Statystyki odwiedzin  

Wczoraj: 3
Poprzedni tydzień: 57
Poprzedni miesiąc: 192
Ogółem: 91793

Poland 80.6%Poland
United States 7%United States
United Kingdom 5.1%United Kingdom
China 3.8%China
Germany 0.6%Germany
   

My na Facebooku  

 
   
   
 
   

Jakości powietrza  

   
×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_IMAGE_PROCESSING] The image processing library has triggered an error while producing generated images: unable to open image `/home/tuszynwa/www/cache/thumb/cc4a72ee8e39d198b5308b52f056d869.jpg': Disk quota exceeded @ error/blob.c/OpenBlob/2712

Ochotnicza Straż Pożarna w Szynwałdzie

Początki Straży Pożarnej sięgają roku 1887 kiedy to ksiądz Aleksander Siemieński przyczynił się do założenia Ochotniczej Straży Ogniowej w Szynwałdzie, na początku działania strażacy zakupiono trzy sikawki. Dawniej na wsiach budynki przeważnie były drewniane i kryte szczechą co prowadziło do stosunkowo częstych pożarów. Przed pierwszą wojną światową strażacy posiadali już kilka beczek na wodę która była dowożona do gaszenia pożaru konno. Przed wojną i w czasie jej trwania prezesem był Wojciech Cichoń a później przez krótki czas Józef Kantor. Od początku lat dwudziestych do wybuchu drugiej wojny światowej aktywnym prezesem był Ludwik Antosz, jednostka była dobrze wyszkolona i zorganizowana i była jedną z lepszych w okolicy. W czasie drugiej wojny światowej działalność straży została ograniczona przez okupanta. Po wojnie władze gminy Ryglice nakazały przekazanie sprzętu i umundurowania strażaków do siedziby gminy. W okresie powojennym komendantem był Józef Iwan, który zajmował się całą jednostką łącznie ze szkoleniem strażaków. W tym okresie remiza mieściła się w stajniach należących wcześniej do rodu Sanguszków. Na wyposażeniu jednostki od 1952 roku była pierwsza motopompa, a stara ręczna została przekazana strażakom z Zalasowej. W 1959 roku strażacy od mieszkańców Szynwałdu otrzymali sztandar, w 1961 roku jednostka za własne środki zakupiła samochód DODGE 3/4 który do 1969 roku był używany przez strażaków. W latach 1969 – 83 jednostka OSP nie miała do dyspozycji własnego samochodu, więc do pożaru strażacy musieli dojeżdżać konno a później ciągnikiem. Po wykupieniu działki za własne środki strażacy w 1973 roku rozpoczynają budowę remizy strażackiej. Od 1975 roku do wybudowania nowego budynku sprzęt pożarniczy znajdował się w pomieszczeniach Kółka Rolniczego. Budowę nowej remizy zakończono w 1982 roku, uroczyste przekazanie budynku odbyło się 25 lipca (fot. 1).

Ochotnicza Straż Pożarna w Szynwałdzie (fot. 1)

{gallerya width=320 height=240}stories/foto12/autos.jpg{/gallerya}

Lekki samochód ratowniczo - gaśniczy (fot. 2)

Dopiero w 1983 roku strażacy z Szynwałdu otrzymali samochód pożarniczy GBM-Star 266. Samochód przekazała Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Tarnowie. Figura świętego Floriana patrona strażaków mieszcząca się na budynku została poświęcona w 1984 roku. Przez pewien okres na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych szkoła wynajmowała część sal w remizie w których były prowadzone zajęcia lekcyjne, mieściła się tam również Biblioteka Publiczna. W1989 roku za budynkiem remizy została zbudowana wieża do suszenia węży strażackich, w 1992 roku nasi strażacy brali udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej była to jedyna jednostka z tych okolic. Dziewiątego maja 1993 roku Ochotnicza Straż Pożarna z Szynwałdu obchodziła 105 rocznicę jej założenia przy dużym udziale księdza Aleksandra Siemieńskiego. Podczas jubileuszu zostały pasowane dwie drużyny młodzieżowe strażaków. Kiedy w 1994 roku Szynwałd i parafia obchodziły 650 lecie powstania, strażacy włączyli się w przygotowanie uroczystości. Wykonali balustradę do jednych ze schodów które są teraz nazywane strażackimi. W 2001 roku został poświęcony nowy sztandar i rozpoczęto rozbudowę remizy o drugą część z prawej strony. Obecnie prezesem jest Stanisław Żywiec, wiceprezesem Tomasz Bańdur, naczelnik Tomasz Pruchnik jego zastępcą jest Paweł Krakowski, sekretarzem jest Kazimierz Mazur, skarbnikiem Grzegorz Krakowski, gospodarzem remizy jest Józef Pruchnik a kronikarzem Iwona Pruchnik. Członkami są Adam Plebanek, Michał Bańdur, Bartosz Stańczyk, poza tym jednostka OSP składa się ze strażaków ochotników i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, Żeńskiej Drużyny Pożarniczej i Druhów. Jednostka OSP w Szynwałdzie od 17 lutego 2012 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Jest to obecnie druga jednostka w Gminie Skrzyszów należąca do tego systemu, aby do niego przystąpić konieczne było posiadanie dwóch samochodów bojowych i specjalistycznego sprzętu. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie przekazała lekki samochód ratowniczo - gaśniczy marki LUBLIN/BUS (fot.2) oraz dwa komplety aparatów powietrznych. Urząd Gminy i "Związek OSP RP Oddział Wojewódzki" przeznaczył około 24 000 złotych na zakup nowego zestawu hydraulicznego do ratownictwa technicznego oraz sprzęt ochrony dróg oddechowych. W remizie jest dom weselny prowadzony przez strażaków, w budynku znajdują się również sklepy, Spożywczo – Przemysłowy, Wielobranżowy i Salon Fryzjerski. (*)


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Z sukcesami wrócili z eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej druhowie z Szynwałdu. W konkursie, który odbył się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie gminę Skrzyszów reprezentowało sześciu członków z OSP Szynwałd. Rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa: Kamil Kusek i Damian Tyrka. Gimnazjum: Marek Krakowski i Paweł Kusek. Szkoły ponadgimnazjalne Michał Kozioł i Daniel Kusek. Egzamin składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Bardzo dobrze przebrnęli przez niego Paweł Kusek i Daniel Kusek. Zajęli odpowiednio drugie i pierwsze miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Dzięki temu awansowali do szczebla wojewódzkiego imprezy, który odbędzie się 17 kwietnia. (Info. www.skrzyszow.pl 2015-04-09)


Uroczystość 125 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie. W niedzielę 1 lipca 2012 roku odbyła się uroczystość 125 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. Specjalną mszę świętą odprawił w kościele parafialnym i kazanie wygłosił ksiądz kanonik Zbigniew Ryznar były proboszcz Szynwałdu. Po mszy świętej rozpoczęła się oficjalna uroczystość na którą zostali zaproszeni strażacy z okolicznych miejscowości. Na uroczystości gościli też parlamentarzyści z regionu wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior wraz z radnymi oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Ksiądz proboszcz Józef Michalski, o. Adam Mazur oraz mieszkańcy nie tylko Szynwałdu. Specjalny medal otrzymała OSP w Szynwałdzie który odebrał komendant Stanisław Żywiec, niektórzy strażacy zostali odznaczeni złotymi lub srebrnymi medalami. Po tych uroczystościach odbyło się poświęcenie figury świętego Floriana na placu przed remizą którego dokonał ksiądz Ryznar. Na cokole pod figurą jest pamiątkowa tablica z napisem: "GDY ŚWIĘTY FLORIAN STOI NA STRAŻY ŻADNE NIESZCZĘŚCIE SIĘ NIE WYDARZY" W 125 ROCZNICĘ ZAŁOŻENIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SZYNWAŁDZIE. W PODZIĘKOWANIU TYM KTÓRZY Z WŁASNEJ I NIEPRZYMUSZONEJ WOLI ZAWSZE BYLI I SĄ GOTOWI PONIEŚĆ OFIARĘ DLA NICH RATUJĄC ŻYCIE I DOBYTEK SWOICH WSPÓŁOBYWATELI REALIZUJĄC W TEN SPOSÓB STRAŻACKIE MOTTO: "BOGU NA CHWAŁĘ LUDZIOM NA POŻYTEK" 1 LIPCA 2012. Po poświęceniu nastąpiło wbicie symbolicznych gwoździ osób które dostały je w imiennych zaproszeniach na uroczystość. W części artystycznej wystąpił parafialny zespół "FIAT – zawsze jestem na tak" a na zakończenie odbyła się zabawa taneczna.

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii -125 lat Ochotniczej Straży w Szynwałdzie ››
Uroczystość 125 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie Uroczystość 125 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie
Ochotnicza Straż Pożarna w Szynwałdzie Figury świętego Floriana

 

Poświęceni figury świętego Floriana patrona strażaków

Występ artystyczny zespołu parafialnego "FIAT zawsze jestem na tak"

Zobacz więcej filmów na kanale SzynwałdTV ›› w YouTube


OSP z Szynwałdu ma nowy wóz strażacki. Tak nowoczesnego auta strażacy z Szynwałdu jeszcze nie mieli. Teraz do akcji wyjeżdżać będą IVECO EUROCARGO. Wyposażenie auta, rok produkcji 2013 może strażaków – ochotników, przyprawić o zawrót głowy. Samochód ma m.in. wyciągarkę samochodową elektryczną, drabinę pożarniczą, agregat prądotwórczy trójfazowy, wentylator oddymiający SCORPION, cztery latarki oraz pięć radiostacji Motorola. Samochód posiada zbiorniki na wodę o pojemności 2500 litrów oraz na środek pianotwórczy o pojemności 250 litrów. Ponadto wyposażony jest w autopompę pożarniczą marki GODIVA. Posiada linie tzw. szybkiego natarcia o długości linii 60 metrów. Na jego wyposażeniu będzie też część sprzętu ze STAR-a, z którego korzysta OSP w Szynwałdzie. IVECO ma napęd na cztery koła. W jego kabinie zmieści się sześć osób. - Będzie służyło do wszystkich działań ratowniczo - gaśniczych – informuje Tomasz Bańdur z OSP w Szynwałdzie. Auto zakupione w firmie Szczęśniak w Bielsku-Białej. Kosztowało 639 900 złotych. Środki przeznaczone na ten cel, to prawdziwa układanka finansowa. Pochodziły z pięciu źródeł. 150 000 złotych wyniosła dotacja Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. To środki firmy ubezpieczeniowej. Dotacja Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wyniosła 115 000 złotych. Związana była z realizacją zadania "Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego". Na zakup auta 150 000 złotych przekazało, za pośrednictwem Zarządu Głównego, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 5 000 zł pochodziło od Starostwa Powiatowego w Tarnowie, a 219 900 zł przeznaczono z budżetu gminy Skrzyszów. Teraz oprócz IVECO na wyposażeniu OSP w Szynwałdzie są jeszcze STAR 266 z roku 1983 i Lublin 3 z roku 1997. (Informacja www.skrzyszow.pl 2013-11-14)


Pożar stajni w naszej miejscowości. W sobotę 1 sierpnia o godzinie 18:45 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stajni w naszej miejscowości. Po dojeździe na miejsce zastaliśmy strych zajęty ogniem. Nasze działania polegały na ugaszeniu palącej się słomy oraz elementów więźby dachowej.
Siły i Środki:

- GBARt i GBM OSP KSRG Szynwałd
- GCBARt OSP KSRG Skrzyszów
- GBA OSP Pogórska Wola
- GBAM OSP Łękawica
- GBA OSP Ładna
- GCBARt JRG 2 Tarnów
- GCBA JRG 1 Tarnów

(Info. www.facebook/OSP KSRG Szynwałd 2015-08-05)

(*materiał opracowano między innymi na podstawie książki: "Dzieje Gminy Skrzyszów i okolic w zarysie" i innych źródeł) {nomultithumb}

   

"Regionalny Portal Szynwałdu" Portal informacyjny Szynwałdu. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 - 2020

Real time web analytics, Heat map tracking
© Szynwałd