Statystyki odwiedzin  

Wczoraj: 9
Poprzedni tydzień: 38
Poprzedni miesiąc: 185
Ogółem: 92211

Poland 61.5%Poland
China 16.4%China
United States 13.1%United States
United Kingdom 5.4%United Kingdom
Germany 2.1%Germany
   

My na Facebooku  

 
   
   
 
   

Jakości powietrza  

   

Spis treści

Biblioteka w Szynwałdzie zajęła III miejsce w Konkursie "Bryła roku 2014". Obiekt startował w kategorii "Najlepszy Polski Budynek dla Ludzi", specjalistyczny portal architektoniczny Bryla.pl organizuje corocznie taki konkurs. Budynek biblioteki otrzymał 2710 głosów oddanych przez internautów, I miejsce zajęła Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 4307 głosów, II miejsce zajął dworzec PKP w Rumi. Urząd Gminy serdecznie dziękuje wszystkim którzy oddali głos na Bibliotekę w Szynwałdzie. (2015-03-27).


Pisali o Nas !!!

Biblioteka w Szynwałdzie architektoniczną perełką. Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie konkuruje o tytuł najciekawszego budynku 2014 roku. W ogólnopolskim plebiscycie internetowym Bryła Roku 2014 jest już na trzecim miejscu - tuż za filharmonią w Szczecinie i dworcem kolejowym w Rumi. Na pierwszy rzut oka wygląda jak nowoczesna willa lub siedziba dużej firmy. Nowy budynek wiejskiej biblioteki w Szynwałdzie nie przypomina tych, które spotyka się w innych małych miejscowościach. Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie to nowoczesny obiekt z dużymi przeszkleniami na parterze i dwuspadowym, szarym dachem. Robi ogromne wrażenie, nie tylko z zewnątrz. Zwłaszcza na tych, którzy pamiętają starą bibliotekę. Kiedy tu wchodzą, są po prostu w szoku - mówi Anna Mądel, bibliotekarka z Szynwałdu. Mimo nowoczesnych wnętrz mieszkańcy czują się w bibliotece bardzo dobrze. Często odbywają się tam zajęcia dla dzieci i dorosłych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że powstało u nas takie miejsce. Nie trzeba jeździć do miasta, by spędzić ciekawie czas. Bardzo często tu przychodzimy odkąd jest ten nowy budynek - mówi mieszkanka Szynwałdu. Ale biblioteka w Szynwałdzie to miejsce nie tylko do wypożyczania książek. Powstało tutaj lokalne centrum kultury z dużą salą widowiskową, komputerową i pracowniami warsztatowymi. Budynek biblioteki kosztował blisko 2,5 mln złotych. Inwestycja z Szynwałdu wciąż może wygrać w plebiscycie na najlepszą bryłę roku 2014. Głosy można oddawać tutaj.

(Info. www.rdn.pl 2015-03-17)

Posłuchaj relacji Katarzyny Daniel:


Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.

Otwarcie nowej Biblioteki w Szynwałdzie. W dniu 11 listopada 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej biblioteki. Otwarcia biblioteki przez przecięcie wstęgi dokonała pani Małgorzata Chwistek dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, pan wójt Marcin Kiwior, pani Maria Żywiec sołtys Szynwałdu oraz ks. Marek Kluz. Ksiądz Marek dokonał również poświęcenia nowej biblioteki. W dalszej części uroczystości została przedstawiona między innymi historia budowy biblioteki, głos zabrali przedstawiciele kultury oraz Roman Ciepiela i pani poseł Urszula Augustyn. W uroczystości brali udział również przedstawiciele Gminy sołtysi dyrektorzy szkół oraz projektant budynku i przedstawiciel wykonawcy. Nowy budynek to nowoczesny obiekt dwu kondygnacyjny z pomieszczeniami na książki czytelnią oraz dużą salą służącą między innymi do spotkań lub występów artystycznych. Jest również pięć stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2014 roku, prawdopodobnie jest to najnowocześniejsza biblioteka w Małopolsce. (2014-11-16)

Zobacz wszystkie zdjęcia z uroczystego otwarcia Biblioteki

Otwarcie Biglioteki w Szynwałdzie ››

Otwarcie Biblioteki w Szynwałdzie - występy artystyczne ››


Gminna Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie od 22 lipca 1988 roku do 10 listopada. Mieściła się ona w jednym pomieszczeniu w starym budynku po Szkole Podstawowej gdzie była również czytelnia i kawiarenka internetowa z dwoma komputerami (fot.1). Biblioteka miała w swych zbiorach 15000 pozycji książkowych, w tym lektury do szkoły podstawowej gimnazjum i średniej. Oraz literatura dla studentów, dzieci, młodzieży i dorosłych, 10 tytułów czasopism oraz bajki i lektury szkolne na kasetach wideo (czytelników w roku 2013 było około 500 a wypożyczeń około 6000). Można tam było skorzystać z usług kserograficznych oraz możliwości wykonywania wydruków komputerowych. Po przejściu na emeryturę pani kierownik Barbary Micek w 2009 roku na tym stanowisku zastąpiła ją pani mgr. inż. Anna Mądel.

Budynek Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie (fot.1)

 


Budowa nowej biblioteki w Szynwałdzie. W 2012 roku Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie pozyskało dofinansowanie na Budowę biblioteki w Szynwałdzie w kwocie 1 000 000 zł. Środki zostały przyznane z programu wieloletniego Kultura Plus, priorytet "Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek". Celem programu jest wzmocnienie gminnych bibliotek i przekształcenie ich w nowoczesne centra kultury oraz ośrodki życia społecznego. Realizacja inwestycji rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku. Później Urząd Gminy w Skrzyszowie otrzymał dofinansowanie w wysokości 70 000 złotych od Urzędu Marszałkowskiego, pieniądze zostały przeznaczone na kontynuację budowy. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2014 roku. W nowoczesnym budynku będzie się mieścić między innymi sala teatralna gdzie będzie można organizować przedstawienia, wykłady, spotkania integracyjne. Będzie również pracownia multimedialna oraz kawiarenka internetowa. Przewidywany koszt inwestycji to 2 498 000 tysięcy złotych.

Budynek nowej Biblioteki w trakcie budowy (stan na dzień 2014-01-16)

Historia Biblioteki. Czytelnia Wiejska. W latach osiemdziesiątych XIX wieku Tarnowskie Towarzystwo Oświaty Ludowej zaczęło organizować Czytelnie Wiejskie. Taka placówka powstała również w Szynwałdzie którą kierował pan Ignacy Górski który był nauczycielem Szkoły Ludowej. W 1906 roku na wyposażeniu czytelni było niespełna 200 książek a do czytelni było zapisanych 70 czytelników, w tym okresie kierownikiem był pan Władysław Lewicki. Z powodu braku nowych książek czytelnia zostaje zamknięta w 1907 roku.
Biblioteka Kółka Rolniczego. W późniejszym okresie powstała Biblioteka przy Kółku Rolniczym w jej posiadaniu było około 570 tytułów książek oraz prenumerowano 7 czasopism. W następnych 10 latach biblioteka miała w swych zbiorach ponad 4100 tytułów, zapisanych czytelników było około 400.
Gromadzka Biblioteka Publiczna. W 1955 roku została otwarta Gromadzka Biblioteka Publiczna, mieściła się ona w domu parafialnym gdzie były trudne warunki do dobrego jej funkcjonowania. W latach od 1955 do 1965 kierowniczką była pani Maria Szczęch, od 1965 do 1968 Barbara Legutko, od 1968 do 1972 Krystyna Kosiba, a od 1972 do 1973 Maria Mazur. Biblioteki w Szynwałdzie miały trudne warunki lokalowe, mieściły się one nawet w prywatnych domach. Do 1979 roku była w domu pana Józefa Iwana a od 1979 do 1985 roku u pana Jopa. A od roku 1985 do 1988 biblioteka mieściła się w Remizie OSP w pomieszczeniu gospodarczym. Dopiero od 1988 roku została przeniesiona do starego budynku po Szkole Podstawowej. Od 1973 do 2009 kierowniczką była pani Barbara Micek.

   

"Regionalny Portal Szynwałdu" Portal informacyjny Szynwałdu. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 - 2020

Real time web analytics, Heat map tracking
© Szynwałd