Książki o Szynwałdzie i związane z Szynwałdem
Z babcinej kuchni – i nie tylko... W książce zostało zebranych i opisanych 59 różnych przepisów kulinarnych. Które zostały przygotowane na warsztatach w Ładnej w ramach projektu "Już Nie Baby" z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej. W książce opisano między innymi jak przyrządzić: bulion grzybowy, kotlet gaździny, torcik malinowy i wiele innych smacznych potraw. Wszystkie sposoby przyrządzania potraw i ilość składników została zwięźle opisana oraz zaprezentowana na zdjęciach.
Autor: Marek Stańczyk Wydawca: Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej (Publikacja współfinansowana przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, rok wydania 2013, stron 68 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Zachować od zapomnienia. Książka ta to zbiór twórczości literackiej pani Elżbiety Stepskiej – Kot w której zawarto 5 wcześniejszych publikacji. Część I Ballada Syberyjska, Skarga Dziecięca, II Okaleczone Dzieciństwo, III Wspomnienia. IV Moja Myśl, V Kwiaty Skrzyszowskie. Pani Elżbieta opisuje w książce swoje przeżycia gdy została zesłana w 1939 przez sowietów do Kazachstanu. W czasie wkroczenia 17 września wojsk sowieckich do polski jako dziecko została wywieziona do Kazachstanu wraz z matką i starszą siostrą. Spędziła tam ponad sześć lat, wróciła w 1946 roku mieszkając początkowo w Szynwałdzie a obecnie w Skrzyszowie.
Autorka: Elżbieta Stepska – Kot. Wydawca: Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, rok wydania 2010, stron 280 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie)
Dzieje Gminy Skrzyszów i okolic w zarysie. W tym opracowaniu są opisane dzieje Gminy Skrzyszów do której należą wsie Szynwałd, Skrzyszów, Łękawica, Pogórska Wola i Ładna. Autorzy Andrzej Niedojadło i Grzegorz Kubacki wywodzą się ze Skrzyszowa opisali oni blisko 670 letnią historię Gminy. W tej książce przedstawiono początki powstania poszczególnych wsi, ich właścicieli zmieniających się na przestrzeni wieków. Powstanie pierwszych parafii życie i ciężką pracę chłopów na roli, zwyczaje życie kulturalne mieszkańców. Oraz trudne lata poddaństwa ucisków ze strony właścicieli ziemskich okres rozbiorów okupacji w czasie II wojny światowej, trudne lata w czasie PRL. Jak również przemiany ustrojowe w latach 90 oraz czasy współczesne. Zostały zaprezentowane osoby zasłużone dla poszczególnych wsi i Gminy, takie jak biskup Józef Wojtarowicz, Ksiądz prałat Aleksander Siemieński z Szynwałdu. Zostały opisane zwyczaje obrzędy różnego rodzaju przesądy i sposób obchodzenia różnego rodzaju świąt kościelnych. Ta książka stanowi pewne kompendium wiedzy o całej Gminie Skrzyszów.
Autorzy: Andrzej Niedojadło i Grzegorz Kubacki
Wydawca: Urząd Gminy w Skrzyszowie, rok wydania 2009, stron 412 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Kwiaty z tamtych lat. W tej Publikacji zostały opisane historie żołnierzy i mieszkańców Szynwałdu w czasie II wojny światowej. Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej opisali opowiadania swoich dziadków i pradziadków którzy żyli w czasie drugiej wojny światowej. Katarzyna Żywiec opisuje losy swojego dziadka który walczył w obronie Warszawy, później dostał się do niewoli i był więziony a następnie pracował na roli u Niemieckiego gospodarza. Natalia Kozioł przedstawia tragiczne losy dwóch młodych dzieci żydowskich w wieku około 7 i 11 lat które ukrywały się we wsi a później zostały rozstrzelane przez Niemców. Dawid Siemek opisuje ciężkie życie mieszkańców miejscowości w czasie okupacji, gdzie każdy rolnik był zobowiązany do oddawania żywności dla Niemców. We wsi mieściła się główna kwatera SS i Główny Sztab Podfrontowy. Niemcy w 1944 roku rozstrzelali trzech partyzantów pana Kuska Jana, Kopacza Stanisława i pana Kawę z Czemesnej. Dariusz Niemiec opisuje strach jaki przeżywali mieszkańcy naprzykład gdy grożono śmiercią co dziesiątemu mieszkańcowi za postrzelenie żołnierza armii okupacyjnej przez partyzanta. (Wyżej wymienione prace brały udział w konkursie literackim "Tarnowskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – Świat pracy" pod hasłem "Nigdy przed obcą władzą, przed mieczem tyrana nie ugięły się wolnych Polaków kolana". I miejsce zdobył Darek Niemiec, II Dawid Siemek, III Natalia Kozioł)
Autorzy: Dariusz Niemiec, Dawid Siemek, Natalia Kozioł, Katarzyna Żywiec Wydawca: Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej, rok wydania 2009, stron 20 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Miejsca Pamięci Narodowej na Terenie Gminy Skrzyszów. Autorkami tej publikacji są pani Niemiec Anna nauczycielka historii w Zespole Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej oraz pani Stec Lucyna i Szczęch Jolanta. Mottem przewodnim tej publikacji jest cytat Ferdynanda Focha - "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie". Inspiracją dla autorek do wydania tego małego przewodnika było duże zainteresowanie tutejszej młodzieży okresem okupacji w czasie II wojny światowej. W przewodniku zostały opisane miejsca pamięci poległych w czasie II wojny i ich bohaterów na terenie Gminy Skrzyszów. Opisane miejsca pamięci z Szynwałdu to, pomnik rozstrzelanych żołnierzy AK i ich grób na cmentarzu parafialnym oraz tablica upamiętniająca ofiary wojny z Szynwałdu w latach 1939-1945 w kościele parafialnym. Zaprezentowane miejsca pamięci ze Skrzyszowa to pomnik w lesie "Kruk" i pomnik wdzięczności ”Synom Tej Ziemi za Ofiarę w Hołdzie” 1920, 1939-1945. Opisano miejsce w Pogórskiej Woli gdzie dokonywano egzekucji więźniów, jest tam pomnik pamięci rozstrzelanych przez Niemców w latach 1939-1945 a na cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła ofiar II wojny.
Autorki: Anna Niemiec, Lucyna Stec, Jolanta Szczęch Wydawca: Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej, rok wydania 2002, stron 20 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Pomniki i miejsca pamięci – Przewodnik. W przewodniku "Pomniki i Miejsca Pamięci Narodowej w Tarnowie i powiecie tarnowskim" (cz.1) przedstawione są pomniki i miejsca pamięci na terenie miasta Tarnowa, gmin: Skrzyszów, Pleśna, Radłów, Tarnów, Wierzchosławice i Wojnicz. W opisie i fotografii każdego pomnika czy też tablicy pamiątkowej zaprezentowano krótką historię ofiar które zginęły w obronie ojczyzny. Opisane miejsca pamięci z Gminy Skrzyszów to, w Szynwałdzie pomnik ofiar którzy walczyli o niepodległość Polski znajdujący się koło szkoły podstawowej i grób partyzantów Kopacza Stanisława i Kuska Jana na cmentarzu parafialnym. W Skrzyszowie przedstawiono pomnik ofiar II wojny światowej koło kościoła parafialnego i pomnik upamiętniający miejsce masowych egzekucji w lesie ”Kruk”. W Łękawicy jest pomnik upamiętniający ofiary I i II wojny światowej znajdujący się koło kościoła oraz tablice na kościele z nazwiskami 25 mieszkańców którzy zginęli w obronie ojczyzny w latach 1939-1945. Przedstawione miejsca pamięci z Pogórskiej Woli to pomnik upamiętniający masowe mordy więźniów z Tarnowa w czasie II wojny światowej dokonywane podczas okupacji Niemieckiej. Oraz zbiorowa mogiła na cmentarzu w której jest pochowanych 15 ofiar II wojny światowej a powyżej jest grób Franciszka Kapustki który zginą za ojczyznę w 1917 roku.
Autorzy: Smagacz Anastazja, Mleczko Andrzej, Misaczek Marzena, Surowiczko Maria, Ząbczyńska Lidia Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze, oddział "Ziemi Tarnowskiej", rok wydania 2006, stron 67 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Słoneczny Gość. Wiersze napisane przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie w latach 2000-2001. Autorzy tych ponad czterdziestu wierszy to dwunasto i trzynastolatkowie, są one inspirowane pięknem jesiennych krajobrazów i przeżyć w "Zielonej Szkole" nad morzem. Wiersze opracowali nauczyciele poloniści pani mgr. Bożena Iwan i mgr. Anna Serek.
|
Tarnowscy Żołnierze Września. Wspomnienia żołnierzy września 1939 roku pochodzących przede wszystkim z okolic Tarnowa. Są w tej książce zawarte wspomnienia naszych dwóch rodaków, żołnierzy walczących w drugiej wojnie światowej. Są to wspomnienia Józefa Tryby plutonowego urodzonego w 1909 roku, był między innymi żołnierzem 6 Dywizjonu Samochodowego w Krakowie. Drugą wojnę światową zakończył w 2 Warszawskiej Dywizji pancernej jako plutonowy. Drugie wspomnienia to Antoniego Stasiora kanoniera urodzonego w 1916 roku. Powołany do czynnej służby wojskowej 15 lutego 1939 roku, służył w 6 Pułku Artylerii Lekkiej w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem AK, po wojnie w 1946 roku wstąpił do Związku Młodzieży "WICI" a za rok do Polskiego Stronnictwa Ludowego. |
"Emocje" V Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Tematem konkursu w 2013 roku były "Emocje", w konkursie brało udział 297 autorów którzy zaprezentowali 1052 prace. Jury w składzie Tadeusz Koniarz – przewodniczący, fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jan Gomoła, fotografik, instruktor fotografii kat. S, członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Marta Garcia – Darowska, artystka – Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie – Francja. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych , autorzy do 16 lat i powyżej 16 lat.
Nagrody w kategorii I autorzy prac do lat 16 przyznano
I – Dagmara Adamus, praca "Emocja" z Oławy
II – Hanna Pomorska, praca "Gołębie" z Tarnowa
– Karolina Apostel, praca "Niepewność" Z Jaworzna
III – Agata Mroczek, praca "JPG" z Niemce
Wyróżnienia
Natalia Janas, praca "Zatroskanie" z Laskowa
Agnieszka Owsik, praca "Moja wina..." z Nawojowej Górnej
Natalia Janicka, praca "Friendship" z Turek
Magdalena Zając, praca "Zimowa Opowieść" z Mełgiew
Nagrody w kategorii II autorzy prac powyżej 16 roku życia
I – Dorota Rosińska, praca "Błogostan" z Żyrardowa
II – Paulina Wanowska - Dudka, praca "Pasja" z Warszawy
– Magdalena Witosławska, prace "Poręcz", "Samotność", "Samotność", "Smutek" z Ozorkowa
III – Paulina Grzenkowicz, praca "W objęciach pożądania" z Kobyłki
– Tomasz Wierzbicki, praca "Pokój I, II, III, IV" z Bratysławy
- Krzysztof Rejmer, praca "Zakochani" z Przysuchy
Wyróżnienia
Joanna Kiczka, praca "Dziewczynki ze Świata Maskotek" z Warszawy
Urszula Woźniczka, praca "5.JPG" z Krakowa
Katarzyna Wolańska, praca "1.jpg" z Brzegu
Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2013, stron 24 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
"Pejzaż z kobietą" IV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Tematem konkursu w 2012 roku był "Pejzaż z kobietą", w konkursie brało udział 138 autorów którzy zaprezentowali 689 prac. W tym roku dominowały następujące tematy prac, pamiątki z rodzinnych albumów, sesje z modelem i zdjęcia reportażowe. Jury w składzie Tadeusz Koniarz – przewodniczący, fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jan Gomoła, fotografik, instruktor fotografii kat. S, członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Marta Garcia – Darowska, artystka – Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie – Francja. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych, autorzy do 16 lat i powyżej 16 lat.
Nagrody w kategorii I autorzy prac do lat 16 przyznano
I - nie przyznano nagrody
II – Klaudia Galus, praca "Sabrina"
III – Anna Szewczyk, praca "Smacznego"
Wyróżnienia
Krzysztof Giedź, praca "Samotność"
Anna Kowalczyk, praca "Pejzaż z wysportowaną kobietą..."
Martyna Kawulak, praca "Alice in the Wonderland 5"
Dominika Wałaszek, praca "Jesień"
Nagrody w kategorii II autorzy prac powyżej 16 roku życia
I – Michał Komuda, praca "MK79"
II – Leszek Paradowski, praca "Chabrowe akcenty"
III – Roman Lipiński, praca "Droga do przystanku PKS"
Wyróżnienia
Paulina Gębica, praca "Anna"
Gabriela Kowalówka, praca "Wrocław"
Ewelina Wójcik, praca "Łykać wiatr"
Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2012, stron 24 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
"Twarze" III Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Tematem konkursu w 2011 roku były "Twarze". Autorzy prac szeroko interpretowali temat "twarze" poczynając od fotografii reportażowej a kończąc na zdjęciach wykonanych w warunkach studyjnych i później obrabianych komputerowo. Jury w składzie Tadeusz Koniarz – przewodniczący, fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jan Gomoła, fotografik, instruktor fotografii kat. S, członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Marta Garcia – Darowska, artystka – Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie – Francja. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych, autorzy do 16 lat i powyżej 16 lat.
Nagrody w kategorii I, autorzy prac do lat 16 przyznano
II – Weronika Pawłowska z Tarnowa
II – Maja Kulińska z Częstochowy
III – Emilia Węgrzynkiewicz ze Szczyrku
III – Justyna Glińska z Sokółki
III – Wiktor Bochenek z Tarnowa
Wyróżnienia
Karol Topczewski z Białegostoku
Klaudia Galus z Ładnej
Nagrody w kategorii II autorzy prac powyżej 16 roku życia
I – Jakub Ochnio ze Zgłobic
I – Arkadiusz Stokłosa z Tarnobrzegu
II – Anita Czarniecka z Gdańska
II – Paulina Korobkiewicz z Przejmy Wysokiej
III – Natalia Bylok z Zamarskiego Hażla
III – Łukasz Kieroński z Rzuchowej
III – Sławomir Stępień z Polic
III – Andrzej Borowiec z Lublina
Wyróżnienia
Agnieszka Puła z Szynwałdu
Wiktoria Wojciechowska z Lublina
Szymon Poręba z Tarnowa
Kinga Kałuża z Częstochowy
Tomasz Okoniewski z Korczyna
Piotr Pardus z Łodzi
Bartłomiej Patelczyk z Gdyni
Dominika Czeczot z Bogumiłowic
Karolina Ćwiękała z Częstochowy
Angelika Zawalska z Grabowiec
Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2011, stron 35 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
"Ludzie i zdarzenia" II Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Temat konkursu w 2010 roku to "Ludzie i zdarzenia" w Gminie Skrzyszów, na konkurs zostało nadesłanych 90 fotografii. Jury w składzie Tadeusz Koniarz – przewodniczący, Marta Darowska i Jan Gomoła.
Nagrody
I -Gabriela Bednarz
II - Agnieszka Mucha
III - Magdalena Świtek
IV - Marek Iwan
Wyróżnienia
I - Natalia Gdowska
II - Natalia Buczek
II - Katarzyna Ziewacz.
Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2010, stron 24 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
"Gmina Skrzyszów w Obiektywie" I Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Temat konkursu w 2008 roku to "Gmina Skrzyszów w Obiektywie". Głównym celem konkursu było utrwalenie na zdjęciach kultury, obyczajów, historii Gminy Skrzyszów. Konkurs był adresowany do wszystkich którzy zajmują się fotografią nawet tych którzy wykonują zdjęcia tylko na uroczystościach rodzinnych. Na konkurs nadesłano ponad 120 prac z których 60 zostało przedstawionych w tej publikacji i zaprezentowanych na wystawie w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie. Jury pod przewodnictwem Tadeusza Koniarza, fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.
Nagrody
I – Agnieszka Robak i Karolina Mazur
II - Grzegorz Król
II – Krzysztof Chwistek
III – Jakub Barnaś
Wyróżnienia
Bożena Niemiec
Hubert Burzawa
Jakub Barnaś (za drugie zdjęcie)
Agnieszka Robak i Karolina Mazur (za drugie zdjęcie)
Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2008, stron 34 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).
Jak wiatr po lesie nucili pieśń. W Zespole Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie odbył się Przegląd Pieśni Żołnierskiej z okresu I i II wojny światowej. Uczestniczyło w nim 16 zespołów wokalnych reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego oraz z województwa podkarpackiego.
Tegorocznymi laureatami zostali:
w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Piotra Skargi w Skrzyszowie
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Gródku
w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej
II miejsce – Gimnazjum w Skrzyszowie
II miejsce – Zespół Szkół w Radłowie
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsca nie przyznano
II miejsce – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu
III miejsce – Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.
– Zamysłem pomysłodawców i organizatorów przeglądu było podkreślenie znaczenia edukacyjnej, wychowawczej, patriotycznej roli pieśni w wychowaniu młodego pokolenia, a także integracja młodego pokolenia zrzeszonego w Szkolnych Klubach Historycznych im. Armii Krajowej. Wyśpiewując strofy żołnierskich pieśni z okresu I i II wojny światowej uczniowie przybliżają pamięć o bohaterach tamtych czasów i oddają im szacunek i honor – zauważa Stanisława Siemek, dyrektor szkoły.
– Panie: Jolanta Krakowska, Anna Niemiec, Jolanta Szczęch, Ewelina Wójtowicz, Barbara Iwan - nauczyciele historii, języka polskiego, muzyki, opiekunowie Klubu Historycznego nie po raz pierwszy zaproponowali uczniom udział i przeżywanie tak wspaniałej lekcji historii – dodaje.
Idee spotkania docenili też goście, obecni na przeglądzie. Wśród nich byli m. in. Barbara Wiatr, przedstawicielka Tarnowskich Rodzin Legionistów Józefa Piłsudskiego, Stanisława Wiatr-Partyka, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, długoletnia prezes Związku Sybiraków w Tarnowie, płk. Zdzisław Baszak, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej, prezes Honorowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie, Ryszard Żądło, prezes ŚZŻ AK w Tarnowie, kierownika referatu kultury i promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Marcin Kiwior, wójt Gminy Skrzyszów, Bartłomiej Mącior, przewodniczącego Rady Gminy Skrzyszów poprzedniej kadencji. (info. tarnow.gosc.pl 2014-11-16)
Publikacje prasowe o Szynwałdzie