Szkolny Festyn Rodzinny. Tegoroczny Festyn odbył się pod hasłem "Mama Tata i Ja". Uczestnicy mogli zobaczyć szereg występów zespołów z naszej Szkoły. Wystąpił między innymi Szkolny zespół ludowy Mali Szynwałdzianie oraz zespół Retro. Młodzież wcieliła się w znanych piosenkarzy, takich jak Marylę Rodowicz, króla disco polo Zenona Martyniuka. Wśród wielu atrakcji dla dzieci i młodzieży był występ cyrku, nie mogło zabraknąć loterii, która jak zwykle wywoływała wielkie emocje. (fot. Stanisław Plebanek 2017-06-10)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

XV Szkolny Festyn Rodzinny - rozpoczęcie

XV Szkolny Festyn Rodzinny - Cyrk

XV Szkolny Festyn Rodzinny - występy dzieci Szkolnych

XV Szkolny Festyn Rodzinny - występy młodzieży Szkolnej

XV Szkolny Festyn Rodzinny - występy Mali Szynwałdzianie

XV Szkolny Festyn Rodzinny - dzieci trenujące Judo i kaczuszki

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


Archiwum artykułów: 2017 - Maj

XV Szkolny Festyn Rodzinny. Tegoroczny piknik odbędzie się pod hasłem "Mama Tata i Ja". Będzie to okazja do świętowania Dnia Dziecka, Ojca i Matki, gdzie zobaczymy występy uczniów naszej Szkoły. Będzie również szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na Festyn, który odbędzie się 4 czerwca o 15:00, zaprasza dyrekcja i uczniowie Szkoły, rodzice oraz grono pedagogiczne. (2017-05-29)

15piknik17


Wyniki Konkursu Fotograficznego "Historie codzienne"

wynikiplakat

Zakończył się VIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Historie Codzienne" organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.

Na konkurs nadesłano 201 prac prezentowanych przez 26 autorów.

Rozdanie nagród i wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 3 czerwca 2017 roku o godzinie 17.00 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

Jury w składzie:
Tadeusz Koniarz – fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich – przewodniczący
Jan Gomoła – fotografik, instruktor fotografii kat. S , członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego
Marta Garcia-Darowska – artystka - Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie - Francja
przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce:
Tomasz Okoniewski - Pani Ania archeolog
II miejsce:
Franciszek Kluczyński - Ławeczka
III miejsce:
Justyna Kielian - Przystań
Wyróżnienia:
Joanna Bratko - Lityńska - Niedziela Palmowa
Dorota Brauntsch - Moja mama jest krawcową
Jarosław Domański - Sławetyccy Bralowie
Urszula Sobieszek - Chleba naszego powszedniego
Mateusz Mazur - W kuźni
Stanisław Plebanek - Zawody strażackie z humorem

Autorzy wystawy:
Joanna Bratko - Lityńska - Niedziela Palmowa
Barbara Karnas - Greń - Gody żywieckie
Anna Kowalczyk - Przygotowania
Jacek Lamparski - Smolarze
Dorota Brauntsch - Moja mama jest krawcowa
Jarosław Domański - Sławetyccy Bralowie
Przemysław Krupiński - Codziennie ciężka praca
Bartek Busz - Codzienność na froncie
Michał Medyński - Codzienność po śmierci
Urszula Sobieszek - Chleba naszego powszedniego
Mateusz Mazur - W kuźni
Tomasz Okoniewski - Pani Ania archeolog
Franciszek Kluczyński - Ławeczka
Anna Mądel - Będzie woda
Justyna Kielian - Przystań
Stanisław Plebanek - Zawody strażackie z humorem

(info. gcb-skrzyszow.pl 2017-05-20)

Wyróżniony fotoreportaż Stanisława Plebanka - "Zawody strażackie z humorem"


Jesteś moją nadzieją. To tytuł koncertu zespołu "Na przełaj" z Szynwałdu, który odbędzie się w kościele parafialnym w Szynwałdzie 11 czerwca 2017 roku o godzinie 19:30. Na koncert zaprasza Zespół i Parafia pw. NMP. Szkaplerznej. Podczas koncertu będą zbierane wolne datki na leczenie 3-letniej Natalki z naszej miejscowości. (2017-05-26)

koncert


ŻYCZENIA NA DZIEŃ MATKI!

Mamo -Ty mnie życia uczyłaś,
wszystko co miałaś mi poświęciłaś,
nikt nie ofiaruje mi nigdy więcej,
dziś Ci więc daje serce w podzięce!
      

Nie umiem mówić głośno,
jak kocham i co czuję...,
więc patrząc Mamie w oczy,
cichutko... podziękuję.

Lecz jeden dzień szczególnie
swym blaskiem w maju kusi:
dla jednych to - Dzień Matki,
a dla mnie - Dzień Mamusi.

 

Któż nad moją kołyską
czuwał nieraz w noc ciemną.
Któż gorąco się modląc
łzy wylewał nade mną.

(2017-05-26)


III Mundurowy Dzień Dziecka. Z tej okazji czeka na nich szereg atrakcji na Mundurowym Dniu Dziecka w Skrzyszowie. Będzie można się przejechać amfibią, zobaczyć samochody, którymi posługują się służby mundurowe. Wziąć do ręki prawdziwą broń i wyposażenie żołnierzy. Na te atrakcje zapraszamy na Orlik do Skrzyszowa 3 czerwca o 13:00. Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Skrzyszów i Prezydent Miasta Tarnowa. (2017-05-22)

mundurdziecka17


Rajd rowerowy. Gmina Skrzyszów organizuje Rajd rowerowy, który rozpocznie się przed Urzędem Gminy o godzinie 9:00, a zakończy około 12:00 w lesie Kruk. Rajd odbędzie się w sobotę 20 maja - obowiązują kaski ochronne. (2017-05-15)

rajdrower2017


Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Obchody Święta Konstytucji w tym roku odbyły się w Łękawicy. Uroczystą mszę św. koncelebrowaną za Ojczyznę w kościele parafialnym w Łękawicy odprawili księża z naszej Gminy. W dalszej część uroczystości głos zabrał pan wójt Marcin Kiwior, a następnie odbyły się występy artystyczne dzieci ze Szkoły w Łękawicy. Wiązanki kwiatów przed pomnikiem "Poległym za Ojczyznę" złożył pan Wójt, władze Gminy i przedstawiciele Szkół z Gminy Skrzyszów. Dużą atrakcją był pokaz Grupy Rekonstrukcyjnej prezentującej życie rycerstwa średniowiecznego. (2017-05-20)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››


Archiwum artykułów: 2017 - Kwiecień

Spotkanie promujące album "Szynwałd - tak było" historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach. W Bibliotece w Szynwałdzie w sobotę odbyła się promocja albumu "Szynwałd - tak było", znajduje się w nim ponad 600 fotografii w 320 stronicowym albumie. Najstarsze zdjęcie zostało wykonane w 1655 roku, a najnowsze pochodzą z lat 90, przedstawiają one życie codzienne mieszkańców Szynwałdu. Zdjęcia zostały podzielone na kilka rozdziałów, są to między innymi: Widoki, Mieszkańcy, Życie codzienne, Święta rodzinne, Parafia, Edukacja. Można powiedzieć, że zostało zatrzymane w kadrze parę wieków historii Szynwałdu. Pozyskiwanie zdjęć od mieszkańców i przygotowanie publikacji trwało niespełna 4 lata, zaangażowali się w to pani Anna Mądel, Piotr Zięba, Stanisław Podraza, Bartłomiej Mącior i Ewelina Wójtowicz. Duży wkład w powstanie albumu włożyła pani Anna Mądel, która przygotowała opisy do zdjęć i zajęła się ich obróbką graficzną. Spotkanie poprowadził Bartłomiej Mącior, który przedstawił albumu i jego powstanie. Na spotkaniu wykład pt. "Od poddanego do obywatela. Droga Tarnowskich chłopów do Polski" wygłosił historyk pan dr Jan Hebda. Na spotkanie licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Szynwałdu, był o. Kazimierz Plebanek redemptorysta – autor książki "SZYNWAŁD 650 - lecie dziejów wsi i parafii", pan wójt Marcin Kiwior, pani dyrektor Szkoły w Szynwałdzie Stanisława Siemek. Oraz księża, siostry zakonne i samorządowcy, album wydało Stowarzyszenie Mój Szynwałd przy dofinansowaniu Gminy Skrzyszów i sponsorów. Album można kupić w Bibliotece w Szynwałdzie za 39 zł. (fot. Stanisław Plebanek 2017-04-25)

Promocja albumu "Szynwałd - tak było" historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Prezentacja Albumu – Bartłomiej Mącior


Wykład pt. "Od poddanego do obywatela. Droga Tarnowskich chłopów do Polski" dr Jan Hebda

(film zrealizował Stanisław Podraza)


policja

Zagrożenie dla dzieci i młodzieży Wyzwanie Niebieskiego Wieloryba. Blue Whale Challenge to gra, która doprowadza dzieci do samookaleczeń, a nawet samobójstwa. Blue Whale Challenge jest szczególnie popularne wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Jakie są zasady Blue Whale Challenge, gry, która może doprowadzić nawet do samobójstwa?
Zasady Blue Whale Challenge są przerażające: Uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania.
Codziennie otrzymują jedno ustalone zadanie. Zadania polegają mi.in. na samookaleczeniu (wycięcie żyletką określonych znaków na nogach czy rękach), oglądaniu w internecie filmów z treściami sadystycznymi czy też wykonywaniu innych podobnych zadań, zlecanych przez tzw. opiekunów. W ostatni, pięćdziesiąty dzień, uczestnik otrzymuje zadane skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia.
O Blue Whale Challenge dzieci dowiadują się przez internet. Ich rodzice często nie mają o niczym pojęcia, a gra jest śmiertelnie niebezpieczna. Niebieski wieloryb może prowadzić bowiem do samookaleczeń, a nawet do samobójstwa!
Apelujemy o do rodziców, by zwiększyli uwagę na to, co ich dzieci przeglądają w internecie,
a w szczególności na telefonach. Prosimy także, by zwrócili uwagę na czas poświęcany przez dziecko na pobyt w wirtualnej rzeczywistości, często odbywający się ponad niezbędną konieczność. (info. www.skrzyszow.pl 2017-04-19)


globus

Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy. Urząd Gminy Skrzyszów zakupił laserowe czujniki pomiaru stężenia najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM1, PM2.5 i PM10. Czujniki zlokalizowane są przy szkołach w miejscowościach: Ładna, Łękawica, Pogórska Wola, Skrzyszów i Szynwałd. Urządzenia mają na celu kontrolę jakości powietrza na terenie Gminy Skrzyszów.
Aktualne pomiary, jakości powietrza dla każdej miejscowości można sprawdzić pod linkiem:

Szynwałd ››
Skrzyszów ››
Pogórska Wola ››
Łękawica ››
Ładna ››

Urządzenia współpracują także z aplikacją Kanarek na telefony z Androidem oraz z aplikacja LOOKO2 na iOS. (info. www.skrzyszow.pl 2017-04-19)


Poniedziałek Wielkanocny. Zwany też Lanym Poniedziałkiem – drugi dzień świąt Wielkanocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski. Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego na wsiach było i jest robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy, na dachach umieszczano narzędzia rolnicze, chowano wiadra na wodę. (info. www.pl.wikipedia.org 2017-04-17)


pisanka12

Życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych w dzień zmartwychwstania Pańskiego budzącego się do życia wiary wypełnionej nadzieją. Niech Wam miłe będą świąteczne chwile, ksiądz wam święta błogosławi, niech cieszą Wasze oczy kolorowe pisanki i wielkanocne baranki. Dużo szczęścia i radości, które niechaj zawsze gości w dobrym sercu, w jasnej duszy i niechaj wszystkie żale zagłuszy. Niech się w śmigus - dyngus woda na Was leje, oby zdrowie dopisało i jajeczko smakowało. Życzy redaktor Portalu

(2017-04-16)


"Szynwałd - tak było" historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach. To pierwszy album o Szynwałdzie pokazujący historię i życie ludzi mieszkających w Szynwałdzie. Osoby zaangażowane w przygotowanie albumu zbierały stare fotografie przez 3 lata, znajduje się tam około 600 fotografii. Wykład na spotkaniu promocyjnym, które odbędzie się, 22 kwietnia 2017 roku wygłosi dr Jan Hebda. Wydawcą publikacji jest "Stowarzyszenie Mój Szynwałd". Serdecznie zapraszamy, na spotkanie gdzie będzie można zakupić album. (2017-04-15)

szynwaldtakbylo


Konkurs palm wielkanocnych. W Szkole Podstawowej w Szynwałdzie odbył się już 7 Konkurs Palm Wielkanoc. Dzieci i młodzież szkolna z rodzicami wykonywali palmy wielkanocne, przez co podtrzymują tradycję. Te pięknie wykonane i ozdobione palmy zostały przeniesione do kościoła, gdzie w Niedzielę Palmową zostaną poświęcone. W tym roku zostało wykonanych 41 palm, z których najdłuższa mierzyła 3,5 metra. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i okolicznościowe dyplomy. (fot. Stanisław Plebanek 2017-04-14)

Wypowiedź Pani dyrektor Szkoły Stanisławy Siemek

 Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››


Dyrektor Przedszkola Publicznego w Szynwałdzie. Ogłasza rekrutację dla dzieci urodzonych w latach 2012 – 2014 na rok szkolny 2017/2018. Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach 3 do 14 kwietnia w kancelarii przedszkola w godz. 8:00 – 15:00. (2017-04-06)


V rocznica działalności Grupy DBO (Dzieci Boga Ojca) Stowarzyszenia "Arcamino" w Skrzyszowie. W Skrzyszowie odbyły się obchody 5. rocznicy działalności grupy osób uzależnionych DBO. Pięć lat temu, na początku 2012 r. w jednym z domów na terenie gminy Skrzyszów spotkało się siedem osób pragnących uwolnić się od alkoholu, celem zmiany dotychczasowego trybu życia i całkowitego zerwania z nałogiem. (W sytuacji problemów uzależnienia od alkoholu czy innych środków można skontaktować się ze Stowarzyszeniem, tel. 664 224 120 Dyżury telefoniczne celem umówienia się na spotkanie są w poniedziałki, w godzinach od 17:00 do 20:00). czytaj całość ››

grupadbo

(info. www.skrzyszow.pl 2017-04-04)


12 rocznica śmierci Św. Jana Pawła II. Papież zmarł 2 kwietnia 2005. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II (zakończony 1 maja 2011). 27 kwietnia 2014 odbyła się wspólna kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego i emerytowanego.
Ten papież był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80 i 90 XX w. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą Anglikańską. W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów oraz wyniósł na ołtarze więcej osób, niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków.
Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właściwie Karol Józef Wojtyła ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978), kardynał (1967–1978), zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264 papież i 6 Suweren Państwa Watykańskiego (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego. (info. www.pl.wikipedia.org, fot. Stanisław Plebanek 2017-04-02)

Ciało Jana Pawła II przeniesione do Bazyliki Watykańskiej

Zdjęcia z Wadowic i Muzeum Jana Pawła II


Poniższy artykuł to był żart Prima aprilisowy :-). Ale ten kto czytając go uwierzył że jest możliwe powstanie telewizji internetowej czuje potrzebę jej utworzenia :-).(2017-04-02)


Drodzy Państwo. W związku z dynamicznym rozwojem "Regionalnego Portalu Szynwałdu" postanowiłem uruchomić telewizję internetową - SzynwałdTV. W związku z tym poszukuję młodych i ambitnych dziennikarzy najlepiej z terenu Gminy Skrzyszów. Redaktor naczelny "Regionalnego Portalu Szynwałdu", uwaga! to nie żart na Prima aprilis. (2017-04-01)


Archiwum artykułów: 2017 - Marzec

GIGAPISANKA. Pracownia Orange w Łękawicy przygotowuje GIGASANKĘ wielkanocną w ramach konkursu Fundacji Orange. Zapraszamy mieszkańców do włączenia się do akcji. Dodatkowe informację w Bibliotece w Łękawicy i pod nr tel.146 744 234. (2017-03-28)

gigapisanka2017


Zaprasza na wielkanocne warsztaty dla dzieci. Na warsztaty zaprasza Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie 4 kwietnia 2017 roku o godzinie 16:00 w Bibliotece w Szynwałdzie. Opłata za warsztaty wynosi 3 zł dodatkowe informacje w bibliotece oraz pod numerem telefonu 146 742 346. (2017-03-28)

warsztatywie


Cyganeria Giacomo Puccini. Wyjazd na operę organizuje Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie 5 maja na godzinę 18:30. Zgłoszenia i wpłaty są przyjmowane w Bibliotece w Skrzyszowie do 30 marca, koszt wyjazdu wynosi 80 zł. Kontakt do Biblioteki – tel. 146 745 508. (2017-03-26)

cyganeria


Wielkanocne wianki. Na warsztaty dla dzieci z robienia wielkanocnych wianków zaprasza Biblioteka w Pogórskiej Woli. Zajęcia odbędą się 29 marca o godzinie 16:00, opłata za warsztaty wynosi 3 zł. Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece w Pogórskiej Woli oraz pod numerem tel. 146 747 363. (2017-03-24)

wielkanocnywianek


Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie to projekt Gimnazjalny zaprezentowany przez młodzież klasy II Gimnazjum w Szynwałdzie. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną o życiu Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak również przedstawienie historyczne przedstawiające walkę podziemia niepodległościowego po II wojnie. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem nauczycieli, Jolanty Szczęch, Anny Niemiec i Barbary Iwan. (fot. Stanisław Plebanek 2016-03-23)

Zobacz wszystkie zdjęcia ››


policjaUwaga na oszustów. Mieszkańcy Gminy Skrzyszów. W ostatnim czasie nasiliły się przypadki oszustw dokonywanych na osobach starszych. Osoby podszywające się pod pracowników urzędów i organizacji usiłują wyłudzić pieniądze, najczęściej od osób starszych i samotnie mieszkających. Sprawcy proponują załatwienie różnego rodzaju spraw np. lepsze ubezpieczenie na życie, sprawdzenie instalacji, otrzymania zasiłku na wypadek pogrzebu itp. czytaj całość ››

(info. www.skrzyszow.pl 2017-03-22)


Wielkanocne warsztaty plastyczne. W pracowni Orange w Łękawicy odbędą się wielkanocne warsztaty plastyczne dla dzieci, w dniu 30 marca o godzinie 16:00. Zapisać się można do 24 marca w Bibliotece Publicznej w Łękawicy oraz telefonicznie 146 744 234 opłata za warsztaty wynosi 3 zł. (2017-03-20)

warsztatywielaknocne


Zebranie wiejskie. Na zebraniu wiejskim w Szynwałdzie pan wójt Marcin Kiwior przedstawił plan inwestycji, jakie mają być zrealizowane w bieżącym roku.
Planuje się wykonanie między innymi:

››kontynuowanie prac przy budowie ścieżki rowerowej w górnym Szynwałdzie
››rozpoczęcie budowy wodociągu na Świniogórze
››położenie nawierzchni asfaltowych na pewnych odcinkach dróg
››jest w planach wykonanie parkingu koło szkoły i w miejscu byłej Biblioteki
››w każdej miejscowości na wniosek mieszkańców, zostaną zamontowane czujniki mierzące stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu (więcej informacji na nagraniu)

Pani sołtys poinformowała o wykonanych inwestycjach na terenie Szynwałdzie w 2016 roku.
Były to między innymi następujące inwestycje:

››wykonanie chodnika o długości 185 metrów
››została wykonana ścieżka rowerowa o długości 350 metrów
››położono asfalt na 4 odcinkach dróg, niektóre drogi zostały utwardzone klińcem
››trwa wodociągowanie w przysiółku Paproć (więcej informacji na nagraniu)

Sprawozdanie kierownika Policji w Skrzyszowie pana Łukasza Grzebieniowskiego na temat bezpieczeństwa w Szynwałdzie. Pan komendant pochwalił Szynwałd, gdyż jest to najbezpieczniejsza miejscowość w Gminie Skrzyszów już trzeci rok z rzędu. W Szynwałdzie w 2016 roku nie było wypadków śmiertelnych, jak również osób rannych. Zanotowano 17 kolizji i zatrzymano 6 osób nietrzeźwych. Policja w Skrzyszowie od niedawna ma nowy samochód, Skodę Yeti (więcej informacji na nagraniu).

zebraniewiejskie17

(fot. i nagranie Stanisław Plebanek 2016-03-17)


Milioner z kolektury w Delikatesach Centrum w Skrzyszowie. Osoba która, która zakupiła kilka kuponów Lotto 16 marca 2017 roku, na których liczby wybrała maszyna, wygrała 36 726 210 zł 20 gr. Szczęśliwe liczby to 9,10,25,35,44 i 45. Jest to największa wygrana od 2 lat, która przejdzie do historii, dodajmy jeszcze że, niespełna rok temu w Żabnie padła wygrana w wysokości ponad 30 000 000. (fot. Stanisław Plebanek 2016-03-17)

lotto1

lotto2

 


Turniej szachowy o "Puchar Sołtysa Szynwałdu". W tegorocznej edycji turnieju brało udział wyjątkowo dużo uczestników, było ich około 50. Po ciężkich zmaganiach szachistów, które trwały od godziny 12:00 do 16:00 zwycięzcy otrzymali "Puchary Sołtysa Szynwałdu".

 

I miejsce zajęła młoda Gabriela Łabędź
II miejsce zajął Jeży Sowiński
III miejsce zajął Stanisław Kilian

W turnieju brały udział dzieci, młodzież, dorośli a najstarszy uczestnik z Zaczarnia Czesław Madeja miał 90 lat, w zawodach brało również 6 rodzin. Turniej odbył się w Bibliotece w Szynwałdzie 5 marca, organizatorem i sponsorem była Pani Maria Żywiec - Sołtys Szynwałdu.

Wysłucha relacji z wręczenia nagród

Zobacz wszystkie zdjęcia ››

(fot. Stanisław Plebanek 2016-03-12)


Zebranie wiejskie. W dniu 12 marca 2016 roku czyli w najbliższą niedzielę o godzinie 12:15 odbędzie się zebranie wiejskie w Remizie OSP Szynwałd. Na zebraniu zostaną poruszone ważne tematy związane z bieżącymi sprawami dotyczącymi wsi Szynwałd. Na zebranie zaprasza pan wójt Marcin Kiwior i pani sołtys Maria Żywiec. (2017-03-09)


dom

Dofinansowanie do wymiany pieców na terenie Gminy Skrzyszów. Głównym celem dofinansowania jest wymiana starych pieców węglowych na nowe ekologiczne piece posiadające certyfikat 5 klasy na paliwa stałe (pelet, ekogroszek i drewno), spełniające wymagania ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji, dostępne na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: www.powietrze.malopolska.pl/kotly, wykorzystywane w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Gminy Skrzyszów. Strona ta jest aktualizowana na bieżąco przez Urząd Marszałkowski. Niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek przeróbek w zakupionym piecu, montażu dodatkowych ruszt lub elementów umożliwiających jego zamontowanie.
Dodatkowym celem jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy w wyniku wymiany urządzeń grzewczych poprzez redukcję zanieczyszczeń.

Warunki otrzymania dofinansowania:
1. Dofinansowanie będzie mógł otrzymać jednorazowo wyłącznie właściciel/właściciele nieruchomości.
2. Dofinansowanie będzie przyznawane właścicielom budynków mieszkalnych, które mają ocieplone ściany i dach lub stropodach i nową stolarkę okienną (maksymalnie 15 lat).
3. Dofinansowanie wyniesie od 3 do 5 tys. zł w zależności od ilości złożonych wniosków jednak nie więcej niż 75% ceny pieca dla właściciela/właścicieli nieruchomości. Mieszkaniec może zakupić droższy piec niż otrzymane dofinansowanie, będzie stanowić to jego wkład własny.
4. Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć wypełnioną ankietę w pok. nr 1 w Urzędzie Gminy Skrzyszów w godzinach jego pracy od dnia 06.03.2017r. do 10.03.2017r. Złożenie ankiety – nie jest jednoznaczne z otrzymaniem dofinansowania, o kwalifikacji będzie decydować spełnienie powyższych warunków i dostępność środków finansowych Gminy na ten cel.
5. Ankietę można pobrać na stronie internetowej: www.skrzyszow.pl.
6. O przyznaniu dofinansowania właściciele nieruchomości zostaną poinformowani pisemnie do dnia 30 kwietnia 2017r.
7. Podstawą otrzymania dofinansowania będzie faktura na zakupu nowego pieca, zamontowanie pieca i wymontowanie starego oraz pozytywny wynik kontroli przeprowadzonej przez Urząd Gminy. Zakup pieca winien być dokonany w terminie po 1 lipca 2017r., po wejściu w życie nowych przepisów antysmogowych, ale nie później niż do 30 września 2017r.
8. Piec z dofinansowania winien być użytkowany przez co najmniej 5 lat od momentu zamontowania pod rygorem zwrotu dofinansowania. Konieczność wymiany pieca przed upływem 5 lat powinno odbywać się w porozumieniu z Urzędem Gminy. Urząd Gminy zastrzega sobie również możliwość kontroli opału, który będzie stosowany do palenia przez okres 5 lat.
9. Odbiór dofinansowania będzie w kasie urzędu lub na podany numer konta bankowego po przedstawieniu faktury. Ankieta

(info. www.skrzyszow.pl 2017-03-03)


Dzień kobiet

Dzień kobiet. Jaki - moja Pani lubi kwiat? podaruję go Tobie. Ile Pani ma lat? zachowam to sobie. Jak to robisz, że rączka taka piękna? że buźka uroczo niedomknięta, jak to robisz? Podaruj swe usta kochana, a zostanę z Tobą do rana! Ktoś bardzo Cię kocha nie powiem Ci kto i myśli o Tobie nie powiem Ci co. W myślach całuje nie powiem Ci jak, lecz cierpi i czuje że Ciebie wciąż brak. Ktoś bardzo Ci bliski nie powiem Ci kto chciałby Ci wyznać nie powiem Ci co lecz serce Ci powie, za rok lub dwa...


Turniej szachowy "O Puchar Sołtysa Szynwałdu". Zapraszamy wszystkich miłośników szachów na Turniej Szachowy. Zawody odbędą się 5 marca w niedzielę 2017 r. o godzinie 12.00 w bibliotece w Szynwałdzie. Zapisy w dniu turnieju od godziny 11.30. Organizatorzy zapewniają: szachownice, nagrody i poczęstunek, więcej informacji pod numerem tel. 14 6742 346. (2017-03-02)


Archiwum artykułów: 2017 - Luty

Warsztaty teatralne, za kulisami i na scenie. Dla nauczycieli szkół, przedszkoli i animatorów kultury. Na warsztatach będzie się można zapoznać jak przygotować widowisko teatralne z wykorzystaniem odpowiednich technik i środków artystycznego przekazu. Zajęcia będą odbywać się w środy 22 lutego, 1, 8 i 15 marca od 15:30 do 18:00 w Szkole podstawowej w Łękawicy. Na warsztaty można się zapisać w Bibliotece w Skrzyszowie do 20 lutego tel. 146 745 508, opłata wynosi 50 zł. (2017-02-15)

teatrkurs


drzewa8a

Uwaga! Nowe przepisy w zakresie wycinki drzew lub krzewów. 1 stycznia 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zasadniczym celem ustawy jest wprowadzenie zmian do procedury uzyskiwania zgody na usunięcie drzew lub krzewów.
Od 1 stycznia br. nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia Wójta (Burmistrza, Prezydenta Miasta) na wycinkę:
›› drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
›› drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie wystąpić do Wójta (Burmistrza, Prezydenta Miasta), ale dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza:
›› 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
›› 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
W przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów wydaje wojewódzki konserwator zabytków. (info. www.skrzyszow.pl 2017-02-14).


rzolniez

Kwalifikacja wojskowa w 2017 roku. (Nie jedna pana płakała gdy chłopcy do wojska szli)
W dniach 15-20 marca 2017r. odbędzie się dla Gminy Skrzyszów Kwalifikacja wojskowa.
Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet. Podlegających temu obowiązkowi w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej. Zostaną z urzędu – po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej – przeniesione do rezerwy.
Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza konieczność stawienia się przed, powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2017 roku podlegają mężczyźni:
››  urodzeni w 1998 roku;
›› osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety:
›› kobiety urodzone w latach 1993–1998, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach lub uczelniach (...)

Obowiązki osób wzywanych
Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu, zabierając ze sobą:
›› dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości.
›› posiadaną dokumentację medyczną – w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
›› aktualną fotografię w celu przedstawienia jej wojskowemu komendantowi uzupełnień, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt pobierania nauki.

W razie nieusprawiedliwionego nie zgłoszenia się osoby do tego zobowiązanej do kwalifikacji wojskowej, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) ma obowiązek nałożyć na tę osobę grzywnę albo zarządzić przymusowe jej doprowadzenie do kwalifikacji wojskowej przez Policję.
Szczegóły na stronie internetowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie www.tarnow.wku.wp.mil.pl

(2017-02-11)


VII Koncert Charytatywny pod patronatem Wójta Gminy Skrzyszów. Gwiazdą wieczoru w tegorocznej edycji koncertu był Lady Pank oraz grupa The Seeds. Na koncert przybyła rekordowa ilość osób która fantastycznie bawiła się podczas występu. Odbyła się również charytatywna licytacja przedmiotów oraz zbiórka pieniędzy do puszek. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoc pięciu osobom, po jednej z każdego sołectwa. (fot. Plebanek Stanisław 2017-02-07)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii VII Koncert Charytatywny w Skrzyszowie-Lady Pank ››

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii VII Koncert Charytatywny w Skrzyszowie-The Seeds ››

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii VII Koncert Charytatywny w Skrzyszowie-Licytacja ››

Magiczne czasy Kabaretu Zielony Balonik. Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas przeniesie nas w magiczne czasy Kabaretu Zielony Balonik. Występ odbędzie się w Tarnowskim Teatrze w niedzielę 19 lutego o godzinie 18:00. Wyjazd organizuje Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, zapisać się można do 9 lutego w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508. (2017-02-04)

zielonybalonik


Mamy dla Was wspaniałą wiadomość  Dzięki waszej Hojności i wytrwałości udało nam się podczas koncertu zebrać 3200 zł !!! Cała kwota zostanie przekazana Kasi na dalsze leczenie. Za tak wielki dar serca pragniemy w imieniu Kasi oraz zespołu WSZYSTKIM podziękować  Wierzymy, iż nasz wspólny wysiłek i pomoc wleje nadzieję i sprawi choć jeden mały uśmiech    (info. www.facebook.pl 2017-02-01)

turniejszachowy


1procentJuż możemy rozliczać się z urzędem skarbowym. Wypełniając nasze zeznania podatkowe pamiętajmy o możliwości odpisu jednego procenta podatku na rzecz organizacji charytatywnych i osób walczących z różnymi chorobami. Wśród nich są mieszkańcy Gminy Skrzyszów. Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2015, sporządzony zgodnie z art. 27a ust. 1 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zobacz pełny wykaz ›› (info. www.skrzyszow.pl 2017-02-01)


Archiwum artykułów: 2017 - Styczeń

Dzień Babci i Dziadka. Dzieci z Przedszkola Niepublicznego u Sióstr Służebniczek dla swoich babć i dziadków zaprezentowały przedstawienie Bożonarodzeniowe. (2017-01-31)

(film zrealizował Stanisław Podraza)


golDotacje na sport przyznane. Tradycyjnie rozdysponowano środki finansowe, wspierające działalność klubów sportowych, funkcjonujących na terenie gminy. Ponad 200 tysięcy złotych przeznaczono w 2016 r. na wspieranie sportu. Środki te przeznaczają kluby na prowadzenie zajęć w sekcjach piłki nożnej, piłki ręcznej oraz tenisa stołowego. Warto podkreślić fakt, że LKS Szynwałd i KS Pogoria poszerzą swoją ofertę o zajęcia z siatkówki. W klubach sportowych na terenie naszej gminy działają 23 grupy piłki nożnej, 2 grupy piłki ręcznej, a także tenis stołowy. Zauważyć należy, iż rok rocznie na terenie naszej gminy wzrasta kwota dofinansowania na działalność lokalnych klubów sportowych. Co przekłada się na coraz bogatszą ofertę dla nie tylko młodych mieszkańców. (info. www.skrzyszow.pl 2017-01-30)


Spotkanie opłatkowe seniorów. Już po raz kolejny spotkali się seniorzy na opłatku, gdzie szkolna grupa teatralna "Na Chwilę" zaprezentowała spektakl "Światło nadziei". A młodzieżowy chór szkolny śpiewał dla gości kolędy. Po części artystycznej wszyscy zebrani złożyli sobie życzenia i połamali się opłatkiem, a później było wspólne kolędowanie. (2017-01-30)

Spotkanie opłatkowe seniorów 22 stycznia 2017

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


policjaDziałania priorytetowe Policji. W roku 2017 biorąc pod uwagę wnioski mieszkańców, dzielnicowi wytypowali dwa kolejne rejony objęte działaniami priorytetowymi. Będą nimi:
1. Rejon Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie, gdzie według zgłoszeń mieszkańców w okresie zimowym dochodzi do gromadzenia się osób i urządzane są tam pokazy niebezpiecznej jazdy pojazdami silnikowymi. Mieszkańcy skarżą się także na nadmierny hałas i ruch pojazdów w godzinach wieczorowo-nocnych w tym rejonie. Dzielnicowy obejmie ten rejon szczególnym nadzorem, zwracając uwagę na osoby tam poruszające się, wzmożona też zostanie kontrola wszelkich pojazdów oraz uprawnień do kierowania nimi.
2. Rejon m-ci Pogórska Wola, na odcinku kościół –Szkoła Podstawowa. Wnioski płynące od mieszkańców dotyczące przekraczania prędkości przez kierujących pojazdami mechanicznymi. Od dnia 19.01.2017 r. w rejon ten kierowane będą dodatkowe patrole, których działania ukierunkowane będą na kontrole prędkości oraz co najważniejsze – na prawidłowy przewóz dzieci do szkoły. (info. www.skrzyszow.pl 2017-01-30)


U cha cha zima zła - szczypie w oczy szczypie w uszy

 

Zimowe krajobrazy Szynwałdu – fotoreportaż

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Zimowe krajobrazy Szynwałdu ››

(fot. Plebanek Stanisław 2017-01-28)


Zabawy robotyczne z klockami lego. Grupa ROBOTICO.pl zaprasza dzieci na zabawę z robotami z klocków lego. Zajęcia dzieci i młodzieży będą podzielone na poszczególne grupy:

›› mały konstruktor dla uczestników od 5-6 lat, 30 stycznia
›› robotyka Lego VeDo dla uczestników od 6-8 lat, 31 stycznia
›› Lego Mindstorms dla uczestników od 8 lat, 2 i 3 lutego

Wszystkie zajęcia będą się odbywać w Pracowni Orange w Łękawicy od 17:00 do 19:00.
Więcej informacji i zapisy przyjmuje Biblioteka Publiczna w Łękawicy tel. 146 744 234. (2017-01-26)

robotylego


Warsztaty dla dzieci w Bibliotece w Szynwałdzie. W Bibliotece odbędą się warsztaty plastyczne "Ala Ola Staś" - inicjały z pomysłem. Na zajęcia zapraszamy 1 lutego o godzinie 11:00, opłata za zajęcia wynosi 3 zł. Kolejne warsztaty to "Ozdabianie koszulek", odbędą się one 8 lutego o godzinie 11:00, opłata za warsztaty wynosi również 3 zł. Na poszczególne warsztaty można zapisywać się do 27 stycznia w bibliotece w Szynwałdzie tel. 146 742 346. (2017-01-25)

ferie3


Warsztaty taneczne. Warsztaty są organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie i odbędą się w Bibliotece w Szynwałdzie. Spotkania odbędą się 31 stycznia i 9 lutego o godzinie 11:00, opłata za jedne warsztaty wynosi 3 zł.
Warsztaty teatralne z Arkadiuszem Boryczką. Pan Boryczka jest instruktorem teatralnym i poprowadzi warsztaty teatralne w Bibliotece w Szynwałdzie. Które odbędą się 30 stycznia i 6 lutego o godzinie 11:00, liczba miejsc jest ograniczona. Opłata za warsztaty wynosi 6 zł. Na poszczególne warsztaty można zapisywać się do 27 stycznia w bibliotece w Szynwałdzie tel. 146 742 346. (2017-01-24)

ferie2


Ferie dla dzieci i młodzieży w Bibliotece w Szynwałdzie. Dzieci będą mogły między innymi uczestniczyć w zabawie z językiem angielskim, która odbędzie się 2 i 7 lutego o godzinie 11:00. Zapisywać się można do 27 stycznia w bibliotece w Szynwałdzie tel. 146 742 346, opłata za zajęcia wynosi 3 zł. Natomiast w piątek 3 i 10 lutego dzieci będą mogły oglądnąć bajkę o godzinie 11:00, będzie również można zobaczyć o 14:00 film dla młodzieży. (2017-01-23)

ferie1


Disco Solski. Na spektakl w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, przedstawienie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 18:00. Zapisać się można w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508, dojazd we własnym zakresie. (2017-01-22)

discosolski


Dzień Babci. Babciu nasza, ukochana, nie bądź nigdy zatroskana, niechaj wdzięcznych wnucząt koło zawsze widzi Cię wesołą! Dziś mojej Babci życzenia złożę, w wiązankę kwiatów serduszko włożę i wiem, że będzie bardzo wzruszona, kiedy już weźmie mnie w swoje ramiona. Tak wiele mnie nauczyłaś, do snu nuciłaś piosenki, byłaś zawsze blisko mnie, więc podziękować Ci, Babciu za to wszystko chcę. Codziennie widzę stale, jak się troszczysz o mnie wytrwale. Czyż nie napala, Cię ta duma, że jesteś Prababunia? To musi być cudowne wrażenie, gdy wiesz, że jesteś kochana przez kolejne, trzecie pokolenie.

Dzień dziadka

Dzień dziadka. Posłuchaj mnie dziadku kochany, kiedy z łóżka wstałem zaspany, malutkie chmurki pływające po niebie kazały mi przybiec szybciutko do Ciebie. Miałem Ci złożyć serdeczne życzenia, by się spełniły Twoje marzenia. W prezencie Ci daję serduszko moje, ponieważ w moim, wyczuwam Twoje. Jeśli dwa serca tak się kochają, na pewno szczęścia w życiu zaznają. Poetą nie jestem, wierszy nie układam, lecz Tobie dziadku najszczersze życzenia składam... Żyj nam dziaduniu sto lat niech Ci zdrowie i siły służą, niech troski żadne Twego czoła nie chmurzą i z wnuków bądź zawsze rad. (2017-01-21)


Oddaj komórkę do recyklingu. A by zadbać o środowisko, przynieś stare telefony komórkowe do pracowni Orange w Łękawicy. Wśród osób uczestniczących w akcji będą rozlosowane upominki, telefony można oddawać do 12 maja 2017 roku. Organizatorem zbiórki jest Fundacja Orange i Młodzieżowa Rada Gminy Skrzyszów, więcej informacji w bibliotece w Łękawicy tel. 146 774 234. (2017-01-20)

recykling


Bal kostiumowy. Klub Kobiet Kreatywnych Gracja zaprasza na charytatywny bal kostiumowy dla dorosłych. Zabawę poprowadzi wodzirej, będzie również konkurs na najlepsze przebranie i wybór królowej i króla balu. Bal odbędzie się w Remizie OSP Szynwałd 4 lutego od 18:00 do 24:00. Bilety można zakupić w biurze klubu (Skrzyszów 642 pokój nr 7 tel. 146 326 383 od 8:00 do 15:00) oraz w Bibliotece w Szynwałdzie do 27 stycznia. (2017-01-19)

balmaskowy17


Angielski dla dorosłych. Biblioteka w Szynwałdzie organizuje naukę języka angielskiego na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym. Zajęcia będą się odbywały w każdy piątek, poczynając od 3 lutego o godzinie 16:00 i 17:00. Opłata za lekcje wynosi 25 zł miesięcznie, więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 146 742 346. (2017-01-17)

angielskikurs


"Górole" - Kapela Góralska. W Łękawicy odbyło się świąteczne kolędowanie z kapelą góralską Górole. Można było wysłuchać kolęd i nie tylko w stylu góralskim, publiczność włączyła się w kolędowanie i zabawę. Patronat nad koncertem objął wójta Gminy Skrzyszów oraz Klubu Dobrze Nastawionych działający przy radiu RDN Małopolska. (fot. Plebanek Stanisław 2017-01-13)

 Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Górole - Kapela góralska kolędowanie w Łękawicy styczeń 2017 ››


VII Koncert Charytatywny pod patronatem Wójta Gminy Skrzyszów. W tegorocznym koncercie gwiazdą wieczoru będzie Lady Pank. Dochód z Koncertu zostanie przeznaczony na pomoc pięciu osobom, po jednej z każdego sołectwa gminy Skrzyszów. Są to osoby z przewlekłymi schorzeniami, po operacjach, z wadami wrodzonymi, wymagające kosztownej rehabilitacji i leczenia. Podczas koncertu odbędzie się licytacja przedmiotów oraz zbiórka pieniędzy do puszek. Bilety będzie można nabyć od 9 do 16 stycznia w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, Urzędzie Gminy Skrzyszów oraz w bibliotekach i szkołach na terenie gminy oraz w Tarnowskim Centrum Informacji ul. Rynek 7 (od 17 stycznia) w cenie 30 zł. Koncert odbędzie się 5 lutego 2017 roku w hali sportowej w Skrzyszowie o godzinie 18:00. (2017-01-10)

koncertchryt17

   

"Regionalny Portal Szynwałdu" Portal informacyjny Szynwałdu. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 - 2020

Real time web analytics, Heat map tracking
© Szynwałd