Statystyki odwiedzin  

Dzisiaj: 2
Wczoraj: 4
Poprzedni tydzień: 40
Poprzedni miesiąc: 299
Ogółem: 90894

Poland 57.6%Poland
United States 18%United States
China 14.5%China
United Kingdom 2.7%United Kingdom
Canada 1.3%Canada
   

My na Facebooku  

 
   
   
 
   

Jakości powietrza  

   

Spis treści

Archiwum artykułów: 2016 - Grudzień

Jeszcze chwila, jeden krok i wejdziemy w Nowy Rok, życzę Ci pomyślności, potęgi miłości, siły młodości, samych spokojnych, pogodnych dni i mnóstwa cudownych i wzniosłych dni. Niech będzie radosny, niech się zacznie mile i niech Ci przyniesie same szczęśliwe chwile. Niech twoje życzenia się spełnią!


"Górole" - Kapela Góralska. W Łękawicy odbędzie się świąteczne kolędowanie z kapelą góralską Górole. Występ odbędzie się pod patronatem wójta Gminy Skrzyszów oraz Klubu Dobrze Nastawionych działającym przy radiu RDN Małopolska. Kolędowanie odbędzie się w Łękawicy 6 stycznia o 14:30 w hali Sportowej przy Szkole Podstawowej – wstęp wolny. (2016-12-30)

gorolekapela


Zemsta Nietoperza. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie organizuje wyjazd na operetkę do Krakowa. Spektakl odbędzie się 4 lutego w sobotę 2017 roku o godzinie 18:30, koszt wyjazdu wynosi 80 zł. Zapisywać się można do 31 grudnia w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508.(2016-12-27)

zemstanietoperza


Zumba. W Bibliotece w Szynwałdzie odbędą się zajęcia z zumby które poprowadzi instruktor fitness pani Anna Łabno. Zajęcia będą się odbywać od 4 stycznia w każdą środę o godzinie 17:00. Zapisać będzie się można do 3 stycznia, opłata miesięczna za zajęcia wynosi 25 zł. Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece w Szynwałdzie tel. 146 742 346. (2016-12-27)

zumba


Zmarł Stanisław Lis długoletni dyrektor i nauczyciel Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie.

dyrektorlis

(info. www.zaxon.pl/zspig.pl 2016-12-27)


Wesołych i pogodnych świąt

Radość niech panuje w całym ludzkim rodzie, Bóg raz jeden w życiu na ten świat przychodzi. By odkupić winy wszystkich ludzi świata By bliskich pojednać, a nawet pobratać.

Niech radość ogromna rozświetli Was, Łamiąc się opłatkiem, jak każe nam zwyczaj. W tym akcie składajcie najlepsze życzenia Niech to, co nas cieszy, nigdy się nie zmienia.

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia, jest taka moc, co smutek w radość przemienia, jest taka siła, co spełnia marzenia... To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.

 


Kolejne przeciwpowodziowe działania. Coraz bliżej do powstania suchych zbiorników małej retencji w gminie Skrzyszów. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wydała niedawno decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie potoku Wątok w gminach: miasto Tarnów oraz Skrzyszów i Ryglice.
W związku z budową zbiorników niezbędne prace będą dotyczyć:


»przebudowy dróg,
» przebudowy obiektów mostowych,
» budowy dróg serwisowych i placów manewrowych,
» budowy murów oporowych (ochrona zabudowań),
»przebudowy i budowy infrastruktury technicznej (linii energetycznych, teletechnicznych, gazociągów, wodociągów, kanalizacji),


W ramach biernej ochrony przeciwpowodziowej w zlewni potoku Wątok zakłada się wykonanie obiektów liniowych wzdłuż cieków, tj.: obwałowań, niwelacji terenu, bulwarów i murów przeciwpowodziowych, a także przebudowy obiektów mostowych i fragmentów dróg oraz regulacji koryt cieków. Celem budowy ww. odcinkowych obiektów liniowych jest uzupełnienie efektu działania czynnej ochrony przeciwpowodziowej (w postaci suchych zbiorników) w zakresie zapewnienia kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej w zlewni potoku Wątok.


W ramach czynnej ochrony przeciwpowodziowej ma zostać wykonane 6 suchych zbiorników, tj.:
1. Zbiornika Czernicha – o pojemności wynoszącej ok. 57,10 tys. m3 oraz pow. ok. 0,8 ha. 
2. Zbiornik Szynwałd Dolny o pojemności wynoszącej ok. 60,20 tys. m3 oraz pow. ok. 2,48 ha. 
3. Zbiornik Japonia o pojemności wynoszącej ok. 61,9 tys. m3 oraz pow. ok. 2,55 ha. 
4. Zbiornik Bednarzówka o pojemności wynoszącej ok. 41,45 tys. m3 i pow. ok. 2,44 ha. 
5. Zbiornik Łękawica o pojemności wynoszącej ok. 54,60 tys. m3 i pow. ok. 3,15 ha. 
6. Zbiornik Łękawica Dolna o pojemności wynoszącej ok. 47,60 tys. m3 i pow. ok. 3,06 ha.

1polderczernichaPolder Czernicha

2polderjaponiaPolder Japonia

3polderdolPolder Szynwałd dolny

(info. www.skrzyszow.pl 2016-12-18)


Nowy harmonogram wywozu odpadów na styczeń - czerwiec 2017 rok. Przypominamy o konieczności wystawienia pojemników, worków i odpadów wielkogabarytowych w dniu odbioru odpadów do godz. 6:00. Sprzed posesji nie są odbierane m.in. odpady poremontowe i budowlane, które należy dostarczyć do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Pogórskiej Woli. Termin odbioru odpadów wielkogabarytowych: 27.06.2017 roku.

TRANS-FORMERS KARPATIA Spółka z o.o.
33-100 Tarnów, ul. Odległa 8, tel: 14 621 45 85, 14 627 59 73
www.trans-formers.com.p|, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

smieci

(2016-12-17)


Edukacyjna Gmina Małopolski 2016! Wzorem lat ubiegłych także w bieżącym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie ogłosił plebiscyt na Edukacyjną Gminę Małopolski. Celem plebiscytu jest pokazanie, że wystarczy pasja i zaangażowanie, aby uczenie się było ciekawe i nieszablonowe. Cieszy fakt, że spośród licznej reprezentacji gmin wiejskich, miejsko – wiejskich oraz miast do 25 000 mieszkańców Kapituła Plebiscytu uznała za najlepsze jedynie 11 gmin w tym także Skrzyszów czytaj więcej››  (info. www.skrzyszow.pl 2016-12-15)

edukacyjna


Przedsiębiorcy z Szynwałdu wyróżnieni Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wielkie zaangażowanie w potrzeby lokalnej społeczności, otwarte serce i bezinteresowna pomoc znalazły uznanie w oczach Ministra Edukacji Narodowej, która na wniosek Pani dyrektor Stanisławy Siemek odznaczyła Pana Krzysztofa Mąciora i Pana Marka Kolawę najwyższym odznaczeniem – Medalem Komisji Edukacji Narodowej czytaj więcej›› (info. www.skrzyszow.pl 2016-12-15)


Udany debiut wernisażu malarki Pani Beaty Piska. Był to pierwszy wernisaż pt. "Rozkwit" Pani Beaty pochodzącej z Łękawicy, jak sama mówi, jest samoukiem i zaczęła malować, mając 16 lat. Najczęściej maluje pejzaże techniką olejną. Swoje inspiracje przede wszystkim czerpie z życia i tego, co ją otacza. Na wystawie zostało zaprezentowanych 31 obrazów, są to przede wszystkim pejzaże. Osobom przybyłym na wernisaż obrazy bardzo się podobały i życzyli Pani Beacie dalszych sukcesów w swojej pracy artystycznej. Wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie w godzinach pracy. (fot. Plebanek Stanisław 2016-12-12)


Z malarką Panią Beatą Piska rozmawiał Plebanek Stanisław

Wystawa malarstwa Beaty Piska - Szynwałd


VIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny. To już kolejna edycja konkursu fotograficznego, który cieszy się dużym zainteresowanie, tematem konkursu będą "Historie codzienne – fotoreportaż". Zdjęcia będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych do 16 lat i powyżej 16 lat. Organizatorem konkursu jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, zdjęcia można nadsyłać od 1 grudnia 2016 roku do 20 marca 2017 roku. Kontakt do organizatora: tel. 146 745 508, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej szczegółów w regulaminie ›› formularzu zgłoszenia formularz zgłoszenia ›› (2016-12-08)

konkursfoto2016


Wystawa malarstwa "Rozkwit". Wernisaż malarstwa Beaty Piska z Łękawicy odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. Otwarcie wystawy odbędzie się 11 grudnia, wstęp jest wolny. Wystawę będzie można oglądać od 11 grudnia 2016 roku do 11 stycznia 2017 roku. (2016-12-03)

wystawapiska


Archiwum artykułów: 2016 - Listopad

Prezenty dla Ukrainy. Radio RDN Małopolska oraz radio RDN Nowy Sącz – z państwa pomocą – uda się z wizytą do mieszkańców Ukrainy, by wspomóc rodziny z Parafii Katedralnej we Lwowie, jak i z Parafii u ks. Rafała Zborowskiego,czytaj więcej ››(info. www.rdn.pl 2016-11-27)

mikolajukraina


Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymał Pan Marcin Kiwior Wójt Gminy Skrzyszów. Medal Komisji Edukacji Narodowej to polskie odznaczenie resortowe nadawane przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Zazwyczaj odznaczeniem honorowani są czynni nauczyciele i pracownicy oświaty. Medalem tym Minister Edukacji Narodowej nagradza także osoby, które swoim działaniem wspierają oświatę i przyczyniają się do podniesienia poziomu kształcenia i wychowania polskiej młodzieży. Podczas tegorocznych Wojewódzkich obchodów Dnia Edukacji Narodowej medal ten z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymał Pan Marcin Kiwior Wójt Gminy Skrzyszów,czytaj więcej›› (info. www.skrzyszow.pl 2016-11-27)

medaledu


Spotkanie z aktorem Jerzym Palem. Spotkanie z aktorem Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbędzie się w Bibliotece w Szynwałdzie 28 listopada 2016 roku o godzinie 16:00. Wszystkich miłośników teatru i nie tylko serdecznie zapraszamy. (2016-11-26)

jerzypal


Jesienne gify - tworzymy jesienne obrazki on-line. Zapraszamy wszystkie dzieci do pracowni "Orange" w Łękawicy na zajęcia 28 listopada o godzinie 16:00. Dzieci będą tworzyły jesienne obrazki on-line. Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece w Łękawicy pod nr tel. 146 744 234. (2016-11-26)

jesiennegify


Zmiana organizacji ruchu drogowego w Szynwałdzie i Skrzyszowie. Zawiadomienie Wójta Gminy Skrzyszów w sprawie zmiany stałej organizacji ruchu drogowego dróg gminnych na terenie miejscowości Skrzyszów i Szynwałd. Wójt Gminy Skrzyszów zawiadamia, że z dniem 7.11.2016 r. przystępuje się do zmiany stałej organizacji ruchu drogowego dróg gminnych na terenie miejscowości Skrzyszów i Szynwałd. Liczymy na zrozumienie i apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów oraz stosowanie się do nowego oznakowania.(info. www.skrzyszow.pl 2016-11-22)

1znak 2znak 3znak 4znak

Zagłosuj na Edukacyjną Gminę Małopolski. "Pogodny Klubik" znalazł się gronie nominowanych w plebiscycie "Edukacyjna Gmina Małopolski 2016". Mieszkańców Gminy Skrzyszów zachęcamy do głosowania. Głosy oddawać można do 28 listopada do godziny 9.30. Przypomnijmy, że od 2016 roku Klub Kobiet Kreatywnych GRACJA prowadzi ośrodek wsparcia dla seniorów i młodzieży – "Pogodny Klubik". Jest to jeden z przykładów edukacyjnej aktywności Gminy Skrzyszów, bowiem w projekcie dofinansowanym z budżetu Gminy oraz Województwa małopolskiego przewidziane jest szereg działań o charakterze edukacyjnym skierowanym do mieszkańców Gminy Skrzyszów w wieku 50+ zarówno tych, którzy są już na emeryturze, jak i tych, którzy są aktywni zawodowo oraz do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. (info. www.skrzyszow.pl 2016-11-20)

Głosy można oddawać na tej stronie ››

edugmina


Święto Niepodległości 11 listopada w Szynwałdzie. Obchody Święta niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą św. za ojczyznę w kościele parafialnym. Uroczystość patriotyczna odbyła się przed pomnikiem "Poległym za Ojczyznę". Został odczytany apel poległych za Ojczyznę, swoje przemówienie wygłosił pan wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior oraz poseł ziemi Tarnowskiej. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy wysłuchali pieśni patriotycznych śpiewanych przez dzieci ze szkoły w Szynwałdzie. (fot. Plebanek Stanisław 2016-11-16)

Mazurek Dąbrowskiego, wypowiedź wójta Gminy Skrzyszów Marcina Kiwiora, apel poległych

Przemówienie posła Norberta Kaczmarczyka

Program i pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży szkolnej

Życzenia dla pana wójta Marcina Kiwiora z okazji jego imienin

Koncert Orkiestry Dętej

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Obchody święta niepodległości Szynwałd 11 listopada 2016 ››

Uroczysta msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym w Szynwałdzie 11 listopada 2016 roku

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Obchody święta niepodległości Szynwałd 11 listopada 2016 msza św. za Ojczyznę ››


Zbiórka elektro - śmieci. W środę, 16 listopada zostanie przeprowadzona zbiórka elektro-śmieci pod hasłem "Daj nadzieję żyjącym bez domu na krańcu świata" jest to pomoc dla misji. Sprzęt elektroniczny i elektryczny prosimy przynosić na górny parking koło kościoła. Elektro - śmieci można oddawać do godziny 16:30. (2016-11-13)

elektrosmieci


Wywiad z Marcinem Kiwiorem w Radiu RDN Małopolska w audycji "Słowo za słowo". Rozmawiano między innym o nowych terenach przemysłowych i budowlanych. Jak również o Klubie Kobiet Kreatywnych i reformie oświaty. Rozmowę przeprowadziła Dorota Kunc 31 października 2016 roku. (2016-11-08)


Narodowe Święto Niepodległości – rys historyczny. Święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)"(info. www.pl.wikipedia.org 2016-11-08)

11listopada

Program obchodów Święta Niepodległości
9:00 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Szynwałdzie
10:15 Patriotyczna część artystyczna przed Pomnikiem Pamięci w wykonaniu uczniów
10:45 Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów
11:00 Wspólny śpiew pieśni patriotycznych


Jesienne warsztaty plastyczne. Warsztaty dla dzieci odbędą się w pracowni Orange w Łękawicy 21 listopada o godzinie 16:00. Dodatkowe informacje można uzyskać w Bibliotece w Łękawicy oraz pod nr. tel. 147 774 234. Zapisać się można do 14 listopada, koszt warsztatów wynosi 3 zł. (2016-11-08)

warsztatyplastyczne


Biżuteria z gliny – warsztaty dla dorosłych. Warsztaty robienia biżuterii z gliny odbędą się w Bibliotece w Szynwałdzie w dniach 18 listopada i 2 grudnia o godzinie 16:30. Dodatkowe informacje można uzyskać w Bibliotece pod nr. tel. 146 742 346. Zapisy będą trwały do 14 listopada, opłata za warsztaty to 10 zł. (2016-11-08)

bizuteriazgliny


Międzypokoleniowa Pracownia Medialna. Dobiegła końca I edycja Małopolskiej Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej. Uczestniczy, brali udział w bezpłatnych warsztatach medialnych, na których mogli się nauczyć jak przeprowadzić wywiad, a następnie obrobić dźwięk, aby można go było wyemitować w radiu. Jak napisać artykuł, aby zainteresował czytelnika oraz jak przeprowadzić wywiad lub sondę. Były również zajęcia z fotografii, czyli jak zrobić dobre zdjęcie, a później, gdy jest to konieczne poprawić w programie graficznym. Słuchacze poznali też, jak się tworzy reklamę oraz przygotowywali plakat na koncert. Zajęcia prowadzili doświadczeni dziennikarze Radia RDN Małopolska, którzy dzielili się praktyczną wiedzą, którą zdobyli, pracując wiele lat w radiu. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat ukończenia kursu medialnego. Projekt finansowany jest z Budżetu Województwa małopolskiego w ramach I Edycji Budżetu Obywatelskiego, można się jeszcze zapisać na dalsze edycje warsztatów. (fot. Plebanek Stanisław 2016-11-06)

certyfikat


Lekcja patriotyzmu. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie odwiedzili grób partyzantów AK zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Byli to mieszkańcy Szynwałdu Stanisław Kopacz i Jan Kusek, którzy zostali rozstrzelani 7 września 1944 roku. Sylwetki żołnierzy przedstawiła pani mgr Anna Niemiec nauczycielka historii. (fot. Plebanek Stanisław 2016-11-01)


Małopolska Międzypokoleniowa Pracownia Medialna na półmetku. Były ćwiczenia poprawnej dykcji, próby pisania własnej informacji, wskazówki dotyczące fotografowania oraz zagadnienia związane z prawem prasowym. Pierwsza grupa uczestników Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej jest już na półmetku warsztatów czytaj więcej ››

wywiad

Zobacz audycję "Małopolska - to lubię" w TVP 3 Kraków o "Małopolskiej Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej" ››

Mój pierwszy wywiad na warsztatach medialnych z uczestniczką zajęć

(info. www.rdn.pl fot. Plebanek Stanisław 2016-11-01)


Archiwum artykułów: 2016 - Październik

Małopolska Międzypokoleniowa Pracownia Medialna. Ćwiczenia dykcji i poprawnej wymowy, nauka przeprowadzania wywiadów i sond ulicznych, praca na reporterskim sprzęcie i oprogramowaniu. To i wiele innych ciekawych zadań czeka na uczestników bezpłatnych warsztatów w ramach Małopolskiej Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej... czytaj więcej ››

Czytaj bierzce relacje z Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej/Bieżce informacje ››

pracownia

(info. www.rdn.pl 2016-10-31)


Kalendarz na 2017 rok. Kalendarz "OSP Szynwałd – nasi chłopcy" ze zdjęciami naszych strażaków. Kalendarz można już kupić w Bibliotece w Szynwałdzie, sklepie spożywczym w Remizie OSP oraz w byłym sklepie GS w Szynwałdzie górnym. Fotografie wykonał Plebanek Stanisław. (2016-10-23)kalendarzosp2017


Zimorodek. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl Zimorodek. Zgłoszenia będą przyjmowane w Bibliotece w Skrzyszowie do 31 października 2016 roku, cena biletu wynosi 15 zł. Przedstawienie odbędzie się 18 listopada o godzinie 18:00. (2016-10-23)

zimorodek


Charytatywny mecz piłki nożnej o mistrzostwo klasy B. W Łękawicy 22 października tj. w sobotę o godzinie 15:00, odbędzie się mecz pomiędzy KS Łękawica a KLS Olszyny. W czasie meczu będą zbierane datki pieniężne na leczenie ciężko choregu naszego zawodnika, 15-letniego Jarosława Kuty. W tym dniu odbędą się również 2 mecze: LKS Łękawica – WKS Szreniwa, (młodziki mecz ligowy) o godzinie 10:00 oraz KS Pogoria - Pogórska Wola – KS Łękawica (juniorzy mecz towarzyski) o godzinie 12:00. (2016-10-20)

meczklasab


Ostatnie inwestycje w Szynwałdzie. W ostatnim czasie zostały wykonane następujące prace:

› Budowa kładki na moście nad Wątokiem koło sklepu pana Kołodzieja
 Wykonanie części drogi asfaltowej na Korzeń
› Położenie asfaltu na krótkim odcinku drogi łączącej drogę na Zagumnie z Zalasowskim Gościńcem, w kierunku drogi na Kozła za Kamienną Górą.
› Rozpoczęto asfaltowanie drogi tzw. Jachymówki.

Firma T-Mobile Polska S.A rozpoczęła budowę stacji bazowej telefonii cyfrowej na Kamiennej Górze w Szynwałdzie, z której będą korzystać operatorzy T-Mobile, Play i Orange. (2016-10-18)


Wyjazd do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza seniorów i osoby zainteresowane na spotkanie z kierownikiem Muzeum Etnograficznego w Tarnowie - panią Marią Ceterą. Tematem spotkania będzie historia, życie codzienne i kultura Romów. Termin wyjazdu do Muzeum: 27 października o godz. 9:45 z parkingu szkolnego w Skrzyszowie. Koszt wyjazdu: 12 zł. Zgłoszenia i wpłaty przyjmuje Biblioteka w Skrzyszowie do 24 października. Liczba miejsc: 25. (2016-10-18)muzeum


Wystawa malarstwa "Świat kobiet" & "Kolory Regionu". W Bibliotece w Szynwałdzie odbędzie się od 18 października do 4 listopada prezentacja głównej wystawy Programu "Derby Artystyczne 2016". Zostanie zaprezentowanych 100 obrazów 56 artystów, prace będzie można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki, wstęp jest bezpłatny. (2016-10-16)

wystawakobiety


Warsztaty fotograficzne. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie organizuje warsztaty fotograficzne "Jak zostać fotoreporterem". Zapisy do dn. 21 października 2016 roku, zajęcia poprowadzi laureat wielu nagród m.in. Grand Press Photo 2016, konkursu BZ WBK Press Foto 2016 w kategorii człowiek. Koszt: 25 zł, zapisy i wpłaty: biblioteka w Skrzyszowie tel. 146 745 508. (2016-10-02)

warsztaty foto


Archiwum artykułów: 2016 - Wrzesień

Głosuj na bibliotekę w Szynwałdzie w plebiscycie "Biblioteki z duszą". Biblioteki od dawna przestały być miejscem kojarzonym tylko i wyłącznie z molami książkowymi. Oprócz zbiorów bogatych w nowości i prawdziwe białe kruki oferują mnóstwo atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Często są głównym ośrodkiem kulturalnym, skupiającym lokalną społeczność, a ciągła pogoń za nowinkami technicznymi sprawia, że czytanie nie jest już uznawane za nudne. Głosowanie w plebiscycie potrwa do 2 października. Wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia. Każdy głosujący może oddać jeden głos dziennie z jednego maila na swojego faworyta. Zwycięskie instytucje otrzymają nagrody (nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca) – będzie to kampania promocyjna na portalu kulturaonline.pl.

Oddaj głos na naszą Bibliotekę ››

UWAGA! Na głosujących czekają nagrody, ufundowane przez sponsora naszej zabawy. Jest nią producent kosmetyków firma Bielenda, która przygotowała dla głosujących zestawy kosmetyków. (fot. Plebanek Stanisław, info. kulturaonline.pl 2016-09-29)

1biblszynwa

3biblszynwa


Nowy asfalt na drodze tzw. Jachymówce. Na Gminnej drodze tzw. jachymówce położono 500 metrów asfaltu wraz z poboczami od Zagumnia w stronę Świniogóry. (2016-09-24)


Zebranie wiejskie.W dniu 20 września w remizie OSP w Szynwałdzie odbyło się zebranie wiejskie. Na zebraniu przedstawiono inwestycje, które zostały wykonane na terenie sołectwa Szynwałd. Przez głosowanie zdecydowano, że budżet sołecki w wysokości 26 828 zł zostanie przeznaczony na nakładkę asfaltową na zniszczoną drogę koło Zalasowej na tzw. żywcówkach. Planowana jest między innymi dalsza budowa drug i chodnika do Sióstr Służebniczek oraz wodociągowanie na obrzeżach Szynwałdu. Po zebraniu odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy zajmującej się pozyskiwaniem środków na dofinansowanie w odnawialne źródła energii. Przedstawiono jak pozyskać dofinansowanie na zakup ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. (2016-09-21)


Spotkania i ankieta na temat: ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Wójt Gminy informuje, że Gmina Skrzyszów rozpoczyna przygotowania do pozyskania zewnętrznych środków finansowych na kolejną inwestycję proekologiczną – instalację na obiektach prywatnych ogniw fotowoltaicznych służących do produkcji energii elektrycznej ze słońca oraz kolektorów słonecznych i pomp ciepła a co za tym idzie umożliwienia mieszkańcom znacznego obniżenia rachunków za prąd i ciepło przy jednoczesnej ochronie środowiska. Poziom dofinansowania wynosi aż 60%. W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców do składania ankiet uczestnictwa w projekcie. Składanie ankiet w Urzędzie Gminy w Skrzyszowie pokój Nr 1 w godzinach pracy urzędu. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-09-20)


Zmiany korzystne dla mieszkańców i firm. Od 7 września bieżącego roku Gmina Skrzyszów ma znacznie więcej działek budowlanych oraz terenów inwestycyjnych. Zmiany zostały wprowadzone w nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który zastąpił stary, wielokrotnie zmieniany i już nieaktualny plan z 2005 roku. W planie tym wyznaczono dodatkowo około 170 hektarów terenów z przeznaczeniem pod produkcję, przemysł i usługi oraz wyznaczono dwa kompleksy terenów z przeznaczeniem pod urządzenia wytwarzające energię (ogniwa fotowoltaiczne). Zmieniło się również przeznaczenie kilkuset hektarów terenów z rolniczych na budowlane. Dostępny na stronie systemu informacji przestrzennej Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Gminy w Skrzyszowie jest już nieaktualny. Nowy plan zostanie udostępniony najszybciej, jak to będzie możliwe. Poniżej udostępniamy link do aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Skrzyszów: http://bip.malopolska.pl/ugskrzyszow/Article/get/id,1224009.html (Info. www.skrzyszow.pl 2016-09-20)


Strażackie zawody sportowo – pożarnicze OSP. W niedzielę 28 sierpnia w Łękawicy odbyły się zawody pożarnicze, w których wzięli udział strażacy z Gminy Skrzyszów. Z jednostek: OSP KSRG Skrzyszów, OSP KSRG Szynwałd, OSP KSRG Pogórska Wola, OSP Łękawica, OSP Ładna. Każda jednostka wystawiła swoją drużynę seniorów, wystartowały również młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewczęce i chłopięce.

Wyniki zawodów
SENIORZY
1 miejsce OSP Łękawica 95,5 pkt
2 miejsce OSP Szynwałd 105,2 pkt
3 miejsce OSP Skrzyszów 110,5 pkt

Chłopięca MDP grupa 1
1 miejsce OSP Szynwałd 87 pkt
2 miejsce OSP Łękawica 98,5 pkt
3 miejsce OSP Ładna 114,5 pkt

Chłopięca MDP grupa 2
1 miejsce OSP Szynwałd

Dziewczęca MDP
1 miejsce OSP Łękawica 110,5 pkt
2 miejsce OSP Szynwałd 112 pkt

Zawody zorganizował Zarząd Gminny Związku OSP RP w Skrzyszowie, strażacy OSP Łękawica oraz Urząd Gminy w Skrzyszowie, który ufundował nagrody. (fot. Plebanek Stanisław 2016-09-06)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie -Zawody Strażackie OSP w Łękawica 28 sierpień 2016 ››


Występ "Teatru BeijingDance/LDTX – Chiny". Występ odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA w Centrum Sztuki Mościce. Przedstawienie odbędzie się 21 października 2016 (piątek) godz. 19:00, cena biletu wynosi 30 zł lub 20 zł ulgowy dla: emerytów, rencistów i uczniów do 16 lat. Wpłaty na bilety można dokonać w bibliotece w Skrzyszowie do dnia 12 października 2016 roku, dojazd do Centrum Sztuki Mościce we własnym zakresie. Organizatorem jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, serdecznie zapraszamy. (2016-09-05)

teatrtanca


XVIII Dożynki Powiatu Tarnowskiego. W niedzielę 28 sierpnia, przedstawiciele sołectwa Ładna, reprezentowali naszą gminę w XVIII Dożynkach Powiatu Tarnowskiego poprzez zaprezentowanie pięknego wieńca dożynkowego, który wykonany został przez panią Grażynę Jachym – Laskowską. W przygotowanie prezentacji wieńca aktywnie włączyło się Koło Gospodyń Wiejskich w Ładnej, Młodzieżowa Rada Gminy Skrzyszów, Rada Sołecka Ładnej. Przypomnijmy, że wieniec z Ładnej wygrał gminny konkurs wieńców dożynkowych w 2016 roku. Zarówno podczas dożynek gminnych, jak i powiatowych wzbudzał ogromne zainteresowanie. Pozostając w pełnym uznaniu dla Państwa dzieła i pracy, jeszcze raz serdecznie dziękujemy i składamy najserdeczniejsze wyrazy uznania. (info. www.skrzyszow.pl, foto Plebanek Stanisław 2016-09-04)

wieniecladna


XX Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Starostwie Powiatowym w Tarnowie uprzejmie informuje, iż w dniu 6 października 2016 r. w godz. od 8:00 do 12:00 (rejestracja do godz. 11:00) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38, odbędzie się XX Akcja honorowego krwiodawstwa. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-09-04)

krwiodawstwo


Zbiórka makulatury. W związku z dużym zainteresowaniem zbiórką makulatury informujemy, że kontenery na parkingu obok kościoła w Skrzyszowie będą wystawione również w bieżącym tygodniu, do soboty 17 września włącznie. (Info. www.kkk-skrzyszow.pl 2016-09-04)

makulatura


Zbiórka makulatury. Klub Kobiet Kreatywnych "Gracja" organizuje zbiórkę makulatury. Makulaturę będzie można przynosić do kontenera na parkingu koło kościoła w Skrzyszowie od 5 do 10 września. Dochód pozyskany ze zbiórki makulatury będzie przeznaczony na działalność statutową Klubu. (2016-09-08)

makulatura2016


Wójt Gminy Skrzyszów organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Odpady wielkogabarytowe powinny być wystawione w miejscu, z którego odbierane są odpady komunalne (pojemniki). Zbiórka prowadzona będzie w Szynwałdzie 24 września 2016 roku od godziny 6:00.
Do odpadów wielkogabarytowych NALEŻĄ: zużyte lub zepsute pralki, lodówki, komputery, tablety, telefony, telewizory, radia, żelazka, domowe elektronarzędzia, telefony komórkowe i inne. Meble (stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele), dywany, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, drzwi, wanny, umywalki, grzejniki, meble ogrodowe, opony samochodów osobowych. Do odpadów wielkogabarytowych NIE NALEŻĄ: odpady powstałe w wyniku działalności gospodarczej, rolniczej, części samochodowe, odpady poremontowe (w tym okna), odpady niebezpieczne, środki ochrony roślin. Odpady te, należy przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pogórskiej Woli w dniach: wtorek w godz. 14:00-18:00 oraz w sobotę w godz. 8:00-12:00.
Zbiórkę przeprowadzi firma Trans-Formers Karpatia Tel. (014) 621 45 85(info. www.skrzyszow.pl 2016-09-06)


Zebranie wiejskie. W dniu 20 września br. o godz. 18:00 w remizie OSP w Szynwałdzie odbędzie się zebranie wiejskie. Na zebraniu będą poruszane bieżące tematy sołectwa Szynwałd. (2016-09-06)


Archiwum artykułów: 2016 - Sierpień

Nasz Teatr. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie realizuje projekt współfinansowany przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach programu "Bank Ambitnej Młodzieży" Edycja 1/2016, pt. Nasz Teatr- warsztaty teatralne dla młodzieży. Głównym celem projektu jest przygotowanie młodych mieszkańców gminy do świadomego uczestnictwa w kulturze oraz stworzenie im możliwości wspólnego, twórczego spędzenia wolnego czasu. W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty teatralne, spotkania z twórcami teatru, wyjazdy na spektakle teatralne do Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie i Teatru Groteska w Krakowie. Efektem działań będzie zorganizowanie grupy młodych ludzi świadomych, aktywnych odbiorców i twórców kultury, inicjatorów nowych wartości kulturowych w gminie. Projekt realizowany będzie do 20 grudnia 2016 r., zajęcia odbywają się w Hali Sportowej (mała sala) przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzyszowie. W warsztatach uczestniczą dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w każdy czwartek o godz. 10.00, a od września we wtorki i czwartki od godz. 15.30 do 17.30.

(...) Spotkania na zajęciach teatralnych to nie tylko dwie godziny spędzenia wolnego czasu. To doświadczanie i rozumienie świata muzyki, plastyki, słowa, gestów, a przez to wszystko możliwość zrozumienia siebie, oraz drugiego człowieka. To nie tylko rozwijanie świata wyobraźni i marzeń, ale też tego rzeczywistego, z którym młodzież ma do czynienia każdego dnia. Dom, szkoła, rodzina, przyjaciele, obowiązki to nic innego jak otaczająca nas rzeczywistość, którą powinniśmy i możemy kształtować. Jednym z takich narzędzi jest właśnie teatr, który pozwala zdobywać i czerpać z niekończących się źródeł życia siłę i wiedzę, niekoniecznie eksperymentując na własnej egzystencji. Teatr jest po prostu odbiciem rzeczywistości. Niech odkrywanie świata będzie nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. To my dorośli odpowiadamy za kształtowanie młodzieży, która tak naprawdę nie należy do rodziców, tylko jest wspólnie wychowywana dla świata.
Arkadiusz Boryczka

(info. www.skrzyszow.pl 2016-08-30)


BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE. Urząd Gminy Skrzyszów refunduje szczepionki p/grypie VAXIGRIP dla mieszkańców Gminy Skrzyszów od 65 roku życia. Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się ośrodków zdrowia. Liczba szczepionek ograniczona. Skrzyszów, 24.08.2016 r. (info. www.skrzyszow.pl 2016-08-30)


XXI Dożynki Gminy Skrzyszów 20-21 sierpnia 2016 roku. W sobotę 20 sierpnia i niedzielę odbyły się w Skrzyszowie XXI Dożynki Gminy Skrzyszów. W sobotę były gry, zabawy i atrakcje dla dzieci oraz występ Piotra Pręgowskiego z zespołem "Biesiada z Pietrkiem, profesorem disco&polo". Przy zabawie tanecznej do białego rana przygrywał zespół "Staccato". (2016-08-25)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie - XXI Dożynki Gminy Skrzyszów 20 sierpnia 2016, Piotr Pręgowski z zespołem "Biesiada z Pietrkiem, profesorem disco&polo" ››

XXI Dożynki Gminy Skrzyszów 21 sierpnia 2016 roku

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie - XXI Dożynki Gminy Skrzyszów 21 sierpnia 2016 - przemarsz korowodu do kościoła ››

Zobacz więcej z XXI Dożynek Gminnych na stronie www.facebook.com/szynwald

"Słowo za słowo". Wywiad z Marcinem Kiwiorem wójtem Gminy Skrzyszów. W wywiadzie rozmawiano między innymi o zmianach w Szkole w Skrzyszowie. Wywiad został przeprowadzony 14 lipca 2016 roku w radiu RDN – Małopolska. (2016-08-25)


Zawody Strażackie Gminy Skrzyszów. Zawody odbędą się 28 sierpnia w niedzielę o godzinie 14:00 na boisku sportowym w Łękawicy. Na zawody zaprasza Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP, Gmina Skrzyszów i OSP Łękawica. (2016-08-25)

Zawody Strażackie Gminy Skrzyszów


notes

Ankieterzy zapukają do naszych domów. W związku z prowadzonymi pracami nad powstaniem "Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Skrzyszów", w dniu 21 sierpnia 2016 roku (niedziela) do drzwi naszych domów zapukają ankieterzy, w celu uzyskania informacji dotyczących wykorzystania źródeł energii w gminie. Ankieterzy będą wyposażeni w identyfikatory i pełnomocnictwo Wójta. Wypełnienie ankiety są konieczne do opracowania rzetelnego programu, który w przyszłości umożliwi gminie pozyskanie środków zewnętrznych na realizację projektów ograniczających emisję CO2. Pozyskane tą drogą dane służą tylko i wyłącznie do opracowania programu i nie będą przetwarzane zarówno przez gminę, jak i przez wykonawcę.
Dziękujemy Państwu za pomoc w opracowaniu Planu. (info. www.skrzyszow.pl 2016-08-17)


Warsztaty - "Fantazyjna biżuteria z kolorowego makaronu". Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy we współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci do wzięcia udziału w warsztatach "Fantazyjna biżuteria z kolorowego makaronu", które realizujemy w ramach projektu, Tu rodzą się nasze pasje. Zajęcia odbędą się 30 sierpnia o godzinie 14.00. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pn. Tu rodzą się nasze pasje, jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa małopolskiego. Dodatkowych informacji udzielamy pod nr tel. 14 6744 234. (info. Agnieszka Szczupak 2016-08-16)

bizuteriamakaron


XXI Dożynki Gminne Skrzyszów 20-21 sierpnia 2016 roku. W sobotę 20 sierpnia i niedzielę odbędą się w Skrzyszowie na boisku sportowym XXI Dożynki Gminne.

Program Dożynek
Sobota 20 sierpnia
17:00 – 18:00 gry, zabawy i atrakcje dla dzieci
18.30-21.00 Piotr Pręgowski z zespołem "Biesiada z Pietrkiem, profesorem disco&polo"
od 21:00 zabawa taneczna do białego rana zespół "Staccato"

Niedziela 21 sierpnia
13.00 msza święta w kościele parafialnym w Skrzyszowie
14.30 powitanie gości, obrzęd dożynkowy, prezentacja sołectw, konkurs wieńca dożynkowego licytacja wyrobów lokalnych
17.00 program artystyczny koncert zespołu "Turnioki"
koncert pt. "grająca szafa"
koncert Ivana Komarenki
19:00-00:00 zabawa taneczna - zespół "Spectrum"
wśród licznych atrakcji: animacje dla dzieci wesołe miasteczko kule zorbing, fotobudka, bogata gastronomia, potrawy z grilla, lody, gofry
Główny sponsor: operator gazociągów przesyłowych Gaz-System s.a.

Fotorelacja na żywo! Zapraszamy do oglądania zdjęć umieszczanych na bieżąco z XXI Dożynek Gminnych na stronie www.facebook.com/szynwald.

dozynki2016

(2016-08-13)


Obwieszczenie o wszczęciu postępowania w zakresie terminalu regazyfikacyjnego. Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz. U. z 2014 r. poz. 1501 ze zmianami) oraz art. 61 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zmianami)

WOJEWODA MAŁOPOLSKI zawiadamia, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu dla inwestycji pn.: Budowa gazociągu DN 1000 8,4 MPa relacji Strachocina – Pogórska Wola wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województwa małopolskiego, na wniosek inwestora: Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. z siedzibą w Warszawie, działającego przez pełnomocnika: Panią Monikę Joannę Wróbel – ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. (wniosek z 8 lipca 2016 r. znak: D198-ILFWs-FP-OC-0066, złożony w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie: 11 lipca 2016 r.). (2016-08-13)


Filmoteka pod Skrzyszowską chmurką. Młodzieżowa Rada Gminy zaprasza na filmotekę pod chmurką, która odbędzie się 13 i 27 sierpnia o godzinie 20:30 przy boisku sportowym obok ZSPiG w Skrzyszowie. Organizatorzy zapewniają projekcje kultowych filmów i świetną zabawę oraz możliwość zakupu jedzenia. (2016-08-13)

filmwnocy


Zwiedzanie Tarnowa z przewodnikiem. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza seniorów i nie tylko na zwiedzanie Tarnowa 8 sierpnia. Bus wyjedzie z parkingu przy szkole w Skrzyszowie o godzinie 9:30. Zapisy i wpłaty w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508, koszt wyjazdu to 17 zł. Zapraszamy! (2016-08-05)

zwiedzanietar


Archiwum artykułów: 2016 - Lipiec

Wakacje ze smokiem - rycerze. Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy we współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci do wzięcia udziału w warsztatach "Wakacje ze smokiem-rycerze", które realizujemy w ramach projektu, Tu rodzą się nasze pasje. Zajęcia odbędą się 26 lipca o godzinie 14.00. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pn. Tu rodzą się nasze pasje, jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa małopolskiego
Dodatkowych informacji udzielamy pod nr tel. 146 744 234. (2016-07-15)


Wakacje ze smokiem – smoczyce. Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy we współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci do wzięcia udziału w warsztatach "Wakacje ze smokiem - smoczyce", które realizujemy w ramach projektu, Tu rodzą się nasze pasje. Zajęcia odbędą się 19 lipca o godzinie 14.00. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pn. Tu rodzą się nasze pasje, jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa małopolskiego
Dodatkowych informacji udzielamy pod nr tel. 14 6744 234. (2016-07-15)

spotsmoczyce


Zapraszamy na fotorelację na "żywo" z "VII Pikniku Muzycznego Stacja Niebo".
Co jakiś czas będą dodawane aktualne zdjęcia z pikniku.
Czekamy na Ciebie 10 lipca na placu przy Kościele Parafialnym w Szynwałdzie! Nie może Cię zabraknąć!
Do zobaczenia!
STACJA NIEBO PRZYSTANKIEM DO KRAKOWA – PROGRAM:

15:00 Msza św. W godzinie miłosierdzia
16:00 3,2,1,0 Start – oficjalne rozpoczęcie
16:15 Scholka dziecięca na dobry początek
17:15 Oj bawimy się, bawimy – gry i zabawy dla wszystkich
18:00 Wieczór uwielbienia
19:30 Koncert zespołu "Bethel"
21:15 Podsumowanie – zakończenie loterii i wręczenie nagród
22:00 – 1:00 Zabawa taneczna przy zespole "The Tonacja"


(fot. Plebanek Stanisław 2016-07-10)


Zapraszamy na fotorelację na "żywo" z "VII Pikniku Muzycznego Stacja Niebo" na stronie www.tuszynwald.pl i www.facebook.com/szynwald, który odbędzie się w niedzielę 10 lipca. Co jakiś czas będą dodawane aktualne zdjęcia z pikniku. (2016-07-07)


"Wakacje ze smokami". Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy we współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach "Wakacje ze smokami", które realizujemy w ramach projektu Tu, rodzą się nasze pasje. Zajęcia odbędą się 12 lipca o godzinie 14.00. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pn. Tu rodzą się nasze pasje, jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa małopolskiego. Dodatkowych informacji udzielamy pod nr tel. 14 6744 234. (2016-07-07)

projektsmok


Poświęcenie krzyża na cmentarzu cholerycznym w Szynwałdzie. W Szynwałdzie w lesie na granicy z Zalasową i Trzemesną 30 czerwca została odprawiona polowa msza św. na cmentarzu cholerycznym, gdzie poświęcono odnowiony krzyż i pamiątkową tablicę. Mszę świętą odprawił o. Zbigniew Chaim – redemptorysta wraz z proboszczem Zalasowej ks. Kazimierzem Kozyrą i o. Karolem Barnasiem. W tym miejscu w latach 1847 – 1853 pogrzebano około 500 zmarłych na cholerę i tyfus, jak również samobójców. Byli to mieszkańcy Szynwałdu, Zalasowej, Trzemesnej oraz Karwodrzy (niektórzy nazywali to miejsce "wisieluch"). Ojciec Zbigniew wygłosił piękne kazanie, w którym przedstawił okres, kiedy miały miejsce te tragiczne wydarzenia. Odnowieniem krzyża i wykonaniem pamiątkowej tablicy zajął się mieszkaniec Zalasowej, treść tablicy pamiątkowej poniżej:

ZALASOWA 2016
TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ MIEJSCE WIECZNEGO SPOCZYNKU
OKOŁO 500 MIESZKAŃCÓW ZALASOWEJ I OKOLIC
OFIAR EPIDEMI TYFUSU I CHOLERY
ZMARŁYCH W LATACH 1847 – 1853
NIECH ZPOCZYWAJĄ W POKOJU
PAMIĘTAJCIE O NAS

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie Poświęcenie krzyża na cmentarzu cholerycznym w Szynwałdzie 30 czerwiec 2016 ››

(Fot. Plebanek Stanisław 2016-07-04)


Archiwum artykułów: 2016 - Czerwiec

Jubileusz 30-lecia funkcjonowania Szkoły w Szynwałdzie w obecnym budynku. W niedzielę 19 czerwca odbył jubileusz 30 – lecia Szkoły w Szynwałdzie mieszczącej się w obecnym budynku. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, następnie odbył się Apel Poległych przy Pomniku Pamięci. Młodzież szkolna wystawiła spektakl teatralny "Odwaga Młodych Serc". Na uroczystościach był budowniczy Szkoły i wieloletni dyrektor pan Stanisław Lis. Następnie przedstawiono historię budowy szkoły, były również podziękowania i wręczenie okolicznościowych dyplomów wraz z książką opisującą historię szkoły otrzymały je osoby, które przysłużyły się szkole oraz nauczyciele. Można było również zobaczyć wystawę ze starymi książkami pomocami naukowymi, a nawet ławkę z otworami na kałamarze z atramentem. W ławce zasiedli uczniowie ubrani w niebieskie fartuszki, w jakie ubierali się wtedy uczniowie. Absolwenci z ostatnich 30 lat mogli się odnaleźć na zdjęciach klasowych znajdujących się na wystawie. Był również Szkolny festyn rodzinny, na którym występowała młodzież i dzieci szkolne, na zakończenie odbyła się zabawa taneczna. (Foto Plebanek Stanisław 2016-06-23)


Ćwiczenia przeciw pożarowe. Próbna ewakuacja uczniów ze Szkoły podstawowej w Szynwałdzie na wypadek pożaru. Ćwiczenia polegały na ewakuacji uczniów ze szkoły i podjęciu akcji ratowniczej w budynku gdzie pozostało paru uczniów. W ćwiczeniach brały między innymi udział jednostki OSP z Szynwałdu, Pogórskiej Woli, Skrzyszowa oraz z Tuchowa. Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie Ćwiczenia przeciw pożarowe SP1 Szynwałd 17 maj ›› (Foto Plebanek Stanisław 2016-06-16)


Jubileusz 30-lecia funkcjonowania Szkoły w Szynwałdzie w obecnym budynku. Dyrekcja, grono pedagogiczne, rada rodziców i uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie zapraszają na uroczystość święta patrona Szkoły, jubileusz funkcjonowania w obecnym budynku oraz Festyn Rodzinny. Uroczystość odbędzie się w 19 czerwca 2016 roku na terenie Szkoły.

Program uroczystości
13:00 - Msza św. w kościele p. w. NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie
14:00 – Apel Poległych, część patriotyczna uroczystości przy Pomniku Pamięci
15:00 – Spektakl teatralny "Odwaga Młodych Serc"
16:00 – Obchody jubileuszu 30-lecia oddania do użytku budynku szkoły
historia budowy
podziękowania
okolicznościowe wystąpienia
część artystyczna
zwiedzanie okolicznościowych wystaw
"Spotkania po latach" - goście, absolwenci, nauczyciele
Szkolny festyn rodzinny

30lecieszkoly

(2016-06-15)


Uwaga – zmiana dnia wywozu odpadów mieszanych. Poniżej przedstawiamy harmonogramy odbioru odpadów komunalnych w miejscowości Szynwałd w okresie od 2016-07-01 do 2016-12-31. (2016-06-14)

smieciplan


Piknik Muzyczny STACJA NIEBO. Już po raz siódmy pragniemy zaprosić wszystkich na Piknik Muzyczny STACJA NIEBO w Szynwałdzie. Startujemy 10 lipca o godzinie 15.00! Jeżeli chcesz dostać zastrzyk dobrej energii, a ponadto posłuchać dobrej muzyki i zjeść smakowite przekąski, to to wydarzenie jest właśnie dla Ciebie! Oczywiście nie zabraknie okazji do modlitwy - w programie przewidujemy Wieczór Uwielbienia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku czy panujących warunków atmosferycznych. To świetny plan na spędzenie niedzielnego popołudnia. Dla każdego starszego czy młodszego znajdzie się tam coś fajnego!
W tym roku hasło naszego Pikniku brzmi "Stacja Niebo przystankiem do Krakowa". Jest to nawiązanie do Światowych Dni Młodzieży 2016, które odbędą się w Krakowie już za kilka tygodni. Zachęcamy, aby każdy zatrzymał się na tym przystanku i poczuł, czym jest ŚDM. Gwarantujemy dobre przygotowanie duchowe, jak i fizyczne.
Czekamy na Ciebie 10 lipca na placu przy Kościele Parafialnym w Szynwałdzie! Nie może Cię zabraknąć!
Do zobaczenia

STACJA NIEBO PRZYSTANKIEM DO KRAKOWA (program)
15:00 Msza św. W godzinie miłosierdzia
16:00 3,2,1,0 Start – oficjalne rozpoczęcie
16:15 Scholka dziecięca na dobry początek
17:15 Oj bawimy się bawimy – gry i zabawy dla wszystkich
18:00 Wieczór uwielbienia
19:30 Koncert zespołu "Bethel"
21:15 Podsumowanie – zakończenie loterii i wręczenie nagród
22:00 – 1:00 Zabawa taneczna przy zespole "The Tonacja"

stacjaniebo2016

(2016-06-06)


II Mundurowy Dzień Dziecka. W Skrzyszowie 4 czerwca odbył się Mundurowy Dzień Dziecka, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Największe zainteresowanie wzbudził helikopter wojskowy, który lądował na boisku sportowym przy Orliku. Był pokaz akcji ratunkowej, w której trzeba było zabrać do helikoptera i przetransportować rannego żołnierza w bezpieczne miejsce. Helikopter waży 10 ton i zużywa 700 litrów paliwa na godzinę, na pokład może zabrać 20 żołnierzy w pełnym rynsztunku. W Dniu Dziecka brały udział różne służby mundurowe, był między innymi: Odział komandosów, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, jednostki Straży Pożarnej PSP i OSP. Dzieci mogli wziąć do ręki prawdziwą broń, którą posługują się żołnierze na polu walki. Dzieci mogły też przejechać się amfibią, a strażacy zaprezentowali akcję ratowniczą, gdzie trzeba było ugasić palący się samochód. Dla dzieci były również przygotowane różnego rodzaju konkursy i zabawy. Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie "II Mundurowy Dzień Dziecka 4 czerwca 2016" ›› (Foto Plebanek Stanisław 2016-06-12)

 


PLAN ORGANIZACYJNY DNIA DZIECKA

godz. 14.00 Otwarcie Dnia Dziecka, przywitanie gości, przedstawienie programu
godz. 14.30. Konkursy dla dzieci – w tym rodzinny i sprawnościowy – przewidziane atrakcyjne nagrody!
godz. 15.30 Pokazy dynamiczne:
- zatrzymanie osoby w pojeździe, zatrzymanie terrorysty w pomieszczeniu – grupa rekonstrukcyjna
- wypadek drogowy – pokaz ratownictwa medycznego – OSP, Pogotowie Ratunkowe, Policja
- wypadek samochodowy – pożar pojazdu – Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowa Straż Pożarna
- pokaz specjalistycznego wyposażenia – Wojsko
- pokaz sprzętu i wyposażenia – Obrona Terytorialna – Oddział Tarnów, Związek Strzelecki – Strzelec, Związek Harcerstwa Polskiego
- pokaz medycyny pola walki – FIA Oddział Kraków

W międzyczasie pokaz wyposażenia jednostek biorących udział w pokazach:
- strzelnica mobilna – repliki ASG
- sprzęt gaśniczy, ratowniczy, wspinaczkowy, wysokościowy m.in. amfibia, quady – PSP,OSP.
- quady, pojazd terenowy, kamera termowizyjna, noktowizor, broń służbowa, wyposażenie taktyczne – Straż Graniczna.
- wyposażenie taktyczne, kamizelki kuloodporne, kamienioodporne, pałki szturmowe, tonfy, broń służbowa, radiowóz zabezpieczenia wypadkowego, technik daktyloskopii ( możliwość zdjęcia odcisków palców), pies służbowy (pokaz) – Policja.
-wyposażenie służbowe, pojazd do przewozu osób (więźniarka) – Służba więzienna.
- pokaz wyposażenia żołnierzy 6 BPD, broń osobista, kamizelki taktyczne, pojazd bojowy
- Wojsko Polskie, Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lubińca – JWK4101.
- pokaz motocykli – Region IPA Tarnów – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji
Jednostki biorące udział w II Mundurowym Dniu Dziecka:
FIA Kraków - pokaz replik broni (ASG), stanowisko strzelnicy mobilnej, strzelanie do celu, rozkładanie i składanie broni, pokaz ratownictwa medycznego na polu walki, stoisko statyczne.
Rekonstruktorzy (Tarnów) - pokaz replik broni( ASG), pokaz dynamiczny - wejście do budynku, pododdział w kontakcie bojowym, wyposażenie i umundurowanie Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, zestaw łączności satelitarnej.
"Strzelec" oddział Tarnów + WKU Tarnów - pokaz wyposażenia Wojska Polskiego, umundurowanie jednostek wojskowych, broń bojowa (AK-47), radiostacja i środki łączności. Stoisko stacjonarne. Ratownictwo medyczne.
ZHP - stoisko statyczne, pokaz wyposażenia i budowy podstawowych przedmiotów użytku codziennego (łóżko polowe), rozpalanie ognia w warunkach polowych, sprzęt wspinaczkowy, nauka wiązania węzłów z wykorzystaniem lin wspinaczkowych, zakładanie uprzęży wspinaczkowej.
Grupa RAPTOR ( JWK) - pokaz statyczny, wyposażenie, broń.
16 batalion logistyczny z Krakowa - wyposażenie wojsk aeromobilnych, sprzęt spadochronowy, broń bojowa (karabinek BERYL), stoisko statyczne.
Służba Więzienna - wyposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej, więźniarka, sprzęt ochrony osobistej, stanowisko statyczne.
Oddział Żandarmerii Wojskowej Kraków - symulator zderzeniowy, symulator jazdy 3D, alkogogle, stanowisko statyczne - daktyloskopia i wyposażenie jednostek ŻW.
Straż Graniczna - pokaz wyposażenia i uzbrojenia funkcjonariuszy SG oddział Tarnów, pokaz dynamiczny - kontrola pojazdu przy pomocy psa (wspólnie z Policją), pokaz dynamiczny -Obrona VIP-a ( w przypadku uczestnictwa Grupy Specjalnej z Nowego Sącza), pojazd dozoru z kamerą termalną.
Policja - wyposażenie f-szy Policji: osobiste ( kamizelka kuloodporna lekka i ciężka), na imprezach masowych (kamizelka kamienioochronna, tarcza, sprzęt PZ), wyposażenie specjalistyczne, pokaz wspólnie z SG - zatrzymanie pojazdu i osób, motocykl i radiowóz. Straż Pożarna PSP Tarnów i OSP Gminy Skrzyszów, jednostki OSP zaproszone - pokaz sprzętu - pojazdy specjalne: amfibia, quad, pojazdy gaśnicze, drabina wysokościowa, pokaz dynamiczny - gaszenie pojazdu i ratownictwa w trakcie wypadku drogowego, sprzęt i wyposażenie JRG. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-06-01)

dziendziecka2016


Archiwum artykułów: 2016 - Maj

Rajd rowerowy. W sobotę 28 maja odbędzie się rajd rowerowy, do wyboru będą 3 trasy przejazdu. Trasa Mini – Stadion Skrzyszów – Olszyna – Granice – Granica Małopolski (Trzy Lipy) – Olszyna – Skrzyszów – Stadion. Trasa Midi - Stadion Skrzyszów – Olszyna – Granice – Zalasowa – Trzemeska Góra – Trzemeśna – Łękawica - Skrzyszów – Skrzyszów Stadion. Trasa Maxi - Stadion Skrzyszów – Olszyna – Granice – Zalasowa – Tuchów – Karwodrza - Trzemeska Góra – Trzemeśna – Łękawica - Skrzyszów – Skrzyszów Stadion. Zapisy i pobranie numerów od 9:00 na Orliku w Skrzyszowie. Rozpoczęcie Rajdu nastąpi o godzinie 11:00 na Orliku, zakończenie i wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz poczęstunek o godzinie 16:30. (2016-05-26)

rajdrowerowy2016


koszUWAGA!!! ODBIÓR ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH. Do odpadów wielkogabarytowych NALEŻĄ: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, drzwi, wanny, umywalki, muszle toaletowy, grzejniki, meble ogrodowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony. Do odpadów wielkogabarytowych NIE NALEŻĄ: wszelkiego rodzaju części i materiały budowlane (poremontowe materiały konstrukcyjne, izolacyjne, gruz, tynki, płytki), drewno, jak również części samochodowe, środki ochrony roślin, niesegregowane odpady komunalne. Odpady te, należy przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pogórskiej Woli w dniach: wtorek w godz. 14:00 - 18:00 oraz w sobotę w godz. 8:00-12:00. Zbiórkę przeprowadzi firma Trans - Formers Karpatia Tel. (014) 621 45 85) (Info. www.skrzyszow.pl 2016-04-21)


500 Bus przyjedzie do Twojej miejscowości. Informujemy, iż w ramach promocji programu Rodzina 500 plus, pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęli akcję promocyjno – informacyjną na terenie województwa małopolskiego. W ramach akcji odwiedzą małopolskie gminy 500 busem. W naszej miejscowości 500 bus przyjedzie w dniu 18 maja 2016 r. w godzinach od 9:00 do10:30 – Skrzyszów – Plac przy OSP. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-04-21)


XVII Festyn Rodzinny. W Skrzyszowie 22 maja w niedzielę odbędzie się Festyn Rodzinny który rozpocznie się o godzinie 14:00. Festyn rozpocznie się turniejem szachowym o puchar ks. proboszcza Parafii Skrzyszów. Następnie rozpoczną się występy zespołów muzycznych i tanecznych. Prezentacja Tarnowskiej Konfederacji Motocyklowej WATAHA, będzie również loteria fantowa. Rozstrzygnięcie turnieju szachowego i loterii fantowej wraz losowaniem nagród odbędzie się o godzinie 19:00. O 20:30 zagra gwiazda wieczoru zespół INO – ROS, następnie odbędzie się zabawa taneczna do godziny 1:00 z zespołem VENUS. Będą zabawy dla dzieci i bogata gastronomia. (2016-05-20)

17festyn


Przedszkolaki przyjaciółmi książek. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw
Obywatelskich i Województwa Małopolskiego. Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE we współpracy
z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci do wzięcia udziału
W spotkaniu pn.
Przedszkolaki przyjaciółmi książek, które odbędzie się 17 maja o godzinie 9.00 w Bibliotece Publicznej w Łękawicy. Informacje i zapisy W Bibliotece Publicznej W Łękawicy Pracowni Orange i pod nr tel. 146
744 234. (2016-05-19)

przedszkolaki


Debiuty. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza na wystawę zbiorową prac uczennic Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie i studentek Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, kuratorem wystawy jest Paulina Góra.

Uczestniczki wystawy:
Lidia Brukowska
Agnieszka Czech
Anna Górska
Patrycja Jarmuła
Patrycja Kołodziej
Kinga Niemiec

Wernisaż odbędzie się 21 maja 2016 r. o godzinie 18:00 w Bibliotece Publicznej W Szynwałdzie - wstęp wolny. Dodatkowe informacje W Bibliotece w Szynwałdzie oraz pod numerem tel. 146 742 346. (2016-05-17)

debiuty

Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Łękawicy 3 maja odbyły się obchody uchwalenia konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. za ojczyznę a następnie zostały złożone kwiaty i wiązanki przy pomniku Poległych za Ojczyznę. Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior a dzieci szkolne przygotowały program patriotyczny. Na zakończenie zagrał zespół Zalasowianie z Zalasowej. (Foto Plebanek Stanisław 2016-05-08)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie "Święto Konstytucji 3 Maja – Łękawica 2016" ››


Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy. We współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w projekcie pn. Tu rodzą się nasze pasje. Projekt ma na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne, uatrakcyjnienie zajęć prowadzonych w pracowni poprzez doposażenie oraz zakup materiałów potrzebnych do organizacji różnorodnych warsztatów, poprawę jakości życia dzieci w wiejskiej gminie Skrzyszów poprzez udział w organizowanych zajęciach. Uczestnicy projektu przygotują m.in pamiętnik metodą scrabookingu, stworzą niepowtarzalne ozdoby dekorowane metoda decoupage, przygotują ciekawe kreacje zwierząt na kolorowych talerzykach czy wyczarują piękne ozdoby z kolorowego makaronu. Dzieci i młodzież będą mieli okazję uczestniczyć w oryginalnych spotkaniach "Wakacje ze smokami" i spotkaniu z okazji Dnia Dziecka, podczas których będą uczestniczyć w różnorodnych grach zręcznościowych i degustacjach kulinarnych. Nie zabraknie także szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, różnorodnych zajęć sportowo-zręcznościowych czy zajęć specjalnie dla naszych przedszkolaków. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Warsztaty nie będą kolidowały z zajęciami szkolnymi. Na pierwsze zapraszamy już w maju. (2016-05-07)

pasjeprojekt


KOMUNIKAT: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina: 16 maja upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok. Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie trzeba wypełnić wniosek wraz z załącznikami i złożyć go w Biurze Powiatowym ARiMR. Wniosek można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową lub pocztą elektroniczną. Każdy rolnik, który ubiegał się o przyznanie płatności bezpośrednich w zeszłym roku, otrzymał z Agencji wstępnie wypełniony tzw. wniosek spersonalizowany. Wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok można pobrać także na stronie internetowej ARiMR www.arimr.gov.pl lub wypełnić e-wniosek. Wcześniejsze złożenie wniosku pozwoli na szybką jego ocenę oraz da możliwość na poprawienie ewentualnych błędów w terminie umożliwiającym przyznanie płatności bezpośrednich. Jeśli okaże się, że złożony wniosek jest niekompletny, kierownik Biura Powiatowego ARiMR, niezwłocznie po jego otrzymaniu, informuje rolnika o stwierdzonych brakach oraz o skutkach ich nieusunięcia w terminie do 10 czerwca 2016 r. W przypadku, gdy rolnik nie usunie braków do 10 czerwca 2016 r., wniosek o przyznanie płatności jest rozpatrywany w zakresie, w jakim został prawidłowo wypełniony.

Kto złoży wniosek o przyznanie płatności obszarowych za 2016 r. do 16 maja może liczyć na otrzymanie ich w pełnej wysokości. Kto nie zdąży złożyć kompletnego wniosku w tym terminie, będzie miał jeszcze szanse zrobić to do 10 czerwca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne płatności będą pomniejszane o 1%. W 2016 roku na realizację płatności bezpośrednich zostanie przeznaczona kwota ok. 3,4 mld euro. Na jednym formularzu wniosku rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie różnych form pomocy. Agencja przypomina, że rolnicy, którzy posiadają co najmniej 10 ha gruntów ornych muszą stosować dywersyfikację upraw, a rolnicy posiadający powyżej 15 hektarów gruntów ornych dodatkowo są zobowiązani utrzymywać w gospodarstwie obszary proekologiczne (EFA). (2016-05-07)


Święto Konstytucji 3 Maja. Samorząd Gminy Skrzyszów, Parafia Łękawica i Szkoła Podstawowa w Łękawicy zapraszają na uroczyste obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbędą się 3 maja w Łękawicy.

9:00 Msza św. W intencji Ojczyzny
10:00 Program patriotyczny przygotowany przez uczniów Szkoły w Łękawicy i złożenie wieńców i kwiatów
10:30 Występ zespołu Zalasowianie i spotkanie okolicznościowe

3maj2016

(2016-05-01)


"Ostatnie Tchnienie Biblioteki w Szynwałdzie". Na początku marca 2016 roku został rozebrany budynek po starej bibliotece, służył on mieszkańcom Szynwałdu przez 139 lat. Został on zbudowany 1877 roku jako budynek Szkoły Ludowej. W 1914 roku w październiku wojska rosyjskie zajęły Tarnów i okolice, a budynek Szkoły w Szynwałdzie zamienili w stajnię dla koni. Rosjanie Szkołę poważnie zniszczyli, zniszczono pomoce naukowe a sale lekcyjne nie nadawały się do nauki, została ona jednak odremontowana i w październiku 1915 roku wznowiono naukę. W tej Szkole dzieci uczyły się do 1986 roku kiedy to oddano do użytku nowy Budynek Szkolny. Po remoncie starego budynku 29 sierpnia 1988 roku został przeniesiony do niego Urząd Pocztowy który działał do jego zamknięcia czyli 31 marca 2014 roku. W 1988 roku została przeniesiona do tego budynku również Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, która wcześniej mieściła się w Remizie OSP. W 2015 roku na zebraniu wiejskim po głosowaniu mieszkańcy Szynwałdu zdecydowali że budynek po Bibliotece zostanie wyburzony. Część mieszkańców była temu przeciwna czując do niego pewien sentyment, gdyż uczyło się w nim wiele pokoleń Szynwałdzian. Na tym miejscu powstanie parking dla samochodów. (Foto Plebanek Stanisław 2016-05-01)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie "Ostatnie Tchnienie Biblioteki w Szynwałdzie" ››


Laureat konkursu "Wójt roku 2015". W dniu 23 kwietnia w gmachu głównym TVP przy ul. Woronicza odbyła się Gala Finałowa i wręczenie Tytułu "Wójta Roku 2015". Wśród 10 najlepszych wójtów w Polsce znalazł się także Gospodarz naszej Gminy Pan Marcin Kiwior. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym kapituła konkursowa spośród zgłoszonych przez organizacje kandydatów wybrała 10, którzy w jej opinii wykazali się największymi osiągnięciami w pracy na rzecz środowisk lokalnych w poprzednim roku. Drugi etap to już głosowanie za pomocą SMS na wybranego kandydata. W trakcie Gali jeszcze raz przedstawiono sylwetki wszystkich nominowanych oraz przypomniano ich osiągnięcia. Tytuł Wójta Roku 2015 otrzymał Pan Antoni Karlak Wójt Gminy Jabłonka. Organizatorzy przyjęli konwencję, że przedstawiony i nagrodzony zostanie tylko zdobywca największej liczby głosów bez podawania zdobywców kolejnych miejsc. Relację telewizyjną będzie można obejrzeć w 1 programie TVP w piątek 29 kwietnia o godzinie 12.20. Pan Wójt jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuje za wszystkie oddane głosy i pragnie podkreślić, że ten wielki sukces, którym było zakwalifikowanie się do dziesiątki najlepszych Wójtów w Polsce i zdobywca tytułu laureata jest dziełem wszystkich mieszkańców i osób pracujących na rzecz naszej małej ojczyzny. (2016-05-01)

02wojtroku2016

01wojtroku2016

03wojtroku2016


Archiwum artykułów: 2016 - Kwiecień

Zumba Fitnes. Zajęcia dla dorosłych i dzieci od 4 lat będą się odbywać w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie w piątki o godzinie 18:00. Zapisywać się można pod numerem tel. 602 256 756, opłata wynosi 5 zł. osoby do lat 16 bez opłat. (2016-04-26)

Zumba


Wyróżnienie dla gminnej oświaty. W lutym 2016 r. szkoły podstawowe działające w każdej miejscowości gminy Skrzyszów zostały wyróżnione w Ogólnopolskim Programie Wiarygodna Szkoła dołączając tym samym do Rankingu najlepszych szkół w całym powiecie. Wyróżnienie to, szkoły otrzymały ze względu na osiągnięcie wysokich standardów edukacyjnych, ciekawą bazę oraz zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa w szkole. Podstawowym kryterium było uzyskiwanie przez daną szkołę wysokiego miejsca wśród wszystkich szkół podstawowych w całym powiecie w oparciu o wyniki podsumowujące sprawdzian szóstoklasistów opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Program Wiarygodna Szkoła ma na celu wyróżnić najlepsze szkoły w całej Polsce, które dzięki właściwemu poziomowi nauczania osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Udział w Programie jest także potwierdzeniem, że szkoła posiada właściwą infrastrukturę i gwarantuje bezpieczeństwo swoim uczniom. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-04-21)

indeks


jablkoUWAGA! Darmowe jabłka od polskich rolników. Uprzejmie informujemy, że w każdym sołectwie będą wydawane darmowe jabłka. Pomoc ta jest skierowana dla osób najbardziej potrzebujących z terenu Gminy Skrzyszów. Po odbiór jabłek można zgłaszać się do Remizy OSP 21 kwietnia 2016 r. (czwartek) od 9:00 do 14:00 – jeśli nie zostaną rozprowadzone wszystkie jabłka dodatkowo rozdawane będą 22 kwietnia 2016 r. (piątek) od 16:00 do 18:00. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-04-21)


Wystawa fotografii, "Bez pardonu" i "Paryż dla dwojga" w Bibliotece w Szynwałdzie. Autorem zdjęć jest znany Tarnowski fotoreporter Tadeusz Koniarz. Na pierwszej części wystawy możemy zobaczyć zdjęcia zrobione w Paryżu podczas zamachów terrorystycznych 13 listopada 2015 roku. Zdjęcia przedstawiają dramatyczne sceny w dniu ataku i w następny dzień. Część druga przedstawia zdjęcia wykonane również w Paryżu o tematyce miłosnej wykonane na ulicy i w innych ciekawych miejscach. Pan Tadeusz Koniarz zdobył ostatnio I nagrodę w prestiżowym konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto za fotoreportaż w kategorii Człowiek. Przedstawione zdjęcia z zamachu to część prac z nagrodzonego fotoreportażu. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc. (gościem "honorowym" był przypadkowy piesek który towarzyszył zwiedzającym przez całą wystawę)(Foto Plebanek Stanisław 2016-04-18)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie Wystawa fotografii, "Bez pardonu" i "Paryż dla dwojga" ››


"ECHO GMINY" Kwartalnik Gminy Skrzyszów
Ważniejsze tematy numeru:
›› Mobilna pracownia komputerowa. Od 2 lutego uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie korzystają na lekcjach informatyki oraz na lekcjach innych, wybranych przedmiotów, z mobilnej pracowni komputerowej... (str.2)
›› Planowane inwestycje Szynwałd - Budowa chodnika wraz z odwodnieniem w km od 6+150 do skrętu w kierunku Pilzna w miejscowości Skrzyszów i Szynwałd – etap III – odcinek w km od 6+762,6 do 6+947,45. Planowany termin zakończenia to 30.06.2016 r. ... (str. 3)
›› VI KONCERTCHARYTATYWNYW SKRZYSZOWIE (W bieżącym roku minęło sześć lat od momentu, w którym zaproponowany przez Wójta Marcina Kiwiora, pomysł organizowania corocznych koncertów charytatywnych na rzecz chorych dzieci zaowocował oryginalnym, cieszącym się dużym poparciem publiczności wydarzeniem dobroczynnym i kulturalnym... (str. 5)
›› JUBILEUSZ ZA PASEM Zespół Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przygotowuje się do wielkich wydarzeń, które będą miały miejsce 19 czerwca 2016 r. Szkoła obchodzić będzie wtedy Święto swojego Patrona, jubileusz trzydziestolecia funkcjonowania w obecnym budynku oraz kolejny Szkolny Festyn Rodzinny... (str. 6)
›› WYJAZD NA MISJE DO BAGANDOU W RCA. W połowie stycznia po rocznym przygotowaniu w Centrum Formacji Misyjnej, na misje do Republiki Środkowoafrykańskiej wyjechała nauczycielka ze szkoły w Pogórskiej Woli p. Magdalena Iwan. Po przyjeździe rozpoczęła posługę misyjną w szpitalu w Bagandou, oddalonym od stolicy państwa o 160 km. Będzie tam zajmowała się sprawami administracyjnymi i zarządzaniem tej placówki... (str. 7)
›› WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "TWARZE". Zakończył się VII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "TWARZE" organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Na konkurs nadesłano 557 prac prezentowanych w dwóch kategoriach wiekowych przez 113 autorów... (str. 12)
›› INFORMACJA NA TEMAT PROGRAMU "RODZINA 500 PLUS". Program "Rodzina 500 plus" to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Rodziny z dochodem na osobę poniżej 800 zł netto, lub 1200 zł netto w przypadku dziecka niepełnosprawnego, otrzymają także wsparcie na pierwsze lub jedyne dziecko... (str. 23) (elektroniczne wydanie wersji papierowej na styczeń - marzec 2016 roku) ECHO GMINY czytaj/pobierz ››

 

echo16

(2016-04-14)


Archiwum artykułów: 2016 - Marzec

Zespół Szkoły Podstawowej nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przygotowania do ŚWIĘTA. Zespół Szkoły Podstawowej nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przygotowuje się do wielkich wydarzeń, które będą miały miejsce w dniu 19 czerwca 2016 r. (niedziela). Szkoła obchodzić będzie Święto swojego Patrona, jubileusz 30 – lecia funkcjonowania w obecnym budynku oraz kolejny Szkolny Festyn Rodzinny.
Te wielkie wyzwania powodują, że przygotowania do tego dnia już trwają i włączają się do nich: dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice, uczniowie. W imieniu organizatorów zachęcamy serdecznie do zainteresowania się i włączenia w organizację wymienionych na wstępie obchodów. Zależy nam na kontakcie z byłymi nauczycielami i pracownikami szynwałdzkiej szkoły, jej absolwentami, rodzicami. Gdziekolwiek Państwo jesteście i jak ułożyły się Wasze losy – dajcie znać, że pamiętacie swe szkolne lata i w sercach nosicie dobre wspomnienie o szkole.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach:
- "JAK KLEJNOTY GROMADZĘ WSPOMNIENIA ZE SZKOLNYCH LAT". Konkurs literacki na wspomnienie o Szkole w Szynwałdzie,
- "Życie szkoły wierszem pisane",
do podarowania, wypożyczenia zdjęć na :
- Wystawę fotografii "Szkoła w Szynwałdzie. Zatrzymane w kadrze..." do podarowania, wypożyczenia eksponatów na :
- Wystawę "Tak było, a tak jest. Szkoła 1986. Szkoła 2016", do włączenia się w cykl pokazów:
"Absolwenci – swojej szkole" – występy artystyczne, prezentacje byłych uczniów, do włączenia się w przygotowania do Spotkania Absolwentów Szkoły w Szynwałdzie. Szczegółowe informacje dotyczące przygotowań do Święta Szkoły i jej jubileuszu, regulaminy konkursów - wszyscy zainteresowani znajdą na stronie internetowej szkoły oraz na tablicach ogłoszeń w szkole, w parafii, Urzędzie Gminy. Zapytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numer telefonu: 146 742 010.
Stanisława Siemek i Beata Mazur – dyrektor i wicedyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie

 szkola tablak 

(Info. www.zaxon.pl/zspig, fot. Plebanek Stanisław 2016-03-29)


REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO "JAK KLEJNOTY GROMADZĘ WSPOMNIENIA ZE SZKOLNYCH LAT". Konkurs na wspomnienie o Szkole w Szynwałdzie. Wspomnienie ma w sobie wiele literackiej swobody. Opuszcza pewne rzeczy, inne wyolbrzymia (...), pamięć ludzka gnieździ się bowiem głównie w sercu. Tennessee Williams 

ORGANIZATOR KONKURSU Dyrektor i wicedyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej Nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie 

CEL Pozyskanie i zgromadzenie materiału źródłowego do kroniki szkoły w okresie jej 30-letniej działalności. Umożliwienie dorosłym absolwentom Szkoły w Szynwałdzie "powrotu" do krainy dzieciństwa, młodości, beztroskich, szkolnych lat. Ocalenie od zapomnienia wspomnień Absolwentów Szkoły a także obrazu Szkoły widzianej ich oczyma. Uświetnienie obchodów 30 – lecia szkoły ( funkcjonowania w obecnym budynku) . 

ADRESACI KONKURSU Konkurs jest adresowany do absolwentów Szkoły w Szynwałdzie, czynnych i emerytowanych nauczycieli, pracowników , rodziców, Przyjaciół Szkoły, którzy zechcą podzielić się swoimi obserwacjami i doświadczeniami oraz emocjami i refleksjami z okresu, jaki przeżyli w naszej Szkole. 

ZAKRES PRAC Przedstawienie szczerych, konkretnych , bardzo subiektywnych wspomnień, zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. Każda relacja na kanwie wspomnień związana ze Szkołą w Szynwałdzie jest bezcenna. 

FORMA PRAC Prace w formie prozatorskiej powinny zawierać relacje, opisy wydarzeń i osobistych przeżyć, nawet szkolnych epizodów, anegdoty, recenzje. Może to być opowiadanie, reportaż, esej, charakterystyka. Każda forma literacka jest dopuszczalna, o ile jej treść wiąże się w jakiś sposób ze Szkołą w Szynwałdzie. 

Mile widziane będą (w załączeniu do tekstu) dokumenty ilustrujące lub potwierdzające treść wspomnień, jak np. fotografie, korespondencje, dokumenty urzędowe, zeszyty szkolne, ilustracje, drobne przedmioty, itp. Gwarantujemy ich zwrot po zakończeniu konkursu. 

TERMINY Ogłoszenie konkursu – 17 lutego 2016 roku. Prace należy składać osobiście lub nadsyłać do końca maja 2016 roku na adres: 

Zespół Szkoły Podstawowej Nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie 33 – 158 Szynwałd 11 woj. małopolskie lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem na kopercie "KONKURS LITERACKI NA WSPOMNIENIE O SZKOLE W SZYNWAŁDZIE "JAK KLEJNOTY GROMADZĘ WSPOMNIENIA ZE SZKOLNYCH LAT"

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 10 czerwca 2016 roku, a ogłoszenie wyników nastąpi w czasie obchodów 30 – lecia szkoły w dniu 19 czerwca 2016r. oraz na stronie internetowej zaxon.pl/zspig/ 

ZASADY PRZYGOTOWANIA PRACY Prace należy przesyłać w jednej z następujących form: bardzo czytelny rękopis, maszynopis, wydruk komputerowy. (Info. www.zaxon.pl/zspig, 2016-03-29)


Życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych w dzień zmartwychwstania Pańskiego budzącego się do życia wiary wypełnionej nadzieją. Niech Wam miłe będą świąteczne chwile, ksiądz wam święta błogosławi, niech cieszą Wasze oczy kolorowe pisanki i wielkanocne baranki. Dużo szczęścia i radości, które niechaj zawsze gości w dobrym sercu, w jasnej duszy i niechaj wszystkie żale zagłuszy. Wszystkiego dobrego, jajka wielkiego malowanego. Niech się w śmigus - dyngus woda na Was leje, oby zdrowie dopisało i jajeczko smakowało. Byśmy w święta byli razem jak nam na Wielkanoc zwyczaj każe, niech radosne Alleluja będzie dla Was ostoją miłości i wiary. Życzy redaktor Portalu (2016-03-27)


Wyniki Konkursu Fotograficznego "Twarze". Zakończył się VII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny « TWARZE » organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Na konkurs nadesłano 557 prac prezentowanych w dwóch kategoriach wiekowych przez 113 autorów.

Jury w składzie:
Tadeusz Koniarz – fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich – przewodniczący Jan Gomoła – fotografik, instruktor fotografii kat. S, członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Marta Garcia-Darowska – artystka - Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie - Francja, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I
I miejsce :
WOJCIECH KRZYŚKÓW - PIEŚNI CHASYDÓW
II miejsce :
KAMILA WICIŃSKA - MROCZNY SEKRET
III miejsce :
MARTA JABŁOŃSKA - RADOŚĆ
Wyróżnienia:
ADAM SOBIESZEK - SKAZANI NA...
KACPER RACZEK - SZOK
WOJCIECH PROCYK - PROMIENIE

Kategoria II
I miejsce :
IZABELA MORDAWSKA - LOST
II miejsce :
MATEUSZ MAZUR - 60 LAT RÓŻNICY
III miejsce :
JUSTYNA KUKLEWICZ - MACIEK
Wyróżnienia:
URSZULA SOBIESZEK - BABCIA Z WNUCZKĄ ZA TORSAMI
TOMASZ SOBCZAK - STRACH
LECH IWIŃSKI - UPŁYWA ŻYCIE
ANNA POMYKALSKA - KASIA I MIKO /PO LATACH/ 2
PAULINA GRZENKOWICZ - GRA POZORÓW

Autorzy wystawy: I kategoria
WOJCIECH KRZYŚKÓW - PIEŚNI CHASYDÓW, MODLITWA CHASYDÓW
KAMILA WICIŃSKA - TĘSKNOTA,MROCZNY SEKRET
WOJCIECH PROCYK - SZTALUGA, PROMIENIE
WERONIKA WOJTOWICZ - OBLICZA 4
EMI PLAPIS - POD PARASOLEM
KACPER RACZEK - ZDZIWIENIE
KLAUDIA WOJCIK - DZIUBEK
MARTA JABŁOŃSKA - RADOŚĆ,MILCZENIE
ADAM SOBIESZEK - SKAZANI NA ...
AGATA KOMOROWSKA - MASKA
WIKTOR TALEWSKI - OKNO NA ŚWIAT

II kategoria
IZABELA MORDAWSKA - OBLIVION, LOST
MATEUSZ MAZUR - KOWAL, 60 LAT RÓŻNICY
JUSTYNA KUKLEWICZ - MACIEK, MAGDA
URSZULA SOBIESZEK - BABCIA Z WNUCZKĄ ZA TORSAMI
TOMASZ SOBCZAK - STRACH, WIĘŹ
LECH IWIŃSKI - UPŁYWA ŻYCIE, OWIES, KOTEK
ANNA POMYKALSKA - KASIA I MIKO /PO LATACH/ 2
PAULINA GRZENKOWICZ - GRA POZORÓW,OPĘTANIE
MARIOLA KAPUŚCIOK - BEZ TWARZY 04
MARCELINA ROJKOWSKA - OLA
ANETA WÓJCIK - SIOSTRY-MIŁOŚĆ,OCZEKIWANIE
PIOTR WAŚ - ADRIAN-MÓJ SYN 5
ANNA WIETECHA - OJCIEC I SYN
MAŁGORZATA BAZYLEWICZ - UCHWYCIĆ EMOCJE IMG 1042
MAKS AMANOWICZ - KRZYK
JERZY BEDNARSKI - ZIMNO
MONIKA JAKIMIUK - ZAKRĘCONA
RÓŻA SZEREMENT - 25 LAT PO ŚLUBIE
TOMASZ OKONIEWSKI - ZBYSZEK,OLEK
PAWEŁ MALARCZYK - HOPE
MAGDALENA ŚWIERCZEK - JUSTYNA, IMAGE
ZUZANNA LEWANDOWSKA - PRYZMATYK
KALINA CISZEWSKA - 1.JPG
PIOTR PAXDZIOCH - 3.JPG
JAKUB OCHNIO - KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

(Foto Plebanek Stanisław, info www.gcb-skrzyszow.pl 2016-03-25)


"Wójt Roku 2015". Jeżeli chcesz, żeby to nasz Wójt zdobył I miejsce w konkursie "Wójt Roku 2015" to wyślij sms na numer 7150 o treści 4. Głosowanie odbywać się będzie w dniach od 21 marca do 4 kwietnia 2016 r.

Przypominamy, że Wójt Gminy Skrzyszów znalazł się wśród 10 najlepszych Włodarzy w Kraju w konkursie Programu 1 TVP S.A. Poniżej przedstawione zostały sylwetki kandydatów w plebiscycie na "Wójta Roku 2015" w tym Wójta Gminy Skrzyszów. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją i głosowania na naszego Włodarza. www.facebook.com/agrobiznesTVP cena sms – 1,23 (z VAT) (Info. www.skrzyszow.pl 2016-03-23)

 


Reportaż o Gminie Skrzyszów. Telewizja Polska w poniedziałek 14 marca realizowała reportaż o Gminie Skrzyszów. W Szynwałdzie kamera gościła w Szkole Podstawowej w mobilnej pracowni komputerowej, sali plastycznej oraz w hali sportowej. W Remizie OSP Szynwałd strażacy zaprezentowali swoje 4 samochody strażackie i umundurowanie. Sfilmowano również Bibliotekę i plac zabaw dla dzieci "Nivea". Reportaż realizowano ponieważ Wójt Gminy Skrzyszów jest jednym z 10 włodarzy w Polsce, którzy znaleźli się na liście finalistów konkursu "Wójt Roku 2015". Organizatorem konkursu "Wójt Roku 2015" jest 1 program Telewizji Polskiej. (fot. Plebanek Stanisław 2016-03-14)


Podatek rolny. Pierwsza rata podatku rolnego będzie pobierana w dniach 12, 14 i 15 marca w godzinach od 8.00 do 13.00, w budynku OSP Szynwałd. (2016-03-13)


Pogodny Klubik. Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych Gracja zaprasza osoby powyżej 50 roku życia oraz dzieci i młodzież z terenu Gminy Skrzyszów do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach ośrodka wsparcia "Pogodny Klubik". Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Stowarzyszenia w Skrzyszowie w okresie od kwietnia do grudnia 2016 roku.
W programie:
- zajęcia kulinarne, edukacyjno - informacyjne,
- zajęcia rekreacyjne w Nordic Walking
- spotkania z kulturą i ciekawymi gośćmi,
- wieczorki taneczne, spotkania przy ognisku
- wycieczki
Szczegółowe informacje można uzyskać w pokoju nr. 4 tel. 146 326 383, i pokoju nr. 18 tel. 146 326 338. Serdecznie zapraszamy. (2016-03-09)

kkksenior


Wystawa "Z babcinego strychu". W niedzielę 6 marca w Bibliotece w Szynwałdzie została otwarta wystawa starych przedmiotów używanych w domach przez nasze babcie i dziatki. Przedmioty na wystawę użyczyli: Stanisław Podraza, Adolfa i Stanisław Chrostek, Urszula Franczykowska, Lucyna Jasiak, Eugeniusz Mądel, Zofia Nowak, Dorota Pasek, Anna i Mariusz Piątek, Stanisław Plebanek, Bronisław Podraza, Józef Siemek, Zofia Starzec, Emilia Wzorek, Irena i Stanisław Zaucha, Piotr Zięba, Lucyna Szynal - dyrektor Przedszkola Publicznego w Szynwałdzie. Wystawa będzie otwarta do końca marca w godzinach pracy Biblioteki. (fot. Plebanek Stanisław 2016-03-09)

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


Paryż dla dwojga. Najnowszy projekt fotograficzny Paryż dla dwojga jest owocem wędrówek Tadeusza Koniarza po stolicy Francji w przeciągu kilku ostatnich lat. 70 fotografii w formacie 50x70 przedstawionych zostanie w sali Biblioteki w Szynwałdzie w kwietniu 2016 r. Tarnowski fotoreporter nawiązuje do tematu, który inspirował już wielu artystów ukazując własne spojrzenie na Paryż, jako miasto zakochanych słynące z wolności i tolerancji. Ostatni, listopadowy pobyt autora nad Sekwaną zaplanowany był jako końcowy etap w przygotowaniach do ekspozycji. Niestety, historia ta najbardziej aktualna, wstrząsnęła pokojową atmosferą Paryża. Tadeusz Koniarz, jako jedyny polski fotoreporter stał się nieoczekiwanie świadkiem tragicznych zdarzeń, którymi były ataki terrorystyczne 13 listopada. Zdjęcia wykonane bezpośrednio po zamachach oraz podczas następnych kilku dni złożyły się na wystawę Bez Pardonu liczącą 40 fotogramów, które spotkały się z dużym uznaniem podczas grudniowej prezentacji w Teatrze Polskim w Warszawie. O warunkach swojej pracy i przeżyciach z nią związanych, autor miał okazję opowiedzieć w telewizyjnej audycji Halo Polonia w TVP Polonia w dniu 15.12.2015r.

Ze względu na znaczenie wydarzeń i ich wpływ na życie Paryża, jednoczesna prezentacja dwóch wystaw Paryż dla dwojga i Bez Pardonu będzie stanowić całość ekspozycji.

Wernisaż odbędzie się 16.04.2016r. o godz. 18.00 w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek - Biblioteka w Szynwałdzie. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie od lat propaguje fotografię m.in. organizując Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, wystawy i warsztaty fotograficzne. (Info. www.gcb.skrzyszow.pl 2016-03-09)

wystawakoniarz


Nowa, mobilna pracownia komputerowa w zespole szkoły podstawowej nr 1 i gimnazjum w Szynwałdzie. Od 2 lutego 2016r. uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie korzystają na lekcjach informatyki oraz na lekcjach innych, wybranych przedmiotów z mobilnej pracowni komputerowej.

Zakup mobilnej pracowni komputerowej jako pomocy dydaktycznej dla Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum był możliwy dzięki zrozumieniu potrzeb szkoły w tym zakresie i finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Skrzyszów.

Mobilna pracownia komputerowa to zestaw komputerów (laptopy z funkcją tabletu), zamykany w specjalnej metalowej szafie. Zaprojektowana jest w technologii bezprzewodowej, zwiększającej potencjał do wykorzystania komputerów w salach lekcyjnych i poza nimi, przeznaczona jest zarówno do pracy indywidualnej z uczniami jaki do pracy w grupach. Rozwiązanie skoncentrowane jest na przyjaznym dla ucznia i nauczyciela środowisku przy jednocześnie niskim koszcie wdrożenia.

Mobilna pracownia to gotowy do pracy w szkole System łączący komputery i specjalne oprogramowanie, dedykowany do edukacji, składający się z:

1. Odpowiedniej ilości laptopów z oprogramowaniem.

2. Certyfikowanego routera do bezprzewodowej transmisji danych.

3. Szafki mobilnej do ładowania i przechowywania komputerów.

Innowacyjność tego projektu, jakim jest mobilna pracownia polega na wykorzystaniu komputerów uczniowskich do nauczania wszystkich przedmiotów szkolnych. W laptopach zostaną wgrane e-podręczniki, gry dydaktyczne, prezentacje. Uczniowie będą korzystać z programów rozszerzających podstawowy zakres nauczania. Nauczyciel będzie mógł uruchamiać wybrane aplikacje na komputerach uczniowskich, tworzyć, przeprowadzać i oceniać testy online, wysyłać pliki do uczniów oraz odbierać ich prace. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-03-05)


Z babcinego strychu. Wystawa starych przedmiotów codziennego użytku używanych przez nasze babcie w domu. Na wystawę serdecznie zapraszamy szczególnie babcie z wnuczkami które będą mogły opowiedzieć do czego służyły poszczególne przedmioty. Wystawa odbędzie się 6 marca w niedzielę o godzinie 17:00 w Bibliotece w Szynwałdzie. (2016-03-02)Archiwum artykułów: 2016 - Luty
 

pszczola

Konferencja pszczelarska. Koło Pszczelarzy w Szynwałdzie wraz z Pogórskim Związkiem Pszczelarzy w Tarnowie organizuje konferencję pszczelarską. Na konferencji zostaną poruszone następujące tematy:
- rola pszczoły w środowisku przyrodniczym i rolnictwie
- zastosowanie produktów pszczelich w żywieniu człowieka
- całoroczna gospodarka pasieczna
Wykłady poprowadzi mgr. Mariusz Chakuła – nauczyciel Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.
Zapraszamy również na kiermasz produktów pszczelich oraz degustację miodów. Konferencja odbędzie się w Bibliotece w Szynwałdzie 13 lutego 2016 roku o godzinie 9:00. (2016-02-07)
pszczolykonf

VI Koncert Charytatywny. Na VI Koncercie Charytatywny który odbył się 31 stycznia zaśpiewała Ania Wyszkoni i  zespół smallCAFE. Na tegoroczny koncert przybyło bardzo dużo osób które doskonale bawiły się na koncercie. Podczas koncertu odbyła się licytacja przedmiotów oraz zbiórka do puszek. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoc dla pięciu osób z naszej Gminy (więcej zdjęć już wkrótce). (fot. Plebanek Stanisław 2016-02-01).

 

Występ Anny Wyszkoni

Występ zespołu smallCAFE

Licytacja przedmiotów wystawionych na aukcji


Spotkanie opłatkowe sympatyków radia RDN połączone z wigilią radiowców. To było pierwsze spotkanie opłatkowe sympatyków radia RDN połączone z wigilią radiowców. Pierwszy raz także rozdano statuetki dla tych, którzy najbardziej przysłużyli się w wieloletniej historii rozgłośni. Wszystko odbyło się we wspaniałej atmosferze, przy kolędowym akompaniamencie zespołu W Kuźni u Kowala. Doceniono także zaangażowanie samych słuchaczy w działalność radia. Statuetki trafiły do członków Klubu Dobrze Nastawionych. Wyróżnienie otrzymali Kazimiera i Jan Krzyżacy. Chciałam nagrodzić państwa Krzyżaków za to, że nigdy nie odmawiają pomocy i chcą służyć radiu. Natomiast kolejną statuetkę otrzymał Stanisław Plebanek za to, że pomaga tworzyć kronikę i historię klubu robiąc zdjęcia podczas naszych spotkań – mówi Magdalena Iwaniec, prezes Klubu Dobrze Nastawionych. Wyróżnieni nie kryli wzruszenia. Jedyne słowa jakie udało im się wypowiedzieć na scenie, to słowa podziękowania. Radio RDN jest u nas włączone cały czas, zawsze staramy się pomóc, kiedy jest taka potrzeba – komentowali Państwo Krzyżacy. (Info. Patrycja Drożdż www.rdn.pl - fragment)


notes
 
Archiwum artykułów: 2016 - Styczeń
 
Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej.
Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu:
Zwrot podatku akcyzowego następuje na podstawie wniosku złożonego do wójta właściwego
ze względu na miejsce położenia gruntów. Do wniosku należy dołączyć faktury VAT stanowiące dowód zakupu oleju napędowego. W przypadku gdy podatnik dzierżawi grunty ma obowiązek dołączenia do wniosku kopie umowy dzierżawy.
 
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – wniosek do pobrania na www.skrzyszow.pl
 
Termin składania wniosków:
W 2016 roku wnioski przyjmowane będą w dwóch terminach:
- od dnia 1 lutego do 29 lutego 2016 r.– faktury będą liczyły się z datą od 1 sierpnia 2015r. do 31 stycznia 2016r.
- od dnia 1 sierpnia do 31 sierpnia 2016 r. – faktury będą liczyły się z datą od 1 lutego 2016 do 31 lipca 2016r.
 
Kto może złożyć wniosek?
Podatnik który jest posiadaczem/właścicielem gruntu powyżej 1,00 ha fizycznego lub 1,00 ha przeliczeniowego oraz podatnik który jest dzierżawcą. W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę na wniosku. Przy ustalaniu limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
 
Kwota zwrotu:
W 2016 roku stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej ustala się w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju. tj. na 1,00 ha użytków rolnych przypada = 86,00 zł zwrotu.
 
Wypłata:
Wypłaty dokonuje się przelewem na rachunek bankowy rolnika podany we wniosku lub gotówką w kasie Urzędu Gminy.
- wniosek złożony w lutym wypłata następuje w m-cu kwietniu – 2016r.
- wniosek złożony w sierpniu wypłata następuje w m-cu październik -2016r.
 
(Info. www.skrzyszow.pl2016-01-19)
 

Nieodpłatna pomoc prawna w Urzędzie Gminy. Od 4 stycznia 2016 r. w Urzędzie Gminy będzie można skorzystać z porad radcy prawnego. Porady udzielane będą nieodpłatnie w poniedziałki i piątki w godzinach 9:00 – 13:00, sala nr 2 (parter).
OGÓLNOPOLSKI SYSTEM NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ. Współpraca rządu, samorządu, samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych.
 
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
 
Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu
Informacja o stanie prawnym i przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach
Wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego
Pomoc w sporządzeniu projektu pisma z wyłączeniem pisma procesowego
Dla osób uprawnionych do pomocy społecznej z powodu m.in. niepełnosprawności
Dla weteranów
Dla osób powyżej 65 roku życia
 
Aby dowiedzieć się więcej wejdź na www.ms.gov.pl (2016-01-19)
pomocprawna

Turniej szachowy "O puchar sołtysa Szynwałdu". Turniej odbędzie się 24 stycznia o godzinie 12:00 w Bibliotece w Szynwałdzie, zapisy w dniu turnieju od godziny 11:30. Więcej informacji w Bibliotece pod nr. tel. 146 742 346. (2016-01-19)

turniejszachowy


zycieszkoly

Życie szkoły wierszem pisane
Cele konkursu:

popularyzacja zainteresowań twórczością poetycką
rozwijanie zdolności twórczych
rozbudzanie zainteresowań dotyczących historii regionu
promocja kultury języka polskiego.

1. Konkurs ma charakter otwarty, kierowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
2. Na konkurs należy przesłać zestaw złożony znie więcej niż 3 wierszy o tematyce dotyczącej życia szkoły, jej historii, wydarzeń z przeszłości lub współczesnych, wcześniej nie publikowanych, ani nie nagradzanych w innych konkursach.
3. Każdy wiersz należy opisać według wzoru:

w prawym górnym rogu umieścić pseudonim autora
w osobnej, zaklejonej kopercie (również opatrzonej tym samym pseudonimem) należy podać:
imię i nazwisko autora
wiek autora
adres zamieszkania
adres szkoły (w przypadku dzieci i młodzieży)
numer telefonu
mail autora

4. Komisja powołana przez organizatora, oceniać będzie wiersze w trzech kategoriach wiekowych:

I kategoria – dzieci do lat 10
II kategoria – młodzież w wieku 11 – 15 lat
III kategoria – 16 i więcej lat.

5. Prace należy składać do 1 lutego 2016r. :

w bibliotece szkolnej Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie
w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. z dopiskiem na kopercie "Konkurs poetycki" (Info: www.zaxon.pl/zspig 2016-01-18)


Bal kostiumowy charytatywny dla dorosłych. Klub Kobiet Kreatywnych Gracja organizuje bal kostiumowy dla dorosłych który odbędzie się 30 stycznia 2016 roku od 18:00 do 24:00 godziny w Remizie OSP w Szynwałdzie. W programie zabawa taneczna prowadzona przez wodzireja, wybór króla i królowej balu - kostiumy obowiązkowe. Bilety można nabyć w biurze KKK Gracja oraz w bibliotece w Szynwałdzie, opłata od osoby wynosi 35 zł. (2016-01-18)

balmaskowy


Piątkowe kino bajkowe. W Bibliotece w Szynwałdzie odbędą się projekcje bajek w piątki 22 i 29 stycznia o godzinie 11:00. Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece pod nr. tel. 146 742 346. Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci - wstęp wolny! (2016-01-14)

bajkikino


Warsztaty plastyczne. Biblioteka w Szynwałdzie organizuje warsztaty plastyczne które odbędą się 25 stycznia o godzinie 11:00. Zapisy będą prowadzone do 15 stycznia, liczba miejsc jest ograniczona. Zapisać się można w Bibliotece oraz pod nr. Tel. 146 742 346. (2016-01-14)

plastyka


Warsztaty samoobrony dla dzieci i młodzieży. Warsztaty będą się odbywały w Bibliotece w Szynwałdzie we wtorki i czwartki w czasie ferii. Liczba miejsc jest ograniczona a zapisy potrwają do 14 stycznia. (2016-01-11)

samoobrona


Warsztaty teatralne. "Poczuj się jak bajkowy bohater i zostań aktorem", warsztaty poprowadzi pan Ireneusz Pastuszak aktor z Tarnowskiego teatru. Warsztaty odbędą się w Bibliotece w Szynwałdzie 18 stycznia o godzinie 11:00. Więcej informacji w Bibliotece pod nr. Tel. 146 742 346. (2016-01-11)

teatrferie


Wystawa z babcinego strychu. Biblioteka w Szynwałdzie organizuje wystawę przedmiotów codziennego użytku z czasów naszych babć i dziadziów. Zachęcamy wszystkich do współtworzenia wystawy! Przedmioty można przynosić do biblioteki w Szynwałdzie do 29 stycznia. Więcej informacji w Bibliotece pod nr. Tel. 146 742 346.(2016-01-07)

starocie


Warsztaty dekorowania stołu i potraw. W Bibliotece w Szynwałdzie w każdy piątek począwszy od 8 stycznia o godzinie 16:30 będą prowadzone warsztaty dekorowania stołu i potraw. Warsztaty poprowadzi pan Marek Stańczyk. Zapisy potrwają do 4 stycznia, opłata wynosi 15 zł więcej informacji pod numerem telefonu 146 742 346. (2016-01-02)

dekorowanie


Jeszcze chwila, jeden krok i wejdziemy w Nowy Rok, życzę Ci pomyślności, potęgi miłości,siły młodości, samych spokojnych, pogodnych dni i mnóstwa cudownych i wzniosłych dni. Niech będzie radosny, niech się zacznie mile i niech Ci przyniesie same szczęśliwe chwile. Niech twoje życzenia spełnią się!

 

   

"Regionalny Portal Szynwałdu" Portal informacyjny Szynwałdu. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 - 2020

Real time web analytics, Heat map tracking
© Szynwałd