Książki o Szynwałdzie i związane z Szynwałdem
Z babcinej kuchni – i nie tylko... W książce zostało zebranych i opisanych 59 różnych przepisów kulinarnych. Które zostały przygotowane na warsztatach w Ładnej w ramach projektu "Już Nie Baby" z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej. W książce opisano między innymi jak przyrządzić: bulion grzybowy, kotlet gaździny, torcik malinowy i wiele innych smacznych potraw. Wszystkie sposoby przyrządzania potraw i ilość składników została zwięźle opisana oraz zaprezentowana na zdjęciach.
Autor: Marek Stańczyk Wydawca: Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej (Publikacja współfinansowana przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, rok wydania 2013, stron 68 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Zachować od zapomnienia. Książka ta to zbiór twórczości literackiej pani Elżbiety Stepskiej – Kot w której zawarto 5 wcześniejszych publikacji. Część I Ballada Syberyjska, Skarga Dziecięca, II Okaleczone Dzieciństwo, III Wspomnienia. IV Moja Myśl, V Kwiaty Skrzyszowskie. Pani Elżbieta opisuje w książce swoje przeżycia gdy została zesłana w 1939 przez sowietów do Kazachstanu. W czasie wkroczenia 17 września wojsk sowieckich do polski jako dziecko została wywieziona do Kazachstanu wraz z matką i starszą siostrą. Spędziła tam ponad sześć lat, wróciła w 1946 roku mieszkając początkowo w Szynwałdzie a obecnie w Skrzyszowie.
Autorka: Elżbieta Stepska – Kot. Wydawca: Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, rok wydania 2010, stron 280 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie)
Dzieje Gminy Skrzyszów i okolic w zarysie. W tym opracowaniu są opisane dzieje Gminy Skrzyszów do której należą wsie Szynwałd, Skrzyszów, Łękawica, Pogórska Wola i Ładna. Autorzy Andrzej Niedojadło i Grzegorz Kubacki wywodzą się ze Skrzyszowa opisali oni blisko 670 letnią historię Gminy. W tej książce przedstawiono początki powstania poszczególnych wsi, ich właścicieli zmieniających się na przestrzeni wieków. Powstanie pierwszych parafii życie i ciężką pracę chłopów na roli, zwyczaje życie kulturalne mieszkańców. Oraz trudne lata poddaństwa ucisków ze strony właścicieli ziemskich okres rozbiorów okupacji w czasie II wojny światowej, trudne lata w czasie PRL. Jak również przemiany ustrojowe w latach 90 oraz czasy współczesne. Zostały zaprezentowane osoby zasłużone dla poszczególnych wsi i Gminy, takie jak biskup Józef Wojtarowicz, Ksiądz prałat Aleksander Siemieński z Szynwałdu. Zostały opisane zwyczaje obrzędy różnego rodzaju przesądy i sposób obchodzenia różnego rodzaju świąt kościelnych. Ta książka stanowi pewne kompendium wiedzy o całej Gminie Skrzyszów.
Autorzy: Andrzej Niedojadło i Grzegorz Kubacki
Wydawca: Urząd Gminy w Skrzyszowie, rok wydania 2009, stron 412 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Kwiaty z tamtych lat. W tej Publikacji zostały opisane historie żołnierzy i mieszkańców Szynwałdu w czasie II wojny światowej. Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej opisali opowiadania swoich dziadków i pradziadków którzy żyli w czasie drugiej wojny światowej. Katarzyna Żywiec opisuje losy swojego dziadka który walczył w obronie Warszawy, później dostał się do niewoli i był więziony a następnie pracował na roli u Niemieckiego gospodarza. Natalia Kozioł przedstawia tragiczne losy dwóch młodych dzieci żydowskich w wieku około 7 i 11 lat które ukrywały się we wsi a później zostały rozstrzelane przez Niemców. Dawid Siemek opisuje ciężkie życie mieszkańców miejscowości w czasie okupacji, gdzie każdy rolnik był zobowiązany do oddawania żywności dla Niemców. We wsi mieściła się główna kwatera SS i Główny Sztab Podfrontowy. Niemcy w 1944 roku rozstrzelali trzech partyzantów pana Kuska Jana, Kopacza Stanisława i pana Kawę z Czemesnej. Dariusz Niemiec opisuje strach jaki przeżywali mieszkańcy naprzykład gdy grożono śmiercią co dziesiątemu mieszkańcowi za postrzelenie żołnierza armii okupacyjnej przez partyzanta. (Wyżej wymienione prace brały udział w konkursie literackim "Tarnowskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – Świat pracy" pod hasłem "Nigdy przed obcą władzą, przed mieczem tyrana nie ugięły się wolnych Polaków kolana". I miejsce zdobył Darek Niemiec, II Dawid Siemek, III Natalia Kozioł)
Autorzy: Dariusz Niemiec, Dawid Siemek, Natalia Kozioł, Katarzyna Żywiec Wydawca: Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej, rok wydania 2009, stron 20 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Miejsca Pamięci Narodowej na Terenie Gminy Skrzyszów. Autorkami tej publikacji są pani Niemiec Anna nauczycielka historii w Zespole Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej oraz pani Stec Lucyna i Szczęch Jolanta. Mottem przewodnim tej publikacji jest cytat Ferdynanda Focha - "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie". Inspiracją dla autorek do wydania tego małego przewodnika było duże zainteresowanie tutejszej młodzieży okresem okupacji w czasie II wojny światowej. W przewodniku zostały opisane miejsca pamięci poległych w czasie II wojny i ich bohaterów na terenie Gminy Skrzyszów. Opisane miejsca pamięci z Szynwałdu to, pomnik rozstrzelanych żołnierzy AK i ich grób na cmentarzu parafialnym oraz tablica upamiętniająca ofiary wojny z Szynwałdu w latach 1939-1945 w kościele parafialnym. Zaprezentowane miejsca pamięci ze Skrzyszowa to pomnik w lesie "Kruk" i pomnik wdzięczności ”Synom Tej Ziemi za Ofiarę w Hołdzie” 1920, 1939-1945. Opisano miejsce w Pogórskiej Woli gdzie dokonywano egzekucji więźniów, jest tam pomnik pamięci rozstrzelanych przez Niemców w latach 1939-1945 a na cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła ofiar II wojny.
Autorki: Anna Niemiec, Lucyna Stec, Jolanta Szczęch Wydawca: Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej, rok wydania 2002, stron 20 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Pomniki i miejsca pamięci – Przewodnik. W przewodniku "Pomniki i Miejsca Pamięci Narodowej w Tarnowie i powiecie tarnowskim" (cz.1) przedstawione są pomniki i miejsca pamięci na terenie miasta Tarnowa, gmin: Skrzyszów, Pleśna, Radłów, Tarnów, Wierzchosławice i Wojnicz. W opisie i fotografii każdego pomnika czy też tablicy pamiątkowej zaprezentowano krótką historię ofiar które zginęły w obronie ojczyzny. Opisane miejsca pamięci z Gminy Skrzyszów to, w Szynwałdzie pomnik ofiar którzy walczyli o niepodległość Polski znajdujący się koło szkoły podstawowej i grób partyzantów Kopacza Stanisława i Kuska Jana na cmentarzu parafialnym. W Skrzyszowie przedstawiono pomnik ofiar II wojny światowej koło kościoła parafialnego i pomnik upamiętniający miejsce masowych egzekucji w lesie ”Kruk”. W Łękawicy jest pomnik upamiętniający ofiary I i II wojny światowej znajdujący się koło kościoła oraz tablice na kościele z nazwiskami 25 mieszkańców którzy zginęli w obronie ojczyzny w latach 1939-1945. Przedstawione miejsca pamięci z Pogórskiej Woli to pomnik upamiętniający masowe mordy więźniów z Tarnowa w czasie II wojny światowej dokonywane podczas okupacji Niemieckiej. Oraz zbiorowa mogiła na cmentarzu w której jest pochowanych 15 ofiar II wojny światowej a powyżej jest grób Franciszka Kapustki który zginą za ojczyznę w 1917 roku.
Autorzy: Smagacz Anastazja, Mleczko Andrzej, Misaczek Marzena, Surowiczko Maria, Ząbczyńska Lidia Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze, oddział "Ziemi Tarnowskiej", rok wydania 2006, stron 67 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Słoneczny Gość. Wiersze napisane przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie w latach 2000-2001. Autorzy tych ponad czterdziestu wierszy to dwunasto i trzynastolatkowie, są one inspirowane pięknem jesiennych krajobrazów i przeżyć w "Zielonej Szkole" nad morzem. Wiersze opracowali nauczyciele poloniści pani mgr. Bożena Iwan i mgr. Anna Serek.
|
Tarnowscy Żołnierze Września. Wspomnienia żołnierzy września 1939 roku pochodzących przede wszystkim z okolic Tarnowa. Są w tej książce zawarte wspomnienia naszych dwóch rodaków, żołnierzy walczących w drugiej wojnie światowej. Są to wspomnienia Józefa Tryby plutonowego urodzonego w 1909 roku, był między innymi żołnierzem 6 Dywizjonu Samochodowego w Krakowie. Drugą wojnę światową zakończył w 2 Warszawskiej Dywizji pancernej jako plutonowy. Drugie wspomnienia to Antoniego Stasiora kanoniera urodzonego w 1916 roku. Powołany do czynnej służby wojskowej 15 lutego 1939 roku, służył w 6 Pułku Artylerii Lekkiej w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem AK, po wojnie w 1946 roku wstąpił do Związku Młodzieży "WICI" a za rok do Polskiego Stronnictwa Ludowego. |