Statystyki odwiedzin  

Dzisiaj: 6
Wczoraj: 14
Poprzedni tydzień: 26
Poprzedni miesiąc: 130
Ogółem: 88249

Poland 86.1%Poland
United States 4.9%United States
Germany 2.9%Germany
China 1.9%China
Russian Federation 1.9%Russian Federation
   

My na Facebooku  

 
   
   
 
   

Jakości powietrza  

   

Spis treści

 

Książki o Szynwałdzie i związane z Szynwałdem

Z babcinej kuchni – i nie tylko...Z babcinej kuchni – i nie tylko... W książce zostało zebranych i opisanych 59 różnych przepisów kulinarnych. Które zostały przygotowane na warsztatach w Ładnej w ramach projektu "Już Nie Baby" z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej. W książce opisano między innymi jak przyrządzić: bulion grzybowy, kotlet gaździny, torcik malinowy i wiele innych smacznych potraw. Wszystkie sposoby przyrządzania potraw i ilość składników została zwięźle opisana oraz zaprezentowana na zdjęciach.

Autor: Marek Stańczyk Wydawca: Koła Gospodyń Wiejskich w Ładnej (Publikacja współfinansowana przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, rok wydania 2013, stron 68 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


Zachować od zapomnieniaZachować od zapomnienia. Książka ta to zbiór twórczości literackiej pani Elżbiety Stepskiej – Kot w której zawarto 5 wcześniejszych publikacji. Część I Ballada Syberyjska, Skarga Dziecięca, II Okaleczone Dzieciństwo, III Wspomnienia. IV Moja Myśl, V Kwiaty Skrzyszowskie. Pani Elżbieta opisuje w książce swoje przeżycia gdy została zesłana w 1939 przez sowietów do Kazachstanu. W czasie wkroczenia 17 września wojsk sowieckich do polski jako dziecko została wywieziona do Kazachstanu wraz z matką i starszą siostrą. Spędziła tam ponad sześć lat, wróciła w 1946 roku mieszkając początkowo w Szynwałdzie a obecnie w Skrzyszowie.

Autorka: Elżbieta Stepska – Kot. Wydawca: Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, rok wydania 2010, stron 280 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie)


Dzieje Gminy Skrzyszów i okolic w zarysieDzieje Gminy Skrzyszów i okolic w zarysie. W tym opracowaniu są opisane dzieje Gminy Skrzyszów do której należą wsie Szynwałd, Skrzyszów, Łękawica, Pogórska Wola i Ładna. Autorzy Andrzej Niedojadło i Grzegorz Kubacki wywodzą się ze Skrzyszowa opisali oni blisko 670 letnią historię Gminy. W tej książce przedstawiono początki powstania poszczególnych wsi, ich właścicieli zmieniających się na przestrzeni wieków. Powstanie pierwszych parafii życie i ciężką pracę chłopów na roli, zwyczaje życie kulturalne mieszkańców. Oraz trudne lata poddaństwa ucisków ze strony właścicieli ziemskich okres rozbiorów okupacji w czasie II wojny światowej, trudne lata w czasie PRL. Jak również przemiany ustrojowe w latach 90 oraz czasy współczesne. Zostały zaprezentowane osoby zasłużone dla poszczególnych wsi i Gminy, takie jak biskup Józef Wojtarowicz, Ksiądz prałat Aleksander Siemieński z Szynwałdu. Zostały opisane zwyczaje obrzędy różnego rodzaju przesądy i sposób obchodzenia różnego rodzaju świąt kościelnych. Ta książka stanowi pewne kompendium wiedzy o całej Gminie Skrzyszów.

Autorzy: Andrzej Niedojadło i Grzegorz Kubacki 
Wydawca: Urząd Gminy w Skrzyszowie, rok wydania 2009, stron 412 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


Kwiaty z tamtych latKwiaty z tamtych lat. W tej Publikacji zostały opisane historie żołnierzy i mieszkańców Szynwałdu w czasie II wojny światowej. Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej opisali opowiadania swoich dziadków i pradziadków którzy żyli w czasie drugiej wojny światowej. Katarzyna Żywiec opisuje losy swojego dziadka który walczył w obronie Warszawy, później dostał się do niewoli i był więziony a następnie pracował na roli u Niemieckiego gospodarza. Natalia Kozioł przedstawia tragiczne losy dwóch młodych dzieci żydowskich w wieku około 7 i 11 lat które ukrywały się we wsi a później zostały rozstrzelane przez Niemców. Dawid Siemek opisuje ciężkie życie mieszkańców miejscowości w czasie okupacji, gdzie każdy rolnik był zobowiązany do oddawania żywności dla Niemców. We wsi mieściła się główna kwatera SS i Główny Sztab Podfrontowy. Niemcy w 1944 roku rozstrzelali trzech partyzantów pana Kuska Jana, Kopacza Stanisława i pana Kawę z Czemesnej. Dariusz Niemiec opisuje strach jaki przeżywali mieszkańcy naprzykład gdy grożono śmiercią co dziesiątemu mieszkańcowi za postrzelenie żołnierza armii okupacyjnej przez partyzanta. (Wyżej wymienione prace brały udział w konkursie literackim "Tarnowskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – Świat pracy" pod hasłem "Nigdy przed obcą władzą, przed mieczem tyrana nie ugięły się wolnych Polaków kolana". I miejsce zdobył Darek Niemiec, II Dawid Siemek, III Natalia Kozioł)

Autorzy: Dariusz Niemiec, Dawid Siemek, Natalia Kozioł, Katarzyna Żywiec Wydawca: Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej, rok wydania 2009, stron 20 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


Miejsca Pamięci Narodowej na Terenie Gminy SkrzyszówMiejsca Pamięci Narodowej na Terenie Gminy Skrzyszów. Autorkami tej publikacji są pani Niemiec Anna nauczycielka historii w Zespole Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej oraz pani Stec Lucyna i Szczęch Jolanta. Mottem przewodnim tej publikacji jest cytat Ferdynanda Focha - "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie". Inspiracją dla autorek do wydania tego małego przewodnika było duże zainteresowanie tutejszej młodzieży okresem okupacji w czasie II wojny światowej. W przewodniku zostały opisane miejsca pamięci poległych w czasie II wojny i ich bohaterów na terenie Gminy Skrzyszów. Opisane miejsca pamięci z Szynwałdu to, pomnik rozstrzelanych żołnierzy AK i ich grób na cmentarzu parafialnym oraz tablica upamiętniająca ofiary wojny z Szynwałdu w latach 1939-1945 w kościele parafialnym. Zaprezentowane miejsca pamięci ze Skrzyszowa to pomnik w lesie "Kruk" i pomnik wdzięczności ”Synom Tej Ziemi za Ofiarę w Hołdzie” 1920, 1939-1945. Opisano miejsce w Pogórskiej Woli gdzie dokonywano egzekucji więźniów, jest tam pomnik pamięci rozstrzelanych przez Niemców w latach 1939-1945 a na cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła ofiar II wojny.

Autorki: Anna Niemiec, Lucyna Stec, Jolanta Szczęch Wydawca: Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej, rok wydania 2002, stron 20 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


Pomniki i miejsca pamięci – PrzewodnikPomniki i miejsca pamięci – Przewodnik. W przewodniku "Pomniki i Miejsca Pamięci Narodowej w Tarnowie i powiecie tarnowskim" (cz.1) przedstawione są pomniki i miejsca pamięci na terenie miasta Tarnowa, gmin: Skrzyszów, Pleśna, Radłów, Tarnów, Wierzchosławice i Wojnicz. W opisie i fotografii każdego pomnika czy też tablicy pamiątkowej zaprezentowano krótką historię ofiar które zginęły w obronie ojczyzny. Opisane miejsca pamięci z Gminy Skrzyszów to, w Szynwałdzie pomnik ofiar którzy walczyli o niepodległość Polski znajdujący się koło szkoły podstawowej i grób partyzantów Kopacza Stanisława i Kuska Jana na cmentarzu parafialnym. W Skrzyszowie przedstawiono pomnik ofiar II wojny światowej koło kościoła parafialnego i pomnik upamiętniający miejsce masowych egzekucji w lesie ”Kruk”. W Łękawicy jest pomnik upamiętniający ofiary I i II wojny światowej znajdujący się koło kościoła oraz tablice na kościele z nazwiskami 25 mieszkańców którzy zginęli w obronie ojczyzny w latach 1939-1945. Przedstawione miejsca pamięci z Pogórskiej Woli to pomnik upamiętniający masowe mordy więźniów z Tarnowa w czasie II wojny światowej dokonywane podczas okupacji Niemieckiej. Oraz zbiorowa mogiła na cmentarzu w której jest pochowanych 15 ofiar II wojny światowej a powyżej jest grób Franciszka Kapustki który zginą za ojczyznę w 1917 roku.

Autorzy: Smagacz Anastazja, Mleczko Andrzej, Misaczek Marzena, Surowiczko Maria, Ząbczyńska Lidia Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze, oddział "Ziemi Tarnowskiej", rok wydania 2006, stron 67 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie). 

Słoneczny GośćSłoneczny Gość. Wiersze napisane przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie w latach 2000-2001. Autorzy tych ponad czterdziestu wierszy to dwunasto i trzynastolatkowie, są one inspirowane pięknem jesiennych krajobrazów i przeżyć w "Zielonej Szkole" nad morzem. Wiersze opracowali nauczyciele poloniści pani mgr. Bożena Iwan i mgr. Anna Serek.

Autorzy: Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie
Wydawca: Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie, rok wydania 2002, stron 45 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).

Tarnowscy Żołnierze WrześniaTarnowscy Żołnierze Września. Wspomnienia żołnierzy września 1939 roku pochodzących przede wszystkim z okolic Tarnowa. Są w tej książce zawarte wspomnienia naszych dwóch rodaków, żołnierzy walczących w drugiej wojnie światowej. Są to wspomnienia Józefa Tryby plutonowego urodzonego w 1909 roku, był między innymi żołnierzem 6 Dywizjonu Samochodowego w Krakowie. Drugą wojnę światową zakończył w 2 Warszawskiej Dywizji pancernej jako plutonowy. Drugie wspomnienia to Antoniego Stasiora kanoniera urodzonego w 1916 roku. Powołany do czynnej służby wojskowej 15 lutego 1939 roku, służył w 6 Pułku Artylerii Lekkiej w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem AK, po wojnie w 1946 roku wstąpił do Związku Młodzieży "WICI" a za rok do Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Autor: Kazimierz Remian
Wydawca: Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, muzeum okręgowe w Tarnowie, rok wydania 2001, stron 171 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


SZYNWAŁD 650- lecie dziejów wsi i parafii SZYNWAŁD 650- lecie dziejów wsi i parafii. Bodajże jedyna książka opisująca tak szeroko i dokładnie historię Szynwałdu od początku jego powstania to jest 1344 do 1994. Ojciec Kazimierz Plebanek nasz rodak opisał w tej książce całą historię ujętą w 16 rozdziałach, poczynając od rozdziału Zamierzchłe czasy poprzez Duchowieństwo parafialne, Kryzys ekonomiczny XIX w. Budowa nowego kościoła, Szynwałd w latach okupacji 1939- 1945 a kończąc na rozdziale Szynwałdzianie w służbie społeczeństwu i Kościołowi.

Autor: O. Kazimierz Plebanek redemptorysta.
Wydawnictwo: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie. Imprimatur: L.dz.340-06-04, rok wydania 1994, stron: 437
(książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).

Z chłopskiej zagrody na biskupia stolicę Biskup Józef Grzegorz Wojtarowicz Z chłopskiej zagrody na biskupia stolicę Biskup Józef Grzegorz Wojtarowicz (1791-1875), Ordynariusz Tarnowski (1840-1850). Jak pisze autor: Szynwałd był senną wioską, dla której obce były wielkie wydarzenia dziejów Ojczyzny, żył własnymi problemami. W tej wiosce, 10.03.1791 r. przyszedł na świat Józef Grzegorz Wojtarowicz, późniejszy biskup tarnowski. Rodzice biskupa to Wawrzyniec i Salomea Kabajówna (Kabaj) byli szanowaną chłopską rodziną. W 1840 r. ks. J. G. Wojtarowicz został mianowany na Biskupa w Diecezji Tarnowskiej i pełnił tą funkcję do 1850 r. Biskup zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 31 mają 1875 r. przeżywszy 85 lat, w tym 35 w biskupstwie i 57 w kapłaństwie. W tej książce jest opisana cała biografia biskupa.

Autor: Ks. dr. Andrzej Jedynak
Wydawnictwo: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie. Rok wydania 1998, stron 494
(książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).

Kapliczki i krzyże przydrożne na terenie Szynwałdu Kapliczki i krzyże przydrożne na terenie Szynwałdu. Jest to mały album przydrożnych kapliczek krzyży i figur są one nie odłąncznym elementem krajobrazu Szynwałdu. Możemy je spotkać przy drogach, na prywatnych posesjach a nawet na polach. W Szynwałdzie jest ich szczególnie dużo, różne w stylu i formie rzeźbione, kute z kamieni, murowane, rzeźbione w drewnie i zwykłe krzyże drewniane. Są one świadectwem wiary minionych i obecnych mieszkańców Szynwałdu. W tym małym albumie przedstawiono w formie pięknych zdjęć i krótkich opisów 41 kapliczek krzyży i figur przydrożnych.

Autorzy zdjęć: Dominik Świdziński Bartłomiej Armatys Wydawca: Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie.
Druk: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie.
Rok wydania 2007, stron 39
(książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).

ŻAL MI TEGO LUDU Ks. Prałat Aleksander Siemieński proboszcz w Szynwałdzie ŻAL MI TEGO LUDU Ks. Prałat Aleksander Siemieński proboszcz w Szynwałdzie. Jest to biografia ks. Siemieńskiego, proboszcza w Szynwałdzie w latach 1885-1939. Ks. prałat Aleksander Siemieński urodził się w Staniątkach około 20 km od Krakowa – 28 lutego 1851 r. Był on najstarszym dzieckiem Teofila i Marii z Biegańskich. Są w tej książce opisane zasługi ks. Siemieńskiego w walce z pijaństwem, sprowadzenie sióstr Służebniczek Starowiejskich w październiku 1891 r. Budowa nowego kościoła który został wzniesiony w latach 1911-18 i wiele różnych dzieł dokonanych za czasów proboszczowania w Szynwałdzie.

Autor: O. Stanisław Stańczyk CssR
Wydawnictwo: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie.
Rok wydania: 1989, s
tron 125 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).

Ks. Prałat Aleksander Siemieński
 

Autor: Ks. Jan Kos
Wydawnictwo: Currenda
Rok wydania: 1988.

Ksiądz Aleksander Siemieński proboszcz w Szynwałdzie. Opracowanie nie wydane o ks. Siemieńskim.Praca magisterska (pod kierunkiem ks. prof. Adama Nowaka)

Autor: Józef Pawula. Rok 1974, stron 59.

Ks. Aleksander Siemieński – Pasterz Według Serca Jezusowego. Opracowanie nie wydane o ks. Aleksandrze Siemieńskim. Maszynopis praca nie została wydana. Jest to swego rodzaju pamiętnik ks. Aleksandra Rogóża, przyjaciela powiernika, swego rodzaju współpracownika ks. Aleksandra Siemieńskiego w szczególności spraw dotyczących duszpasterstwa młodzieży.

Autor: Aleksander Rogóż.
Rok 1964 stron 53.

100 – lecie obecności Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szynwałdzie 1909 - 2009100 – lecie obecności Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szynwałdzie 1909 - 2009. Broszurka wydana z okazji 100 – lecia obecności obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Opisane są w niej dzieje i sprowadzenie tego cudownego obrazu z Rzymu przez ks. Aleksandra Siemieńskiego w 1909 roku. Jak również uroczyste wprowadzenie do Kościoła Parafialnego w Szynwałdzie.

Autor: O. Kazimierz Plebanek CSsR.
Wydawnictwo: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie. Rok wydania 2009 stron 20
(książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie)

Koronacja Figury Matki Bożej NiepokalanejKoronacja Figury Matki Bożej Niepokalanej. Film przedstawiający koronację figury Matki Bożej Niepokalanej u Sióstr Służebniczek Starowiejskich w Szynwałdzie. Uroczysta koronacja odbyła się 10 października 2004 roku. Koronaci dokonał w rocznicę stuletniej obecności Sióstr Służebniczek w Szynwałdzie J.E. Ks Biskup Wiktor Skworc.

Autor: Tadeusz Sępek
Wydawnictwo: Video-Foto „MIKRUS”
Rok wydania: 2004
Czas trwania: 3h.55min.

Pamięć o nich nie zaginiePamięć o nich nie zaginie wspomnienie o zmarłych kapłanach i siostrach zakonnych z Szynwałdu.

W książce opisano proboszczowanie w parafii Szynwałd dwóch zasłużonych księży, Piotra Kyrcza w latach 1939-1974 i księdza Stefana Zymuły proboszcza w latach 1974-1985. Jest również wspomnienie pięciu kapłanów naszych rodaków są to ks. Tomasz Mącior pallotyn, ks. Julian Zegar pallotyn, ks. proboszcz Antoni Stańczyk, ojciec Władysław Kantor redemptorysta, ks. prałat Kazimierz Kopacz. Jest wspomnianych 39 Sióstr Służebniczek Starowiejskich pochodzących z Szynwałdu i krótki opis ich życia zakonnego.

Autor: O. Stanisław Stańczyk
Wydawnictwo: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie.
Rok wydania 1994, stron 94 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie)

Na gruzach zburzonych ołtarzyNa gruzach zburzonych ołtarzy

Autor książki ksiądz Tomasz Mącior w wydanej poraz pierwszy w 1934 roku książki, opisuje dostrzegane już wtedy zjawiska zrywania z etyką i przeszłością w szczególności religijną. Książka ta opisuje kryzys człowieka do którego przyczynił się opisywany między innymi komunizm, wolnomyślicielstwo czy rewolucja francuska i kapitalizm. Autor w książce pisze: ”Stąd budowanie jakiejkolwiek etyki poza etyką religijną, czyli opartą o autorytet Boży i posiadającą Bożą sankcję, jest próżnem usiłowaniem podług pięknego określenia poety:

"Mówisz: niech sobie ludzie nie kochają Boga,
Byle by im była cnota i ojczyzna droga.
Głupiec mówi: niech sobie źródło wyschnie w górach,
Byleby mi płynęła woda w miejskich rurach".

Stąd rozumiemy również jasno tragiczne położenie ludzi którzy, odrzuciwszy wiarę w Boga, muszą, chcąc postępować logicznie, szukać nowych fundamentów i nowych dróg dla etyki, albo w ogóle z tej etyki zrezygnować". (reprint I wydania z 1934 roku)

Autor: Ks. dr. Tomasz Mącior
Wydawnictwo: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie
Rok wydania : 2004, stron: 108 (książka dostępna w bibliotece w Szynwałdzie)

Emocje V Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny"Emocje" V Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Tematem konkursu w 2013 roku były "Emocje", w konkursie brało udział 297 autorów którzy zaprezentowali 1052 prace. Jury w składzie Tadeusz Koniarz – przewodniczący, fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jan Gomoła, fotografik, instruktor fotografii kat. S, członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Marta Garcia – Darowska, artystka – Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie – Francja. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych , autorzy do 16 lat i powyżej 16 lat.

Nagrody w kategorii I autorzy prac do lat 16 przyznano
I – Dagmara Adamus, praca "Emocja" z Oławy
II – Hanna Pomorska, praca "Gołębie" z Tarnowa
– Karolina Apostel, praca "Niepewność" Z Jaworzna
III – Agata Mroczek, praca "JPG" z Niemce

Wyróżnienia
Natalia Janas, praca "Zatroskanie" z Laskowa
Agnieszka Owsik, praca "Moja wina..." z Nawojowej Górnej
Natalia Janicka, praca "Friendship" z Turek
Magdalena Zając, praca "Zimowa Opowieść" z Mełgiew

Nagrody w kategorii II autorzy prac powyżej 16 roku życia
I – Dorota Rosińska, praca "Błogostan" z Żyrardowa
II – Paulina Wanowska - Dudka, praca "Pasja" z Warszawy
– Magdalena Witosławska, prace "Poręcz", "Samotność", "Samotność", "Smutek" z Ozorkowa
III – Paulina Grzenkowicz, praca "W objęciach pożądania" z Kobyłki
– Tomasz Wierzbicki, praca "Pokój I, II, III, IV" z Bratysławy
- Krzysztof Rejmer, praca "Zakochani" z Przysuchy

Wyróżnienia
Joanna Kiczka, praca "Dziewczynki ze Świata Maskotek" z Warszawy
Urszula Woźniczka, praca "5.JPG" z Krakowa
Katarzyna Wolańska, praca "1.jpg" z Brzegu

Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2013, stron 24 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


Pejzaż z kobietą IV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny"Pejzaż z kobietą" IV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Tematem konkursu w 2012 roku był "Pejzaż z kobietą", w konkursie brało udział 138 autorów którzy zaprezentowali 689 prac. W tym roku dominowały następujące tematy prac, pamiątki z rodzinnych albumów, sesje z modelem i zdjęcia reportażowe. Jury w składzie Tadeusz Koniarz – przewodniczący, fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jan Gomoła, fotografik, instruktor fotografii kat. S, członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Marta Garcia – Darowska, artystka – Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie – Francja. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych, autorzy do 16 lat i powyżej 16 lat.

Nagrody w kategorii I autorzy prac do lat 16 przyznano
I - nie przyznano nagrody
II – Klaudia Galus, praca "Sabrina"
III – Anna Szewczyk, praca "Smacznego"

Wyróżnienia
Krzysztof Giedź, praca "Samotność"
Anna Kowalczyk, praca "Pejzaż z wysportowaną kobietą..."
Martyna Kawulak, praca "Alice in the Wonderland 5"
Dominika Wałaszek, praca "Jesień"

Nagrody w kategorii II autorzy prac powyżej 16 roku życia
I – Michał Komuda, praca "MK79"
II – Leszek Paradowski, praca "Chabrowe akcenty"
III – Roman Lipiński, praca "Droga do przystanku PKS"

Wyróżnienia
Paulina Gębica, praca "Anna"
Gabriela Kowalówka, praca "Wrocław"
Ewelina Wójcik, praca "Łykać wiatr"

Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2012, stron 24 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


Twarze III Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny"Twarze" III Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Tematem konkursu w 2011 roku były "Twarze". Autorzy prac szeroko interpretowali temat "twarze" poczynając od fotografii reportażowej a kończąc na zdjęciach wykonanych w warunkach studyjnych i później obrabianych komputerowo. Jury w składzie Tadeusz Koniarz – przewodniczący, fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jan Gomoła, fotografik, instruktor fotografii kat. S, członek honorowy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Marta Garcia – Darowska, artystka – Sorbona, Wyższa Szkoła Luwru, członek ICOM (International Council of Museums), Centre de Ressources Photographie – Francja. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych, autorzy do 16 lat i powyżej 16 lat.

Nagrody w kategorii I, autorzy prac do lat 16 przyznano
II – Weronika Pawłowska z Tarnowa
II – Maja Kulińska z Częstochowy
III – Emilia Węgrzynkiewicz ze Szczyrku
III – Justyna Glińska z Sokółki
III – Wiktor Bochenek z Tarnowa

Wyróżnienia
Karol Topczewski z Białegostoku
Klaudia Galus z Ładnej

Nagrody w kategorii II autorzy prac powyżej 16 roku życia
I – Jakub Ochnio ze Zgłobic
I – Arkadiusz Stokłosa z Tarnobrzegu
II – Anita Czarniecka z Gdańska
II – Paulina Korobkiewicz z Przejmy Wysokiej
III – Natalia Bylok z Zamarskiego Hażla
III – Łukasz Kieroński z Rzuchowej
III – Sławomir Stępień z Polic
III – Andrzej Borowiec z Lublina

Wyróżnienia
Agnieszka Puła z Szynwałdu
Wiktoria Wojciechowska z Lublina
Szymon Poręba z Tarnowa
Kinga Kałuża z Częstochowy
Tomasz Okoniewski z Korczyna
Piotr Pardus z Łodzi
Bartłomiej Patelczyk z Gdyni
Dominika Czeczot z Bogumiłowic
Karolina Ćwiękała z Częstochowy
Angelika Zawalska z Grabowiec

Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2011, stron 35 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


Ludzie i zdarzenia II Konkurs Fotograficzny"Ludzie i zdarzenia" II Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Temat konkursu w 2010 roku to "Ludzie i zdarzenia" w Gminie Skrzyszów, na konkurs zostało nadesłanych 90 fotografii. Jury w składzie Tadeusz Koniarz – przewodniczący, Marta Darowska i Jan Gomoła.

Nagrody
I -Gabriela Bednarz
II - Agnieszka Mucha
III - Magdalena Świtek
IV - Marek Iwan

Wyróżnienia
I - Natalia Gdowska
II - Natalia Buczek
II - Katarzyna Ziewacz.

Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2010, stron 24 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


Gmina Skrzyszów w Obiektywie I Konkurs Fotograficzny"Gmina Skrzyszów w Obiektywie" I Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Temat konkursu w 2008 roku to "Gmina Skrzyszów w Obiektywie". Głównym celem konkursu było utrwalenie na zdjęciach kultury, obyczajów, historii Gminy Skrzyszów. Konkurs był adresowany do wszystkich którzy zajmują się fotografią nawet tych którzy wykonują zdjęcia tylko na uroczystościach rodzinnych. Na konkurs nadesłano ponad 120 prac z których 60 zostało przedstawionych w tej publikacji i zaprezentowanych na wystawie w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie. Jury pod przewodnictwem Tadeusza Koniarza, fotoreporter, filmowiec, pedagog, członek Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

Nagrody
I – Agnieszka Robak i Karolina Mazur
II - Grzegorz Król
II – Krzysztof Chwistek
III – Jakub Barnaś

Wyróżnienia
Bożena Niemiec
Hubert Burzawa
Jakub Barnaś (za drugie zdjęcie)
Agnieszka Robak i Karolina Mazur (za drugie zdjęcie)

Autorzy: Fotografie uczestników Konkursu Fotograficznego
Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie
Rok wydania 2008, stron 34 (publikacja dostępna w bibliotece w Szynwałdzie).


Jak wiatr po lesie nucili pieśń. W Zespole Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie odbył się Przegląd Pieśni Żołnierskiej z okresu I i II wojny światowej. Uczestniczyło w nim 16 zespołów wokalnych reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego oraz z województwa podkarpackiego.

Tegorocznymi laureatami zostali:

w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Piotra Skargi w Skrzyszowie
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Gródku

w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej
II miejsce – Gimnazjum w Skrzyszowie
II miejsce – Zespół Szkół w Radłowie

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsca nie przyznano
II miejsce – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu
III miejsce – Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

– Zamysłem pomysłodawców i organizatorów przeglądu było podkreślenie znaczenia edukacyjnej, wychowawczej, patriotycznej roli pieśni w wychowaniu młodego pokolenia, a także integracja młodego pokolenia zrzeszonego w Szkolnych Klubach Historycznych im. Armii Krajowej. Wyśpiewując strofy żołnierskich pieśni z okresu I i II wojny światowej uczniowie przybliżają pamięć o bohaterach tamtych czasów i oddają im szacunek i honor – zauważa Stanisława Siemek, dyrektor szkoły.
– Panie: Jolanta Krakowska, Anna Niemiec, Jolanta Szczęch, Ewelina Wójtowicz, Barbara Iwan - nauczyciele historii, języka polskiego, muzyki, opiekunowie Klubu Historycznego nie po raz pierwszy zaproponowali uczniom udział i przeżywanie tak wspaniałej lekcji historii – dodaje.
Idee spotkania docenili też goście, obecni na przeglądzie. Wśród nich byli m. in. Barbara Wiatr, przedstawicielka Tarnowskich Rodzin Legionistów Józefa Piłsudskiego, Stanisława Wiatr-Partyka, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, długoletnia prezes Związku Sybiraków w Tarnowie, płk. Zdzisław Baszak, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej, prezes Honorowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie, Ryszard Żądło, prezes ŚZŻ AK w Tarnowie, kierownika referatu kultury i promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Marcin Kiwior, wójt Gminy Skrzyszów, Bartłomiej Mącior, przewodniczącego Rady Gminy Skrzyszów poprzedniej kadencji. (info. tarnow.gosc.pl 2014-11-16)

Publikacje prasowe o Szynwałdzie 

   

"Regionalny Portal Szynwałdu" Portal informacyjny Szynwałdu. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 - 2020

Real time web analytics, Heat map tracking
© Szynwałd