Jubileusz 30-lecia funkcjonowania Szkoły w Szynwałdzie w obecnym budynku. Dyrekcja, grono pedagogiczne, rada rodziców i uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie zapraszają na uroczystość święta patrona Szkoły, jubileusz funkcjonowania w obecnym budynku oraz Festyn Rodzinny. Uroczystość odbędzie się w 19 czerwca 2016 roku na terenie Szkoły.
Program uroczystości
13:00 - Msza św. w kościele p. w. NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie
14:00 – Apel Poległych, część patriotyczna uroczystości przy Pomniku Pamięci
15:00 – Spektakl teatralny "Odwaga Młodych Serc"
16:00 – Obchody jubileuszu 30-lecia oddania do użytku budynku szkoły
historia budowy
podziękowania
okolicznościowe wystąpienia
część artystyczna
zwiedzanie okolicznościowych wystaw
"Spotkania po latach" - goście, absolwenci, nauczyciele
Szkolny festyn rodzinny
(2016-06-15)
Życie szkoły wierszem pisane
Cele konkursu:
popularyzacja zainteresowań twórczością poetycką
rozwijanie zdolności twórczych
rozbudzanie zainteresowań dotyczących historii regionu
promocja kultury języka polskiego.
1. Konkurs ma charakter otwarty, kierowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
2. Na konkurs należy przesłać zestaw złożony znie więcej niż 3 wierszy o tematyce dotyczącej życia szkoły, jej historii, wydarzeń z przeszłości lub współczesnych, wcześniej nie publikowanych, ani nienagradzanych w innych konkursach.
3. Każdy wiersz należy opisać według wzoru:
w prawym górnym rogu umieścić pseudonim autora
w osobnej, zaklejonej kopercie (również opatrzonej tym samym pseudonimem) należy podać:
imię i nazwisko autora
wiek autora
adres zamieszkania
adres szkoły (w przypadku dzieci i młodzieży)
numer telefonu
mail autora
4. Komisja powołana przez organizatora, oceniać będzie wiersze w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria – dzieci do lat 10
II kategoria – młodzież w wieku 11 – 15 lat
III kategoria – 16 i więcej lat.
5. Prace należy składać do 1 lutego 2016 r.
W bibliotece szkolnej Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie
w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. Z dopiskiem na kopercie "Konkurs poetycki" (Info: www.zaxon.pl/zspig 2016-01-18)
Święto niepodległości. W czasie apelu dokonano podsumowania wspaniałej akcji przygotowanej przez Samorząd Szkoły "tym, co swoich imion nie mają....". Nagrody dla indywidualnych zwycięzców zasponsorował ksiądz Grzegorz, natomiast dla wyróżnionych oddziałów Dyrektor Szkoły. Wśród nagrodzonych byli: Miczek Kinga, Kępowicz Mateusz, Agata Wardzała, Patrycja Armatys, Anna Mazur, Oliwia Mazur, Tomasz Mazur, Dominika Zegar, Natalia Zegar, Szymon Boruch, Łukasz Jeleń, Wiktoria Kusek, Marcinek, Patryk Ostrowski, Bartłomiej Antosz, Natalia Ruścińska, Szymon Stańczyk, Aleksandra Sarad, Mateusz Furmański, Patrycja Kmiecik, Wiktoria Kipias, Wiktoria Stepek, Emilia Wzorek, Paulina Jop, Aleksandra Zegar, Dominika Micek, Katarzyna Laska, Martyna Laska, Gabriela Antosz, Karolina Świdzińska, Mariola Plebanek, Edyta Prusak, Wiktoria Żaba, Sylwia Wawrzon, Karolina Drozd, Julia Mącior, Krzysztof Kepowicz.
Bardzo dziękujemy Opiekunom Samorządu za tę akcję.
(Info: www.zaxon.pl/zspig 2015-11-18)
Ślubowanie uczniów klas I SP. W dniu 28 października podczas uroczystej akademii przyjęto do grona uczniów naszej szkoły 42 PIERWSZOKLASISTÓW. Przed złożeniem przyrzeczenia oraz pasowaniem na ucznia Pierwszaki zaprezentowały nam swoje umiejętności. Pięknie recytowali wiersze, śpiewali i tańczyli. Ich występ został nagrodzony rzęsistymi brawami. Wszyscy zaproszeni goście, rodzice oraz koleżanki i koledzy z klas I-III byli zachwyceni. WITAMY WAS I ŻYCZYMY SAMYCH SUKCESÓW! A paniom wychowawczyniom: mgr Maryli Chwistek oraz mgr Edycie Piotrowskiej bardzo dziękujemy za zaproszenie na tę piękną uroczystość. (Info. www.zaxon.pl 2015-10-29)
Nagrody w konkursie plastycznym. W czwartek, 22 października w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Skrzyszowie odbyło się Święto Szkoły. W trakcie uroczystej akademii organizatorzy ogłosili wyniki gminnego konkursu plastycznego "Z Wadowic do Watykanu. Najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły". Naszą szkołę na uroczystości reprezentowały uczennice, które zdobyły wysokie lokaty w konkursie i otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Martynka Kępowicz, uczennica klasy IV b zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas IV-VI,
Agatka Wardzała, uczennica klasy II a zajęła III miejsce w kategorii klas I-III.
Uczennicom gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy ;-)
(Info. www.zaxon.pl/zspig 2015-10-24)
Łukasz Zegar – laureat ogólnopolskiego konkursu "Losy żołnierza...". W dniach od 11 do 13 czerwca 2015 r. uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Szynwałdzie wraz z nauczycielem historii panią Jolanta Krakowską uczestniczył w etapie centralnym XX Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy". Uczestnikami etapu centralnego byli uczniowie z 16 województw, którzy na etapie wojewódzkim zdobyli I i II miejsce. Łukasz Zegar był jednym z dwóch uczniów, którzy reprezentowali Województwo małopolskie, gdyż na etapie wojewódzkim zajął I miejsce. Zawody finałowe w Warszawie zostały rozegrane w pięciu konkurencjach: broń i barwa, eksponat muzealny, geografia militarna, zabytki i obiekty historyczne, historia oręża polskiego w sztuce. Zmagania konkursowe odbywały się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz w 2 Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu. Uroczysta gala podsumowująca odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 13 czerwca bieżącego roku. Wtedy to laureaci otrzymali Medale od Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz nagrody. W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości, m.in. podsekretarz stanu MON Maciej Jankowski. Uroczystość uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podczas kilkudniowego pobytu w Warszawie Łukasz brał udział w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza i odwiedził m.in. Łazienki Królewskie, Twierdzę Modlin i uczestniczył w prezentacji sprzętu saperskiego. Łukasz był jednym z najmłodszych uczestników konkursu /klasa V/ i doskonale poradził sobie z postawionymi przed nim konkurencjami finałowymi, uzyskując wysoką lokatę. Jest to bowiem uczeń niezwykle zdolny, bardzo chłonny wiedzy, czerpiący radość z jej zdobywania, odznaczający się wzorową postawą, Gratulujemy Łukaszowi dużego sukcesu, gratulujemy jego rodzicom, nauczycielom, wychowawcy. Jesteśmy dumni z ucznia – historyka, który rozsławił swoją szkołę, rodzinną miejscowość, gminę, powiat i województwo na ogólnopolskim forum. (Info. www.skrzyszow.pl 2015-06-21)
Szkolny Festyn Rodzinny. Tegoroczny już XIII Festyn Rodzinny zorganizowany przez Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przebiegał pod hasłem "Szkoła i Rodzina to Jedna Drużyna". W niedzielne popołudnie dzieci i rodzice na Festynie mieli zapewnione moc atrakcji. Występowały zespoły szkolne takie jak "Mali Szynwałdzianie", "Retro" były również pokazy judo. Swoje sztuczki zaprezentował również iluzjonista, były także konkursy smaczna kuchnia, zabawa oraz loteria. Festyn zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez wodzireja. (Zdjęcia z Festynu poniżej) (2015-06-03)
(filmy zrealizował Stanisław Podraza)
NASI UTALENTOWANI UCZNIOWIE!!! Każdy, kto w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca zrobi zakupy na terenie galerii handlowej Gemini, musi zarejestrować swój paragon u hostessy obok KFC.
Rejestrując paragon, zdobywają Państwo punkty dla siebie (I nagrody indywidualne :-))
Każdy paragon upoważnia również do oddania głosu na dowolną szkołę.
Nasza szkoła jest zarejestrowana jako: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. ARMII KRAJOWEJ w SZYNWAŁDZIE
Głos na szkołę można oddać samemu, w domu, klikając na stronę: www.goffline.com/gpt Następnie wybierając zakładkę RANKING SZKÓŁ oraz nazwę naszej szkoły.
W razie pytań proszę o podejście do szkolnej biblioteki. Panie chętnie udzielą pomocy w tej sprawie.
Każdy oddany głos na szkołę jest ważny i potrzebny. Im więcej głosów tym większa szansa, że nasze dzieci zostaną zaproszone na Przegląd.
Uczniowie biorąc udział w PREZENTACJI swoich talentów, zdobywają nagrody indywidualne i dla szkoły.
Bardzo prosimy osoby, które robią czasami zakupy na terenie Gemini, aby nie zlekceważyły tej akcji. Zagłosujcie na szkołę.
DZIĘKUJEMY!!!
(Info. www.zaxon.pl/zspig 2015-04-23)
Konkurs plastyczny. W dniu 12 marca 2015 roku podczas uroczystości Święta Patrona Szkoły w Ładnej rozstrzygnięty został konkurs plastyczny. Nasze uczennice pod opieką pani mgr Iwony Poręby uczestniczyły w tym ważnym wydarzeniu. (Info. www.zaxon.pl/zspig 2015-03-14)
Za swoje prace w kategorii klas IV - VI z naszej szkoły
I miejsce zdobyła Mariola Plebanek z klasy VIa
III miejsce Wiktoria Stepek z klasy IVb
W kategorii klas młodszych
III miejsce zajęła uczennica klasy Ia Oliwia Salamon
Turniej o Puchar Dyrektora ZSP w Woli Rzędzińskiej. Kolejny sukces uczniów naszej szkoły uczęszczających na zajęcia JUDO. W piątek odbył się kolejny turniej o Puchar Dyrektora ZSP w Woli Rzędzińskiej. W kategorii do 30 kg:
I miejsce zajęła uczennica klasy Ia Oliwia Mazur,
III miejsce ex aequo Adrian Nowak z klasy Ia i Fabian Tryba z klasy IIa.
Gratulacje dla uczniów i podziękowania dla Pani Trener. :-) (Info. www.zaxon.pl/zspig 2015-02-09)
![]() |
![]() |
Mikołajkowy Wolański Turniej Judo. Turniej odbył się 5 grudnia 2014 roku w ZSP w Woli Rzędzińskiej, w zawodach uczestniczyło 86 zawodników, którzy należą do Uczniowskiego Klubu Sportowego Wolania Wola Rzędzińska. Trenują oni w okolicznych miejscowościach, również w Szynwałdzie. Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie reprezentowało 19 zawodników, którzy brali udział w poszczególnych kategoriach wagowych, zwycięscy otrzymali medale, dyplomy oraz upominek od Świętego Mikołaja.
Zawodnicy z ZSPiG w Szynwałdzie zajęli następujące miejsca:
I Oliwia Mazur, Oskar Frączek, Szymon Stańczyk, Maciej Krakowski, Fabian Tryba i Bartłomiej Bednarski.
II Aleksandra Siemek, Jan Zegar, Krystian Zegar, Jakub Szczęch, Kamil Sarad, Damian Sarad i Jakub Bednarski.
III Weronika Klusek, Ania Antosz, Miłosz Zabawa, Adrian Nowak, Witold Poręba i Miłosz Wiśniewski. (fot. www.skrzyszow.pl 2014-12-09)
Przegląd pieśni żołnierskiej. W dniu 20 listopada 2014 r. o godzinie 9.00 w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej i Gimnazjum w Szynwałdzie odbył się "Przegląd Pieśni Żołnierskiej z okresu I i II Wojny Światowej". Impreza organizowana była pod honorowym patronatem: płk. Zdzisława Baszaka - Prezesa Honorowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie, pani Barbary Wiatr - Przedstawicielki Tarnowskich Rodzin Legionistów Józefa Piłsudskiego, Starosty Tarnowskiego i Wójta Gminy Skrzyszów. (info. www.zaxon.pl/zspig 2014-11-26)
Zachęcamy do wysłuchania zaproszenia, jakie do wszystkich skierowała Pani Stanisława Siemek - Dyrektor ZSPiG w Szynwałdzie.
Pisali o Nas
Jak wiatr po lesie nucili pieśń. W Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie odbył się Przegląd Pieśni Żołnierskiej z okresu I i II wojny światowej. Uczestniczyło w nim 16 zespołów wokalnych reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego oraz z województwa podkarpackiego.
Tegorocznymi laureatami zostali:
w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Piotra Skargi w Skrzyszowie
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Gródku
w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej
II miejsce – Gimnazjum w Skrzyszowie
II miejsce – Zespół Szkół w Radłowie
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsca nie przyznano
II miejsce – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu
III miejsce – Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.
– Zamysłem pomysłodawców i organizatorów przeglądu było podkreślenie znaczenia edukacyjnej, wychowawczej, patriotycznej roli pieśni w wychowaniu młodego pokolenia, a także integracja młodego pokolenia zrzeszonego w Szkolnych Klubach Historycznych im. Armii Krajowej. Wyśpiewując strofy żołnierskich pieśni z okresu I i II wojny światowej, uczniowie przybliżają pamięć o bohaterach tamtych czasów i oddają im szacunek i honor – zauważa Stanisława Siemek, dyrektor szkoły.
– Panie: Jolanta Krakowska, Anna Niemiec, Jolanta Szczęch, Ewelina Wójtowicz, Barbara Iwan - nauczyciele historii, języka polskiego, muzyki, opiekunowie Klubu Historycznego nie po raz pierwszy zaproponowali uczniom udział i przeżywanie tak wspaniałej lekcji historii – dodaje.
Idee spotkania docenili też goście, obecni na przeglądzie. Wśród nich byli m in. Barbara Wiatr, przedstawicielka Tarnowskich Rodzin Legionistów Józefa Piłsudskiego, Stanisława Wiatr-Partyka, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, długoletnia prezes Związku Sybiraków w Tarnowie, płk Zdzisław Baszak, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej, prezes Honorowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie, Ryszard Żądło, prezes ŚZŻ AK w Tarnowie, kierownika referatu kultury i promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Marcin Kiwior, wójt Gminy Skrzyszów, Bartłomiej Mącior, przewodniczącego Rady Gminy Skrzyszów poprzedniej kadencji. (info. tarnow.gosc.pl 2014-11-16)
Pożegnanie Gimnazjalistów. Uczniowie klas III Gimnazjum uroczyście pożegnali się ze szkołą w Szynwałdzie. Uczniowie, którzy uzyskali wysokie stopnie i uczestniczyli w konkursach, otrzymali dyplomy nagrody książkowe oraz odznaki złote, srebrne i niebieskie. Uroczystość ubogacił występ uczniów klas III przygotowany przez Wandę Półkoszek - Budzik, mgr Justynę Stańczyk oraz mgr Barbarę Iwan. (fot. www.zaxon.pl/zspig.pl 2014-06-26)
Zobacz wszystkie fotografie w Galerii ››
Bezpłatna wycieczka. W nagrodę za dobre wyniki tegorocznego sprawdzianu klasa VIa ze Szkoły w Szynwałdzie wyjedzie na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Uczniowie będą między innymi w Centrum Nauki Kopernik. Klasa uzyskała średnią 29,6 punktów, czyli lepsza od średniej w gminie która wyniosła 26,1 punktów natomiast średnia powiatowa to 25,1 punktów. Wycieczka jest organizowana w ramach programu wspierania uzdolnionej młodzieży z terenu Gminy Skrzyszów, który funkcjonuje od 2 lat. (fot. www.skrzyszow.pl, 2014-06-05)
XII Szkolny Festyn Rodzinny "Mama, Tata i Ja". W niedzielę 1 czerwca 2014 roku odbył się festyn rodzinny, na którym świętowano dzień matki, ojca oraz dziecka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie zaprezentowali ciekawy repertuar na wysokim poziomie artystycznym. Wystąpił również cyrk "Szok", w którego repertuarze znalazły się między innymi różnego rodzaju sztuczki, pokaz tresowanych gołębi psa oraz węża. Którego dzieci mogły trzymać osobiście na rękach. Były stoiska z obrazami namalowane przez dzieci, loteria fantowa w której główną nagrodą był rower oraz wiele atrakcyjnych nagród. Nie zabrakło także kiełbasek z grilla i innych słodyczy przede wszystkim dla dzieci. (2014-06-02)
Występy Szkolnych Zespołów dziecięcych
Cyrk "Szok"
Akordeoniści z naszej Szkoły
Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii "Szynwałd w obiektywie" - Galeria fotografii
Zdjęcia z występów zespołów dziecięcych ››
Zdjęcia z występów zespołów młodzieżowych ››
Zdjęcia z występów Cyrku "Szok" ››
Zdjęcia z losowania i różnych atrakcji ››
XII Szkolny Festyn Rodzinny "Mama, Tata i Ja". Festyn odbędzie się w niedzielę 1 czerwca przy szkole podstawowej od godziny 15:00 do 21:00. Organizatorem festynu jest Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. W programie jak zwykle bardzo wiele atrakcji i ciekawe konkursy, zabawy oraz poczęstunek. O godzinie 17:00 odbędzie się również koncert "Muzyka Sfer" jest to wyjątkowa kombinacja brzmienia gongów i mis dźwiękowych (nazywanych tybetańskimi) z muzyką elektroniczną. Bardzo serdecznie zapraszamy całe rodziny do wspólnej zabawy. (2014-05-25)
Uroczysta Gala Stypendialna. Nasze uczennice gimnazjalistki z klasy Ib Anna Siemek i Martyna Armatys brały udział w Gali Małopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Anna Siemek otrzymała Certyfikat za wysokie osiągnięcia w nauce zajmując 5 miejsce w ogólnej klasyfikacji. Gala odbyła się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie 12 czerwca 2014 roku. W roku szkolnym 2013/14 stypendystami Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości byli również Michał Kozioł i Kacper Krakowski za osiągnięcia w konkursach historycznych. Uczestnicy gali otrzymali upominki, z uczniami byli pani Stanisławą Siemek – dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie oraz pani Jolanta Krakowska – nauczycielka historii. (fot. www.zaxon.pl/zspig.pl 2014-06-15)
Czysta Małopolska. Czysta Polska. Projekt "Czysta Małopolska. Czysta Polska" – w projekcie brały udział dzieci i młodzież szkolna. Uczniowie wykonywali prace w 3 kategoriach, 1 - praca plastyczna "Jak segregować odpady", 2 – praca techniczna "Eko-budowla", 3 - Stroje z materiałów papierowych i foliowych "EKO – MODA". Uczestnicy projektu włożyli dużo trudu i poświęcili swój czas na wykonanie ciekawych i starannie wykonanych prac. Konkurs został rozstrzygnięty na początku kwietnia a jego uczestnicy otrzymali nagrody od sponsorów.
Wyniki konkursu
Kategoria 1- prace plastyczne "Jak segregować odpady", Nagrody i wyróżnienia
(klasy 0 – III)
I miejsce – Kacper Fiałkowski kl. Ia
II miejsce – Kinga Miczek kl. IIIa
III miejsce – Jakub Przeniosło kl. IIIb
Klasy IV – VI
I miejsce - Sylwia Wawrzon kl. VIa
II miejsce – Zuzanna Mącior, Weronika Boruch kl. IVa
III miejsce – Mateusz Kępowicz, Dawid Zegar kl. Vb
Gimnazjum
I miejsce – Natalia Regiec, Renata Plebanek kl.Ib
II miejsce – Weronika Ciurej, Julia Fydryk kl. IIb
Kategoria 2 - Prace techniczne "Eko-budowla"
I miejsce ex aequo Bańdur Weronika, Daria Wątroba, Weronika Staniec, Martyna Siemek – kl.0a
oraz Oskar Frączek kl.Ia
II miejsce – Martyna Mącior, Eliza Zegar, Jakub Bednarski kl. IIa
III miejsce – Paweł Matraj, Kamil Kusek, Dawid Miczek, Arkadiusz Wątroba kl. Vb
Wyróżnienia
Tomasz Nalepka kl. Ib
Sylwia Wawrzon kl. VIa
Melania Boda, Kinga Miczek kl. IIIa
Kategoria 3 -Stroje z materiałów papierowych i foliowych: "EKO - MODA"
I miejsce ex aequo: Magdalena Pędrak – kl. IIa, Julia Mącior, Kacper Mącior, Wiktoria Żaba, Karolina Drozd, Kamila Postawa – kl. VIa, Monika Mądel i Aleksandra Bernaś kl. IIb gimnazjum
Wyróżnienie
Kacper Fiałkowski Ia
Sponsorzy i fundatorzy nagród, przedstawiciel firmy ARGO – FILM, Firma Mądel TRANS, MPGK Tarnów, Jan Buras przedstawiciel firmy, Usługi Transportowe - Wywóz Nieczystości i Selektywna Zbiórka Śmieci Skrzyszów. (fot. www.zaxon.pl/zspig 2014-04)
Zobacz więcej zdjęć w galerii Szkoły Czysta Małopolska - projekt. Eko-moda ››
{gallerya width=320 height=213}/foto14/konkwiel.jpg{/gallerya} |
Konkurs Kuratoryjny "Wielcy Polacy – zasłużeni dla niepodległości Polski". Uczennice naszej szkoły Julia Mącior klasa VIa oraz Aleksandra Jacher klasa Va dostały się do grona 100 finalistów wojewódzkiego kuratoryjnego konkursu. Na etapie szkolnym wzięło udział 781 uczniów ze szkół podstawowych województwa małopolskiego a w rejonowym 255 uczniów. Do kolejnych etapów konkursu przygotowywała je pani Jolanta Krakowska nauczycielka historii. Konkurs zorganizowało Gimnazjum nr 16 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie, na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty. Wręczenie nagród nastąpiło 24 marca 2014 roku, patronat honorowy objął Bogdan Klich – Senator RP oraz Marek Sowa – Marszałek Województwa małopolskiego. (fot. zaxon.pl/zspig 2014-03-27)
Jasełka. Jak co roku w okresie bożonarodzeniowym grupa teatralna "Na chwilę" wystąpiła z przygotowanym pod kierunkiem pana Marka Stańczyka, pani Beaty Mazur, pani Barbary Stańczyk oraz pani Eweliny Wójtowicz spektaklem "Jasełka". Jak zwykle perfekcyjnie przygotowany występ zachwycał nas wspaniałą grą aktorską, dopracowaną w każdym szczególe scenografią, wspaniałymi, barwnymi strojami przygotowanymi pod czujnym okiem autora scenariusza i reżysera spektaklu pana Marka Stańczyka. Grono debiutantów na scenie spisało się rewelacyjnie. Mimo że wystąpili po raz pierwszy, wykazali się odwagą i precyzją w tym przedsięwzięciu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu uczeń klasy IIa SP Szymon Stańczyk, który odnalazł swoje miejsce na scenie wśród dużo starszych kolegów i poprowadził nas przez cały spektakl. Gratulujemy zarówno opiekunom, jak i aktorom, których praca zasługuje na wyróżnienie. Spektakl został przedstawiony podczas jubileuszowej X Biesiady Honorowych Przyjaciół Szkoły, która odbyła się 25 stycznia oraz podczas Dnia Seniora, którego gospodarzem był wójt gminy Skrzyszów pan Marcin Kiwior. Spotkanie to miało miejsce w dniu 26 stycznia w szkole w Szynwałdzie. (Informacja: www.zaxon.pl/zspig 2014-01-28)
Jasełka Bożonarodzeniowe w Szkole Podstawowej w Szynwałdzie. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Woli Rzędzińskiej zaprezentowali jasełka. W przedstawieniu brało dwóch uczniów naszej szkoły Paweł Łazarek i Mateusz Prokop. Zaskoczyli oni wszystkich obecnych humorystycznymi tekstami, bardzo dobrym wykonaniem oraz własnoręcznie wykonanymi rekwizytami. (fot. www.zaxon.pl/zspig 2014-01-22)
"Transplantacja wiedza w pigułce". 22 stycznia zakończył się ponadregionalny konkurs, jego pierwszą edycję zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie. W konkursie wzięło udział 110 uczestników z 58 szkół, 58 uczniów szkól gimnazjalnych i 52 ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie I klas gimnazjalnych, przygotowali oni prezentację multimedialną i wzięli udział w teście o wiedzy na temat transplantacji. Nasi uczniowie, prezentując wysoki poziom, zajęli dwa pierwsze miejsca:
I – Paweł Stańczyk (klasa Ia)
II – Martyna Armatys (klasa Ib)
Rozstrzygnięcie II edycji konkursu "Eko Święta 2013". Konkurs zorganizowało Centrum Handlowe MAX w Tarnowie. Na konkurs trzeba było wykonać ozdoby świąteczne z surowców wtórnych, uczestnikami byli uczniowie klas od I do VI szkoły podstawowej. Na prace można było głosować przez internet. Nasza szkoła osiągnęła duży sukces, zdobywając 3 pierwsze miejsca i jedno wyróżnienie.
Zwycięscy konkursu
I - Dominika Zegar, uczennica klasy IIIa
II - Tymoteusz Miczek, uczeń klasy IIa
III - Ola Siemek uczennica klasy IIIb
Wyróżnienie - Sylwia Wawrzon z klasy VIa
I - Dominika Zegar, uczennica klasy IIIa |
II - Tymoteusz Miczek, uczeń klasy IIa |
III - Ola Siemek uczennica klasy IIIb |
Wyróżnienie - Sylwia Wawrzon z klasy VIa |
(fot.www.chmax.com.pl 2013-12-16)
Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Niezależnej Drugiego Obiegu - "Między wierszami wiersze". Organizatorem konkursu była Biblioteka Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Skrzyszowie. Konkurs odbył się 5 grudnia, była to już jego VI edycja, w którym uczestniczyło 12 uczniów z całej gminy. W tym roku uczniowie prezentowali poezję niezależną drugiego obiegu z lat 1976-1989. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności recytatorskich. Uczennice z naszej szkoły w kategorii Gimnazja zdobyły: I miejsce – Karolina Lebryk i II miejsce Karolina Kozioł. Jury w składzie pani L. Lasko – GCKiB w Skrzyszowie, pani M. Rzegocka – SP w Ładnej, pani E. Adamska – ZSP nr 1 i G w Skrzyszowie, wyłoniło zwycięzców i przyznało 2 wyróżnienia następującym uczniom:
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Gabriela Kądziołka – SP w Łękawicy
II miejsce – Aleksandra Ciurej – ZSPnr1i G w Skrzyszowie
III miejsce – Oskar Młyński – SP w Ładnej
Wyróżnienie – Natalia Wojtal – ZSPnr1iG w Skrzyszowie
W kategorii gimnazjów:
I – miejsce – Karolina Lebryk – ZSPiG w Szynwałdzie
II – miejsce – Karolina Kozioł – ZSPiG w Szynwałdzie
III – miejsce – Natalia Prokop – ZSPnr1iG w Skrzyszowie
Wyróżnienie – Aleksandra Marian – ZSPnr1iG w Skrzyszowie
(fot. www.szkola-skrzyszow.okay.pl 2013-12-12)
II edycja konkursu "Eko Święta 2013". Konkurs zorganizowało Centrum Handlowe MAX w Tarnowie, są to ozdoby świąteczne wykonane z surowców wtórnych, uczniów klas od I do VI szkoły podstawowej. Na prace można głosować przez internet na stronie www.chmax.com.pl ››. Z naszej szkoły w konkursie biorą udział następujący uczniowie: Ola praca 13, Norbert praca 38, Kinga praca 39, Dominika praca 41, Sylwia praca 44, Tymoteusz praca 46. do wygrania w konkursie są tablety multimedialne, pendrajwy, paczki słodkości z Cukierni Kudelski. Serdecznie zapraszamy do głosowania na prace naszych uczniów ze Szkoły Podstawowej. (fot.www.chmax.com.pl 2013-12-12)
Wyniki konkursu plastycznego na projekt postaci - maskotki "MILUŚ Z MILA" rozstrzygnięty. Uczennica Zespołu Szkół Podstawowych nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie Kinga Miczek zdobyła III miejsce i w nagrodę otrzymała mp3. Kolejne dwie uczestniczki konkursu z naszej szkoły otrzymały wyróżnienia i nagrody pocieszenia, a były to Dominika Zegar i Natalia Ruścińska. Organizatorem konkursu był tygodnik "Miasto i Ludzie". (foto: tygodnik "Miasto i Ludzie" 2013-11-26)
Święto patrona Szkoły imienia Armii Krajowej. 21 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie odbyło się święto patrona szkoły – Armii Krajowej. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele Parafialnym w Szynwałdzie, na której piękne kazanie patriotyczne wygłosił ks. Andrzej Seidler. Przed pomnikiem Poległych za Ojczyznę odbył się apel poległych i zostały złożone wiązanki kwiatów. A w szkole odbyła się uroczysta akademia, w której brały udział dzieci ze szkoły. Na uroczystości zostali zaproszeni między innymi pułkownik Zdzisław Baszak - ostatni oficer XVI Pułku Piechoty, córka legionisty Franciszka Kruszyny, obrońcy Lwowa, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej. (2013-06-22)
Wysłuchaj wypowiedzi dla radia RDN Małopolska pani dyrektor szkoły podstawowej Stanisławy Siemek, Barbary Wiatr, wójta Gminy Skrzyszów, uczniów, rodziców, nauczycielek historii pani Anny Niemiec i Jolanty Krakowskiej ››.
Zobacz więcej zdjęć w Galerii - "Szynwałd w obiektywie" - Galeria fotografii
|
|
|
|
Akademia i część artystyczna w Szkole
Akademia i część artystyczna w Szkole
Zobacz więcej filmów w kanale - SzynwałdTV na YouTube ››
XIII Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych. 24-25 maja 2013 roku w Krakowie odbyły się XIII Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych. W tegorocznej edycji udział wzięło 21 grup teatralnych. Grupa teatralna "OD NOWA", działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprezentowała spektakl w reżyserii Marka Stańczyka "Sądny Dzień", który Jury przeglądu wyróżniło III nagrodą. Członkowie komisji konkursowej podkreślali bardzo wysoki poziom obejrzanych spektakli, co daje nam jeszcze większą satysfakcję z odniesionego sukcesu. (info. www.gcb-skrzyszow.pl 2013-06-18)
Konkurs "Dorośli nie palcie przy mnie". Sukces Zuzanny Mącior z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie w konkursie na pracę plastyczną pod hasłem "Dorośli nie palcie przy mnie" oraz na antytytoniową ulotkę informacyjną dla młodzieży. Zuzanna Mącior zdobyła 1 miejsce w kategorii praca plastyczna dla uczniów z klas I-III szkół podstawowych, w konkursie na ulotkę brała udział młodzież ze szkół gimnazjalnych. Konkurs został ogłoszony z okazji "Światowego Dnia bez Tytoniu" obchodzonego 31 maja, konkurs zorganizował Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie. Laureaci konkursów otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy dyplomy.
Laureaci konkursu plastycznego
1. miejsce – Zuzana Mącior, Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie
2. miejsce – Emilia Szachajew, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Koszycach Małych
miejsce – Jan Cygan, Publiczna Szkoła Podstawowa w Jodłówce Wałkach
3. miejsce – Oliwia Pach, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie
Laureaci konkursu na ulotkę
1. miejsce – Wioletta Nędza, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie
2. miejsce – Karolina Pikus, Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Ryglicach
3. miejsce – Justyna Wójcik, Zespół Szkól w Szerzynach
(2013-06-01)
XI Szkolny Festyn Rodzinny. W niedzielę 26 maja odbył się festyn szkolny zorganizowany przez Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. Dzieci ze szkoły zabawiały dorosłych swoimi licznymi występami artystycznymi. Przybyli goście bawili się szczególnie przy występach kabaretowych młodzieży. Były smaczne posiłki, a dzieci mogły się bawić na zjeżdżalni, przejechać bryczką i pomalować twarze. Był również koncert Doroty Osińskiej, której piosenki bardzo spodobały się słuchaczom i zostały nagrodzone owacjami na stojąco. Za nabyte cegiełki goście brali udział w losowaniu atrakcyjnych nagród rzeczowych i różnych bonów na zakupy, ufundowanych przez sponsorów.(2013-05-27)
Królowa śmieszka
Zespoły "Retro" - Dziecięcy Zespół Taneczny - Piosenka "Zuzia lala nieduża"
Skecze: - Wykłady z WF - Parodia lekcji szkolnych
Zobacz więcej zdjęć z Festynu w Galerii Fotografii ››
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
I Międzyszkolny Konkurs Chemiczny "Z CHEMIĄ NA TY" w Gimnazjum w Szynwałdzie. W dniu 29 kwietnia 2013 r. w Gimnazjum w Szynwałdzie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Chemiczny "Z chemią na Ty". Konkurs zainicjowano i przeprowadzono przy współudziale uczelni wyższej - Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdyż to właśnie pracownicy naukowi uczelni przygotowali zadania konkursowe, a przebieg Konkursu zaszczyciła swą obecnością i rangę Konkursu podniosła pani dr inż. Ewa Pecka. Patronat honorowy nad Konkursem objął Wójt Gminy Skrzyszów – mgr inż. Marcin Kiwior.
Celem konkursu w zamyśle organizatorów – pani mgr Agnieszki Korus – nauczyciela chemii w Gimnazjum w Szynwałdzie / i w Pogórskiej Woli / było:
1. Rozbudzanie zainteresowania naukami ścisłymi;
2. Wsparcie procesu dydaktycznego Szkół Gimnazjalnych Gminy Skrzyszów;
3. Rozwijanie aktywnych postaw młodzieży- postaw twórczych, pobudzających zdolności i umiejętności myślenia twórczego;
4. Wdrażanie uczniów do stosowania wybranych metod i technik rozwiązywania problemów;
5. Inspirowanie gimnazjalistów do aktywnego sposobu uzyskiwania informacji, uczenie umiejętności ich selekcji i analizy;
6. Ukierunkowanie młodzieży do wyboru właściwej drogi dalszego kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych;
7. Doskonalenie umiejętności obserwacji i formułowania wniosków;
8. Poszerzanie wiedzy i dokonywanie samooceny swoich możliwości.
W konkursie wystartowało 22 uczniów klas II i III gimnazjum z następujących szkół:
- Gimnazjum w Skrzyszowie
- Gimnazjum w Pogórskiej Woli
- Gimnazjum w Lisiej Górze
- Gimnazjum w Lubczy
- Gimnazjum w Szynwałdzie.
Konkurs składał się z dwóch etapów:
Etap I – teoretyczny (pytania testowe i zadania otwarte), obejmujący cały program nauczania chemii w klasie I i II i III gimnazjum
Etap II – doświadczalny – uczestnicy w oparciu o instrukcje wykonali proste doświadczenia po wcześniejszym ich wylosowaniu, dokonując wyboru sprzętu, szkła, dokonując opisu i podania wniosków z przeprowadzonych eksperymentów.
Po bardzo wyrównanym, przebiegającym na wysokim poziomie i nieprzewidywalnym współzawodnictwie, po obu etapach i dogrywkach wyłoniła się 6 – osobowa grupa laureatów Konkursu.
I miejsce zajął uczeń Gimnazjum w Skrzyszowie – TOMASZ POCHROŃ
II miejsce zajęła uczennica Gimnazjum w Szynwałdzie – AGNIESZKA ZEGAR
III miejsce zajęła uczennica Gimnazjum w Lisiej Górze – KATARZYNA KLIMEK
IV miejsce – uczeń Gimnazjum w Skrzyszowie – MACIEJ KUTA
V miejsce – uczeń Gimnazjum w Skrzyszowie – DOMINIK HOIM
VI miejsce – uczennica Gimnazjum w Skrzyszowie – ALEKSANDRA CHRUPEK
Jak podkreślali w swych wystąpieniach: pan Wójt Gminy Skrzyszów, pani dr. inż. Ewa Pecka, pani dyrektor Gimnazjum w Szynwałdzie – mgr Stanisława Siemek – chemia to jeden z najtrudniejszych szkolnych przedmiotów, ale dla uczniów nią zafascynowanych może to być wspaniała naukowa, poznawcza przygoda i przepustka do naukowej i zawodowej przyszłości. A w I Międzyszkolnym Konkursie Chemicznym "Z chemią na TY" w Szynwałdzie uczestniczyli sami najlepsi z najlepszych – zdolni, twórczy, pracowici uczniowie przygotowywani przez swych wspaniałych nauczycieli. Wszystkim uczestnikom Konkursu – uczniom i nauczycielom należą się wielkie wyrazy uznania i podziękowania, a laureatom – najwyższe gratulacje. Organizatorzy – Gimnazjum w Szynwałdzie – zapraszają do konkursowych zmagań za rok! (Informacja: Gmina Skrzyszów 2013-05-06)
W grudniu 2012 roku dobiegł końca I Małopolski Konkurs "HOSPICJUM – czas nadziei i miłości...", którego organizatorami byli: Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie, Prezes Fundacji "Kromka Chleba" w Tarnowie, Dyrektor Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Celem Konkursu było upowszechnienie wśród młodych ludzi zarówno wiedzy o założeniach jak i funkcjonowaniu opieki hospicyjnej oraz uwrażliwienie młodych i dorosłych na cierpienie osób nieuleczalnie chorych. Konkurs miał również włączyć się w kampanię na rzecz budowy hospicjum w Tarnowie. Do konkursu zgłosiło się 481 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Uczestnicy mieli do wyboru 2 rodzaje prac: prace plastyczne, prace literackie. Niepodważalnym sukcesem uczniów naszej szkoły stał się fakt WYRÓŻNIENIA, bo tylko takie kategorie nagród funkcjonowały w konkursie, aż 6 prac literackich uczniów z Szynwałdu. Na uroczystej Gali podsumowania Konkursu w dniu 30 stycznia 2013 roku w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie z rąk Ks. Biskupa Andrzeja Jeża – Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej, Pana Aleksandra Palczewskiego – Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Pani Prezydent Tarnowa Wyróżnienia i Nagrody otrzymały:
Justyna Niemiec – IIIa Gimnazjum
Olga Stańczyk – IIIa Gimnazjum
Agnieszka Zegar - IIIa Gimnazjum
Sylwia Zegar – IIIb Gimnazjum
Weronika Plebanek - IIIb Gimnazjum
Wiktoria Żaba – Va
Wielkie gratulacje należą się uczennicom, gratulacje i słowa podziękowań skierować należy do nauczycieli języka polskiego przygotowujących uczniów do Konkursu: pani mgr Bożeny Iwan 5 nagrodzonych uczennic, pani mgr Agnieszki Guzy jedna, najmłodsza nagrodzona. W słowach Księdza Biskupa, Pana Kuratora skierowanych do uczniów i nauczycieli tkwił wielki szacunek i uznanie za zainteresowanie młodzieży tym ważnym i trudnym tematem oraz za uruchomienie szczególnej wrażliwości, którą odzwierciedlały prace konkursowe. Zacni Goście szczerze gratulowali naszej szkole tak dużego sukcesu (najliczniejsza nagrodzona grupa uczniów), a jeszcze bardziej tego, że jesteśmy otwarci na drugiego człowieka, gotowi nieść Mu pomoc, wspierać Go w ciężkich chwilach choroby i umierania, że mamy otwarte i współczujące serca. Sukces naszej szkoły w Konkursie o takiej tematyce współgra doskonale z tym, co robią na przestrzeni kilku ostatnich lat uczniowie – wolontariusze realizujący Małopolski Projekt "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia". Uczniowie, nauczyciele Zespołu Szkoły podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie rozumieją, "czują" ideę pomocy bliźniemu, utożsamiają się z nią i pięknie wprowadzają w czyn, zobacz więcej zdjęć w Galerii ›› (Informacja i fot. www.zaxon.pl/zspig 2013-02-06)
I Gminny Konkurs Historyczny dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pod hasłem: "Gmina Skrzyszów moja mała ojczyzna - od dziejów najdawniejszych do 1795 roku"
W dniu 31.01.2013 roku w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy w obecności samorządowych władz lokalnych i dyrektorów szkół obył się I Gminny Konkurs Historyczny dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pod hasłem: "Gmina Skrzyszów moja mała ojczyzna - od dziejów najdawniejszych do 1795 roku". Konkurs ten został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa małopolskiego, Starostę Powiatu Tarnowskiego oraz Wójta Gminy Skrzyszów. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, więzi emocjonalnych z małą ojczyzną oraz integracja młodzieży szkół z terenu Gminy Skrzyszów. Konkurs przeprowadzony był w trzech obszarach:
1. Konkurs historyczny - tematyka konkursu obejmowała dzieje polityczne, gospodarcze i kulturalne naszej gminy od powstania poszczególnych miejscowości w gminie Skrzyszów do chwili utraty niepodległości w XVIII w. Konkurs historyczny miał charakter testu, a w finale uczestnicy odpowiadali ustnie na pytania komisji konkursowej. Pytania testu i finału zostały przygotowane na podstawie publikacji A. Niedojadło, G. Kubacki "Dzieje Gminy Skrzyszów".
2. Konkurs literacki – praca pisemna – "Legenda o gminie Skrzyszów". Zadaniem uczniów było stworzyć tekst legendy związany z gminą Skrzyszów lub z miejscowościami należącymi do tego regionu.
3. Konkurs fotograficzny – "Pamiątka po prababci, pamiątka po pradziadku". Rodzinne pamiątki miały stać się inspiracją do odkrywania ciekawych historii łączących pokolenia. Uczniowie mieli za zadanie sfotografować wybraną pamiątkę i opisać jej historię. Nagrodą główną w Konkursie Historycznym z wiedzy o gminie był wyjazd do Brukseli zwycięzcy wraz z opiekunem, a dla laureatów konkursu literackiego i fotograficznego przygotowano nagrody rzeczowe. W konkursie historycznym udział wzięło 15 uczniów, do finału zakwalifikowało się 6 uczniów: Siemek Anna, Magdziarczyk Szymon, Chmiel Jakub, Grela Dominik, Jasiak Mikołaj, Wzorek Mateusz. Zwycięzcą konkursu została Anna Siemek uczennica ZSP nr 1 i G w Szynwałdzie, II miejsce zajął Jakub Chmiel uczeń ZSP nr 1 i G w Skrzyszowie, a III Mikołaj Jasiak również ZSP nr 1 i G w Skrzyszowie.
W nagrodę zwycięzca konkursu historycznego weźmie udział wraz z opiekunem w wyjeździe do Brukseli ufundowanym przez europosła Pana Bogusława Sonika. Wiedzę uczestników konkursu historycznego sprawdzała i oceniała komisja w składzie: Pan Andrzej Niedojadło – dr. nauk humanistycznych, współautor książki "Dzieje Gminy Skrzyszów", Pan Grzegorz Kubacki - współautor książki "Dzieje Gminy Skrzyszów", Pan Maciej Małozięć- członek Zarządu Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Pan Eugeniusz Dąbrowski - działacz gminny w zakresie profilaktyki. (2013-02-03)
W konkursie literackim Legenda o gminie Skrzyszów nagrodzono następujące osoby:
I miejsce
- Marta Wijas – ZSPnr 1iG w Skrzyszowie
- Krzysztof Kępowicz - ZSPiG w Szynwałdzie
II miejsce
- Wiktoria Sobarnia - SP nr. 2 w Skrzyszowie
- Mateusz Chwistek SP w Łękawicy
III miejsce
- Szymon Wzorek - ZSPiG w Szynwałdzie
Prace literackie oceniała komisja w składzie: Pani Anna Serek, Pani Maria Zygadło – Pawłowska. W konkursie fotograficznym "Pamiątka po prababci, pamiątka po pradziadku" nagrodzono:
I miejsce
- Gabriela Kądziołka - SP w Łękawicy
- Łucja Matug - ZSPnr 1iG w Skrzyszowie
II miejsce
- Mateusz Wzorek - SP w Łękawicy
- Aleksandra Hoim - ZSPnr 1iG w Skrzyszowie
Pomysłodawcą konkursu była Pani Renata Baka, współorganizatorami Pani Bernadeta Krajewska i Pani Elżbieta Onik. (Informacja i fot: Gmina Skrzyszów 2013-02-03)
Medale dla nauczycieli. W czwartek, 22 listopada 2012 roku w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura Urzędu w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom oświaty. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski – przyznał MEDALE ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ W OŚWIACIE nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie:
1. Mgr Małgorzata Wójtowicz – MEDAL ZŁOTY
2. P. Janina Czarnik – MEDAL ZŁOTY
3. Mgr Beata Mazur – MEDAL SREBRNY
4. Mgr Zofia Skruch – MEDAL SREBRNY
5. Mgr Jolanta Krakowska – MEDAL SREBRNY
6. Mgr Maria Chwistek – MEDAL SREBRNY
7. Mgr Anna Niemiec – MEDAL SREBRNY
2. P. Janina Czarnik – MEDAL ZŁOTY
3. Mgr Beata Mazur – MEDAL SREBRNY
4. Mgr Zofia Skruch – MEDAL SREBRNY
5. Mgr Jolanta Krakowska – MEDAL SREBRNY
6. Mgr Maria Chwistek – MEDAL SREBRNY
7. Mgr Anna Niemiec – MEDAL SREBRNY
MEDALE ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ – wręczał Wojewoda Małopolski i Małopolski Kurator Oświaty. Medal Za Długoletnią Służbę został ustanowiony ustawą z dnia 8 stycznia 1938 roku. Dzielił się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Medal nadawali właściwi ministrowie lub inne naczelne organy władzy państwowej. Prawo do medalu uzyskiwało się z tytułu pracy w służbie Państwa lub instytucji publicznoprawnych. Po 10 latach służby pełnionej po 11 listopada 1918 roku uzyskiwało się brązowy medal, po 20 latach – srebrny, a po 30 latach miał być przyznawany medal złoty, do czego nie doszło z powodu wybuchu II wojny światowej. Odznaczenie zostało odnowione w 2007 roku jako Medal za Długoletnią Służbę, zmieniając pisownię słowa "za" z dużej litery na małą. Medal ustanowiono ustawą z dnia 14 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach. Zgodnie z treścią wyżej wymienionej ustawy "Medal za Długoletnią Służbę" przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa". Pomiędzy odznaczeniami z dwóch różnych okresów nie wyróżnia się znaczących zmian w wyglądzie. Odznaką Medalu za Długoletnią Służbę jest okrągły medal o średnicy 35 mm, w pierwszym stopniu złocony i oksydowany, w drugim stopniu srebrzony i oksydowany, a w trzecim stopniu patynowany na brązowo. W środku znajduje się wypukły wizerunek orła państwowego w koronie otoczony stylizowanymi kłosami zboża. W części środkowej i dolnej, na obrzeżu znajduje się napis "ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ". Rewers medalu składa się z wypukłej liczby rzymskiej "XXX" w pierwszym stopniu, "XX" w drugim stopniu oraz "X" w trzecim stopniu. Poniżej umiejscowiona jest gałązka wawrzynu. (Informacja: www. zaxon.pl/zspig 2012-12-05)
Certyfikat CIVIS ET PATRIA dla Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej. W piątek, 16 listopada 2012 roku na zaproszenie Wojewody Małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego, Małopolskiego Kuratora Oświaty przedstawiciele Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie uczestniczyli w uroczystej Gali podsumowania Programu "Kultura Pamięci – Tożsamość Małopolski" oraz wręczenia prestiżowych Certfikatów – CIVIS ET PATRIA. Odznaczenie CIVIS ET PATRIA jest wręczane szkołom i gminom nagrodzonym w ramach małopolskiego projektu "Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna". Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przystąpił w biegłym roku szkolnym do III edycji powyższego projektu realizując cały zespół działań pod wspólnym hasłem "Patrząc w przyszłość, pamiętajmy o przeszłości". Zamierzeniem szkolnego projektu Patrząc w przyszłość, pamiętajmy o przeszłości, było zapoznanie z historią regionu, jego walorami, jak również ukazanie związków przeszłości z teraźniejszością poprzez indywidualne doświadczenia, praktyczne działania i emocjonalne przeżywanie. Opiekunowie projektu i jego uczestnicy koncentrowali się na przygotowaniu uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym naszego regionu, w myśl słów Stanisława Staszica Być narodowi użytecznym, to nasza powinność. Większość podjętych działań była kontynuacją zadań już wcześniej realizowanych, do nich, jako szkoła dołączyliśmy ciekawe, pasjonujące uczniów pomysły, które pozwoliły osiągnąć zamierzone cele edukacyjne i wychowawcze.
Kapituła małopolskiego projektu "Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna" przy Kuratorium Oświaty w Krakowie uznała i doceniła pracę Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie i decyzją z sierpnia bieżącego roku uznała nas za laureata tego projektu. Znaleźliśmy się w zacnym gronie 25 szkół z całego województwa małopolskiego / wśród 5 z powiatu tarnowskiego, jedyni w naszej gminie / zaproszonym na uroczystą Galę w dniu 16 listopada 2012 roku Certyfikaty CIVIS ET PATRIA wręczał Małopolski Kurator Oświaty – pan Aleksander Palczewski w Auli klasztoru OO. Bernardynów u stóp wzgórza wawelskiego w Krakowie. W czasie tej pięknej uroczystości mieliśmy możliwość zaznajomienia się z wieloma prezentacjami obrazującymi dokonania regionu małopolskiego w dziedzinie zachowania dziedzictwa, kultury i tożsamości naszej małej ojczyzny. Wysłuchaliśmy wzruszającego koncertu chóru I LO w Krakowie im. Bartłomieja Nowodworskiego, z wielkimi emocjami zapoznaliśmy się ze świadectwem córki przedwojennego "granatowego policjanta" – żołnierza konspiracji, człowieka ratującego Żydów z krakowskiego getta, obejrzeliśmy występ grupy rekonstrukcyjnej "Policja II RP". Korzystając z tego, że znajdowaliśmy się w samym centrum Krakowa, tuż przy Wawelu – odwiedziliśmy królewskie wzgórze: Katedrę Wawelską, kryptę, gdzie spoczywa ś.p. prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz ciało Marszałka – Józefa Piłsudskiego. Pomimo tego, że to był wyjątkowo chłodny, mglisty, listopadowy dzień – dla dyrekcji szkoły, nauczycieli i naszych uczniów pozostanie w pamięci jako radosny i dający powód do dumy! (Informacja i foto: www. zaxon.pl/zspig 2012-11-22)
"Stacja NIEBO - III Piknik Muzyczny". W niedzielę 29 lipca 2012 roku o godzinie 15:00 w parafii NMP Szkapleżnej w Szynwałdzie odbył się już trzeci piknik muzyczny "Stacja NIEBO". Na pikniku wystąpiły parafialne zespoły "Fiat – zawsze jestem na tak", scholka dziecięca, "Nieletni" oraz kabaret "Szynwałd". Był również konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami - "Mój przyjaciel z nieba". Odbyło się również losowanie atrakcyjnych nagród i licytacja przedmiotów ofiarowanych na aukcję. Zobacz więcej filmów na SzynwałdTV w YouTube ›› (2012-08-01)
Kabaret "Szynwałd"
Zobacz foto i wideo reportaż z X JUBILEUSZOWEGO SZKOLNEGO FESTYNU RODZINNEGO zorganizowanego przez Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. Festyn odbył się w niedzielę 3 czerwca 2012 roku, zobacz wszystkie zdjęcia w galerii ›› (2012-06-04)
Mecz drużyn rodzinnych
Dziecięcy zespół szkolny
Zespół "Retro"
Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii z X JUBILEUSZOWEGO SZKOLNEGO FESTYNU RODZINNEGO ›› | |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Konkurs "Mistrz Matematyki I – III" odbył się 19 kwietnia w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej i Gimnazjum w Szynwałdzie. W konkursie brały udział klasy podstawowe od I – III, organizatorami były pani Maria Chwistek i pani Lucyna Stec. W pierwszym etapie zostało wybranych po trzech najlepszych uczniów z każdej z klas od I do III a do drugiego etapu przystąpiło 18 najlepszych uczniów. Dla uczniów z poszczególnych klas przygotowano zadania, które trzeba było rozwiązać w ciągu 45 minut. W składzie zespołu oceniającego prace były panie, mgr Lucyna Hajduk, mgr Barbara Wiech, mgr D. Gębica oraz mgr Edyta Górka. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki i wyrównany poziom wiedzy i dlatego uczniowie musieli rozwiązać dodatkowe zadania, aby można było wyłonić zwycięzców. "Mistrzem Matematyki" klasy I została Kinga Miczek z klasy Ia, "Mistrzem Matematyki" klasy II została Małgorzata Plebanek z klasy IIa, "Mistrze Matematyki" klasy III został Szymon Magdziarczyk z klasy IIIa. (fot. www.skrzyszow.pl 2012-04-25)
|
|
|
Koncert zespołu "Dzień Dobry". W niedzielę 15 kwietnia odbył się koncert zespołu "Dzień Dobry" w Szkole Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. Zespół zaprezentował utwory Marka Grechuty w swojej aranżacji były to między innymi: Nie dokazuj, Dni których nie znamy, Dzień dobry panie Marku, Będziesz moją panią. Zespół wystąpił w składzie, Piotr Mirecki – śpiew, gitara, Krzysztof Maciejowski – śpiew, skrzypce, Małgorzata Stachura – śpiew, gitara basowa, Stanisław Janeczko – akordeon, Jan Stachura, gitara. Po koncercie można było kupić płytę zespołu pod tytułem "DZIEŃ DOBRY panie marku" i otrzymać autografy wszystkich członków zespołu. (2012-04-16)
Piosenka zespołu "Dzień dobry" pod tytułem - Będziesz moją Panią
Piosenka zespołu "Dzień dobry" pod tytułem - Świecie nasz
Wojewódzki etap XX edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK 23.03.2012 r. w Okręgowym Zarządzie PCK w Krakowie odbył się wojewódzki etap XX edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Uczniowie rozwiązywali test zawierający 40 pytań dotyczących istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego żywienia. Komisja konkursowa oceniała również akcje prozdrowotne zorganizowane na terenie szkoły lub w środowisku lokalnym przez młodzież biorącą udział w olimpiadzie. Uczeń Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie – Patryk Gębica zajął II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Został uhonorowany okolicznościową statuetką oraz dyplomem gratulacyjnym. Do udziału w zmaganiach konkursowych przygotowywała go pani mgr Zofia Skruch. Nie jest to pierwszy sukces Patryka. W ubiegłym roku szkolnym w etapie wojewódzkim tej olimpiady zajął I miejsce i reprezentował województwo małopolskie na szczeblu centralnym w Zgierzu. Gratulujemy Patrykowi, i życzymy aby po rozpoczęciu nauki w szkole średniej kontynuował działania związane z promocją zdrowego stylu życia. (Informacja: Gmina Skrzyszów 2012-04-04)
Prezentacja Palm Wielkanocnych. W piątek 30. marca na sali gimnastycznej każda klasa zaprezentowała wykonaną przez siebie PALMĘ WIELKANOCNĄ. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i zademonstrowały bardzo okazałe, nie tylko pod względem wielkości, ale i staranności wykonania Palmy. Zgodnie z regulaminem większość klas zaprezentowała wiersz lub piosenkę o tematyce świątecznej oraz wystąpiła w barwnym przebraniu. Jury stanęło przed wielkim dylematem, którą Palmę wybrać za najpiękniejszą. Ponieważ okazało się to zupełnie niemożliwe, każda praca została nagrodzona. Wykonawcy Palm otrzymali dyplomy, a wszyscy uczniowie słodycze. Dziękujemy Jury za tak miłe podejście do sprawy :). (Informacja i fot.: Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej 2012-04-02)
Gimnazjum w Szynwałdzie zdobyło 1 miejsce w rankingu gimnazjów powiatu tarnowskiego. Gimnazjum w Szynwałdzie zajęło 1 miejsce w ogłoszonym przez "Gazetę Tarnowską" rankingu na najlepsze Gimnazjum 2011 roku. Do sukcesu przyczyniła się duża ilość punktów uzyskanych przez klasy trzecie Gimnazjum z przedmiotów humanistycznych, matematyczno – przyrodniczych i językowych. Pani dyrektor Gimnazjum Stanisława Siemek mówi: "Na końcowy wynik złożyła się mądrość nauczycieli, pracowitość uczniów oraz właściwe podejście rodziców. Przez szereg lat zajmowaliśmy wysoką pozycję w wynikach egzaminów zewnętrznych, zwłaszcza egzaminu gimnazjalnego. Uzyskanie takiego efektu to przecież długotrwały proces dydaktyczny, zaplanowany i realizowany przez szkołę z żelazną konsekwencją. Na powodzenie dydaktyczne i wychowawcze składa się bowiem wiele czynników: motywacja, atmosfera pracy wszystkich podmiotów szkoły, sprzyjanie rozwojowi najzdolniejszych uczniów, wspieranie słabszych, wyrównywanie szans i stwarzanie możliwości wszechstronnego rozwoju. Pragniemy, aby i tegoroczne wyniki naszych gimnazjalistów były równie wysokie, jak w roku ubiegłym. Zależy na tym dyrekcji szkoły, nauczycielom, rodzicom, powinno zależeć i gimnazjalistom. Dziękujemy Panu Marcinowi Kiwiorowi Wójtowi Gminy Skrzyszów za stwarzanie jak najlepszych warunków nauki i pracy oraz nagradzanie uczniów stypendiami naukowymi." (2012-03-11)
MŁODZIEŻOWY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ "SPOJRZENIA" SKRZYSZÓW - SZYNWAŁD 2012, Organizator MPTT "Spojrzenia": Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie i Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie.
- REGULAMIN PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ
- ›› Organizator MPTT "Spojrzenia": Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie i Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie. Data i miejsce przeglądu: 13-15.04.2012 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie.
- ›› Przegląd ma formę konkursu i konfrontacji grup teatralnych z województwa małopolskiego i ościennych.
- ›› Prezentowane formy sceniczne mogą być różne: a. spektakl b. montaż poetycki c. monodram d. kabaret
- ›› Karty zgłoszeń oraz dodatkowe informacje o zespole i programie występu należy przesłać do Organizatora do dnia 23.03.2012 roku, adres pocztowy: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek, 33-156 Skrzyszów 638, tel. 14 6745508, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- ›› Do dnia 30.03.2012 r. zespoły zostaną poinformowane o dacie i godzinie występu.
- ›› Prezentacje konkursowe mają charakter otwarty dla publiczności, a Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do rejestracji występów konkursowych na dowolnych nośnikach, na własne potrzeby.
- ›› Prezentacje konkursowe będą oceniane przez profesjonalne jury, powołane przez Organizatorów.
- ›› Jury będzie oceniać prezentacje według następujących kryteriów: a. dobór tekstów do realizowanego tematu (w przypadku tekstów własnych), b. wartość literacka tekstów, c. warsztat aktorski wykonawców,
- ›› nowatorstwo i oryginalność, e. ogólny wyraz artystyczny (sceniczność, osobowość),
- ›› Uczestnicy ubiegać się będą o statuetki Złotej, Srebrnej i Brązowej Kurtyny w dwóch kategoriach wiekowych: I - szkoły podstawowe II - gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Ponadto przyznawane będą także nagrody indywidualne za kreacje aktorskie, kostiumy, scenografię.
- ›› Jury będzie oceniać także pracę i zaangażowanie opiekunów zespołów. Najlepszy z nich zostanie uhonorowany specjalną nagrodą pieniężną oraz statuetką Szmaragdowej Kurtyny.
- Kontakt: Koordynator przeglądu Anna Stańczyk, tel. 667 098 496 tel. 667 114 625. Małgorzata Chwistek, tel. 14 6745508, 722 060 770 czytaj cały regulamin ›› - pobierz kartę zgłoszenia ›› (informacja: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie 2012-03-03)
Wsparcie dla uzdolnionych uczniów. Stypendia oraz bezpłatna wycieczka edukacyjna - na to mogą liczyć najlepsi uczniowie z gminy Skrzyszów w roku szkolnym 2011/12.
Rada Gminy przyjęła właśnie Lokalny Program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży (czytaj program ››). – Chcemy zachęcać ich do podnoszenia swoich umiejętności – mówi wójt Marcin Kiwior. Program przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z klas IV - VI oraz gimnazjów, zameldowanych i uczęszczających do szkół na terenie gminy Skrzyszów.
Przewidziano dla nich dwie formy świadczeń: stypendia oraz bezpłatną wycieczkę edukacyjną.
Na stypendia mogą liczyć uczniowie, którzy na końcu roku szkolnego uzyskali średnią 5,3 (szkoły podstawowe), 5,2 (gimnazja) oraz mają bardzo dobrą ocenę z zachowania. W wypadku jednak gdy będzie bardzo dużo osób z wysokimi średnimi, progi te mogą zostać podwyższone. Nagradzani mają być również dzieci i młodzież ze znaczącymi osiągnięciami w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, konkursach artystycznych lub zawodach sportowych. (Szczegóły w załączonej uchwale). Świadczenie będzie jednorazowo wypłacane. To jednak nie wszystko. Na ufundowaną przez wójta gminy wspólną wycieczkę edukacyjną pojedzie szósta klasa szkoły podstawowej, z najlepszym wynikiem ze sprawdzianu oraz trzecia klasa gimnazjum z najwyższym rezultatem z testu gimnazjalnego. – W taki sposób chcę zdopingować wszystkich uczniów oraz nauczycieli do jak najlepszej pracy. Dla mnie jednak najważniejsze jest, żeby w naszej gminie młodzież była dobrze kształcona. To może bardzo im pomóc nawet w niedalekiej przyszłości – dodaje wójt Marcin Kiwior. (Informacja z Gminy Skrzyszów/2012-01-06)
W niedzielę 22 maja 2011 roku odbył się "IX FESTYN RODZINNY". Zorganizowany przez Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. Do zorganizowania festynu przyczynili się, pani dyrektor, nauczyciele, rodzice i dzieci wykonując prace artystyczne, które były później sprzedawane i wystawione na aukcji. Uroczystości uświetniły występy zespołów szkolnych, było również wiele atrakcji dla najmłodszych. W losowaniu nagród można było wygrać wiele atrakcyjnych przedmiotów, a nagrodą główną była mała żywa kózka. (2011-11-24)
Zespół "MALI SZYNWAŁDZIANIE"
Wideo relacja - "IX FESTYN RODZINNY"
Zespół "RETRO"
Występ solisty - więcej zdjęć w galerii ›› |
Nagroda główna kózka-więcej zdjęć w galerii ›› |
Zespół szkolny - więcej zdjęć w galerii ›› |
Zwyciężczyni roweru - więcej zdjęć w galerii ›› |
Zespół szkolny - więcej zdjęć w galerii ›› |
Aukcja obrazów - więcej zdjęć w galerii ›› |
W niedzielę 3 lipca odbył się już drugi piknik muzyczny "Stacja Niebo". Swój pierwszy występ zaprezentował nowo powstały kabaret szkolny "Szynwałd", który przedstawił w humorystyczny sposób zmiany, które zaszły ostatnio w parafii i życiu mieszkańców. (2011-07-06)
Kabaret "Szynwałd"
W 2011 roku 11 maja odbyło się święto szkoły, zorganizowała je pani mgr Stanisława Siemek - dyrektor "Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej" i Pułkownik Zdzisław Baszak - Prezes Zarządu okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK. Honorowy patronat objął Starosta Tarnowski Mieczysław Kras. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym, następnie odbył się apel poległych przed pomnikiem ofiar obu wojen światowych. W szkole oddano hołd poległym żołnierzom AK przy tablicy pamiątkowej, odbył się również spektakl patriotyczny szkolnej grupy teatralnej. Nastąpiła inauguracja działalności Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Szynwałdzie. Rozstrzygnięto Gminny Konkursu wierszy i prozy "Armia Krajowa - bohaterowie i ich czyny". W południe odbyło się spotkanie pokoleń, koncert pieśni patriotycznych i otwarcie wystawy pod tytułem "Operacja Wildhorn III Most III 25/26 lipca 1944 rok".
Został również odczytany meldunek: "Dzisiaj, 11 maja 2011 roku, w uroczysty dzień Święta Patrona Szkoły, w czas inauguracji działalności Klubu Historycznego im. Armii Krajowej uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie składają meldunek o działaniach świadczących o naszej pamięci dla Was – żołnierze, bohaterowie walecznej Armii. Meldunek ten składamy na ręce najbardziej godnego człowieka, najbardziej zasłużonego i oddanego krzewieniu pamięci o AK: pana pułkownika Zdzisława Baszaka, prezesa Zarządu Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK".
Panie Pułkowniku! Przyłącza się cała Szkolna społeczność: dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice w czasie codziennej, wytężonej pracy i spełnienia swych obowiązków. (2011-05-14)
Święto szkoły i rocznica nadania "Zespołowi Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie" imienia "Armii Krajowej"
Konkurs historyczny i wywiad z Patrykiem laureatem konkursu
Relacja z założenia Szkolnego Klubu Historycznego w Szynwałdzie imienia Armii Krajowej
Września Czas - o spektaklu na rocznicę patrona szkoły grupy Teatralnej "Na Chwilę"
Od 20 do 22 maja 2011 roku odbędzie się VII Młodzieżowy Przegląd Twórczości Teatralnej "Spojrzenia" w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie. W przeglądzie mogą uczestniczyć amatorskie zespoły działające w szkołach ośrodkach kultury, jak również przy parafiach, mogą to być zespołu z Małopolski, jak również z innych województw. Przedstawienia mogą mieć dowolną formę, może to być na przykład montaż poetycki, monodram, spektakl i inne formy sceniczne. W tegorocznej edycji mogą wziąć udział również zespoły kabaretowe. Dokonania zespołów oceni profesjonalne jury, które przyzna wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe i finansowe. Przechodnią statuetkę otrzyma najlepszy instruktor zespołu. Warto przypomnieć, że już raz statuetkę "Instruktor Roku" zdobył Stańczyk Marek z Szynwałdu. Karty zgłoszenia zespołów należy przesłać organizatorom do dnia 02.05.2011 roku. Organizatorem przeglądu jest "Gminne Centrum Kultury i Bibliotek" w Skrzyszowie, 33-156 Skrzyszów 638. Więcej informacji: tel. 14 6745508, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pobierz Regulamin Konkursu , pobierz Kartę Zgłoszenia. (2011-04-10)
Pierwszego kwietnia Gimnazjum z Szynwałdu zdobyło 1 miejsce w "VI Gimnazjalnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej w Powiecie Tarnowskim". W finale konkursu brały udział drużyny z Szynwałdu, Skrzyszowa, Zalasowej, Lisiej Góry, Pilzna i Łęk Dolnych. Każda drużyna składająca się z 4 osób najpierw rozwiązywała test pisemny z zakresu pożarnictwa, a później odbyła się sztafeta sprawności na torze przeszkód. 2 miejsce zajęło gimnazjum z Lisiej Górze a 3 gimnazjum ze Skrzyszowa. Zwycięskie drużyny otrzymały statuetki i nagrody rzeczowe, poza tym wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zawody o odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie. (2011-04-03)
Szkoła podstawowa i gimnazjum 26 lutego 2010 roku otrzymała wyróżnienie "SAPERE AUSO" za wysoką jakość nauczania. Nagroda ta została ustanowiona "Celem uhonorowania placówek oświatowych, klubów sportowych i instytucji kultury mających niezaprzeczalny dorobek wychowawczy w kształtowaniu nowego pokolenia Małopolan, posiadających wybitne osiągnięcia w pracy z młodzieżą, której efektem są w szczególności stypendia przyznawane w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego". Stypendystami tej nagrody byli między innymi następujący uczniowie:
- Anna Stańczyk (rok szkolny 2008/2009 za osiągnięcia artystyczne)
- Mateusz Tokarski (rok szkolny 2008/2009 za osiągnięcia naukowe)
- Mateusz Tokarski (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Dawid Siemek (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Patryk Gębica (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Anna Krakowska (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Edyta Kłusek (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Sylwia Jop (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
Nauczyciele, którzy przyczynili się do sukcesu tych uczniów to mgr Jolanta Krakowska, mgr Anna Niemiec, mgr Bożena Iwan, mgr Beata Lisak, mgr Agnieszka Guzy, mgr Beata Mazur, mgr Gertruda Kołacz, mgr Barbara Iwan. Te osoby są również ich opiekunami naukowymi i artystycznymi, które przygotowały wnioski stypendialne. Nagroda została wręczona 17 marca 2010 roku w czasie 12 Ogólnopolskich Targów Edukacyjnych w Krakowie. Na uroczystości byli zaproszeni dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie i rodzice, z delegacją był również Pan Wójt inż. Józef Gądek. Szkoła wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim, V krakowskim LO i III tarnowskim LO posiada największe osiągnięcia edukacyjne uczniów w województwie małopolskim.
Historia Szkoły Podstawowej. Szkoły przy parafialne i późniejsze
Pierwsze szkoły w Szynwałdzie były prowadzone przy parafiach, pierwsze udokumentowane informacje o szkole pochodzą z XVI wieku. W roku 1776 nauczycielem w szkole parafialnej był organista, do ich zakładania w większych parafiach zobowiązywały przepisy soboru laterańskiego IV z 1215 roku. A więc przy większej parafii powinna być szkoła i nauczyciel gramatyki, który uczył czytania i pisania, uczono też katechizmu, podstawowych zasad wiary, śpiewu kościelnego, zajęcia przeważnie były prowadzone tylko w zimie. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku na ziemiach zabranych przez Austrię Cesarzowa Maria Teresa uczyniła szkoły narzędziem germanizacji. Został w Galicji wprowadzony "Powszechny Regulamin Szkolny" który regulował strukturę szkoły i program nauczania, nauka trwała trzy lata. W połowie XVIII wieku szkołach parafialnych uczyli przeważnie duchowni i służba kościelna na przykład organiści, te osoby, które umiały czytać i pisać mogły prowadzić nauczanie. Szkołę trywialną musiał utworzyć i utrzymać właściciel wsi, treścią kształcenia i doborem nauczycieli zajmował się proboszcz. W szkołach tych nauczano między innymi religii, czytania po polsku, pisania po polsku, rachunków, gramatyki polskiej i niemieckiej. W tych szkołach nauka trwała w pierwszej i drugiej klasie po dwadzieścia godzin tygodniowo a w trzeciej klasie osiemnaście, dzieci nie miały podręczników, tylko przynosiły ze sobą tabliczki i rysiki. W dokumencie z września 1786 roku konsystorz biskupi w Tarnowie wydał instrukcje odnośnie kształcenia w szkołach, czytamy tam: Szkoły te nie powinny rozbudzać w dzieciach wiejskich aspiracji edukacyjnych i zniechęcać je do dalszej nauki. Pewne pozytywne zmiany zaszły w okresie autonomii Galicyjskiej, Sejm Krajowy 22 czerwca 1867 roku wprowadził w całym kraju język polski jako wykładowy, dzieci musiały się uczyć od 6 do 12 roku życia.
W roku 1833 ksiądz proboszcz Tomasz Stański, otworzył na plebanii szkołę, gdzie nauka odbywała się w niedzielę po sumie przez dwie godziny. W 1847 roku do szkoły chodziło 328 dzieci, ale już w 1855 roku tylko 120. W 1854 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, lecz gromada nie przywiązywała dużej wagi do jej ukończenia, a więc budowa się przeciągała. W lutym 1856 roku Józef Bukowski objął posadę nauczyciela i organisty, od 1855 do 1870 roku była to szkoła trywialna. Nauka dzieci była obowiązkowa i za nieuczęszczanie dziecka do szkoły były kary, mimo to nie wszyscy rodzice posyłali swoje dzieci na lekcje. Od 1860 roku była również szkoła niedzielna, do której uczęszczało 51 uczniów a do szkoły dziennej 97 uczniów, szkoła ludowa powstała w 1874 roku. W 1876 roku dzięki staraniom księdza Ignacego Górskiego rozpoczęto budowę nowej szkoły. Już następnego roku 1 września została ona poświęcona i rozpoczęła się w niej nauka, kierownikiem został Władysław Lewicki. Czytelnia wiejska powstała w latach osiemdziesiątych XIX, wieku prowadził ją ksiądz proboszcz. W następnych latach powiększała się liczba dzieci, a więc utworzono w 1904 roku klasę eksponowaną w nowo wybudowanej Ochronce Sióstr Służebniczek. Uczyła tam siostra Florentyna Marek, następnie zastąpiła ją siostra Karolina Dec, szkoła otrzymała drugiego nauczyciela Andrzeja Lachendro w 1914 roku. W 1906 roku w czytelni było 189 książek i kierował nią w tym czasie Władysław Lewicki, w 1907 roku została zamknięta z powodu braku nowych książek. Na początku XX wieku powstało Kółko Rolnicze, które prowadziło również działalność kulturalno – oświatową, między innymi prowadzono bibliotekę, gdzie było około 250 książek i prenumerowano różne czasopisma. Na terenie wsi funkcjonowała również "Szkoła Gospodyń Wiejskich" założona przez księdza Aleksandra Siemieńskiego, była to szkoła zawodowa dla dziewcząt miejscowych, jak również z okolicznych miejscowości. Została ona otwarta 1 września 1909 roku, kierowniczką została siostra Florentyna Marek, w regulaminie szkoły czytamy: "Celem szkoły jest kształcenie dziewcząt we wszystkich gałęziach pracy wchodzącej w zakres życia domowego, a także w zamiłowaniu porządku, czystości i oszczędności z uwzględnieniem pogłębienia zasad religijno - moralnych".
|
![]() |
Od 1912 roku szkoła przeszła pod zarząd "Towarzystwa Kółek Rolniczych" kształciła ona włościanki i panny pochodzące z drobnego mieszczaństwa na inteligentne gospodynie, więcej o Szkole Gospodyń Wiejskich ››. Po wybuchu I wojny światowej szkołę w Szynwałdzie zajęły wojska rosyjskie, w której przetrzymywano konie, po odejściu Rosjan szkoła musiała być wyremontowana, 1 października 1915 roku została wznowiona nauka. Aby ułatwić naukę dzieciom ze Świniogóry, utworzono tam szkołę eksponowaną. Na początku lat dwudziestych XX wieku były trzy szkoły: Szkoła główna dwuklasowa z kierownikiem W. Lewickim uczyło się tam 144 dzieci. Szkoła eksponowana dwuklasowa w ochronce z siostrą Karoliną Dec i siostrą Bronisławą Naglikówną uczęszczało tam 123 dzieci. Szkoła eksponowana na Świniogórze z siostrą Agatą Kraskówną gdzie uczyło się 93 dzieci. W 1925 roku kierownikiem szkoły głównej została siostra Karolina Dec. W roku 1926 szkoła na Świniogórze stała się samodzielną jednostką jako szkoła nr. 2 a 31 grudnia 1926 roku połączono szkołę główną i w ochronce, w jedną pięcioklasową szkołę powszechną w Szynwałdzie. W roku szkolnym 1930/31 do szkoły powszechnej uczęszczało 241 uczniów, w szkole na Świniogórze było 108 uczniów. W 1934 roku przeznaczono 4 sale na potrzeby szkoły w tak zwanej "dziadarni" (dom dla ubogich).
Edukacja w szkołach podczas II wojny. Nauczanie, które dopuszczał okupant, miała na celu przygotować młodzież do życia, oraz wychowywać moralnie. Na początku wojny nowy rok szkolny rozpoczął się 5 października, uczono jeszcze wtedy z przedwojennych podręczników, w których opuszczano treści patriotyczne. W sierpniu 1940 roku okupanci niemieccy zwolnili kierowniczkę szkoły siostrę Karolinę Dec, zastąpił ją Władysław Stańczyk. Warunki nauczania, jak czytamy w kronice szkolnej, były ciężkie: "Zima bardzo ciężka, mało dzieci przychodzi do szkoły. Brak opału, brak odzieży i butów". Szkoła załatwiła przydział na 102 pary obuwia dla dzieci. Frekwencja się poprawiła..." W roku szkolnym 1941/42 było 356 dzieci, które powinny chodzić do szkoły, praktycznie uczyło się 277 uczniów. W tym okresie nauczali Władysław Stańczyka jako kierownik i J. Dziurawiec, Janina Reiser i Mieczysław Duszki. Wyróżniającą nauczycielką była J. Dziurawiec, która prowadziła tajne nauczanie oraz kazała przynosić dzieciom parę drewien, aby można było ogrzać salę i prowadzić naukę w czasie dużych mrozów. Pod koniec wojny Niemcy z pomieszczeń, w których uczyły się dzieci, zrobili magazyn amunicji, po zakończeniu wojny budynek nie nadawał się już do remontu. Naukę wznowiono 6 lutego 1945 roku, kierowniczką została siostra Karolina Dec. Po zajęciach lekcyjnych był kurs klasy VII dla młodzieży w wieku 15-25 lat, ukończyły go 43 osoby. Od 1947 roku działał komitet budowy szkoły, ale te plany nie zostały zrealizowane. Siostra Dec była kierowniczką do 1948 roku w 1949 roku odeszła pani J. Dziurawiec, która wychowała wiele pokoleń Szynwałdzian. Szkoła miała w latach pięćdziesiątych trudne warunki lokalowe a szczególnie w roku szkolnym 1959/1960. Było to wynikiem powojennego wyżu demograficznego, w tym czasie uczyło się 245 uczniów.
Zajęcia lekcyjne od 1951 roku odbywały się w starym dworku, który przystosowano na potrzeby szkoły. W 1966 roku kierownikiem szkoły został Stanisław Lis. Nauka w tym okresie odbywała się w szkole (fot. 1) i dodatkowo w starym budynku dworskim i w domu parafialnym gdzie od lutego 1967 roku wydzierżawiono trzy sale lekcyjne. W 1973 roku wybudowano Dom Nauczyciela, dla 6 nauczycielek z dwoma salami lekcyjnymi, co umożliwiło rezygnację z wynajmowania pomieszczeń w domu parafialnym. (fot. 2).
{gallerya}stories/fotodowww/1swiadectwo.jpg{/gallerya} |
{gallerya}stories/fotodowww/2swiadectwo.jpg{/gallerya} |
Świadectwo Szkoły Ogólnokształcącej - stopnia podstawowego (awers i rewers) | |
{gallerya}stories/fotodowww/3swiadectwo.jpg{/gallerya} | {gallerya}stories/fotodowww/4swiadectwo.jpg{/gallerya} |
Świadectwo Szkoły Podstawowej (awers i rewers) | |
{gallerya}stories/fotodowww/5swiadectwo.jpg{/gallerya} | |
Świadectwo Szkoły Przysposobienia Rolniczego |
Nowa Szkoła w Szynwałdzie
W 1974 roku we wrześniu utworzono komitet budowy szkoły, w skład którego weszły 22 osoby a przewodniczył mu Władysław Śrutek. Plany budowy nowej szkoły napotkały wiele problemów, między innymi konserwator zabytków, nie zgodził się na rozebranie starego XVIII wiecznego dworku. Usunięcie 200 - letnich drzew, na którym miała stanąć szkoła, ale później mieszkańcy i tak sami rozebrali dworek. Od 1977 roku była prowadzona nauka również w budynku po Gromadzkiej Radzie Narodowej przy granicy z Zalasową. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto dopiero w 1979 roku, ale nadal były problemy z kontynuacją budowy. W 1980 roku Wiejski Komitet Frontu Jedności Narodu i Komitet Szkoły Zbiorczej interweniował nawet u samego premiera rządu PRL, Piotra Jaroszewicza prosząc o przyspieszenie budowy. Po rozebraniu starego dworku pod budowę nowej szkoły od 1982 roku nauka odbywała się również na jednym piętrze w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Kamień węgielny wmurowano i odsłonięto tablicę pamiątkową 30 maja 1982 roku w Dniu Święta Ludowego. Wybudowanie tej szkoły było zasługą pułkownika Franciszka Armatysa, który pochodził z Szynwałdu, był on dyrektorem departamentu skarg, wniosków i odwołań w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Był równocześnie bliskim znajomym, premiera Piotra Jaroszewicza co zapewne pomogło w załatwianiu różnych spraw związanych z budową szkoły.
Uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 1 w Szynwałdzie nastąpiło 31 sierpnia 1986 roku. Jest to duży budynek z salą sportową i wieloma salami lekcyjnymi (fot. 2 i 3). Na otwarcie przybyli przedstawiciele oświaty, szkoły, władze partyjne i polityczne. Do Szkoły Podstawowej nr 1 w roku szkolnym 1991/1992 uczęszczało 464 uczniów w 16 oddziałach. Po odejściu dyrektora szkoły Stanisława Lisa w maju 1993 roku dyrektorką została pani Wanda Harasiuk. Szkoła 21 września 1997 roku otrzymała imię Armii Krajowej. Uroczystości uświetniła msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup Józef Gucwa, w słowie bożym podkreślił zasługi Armii Krajowej w walce o wolność i jej historię. W uroczystości wzięli udział kombatanci AK, byli więźniowie, wójt gminy Skrzyszów Józef Gądek, dyrekcja szkoły, nauczyciele, młodzież i przybyli goście. Została też wmurowana i poświęcona tablica pamiątkowa w budynku szkoły z napisem "W 55 ROCZNICĘ POWOŁANIA AK SZKOLE PODSTAWOWEJ nr 1 W SZYNWAŁDZIE NADANO IMIĘ ARMII KRAJOWEJ ŚŻAK TARNÓW 1997" (fot. 4) został również przekazany sztandar dyrekcji szkoły i samorządowi uczniowskiemu. W roku szkolnym 1997/1998 do szkoły uczęszczało 461 uczniów, pod koniec tego roku nową dyrektor zostaje Stanisława Siemek (fot. 1). Od 1999 roku po reformie szkolnej mieści się tam również Gimnazjum, od tej pory jest to: "Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej", w pierwszych dwóch oddziałach gimnazjalnych uczyło się 49 uczniów. Od 2002 roku wicedyrektorem jest Beata Mazur, w roku szkolnym 2005/2006 było 225 uczniów szkoły podstawowej w 11 oddziałach i 132 gimnazjalistów 6 klasach. Obecnie w szkole znajduje się 19 sal lekcyjnych, w tym 2 pracownie informatyczne, pracownie nauczania zintegrowanego, pracownia fizyczno – chemiczna, pracownia przyrodnicza i biologiczna, plastyczno - techniczna, multimedialna pracownia języków obcych. Znajdują się również sale zajęć dydaktyczno - wyrównawczych i kompensacyjnych, logopedyczna, nauczania indywidualnego, gimnastyki korekcyjnej, 2 sale wychowania przedszkolnego, świetlica, biblioteka z czytelnią multimedialną, sala gimnastyczna, siłownia, stołówka z kuchnią szkolną przygotowującą codziennie około 300 posiłków.
|
|
Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej (fot. 2 i 3) |
|
![]() |
![]() |
Sukcesy szkoły
Uczniowie chętnie i z wielkim zaangażowaniem biorą udział w konkursach historycznych, w których zdobywają pierwsze miejsca w konkursach wojewódzkich, powiatowych i ogólnopolskich. Uczniowie szkoły brali udział w następujących konkursach:
- Małopolski Konkurs Historyczny
- Powiatowy Konkurs Historyczny "Od Oleandrów do Łowczówka"
- Międzypowiatowy konkurs Historyczny "Związki Polaków z Lwowem i Kresami Południowo - Wschodnimi"
- Powiatowy Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości I. J. Paderewskiego TARNÓW - KĄŚNA DOLNA
- Powiatowy Konkurs Historyczny "Powstanie Styczniowe na Ziemi Tarnowskiej"
Konkursy na szczeblu ogólnopolskim – centralnym
- Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego ..."
- Ogólnopolski Konkurs na najciekawszą i najlepiej prowadzoną stronę internetową szkoły EDUSCO -1 miejsce i tytuł "Szkoła roku"
- Ogólnopolski Konkurs o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym - III miejsce
- Ogólnopolska Olimpiada Zdrowego Stylu Życia PCK - III miejsce
- Ogólnopolski Konkurs na Projekt "Amfiteatr" w ramach Funduszy Europejskich - I miejsce
- Ogólnopolski Konkurs "Szkolny Program Profilaktyczny MAUZ" - I miejsce
- Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Barwy lasu" - 1 laureat
- Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Kolory wiosny" - III miejsce
- Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy w Legnicy
Konkursy na szczeblu wojewódzkim
- "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" - 15 laureatów, 6 finalistów (w gimnazjum), 9 laureatów, 3 finalistów (szkoła podstawowa)
- Małopolski Konkurs Historyczny - 4 finalistów
- Małopolski Konkurs Polonistyczny - 2 finalistów
- Małopolski Konkurs Fizyczny - 2 finalistów
- Małopolski Konkurs Matematyczny - 1 finalista
- Małopolski Konkurs Biologiczny - 1 finalista
- Małopolski Konkurs Chemiczny - 1 finalista
- Małopolski Konkurs Biblijny - 1 laureat, 1 finalista
- Małopolski Konkurs "Zachować dla przyszłych pokoleń - szukamy miejsc związanych z walką o niepodległość Polski" - 1 laureat, 7 finalistów
- "Wojewódzki Konkurs Anglo - Artystyczny Calligram" - I i II miejsce
- Małopolski Konkurs Literacki "Jan Paweł II" - patron najgodniejszy - I i II miejsce
- Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych w Krakowie - II nagroda i wyróżnienie dla grupy teatralnej "Na chwilę"
- Małopolski Konkurs Plastyczny "Rabka - miasto dzieci – miasto marzeń" - I miejsce i wyróżnienie
- Małopolski Projekt Przygotowujący Uczniów do Niesienia Pomocy Potrzebującym "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" - wyróżnienia w dwóch edycjach
Konkursy na szczeblu rejonowym
- Młodzieżowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych - I i II nagroda
- Młodzieżowy Przegląd Grup Teatralnych "Spojrzenia" I, II, III miejsce dla szkolnej grupy teatralnej "Na Chwilę"
- Regionalny Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych MASKA w Pleśnej - Brązowa Maska i wyróżnienie dla szkolnych grup teatralnych "Na Chwilę" i "Tęcza"
- Miedzy powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej "Różnorodność krajobrazów stepowych świat" - IV miejsce
- Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Władysława Broniewskiego - III miejsce w etapie miedzy powiatowym
- Międzypowiatowy Konkurs Wiedzy Pożarniczej - I, II i III miejsce
- Międzypowiatowy konkurs Przysłów i Idiomów Niemieckich w Żabnie: I miejsce i wyróżnienie
- Międzypowiatowy konkurs poezji Johanna Wolfganga von Goethego w Brzesku: II miejsce dla ucznia gimnazjum
- Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego w Ryglicach: wyróżnienie dla ucznia gimnazjum
- Międzypowiatowy Przegląd Piosenki Religijnej "Chrześcijaninem być" - II miejsce
Konkursy powiatowe
- Konkurs Powiatowy "Związki Polaków z Lwowem i Kresami Południowo - Wschodnimi" - I, II i dwukrotnie III miejsce
- Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej "Od Oleandrów do Łowczówka" - sześciokrotnie I miejsca i dwukrotnie
II miejsce (gimnazjum), czterokrotnie I i II miejsce
- Konkurs Powiatowy "Życie i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna" - trzykrotnie I miejsce
- Konkurs Powiatowy "Powstanie Styczniowe na Ziemi Tarnowskiej" - I miejsce
- Powiatowy przegląd pieśni legionowej - dwukrotnie I i II miejsce (gimnazjum), I i dwukrotnie II miejsce (szkoła podstawowa)
- Powiatowy Piknik Geograficzny - III miejsce
- Powiatowe Tarnowskie Dni Niezapominajki - I nagroda - niezapomniane strofy, II nagroda - niezapomniana piosenka
Medal "PRO MEMORIA" Medal ten otrzymała na Zamku Królewskim w Warszawie pani mgr Anna Niemiec nauczycielka historii, przedstawicielka szkoły, która w swymi działaniami dydaktycznymi i wychowawczymi reprezentuje postawę propagującą edukację historyczną i patriotyczną. Szkoła podejmuje różne inicjatywy kulturalne, między innymi: jasełka, spektakle bożonarodzeniowe, misteria wielkopostne przygotowywane dla mieszkańców wsi, jak również sąsiednich miejscowości. Grupa teatralna "Na Chwilę" wystawia spektakle, wieczornice w każdą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Organizowany jest coroczny Festyn Rodzinny, Regionalny Przegląd Pieśni Legionowych, szkoła została wyróżniona za udział w małopolskim projekcie "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", pod patronatem Arcybiskupa Krakowskiego Kardynała Stanisława Dziwisza i Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca.
Dyrektorami Szkoły Podstawowej nr 1 a później również Gimnazjum byli: Władysław Stańczyk, siostra Karolina Dec, Zofia Drzewiecka, Stanisław Tarczoń, Józef Chodzicki, Marian Uryga, Józef Barwacz, Stanisław Lis, Wanda Harasiuk, obecnie panią dyrektor jest pani mgr Stanisława Siemek.
Strona internetowa - Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie |