Statystyki odwiedzin  

Dzisiaj: 2
Wczoraj: 4
Poprzedni tydzień: 40
Poprzedni miesiąc: 299
Ogółem: 90894

Poland 57.6%Poland
United States 18%United States
China 14.5%China
United Kingdom 2.7%United Kingdom
Canada 1.3%Canada
   

My na Facebooku  

 
   
   
 
   

Jakości powietrza  

   
×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but /foto14/konkwiel.jpg is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Archiwum artykułów: 2017 - Grudzień

Ruchoma szopka w Tuchowie u Redemptorystów

(Realizacja i montaż Stanisław Plebanek 2017-12-24)


Wesołych i pogodnych świąt

Radość niech panuje w całym ludzkim rodzie, Bóg raz jeden w życiu na ten świat przychodzi. By odkupić winy wszystkich ludzi świata By bliskich pojednać, a nawet pobratać.

Niech radość ogromna rozświetli Was, Łamiąc się opłatkiem, jak każe nam zwyczaj. W tym akcie składajcie najlepsze życzenia Niech to, co nas cieszy, nigdy się nie zmienia.

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia, jest taka moc, co smutek w radość przemienia, jest taka siła, co spełnia marzenia... To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.


Zawiadomienie w sprawie lasów. Urząd Gminy Skrzyszów informuje, że od dnia 1 stycznia 2018 roku na terenie miejscowości Łękawica, Pogórska Wola, Skrzyszów i Szynwałd zaczną obowiązywać uproszczone plany urządzenia lasów będących własnością osób fizycznych, opracowane przez Starostę Tarnowskiego. Od tej daty, do dnia 31 grudnia 2027 r. wszyscy właściciele lasów są zobowiązani prowadzić gospodarkę leśną, w tym wycinkę drzew, zgodnie z ustaleniami zawartymi w zatwierdzonych planach. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z planami oraz otrzymać z nich wyciągi w postaci skróconego opisu taksacyjnego i ustalonych zadań gospodarczych w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa, ul. Narutowicza 38, 33-100 Tarnów. (info. www.skrzyszow.pl 2017-12-21)

drwal


36 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z "Solidarnością" a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni "Wujek" podczas pacyfikacji strajku.

Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku. (info. www.wikipedia.org 2017-12-13)

W Boże Narodzenie 1981 roku, w wielu oknach w różnych krajach na świecie zapłonęły świece. Zapłonęły m.in. w Watykanie i w Białym Domu. Był to gest solidarności z Polakami, których, jak to powiedział Ronald Reagan, zdradził własny rząd.

Fragment ogłoszenia stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku


Misyjny Jarmark z Aniołami. Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji działające przy sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej organizuje już XI Misyjny Jarmark z Aniołami. Gdzie będzie można kupić różnego rodzaju ciasta, słodycze, ozdoby i pamiątki świąteczne. Środki zebrane na tegorocznym Jarmarku będą przeznaczone na budowę kościoła w Mińsku na Białorusi, którą prowadzi o. Stanisław Staniewski CSsR. Jarmark odbędzie się 17 grudnia na terenie sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. (2017-12-12)

jarmarkzaniolami17


Spotkanie dla seniorów. Na spotkaniu mgr Mariola Singh wygłosi wykład pt. "Tajemnice szczęśliwego życia seniora". Policjant Krzysztof Liszka omówi problematykę bezpieczeństwa seniorów. Organizatorami spotkania jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Na spotkanie serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Skrzyszów w środę 13 grudnia o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. (2017-12-11)

Złota myśl seniora

Nikt nie jest tak stary
by nie mógł się jeszcze
czegoś nowego nauczyć
(Ajschylos)

senior17


Rozmowa z Marcinem Kiwiorem wójtem gminy Skrzyszów. W audycji rozmawiano między innymi na temat budowy - przebudowy, drogi przebiegającej przez Ładną, Skrzyszów, Łękawicę, Trzemesnę i Karwodrzę. Będzie to wygodne połączenie Tuchowa ze Starą "czwórką" o długości 13 km. Rozmowę przeprowadziła Małgorzata Miczek Zabawa w Radiu RDN Małopolska w audycji "Słowo za słowo" 8 grudnia 2017 roku. (2017-12-10)


Zwiększenie odstrzału dzików na terenie Gminy Skrzyszów. W sezonie łowieckim 2017/18 Koło Łowieckie zwiększy odstrzał dzików o 100 sztuk. Zwiększenie odstrzału zmniejszy populację dzików, które niszczą uprawy rolne i są niebespieczne dla mieszkańców. Dziki niszczą uprawy, a wypłacane odszkodowania nie rekompensują poniesionych strat. Czasem dziki niszczyły uprawy w przydomowych ogródkach, a dzieci idące do szkoły spotykały je na swej drodze. Zdarzało się nawet, że dziki wyjadały pokarm psom :-) (2017-12-05)

dzikodstrzal


Zimowe utrzymanie dróg. Urząd Gminy w Skrzyszowie informuje, że:
1) za zimowe utrzymanie dróg gminnych w sezonie 2017/2018 odpowiada Firma Transportowo-Handlowa reprezentowana przez Pana Kazimierza Świdzińskiego tel. kom. 604-808-248.
2) za zimowe utrzymanie dróg powiatowych odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie z siedzibą w Zgłobicach, tel. dyżurny 501-799-432 całodobowy lub tel. (0-14) 674-12-30, 678-70-50 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00- 15:00.
3) za zimowe utrzymanie dróg krajowych odpowiada, GDDKiA w Krakowie Rejon w Tarnowie całodobowy dyżur prowadzony jest pod nr tel. 723-904-549 lub 14 651-37-47.
Aktualne informację są dostępne w zakładce "Zimowe Utrzymanie Dróg" na stronie Gminy Skrzyszów. (info. www.skrzyszow.pl 2017-12-02)

odsniezanie


Pokój zagadek – exit room PODDASZE w Skrzyszowie. Piątek. Idziecie do biblioteki. Oddajecie przeczytane książki i wypożyczacie nowe. Poszukujecie historii, która intryguje. Jeszcze nie wiecie, czy to będzie fantastyka, romans, bajka czy literatura piękna. Błądzicie po bibliotece niczym po labiryncie. Regały przypominają uliczki, a książki to domy, w których mieszka tajemnica, zbrodnia i kara. Idziecie po schodach. Na poddaszu, obok stanowiska komputerowego, dostrzegacie małe, niepozorne drzwi. Wchodzicie. Drzwi się zatrzaskują i... czy uda wam się odkryć tajemnicę biblioteki i wydostać się z poddasza?
Pokój zagadek, to popularna gra, w której celem jest wydostanie się z pokoju. Aby tego dokonać, należy rozwiązać łamigłówki i znaleźć klucz w wyznaczonym czasie. Jeśli się nie uda – drużyna przegrywa.
Pokój zagadek PODDASZE to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinny i przyjaciół. Uczy współpracy, logicznego myślenia i sprytu.
Więcej informacji oraz rezerwacja pokoju pod nr. tel. 14 674 55 08 i w Bibliotece Publicznej w Skrzyszowie. Udział w zdarzeniu jest bezpłatny. Pokój zagadek PODDASZE zaprasza w każdy piątek od godziny 14.00 do 17.00, od 8 grudnia 2017 r. (info. www.skrzyszow.pl 2017-12-02)

pokojzagadek

Film promocyjny


Archiwum artykułów: 2017 - Listopad

Akademia Zdrowego Odżywiania. Projekt uczestniczy w plebiscycie na najciekawszą inicjatywę. Prosimy więc Państwa o głosowanie na Akademię Zdrowego Odżywiania. Codziennie można oddać 1 głos, zagłosuj teraz ››
W ramach projektu przeprowadzono 32 godziny warsztatów kulinarnych z zakresu przygotowania potraw zdrowej żywności oraz 4 godziny wykładów z dietetyki. Pod okiem pana Marka Stańczyka mistrza kucharskiego, uczestniczki przygotowały 29 prozdrowotnych potraw. Na zakończenie opracowano broszurę z przepisami potraw przygotowywanych na warsztatach. (2017-11-22)

zdrowezywienie

2zdrowezywienie

FIO-Małopolska Lokalnie - Akademia Zdrowego Odżywiania

3zdrowezywienie


Witam serdecznie

Jest już gotowy kalendarz Klubu Dobrze Nastawionych (i nie tylko) na 2018 rok, z moimi zdjęciami i mojego opracowania. To nie jest zwykły kalendarz! To jest pamiątkowy kalendarz, być może odnajdziesz się na którymś zdjęciu. Jeśli jesteś członkiem KDN (i nie tylko) koniecznie musisz go mieć! Nie czekaj zamów go już teraz!, zamówienia można składać telefonicznie e-mailem lub w siedzibie KDN, kontakt: www.klubdobrzenastawionych.pl/kontakt Lub kontakt z autorem przez Facebooka www.facebook.com/szynwald oraz przez Kontakt na stronie. (2017-11-18)

Pozdrawiam i miłego dnia


Wywiad Marcina Kiwiora w "Tarnowska.tv". Wójt gminy Skrzyszów był gościem programu "Raport regionu", z którym rozmawialiśmy o projekcie budżetu gminy na 2018 r., sondażu wyborczym przeprowadzonym przez radio RDN Małopolska na prezydenta Tarnowa ale również o gospodarce odpadami komunalnymi. (2017-11-17)


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Skrzyszowie. Tegoroczne obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 11 listopada w Skrzyszowie. Msza św. koncelebrowana za ojczyznę, z kapłanami z gminy została odprawiona w kościele parafialnym. Dalsza część uroczystości odbyła się przed Pomnikiem Pamięci, gdzie głos zabrał między innymi pan wójt Marcin Kiwior. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Gminy, samorządu, szkół i przedszkoli. Jak również reprezentanci organizacji działających w Gminie Skrzyszów oraz Policja, Służba więzienna i Wojsko. Na zakończenie wystąpił Zespołu Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy". (fot. Stanisław Plebanek 2017-11-12)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Zobacz również zdjęcia w Albumie Święto Niepodległości 11 Listopada, Msza św. za Ojczyznę Skrzyszów 2017 ››


Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. W 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Program obchodów święta:

9:00 msza św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Skrzyszowie
10:00 upamiętnienie poległych za ojczyznę oraz złożenie kwiatów i wiązanek pod Pomnikiem Wdzięczności w Skrzyszowie
10:30 koncert okolicznościowy Zespołu Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy" oraz program artystyczny uczniów w Szkole Podstawowej w Skrzyszowie

Na obchody święta zapraszają Samorząd Gminy Skrzyszów, Parafia w Skrzyszowie, Sołectwo, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II oraz Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. (2017-11-09)

16 11listopad17


Plebiscyt Edukacyjna Gmina Małopolski 2017 – głosowanie! Gmina Skrzyszów została zakwalifikowana do drugiego etapu głosowania w plebiscycie "Edukacyjna Gmina Małopolski 2017", tym samym plasując się na liście dziesięciu finalistów wśród wybranych gmin z Małopolski. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w internetowym głosowaniu na naszą gminę. Głosowanie rozpocznie się 6, a zakończy 19 listopada. Głosy będzie można oddawać za pośrednictwem strony: www.pociagdokariery.pl Tytuł Edukacyjnej Gminy Małopolski 2017 otrzyma gmina, która uzyska największą liczbę punktów liczonych procentowo i stanowiących sumę wynikającą z trzech kategorii. Plebiscyt Edukacyjna Gmina Małopolski promuje ciekawe inicjatywy o charakterze edukacyjnym realizowane w poszczególnych gminach Małopolski. (info. www.skrzyszow.pl 2017-11-07)

Liczymy na Państwa głosy!


Inwestycje i kultura w Gminie. O inwestycjach i wydarzeniach kulturalnych w gminie Skrzyszów z wójtem Marcinem Kiwiorem rozmawiała Maja Jamroz z "Magazynu Miasto i Ludzie". (2017-11-05)


"Czas ucieka, wieczność czeka..." Wszystkich Świętych w Szynwałdzie 1 listopada 2017 zobacz wszystkie zdjęcia ››

(fot. Stanisław Plebanek 2017-11-04)

 


Archiwum artykułów: 2017 - Październik

 

Wywiad z Marcinem Kiwiorem wójtem Gminy Skrzyszów. W Radiu RDN Małopolska w audycji "Słowo za słowo". Rozmawiano między innym o nowych inwestycjach. Rozmowę przeprowadziła Dorota Kunc 13 października 2017 roku. (2017-10-31)


Majsterkowicze. Zapraszamy początkujących majsterkowiczów i wynalazców, na warsztaty robotyczne. Dla uczestników będą do dyspozycji zestawy do konstruowania robotów i nauka programowania robotów. Zajęcia odbywać się będą w czwartki od 16 listopada o godzinie 17:00. Zapisać się można w Bibliotece w Łękawicy, tel. 146 744 234. (2017-10-27)

robotywarsztaty


Gmina Skrzyszów przyjazna ptakom – ochrona ptaków poprzez montaż budek lęgowych. Mieszkańcy gminy mogą nieodpłatnie otrzymać budki dla ptaków w Bibliotece w Szynwałdzie. Będzie je można odebrać w godzinach pracy Biblioteki czyli od 10:00 do 18:00, liczba budek jest ograniczona. Zadanie realizuje Stowarzyszenie Mój Szynwałd, które współfinansuje Gmina Skrzyszów. (2017-10-16)

budki


Wykład dra Jana Hebdy oraz wystawa fotografii "Szynwałd z tamtych lat". Pan dra Hebda na spotkaniu wygłosi wykład pod tytułem "Chłopów polskich droga do Polski". Pan dra miał już wykład w naszej Bibliotece na spotkaniu promującym album "Szynwałd - tak było" historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach. Przy okazji będzie również wystawa fotografii "Szynwałd z tamtych lat". Wszystkich serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 21 października o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. (2017-10-15)

wykladhebda17


koszWójt Gminy Skrzyszów w dniu 10.10.2017 r. organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych w Szynwałdzie. Odpady wielkogabarytowe powinny być wystawione w miejscu, z którego odbierane są odpady komunalne (pojemniki). Zbiórka prowadzona będzie od godziny 6:00. Do odpadów wielkogabarytowych NALEŻĄ: zużyte lub zepsute pralki, lodówki, komputery, tablety, telefony, telewizory, radia, żelazka, domowe elektronarzędzia, telefony komórkowe i inne, meble (stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele), dywany, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, drzwi, wanny, umywalki, grzejniki, meble ogrodowe, opony samochodów osobowych. Do odpadów wielkogabarytowych NIE NALEŻĄ: odpady powstałe w wyniku działalności gospodarczej, rolniczej, części samochodowe, odpady poremontowe (w tym okna), odpady niebezpieczne, środki ochrony roślin. Odpady te, należy przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pogórskiej Woli w dniach: wtorek w godz. 14:00-18:00 oraz w sobotę w godz. 8:00-12:00. Zbiórkę przeprowadzi firma FBSerwis Karpatia. Tel. (014) 621 45 85) (info. www.skrzyszow.pl 2017-10-06)


Zajęcia z tańca współczesnego. Grupa Tańca Współczesnego Aranż zaprasza na zajęcia z tańca współczesnego. Zajęcia będą się odbywały w Bibliotece w Szynwałdzie w poniedziałki od 16:30 do 18:00. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 602 395 955. (2017-10-06)

taniecwspolczesny


Zebranie wiejskie w Szynwałdzie. Pan wójt Marcin Kiwior przedstawił inwestycje wykonane w bieżącym roku i plany na przyszłość, są to między innymi.

›› wykonano wodociągowanie w przysiółku Paproć
›› wykonano odcinek ścieżki rowerowej
›› w planach jest wykonanie placu zabaw u Sióstr Służebniczek
›› został położony asfalt na paru odcinkach drug
›› rozpoczęto realizację wodociągowania w przysiółku Świniogóra
›› rozdano uczestnikom zebrania projekt nowego Statutu Sołectwa Szynwałd

wysłuchaj więcej w nagraniu

Bieżące sprawy sołectwa przedstawiła pani sołtys Maria Żywiec, omówiono między innymi następujące sprawy.

›› głosowano fundusz sołecki, z którego za 20 000 zł zostanie wykonany, pewien odcinek drogi a za 13 800 zł zostaną zakupione korytka betonowe, do rowów przy drogach
›› utwardzono i wyremontowano niektóre odcinki dróg

wysłuchaj więcej w nagraniu

zebraniewiejskie170914 (fot. Stanisław Plebanek 2017-10-01)


Warsztaty plastyczne - wspomnienia z wakacji, kamienie malowane. W pracowni Orange w Łękawicy odbędą się warsztaty plastyczne, 12 października o godzinie 17:00. Na zajęcia można się zapisać do 6 października (liczba miejsc ograniczona). W Bibliotece w Łękawicy oraz telefonicznie pod nr 146 744 234. (2017-10-01)

warsztatylekawica


Archiwum artykułów: 2017 - Wrzesień

Lekcje języka angielskiego. Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie zaprasza na zajęcia z języka angielskiego, które rozpoczną się 3 października.
Harmonogram zajęć:

14:00–15:00 klasy od 4-6 szkoły podstawowej
15:00-16:00 klasy od 1-3 szkoły podstawowej
16:00-17:00 przedszkole i zerówka
17:00-18:00 dorośli poziom podstawowy
18:00-19:00 dorośli poziom zaawansowany

Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece oraz pod nr tel. 146 742 346. (2017-09-29)

angielskibiblioteka


Projekt statutu Sołectwa Szynwałd. Na ostatnim zebraniu wiejskim został zaprezentowany nowy wstępny statut sołectwa Szynwałd. Mieszkańcy Szynwałdu mogą zgłaszać swoje propozycje zmian i uwagi do statutu w Urzędzie Gminy Skrzyszów. Propozycje można zgłaszać w pokoju nr 6 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30 w terminie do 31 października 2017 roku, zobacz statut zobacz statut ›› (2017-09-26)


Sukces gminy Skrzyszów na XIX Dożynkach Powiatu Tarnowskiego. W dniu 27 sierpnia br. w Gromniku odbyły się XIX Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Zgodnie z tradycją obchody dożynek nie mogły obyć się bez konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Konkurencja była duża i tak z dumą chcemy poinformować, iż w kategorii wieńca współczesnego to właśnie naszej gminie przyznano zaszczytne trzecie miejsce! Również niezmiernie miło nam poinformować, iż Pani Maria Żywiec sołtys sołectwa Szynwałd otrzymała wyróżnienie w zmaganiach o tytuł Sołtysa Roku 2016. (info. www.skrzyszow.pl 2017-09-19)

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

dozynkipowiatowe17


Uwaga, szczepienie lisów. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie informuje, że w dniach od 21 do 30 września 2017 r. na terenie miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego, w tym Gminy Skrzyszów zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Wobec powyższego w okresie przeprowadzania szczepień zalecane jest:

›› nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenie na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

›› kontakt zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.

›› nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

Więcej informacji znajduje się w załącznikach. Prosimy o zapoznanie się z ich treścią
i zastosowanie się do wskazanych zaleceń. (info. www.skrzyszow.pl 2017-09-17)

liswtrawie


Spotkanie autorskie z panią Zofią Kleszcz. Pani Zofia pochodzi z Szynwałdu, z domu Kołodziej. Na spotkaniu odbędzie się promocja jej autorskich tomików wierszy, które będzie można zakupić. Spotkanie odbędzie się 24 września (niedziela) o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z naszą rodaczką, wstęp wolny. (2017-09-13)

poetkakleszcz


Idź z duchem czasu i naucz się języka angielskiego – od juniora do seniora. Kurs jest dedykowany dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia będą odbywać się w Bibliotekach w Szynwałdzie i Łękawicy. Na spotkania organizacyjne zapraszamy 26 września w Szynwałdzie o godzinie 16:30, więcej informacji tel. 146 742 346. W Łękawicy o godzinie 18:00, więcej informacji tel. 146 744 234. Opłata miesięczna za zajęcia wynosi 30 zł. (2017-09-11)

angielskikurs


Zebranie wiejskie. W najbliższy czwartek 14 września o godz. 18.00 w Remizie OSP odbędzie się zebranie wiejskie. Pani Sołtys zaprasza i równocześnie informuje, że III rata podatku rolnego będzie pobierana w dniach 14 i 15 września, tj. w czwartek i piątek, w godz. 8.00 do 12.00 w Remizie. (2017-09-10)


Konkurs na hasło promocyjne Gminy Skrzyszów. Wójt Gminy Skrzyszów zaprasza i gorąco zachęca mieszkańców Gminy oraz wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest wyłonienie najciekawszego hasła lub sloganu reklamowego promującego naszą gminę. Hasło powinno podkreślać jej walory przyrodnicze, dziedzictwo kulturowe, uwarunkowania gospodarcze, atrakcyjną lokalizację. itp.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, dane kontaktowe organizatora, sposób dostarczenia prac itd. zawarte są w Regulaminie, który dostępny jest poniżej. (info. www.skrzyszow.pl 2017-09-03)

Regulamin konkursu na hasło promujące gminę Skrzyszów ››
Formularz zgłoszeniowy ››

konkursnahaslo


Pożegnanie lata w Łękawicy. Gmina Skrzyszów, Sołectwo Łękawica i Szkoła Podstawowa w Łękawicy serdecznie zapraszają na Pożegnanie Lata.
Rozpoczęcie o godzinie 15:00 na boisku szkolnym w Łękawicy (w razie niepogody hala sportowa)
W programie między innymi:

15:00 – 17:00 zabawy i animacje dla dzieci dmuchańce i skakańce
17:00 – 24:00 zabawa taneczna z kapelą
Bogata gastronomia, potrawy z grilla, słodycze, lody.

pozegnanielata17

(2017-09-04)


Archiwum artykułów: 2017 - Sierpień

hydrantWodociągi w Szynwałdzie przysiółek Świniogóra. Kolejna duża inwestycja! Dnia 24 sierpnia podpisana została umowa, której przedmiotem jest budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w przysiółku Świniogóra (etap 7) w miejscowości Szynwałd – część I. Zakres prac obejmuje budowę sieci wodociągowej doprowadzającej wodę do 86 budynków mieszkalnych oraz wpięcie do istniejącej sieci wodociągowej w miejscowości Szynwałd – włączenie I oraz włączenie II.
Wartość brutto zadania to ponad 3,2 mln zł, a termin realizacji przedmiotu umowy ustalony został na drugi kwartał 2019 r.
Dofinansowanie na operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii" objętego PROW na lata 2014-2020. (info. www.skrzyszow.pl 2017-08-29)


I Zawody Towarzyskie w Skokach Przez Przeszkody. Po raz pierwszy w Skrzyszowie odbędą się zawody w skokach przez przeszkody. Wśród atrakcji dla dzieci będą przejażdżki konne, dmuchane zamki. Zawody odbędą się 3 września 2017 roku w niedzielę w Skrzyszowie 541b (Na Schabach), wstęp wolny.

11:00 konkurs skoków 60 cm
12:15 konkurs skoków 80 cm
13:30 konkurs plastyczny dla dzieci
14:00 pokaz Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. V Pułku Strzelców Konnych
15:00 ścieżka huculska
16:00 amatorski konkurs zręczności powożenia zaprzęgami

zawodyjezdzieckie

(2017-08-25)


XXII Dożynki Gminy Skrzyszów oraz jubileusz wsi Pogórska Wola. W Pogórskiej Woli w niedzielę odbyły się Dożynki Gminy Skrzyszów, połączone z uroczystością 600-lecia wsi Pogórska Wola. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele Parafialnym z okolicznościowym kazaniem. Po mszy św. z okazji 600-lecia wsi została poświęcona pamiątkowa tablica, (ponieważ padał deszcz, dalsza część Święta Plonów odbyła się w hali sportowej). Tegorocznymi starostami byli państwo, Agnieszka Kmieć i Stanisław Chwistek, zostały wręczone wyróżnienia dla osób zasłużonych dla wsi Pogórska Wola. Tradycyjnie odbył się konkurs wieńców dożynkowych:

1. Pogórska Wola, Ładna
2. Skrzyszów
3. Łękawica, Szynwałd

Wieczorem wystąpił Wojciech Jackowiec oraz gwiazda wieczoru Natalia Szreder, na zakończenie Święta Plonów odbyła się zabawa taneczna. (fot. Stanisław Plebanek 2017-08-24)

Prezentacja wsi Szynwałd i obśpiewywanie wieńca dożynkowego


Rozmowa ze Stanisławem Plebankiem – czyli piszącym te słowa. W audycji Klubu Dobrze Nastawionych działającym przy Radiu RDN Małopolska. W audycji rozmawialiśmy o fotografii, rozmowę prowadziła Pani Magdalena Iwaniec prezes KDN. Wywiadu mogliśmy wysłuchać w Radiu RDN Małopolska w środę 16 sierpnia 2017 (nagranie bez piosenek wykorzystanych w trakcje audycji). (2017-08-18)

jamyczkowce


Wyróżnienie dla Pani Sołtys Szynwałdu. Miła niespodzianka spotkała sołectwo Szynwałd oraz całą gminę Skrzyszów. W tegorocznej edycji konkursu "Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego AD 2016" wśród wyróżnionych Sołtysów jest reprezentująca naszą gminę Pani Maria Żywiec Sołtys Szynwałdu. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Radgoszczy, 12.08.2017r. Razem z wyróżnioną Panią Sołtys Marią Żywiec w uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior. Wyrażając radość i satysfakcję, życzymy Pani Sołtys wytrwałości w pracy dla dobra lokalnej społeczności oraz dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. (info. i foto. www.skrzyszow.pl 2017-08-18)

soltysmaria1

soltysmaria2


Uwaga, ważna informacja – uwaga na oszustów. Przestrzegamy wszystkich mieszkańców Gminy Skrzyszów przed oszustami podającymi się za pracowników firmy TAURON, którzy nakłaniają do zmiany obowiązujących umów lub przekazują nieprawdziwe informacje związane z dostawą prądu dla klientów indywidualnych.

Podkreślamy, że przedstawiciele Taurona nie zawierają umów w domach klientów.
Tauron nie wysyła handlowców do domów klientów indywidualnych!
Jak czytamy na oficjalnej stronie TAURON Polska Energia – wszelkie formalności związane z zawarciem lub zmianą warunków umowy realizowane są tylko w Punktach Obsługi Klienta. (2017-08-15)


XXII Dożynki Gminy Skrzyszów oraz jubileusz wsi Pogórska Wola. Dożynki odbędą się 20 sierpnia. Już 19 sierpnia o 17:00 rozpoczną się zabawy dla dzieci, wieczorem o 20:00 odbędzie się koncert zespołu Fajters, oraz zabawa taneczna. W niedzielę program wygląda następująco:
13:00 Msza Święta Dożynkowa
14:15 Uroczystości związane z obchodami 600-lecia Pogórskiej Woli
Obrzędy dożynkowe
Wręczenie odznak honorowych
16:00 Prezentacja sołectw i konkurs wieńców
17:15 Program artystyczny

›› występy uczniów z ZSPiG w Pogórskiej Woli
›› koncert Wojciecha Jackowca z zespołem
›› koncert Natalii Szroeder

22:00 zabawa taneczna
Wśród licznych atrakcji i smacznej kuchni wesołe miasteczko salto-salto, pokaz sztucznych ogni. (o godzinie 19:00 w hali sportowej odbędzie się odłożone losowanie nagród z Festynu Rodzinnego w Skrzyszowie). (2017-08-10)

dozynki17


XIV Diecezjalny Marsz Trzeźwości. Z Tarnowa do Skrzyszowa, sobota 5 sierpnia.

marsztrzezwosci2017

(2017-08-05)


Archiwum artykułów: 2017 - Lipiec

kartaplatnosc

Informacja Wójta Gminy Skrzyszów w związku z uruchomieniem terminala płatniczego w kasie Urzędu Gminy Skrzyszów. Wójta Gminy Skrzyszów informuje, że w kasie Urzędu Gminy Skrzyszów można bezpłatnie zapłacić kartą płatniczą i telefonem. Gmina Skrzyszów uczestniczy w Programie upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej przy użyciu terminali płatniczych POS.

Program jest prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A., która pełni rolę koordynatora Programu oraz wspiera finansowo jego wdrożenie i funkcjonowanie.
Możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w naszym urzędzie jest odpowiedzią na oczekiwania klientów. Mamy nadzieję, że przyjmowanie opłat w formie bezgotówkowej będzie dla Państwa wygodne, zaoszczędzi czas, zwiększy bezpieczeństwo transakcji, a dla urzędu przełoży się na usprawnienie prac całej instytucji. (info. www.skrzyszow.pl 2017-07-27)


Zbiórka makulatury. Klub Kobiet Kreatywnych ze Skrzyszowa organizuje zbiórkę makulatury w dniach od 17 do 31 lipca. Kontener będzie wystawiony w Skrzyszowie na parkingu koło kościoła. Dochód ze sprzedaży makulatury będzie przeznaczony na działalność statutową stowarzyszenia. (2017-07-21)

makulatura


Wychodzimy z domów. (nie bądź kanapowym mieszkańcem Gminy :-). To projekt, w którego ramach będą prowadzone zajęcia chodzenia z kijkami techniką Nordic Walking. Chętni do bezpłatnych zajęć mogą się zgłaszać od 17 do 28 lipca w Urzędzie Gminy Skrzyszów od 17:00 do 18:00 p. nr 7. Projekt jest skierowany dla osób dorosłych z terenu Gminy Skrzyszów. Kurs będzie się składał z 8 spotkań w sierpniu i wrześniu, kontakt 146 887 023. (2017-07-19)

nordickijki


zdrowieInformacja Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skrzyszowie o bezpłatnych szczepieniach. Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skrzyszowie jako realizator programu zdrowotnego pn. "Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce" w 2017 roku informuje, że w okresie od 10 lipca do 24 listopada 2017 r. wykonuje nieodpłatnie szczepienia dzieci wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Programem objęte są dziewczęta urodzone w 2004 roku
Więcej informacji...

Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skrzyszowie jako realizator programu zdrowotnego pn. "Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce" w 2017 roku informuje, że w okresie od 10 lipca do 24 listopada 2017 r. wykonuje nieodpłatnie szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom.
Więcej informacji...

Program realizowany przy wsparciu finansowym Województwa małopolskiego, Powiatu Tarnowskiego oraz Gminy Skrzyszów. (info. www.skrzyszow.pl 2017-07-19)


zdrowie

Warsztaty Zdrowia Dla Kobiet

Szanowni Państwo!
Centrum Medyczne Maszachaba realizuje wspólnie z Centrum Medycznym Skopia oraz Stowarzyszeniem Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka" Krzeszowice projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich "Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 50 -69 lat w zakresie profilaktyki raka piersi" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa małopolskiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie poziomu uczestnictwa osób w wieku aktywności zawodowej w programach zdrowotnych.

Na spotkania zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat (ur. 1967-1948)
- uprawnione uczestniczki Programu profilaktyki raka piersi NFZ
- mieszkanki Małopolski lub kobiety uczące się lub pracujące w
Małopolsce (dowód osobisty)

WARSZTATY ZDROWIA DLA KOBIET: 2 sierpnia 2017 - REMIZA OSP - SKRZYSZÓW - zapraszamy od 14.30 UWAGA - ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

Konieczna wcześniejsza rejestracja: 12 6330218, 503 777 651
Dodatkowo badania mammograficzne będą wykonywane: 3 sierpnia 2017- Remiza OSP - Pogórska Wola

Uczestnictwo w projekcie jest BEZPŁATNE.
W programie ZAPEWNIAMY BEZPŁATNIE:
- naukę techniki samobadania (fantom)
- wykłady i warsztaty
- badania profilaktyczne - mammografia oraz USG tarczycy
- zestaw materiałów promocyjnych
- napoje, posiłek, przekąski
- Certyfikat Uczestnictwa

Zapraszamy serdecznie do zgłoszeń!
Trzeba zadbać o własne zdrowie - zanim zachorujemy - najlepszą drogą
jest profilaktyka, czyli wiedza oraz korzystanie z dostępnych
bezpłatnych badań!
Dominika Bąk (asystent koordynatora projektu tel.: 501620281)

(2017-07-15)


Filmowe niespodzianki na wakacje w Bibliotece w Szynwałdzie. W lipcu i sierpniu w Bibliotece odbędą się projekcje bajek, o godzinie 11:00. W lipcu 14, 21, 28 oraz w sierpniu 4, 11, 18, 25, 30. Dodatkowe informacje W Bibliotece w Szynwałdzie oraz pod numerem tel. 146 742 346. (2017-07-14)

wakacjebajki


Piknik Muzyczny STACJA NIEBO. Są już zdjęcia i filmiki z pikniku na Facebooku www.facebook.com/szynwald zagrała między innymi, Scholka dziecięca ARMIA NAJWYŻSZEGO, zespół MUODE KOTY. Było super!!! (2017-07-10)


Tragedia w Skrzyszowie !!! Na Festynie Rodzinnym w Skrzyszowie złamało się ramię zwyżki, na którym przebywał strażak i czwórka dzieci, była to jedna z atrakcji dla dzieci. Ramię złamało się i przewróciła na bok, uderzając o ziemię. Strażak tam przebywający ma złamane ręce i udo, a pozostałe dzieci są lżej ranne. Do wypadku doszło o 18:15 2 lipca 2017 roku, w wynikłej sytuacji festyn został przerwany. (fot. Stanisław Plebanek 2017-07-02)

Wysłuchaj wypowiedzi mł. bryg. Piotra wójcika Zastępcy Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej w Tarnowie ››

Wysłuchaj wypowiedzi mł. bryg. Piotra wójcika Zastępcy Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej w Tarnowie


Już po raz ósmy pragniemy zaprosić wszystkich na Piknik Muzyczny STACJA NIEBO w Szynwałdzie. Startujemy 9 lipca o godzinie 15:00! Już dziś Was wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy, zabawy i integracji. Będzie w tym roku coś dla Ducha i coś dla Ciała. Oczywiście nie zabraknie okazji do modlitwy - w programie przewidujemy Wieczór Uwielbienia, po którym zagra dla Nas zespół MUODE KOTY :) Następnie odbędzie się losowanie cennych nagród i czas na zabawę pod gwiazdami. Serdecznie zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku czy panujących warunków atmosferycznych do udziału i dobrego spędzenia niedzielnego popołudnia i wieczoru. Czekamy na Was 9 lipca na placu przy Kościele Parafialnym w Szynwałdzie! Nie może Cię zabraknąć! Do zobaczenia! (2017-07-02)

Rozmowa z ks. Marcinem Górskim (rozmawiała: Małgorzata Miczek – Zabawa www.rdn.pl)

stacjaniebo2017


Darmowa Strefa Przedsiębiorcy DESK w Tarnowie. W Tarnowie znajduje się punkt, gdzie można za DARMO wynająć salę konferencyjno - szkoleniową, komputerową lub biuro. Gorąco Państwu polecam skorzystanie z naszych pomieszczeń. Ponadto mam prośbę, czy byłaby możliwość, abyście opublikowali na waszej stronie internetowej informacje o Strefie DESK? Ważnym jest dla nas, aby jak największa grupa ludzi (przedsiębiorców) dowiedziała się, iż mogą w Tarnowie popracować lub zorganizować spotkanie, szkolenie całkowicie BEZPŁATNIE.
Z poważaniem
Marianna Giebułtowska

Strefa Przedsiębiorcy - DESK Tarnów prowadzona przez Fundację Regionalnego Rozwoju Edukacji
ul. Wałowa 16, 33-100 Tarnów
tel. 14 639 08 75
www.desktarnow.pl
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

(2017-07-01)


Archiwum artykułów: 2017 - Czerwiec

Na wakacje czas. We wakacje w sierpniu planowane są wyjazdy dla dzieci do Pustyni Błędowskiej i jaskini nietoperza oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Oprócz tego będą odbywały się zajęcia stacjonarne w Domu Strażaka w Ładnej. Więcej informacji w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508 oraz 511 152 549. (2017-06-27)

wakacje2017


Fotoreportaż z wręczenia nagród w VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Historie Codzienne" (czytaj więcej w artykule poniżej). (fot. Stanisław Plebanek 2017-06-25)

I miejsce:
Tomasz Okoniewski - Pani Ania archeolog
II miejsce:
Franciszek Kluczyński - Ławeczka
III miejsce:
Justyna Kielian – Przystań

Wyróżnienia:
Joanna Bratko - Lityńska - Niedziela Palmowa
Dorota Brauntsch - Moja mama jest krawcową
Jarosław Domański - Sławetyccy Bralowie
Urszula Sobieszek - Chleba naszego powszedniego
Mateusz Mazur - W kuźni
Stanisław Plebanek - Zawody strażackie z humorem

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››


Nowy harmonogram wywozu odpadów komunalnych. Nowe terminy będą obowiązywały od lipca do grudnia 2017 roku na terenie Szynwałdu. Odpady wielkogabarytowe będą zbierane 10 października. Natomiast punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych znajduje się w Pogórskiej Woli i jest czynny we wtorki od 14:00 do 18:00 i soboty od 8:00 do 12:00. (2017-06-22)

smieci2017


XVIII Festyn Rodzinny. Już po raz osiemnasty odbędzie się w Skrzyszowie osiemnasty Festyn Rodzinny, jak zwykle będzie szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Zaśpiewa między innymi zespół "Magik Band" oraz gwiazda wieczoru "Anti Babylon System". Festyn odbędzie się 2 lipca 2017 roku o godzinie 14:00 na boisku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzyszowie. (2017-06-21)

koncertskrzyszów


XV Szkolny Festyn Rodzinny. Tegoroczny Festyn odbył się pod hasłem "Mama Tata i Ja". Uczestnicy mogli zobaczyć szereg występów zespołów z naszej Szkoły. Wystąpił między innymi Szkolny zespół ludowy Mali Szynwałdzianie oraz zespół Retro. Młodzież wcieliła się w znanych piosenkarzy, takich jak Marylę Rodowicz, króla disco polo Zenona Martyniuka. Wśród wielu atrakcji dla dzieci i młodzieży był występ cyrku, nie mogło zabraknąć loterii, która jak zwykle wywoływała wielkie emocje. (fot. Stanisław Plebanek 2017-06-10)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

XV Szkolny Festyn Rodzinny - rozpoczęcie

XV Szkolny Festyn Rodzinny - Cyrk

XV Szkolny Festyn Rodzinny - występy dzieci Szkolnych

XV Szkolny Festyn Rodzinny - występy młodzieży Szkolnej

XV Szkolny Festyn Rodzinny - występy Mali Szynwałdzianie

XV Szkolny Festyn Rodzinny - dzieci trenujące Judo i kaczuszki

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


Archiwum artykułów: 2017 - Maj

XV Szkolny Festyn Rodzinny. Tegoroczny piknik odbędzie się pod hasłem "Mama Tata i Ja". Będzie to okazja do świętowania Dnia Dziecka, Ojca i Matki, gdzie zobaczymy występy uczniów naszej Szkoły. Będzie również szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na Festyn, który odbędzie się 4 czerwca o 15:00, zaprasza dyrekcja i uczniowie Szkoły, rodzice oraz grono pedagogiczne. (2017-05-29)

15piknik17


Wyniki Konkursu Fotograficznego "Historie codzienne"

wynikiplakat

Zakończył się VIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Historie Codzienne" organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.

Na konkurs nadesłano 201 prac prezentowanych przez 26 autorów.

Rozdanie nagród i wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 3 czerwca 2017 roku o godzinie 17.00 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

Jury w składzie:
Tadeusz Koniarz – fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich – przewodniczący
Jan Gomoła – fotografik, instruktor fotografii kat. S , członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego
Marta Garcia-Darowska – artystka - Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie - Francja
przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce:
Tomasz Okoniewski - Pani Ania archeolog
II miejsce:
Franciszek Kluczyński - Ławeczka
III miejsce:
Justyna Kielian - Przystań
Wyróżnienia:
Joanna Bratko - Lityńska - Niedziela Palmowa
Dorota Brauntsch - Moja mama jest krawcową
Jarosław Domański - Sławetyccy Bralowie
Urszula Sobieszek - Chleba naszego powszedniego
Mateusz Mazur - W kuźni
Stanisław Plebanek - Zawody strażackie z humorem

Autorzy wystawy:
Joanna Bratko - Lityńska - Niedziela Palmowa
Barbara Karnas - Greń - Gody żywieckie
Anna Kowalczyk - Przygotowania
Jacek Lamparski - Smolarze
Dorota Brauntsch - Moja mama jest krawcowa
Jarosław Domański - Sławetyccy Bralowie
Przemysław Krupiński - Codziennie ciężka praca
Bartek Busz - Codzienność na froncie
Michał Medyński - Codzienność po śmierci
Urszula Sobieszek - Chleba naszego powszedniego
Mateusz Mazur - W kuźni
Tomasz Okoniewski - Pani Ania archeolog
Franciszek Kluczyński - Ławeczka
Anna Mądel - Będzie woda
Justyna Kielian - Przystań
Stanisław Plebanek - Zawody strażackie z humorem

(info. gcb-skrzyszow.pl 2017-05-20)

Wyróżniony fotoreportaż Stanisława Plebanka - "Zawody strażackie z humorem"


Jesteś moją nadzieją. To tytuł koncertu zespołu "Na przełaj" z Szynwałdu, który odbędzie się w kościele parafialnym w Szynwałdzie 11 czerwca 2017 roku o godzinie 19:30. Na koncert zaprasza Zespół i Parafia pw. NMP. Szkaplerznej. Podczas koncertu będą zbierane wolne datki na leczenie 3-letniej Natalki z naszej miejscowości. (2017-05-26)

koncert


ŻYCZENIA NA DZIEŃ MATKI!

Mamo -Ty mnie życia uczyłaś,
wszystko co miałaś mi poświęciłaś,
nikt nie ofiaruje mi nigdy więcej,
dziś Ci więc daje serce w podzięce!
      

Nie umiem mówić głośno,
jak kocham i co czuję...,
więc patrząc Mamie w oczy,
cichutko... podziękuję.

Lecz jeden dzień szczególnie
swym blaskiem w maju kusi:
dla jednych to - Dzień Matki,
a dla mnie - Dzień Mamusi.

 

Któż nad moją kołyską
czuwał nieraz w noc ciemną.
Któż gorąco się modląc
łzy wylewał nade mną.

(2017-05-26)


III Mundurowy Dzień Dziecka. Z tej okazji czeka na nich szereg atrakcji na Mundurowym Dniu Dziecka w Skrzyszowie. Będzie można się przejechać amfibią, zobaczyć samochody, którymi posługują się służby mundurowe. Wziąć do ręki prawdziwą broń i wyposażenie żołnierzy. Na te atrakcje zapraszamy na Orlik do Skrzyszowa 3 czerwca o 13:00. Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Skrzyszów i Prezydent Miasta Tarnowa. (2017-05-22)

mundurdziecka17


Rajd rowerowy. Gmina Skrzyszów organizuje Rajd rowerowy, który rozpocznie się przed Urzędem Gminy o godzinie 9:00, a zakończy około 12:00 w lesie Kruk. Rajd odbędzie się w sobotę 20 maja - obowiązują kaski ochronne. (2017-05-15)

rajdrower2017


Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Obchody Święta Konstytucji w tym roku odbyły się w Łękawicy. Uroczystą mszę św. koncelebrowaną za Ojczyznę w kościele parafialnym w Łękawicy odprawili księża z naszej Gminy. W dalszej część uroczystości głos zabrał pan wójt Marcin Kiwior, a następnie odbyły się występy artystyczne dzieci ze Szkoły w Łękawicy. Wiązanki kwiatów przed pomnikiem "Poległym za Ojczyznę" złożył pan Wójt, władze Gminy i przedstawiciele Szkół z Gminy Skrzyszów. Dużą atrakcją był pokaz Grupy Rekonstrukcyjnej prezentującej życie rycerstwa średniowiecznego. (2017-05-20)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››


Archiwum artykułów: 2017 - Kwiecień

Spotkanie promujące album "Szynwałd - tak było" historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach. W Bibliotece w Szynwałdzie w sobotę odbyła się promocja albumu "Szynwałd - tak było", znajduje się w nim ponad 600 fotografii w 320 stronicowym albumie. Najstarsze zdjęcie zostało wykonane w 1655 roku, a najnowsze pochodzą z lat 90, przedstawiają one życie codzienne mieszkańców Szynwałdu. Zdjęcia zostały podzielone na kilka rozdziałów, są to między innymi: Widoki, Mieszkańcy, Życie codzienne, Święta rodzinne, Parafia, Edukacja. Można powiedzieć, że zostało zatrzymane w kadrze parę wieków historii Szynwałdu. Pozyskiwanie zdjęć od mieszkańców i przygotowanie publikacji trwało niespełna 4 lata, zaangażowali się w to pani Anna Mądel, Piotr Zięba, Stanisław Podraza, Bartłomiej Mącior i Ewelina Wójtowicz. Duży wkład w powstanie albumu włożyła pani Anna Mądel, która przygotowała opisy do zdjęć i zajęła się ich obróbką graficzną. Spotkanie poprowadził Bartłomiej Mącior, który przedstawił albumu i jego powstanie. Na spotkaniu wykład pt. "Od poddanego do obywatela. Droga Tarnowskich chłopów do Polski" wygłosił historyk pan dr Jan Hebda. Na spotkanie licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Szynwałdu, był o. Kazimierz Plebanek redemptorysta – autor książki "SZYNWAŁD 650 - lecie dziejów wsi i parafii", pan wójt Marcin Kiwior, pani dyrektor Szkoły w Szynwałdzie Stanisława Siemek. Oraz księża, siostry zakonne i samorządowcy, album wydało Stowarzyszenie Mój Szynwałd przy dofinansowaniu Gminy Skrzyszów i sponsorów. Album można kupić w Bibliotece w Szynwałdzie za 39 zł. (fot. Stanisław Plebanek 2017-04-25)

Promocja albumu "Szynwałd - tak było" historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Prezentacja Albumu – Bartłomiej Mącior


Wykład pt. "Od poddanego do obywatela. Droga Tarnowskich chłopów do Polski" dr Jan Hebda

(film zrealizował Stanisław Podraza)


policja

Zagrożenie dla dzieci i młodzieży Wyzwanie Niebieskiego Wieloryba. Blue Whale Challenge to gra, która doprowadza dzieci do samookaleczeń, a nawet samobójstwa. Blue Whale Challenge jest szczególnie popularne wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Jakie są zasady Blue Whale Challenge, gry, która może doprowadzić nawet do samobójstwa?
Zasady Blue Whale Challenge są przerażające: Uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania.
Codziennie otrzymują jedno ustalone zadanie. Zadania polegają mi.in. na samookaleczeniu (wycięcie żyletką określonych znaków na nogach czy rękach), oglądaniu w internecie filmów z treściami sadystycznymi czy też wykonywaniu innych podobnych zadań, zlecanych przez tzw. opiekunów. W ostatni, pięćdziesiąty dzień, uczestnik otrzymuje zadane skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia.
O Blue Whale Challenge dzieci dowiadują się przez internet. Ich rodzice często nie mają o niczym pojęcia, a gra jest śmiertelnie niebezpieczna. Niebieski wieloryb może prowadzić bowiem do samookaleczeń, a nawet do samobójstwa!
Apelujemy o do rodziców, by zwiększyli uwagę na to, co ich dzieci przeglądają w internecie,
a w szczególności na telefonach. Prosimy także, by zwrócili uwagę na czas poświęcany przez dziecko na pobyt w wirtualnej rzeczywistości, często odbywający się ponad niezbędną konieczność. (info. www.skrzyszow.pl 2017-04-19)


globus

Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy. Urząd Gminy Skrzyszów zakupił laserowe czujniki pomiaru stężenia najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM1, PM2.5 i PM10. Czujniki zlokalizowane są przy szkołach w miejscowościach: Ładna, Łękawica, Pogórska Wola, Skrzyszów i Szynwałd. Urządzenia mają na celu kontrolę jakości powietrza na terenie Gminy Skrzyszów.
Aktualne pomiary, jakości powietrza dla każdej miejscowości można sprawdzić pod linkiem:

Szynwałd ››
Skrzyszów ››
Pogórska Wola ››
Łękawica ››
Ładna ››

Urządzenia współpracują także z aplikacją Kanarek na telefony z Androidem oraz z aplikacja LOOKO2 na iOS. (info. www.skrzyszow.pl 2017-04-19)


Poniedziałek Wielkanocny. Zwany też Lanym Poniedziałkiem – drugi dzień świąt Wielkanocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski. Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego na wsiach było i jest robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy, na dachach umieszczano narzędzia rolnicze, chowano wiadra na wodę. (info. www.pl.wikipedia.org 2017-04-17)


pisanka12

Życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych w dzień zmartwychwstania Pańskiego budzącego się do życia wiary wypełnionej nadzieją. Niech Wam miłe będą świąteczne chwile, ksiądz wam święta błogosławi, niech cieszą Wasze oczy kolorowe pisanki i wielkanocne baranki. Dużo szczęścia i radości, które niechaj zawsze gości w dobrym sercu, w jasnej duszy i niechaj wszystkie żale zagłuszy. Niech się w śmigus - dyngus woda na Was leje, oby zdrowie dopisało i jajeczko smakowało. Życzy redaktor Portalu

(2017-04-16)


"Szynwałd - tak było" historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach. To pierwszy album o Szynwałdzie pokazujący historię i życie ludzi mieszkających w Szynwałdzie. Osoby zaangażowane w przygotowanie albumu zbierały stare fotografie przez 3 lata, znajduje się tam około 600 fotografii. Wykład na spotkaniu promocyjnym, które odbędzie się, 22 kwietnia 2017 roku wygłosi dr Jan Hebda. Wydawcą publikacji jest "Stowarzyszenie Mój Szynwałd". Serdecznie zapraszamy, na spotkanie gdzie będzie można zakupić album. (2017-04-15)

szynwaldtakbylo


Konkurs palm wielkanocnych. W Szkole Podstawowej w Szynwałdzie odbył się już 7 Konkurs Palm Wielkanoc. Dzieci i młodzież szkolna z rodzicami wykonywali palmy wielkanocne, przez co podtrzymują tradycję. Te pięknie wykonane i ozdobione palmy zostały przeniesione do kościoła, gdzie w Niedzielę Palmową zostaną poświęcone. W tym roku zostało wykonanych 41 palm, z których najdłuższa mierzyła 3,5 metra. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i okolicznościowe dyplomy. (fot. Stanisław Plebanek 2017-04-14)

Wypowiedź Pani dyrektor Szkoły Stanisławy Siemek

 Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››


Dyrektor Przedszkola Publicznego w Szynwałdzie. Ogłasza rekrutację dla dzieci urodzonych w latach 2012 – 2014 na rok szkolny 2017/2018. Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach 3 do 14 kwietnia w kancelarii przedszkola w godz. 8:00 – 15:00. (2017-04-06)


V rocznica działalności Grupy DBO (Dzieci Boga Ojca) Stowarzyszenia "Arcamino" w Skrzyszowie. W Skrzyszowie odbyły się obchody 5. rocznicy działalności grupy osób uzależnionych DBO. Pięć lat temu, na początku 2012 r. w jednym z domów na terenie gminy Skrzyszów spotkało się siedem osób pragnących uwolnić się od alkoholu, celem zmiany dotychczasowego trybu życia i całkowitego zerwania z nałogiem. (W sytuacji problemów uzależnienia od alkoholu czy innych środków można skontaktować się ze Stowarzyszeniem, tel. 664 224 120 Dyżury telefoniczne celem umówienia się na spotkanie są w poniedziałki, w godzinach od 17:00 do 20:00). czytaj całość ››

grupadbo

(info. www.skrzyszow.pl 2017-04-04)


12 rocznica śmierci Św. Jana Pawła II. Papież zmarł 2 kwietnia 2005. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II (zakończony 1 maja 2011). 27 kwietnia 2014 odbyła się wspólna kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego i emerytowanego.
Ten papież był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80 i 90 XX w. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą Anglikańską. W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów oraz wyniósł na ołtarze więcej osób, niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków.
Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właściwie Karol Józef Wojtyła ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978), kardynał (1967–1978), zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264 papież i 6 Suweren Państwa Watykańskiego (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego. (info. www.pl.wikipedia.org, fot. Stanisław Plebanek 2017-04-02)

Ciało Jana Pawła II przeniesione do Bazyliki Watykańskiej

Zdjęcia z Wadowic i Muzeum Jana Pawła II


Poniższy artykuł to był żart Prima aprilisowy :-). Ale ten kto czytając go uwierzył że jest możliwe powstanie telewizji internetowej czuje potrzebę jej utworzenia :-).(2017-04-02)


Drodzy Państwo. W związku z dynamicznym rozwojem "Regionalnego Portalu Szynwałdu" postanowiłem uruchomić telewizję internetową - SzynwałdTV. W związku z tym poszukuję młodych i ambitnych dziennikarzy najlepiej z terenu Gminy Skrzyszów. Redaktor naczelny "Regionalnego Portalu Szynwałdu", uwaga! to nie żart na Prima aprilis. (2017-04-01)


Archiwum artykułów: 2017 - Marzec

GIGAPISANKA. Pracownia Orange w Łękawicy przygotowuje GIGASANKĘ wielkanocną w ramach konkursu Fundacji Orange. Zapraszamy mieszkańców do włączenia się do akcji. Dodatkowe informację w Bibliotece w Łękawicy i pod nr tel.146 744 234. (2017-03-28)

gigapisanka2017


Zaprasza na wielkanocne warsztaty dla dzieci. Na warsztaty zaprasza Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie 4 kwietnia 2017 roku o godzinie 16:00 w Bibliotece w Szynwałdzie. Opłata za warsztaty wynosi 3 zł dodatkowe informacje w bibliotece oraz pod numerem telefonu 146 742 346. (2017-03-28)

warsztatywie


Cyganeria Giacomo Puccini. Wyjazd na operę organizuje Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie 5 maja na godzinę 18:30. Zgłoszenia i wpłaty są przyjmowane w Bibliotece w Skrzyszowie do 30 marca, koszt wyjazdu wynosi 80 zł. Kontakt do Biblioteki – tel. 146 745 508. (2017-03-26)

cyganeria


Wielkanocne wianki. Na warsztaty dla dzieci z robienia wielkanocnych wianków zaprasza Biblioteka w Pogórskiej Woli. Zajęcia odbędą się 29 marca o godzinie 16:00, opłata za warsztaty wynosi 3 zł. Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece w Pogórskiej Woli oraz pod numerem tel. 146 747 363. (2017-03-24)

wielkanocnywianek


Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie to projekt Gimnazjalny zaprezentowany przez młodzież klasy II Gimnazjum w Szynwałdzie. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną o życiu Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak również przedstawienie historyczne przedstawiające walkę podziemia niepodległościowego po II wojnie. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem nauczycieli, Jolanty Szczęch, Anny Niemiec i Barbary Iwan. (fot. Stanisław Plebanek 2016-03-23)

Zobacz wszystkie zdjęcia ››


policjaUwaga na oszustów. Mieszkańcy Gminy Skrzyszów. W ostatnim czasie nasiliły się przypadki oszustw dokonywanych na osobach starszych. Osoby podszywające się pod pracowników urzędów i organizacji usiłują wyłudzić pieniądze, najczęściej od osób starszych i samotnie mieszkających. Sprawcy proponują załatwienie różnego rodzaju spraw np. lepsze ubezpieczenie na życie, sprawdzenie instalacji, otrzymania zasiłku na wypadek pogrzebu itp. czytaj całość ››

(info. www.skrzyszow.pl 2017-03-22)


Wielkanocne warsztaty plastyczne. W pracowni Orange w Łękawicy odbędą się wielkanocne warsztaty plastyczne dla dzieci, w dniu 30 marca o godzinie 16:00. Zapisać się można do 24 marca w Bibliotece Publicznej w Łękawicy oraz telefonicznie 146 744 234 opłata za warsztaty wynosi 3 zł. (2017-03-20)

warsztatywielaknocne


Zebranie wiejskie. Na zebraniu wiejskim w Szynwałdzie pan wójt Marcin Kiwior przedstawił plan inwestycji, jakie mają być zrealizowane w bieżącym roku.
Planuje się wykonanie między innymi:

››kontynuowanie prac przy budowie ścieżki rowerowej w górnym Szynwałdzie
››rozpoczęcie budowy wodociągu na Świniogórze
››położenie nawierzchni asfaltowych na pewnych odcinkach dróg
››jest w planach wykonanie parkingu koło szkoły i w miejscu byłej Biblioteki
››w każdej miejscowości na wniosek mieszkańców, zostaną zamontowane czujniki mierzące stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu (więcej informacji na nagraniu)

Pani sołtys poinformowała o wykonanych inwestycjach na terenie Szynwałdzie w 2016 roku.
Były to między innymi następujące inwestycje:

››wykonanie chodnika o długości 185 metrów
››została wykonana ścieżka rowerowa o długości 350 metrów
››położono asfalt na 4 odcinkach dróg, niektóre drogi zostały utwardzone klińcem
››trwa wodociągowanie w przysiółku Paproć (więcej informacji na nagraniu)

Sprawozdanie kierownika Policji w Skrzyszowie pana Łukasza Grzebieniowskiego na temat bezpieczeństwa w Szynwałdzie. Pan komendant pochwalił Szynwałd, gdyż jest to najbezpieczniejsza miejscowość w Gminie Skrzyszów już trzeci rok z rzędu. W Szynwałdzie w 2016 roku nie było wypadków śmiertelnych, jak również osób rannych. Zanotowano 17 kolizji i zatrzymano 6 osób nietrzeźwych. Policja w Skrzyszowie od niedawna ma nowy samochód, Skodę Yeti (więcej informacji na nagraniu).

zebraniewiejskie17

(fot. i nagranie Stanisław Plebanek 2016-03-17)


Milioner z kolektury w Delikatesach Centrum w Skrzyszowie. Osoba która, która zakupiła kilka kuponów Lotto 16 marca 2017 roku, na których liczby wybrała maszyna, wygrała 36 726 210 zł 20 gr. Szczęśliwe liczby to 9,10,25,35,44 i 45. Jest to największa wygrana od 2 lat, która przejdzie do historii, dodajmy jeszcze że, niespełna rok temu w Żabnie padła wygrana w wysokości ponad 30 000 000. (fot. Stanisław Plebanek 2016-03-17)

lotto1

lotto2

 


Turniej szachowy o "Puchar Sołtysa Szynwałdu". W tegorocznej edycji turnieju brało udział wyjątkowo dużo uczestników, było ich około 50. Po ciężkich zmaganiach szachistów, które trwały od godziny 12:00 do 16:00 zwycięzcy otrzymali "Puchary Sołtysa Szynwałdu".

 

I miejsce zajęła młoda Gabriela Łabędź
II miejsce zajął Jeży Sowiński
III miejsce zajął Stanisław Kilian

W turnieju brały udział dzieci, młodzież, dorośli a najstarszy uczestnik z Zaczarnia Czesław Madeja miał 90 lat, w zawodach brało również 6 rodzin. Turniej odbył się w Bibliotece w Szynwałdzie 5 marca, organizatorem i sponsorem była Pani Maria Żywiec - Sołtys Szynwałdu.

Wysłucha relacji z wręczenia nagród

Zobacz wszystkie zdjęcia ››

(fot. Stanisław Plebanek 2016-03-12)


Zebranie wiejskie. W dniu 12 marca 2016 roku czyli w najbliższą niedzielę o godzinie 12:15 odbędzie się zebranie wiejskie w Remizie OSP Szynwałd. Na zebraniu zostaną poruszone ważne tematy związane z bieżącymi sprawami dotyczącymi wsi Szynwałd. Na zebranie zaprasza pan wójt Marcin Kiwior i pani sołtys Maria Żywiec. (2017-03-09)


dom

Dofinansowanie do wymiany pieców na terenie Gminy Skrzyszów. Głównym celem dofinansowania jest wymiana starych pieców węglowych na nowe ekologiczne piece posiadające certyfikat 5 klasy na paliwa stałe (pelet, ekogroszek i drewno), spełniające wymagania ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji, dostępne na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: www.powietrze.malopolska.pl/kotly, wykorzystywane w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Gminy Skrzyszów. Strona ta jest aktualizowana na bieżąco przez Urząd Marszałkowski. Niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek przeróbek w zakupionym piecu, montażu dodatkowych ruszt lub elementów umożliwiających jego zamontowanie.
Dodatkowym celem jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy w wyniku wymiany urządzeń grzewczych poprzez redukcję zanieczyszczeń.

Warunki otrzymania dofinansowania:
1. Dofinansowanie będzie mógł otrzymać jednorazowo wyłącznie właściciel/właściciele nieruchomości.
2. Dofinansowanie będzie przyznawane właścicielom budynków mieszkalnych, które mają ocieplone ściany i dach lub stropodach i nową stolarkę okienną (maksymalnie 15 lat).
3. Dofinansowanie wyniesie od 3 do 5 tys. zł w zależności od ilości złożonych wniosków jednak nie więcej niż 75% ceny pieca dla właściciela/właścicieli nieruchomości. Mieszkaniec może zakupić droższy piec niż otrzymane dofinansowanie, będzie stanowić to jego wkład własny.
4. Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć wypełnioną ankietę w pok. nr 1 w Urzędzie Gminy Skrzyszów w godzinach jego pracy od dnia 06.03.2017r. do 10.03.2017r. Złożenie ankiety – nie jest jednoznaczne z otrzymaniem dofinansowania, o kwalifikacji będzie decydować spełnienie powyższych warunków i dostępność środków finansowych Gminy na ten cel.
5. Ankietę można pobrać na stronie internetowej: www.skrzyszow.pl.
6. O przyznaniu dofinansowania właściciele nieruchomości zostaną poinformowani pisemnie do dnia 30 kwietnia 2017r.
7. Podstawą otrzymania dofinansowania będzie faktura na zakupu nowego pieca, zamontowanie pieca i wymontowanie starego oraz pozytywny wynik kontroli przeprowadzonej przez Urząd Gminy. Zakup pieca winien być dokonany w terminie po 1 lipca 2017r., po wejściu w życie nowych przepisów antysmogowych, ale nie później niż do 30 września 2017r.
8. Piec z dofinansowania winien być użytkowany przez co najmniej 5 lat od momentu zamontowania pod rygorem zwrotu dofinansowania. Konieczność wymiany pieca przed upływem 5 lat powinno odbywać się w porozumieniu z Urzędem Gminy. Urząd Gminy zastrzega sobie również możliwość kontroli opału, który będzie stosowany do palenia przez okres 5 lat.
9. Odbiór dofinansowania będzie w kasie urzędu lub na podany numer konta bankowego po przedstawieniu faktury. Ankieta

(info. www.skrzyszow.pl 2017-03-03)


Dzień kobiet

Dzień kobiet. Jaki - moja Pani lubi kwiat? podaruję go Tobie. Ile Pani ma lat? zachowam to sobie. Jak to robisz, że rączka taka piękna? że buźka uroczo niedomknięta, jak to robisz? Podaruj swe usta kochana, a zostanę z Tobą do rana! Ktoś bardzo Cię kocha nie powiem Ci kto i myśli o Tobie nie powiem Ci co. W myślach całuje nie powiem Ci jak, lecz cierpi i czuje że Ciebie wciąż brak. Ktoś bardzo Ci bliski nie powiem Ci kto chciałby Ci wyznać nie powiem Ci co lecz serce Ci powie, za rok lub dwa...


Turniej szachowy "O Puchar Sołtysa Szynwałdu". Zapraszamy wszystkich miłośników szachów na Turniej Szachowy. Zawody odbędą się 5 marca w niedzielę 2017 r. o godzinie 12.00 w bibliotece w Szynwałdzie. Zapisy w dniu turnieju od godziny 11.30. Organizatorzy zapewniają: szachownice, nagrody i poczęstunek, więcej informacji pod numerem tel. 14 6742 346. (2017-03-02)


Archiwum artykułów: 2017 - Luty

Warsztaty teatralne, za kulisami i na scenie. Dla nauczycieli szkół, przedszkoli i animatorów kultury. Na warsztatach będzie się można zapoznać jak przygotować widowisko teatralne z wykorzystaniem odpowiednich technik i środków artystycznego przekazu. Zajęcia będą odbywać się w środy 22 lutego, 1, 8 i 15 marca od 15:30 do 18:00 w Szkole podstawowej w Łękawicy. Na warsztaty można się zapisać w Bibliotece w Skrzyszowie do 20 lutego tel. 146 745 508, opłata wynosi 50 zł. (2017-02-15)

teatrkurs


drzewa8a

Uwaga! Nowe przepisy w zakresie wycinki drzew lub krzewów. 1 stycznia 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zasadniczym celem ustawy jest wprowadzenie zmian do procedury uzyskiwania zgody na usunięcie drzew lub krzewów.
Od 1 stycznia br. nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia Wójta (Burmistrza, Prezydenta Miasta) na wycinkę:
›› drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
›› drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie wystąpić do Wójta (Burmistrza, Prezydenta Miasta), ale dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza:
›› 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
›› 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
W przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów wydaje wojewódzki konserwator zabytków. (info. www.skrzyszow.pl 2017-02-14).


rzolniez

Kwalifikacja wojskowa w 2017 roku. (Nie jedna pana płakała gdy chłopcy do wojska szli)
W dniach 15-20 marca 2017r. odbędzie się dla Gminy Skrzyszów Kwalifikacja wojskowa.
Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet. Podlegających temu obowiązkowi w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej. Zostaną z urzędu – po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej – przeniesione do rezerwy.
Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza konieczność stawienia się przed, powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2017 roku podlegają mężczyźni:
››  urodzeni w 1998 roku;
›› osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety:
›› kobiety urodzone w latach 1993–1998, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach lub uczelniach (...)

Obowiązki osób wzywanych
Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu, zabierając ze sobą:
›› dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości.
›› posiadaną dokumentację medyczną – w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
›› aktualną fotografię w celu przedstawienia jej wojskowemu komendantowi uzupełnień, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt pobierania nauki.

W razie nieusprawiedliwionego nie zgłoszenia się osoby do tego zobowiązanej do kwalifikacji wojskowej, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) ma obowiązek nałożyć na tę osobę grzywnę albo zarządzić przymusowe jej doprowadzenie do kwalifikacji wojskowej przez Policję.
Szczegóły na stronie internetowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie www.tarnow.wku.wp.mil.pl

(2017-02-11)


VII Koncert Charytatywny pod patronatem Wójta Gminy Skrzyszów. Gwiazdą wieczoru w tegorocznej edycji koncertu był Lady Pank oraz grupa The Seeds. Na koncert przybyła rekordowa ilość osób która fantastycznie bawiła się podczas występu. Odbyła się również charytatywna licytacja przedmiotów oraz zbiórka pieniędzy do puszek. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoc pięciu osobom, po jednej z każdego sołectwa. (fot. Plebanek Stanisław 2017-02-07)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii VII Koncert Charytatywny w Skrzyszowie-Lady Pank ››

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii VII Koncert Charytatywny w Skrzyszowie-The Seeds ››

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii VII Koncert Charytatywny w Skrzyszowie-Licytacja ››

Magiczne czasy Kabaretu Zielony Balonik. Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas przeniesie nas w magiczne czasy Kabaretu Zielony Balonik. Występ odbędzie się w Tarnowskim Teatrze w niedzielę 19 lutego o godzinie 18:00. Wyjazd organizuje Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, zapisać się można do 9 lutego w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508. (2017-02-04)

zielonybalonik


Mamy dla Was wspaniałą wiadomość  Dzięki waszej Hojności i wytrwałości udało nam się podczas koncertu zebrać 3200 zł !!! Cała kwota zostanie przekazana Kasi na dalsze leczenie. Za tak wielki dar serca pragniemy w imieniu Kasi oraz zespołu WSZYSTKIM podziękować  Wierzymy, iż nasz wspólny wysiłek i pomoc wleje nadzieję i sprawi choć jeden mały uśmiech    (info. www.facebook.pl 2017-02-01)

turniejszachowy


1procentJuż możemy rozliczać się z urzędem skarbowym. Wypełniając nasze zeznania podatkowe pamiętajmy o możliwości odpisu jednego procenta podatku na rzecz organizacji charytatywnych i osób walczących z różnymi chorobami. Wśród nich są mieszkańcy Gminy Skrzyszów. Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2015, sporządzony zgodnie z art. 27a ust. 1 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zobacz pełny wykaz ›› (info. www.skrzyszow.pl 2017-02-01)


Archiwum artykułów: 2017 - Styczeń

Dzień Babci i Dziadka. Dzieci z Przedszkola Niepublicznego u Sióstr Służebniczek dla swoich babć i dziadków zaprezentowały przedstawienie Bożonarodzeniowe. (2017-01-31)

(film zrealizował Stanisław Podraza)


golDotacje na sport przyznane. Tradycyjnie rozdysponowano środki finansowe, wspierające działalność klubów sportowych, funkcjonujących na terenie gminy. Ponad 200 tysięcy złotych przeznaczono w 2016 r. na wspieranie sportu. Środki te przeznaczają kluby na prowadzenie zajęć w sekcjach piłki nożnej, piłki ręcznej oraz tenisa stołowego. Warto podkreślić fakt, że LKS Szynwałd i KS Pogoria poszerzą swoją ofertę o zajęcia z siatkówki. W klubach sportowych na terenie naszej gminy działają 23 grupy piłki nożnej, 2 grupy piłki ręcznej, a także tenis stołowy. Zauważyć należy, iż rok rocznie na terenie naszej gminy wzrasta kwota dofinansowania na działalność lokalnych klubów sportowych. Co przekłada się na coraz bogatszą ofertę dla nie tylko młodych mieszkańców. (info. www.skrzyszow.pl 2017-01-30)


Spotkanie opłatkowe seniorów. Już po raz kolejny spotkali się seniorzy na opłatku, gdzie szkolna grupa teatralna "Na Chwilę" zaprezentowała spektakl "Światło nadziei". A młodzieżowy chór szkolny śpiewał dla gości kolędy. Po części artystycznej wszyscy zebrani złożyli sobie życzenia i połamali się opłatkiem, a później było wspólne kolędowanie. (2017-01-30)

Spotkanie opłatkowe seniorów 22 stycznia 2017

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


policjaDziałania priorytetowe Policji. W roku 2017 biorąc pod uwagę wnioski mieszkańców, dzielnicowi wytypowali dwa kolejne rejony objęte działaniami priorytetowymi. Będą nimi:
1. Rejon Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie, gdzie według zgłoszeń mieszkańców w okresie zimowym dochodzi do gromadzenia się osób i urządzane są tam pokazy niebezpiecznej jazdy pojazdami silnikowymi. Mieszkańcy skarżą się także na nadmierny hałas i ruch pojazdów w godzinach wieczorowo-nocnych w tym rejonie. Dzielnicowy obejmie ten rejon szczególnym nadzorem, zwracając uwagę na osoby tam poruszające się, wzmożona też zostanie kontrola wszelkich pojazdów oraz uprawnień do kierowania nimi.
2. Rejon m-ci Pogórska Wola, na odcinku kościół –Szkoła Podstawowa. Wnioski płynące od mieszkańców dotyczące przekraczania prędkości przez kierujących pojazdami mechanicznymi. Od dnia 19.01.2017 r. w rejon ten kierowane będą dodatkowe patrole, których działania ukierunkowane będą na kontrole prędkości oraz co najważniejsze – na prawidłowy przewóz dzieci do szkoły. (info. www.skrzyszow.pl 2017-01-30)


U cha cha zima zła - szczypie w oczy szczypie w uszy

 

Zimowe krajobrazy Szynwałdu – fotoreportaż

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Zimowe krajobrazy Szynwałdu ››

(fot. Plebanek Stanisław 2017-01-28)


Zabawy robotyczne z klockami lego. Grupa ROBOTICO.pl zaprasza dzieci na zabawę z robotami z klocków lego. Zajęcia dzieci i młodzieży będą podzielone na poszczególne grupy:

›› mały konstruktor dla uczestników od 5-6 lat, 30 stycznia
›› robotyka Lego VeDo dla uczestników od 6-8 lat, 31 stycznia
›› Lego Mindstorms dla uczestników od 8 lat, 2 i 3 lutego

Wszystkie zajęcia będą się odbywać w Pracowni Orange w Łękawicy od 17:00 do 19:00.
Więcej informacji i zapisy przyjmuje Biblioteka Publiczna w Łękawicy tel. 146 744 234. (2017-01-26)

robotylego


Warsztaty dla dzieci w Bibliotece w Szynwałdzie. W Bibliotece odbędą się warsztaty plastyczne "Ala Ola Staś" - inicjały z pomysłem. Na zajęcia zapraszamy 1 lutego o godzinie 11:00, opłata za zajęcia wynosi 3 zł. Kolejne warsztaty to "Ozdabianie koszulek", odbędą się one 8 lutego o godzinie 11:00, opłata za warsztaty wynosi również 3 zł. Na poszczególne warsztaty można zapisywać się do 27 stycznia w bibliotece w Szynwałdzie tel. 146 742 346. (2017-01-25)

ferie3


Warsztaty taneczne. Warsztaty są organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie i odbędą się w Bibliotece w Szynwałdzie. Spotkania odbędą się 31 stycznia i 9 lutego o godzinie 11:00, opłata za jedne warsztaty wynosi 3 zł.
Warsztaty teatralne z Arkadiuszem Boryczką. Pan Boryczka jest instruktorem teatralnym i poprowadzi warsztaty teatralne w Bibliotece w Szynwałdzie. Które odbędą się 30 stycznia i 6 lutego o godzinie 11:00, liczba miejsc jest ograniczona. Opłata za warsztaty wynosi 6 zł. Na poszczególne warsztaty można zapisywać się do 27 stycznia w bibliotece w Szynwałdzie tel. 146 742 346. (2017-01-24)

ferie2


Ferie dla dzieci i młodzieży w Bibliotece w Szynwałdzie. Dzieci będą mogły między innymi uczestniczyć w zabawie z językiem angielskim, która odbędzie się 2 i 7 lutego o godzinie 11:00. Zapisywać się można do 27 stycznia w bibliotece w Szynwałdzie tel. 146 742 346, opłata za zajęcia wynosi 3 zł. Natomiast w piątek 3 i 10 lutego dzieci będą mogły oglądnąć bajkę o godzinie 11:00, będzie również można zobaczyć o 14:00 film dla młodzieży. (2017-01-23)

ferie1


Disco Solski. Na spektakl w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, przedstawienie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 18:00. Zapisać się można w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508, dojazd we własnym zakresie. (2017-01-22)

discosolski


Dzień Babci. Babciu nasza, ukochana, nie bądź nigdy zatroskana, niechaj wdzięcznych wnucząt koło zawsze widzi Cię wesołą! Dziś mojej Babci życzenia złożę, w wiązankę kwiatów serduszko włożę i wiem, że będzie bardzo wzruszona, kiedy już weźmie mnie w swoje ramiona. Tak wiele mnie nauczyłaś, do snu nuciłaś piosenki, byłaś zawsze blisko mnie, więc podziękować Ci, Babciu za to wszystko chcę. Codziennie widzę stale, jak się troszczysz o mnie wytrwale. Czyż nie napala, Cię ta duma, że jesteś Prababunia? To musi być cudowne wrażenie, gdy wiesz, że jesteś kochana przez kolejne, trzecie pokolenie.

Dzień dziadka

Dzień dziadka. Posłuchaj mnie dziadku kochany, kiedy z łóżka wstałem zaspany, malutkie chmurki pływające po niebie kazały mi przybiec szybciutko do Ciebie. Miałem Ci złożyć serdeczne życzenia, by się spełniły Twoje marzenia. W prezencie Ci daję serduszko moje, ponieważ w moim, wyczuwam Twoje. Jeśli dwa serca tak się kochają, na pewno szczęścia w życiu zaznają. Poetą nie jestem, wierszy nie układam, lecz Tobie dziadku najszczersze życzenia składam... Żyj nam dziaduniu sto lat niech Ci zdrowie i siły służą, niech troski żadne Twego czoła nie chmurzą i z wnuków bądź zawsze rad. (2017-01-21)


Oddaj komórkę do recyklingu. A by zadbać o środowisko, przynieś stare telefony komórkowe do pracowni Orange w Łękawicy. Wśród osób uczestniczących w akcji będą rozlosowane upominki, telefony można oddawać do 12 maja 2017 roku. Organizatorem zbiórki jest Fundacja Orange i Młodzieżowa Rada Gminy Skrzyszów, więcej informacji w bibliotece w Łękawicy tel. 146 774 234. (2017-01-20)

recykling


Bal kostiumowy. Klub Kobiet Kreatywnych Gracja zaprasza na charytatywny bal kostiumowy dla dorosłych. Zabawę poprowadzi wodzirej, będzie również konkurs na najlepsze przebranie i wybór królowej i króla balu. Bal odbędzie się w Remizie OSP Szynwałd 4 lutego od 18:00 do 24:00. Bilety można zakupić w biurze klubu (Skrzyszów 642 pokój nr 7 tel. 146 326 383 od 8:00 do 15:00) oraz w Bibliotece w Szynwałdzie do 27 stycznia. (2017-01-19)

balmaskowy17


Angielski dla dorosłych. Biblioteka w Szynwałdzie organizuje naukę języka angielskiego na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym. Zajęcia będą się odbywały w każdy piątek, poczynając od 3 lutego o godzinie 16:00 i 17:00. Opłata za lekcje wynosi 25 zł miesięcznie, więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 146 742 346. (2017-01-17)

angielskikurs


"Górole" - Kapela Góralska. W Łękawicy odbyło się świąteczne kolędowanie z kapelą góralską Górole. Można było wysłuchać kolęd i nie tylko w stylu góralskim, publiczność włączyła się w kolędowanie i zabawę. Patronat nad koncertem objął wójta Gminy Skrzyszów oraz Klubu Dobrze Nastawionych działający przy radiu RDN Małopolska. (fot. Plebanek Stanisław 2017-01-13)

 Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Górole - Kapela góralska kolędowanie w Łękawicy styczeń 2017 ››


VII Koncert Charytatywny pod patronatem Wójta Gminy Skrzyszów. W tegorocznym koncercie gwiazdą wieczoru będzie Lady Pank. Dochód z Koncertu zostanie przeznaczony na pomoc pięciu osobom, po jednej z każdego sołectwa gminy Skrzyszów. Są to osoby z przewlekłymi schorzeniami, po operacjach, z wadami wrodzonymi, wymagające kosztownej rehabilitacji i leczenia. Podczas koncertu odbędzie się licytacja przedmiotów oraz zbiórka pieniędzy do puszek. Bilety będzie można nabyć od 9 do 16 stycznia w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, Urzędzie Gminy Skrzyszów oraz w bibliotekach i szkołach na terenie gminy oraz w Tarnowskim Centrum Informacji ul. Rynek 7 (od 17 stycznia) w cenie 30 zł. Koncert odbędzie się 5 lutego 2017 roku w hali sportowej w Skrzyszowie o godzinie 18:00. (2017-01-10)

koncertchryt17

Archiwum artykułów: 2016 - Grudzień

Jeszcze chwila, jeden krok i wejdziemy w Nowy Rok, życzę Ci pomyślności, potęgi miłości, siły młodości, samych spokojnych, pogodnych dni i mnóstwa cudownych i wzniosłych dni. Niech będzie radosny, niech się zacznie mile i niech Ci przyniesie same szczęśliwe chwile. Niech twoje życzenia się spełnią!


"Górole" - Kapela Góralska. W Łękawicy odbędzie się świąteczne kolędowanie z kapelą góralską Górole. Występ odbędzie się pod patronatem wójta Gminy Skrzyszów oraz Klubu Dobrze Nastawionych działającym przy radiu RDN Małopolska. Kolędowanie odbędzie się w Łękawicy 6 stycznia o 14:30 w hali Sportowej przy Szkole Podstawowej – wstęp wolny. (2016-12-30)

gorolekapela


Zemsta Nietoperza. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie organizuje wyjazd na operetkę do Krakowa. Spektakl odbędzie się 4 lutego w sobotę 2017 roku o godzinie 18:30, koszt wyjazdu wynosi 80 zł. Zapisywać się można do 31 grudnia w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508.(2016-12-27)

zemstanietoperza


Zumba. W Bibliotece w Szynwałdzie odbędą się zajęcia z zumby które poprowadzi instruktor fitness pani Anna Łabno. Zajęcia będą się odbywać od 4 stycznia w każdą środę o godzinie 17:00. Zapisać będzie się można do 3 stycznia, opłata miesięczna za zajęcia wynosi 25 zł. Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece w Szynwałdzie tel. 146 742 346. (2016-12-27)

zumba


Zmarł Stanisław Lis długoletni dyrektor i nauczyciel Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie.

dyrektorlis

(info. www.zaxon.pl/zspig.pl 2016-12-27)


Wesołych i pogodnych świąt

Radość niech panuje w całym ludzkim rodzie, Bóg raz jeden w życiu na ten świat przychodzi. By odkupić winy wszystkich ludzi świata By bliskich pojednać, a nawet pobratać.

Niech radość ogromna rozświetli Was, Łamiąc się opłatkiem, jak każe nam zwyczaj. W tym akcie składajcie najlepsze życzenia Niech to, co nas cieszy, nigdy się nie zmienia.

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia, jest taka moc, co smutek w radość przemienia, jest taka siła, co spełnia marzenia... To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.

 


Kolejne przeciwpowodziowe działania. Coraz bliżej do powstania suchych zbiorników małej retencji w gminie Skrzyszów. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wydała niedawno decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie potoku Wątok w gminach: miasto Tarnów oraz Skrzyszów i Ryglice.
W związku z budową zbiorników niezbędne prace będą dotyczyć:


»przebudowy dróg,
» przebudowy obiektów mostowych,
» budowy dróg serwisowych i placów manewrowych,
» budowy murów oporowych (ochrona zabudowań),
»przebudowy i budowy infrastruktury technicznej (linii energetycznych, teletechnicznych, gazociągów, wodociągów, kanalizacji),


W ramach biernej ochrony przeciwpowodziowej w zlewni potoku Wątok zakłada się wykonanie obiektów liniowych wzdłuż cieków, tj.: obwałowań, niwelacji terenu, bulwarów i murów przeciwpowodziowych, a także przebudowy obiektów mostowych i fragmentów dróg oraz regulacji koryt cieków. Celem budowy ww. odcinkowych obiektów liniowych jest uzupełnienie efektu działania czynnej ochrony przeciwpowodziowej (w postaci suchych zbiorników) w zakresie zapewnienia kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej w zlewni potoku Wątok.


W ramach czynnej ochrony przeciwpowodziowej ma zostać wykonane 6 suchych zbiorników, tj.:
1. Zbiornika Czernicha – o pojemności wynoszącej ok. 57,10 tys. m3 oraz pow. ok. 0,8 ha. 
2. Zbiornik Szynwałd Dolny o pojemności wynoszącej ok. 60,20 tys. m3 oraz pow. ok. 2,48 ha. 
3. Zbiornik Japonia o pojemności wynoszącej ok. 61,9 tys. m3 oraz pow. ok. 2,55 ha. 
4. Zbiornik Bednarzówka o pojemności wynoszącej ok. 41,45 tys. m3 i pow. ok. 2,44 ha. 
5. Zbiornik Łękawica o pojemności wynoszącej ok. 54,60 tys. m3 i pow. ok. 3,15 ha. 
6. Zbiornik Łękawica Dolna o pojemności wynoszącej ok. 47,60 tys. m3 i pow. ok. 3,06 ha.

1polderczernichaPolder Czernicha

2polderjaponiaPolder Japonia

3polderdolPolder Szynwałd dolny

(info. www.skrzyszow.pl 2016-12-18)


Nowy harmonogram wywozu odpadów na styczeń - czerwiec 2017 rok. Przypominamy o konieczności wystawienia pojemników, worków i odpadów wielkogabarytowych w dniu odbioru odpadów do godz. 6:00. Sprzed posesji nie są odbierane m.in. odpady poremontowe i budowlane, które należy dostarczyć do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Pogórskiej Woli. Termin odbioru odpadów wielkogabarytowych: 27.06.2017 roku.

TRANS-FORMERS KARPATIA Spółka z o.o.
33-100 Tarnów, ul. Odległa 8, tel: 14 621 45 85, 14 627 59 73
www.trans-formers.com.p|, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

smieci

(2016-12-17)


Edukacyjna Gmina Małopolski 2016! Wzorem lat ubiegłych także w bieżącym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie ogłosił plebiscyt na Edukacyjną Gminę Małopolski. Celem plebiscytu jest pokazanie, że wystarczy pasja i zaangażowanie, aby uczenie się było ciekawe i nieszablonowe. Cieszy fakt, że spośród licznej reprezentacji gmin wiejskich, miejsko – wiejskich oraz miast do 25 000 mieszkańców Kapituła Plebiscytu uznała za najlepsze jedynie 11 gmin w tym także Skrzyszów czytaj więcej››  (info. www.skrzyszow.pl 2016-12-15)

edukacyjna


Przedsiębiorcy z Szynwałdu wyróżnieni Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wielkie zaangażowanie w potrzeby lokalnej społeczności, otwarte serce i bezinteresowna pomoc znalazły uznanie w oczach Ministra Edukacji Narodowej, która na wniosek Pani dyrektor Stanisławy Siemek odznaczyła Pana Krzysztofa Mąciora i Pana Marka Kolawę najwyższym odznaczeniem – Medalem Komisji Edukacji Narodowej czytaj więcej›› (info. www.skrzyszow.pl 2016-12-15)


Udany debiut wernisażu malarki Pani Beaty Piska. Był to pierwszy wernisaż pt. "Rozkwit" Pani Beaty pochodzącej z Łękawicy, jak sama mówi, jest samoukiem i zaczęła malować, mając 16 lat. Najczęściej maluje pejzaże techniką olejną. Swoje inspiracje przede wszystkim czerpie z życia i tego, co ją otacza. Na wystawie zostało zaprezentowanych 31 obrazów, są to przede wszystkim pejzaże. Osobom przybyłym na wernisaż obrazy bardzo się podobały i życzyli Pani Beacie dalszych sukcesów w swojej pracy artystycznej. Wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie w godzinach pracy. (fot. Plebanek Stanisław 2016-12-12)


Z malarką Panią Beatą Piska rozmawiał Plebanek Stanisław

Wystawa malarstwa Beaty Piska - Szynwałd


VIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny. To już kolejna edycja konkursu fotograficznego, który cieszy się dużym zainteresowanie, tematem konkursu będą "Historie codzienne – fotoreportaż". Zdjęcia będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych do 16 lat i powyżej 16 lat. Organizatorem konkursu jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, zdjęcia można nadsyłać od 1 grudnia 2016 roku do 20 marca 2017 roku. Kontakt do organizatora: tel. 146 745 508, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej szczegółów w regulaminie ›› formularzu zgłoszenia formularz zgłoszenia ›› (2016-12-08)

konkursfoto2016


Wystawa malarstwa "Rozkwit". Wernisaż malarstwa Beaty Piska z Łękawicy odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. Otwarcie wystawy odbędzie się 11 grudnia, wstęp jest wolny. Wystawę będzie można oglądać od 11 grudnia 2016 roku do 11 stycznia 2017 roku. (2016-12-03)

wystawapiska


Archiwum artykułów: 2016 - Listopad

Prezenty dla Ukrainy. Radio RDN Małopolska oraz radio RDN Nowy Sącz – z państwa pomocą – uda się z wizytą do mieszkańców Ukrainy, by wspomóc rodziny z Parafii Katedralnej we Lwowie, jak i z Parafii u ks. Rafała Zborowskiego,czytaj więcej ››(info. www.rdn.pl 2016-11-27)

mikolajukraina


Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymał Pan Marcin Kiwior Wójt Gminy Skrzyszów. Medal Komisji Edukacji Narodowej to polskie odznaczenie resortowe nadawane przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Zazwyczaj odznaczeniem honorowani są czynni nauczyciele i pracownicy oświaty. Medalem tym Minister Edukacji Narodowej nagradza także osoby, które swoim działaniem wspierają oświatę i przyczyniają się do podniesienia poziomu kształcenia i wychowania polskiej młodzieży. Podczas tegorocznych Wojewódzkich obchodów Dnia Edukacji Narodowej medal ten z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymał Pan Marcin Kiwior Wójt Gminy Skrzyszów,czytaj więcej›› (info. www.skrzyszow.pl 2016-11-27)

medaledu


Spotkanie z aktorem Jerzym Palem. Spotkanie z aktorem Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbędzie się w Bibliotece w Szynwałdzie 28 listopada 2016 roku o godzinie 16:00. Wszystkich miłośników teatru i nie tylko serdecznie zapraszamy. (2016-11-26)

jerzypal


Jesienne gify - tworzymy jesienne obrazki on-line. Zapraszamy wszystkie dzieci do pracowni "Orange" w Łękawicy na zajęcia 28 listopada o godzinie 16:00. Dzieci będą tworzyły jesienne obrazki on-line. Więcej informacji można uzyskać w Bibliotece w Łękawicy pod nr tel. 146 744 234. (2016-11-26)

jesiennegify


Zmiana organizacji ruchu drogowego w Szynwałdzie i Skrzyszowie. Zawiadomienie Wójta Gminy Skrzyszów w sprawie zmiany stałej organizacji ruchu drogowego dróg gminnych na terenie miejscowości Skrzyszów i Szynwałd. Wójt Gminy Skrzyszów zawiadamia, że z dniem 7.11.2016 r. przystępuje się do zmiany stałej organizacji ruchu drogowego dróg gminnych na terenie miejscowości Skrzyszów i Szynwałd. Liczymy na zrozumienie i apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów oraz stosowanie się do nowego oznakowania.(info. www.skrzyszow.pl 2016-11-22)

1znak 2znak 3znak 4znak

Zagłosuj na Edukacyjną Gminę Małopolski. "Pogodny Klubik" znalazł się gronie nominowanych w plebiscycie "Edukacyjna Gmina Małopolski 2016". Mieszkańców Gminy Skrzyszów zachęcamy do głosowania. Głosy oddawać można do 28 listopada do godziny 9.30. Przypomnijmy, że od 2016 roku Klub Kobiet Kreatywnych GRACJA prowadzi ośrodek wsparcia dla seniorów i młodzieży – "Pogodny Klubik". Jest to jeden z przykładów edukacyjnej aktywności Gminy Skrzyszów, bowiem w projekcie dofinansowanym z budżetu Gminy oraz Województwa małopolskiego przewidziane jest szereg działań o charakterze edukacyjnym skierowanym do mieszkańców Gminy Skrzyszów w wieku 50+ zarówno tych, którzy są już na emeryturze, jak i tych, którzy są aktywni zawodowo oraz do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. (info. www.skrzyszow.pl 2016-11-20)

Głosy można oddawać na tej stronie ››

edugmina


Święto Niepodległości 11 listopada w Szynwałdzie. Obchody Święta niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą św. za ojczyznę w kościele parafialnym. Uroczystość patriotyczna odbyła się przed pomnikiem "Poległym za Ojczyznę". Został odczytany apel poległych za Ojczyznę, swoje przemówienie wygłosił pan wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior oraz poseł ziemi Tarnowskiej. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy wysłuchali pieśni patriotycznych śpiewanych przez dzieci ze szkoły w Szynwałdzie. (fot. Plebanek Stanisław 2016-11-16)

Mazurek Dąbrowskiego, wypowiedź wójta Gminy Skrzyszów Marcina Kiwiora, apel poległych

Przemówienie posła Norberta Kaczmarczyka

Program i pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży szkolnej

Życzenia dla pana wójta Marcina Kiwiora z okazji jego imienin

Koncert Orkiestry Dętej

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Obchody święta niepodległości Szynwałd 11 listopada 2016 ››

Uroczysta msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym w Szynwałdzie 11 listopada 2016 roku

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Obchody święta niepodległości Szynwałd 11 listopada 2016 msza św. za Ojczyznę ››


Zbiórka elektro - śmieci. W środę, 16 listopada zostanie przeprowadzona zbiórka elektro-śmieci pod hasłem "Daj nadzieję żyjącym bez domu na krańcu świata" jest to pomoc dla misji. Sprzęt elektroniczny i elektryczny prosimy przynosić na górny parking koło kościoła. Elektro - śmieci można oddawać do godziny 16:30. (2016-11-13)

elektrosmieci


Wywiad z Marcinem Kiwiorem w Radiu RDN Małopolska w audycji "Słowo za słowo". Rozmawiano między innym o nowych terenach przemysłowych i budowlanych. Jak również o Klubie Kobiet Kreatywnych i reformie oświaty. Rozmowę przeprowadziła Dorota Kunc 31 października 2016 roku. (2016-11-08)


Narodowe Święto Niepodległości – rys historyczny. Święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)"(info. www.pl.wikipedia.org 2016-11-08)

11listopada

Program obchodów Święta Niepodległości
9:00 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Szynwałdzie
10:15 Patriotyczna część artystyczna przed Pomnikiem Pamięci w wykonaniu uczniów
10:45 Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów
11:00 Wspólny śpiew pieśni patriotycznych


Jesienne warsztaty plastyczne. Warsztaty dla dzieci odbędą się w pracowni Orange w Łękawicy 21 listopada o godzinie 16:00. Dodatkowe informacje można uzyskać w Bibliotece w Łękawicy oraz pod nr. tel. 147 774 234. Zapisać się można do 14 listopada, koszt warsztatów wynosi 3 zł. (2016-11-08)

warsztatyplastyczne


Biżuteria z gliny – warsztaty dla dorosłych. Warsztaty robienia biżuterii z gliny odbędą się w Bibliotece w Szynwałdzie w dniach 18 listopada i 2 grudnia o godzinie 16:30. Dodatkowe informacje można uzyskać w Bibliotece pod nr. tel. 146 742 346. Zapisy będą trwały do 14 listopada, opłata za warsztaty to 10 zł. (2016-11-08)

bizuteriazgliny


Międzypokoleniowa Pracownia Medialna. Dobiegła końca I edycja Małopolskiej Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej. Uczestniczy, brali udział w bezpłatnych warsztatach medialnych, na których mogli się nauczyć jak przeprowadzić wywiad, a następnie obrobić dźwięk, aby można go było wyemitować w radiu. Jak napisać artykuł, aby zainteresował czytelnika oraz jak przeprowadzić wywiad lub sondę. Były również zajęcia z fotografii, czyli jak zrobić dobre zdjęcie, a później, gdy jest to konieczne poprawić w programie graficznym. Słuchacze poznali też, jak się tworzy reklamę oraz przygotowywali plakat na koncert. Zajęcia prowadzili doświadczeni dziennikarze Radia RDN Małopolska, którzy dzielili się praktyczną wiedzą, którą zdobyli, pracując wiele lat w radiu. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat ukończenia kursu medialnego. Projekt finansowany jest z Budżetu Województwa małopolskiego w ramach I Edycji Budżetu Obywatelskiego, można się jeszcze zapisać na dalsze edycje warsztatów. (fot. Plebanek Stanisław 2016-11-06)

certyfikat


Lekcja patriotyzmu. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie odwiedzili grób partyzantów AK zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Byli to mieszkańcy Szynwałdu Stanisław Kopacz i Jan Kusek, którzy zostali rozstrzelani 7 września 1944 roku. Sylwetki żołnierzy przedstawiła pani mgr Anna Niemiec nauczycielka historii. (fot. Plebanek Stanisław 2016-11-01)


Małopolska Międzypokoleniowa Pracownia Medialna na półmetku. Były ćwiczenia poprawnej dykcji, próby pisania własnej informacji, wskazówki dotyczące fotografowania oraz zagadnienia związane z prawem prasowym. Pierwsza grupa uczestników Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej jest już na półmetku warsztatów czytaj więcej ››

wywiad

Zobacz audycję "Małopolska - to lubię" w TVP 3 Kraków o "Małopolskiej Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej" ››

Mój pierwszy wywiad na warsztatach medialnych z uczestniczką zajęć

(info. www.rdn.pl fot. Plebanek Stanisław 2016-11-01)


Archiwum artykułów: 2016 - Październik

Małopolska Międzypokoleniowa Pracownia Medialna. Ćwiczenia dykcji i poprawnej wymowy, nauka przeprowadzania wywiadów i sond ulicznych, praca na reporterskim sprzęcie i oprogramowaniu. To i wiele innych ciekawych zadań czeka na uczestników bezpłatnych warsztatów w ramach Małopolskiej Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej... czytaj więcej ››

Czytaj bierzce relacje z Międzypokoleniowej Pracowni Medialnej/Bieżce informacje ››

pracownia

(info. www.rdn.pl 2016-10-31)


Kalendarz na 2017 rok. Kalendarz "OSP Szynwałd – nasi chłopcy" ze zdjęciami naszych strażaków. Kalendarz można już kupić w Bibliotece w Szynwałdzie, sklepie spożywczym w Remizie OSP oraz w byłym sklepie GS w Szynwałdzie górnym. Fotografie wykonał Plebanek Stanisław. (2016-10-23)kalendarzosp2017


Zimorodek. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl Zimorodek. Zgłoszenia będą przyjmowane w Bibliotece w Skrzyszowie do 31 października 2016 roku, cena biletu wynosi 15 zł. Przedstawienie odbędzie się 18 listopada o godzinie 18:00. (2016-10-23)

zimorodek


Charytatywny mecz piłki nożnej o mistrzostwo klasy B. W Łękawicy 22 października tj. w sobotę o godzinie 15:00, odbędzie się mecz pomiędzy KS Łękawica a KLS Olszyny. W czasie meczu będą zbierane datki pieniężne na leczenie ciężko choregu naszego zawodnika, 15-letniego Jarosława Kuty. W tym dniu odbędą się również 2 mecze: LKS Łękawica – WKS Szreniwa, (młodziki mecz ligowy) o godzinie 10:00 oraz KS Pogoria - Pogórska Wola – KS Łękawica (juniorzy mecz towarzyski) o godzinie 12:00. (2016-10-20)

meczklasab


Ostatnie inwestycje w Szynwałdzie. W ostatnim czasie zostały wykonane następujące prace:

› Budowa kładki na moście nad Wątokiem koło sklepu pana Kołodzieja
 Wykonanie części drogi asfaltowej na Korzeń
› Położenie asfaltu na krótkim odcinku drogi łączącej drogę na Zagumnie z Zalasowskim Gościńcem, w kierunku drogi na Kozła za Kamienną Górą.
› Rozpoczęto asfaltowanie drogi tzw. Jachymówki.

Firma T-Mobile Polska S.A rozpoczęła budowę stacji bazowej telefonii cyfrowej na Kamiennej Górze w Szynwałdzie, z której będą korzystać operatorzy T-Mobile, Play i Orange. (2016-10-18)


Wyjazd do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza seniorów i osoby zainteresowane na spotkanie z kierownikiem Muzeum Etnograficznego w Tarnowie - panią Marią Ceterą. Tematem spotkania będzie historia, życie codzienne i kultura Romów. Termin wyjazdu do Muzeum: 27 października o godz. 9:45 z parkingu szkolnego w Skrzyszowie. Koszt wyjazdu: 12 zł. Zgłoszenia i wpłaty przyjmuje Biblioteka w Skrzyszowie do 24 października. Liczba miejsc: 25. (2016-10-18)muzeum


Wystawa malarstwa "Świat kobiet" & "Kolory Regionu". W Bibliotece w Szynwałdzie odbędzie się od 18 października do 4 listopada prezentacja głównej wystawy Programu "Derby Artystyczne 2016". Zostanie zaprezentowanych 100 obrazów 56 artystów, prace będzie można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki, wstęp jest bezpłatny. (2016-10-16)

wystawakobiety


Warsztaty fotograficzne. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie organizuje warsztaty fotograficzne "Jak zostać fotoreporterem". Zapisy do dn. 21 października 2016 roku, zajęcia poprowadzi laureat wielu nagród m.in. Grand Press Photo 2016, konkursu BZ WBK Press Foto 2016 w kategorii człowiek. Koszt: 25 zł, zapisy i wpłaty: biblioteka w Skrzyszowie tel. 146 745 508. (2016-10-02)

warsztaty foto


Archiwum artykułów: 2016 - Wrzesień

Głosuj na bibliotekę w Szynwałdzie w plebiscycie "Biblioteki z duszą". Biblioteki od dawna przestały być miejscem kojarzonym tylko i wyłącznie z molami książkowymi. Oprócz zbiorów bogatych w nowości i prawdziwe białe kruki oferują mnóstwo atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Często są głównym ośrodkiem kulturalnym, skupiającym lokalną społeczność, a ciągła pogoń za nowinkami technicznymi sprawia, że czytanie nie jest już uznawane za nudne. Głosowanie w plebiscycie potrwa do 2 października. Wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia. Każdy głosujący może oddać jeden głos dziennie z jednego maila na swojego faworyta. Zwycięskie instytucje otrzymają nagrody (nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca) – będzie to kampania promocyjna na portalu kulturaonline.pl.

Oddaj głos na naszą Bibliotekę ››

UWAGA! Na głosujących czekają nagrody, ufundowane przez sponsora naszej zabawy. Jest nią producent kosmetyków firma Bielenda, która przygotowała dla głosujących zestawy kosmetyków. (fot. Plebanek Stanisław, info. kulturaonline.pl 2016-09-29)

1biblszynwa

3biblszynwa


Nowy asfalt na drodze tzw. Jachymówce. Na Gminnej drodze tzw. jachymówce położono 500 metrów asfaltu wraz z poboczami od Zagumnia w stronę Świniogóry. (2016-09-24)


Zebranie wiejskie.W dniu 20 września w remizie OSP w Szynwałdzie odbyło się zebranie wiejskie. Na zebraniu przedstawiono inwestycje, które zostały wykonane na terenie sołectwa Szynwałd. Przez głosowanie zdecydowano, że budżet sołecki w wysokości 26 828 zł zostanie przeznaczony na nakładkę asfaltową na zniszczoną drogę koło Zalasowej na tzw. żywcówkach. Planowana jest między innymi dalsza budowa drug i chodnika do Sióstr Służebniczek oraz wodociągowanie na obrzeżach Szynwałdu. Po zebraniu odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy zajmującej się pozyskiwaniem środków na dofinansowanie w odnawialne źródła energii. Przedstawiono jak pozyskać dofinansowanie na zakup ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. (2016-09-21)


Spotkania i ankieta na temat: ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Wójt Gminy informuje, że Gmina Skrzyszów rozpoczyna przygotowania do pozyskania zewnętrznych środków finansowych na kolejną inwestycję proekologiczną – instalację na obiektach prywatnych ogniw fotowoltaicznych służących do produkcji energii elektrycznej ze słońca oraz kolektorów słonecznych i pomp ciepła a co za tym idzie umożliwienia mieszkańcom znacznego obniżenia rachunków za prąd i ciepło przy jednoczesnej ochronie środowiska. Poziom dofinansowania wynosi aż 60%. W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców do składania ankiet uczestnictwa w projekcie. Składanie ankiet w Urzędzie Gminy w Skrzyszowie pokój Nr 1 w godzinach pracy urzędu. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-09-20)


Zmiany korzystne dla mieszkańców i firm. Od 7 września bieżącego roku Gmina Skrzyszów ma znacznie więcej działek budowlanych oraz terenów inwestycyjnych. Zmiany zostały wprowadzone w nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który zastąpił stary, wielokrotnie zmieniany i już nieaktualny plan z 2005 roku. W planie tym wyznaczono dodatkowo około 170 hektarów terenów z przeznaczeniem pod produkcję, przemysł i usługi oraz wyznaczono dwa kompleksy terenów z przeznaczeniem pod urządzenia wytwarzające energię (ogniwa fotowoltaiczne). Zmieniło się również przeznaczenie kilkuset hektarów terenów z rolniczych na budowlane. Dostępny na stronie systemu informacji przestrzennej Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Gminy w Skrzyszowie jest już nieaktualny. Nowy plan zostanie udostępniony najszybciej, jak to będzie możliwe. Poniżej udostępniamy link do aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Skrzyszów: http://bip.malopolska.pl/ugskrzyszow/Article/get/id,1224009.html (Info. www.skrzyszow.pl 2016-09-20)


Strażackie zawody sportowo – pożarnicze OSP. W niedzielę 28 sierpnia w Łękawicy odbyły się zawody pożarnicze, w których wzięli udział strażacy z Gminy Skrzyszów. Z jednostek: OSP KSRG Skrzyszów, OSP KSRG Szynwałd, OSP KSRG Pogórska Wola, OSP Łękawica, OSP Ładna. Każda jednostka wystawiła swoją drużynę seniorów, wystartowały również młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewczęce i chłopięce.

Wyniki zawodów
SENIORZY
1 miejsce OSP Łękawica 95,5 pkt
2 miejsce OSP Szynwałd 105,2 pkt
3 miejsce OSP Skrzyszów 110,5 pkt

Chłopięca MDP grupa 1
1 miejsce OSP Szynwałd 87 pkt
2 miejsce OSP Łękawica 98,5 pkt
3 miejsce OSP Ładna 114,5 pkt

Chłopięca MDP grupa 2
1 miejsce OSP Szynwałd

Dziewczęca MDP
1 miejsce OSP Łękawica 110,5 pkt
2 miejsce OSP Szynwałd 112 pkt

Zawody zorganizował Zarząd Gminny Związku OSP RP w Skrzyszowie, strażacy OSP Łękawica oraz Urząd Gminy w Skrzyszowie, który ufundował nagrody. (fot. Plebanek Stanisław 2016-09-06)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie -Zawody Strażackie OSP w Łękawica 28 sierpień 2016 ››


Występ "Teatru BeijingDance/LDTX – Chiny". Występ odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA w Centrum Sztuki Mościce. Przedstawienie odbędzie się 21 października 2016 (piątek) godz. 19:00, cena biletu wynosi 30 zł lub 20 zł ulgowy dla: emerytów, rencistów i uczniów do 16 lat. Wpłaty na bilety można dokonać w bibliotece w Skrzyszowie do dnia 12 października 2016 roku, dojazd do Centrum Sztuki Mościce we własnym zakresie. Organizatorem jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, serdecznie zapraszamy. (2016-09-05)

teatrtanca


XVIII Dożynki Powiatu Tarnowskiego. W niedzielę 28 sierpnia, przedstawiciele sołectwa Ładna, reprezentowali naszą gminę w XVIII Dożynkach Powiatu Tarnowskiego poprzez zaprezentowanie pięknego wieńca dożynkowego, który wykonany został przez panią Grażynę Jachym – Laskowską. W przygotowanie prezentacji wieńca aktywnie włączyło się Koło Gospodyń Wiejskich w Ładnej, Młodzieżowa Rada Gminy Skrzyszów, Rada Sołecka Ładnej. Przypomnijmy, że wieniec z Ładnej wygrał gminny konkurs wieńców dożynkowych w 2016 roku. Zarówno podczas dożynek gminnych, jak i powiatowych wzbudzał ogromne zainteresowanie. Pozostając w pełnym uznaniu dla Państwa dzieła i pracy, jeszcze raz serdecznie dziękujemy i składamy najserdeczniejsze wyrazy uznania. (info. www.skrzyszow.pl, foto Plebanek Stanisław 2016-09-04)

wieniecladna


XX Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Starostwie Powiatowym w Tarnowie uprzejmie informuje, iż w dniu 6 października 2016 r. w godz. od 8:00 do 12:00 (rejestracja do godz. 11:00) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38, odbędzie się XX Akcja honorowego krwiodawstwa. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-09-04)

krwiodawstwo


Zbiórka makulatury. W związku z dużym zainteresowaniem zbiórką makulatury informujemy, że kontenery na parkingu obok kościoła w Skrzyszowie będą wystawione również w bieżącym tygodniu, do soboty 17 września włącznie. (Info. www.kkk-skrzyszow.pl 2016-09-04)

makulatura


Zbiórka makulatury. Klub Kobiet Kreatywnych "Gracja" organizuje zbiórkę makulatury. Makulaturę będzie można przynosić do kontenera na parkingu koło kościoła w Skrzyszowie od 5 do 10 września. Dochód pozyskany ze zbiórki makulatury będzie przeznaczony na działalność statutową Klubu. (2016-09-08)

makulatura2016


Wójt Gminy Skrzyszów organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Odpady wielkogabarytowe powinny być wystawione w miejscu, z którego odbierane są odpady komunalne (pojemniki). Zbiórka prowadzona będzie w Szynwałdzie 24 września 2016 roku od godziny 6:00.
Do odpadów wielkogabarytowych NALEŻĄ: zużyte lub zepsute pralki, lodówki, komputery, tablety, telefony, telewizory, radia, żelazka, domowe elektronarzędzia, telefony komórkowe i inne. Meble (stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele), dywany, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, drzwi, wanny, umywalki, grzejniki, meble ogrodowe, opony samochodów osobowych. Do odpadów wielkogabarytowych NIE NALEŻĄ: odpady powstałe w wyniku działalności gospodarczej, rolniczej, części samochodowe, odpady poremontowe (w tym okna), odpady niebezpieczne, środki ochrony roślin. Odpady te, należy przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pogórskiej Woli w dniach: wtorek w godz. 14:00-18:00 oraz w sobotę w godz. 8:00-12:00.
Zbiórkę przeprowadzi firma Trans-Formers Karpatia Tel. (014) 621 45 85(info. www.skrzyszow.pl 2016-09-06)


Zebranie wiejskie. W dniu 20 września br. o godz. 18:00 w remizie OSP w Szynwałdzie odbędzie się zebranie wiejskie. Na zebraniu będą poruszane bieżące tematy sołectwa Szynwałd. (2016-09-06)


Archiwum artykułów: 2016 - Sierpień

Nasz Teatr. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie realizuje projekt współfinansowany przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach programu "Bank Ambitnej Młodzieży" Edycja 1/2016, pt. Nasz Teatr- warsztaty teatralne dla młodzieży. Głównym celem projektu jest przygotowanie młodych mieszkańców gminy do świadomego uczestnictwa w kulturze oraz stworzenie im możliwości wspólnego, twórczego spędzenia wolnego czasu. W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty teatralne, spotkania z twórcami teatru, wyjazdy na spektakle teatralne do Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie i Teatru Groteska w Krakowie. Efektem działań będzie zorganizowanie grupy młodych ludzi świadomych, aktywnych odbiorców i twórców kultury, inicjatorów nowych wartości kulturowych w gminie. Projekt realizowany będzie do 20 grudnia 2016 r., zajęcia odbywają się w Hali Sportowej (mała sala) przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzyszowie. W warsztatach uczestniczą dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w każdy czwartek o godz. 10.00, a od września we wtorki i czwartki od godz. 15.30 do 17.30.

(...) Spotkania na zajęciach teatralnych to nie tylko dwie godziny spędzenia wolnego czasu. To doświadczanie i rozumienie świata muzyki, plastyki, słowa, gestów, a przez to wszystko możliwość zrozumienia siebie, oraz drugiego człowieka. To nie tylko rozwijanie świata wyobraźni i marzeń, ale też tego rzeczywistego, z którym młodzież ma do czynienia każdego dnia. Dom, szkoła, rodzina, przyjaciele, obowiązki to nic innego jak otaczająca nas rzeczywistość, którą powinniśmy i możemy kształtować. Jednym z takich narzędzi jest właśnie teatr, który pozwala zdobywać i czerpać z niekończących się źródeł życia siłę i wiedzę, niekoniecznie eksperymentując na własnej egzystencji. Teatr jest po prostu odbiciem rzeczywistości. Niech odkrywanie świata będzie nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. To my dorośli odpowiadamy za kształtowanie młodzieży, która tak naprawdę nie należy do rodziców, tylko jest wspólnie wychowywana dla świata.
Arkadiusz Boryczka

(info. www.skrzyszow.pl 2016-08-30)


BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE. Urząd Gminy Skrzyszów refunduje szczepionki p/grypie VAXIGRIP dla mieszkańców Gminy Skrzyszów od 65 roku życia. Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się ośrodków zdrowia. Liczba szczepionek ograniczona. Skrzyszów, 24.08.2016 r. (info. www.skrzyszow.pl 2016-08-30)


XXI Dożynki Gminy Skrzyszów 20-21 sierpnia 2016 roku. W sobotę 20 sierpnia i niedzielę odbyły się w Skrzyszowie XXI Dożynki Gminy Skrzyszów. W sobotę były gry, zabawy i atrakcje dla dzieci oraz występ Piotra Pręgowskiego z zespołem "Biesiada z Pietrkiem, profesorem disco&polo". Przy zabawie tanecznej do białego rana przygrywał zespół "Staccato". (2016-08-25)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie - XXI Dożynki Gminy Skrzyszów 20 sierpnia 2016, Piotr Pręgowski z zespołem "Biesiada z Pietrkiem, profesorem disco&polo" ››

XXI Dożynki Gminy Skrzyszów 21 sierpnia 2016 roku

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie - XXI Dożynki Gminy Skrzyszów 21 sierpnia 2016 - przemarsz korowodu do kościoła ››

Zobacz więcej z XXI Dożynek Gminnych na stronie www.facebook.com/szynwald

"Słowo za słowo". Wywiad z Marcinem Kiwiorem wójtem Gminy Skrzyszów. W wywiadzie rozmawiano między innymi o zmianach w Szkole w Skrzyszowie. Wywiad został przeprowadzony 14 lipca 2016 roku w radiu RDN – Małopolska. (2016-08-25)


Zawody Strażackie Gminy Skrzyszów. Zawody odbędą się 28 sierpnia w niedzielę o godzinie 14:00 na boisku sportowym w Łękawicy. Na zawody zaprasza Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP, Gmina Skrzyszów i OSP Łękawica. (2016-08-25)

Zawody Strażackie Gminy Skrzyszów


notes

Ankieterzy zapukają do naszych domów. W związku z prowadzonymi pracami nad powstaniem "Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Skrzyszów", w dniu 21 sierpnia 2016 roku (niedziela) do drzwi naszych domów zapukają ankieterzy, w celu uzyskania informacji dotyczących wykorzystania źródeł energii w gminie. Ankieterzy będą wyposażeni w identyfikatory i pełnomocnictwo Wójta. Wypełnienie ankiety są konieczne do opracowania rzetelnego programu, który w przyszłości umożliwi gminie pozyskanie środków zewnętrznych na realizację projektów ograniczających emisję CO2. Pozyskane tą drogą dane służą tylko i wyłącznie do opracowania programu i nie będą przetwarzane zarówno przez gminę, jak i przez wykonawcę.
Dziękujemy Państwu za pomoc w opracowaniu Planu. (info. www.skrzyszow.pl 2016-08-17)


Warsztaty - "Fantazyjna biżuteria z kolorowego makaronu". Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy we współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci do wzięcia udziału w warsztatach "Fantazyjna biżuteria z kolorowego makaronu", które realizujemy w ramach projektu, Tu rodzą się nasze pasje. Zajęcia odbędą się 30 sierpnia o godzinie 14.00. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pn. Tu rodzą się nasze pasje, jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa małopolskiego. Dodatkowych informacji udzielamy pod nr tel. 14 6744 234. (info. Agnieszka Szczupak 2016-08-16)

bizuteriamakaron


XXI Dożynki Gminne Skrzyszów 20-21 sierpnia 2016 roku. W sobotę 20 sierpnia i niedzielę odbędą się w Skrzyszowie na boisku sportowym XXI Dożynki Gminne.

Program Dożynek
Sobota 20 sierpnia
17:00 – 18:00 gry, zabawy i atrakcje dla dzieci
18.30-21.00 Piotr Pręgowski z zespołem "Biesiada z Pietrkiem, profesorem disco&polo"
od 21:00 zabawa taneczna do białego rana zespół "Staccato"

Niedziela 21 sierpnia
13.00 msza święta w kościele parafialnym w Skrzyszowie
14.30 powitanie gości, obrzęd dożynkowy, prezentacja sołectw, konkurs wieńca dożynkowego licytacja wyrobów lokalnych
17.00 program artystyczny koncert zespołu "Turnioki"
koncert pt. "grająca szafa"
koncert Ivana Komarenki
19:00-00:00 zabawa taneczna - zespół "Spectrum"
wśród licznych atrakcji: animacje dla dzieci wesołe miasteczko kule zorbing, fotobudka, bogata gastronomia, potrawy z grilla, lody, gofry
Główny sponsor: operator gazociągów przesyłowych Gaz-System s.a.

Fotorelacja na żywo! Zapraszamy do oglądania zdjęć umieszczanych na bieżąco z XXI Dożynek Gminnych na stronie www.facebook.com/szynwald.

dozynki2016

(2016-08-13)


Obwieszczenie o wszczęciu postępowania w zakresie terminalu regazyfikacyjnego. Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz. U. z 2014 r. poz. 1501 ze zmianami) oraz art. 61 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zmianami)

WOJEWODA MAŁOPOLSKI zawiadamia, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu dla inwestycji pn.: Budowa gazociągu DN 1000 8,4 MPa relacji Strachocina – Pogórska Wola wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województwa małopolskiego, na wniosek inwestora: Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. z siedzibą w Warszawie, działającego przez pełnomocnika: Panią Monikę Joannę Wróbel – ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. (wniosek z 8 lipca 2016 r. znak: D198-ILFWs-FP-OC-0066, złożony w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie: 11 lipca 2016 r.). (2016-08-13)


Filmoteka pod Skrzyszowską chmurką. Młodzieżowa Rada Gminy zaprasza na filmotekę pod chmurką, która odbędzie się 13 i 27 sierpnia o godzinie 20:30 przy boisku sportowym obok ZSPiG w Skrzyszowie. Organizatorzy zapewniają projekcje kultowych filmów i świetną zabawę oraz możliwość zakupu jedzenia. (2016-08-13)

filmwnocy


Zwiedzanie Tarnowa z przewodnikiem. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza seniorów i nie tylko na zwiedzanie Tarnowa 8 sierpnia. Bus wyjedzie z parkingu przy szkole w Skrzyszowie o godzinie 9:30. Zapisy i wpłaty w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508, koszt wyjazdu to 17 zł. Zapraszamy! (2016-08-05)

zwiedzanietar


Archiwum artykułów: 2016 - Lipiec

Wakacje ze smokiem - rycerze. Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy we współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci do wzięcia udziału w warsztatach "Wakacje ze smokiem-rycerze", które realizujemy w ramach projektu, Tu rodzą się nasze pasje. Zajęcia odbędą się 26 lipca o godzinie 14.00. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pn. Tu rodzą się nasze pasje, jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa małopolskiego
Dodatkowych informacji udzielamy pod nr tel. 146 744 234. (2016-07-15)


Wakacje ze smokiem – smoczyce. Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy we współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci do wzięcia udziału w warsztatach "Wakacje ze smokiem - smoczyce", które realizujemy w ramach projektu, Tu rodzą się nasze pasje. Zajęcia odbędą się 19 lipca o godzinie 14.00. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pn. Tu rodzą się nasze pasje, jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa małopolskiego
Dodatkowych informacji udzielamy pod nr tel. 14 6744 234. (2016-07-15)

spotsmoczyce


Zapraszamy na fotorelację na "żywo" z "VII Pikniku Muzycznego Stacja Niebo".
Co jakiś czas będą dodawane aktualne zdjęcia z pikniku.
Czekamy na Ciebie 10 lipca na placu przy Kościele Parafialnym w Szynwałdzie! Nie może Cię zabraknąć!
Do zobaczenia!
STACJA NIEBO PRZYSTANKIEM DO KRAKOWA – PROGRAM:

15:00 Msza św. W godzinie miłosierdzia
16:00 3,2,1,0 Start – oficjalne rozpoczęcie
16:15 Scholka dziecięca na dobry początek
17:15 Oj bawimy się, bawimy – gry i zabawy dla wszystkich
18:00 Wieczór uwielbienia
19:30 Koncert zespołu "Bethel"
21:15 Podsumowanie – zakończenie loterii i wręczenie nagród
22:00 – 1:00 Zabawa taneczna przy zespole "The Tonacja"


(fot. Plebanek Stanisław 2016-07-10)


Zapraszamy na fotorelację na "żywo" z "VII Pikniku Muzycznego Stacja Niebo" na stronie www.tuszynwald.pl i www.facebook.com/szynwald, który odbędzie się w niedzielę 10 lipca. Co jakiś czas będą dodawane aktualne zdjęcia z pikniku. (2016-07-07)


"Wakacje ze smokami". Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy we współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach "Wakacje ze smokami", które realizujemy w ramach projektu Tu, rodzą się nasze pasje. Zajęcia odbędą się 12 lipca o godzinie 14.00. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt pn. Tu rodzą się nasze pasje, jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa małopolskiego. Dodatkowych informacji udzielamy pod nr tel. 14 6744 234. (2016-07-07)

projektsmok


Poświęcenie krzyża na cmentarzu cholerycznym w Szynwałdzie. W Szynwałdzie w lesie na granicy z Zalasową i Trzemesną 30 czerwca została odprawiona polowa msza św. na cmentarzu cholerycznym, gdzie poświęcono odnowiony krzyż i pamiątkową tablicę. Mszę świętą odprawił o. Zbigniew Chaim – redemptorysta wraz z proboszczem Zalasowej ks. Kazimierzem Kozyrą i o. Karolem Barnasiem. W tym miejscu w latach 1847 – 1853 pogrzebano około 500 zmarłych na cholerę i tyfus, jak również samobójców. Byli to mieszkańcy Szynwałdu, Zalasowej, Trzemesnej oraz Karwodrzy (niektórzy nazywali to miejsce "wisieluch"). Ojciec Zbigniew wygłosił piękne kazanie, w którym przedstawił okres, kiedy miały miejsce te tragiczne wydarzenia. Odnowieniem krzyża i wykonaniem pamiątkowej tablicy zajął się mieszkaniec Zalasowej, treść tablicy pamiątkowej poniżej:

ZALASOWA 2016
TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ MIEJSCE WIECZNEGO SPOCZYNKU
OKOŁO 500 MIESZKAŃCÓW ZALASOWEJ I OKOLIC
OFIAR EPIDEMI TYFUSU I CHOLERY
ZMARŁYCH W LATACH 1847 – 1853
NIECH ZPOCZYWAJĄ W POKOJU
PAMIĘTAJCIE O NAS

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie Poświęcenie krzyża na cmentarzu cholerycznym w Szynwałdzie 30 czerwiec 2016 ››

(Fot. Plebanek Stanisław 2016-07-04)


Archiwum artykułów: 2016 - Czerwiec

Jubileusz 30-lecia funkcjonowania Szkoły w Szynwałdzie w obecnym budynku. W niedzielę 19 czerwca odbył jubileusz 30 – lecia Szkoły w Szynwałdzie mieszczącej się w obecnym budynku. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, następnie odbył się Apel Poległych przy Pomniku Pamięci. Młodzież szkolna wystawiła spektakl teatralny "Odwaga Młodych Serc". Na uroczystościach był budowniczy Szkoły i wieloletni dyrektor pan Stanisław Lis. Następnie przedstawiono historię budowy szkoły, były również podziękowania i wręczenie okolicznościowych dyplomów wraz z książką opisującą historię szkoły otrzymały je osoby, które przysłużyły się szkole oraz nauczyciele. Można było również zobaczyć wystawę ze starymi książkami pomocami naukowymi, a nawet ławkę z otworami na kałamarze z atramentem. W ławce zasiedli uczniowie ubrani w niebieskie fartuszki, w jakie ubierali się wtedy uczniowie. Absolwenci z ostatnich 30 lat mogli się odnaleźć na zdjęciach klasowych znajdujących się na wystawie. Był również Szkolny festyn rodzinny, na którym występowała młodzież i dzieci szkolne, na zakończenie odbyła się zabawa taneczna. (Foto Plebanek Stanisław 2016-06-23)


Ćwiczenia przeciw pożarowe. Próbna ewakuacja uczniów ze Szkoły podstawowej w Szynwałdzie na wypadek pożaru. Ćwiczenia polegały na ewakuacji uczniów ze szkoły i podjęciu akcji ratowniczej w budynku gdzie pozostało paru uczniów. W ćwiczeniach brały między innymi udział jednostki OSP z Szynwałdu, Pogórskiej Woli, Skrzyszowa oraz z Tuchowa. Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie Ćwiczenia przeciw pożarowe SP1 Szynwałd 17 maj ›› (Foto Plebanek Stanisław 2016-06-16)


Jubileusz 30-lecia funkcjonowania Szkoły w Szynwałdzie w obecnym budynku. Dyrekcja, grono pedagogiczne, rada rodziców i uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie zapraszają na uroczystość święta patrona Szkoły, jubileusz funkcjonowania w obecnym budynku oraz Festyn Rodzinny. Uroczystość odbędzie się w 19 czerwca 2016 roku na terenie Szkoły.

Program uroczystości
13:00 - Msza św. w kościele p. w. NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie
14:00 – Apel Poległych, część patriotyczna uroczystości przy Pomniku Pamięci
15:00 – Spektakl teatralny "Odwaga Młodych Serc"
16:00 – Obchody jubileuszu 30-lecia oddania do użytku budynku szkoły
historia budowy
podziękowania
okolicznościowe wystąpienia
część artystyczna
zwiedzanie okolicznościowych wystaw
"Spotkania po latach" - goście, absolwenci, nauczyciele
Szkolny festyn rodzinny

30lecieszkoly

(2016-06-15)


Uwaga – zmiana dnia wywozu odpadów mieszanych. Poniżej przedstawiamy harmonogramy odbioru odpadów komunalnych w miejscowości Szynwałd w okresie od 2016-07-01 do 2016-12-31. (2016-06-14)

smieciplan


Piknik Muzyczny STACJA NIEBO. Już po raz siódmy pragniemy zaprosić wszystkich na Piknik Muzyczny STACJA NIEBO w Szynwałdzie. Startujemy 10 lipca o godzinie 15.00! Jeżeli chcesz dostać zastrzyk dobrej energii, a ponadto posłuchać dobrej muzyki i zjeść smakowite przekąski, to to wydarzenie jest właśnie dla Ciebie! Oczywiście nie zabraknie okazji do modlitwy - w programie przewidujemy Wieczór Uwielbienia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku czy panujących warunków atmosferycznych. To świetny plan na spędzenie niedzielnego popołudnia. Dla każdego starszego czy młodszego znajdzie się tam coś fajnego!
W tym roku hasło naszego Pikniku brzmi "Stacja Niebo przystankiem do Krakowa". Jest to nawiązanie do Światowych Dni Młodzieży 2016, które odbędą się w Krakowie już za kilka tygodni. Zachęcamy, aby każdy zatrzymał się na tym przystanku i poczuł, czym jest ŚDM. Gwarantujemy dobre przygotowanie duchowe, jak i fizyczne.
Czekamy na Ciebie 10 lipca na placu przy Kościele Parafialnym w Szynwałdzie! Nie może Cię zabraknąć!
Do zobaczenia

STACJA NIEBO PRZYSTANKIEM DO KRAKOWA (program)
15:00 Msza św. W godzinie miłosierdzia
16:00 3,2,1,0 Start – oficjalne rozpoczęcie
16:15 Scholka dziecięca na dobry początek
17:15 Oj bawimy się bawimy – gry i zabawy dla wszystkich
18:00 Wieczór uwielbienia
19:30 Koncert zespołu "Bethel"
21:15 Podsumowanie – zakończenie loterii i wręczenie nagród
22:00 – 1:00 Zabawa taneczna przy zespole "The Tonacja"

stacjaniebo2016

(2016-06-06)


II Mundurowy Dzień Dziecka. W Skrzyszowie 4 czerwca odbył się Mundurowy Dzień Dziecka, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Największe zainteresowanie wzbudził helikopter wojskowy, który lądował na boisku sportowym przy Orliku. Był pokaz akcji ratunkowej, w której trzeba było zabrać do helikoptera i przetransportować rannego żołnierza w bezpieczne miejsce. Helikopter waży 10 ton i zużywa 700 litrów paliwa na godzinę, na pokład może zabrać 20 żołnierzy w pełnym rynsztunku. W Dniu Dziecka brały udział różne służby mundurowe, był między innymi: Odział komandosów, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, jednostki Straży Pożarnej PSP i OSP. Dzieci mogli wziąć do ręki prawdziwą broń, którą posługują się żołnierze na polu walki. Dzieci mogły też przejechać się amfibią, a strażacy zaprezentowali akcję ratowniczą, gdzie trzeba było ugasić palący się samochód. Dla dzieci były również przygotowane różnego rodzaju konkursy i zabawy. Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie "II Mundurowy Dzień Dziecka 4 czerwca 2016" ›› (Foto Plebanek Stanisław 2016-06-12)

 


PLAN ORGANIZACYJNY DNIA DZIECKA

godz. 14.00 Otwarcie Dnia Dziecka, przywitanie gości, przedstawienie programu
godz. 14.30. Konkursy dla dzieci – w tym rodzinny i sprawnościowy – przewidziane atrakcyjne nagrody!
godz. 15.30 Pokazy dynamiczne:
- zatrzymanie osoby w pojeździe, zatrzymanie terrorysty w pomieszczeniu – grupa rekonstrukcyjna
- wypadek drogowy – pokaz ratownictwa medycznego – OSP, Pogotowie Ratunkowe, Policja
- wypadek samochodowy – pożar pojazdu – Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowa Straż Pożarna
- pokaz specjalistycznego wyposażenia – Wojsko
- pokaz sprzętu i wyposażenia – Obrona Terytorialna – Oddział Tarnów, Związek Strzelecki – Strzelec, Związek Harcerstwa Polskiego
- pokaz medycyny pola walki – FIA Oddział Kraków

W międzyczasie pokaz wyposażenia jednostek biorących udział w pokazach:
- strzelnica mobilna – repliki ASG
- sprzęt gaśniczy, ratowniczy, wspinaczkowy, wysokościowy m.in. amfibia, quady – PSP,OSP.
- quady, pojazd terenowy, kamera termowizyjna, noktowizor, broń służbowa, wyposażenie taktyczne – Straż Graniczna.
- wyposażenie taktyczne, kamizelki kuloodporne, kamienioodporne, pałki szturmowe, tonfy, broń służbowa, radiowóz zabezpieczenia wypadkowego, technik daktyloskopii ( możliwość zdjęcia odcisków palców), pies służbowy (pokaz) – Policja.
-wyposażenie służbowe, pojazd do przewozu osób (więźniarka) – Służba więzienna.
- pokaz wyposażenia żołnierzy 6 BPD, broń osobista, kamizelki taktyczne, pojazd bojowy
- Wojsko Polskie, Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lubińca – JWK4101.
- pokaz motocykli – Region IPA Tarnów – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji
Jednostki biorące udział w II Mundurowym Dniu Dziecka:
FIA Kraków - pokaz replik broni (ASG), stanowisko strzelnicy mobilnej, strzelanie do celu, rozkładanie i składanie broni, pokaz ratownictwa medycznego na polu walki, stoisko statyczne.
Rekonstruktorzy (Tarnów) - pokaz replik broni( ASG), pokaz dynamiczny - wejście do budynku, pododdział w kontakcie bojowym, wyposażenie i umundurowanie Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, zestaw łączności satelitarnej.
"Strzelec" oddział Tarnów + WKU Tarnów - pokaz wyposażenia Wojska Polskiego, umundurowanie jednostek wojskowych, broń bojowa (AK-47), radiostacja i środki łączności. Stoisko stacjonarne. Ratownictwo medyczne.
ZHP - stoisko statyczne, pokaz wyposażenia i budowy podstawowych przedmiotów użytku codziennego (łóżko polowe), rozpalanie ognia w warunkach polowych, sprzęt wspinaczkowy, nauka wiązania węzłów z wykorzystaniem lin wspinaczkowych, zakładanie uprzęży wspinaczkowej.
Grupa RAPTOR ( JWK) - pokaz statyczny, wyposażenie, broń.
16 batalion logistyczny z Krakowa - wyposażenie wojsk aeromobilnych, sprzęt spadochronowy, broń bojowa (karabinek BERYL), stoisko statyczne.
Służba Więzienna - wyposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej, więźniarka, sprzęt ochrony osobistej, stanowisko statyczne.
Oddział Żandarmerii Wojskowej Kraków - symulator zderzeniowy, symulator jazdy 3D, alkogogle, stanowisko statyczne - daktyloskopia i wyposażenie jednostek ŻW.
Straż Graniczna - pokaz wyposażenia i uzbrojenia funkcjonariuszy SG oddział Tarnów, pokaz dynamiczny - kontrola pojazdu przy pomocy psa (wspólnie z Policją), pokaz dynamiczny -Obrona VIP-a ( w przypadku uczestnictwa Grupy Specjalnej z Nowego Sącza), pojazd dozoru z kamerą termalną.
Policja - wyposażenie f-szy Policji: osobiste ( kamizelka kuloodporna lekka i ciężka), na imprezach masowych (kamizelka kamienioochronna, tarcza, sprzęt PZ), wyposażenie specjalistyczne, pokaz wspólnie z SG - zatrzymanie pojazdu i osób, motocykl i radiowóz. Straż Pożarna PSP Tarnów i OSP Gminy Skrzyszów, jednostki OSP zaproszone - pokaz sprzętu - pojazdy specjalne: amfibia, quad, pojazdy gaśnicze, drabina wysokościowa, pokaz dynamiczny - gaszenie pojazdu i ratownictwa w trakcie wypadku drogowego, sprzęt i wyposażenie JRG. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-06-01)

dziendziecka2016


Archiwum artykułów: 2016 - Maj

Rajd rowerowy. W sobotę 28 maja odbędzie się rajd rowerowy, do wyboru będą 3 trasy przejazdu. Trasa Mini – Stadion Skrzyszów – Olszyna – Granice – Granica Małopolski (Trzy Lipy) – Olszyna – Skrzyszów – Stadion. Trasa Midi - Stadion Skrzyszów – Olszyna – Granice – Zalasowa – Trzemeska Góra – Trzemeśna – Łękawica - Skrzyszów – Skrzyszów Stadion. Trasa Maxi - Stadion Skrzyszów – Olszyna – Granice – Zalasowa – Tuchów – Karwodrza - Trzemeska Góra – Trzemeśna – Łękawica - Skrzyszów – Skrzyszów Stadion. Zapisy i pobranie numerów od 9:00 na Orliku w Skrzyszowie. Rozpoczęcie Rajdu nastąpi o godzinie 11:00 na Orliku, zakończenie i wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz poczęstunek o godzinie 16:30. (2016-05-26)

rajdrowerowy2016


koszUWAGA!!! ODBIÓR ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH. Do odpadów wielkogabarytowych NALEŻĄ: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, drzwi, wanny, umywalki, muszle toaletowy, grzejniki, meble ogrodowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony. Do odpadów wielkogabarytowych NIE NALEŻĄ: wszelkiego rodzaju części i materiały budowlane (poremontowe materiały konstrukcyjne, izolacyjne, gruz, tynki, płytki), drewno, jak również części samochodowe, środki ochrony roślin, niesegregowane odpady komunalne. Odpady te, należy przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pogórskiej Woli w dniach: wtorek w godz. 14:00 - 18:00 oraz w sobotę w godz. 8:00-12:00. Zbiórkę przeprowadzi firma Trans - Formers Karpatia Tel. (014) 621 45 85) (Info. www.skrzyszow.pl 2016-04-21)


500 Bus przyjedzie do Twojej miejscowości. Informujemy, iż w ramach promocji programu Rodzina 500 plus, pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęli akcję promocyjno – informacyjną na terenie województwa małopolskiego. W ramach akcji odwiedzą małopolskie gminy 500 busem. W naszej miejscowości 500 bus przyjedzie w dniu 18 maja 2016 r. w godzinach od 9:00 do10:30 – Skrzyszów – Plac przy OSP. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-04-21)


XVII Festyn Rodzinny. W Skrzyszowie 22 maja w niedzielę odbędzie się Festyn Rodzinny który rozpocznie się o godzinie 14:00. Festyn rozpocznie się turniejem szachowym o puchar ks. proboszcza Parafii Skrzyszów. Następnie rozpoczną się występy zespołów muzycznych i tanecznych. Prezentacja Tarnowskiej Konfederacji Motocyklowej WATAHA, będzie również loteria fantowa. Rozstrzygnięcie turnieju szachowego i loterii fantowej wraz losowaniem nagród odbędzie się o godzinie 19:00. O 20:30 zagra gwiazda wieczoru zespół INO – ROS, następnie odbędzie się zabawa taneczna do godziny 1:00 z zespołem VENUS. Będą zabawy dla dzieci i bogata gastronomia. (2016-05-20)

17festyn


Przedszkolaki przyjaciółmi książek. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw
Obywatelskich i Województwa Małopolskiego. Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE we współpracy
z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci do wzięcia udziału
W spotkaniu pn.
Przedszkolaki przyjaciółmi książek, które odbędzie się 17 maja o godzinie 9.00 w Bibliotece Publicznej w Łękawicy. Informacje i zapisy W Bibliotece Publicznej W Łękawicy Pracowni Orange i pod nr tel. 146
744 234. (2016-05-19)

przedszkolaki


Debiuty. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza na wystawę zbiorową prac uczennic Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie i studentek Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, kuratorem wystawy jest Paulina Góra.

Uczestniczki wystawy:
Lidia Brukowska
Agnieszka Czech
Anna Górska
Patrycja Jarmuła
Patrycja Kołodziej
Kinga Niemiec

Wernisaż odbędzie się 21 maja 2016 r. o godzinie 18:00 w Bibliotece Publicznej W Szynwałdzie - wstęp wolny. Dodatkowe informacje W Bibliotece w Szynwałdzie oraz pod numerem tel. 146 742 346. (2016-05-17)

debiuty

Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Łękawicy 3 maja odbyły się obchody uchwalenia konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. za ojczyznę a następnie zostały złożone kwiaty i wiązanki przy pomniku Poległych za Ojczyznę. Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior a dzieci szkolne przygotowały program patriotyczny. Na zakończenie zagrał zespół Zalasowianie z Zalasowej. (Foto Plebanek Stanisław 2016-05-08)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie "Święto Konstytucji 3 Maja – Łękawica 2016" ››


Grupa nieformalna PRACOWNIA ORANGE z Łękawicy. We współpracy z BABIOGÓRSKIM STOWARZYSZENIEM ZIELONA LINIA zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w projekcie pn. Tu rodzą się nasze pasje. Projekt ma na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne, uatrakcyjnienie zajęć prowadzonych w pracowni poprzez doposażenie oraz zakup materiałów potrzebnych do organizacji różnorodnych warsztatów, poprawę jakości życia dzieci w wiejskiej gminie Skrzyszów poprzez udział w organizowanych zajęciach. Uczestnicy projektu przygotują m.in pamiętnik metodą scrabookingu, stworzą niepowtarzalne ozdoby dekorowane metoda decoupage, przygotują ciekawe kreacje zwierząt na kolorowych talerzykach czy wyczarują piękne ozdoby z kolorowego makaronu. Dzieci i młodzież będą mieli okazję uczestniczyć w oryginalnych spotkaniach "Wakacje ze smokami" i spotkaniu z okazji Dnia Dziecka, podczas których będą uczestniczyć w różnorodnych grach zręcznościowych i degustacjach kulinarnych. Nie zabraknie także szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, różnorodnych zajęć sportowo-zręcznościowych czy zajęć specjalnie dla naszych przedszkolaków. Środki na realizację zajęć pozyskane zostały z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Warsztaty nie będą kolidowały z zajęciami szkolnymi. Na pierwsze zapraszamy już w maju. (2016-05-07)

pasjeprojekt


KOMUNIKAT: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina: 16 maja upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok. Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie trzeba wypełnić wniosek wraz z załącznikami i złożyć go w Biurze Powiatowym ARiMR. Wniosek można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową lub pocztą elektroniczną. Każdy rolnik, który ubiegał się o przyznanie płatności bezpośrednich w zeszłym roku, otrzymał z Agencji wstępnie wypełniony tzw. wniosek spersonalizowany. Wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok można pobrać także na stronie internetowej ARiMR www.arimr.gov.pl lub wypełnić e-wniosek. Wcześniejsze złożenie wniosku pozwoli na szybką jego ocenę oraz da możliwość na poprawienie ewentualnych błędów w terminie umożliwiającym przyznanie płatności bezpośrednich. Jeśli okaże się, że złożony wniosek jest niekompletny, kierownik Biura Powiatowego ARiMR, niezwłocznie po jego otrzymaniu, informuje rolnika o stwierdzonych brakach oraz o skutkach ich nieusunięcia w terminie do 10 czerwca 2016 r. W przypadku, gdy rolnik nie usunie braków do 10 czerwca 2016 r., wniosek o przyznanie płatności jest rozpatrywany w zakresie, w jakim został prawidłowo wypełniony.

Kto złoży wniosek o przyznanie płatności obszarowych za 2016 r. do 16 maja może liczyć na otrzymanie ich w pełnej wysokości. Kto nie zdąży złożyć kompletnego wniosku w tym terminie, będzie miał jeszcze szanse zrobić to do 10 czerwca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne płatności będą pomniejszane o 1%. W 2016 roku na realizację płatności bezpośrednich zostanie przeznaczona kwota ok. 3,4 mld euro. Na jednym formularzu wniosku rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie różnych form pomocy. Agencja przypomina, że rolnicy, którzy posiadają co najmniej 10 ha gruntów ornych muszą stosować dywersyfikację upraw, a rolnicy posiadający powyżej 15 hektarów gruntów ornych dodatkowo są zobowiązani utrzymywać w gospodarstwie obszary proekologiczne (EFA). (2016-05-07)


Święto Konstytucji 3 Maja. Samorząd Gminy Skrzyszów, Parafia Łękawica i Szkoła Podstawowa w Łękawicy zapraszają na uroczyste obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbędą się 3 maja w Łękawicy.

9:00 Msza św. W intencji Ojczyzny
10:00 Program patriotyczny przygotowany przez uczniów Szkoły w Łękawicy i złożenie wieńców i kwiatów
10:30 Występ zespołu Zalasowianie i spotkanie okolicznościowe

3maj2016

(2016-05-01)


"Ostatnie Tchnienie Biblioteki w Szynwałdzie". Na początku marca 2016 roku został rozebrany budynek po starej bibliotece, służył on mieszkańcom Szynwałdu przez 139 lat. Został on zbudowany 1877 roku jako budynek Szkoły Ludowej. W 1914 roku w październiku wojska rosyjskie zajęły Tarnów i okolice, a budynek Szkoły w Szynwałdzie zamienili w stajnię dla koni. Rosjanie Szkołę poważnie zniszczyli, zniszczono pomoce naukowe a sale lekcyjne nie nadawały się do nauki, została ona jednak odremontowana i w październiku 1915 roku wznowiono naukę. W tej Szkole dzieci uczyły się do 1986 roku kiedy to oddano do użytku nowy Budynek Szkolny. Po remoncie starego budynku 29 sierpnia 1988 roku został przeniesiony do niego Urząd Pocztowy który działał do jego zamknięcia czyli 31 marca 2014 roku. W 1988 roku została przeniesiona do tego budynku również Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, która wcześniej mieściła się w Remizie OSP. W 2015 roku na zebraniu wiejskim po głosowaniu mieszkańcy Szynwałdu zdecydowali że budynek po Bibliotece zostanie wyburzony. Część mieszkańców była temu przeciwna czując do niego pewien sentyment, gdyż uczyło się w nim wiele pokoleń Szynwałdzian. Na tym miejscu powstanie parking dla samochodów. (Foto Plebanek Stanisław 2016-05-01)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie "Ostatnie Tchnienie Biblioteki w Szynwałdzie" ››


Laureat konkursu "Wójt roku 2015". W dniu 23 kwietnia w gmachu głównym TVP przy ul. Woronicza odbyła się Gala Finałowa i wręczenie Tytułu "Wójta Roku 2015". Wśród 10 najlepszych wójtów w Polsce znalazł się także Gospodarz naszej Gminy Pan Marcin Kiwior. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym kapituła konkursowa spośród zgłoszonych przez organizacje kandydatów wybrała 10, którzy w jej opinii wykazali się największymi osiągnięciami w pracy na rzecz środowisk lokalnych w poprzednim roku. Drugi etap to już głosowanie za pomocą SMS na wybranego kandydata. W trakcie Gali jeszcze raz przedstawiono sylwetki wszystkich nominowanych oraz przypomniano ich osiągnięcia. Tytuł Wójta Roku 2015 otrzymał Pan Antoni Karlak Wójt Gminy Jabłonka. Organizatorzy przyjęli konwencję, że przedstawiony i nagrodzony zostanie tylko zdobywca największej liczby głosów bez podawania zdobywców kolejnych miejsc. Relację telewizyjną będzie można obejrzeć w 1 programie TVP w piątek 29 kwietnia o godzinie 12.20. Pan Wójt jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuje za wszystkie oddane głosy i pragnie podkreślić, że ten wielki sukces, którym było zakwalifikowanie się do dziesiątki najlepszych Wójtów w Polsce i zdobywca tytułu laureata jest dziełem wszystkich mieszkańców i osób pracujących na rzecz naszej małej ojczyzny. (2016-05-01)

02wojtroku2016

01wojtroku2016

03wojtroku2016


Archiwum artykułów: 2016 - Kwiecień

Zumba Fitnes. Zajęcia dla dorosłych i dzieci od 4 lat będą się odbywać w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie w piątki o godzinie 18:00. Zapisywać się można pod numerem tel. 602 256 756, opłata wynosi 5 zł. osoby do lat 16 bez opłat. (2016-04-26)

Zumba


Wyróżnienie dla gminnej oświaty. W lutym 2016 r. szkoły podstawowe działające w każdej miejscowości gminy Skrzyszów zostały wyróżnione w Ogólnopolskim Programie Wiarygodna Szkoła dołączając tym samym do Rankingu najlepszych szkół w całym powiecie. Wyróżnienie to, szkoły otrzymały ze względu na osiągnięcie wysokich standardów edukacyjnych, ciekawą bazę oraz zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa w szkole. Podstawowym kryterium było uzyskiwanie przez daną szkołę wysokiego miejsca wśród wszystkich szkół podstawowych w całym powiecie w oparciu o wyniki podsumowujące sprawdzian szóstoklasistów opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Program Wiarygodna Szkoła ma na celu wyróżnić najlepsze szkoły w całej Polsce, które dzięki właściwemu poziomowi nauczania osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Udział w Programie jest także potwierdzeniem, że szkoła posiada właściwą infrastrukturę i gwarantuje bezpieczeństwo swoim uczniom. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-04-21)

indeks


jablkoUWAGA! Darmowe jabłka od polskich rolników. Uprzejmie informujemy, że w każdym sołectwie będą wydawane darmowe jabłka. Pomoc ta jest skierowana dla osób najbardziej potrzebujących z terenu Gminy Skrzyszów. Po odbiór jabłek można zgłaszać się do Remizy OSP 21 kwietnia 2016 r. (czwartek) od 9:00 do 14:00 – jeśli nie zostaną rozprowadzone wszystkie jabłka dodatkowo rozdawane będą 22 kwietnia 2016 r. (piątek) od 16:00 do 18:00. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-04-21)


Wystawa fotografii, "Bez pardonu" i "Paryż dla dwojga" w Bibliotece w Szynwałdzie. Autorem zdjęć jest znany Tarnowski fotoreporter Tadeusz Koniarz. Na pierwszej części wystawy możemy zobaczyć zdjęcia zrobione w Paryżu podczas zamachów terrorystycznych 13 listopada 2015 roku. Zdjęcia przedstawiają dramatyczne sceny w dniu ataku i w następny dzień. Część druga przedstawia zdjęcia wykonane również w Paryżu o tematyce miłosnej wykonane na ulicy i w innych ciekawych miejscach. Pan Tadeusz Koniarz zdobył ostatnio I nagrodę w prestiżowym konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto za fotoreportaż w kategorii Człowiek. Przedstawione zdjęcia z zamachu to część prac z nagrodzonego fotoreportażu. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc. (gościem "honorowym" był przypadkowy piesek który towarzyszył zwiedzającym przez całą wystawę)(Foto Plebanek Stanisław 2016-04-18)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Albumie Wystawa fotografii, "Bez pardonu" i "Paryż dla dwojga" ››


"ECHO GMINY" Kwartalnik Gminy Skrzyszów
Ważniejsze tematy numeru:
›› Mobilna pracownia komputerowa. Od 2 lutego uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie korzystają na lekcjach informatyki oraz na lekcjach innych, wybranych przedmiotów, z mobilnej pracowni komputerowej... (str.2)
›› Planowane inwestycje Szynwałd - Budowa chodnika wraz z odwodnieniem w km od 6+150 do skrętu w kierunku Pilzna w miejscowości Skrzyszów i Szynwałd – etap III – odcinek w km od 6+762,6 do 6+947,45. Planowany termin zakończenia to 30.06.2016 r. ... (str. 3)
›› VI KONCERTCHARYTATYWNYW SKRZYSZOWIE (W bieżącym roku minęło sześć lat od momentu, w którym zaproponowany przez Wójta Marcina Kiwiora, pomysł organizowania corocznych koncertów charytatywnych na rzecz chorych dzieci zaowocował oryginalnym, cieszącym się dużym poparciem publiczności wydarzeniem dobroczynnym i kulturalnym... (str. 5)
›› JUBILEUSZ ZA PASEM Zespół Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przygotowuje się do wielkich wydarzeń, które będą miały miejsce 19 czerwca 2016 r. Szkoła obchodzić będzie wtedy Święto swojego Patrona, jubileusz trzydziestolecia funkcjonowania w obecnym budynku oraz kolejny Szkolny Festyn Rodzinny... (str. 6)
›› WYJAZD NA MISJE DO BAGANDOU W RCA. W połowie stycznia po rocznym przygotowaniu w Centrum Formacji Misyjnej, na misje do Republiki Środkowoafrykańskiej wyjechała nauczycielka ze szkoły w Pogórskiej Woli p. Magdalena Iwan. Po przyjeździe rozpoczęła posługę misyjną w szpitalu w Bagandou, oddalonym od stolicy państwa o 160 km. Będzie tam zajmowała się sprawami administracyjnymi i zarządzaniem tej placówki... (str. 7)
›› WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "TWARZE". Zakończył się VII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "TWARZE" organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Na konkurs nadesłano 557 prac prezentowanych w dwóch kategoriach wiekowych przez 113 autorów... (str. 12)
›› INFORMACJA NA TEMAT PROGRAMU "RODZINA 500 PLUS". Program "Rodzina 500 plus" to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Rodziny z dochodem na osobę poniżej 800 zł netto, lub 1200 zł netto w przypadku dziecka niepełnosprawnego, otrzymają także wsparcie na pierwsze lub jedyne dziecko... (str. 23) (elektroniczne wydanie wersji papierowej na styczeń - marzec 2016 roku) ECHO GMINY czytaj/pobierz ››

 

echo16

(2016-04-14)


Archiwum artykułów: 2016 - Marzec

Zespół Szkoły Podstawowej nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przygotowania do ŚWIĘTA. Zespół Szkoły Podstawowej nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przygotowuje się do wielkich wydarzeń, które będą miały miejsce w dniu 19 czerwca 2016 r. (niedziela). Szkoła obchodzić będzie Święto swojego Patrona, jubileusz 30 – lecia funkcjonowania w obecnym budynku oraz kolejny Szkolny Festyn Rodzinny.
Te wielkie wyzwania powodują, że przygotowania do tego dnia już trwają i włączają się do nich: dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice, uczniowie. W imieniu organizatorów zachęcamy serdecznie do zainteresowania się i włączenia w organizację wymienionych na wstępie obchodów. Zależy nam na kontakcie z byłymi nauczycielami i pracownikami szynwałdzkiej szkoły, jej absolwentami, rodzicami. Gdziekolwiek Państwo jesteście i jak ułożyły się Wasze losy – dajcie znać, że pamiętacie swe szkolne lata i w sercach nosicie dobre wspomnienie o szkole.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach:
- "JAK KLEJNOTY GROMADZĘ WSPOMNIENIA ZE SZKOLNYCH LAT". Konkurs literacki na wspomnienie o Szkole w Szynwałdzie,
- "Życie szkoły wierszem pisane",
do podarowania, wypożyczenia zdjęć na :
- Wystawę fotografii "Szkoła w Szynwałdzie. Zatrzymane w kadrze..." do podarowania, wypożyczenia eksponatów na :
- Wystawę "Tak było, a tak jest. Szkoła 1986. Szkoła 2016", do włączenia się w cykl pokazów:
"Absolwenci – swojej szkole" – występy artystyczne, prezentacje byłych uczniów, do włączenia się w przygotowania do Spotkania Absolwentów Szkoły w Szynwałdzie. Szczegółowe informacje dotyczące przygotowań do Święta Szkoły i jej jubileuszu, regulaminy konkursów - wszyscy zainteresowani znajdą na stronie internetowej szkoły oraz na tablicach ogłoszeń w szkole, w parafii, Urzędzie Gminy. Zapytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numer telefonu: 146 742 010.
Stanisława Siemek i Beata Mazur – dyrektor i wicedyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie

 szkola tablak 

(Info. www.zaxon.pl/zspig, fot. Plebanek Stanisław 2016-03-29)


REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO "JAK KLEJNOTY GROMADZĘ WSPOMNIENIA ZE SZKOLNYCH LAT". Konkurs na wspomnienie o Szkole w Szynwałdzie. Wspomnienie ma w sobie wiele literackiej swobody. Opuszcza pewne rzeczy, inne wyolbrzymia (...), pamięć ludzka gnieździ się bowiem głównie w sercu. Tennessee Williams 

ORGANIZATOR KONKURSU Dyrektor i wicedyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej Nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie 

CEL Pozyskanie i zgromadzenie materiału źródłowego do kroniki szkoły w okresie jej 30-letniej działalności. Umożliwienie dorosłym absolwentom Szkoły w Szynwałdzie "powrotu" do krainy dzieciństwa, młodości, beztroskich, szkolnych lat. Ocalenie od zapomnienia wspomnień Absolwentów Szkoły a także obrazu Szkoły widzianej ich oczyma. Uświetnienie obchodów 30 – lecia szkoły ( funkcjonowania w obecnym budynku) . 

ADRESACI KONKURSU Konkurs jest adresowany do absolwentów Szkoły w Szynwałdzie, czynnych i emerytowanych nauczycieli, pracowników , rodziców, Przyjaciół Szkoły, którzy zechcą podzielić się swoimi obserwacjami i doświadczeniami oraz emocjami i refleksjami z okresu, jaki przeżyli w naszej Szkole. 

ZAKRES PRAC Przedstawienie szczerych, konkretnych , bardzo subiektywnych wspomnień, zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. Każda relacja na kanwie wspomnień związana ze Szkołą w Szynwałdzie jest bezcenna. 

FORMA PRAC Prace w formie prozatorskiej powinny zawierać relacje, opisy wydarzeń i osobistych przeżyć, nawet szkolnych epizodów, anegdoty, recenzje. Może to być opowiadanie, reportaż, esej, charakterystyka. Każda forma literacka jest dopuszczalna, o ile jej treść wiąże się w jakiś sposób ze Szkołą w Szynwałdzie. 

Mile widziane będą (w załączeniu do tekstu) dokumenty ilustrujące lub potwierdzające treść wspomnień, jak np. fotografie, korespondencje, dokumenty urzędowe, zeszyty szkolne, ilustracje, drobne przedmioty, itp. Gwarantujemy ich zwrot po zakończeniu konkursu. 

TERMINY Ogłoszenie konkursu – 17 lutego 2016 roku. Prace należy składać osobiście lub nadsyłać do końca maja 2016 roku na adres: 

Zespół Szkoły Podstawowej Nr1 i Gimnazjum w Szynwałdzie 33 – 158 Szynwałd 11 woj. małopolskie lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem na kopercie "KONKURS LITERACKI NA WSPOMNIENIE O SZKOLE W SZYNWAŁDZIE "JAK KLEJNOTY GROMADZĘ WSPOMNIENIA ZE SZKOLNYCH LAT"

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 10 czerwca 2016 roku, a ogłoszenie wyników nastąpi w czasie obchodów 30 – lecia szkoły w dniu 19 czerwca 2016r. oraz na stronie internetowej zaxon.pl/zspig/ 

ZASADY PRZYGOTOWANIA PRACY Prace należy przesyłać w jednej z następujących form: bardzo czytelny rękopis, maszynopis, wydruk komputerowy. (Info. www.zaxon.pl/zspig, 2016-03-29)


Życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych w dzień zmartwychwstania Pańskiego budzącego się do życia wiary wypełnionej nadzieją. Niech Wam miłe będą świąteczne chwile, ksiądz wam święta błogosławi, niech cieszą Wasze oczy kolorowe pisanki i wielkanocne baranki. Dużo szczęścia i radości, które niechaj zawsze gości w dobrym sercu, w jasnej duszy i niechaj wszystkie żale zagłuszy. Wszystkiego dobrego, jajka wielkiego malowanego. Niech się w śmigus - dyngus woda na Was leje, oby zdrowie dopisało i jajeczko smakowało. Byśmy w święta byli razem jak nam na Wielkanoc zwyczaj każe, niech radosne Alleluja będzie dla Was ostoją miłości i wiary. Życzy redaktor Portalu (2016-03-27)


Wyniki Konkursu Fotograficznego "Twarze". Zakończył się VII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny « TWARZE » organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Na konkurs nadesłano 557 prac prezentowanych w dwóch kategoriach wiekowych przez 113 autorów.

Jury w składzie:
Tadeusz Koniarz – fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich – przewodniczący Jan Gomoła – fotografik, instruktor fotografii kat. S, członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Marta Garcia-Darowska – artystka - Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie - Francja, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I
I miejsce :
WOJCIECH KRZYŚKÓW - PIEŚNI CHASYDÓW
II miejsce :
KAMILA WICIŃSKA - MROCZNY SEKRET
III miejsce :
MARTA JABŁOŃSKA - RADOŚĆ
Wyróżnienia:
ADAM SOBIESZEK - SKAZANI NA...
KACPER RACZEK - SZOK
WOJCIECH PROCYK - PROMIENIE

Kategoria II
I miejsce :
IZABELA MORDAWSKA - LOST
II miejsce :
MATEUSZ MAZUR - 60 LAT RÓŻNICY
III miejsce :
JUSTYNA KUKLEWICZ - MACIEK
Wyróżnienia:
URSZULA SOBIESZEK - BABCIA Z WNUCZKĄ ZA TORSAMI
TOMASZ SOBCZAK - STRACH
LECH IWIŃSKI - UPŁYWA ŻYCIE
ANNA POMYKALSKA - KASIA I MIKO /PO LATACH/ 2
PAULINA GRZENKOWICZ - GRA POZORÓW

Autorzy wystawy: I kategoria
WOJCIECH KRZYŚKÓW - PIEŚNI CHASYDÓW, MODLITWA CHASYDÓW
KAMILA WICIŃSKA - TĘSKNOTA,MROCZNY SEKRET
WOJCIECH PROCYK - SZTALUGA, PROMIENIE
WERONIKA WOJTOWICZ - OBLICZA 4
EMI PLAPIS - POD PARASOLEM
KACPER RACZEK - ZDZIWIENIE
KLAUDIA WOJCIK - DZIUBEK
MARTA JABŁOŃSKA - RADOŚĆ,MILCZENIE
ADAM SOBIESZEK - SKAZANI NA ...
AGATA KOMOROWSKA - MASKA
WIKTOR TALEWSKI - OKNO NA ŚWIAT

II kategoria
IZABELA MORDAWSKA - OBLIVION, LOST
MATEUSZ MAZUR - KOWAL, 60 LAT RÓŻNICY
JUSTYNA KUKLEWICZ - MACIEK, MAGDA
URSZULA SOBIESZEK - BABCIA Z WNUCZKĄ ZA TORSAMI
TOMASZ SOBCZAK - STRACH, WIĘŹ
LECH IWIŃSKI - UPŁYWA ŻYCIE, OWIES, KOTEK
ANNA POMYKALSKA - KASIA I MIKO /PO LATACH/ 2
PAULINA GRZENKOWICZ - GRA POZORÓW,OPĘTANIE
MARIOLA KAPUŚCIOK - BEZ TWARZY 04
MARCELINA ROJKOWSKA - OLA
ANETA WÓJCIK - SIOSTRY-MIŁOŚĆ,OCZEKIWANIE
PIOTR WAŚ - ADRIAN-MÓJ SYN 5
ANNA WIETECHA - OJCIEC I SYN
MAŁGORZATA BAZYLEWICZ - UCHWYCIĆ EMOCJE IMG 1042
MAKS AMANOWICZ - KRZYK
JERZY BEDNARSKI - ZIMNO
MONIKA JAKIMIUK - ZAKRĘCONA
RÓŻA SZEREMENT - 25 LAT PO ŚLUBIE
TOMASZ OKONIEWSKI - ZBYSZEK,OLEK
PAWEŁ MALARCZYK - HOPE
MAGDALENA ŚWIERCZEK - JUSTYNA, IMAGE
ZUZANNA LEWANDOWSKA - PRYZMATYK
KALINA CISZEWSKA - 1.JPG
PIOTR PAXDZIOCH - 3.JPG
JAKUB OCHNIO - KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

(Foto Plebanek Stanisław, info www.gcb-skrzyszow.pl 2016-03-25)


"Wójt Roku 2015". Jeżeli chcesz, żeby to nasz Wójt zdobył I miejsce w konkursie "Wójt Roku 2015" to wyślij sms na numer 7150 o treści 4. Głosowanie odbywać się będzie w dniach od 21 marca do 4 kwietnia 2016 r.

Przypominamy, że Wójt Gminy Skrzyszów znalazł się wśród 10 najlepszych Włodarzy w Kraju w konkursie Programu 1 TVP S.A. Poniżej przedstawione zostały sylwetki kandydatów w plebiscycie na "Wójta Roku 2015" w tym Wójta Gminy Skrzyszów. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją i głosowania na naszego Włodarza. www.facebook.com/agrobiznesTVP cena sms – 1,23 (z VAT) (Info. www.skrzyszow.pl 2016-03-23)

 


Reportaż o Gminie Skrzyszów. Telewizja Polska w poniedziałek 14 marca realizowała reportaż o Gminie Skrzyszów. W Szynwałdzie kamera gościła w Szkole Podstawowej w mobilnej pracowni komputerowej, sali plastycznej oraz w hali sportowej. W Remizie OSP Szynwałd strażacy zaprezentowali swoje 4 samochody strażackie i umundurowanie. Sfilmowano również Bibliotekę i plac zabaw dla dzieci "Nivea". Reportaż realizowano ponieważ Wójt Gminy Skrzyszów jest jednym z 10 włodarzy w Polsce, którzy znaleźli się na liście finalistów konkursu "Wójt Roku 2015". Organizatorem konkursu "Wójt Roku 2015" jest 1 program Telewizji Polskiej. (fot. Plebanek Stanisław 2016-03-14)


Podatek rolny. Pierwsza rata podatku rolnego będzie pobierana w dniach 12, 14 i 15 marca w godzinach od 8.00 do 13.00, w budynku OSP Szynwałd. (2016-03-13)


Pogodny Klubik. Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych Gracja zaprasza osoby powyżej 50 roku życia oraz dzieci i młodzież z terenu Gminy Skrzyszów do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach ośrodka wsparcia "Pogodny Klubik". Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Stowarzyszenia w Skrzyszowie w okresie od kwietnia do grudnia 2016 roku.
W programie:
- zajęcia kulinarne, edukacyjno - informacyjne,
- zajęcia rekreacyjne w Nordic Walking
- spotkania z kulturą i ciekawymi gośćmi,
- wieczorki taneczne, spotkania przy ognisku
- wycieczki
Szczegółowe informacje można uzyskać w pokoju nr. 4 tel. 146 326 383, i pokoju nr. 18 tel. 146 326 338. Serdecznie zapraszamy. (2016-03-09)

kkksenior


Wystawa "Z babcinego strychu". W niedzielę 6 marca w Bibliotece w Szynwałdzie została otwarta wystawa starych przedmiotów używanych w domach przez nasze babcie i dziatki. Przedmioty na wystawę użyczyli: Stanisław Podraza, Adolfa i Stanisław Chrostek, Urszula Franczykowska, Lucyna Jasiak, Eugeniusz Mądel, Zofia Nowak, Dorota Pasek, Anna i Mariusz Piątek, Stanisław Plebanek, Bronisław Podraza, Józef Siemek, Zofia Starzec, Emilia Wzorek, Irena i Stanisław Zaucha, Piotr Zięba, Lucyna Szynal - dyrektor Przedszkola Publicznego w Szynwałdzie. Wystawa będzie otwarta do końca marca w godzinach pracy Biblioteki. (fot. Plebanek Stanisław 2016-03-09)

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


Paryż dla dwojga. Najnowszy projekt fotograficzny Paryż dla dwojga jest owocem wędrówek Tadeusza Koniarza po stolicy Francji w przeciągu kilku ostatnich lat. 70 fotografii w formacie 50x70 przedstawionych zostanie w sali Biblioteki w Szynwałdzie w kwietniu 2016 r. Tarnowski fotoreporter nawiązuje do tematu, który inspirował już wielu artystów ukazując własne spojrzenie na Paryż, jako miasto zakochanych słynące z wolności i tolerancji. Ostatni, listopadowy pobyt autora nad Sekwaną zaplanowany był jako końcowy etap w przygotowaniach do ekspozycji. Niestety, historia ta najbardziej aktualna, wstrząsnęła pokojową atmosferą Paryża. Tadeusz Koniarz, jako jedyny polski fotoreporter stał się nieoczekiwanie świadkiem tragicznych zdarzeń, którymi były ataki terrorystyczne 13 listopada. Zdjęcia wykonane bezpośrednio po zamachach oraz podczas następnych kilku dni złożyły się na wystawę Bez Pardonu liczącą 40 fotogramów, które spotkały się z dużym uznaniem podczas grudniowej prezentacji w Teatrze Polskim w Warszawie. O warunkach swojej pracy i przeżyciach z nią związanych, autor miał okazję opowiedzieć w telewizyjnej audycji Halo Polonia w TVP Polonia w dniu 15.12.2015r.

Ze względu na znaczenie wydarzeń i ich wpływ na życie Paryża, jednoczesna prezentacja dwóch wystaw Paryż dla dwojga i Bez Pardonu będzie stanowić całość ekspozycji.

Wernisaż odbędzie się 16.04.2016r. o godz. 18.00 w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek - Biblioteka w Szynwałdzie. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie od lat propaguje fotografię m.in. organizując Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, wystawy i warsztaty fotograficzne. (Info. www.gcb.skrzyszow.pl 2016-03-09)

wystawakoniarz


Nowa, mobilna pracownia komputerowa w zespole szkoły podstawowej nr 1 i gimnazjum w Szynwałdzie. Od 2 lutego 2016r. uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie korzystają na lekcjach informatyki oraz na lekcjach innych, wybranych przedmiotów z mobilnej pracowni komputerowej.

Zakup mobilnej pracowni komputerowej jako pomocy dydaktycznej dla Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum był możliwy dzięki zrozumieniu potrzeb szkoły w tym zakresie i finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Skrzyszów.

Mobilna pracownia komputerowa to zestaw komputerów (laptopy z funkcją tabletu), zamykany w specjalnej metalowej szafie. Zaprojektowana jest w technologii bezprzewodowej, zwiększającej potencjał do wykorzystania komputerów w salach lekcyjnych i poza nimi, przeznaczona jest zarówno do pracy indywidualnej z uczniami jaki do pracy w grupach. Rozwiązanie skoncentrowane jest na przyjaznym dla ucznia i nauczyciela środowisku przy jednocześnie niskim koszcie wdrożenia.

Mobilna pracownia to gotowy do pracy w szkole System łączący komputery i specjalne oprogramowanie, dedykowany do edukacji, składający się z:

1. Odpowiedniej ilości laptopów z oprogramowaniem.

2. Certyfikowanego routera do bezprzewodowej transmisji danych.

3. Szafki mobilnej do ładowania i przechowywania komputerów.

Innowacyjność tego projektu, jakim jest mobilna pracownia polega na wykorzystaniu komputerów uczniowskich do nauczania wszystkich przedmiotów szkolnych. W laptopach zostaną wgrane e-podręczniki, gry dydaktyczne, prezentacje. Uczniowie będą korzystać z programów rozszerzających podstawowy zakres nauczania. Nauczyciel będzie mógł uruchamiać wybrane aplikacje na komputerach uczniowskich, tworzyć, przeprowadzać i oceniać testy online, wysyłać pliki do uczniów oraz odbierać ich prace. (Info. www.skrzyszow.pl 2016-03-05)


Z babcinego strychu. Wystawa starych przedmiotów codziennego użytku używanych przez nasze babcie w domu. Na wystawę serdecznie zapraszamy szczególnie babcie z wnuczkami które będą mogły opowiedzieć do czego służyły poszczególne przedmioty. Wystawa odbędzie się 6 marca w niedzielę o godzinie 17:00 w Bibliotece w Szynwałdzie. (2016-03-02)Archiwum artykułów: 2016 - Luty
 

pszczola

Konferencja pszczelarska. Koło Pszczelarzy w Szynwałdzie wraz z Pogórskim Związkiem Pszczelarzy w Tarnowie organizuje konferencję pszczelarską. Na konferencji zostaną poruszone następujące tematy:
- rola pszczoły w środowisku przyrodniczym i rolnictwie
- zastosowanie produktów pszczelich w żywieniu człowieka
- całoroczna gospodarka pasieczna
Wykłady poprowadzi mgr. Mariusz Chakuła – nauczyciel Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.
Zapraszamy również na kiermasz produktów pszczelich oraz degustację miodów. Konferencja odbędzie się w Bibliotece w Szynwałdzie 13 lutego 2016 roku o godzinie 9:00. (2016-02-07)
pszczolykonf

VI Koncert Charytatywny. Na VI Koncercie Charytatywny który odbył się 31 stycznia zaśpiewała Ania Wyszkoni i  zespół smallCAFE. Na tegoroczny koncert przybyło bardzo dużo osób które doskonale bawiły się na koncercie. Podczas koncertu odbyła się licytacja przedmiotów oraz zbiórka do puszek. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoc dla pięciu osób z naszej Gminy (więcej zdjęć już wkrótce). (fot. Plebanek Stanisław 2016-02-01).

 

Występ Anny Wyszkoni

Występ zespołu smallCAFE

Licytacja przedmiotów wystawionych na aukcji


Spotkanie opłatkowe sympatyków radia RDN połączone z wigilią radiowców. To było pierwsze spotkanie opłatkowe sympatyków radia RDN połączone z wigilią radiowców. Pierwszy raz także rozdano statuetki dla tych, którzy najbardziej przysłużyli się w wieloletniej historii rozgłośni. Wszystko odbyło się we wspaniałej atmosferze, przy kolędowym akompaniamencie zespołu W Kuźni u Kowala. Doceniono także zaangażowanie samych słuchaczy w działalność radia. Statuetki trafiły do członków Klubu Dobrze Nastawionych. Wyróżnienie otrzymali Kazimiera i Jan Krzyżacy. Chciałam nagrodzić państwa Krzyżaków za to, że nigdy nie odmawiają pomocy i chcą służyć radiu. Natomiast kolejną statuetkę otrzymał Stanisław Plebanek za to, że pomaga tworzyć kronikę i historię klubu robiąc zdjęcia podczas naszych spotkań – mówi Magdalena Iwaniec, prezes Klubu Dobrze Nastawionych. Wyróżnieni nie kryli wzruszenia. Jedyne słowa jakie udało im się wypowiedzieć na scenie, to słowa podziękowania. Radio RDN jest u nas włączone cały czas, zawsze staramy się pomóc, kiedy jest taka potrzeba – komentowali Państwo Krzyżacy. (Info. Patrycja Drożdż www.rdn.pl - fragment)