Biblioteka w Szynwałdzie zajęła III miejsce w Konkursie "Bryła roku 2014". Obiekt startował w kategorii "Najlepszy Polski Budynek dla Ludzi", specjalistyczny portal architektoniczny Bryla.pl organizuje corocznie taki konkurs. Budynek biblioteki otrzymał 2710 głosów oddanych przez internautów, I miejsce zajęła Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 4307 głosów, II miejsce zajął dworzec PKP w Rumi. Urząd Gminy serdecznie dziękuje wszystkim którzy oddali głos na Bibliotekę w Szynwałdzie. (2015-03-27).
Pisali o Nas !!!
Biblioteka w Szynwałdzie architektoniczną perełką. Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie konkuruje o tytuł najciekawszego budynku 2014 roku. W ogólnopolskim plebiscycie internetowym Bryła Roku 2014 jest już na trzecim miejscu - tuż za filharmonią w Szczecinie i dworcem kolejowym w Rumi. Na pierwszy rzut oka wygląda jak nowoczesna willa lub siedziba dużej firmy. Nowy budynek wiejskiej biblioteki w Szynwałdzie nie przypomina tych, które spotyka się w innych małych miejscowościach. Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie to nowoczesny obiekt z dużymi przeszkleniami na parterze i dwuspadowym, szarym dachem. Robi ogromne wrażenie, nie tylko z zewnątrz. Zwłaszcza na tych, którzy pamiętają starą bibliotekę. Kiedy tu wchodzą, są po prostu w szoku - mówi Anna Mądel, bibliotekarka z Szynwałdu. Mimo nowoczesnych wnętrz mieszkańcy czują się w bibliotece bardzo dobrze. Często odbywają się tam zajęcia dla dzieci i dorosłych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że powstało u nas takie miejsce. Nie trzeba jeździć do miasta, by spędzić ciekawie czas. Bardzo często tu przychodzimy odkąd jest ten nowy budynek - mówi mieszkanka Szynwałdu. Ale biblioteka w Szynwałdzie to miejsce nie tylko do wypożyczania książek. Powstało tutaj lokalne centrum kultury z dużą salą widowiskową, komputerową i pracowniami warsztatowymi. Budynek biblioteki kosztował blisko 2,5 mln złotych. Inwestycja z Szynwałdu wciąż może wygrać w plebiscycie na najlepszą bryłę roku 2014. Głosy można oddawać tutaj.
(Info. www.rdn.pl 2015-03-17)
Posłuchaj relacji Katarzyny Daniel:
Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.
Otwarcie nowej Biblioteki w Szynwałdzie. W dniu 11 listopada 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej biblioteki. Otwarcia biblioteki przez przecięcie wstęgi dokonała pani Małgorzata Chwistek dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, pan wójt Marcin Kiwior, pani Maria Żywiec sołtys Szynwałdu oraz ks. Marek Kluz. Ksiądz Marek dokonał również poświęcenia nowej biblioteki. W dalszej części uroczystości została przedstawiona między innymi historia budowy biblioteki, głos zabrali przedstawiciele kultury oraz Roman Ciepiela i pani poseł Urszula Augustyn. W uroczystości brali udział również przedstawiciele Gminy sołtysi dyrektorzy szkół oraz projektant budynku i przedstawiciel wykonawcy. Nowy budynek to nowoczesny obiekt dwu kondygnacyjny z pomieszczeniami na książki czytelnią oraz dużą salą służącą między innymi do spotkań lub występów artystycznych. Jest również pięć stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2014 roku, prawdopodobnie jest to najnowocześniejsza biblioteka w Małopolsce. (2014-11-16)
Zobacz wszystkie zdjęcia z uroczystego otwarcia Biblioteki
Otwarcie Biglioteki w Szynwałdzie ››
Otwarcie Biblioteki w Szynwałdzie - występy artystyczne ››
Gminna Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie od 22 lipca 1988 roku do 10 listopada. Mieściła się ona w jednym pomieszczeniu w starym budynku po Szkole Podstawowej gdzie była również czytelnia i kawiarenka internetowa z dwoma komputerami (fot.1). Biblioteka miała w swych zbiorach 15000 pozycji książkowych, w tym lektury do szkoły podstawowej gimnazjum i średniej. Oraz literatura dla studentów, dzieci, młodzieży i dorosłych, 10 tytułów czasopism oraz bajki i lektury szkolne na kasetach wideo (czytelników w roku 2013 było około 500 a wypożyczeń około 6000). Można tam było skorzystać z usług kserograficznych oraz możliwości wykonywania wydruków komputerowych. Po przejściu na emeryturę pani kierownik Barbary Micek w 2009 roku na tym stanowisku zastąpiła ją pani mgr. inż. Anna Mądel.
Budynek Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie (fot.1) |
Budowa nowej biblioteki w Szynwałdzie. W 2012 roku Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie pozyskało dofinansowanie na Budowę biblioteki w Szynwałdzie w kwocie 1 000 000 zł. Środki zostały przyznane z programu wieloletniego Kultura Plus, priorytet "Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek". Celem programu jest wzmocnienie gminnych bibliotek i przekształcenie ich w nowoczesne centra kultury oraz ośrodki życia społecznego. Realizacja inwestycji rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku. Później Urząd Gminy w Skrzyszowie otrzymał dofinansowanie w wysokości 70 000 złotych od Urzędu Marszałkowskiego, pieniądze zostały przeznaczone na kontynuację budowy. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2014 roku. W nowoczesnym budynku będzie się mieścić między innymi sala teatralna gdzie będzie można organizować przedstawienia, wykłady, spotkania integracyjne. Będzie również pracownia multimedialna oraz kawiarenka internetowa. Przewidywany koszt inwestycji to 2 498 000 tysięcy złotych.
Budynek nowej Biblioteki w trakcie budowy (stan na dzień 2014-01-16)
Historia Biblioteki. Czytelnia Wiejska. W latach osiemdziesiątych XIX wieku Tarnowskie Towarzystwo Oświaty Ludowej zaczęło organizować Czytelnie Wiejskie. Taka placówka powstała również w Szynwałdzie którą kierował pan Ignacy Górski który był nauczycielem Szkoły Ludowej. W 1906 roku na wyposażeniu czytelni było niespełna 200 książek a do czytelni było zapisanych 70 czytelników, w tym okresie kierownikiem był pan Władysław Lewicki. Z powodu braku nowych książek czytelnia zostaje zamknięta w 1907 roku.
Biblioteka Kółka Rolniczego. W późniejszym okresie powstała Biblioteka przy Kółku Rolniczym w jej posiadaniu było około 570 tytułów książek oraz prenumerowano 7 czasopism. W następnych 10 latach biblioteka miała w swych zbiorach ponad 4100 tytułów, zapisanych czytelników było około 400.
Gromadzka Biblioteka Publiczna. W 1955 roku została otwarta Gromadzka Biblioteka Publiczna, mieściła się ona w domu parafialnym gdzie były trudne warunki do dobrego jej funkcjonowania. W latach od 1955 do 1965 kierowniczką była pani Maria Szczęch, od 1965 do 1968 Barbara Legutko, od 1968 do 1972 Krystyna Kosiba, a od 1972 do 1973 Maria Mazur. Biblioteki w Szynwałdzie miały trudne warunki lokalowe, mieściły się one nawet w prywatnych domach. Do 1979 roku była w domu pana Józefa Iwana a od 1979 do 1985 roku u pana Jopa. A od roku 1985 do 1988 biblioteka mieściła się w Remizie OSP w pomieszczeniu gospodarczym. Dopiero od 1988 roku została przeniesiona do starego budynku po Szkole Podstawowej. Od 1973 do 2009 kierowniczką była pani Barbara Micek.
Działalność Biblioteki w roku 2007. Jubileusz 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Skrzyszowie oraz ich filii w Gminie. Jubileusz biblioteki był obchodzony bardzo uroczyście i trwał 5 dni, od 7 do 11 maja 2007 roku były zorganizowane spotkanie autorskie i spektakle teatralne.
›› 7 maja spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Grocholą.
›› 8 maja spektakl dla przedszkolaków, Janusz Pokrywka "O królewiczu co nie umiał nic" wraz z konkursami i zabawą. Spotkanie odbyło się w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego.
›› 9 maja spektakl dla uczniów szkół podstawowych, Maria Konopnicka "Marysia i krasnoludki" wraz z konkursami i zabawą. Spotkanie odbyło się w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego.
›› 10 maja Uroczyste Spotkanie Jubileuszowe, gdzie odbyła się część oficjalna oraz występ uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Ładnej w przedstawieniu pod tytułem "Z książką przez epoki". A na zakończenie odbył się recital Andrzeja Poniedzielskiego pod tytułem "Pilnujmy marzeń". W spotkaniu uczestniczyli między innymi byłe bibliotekarki dyrektorzy szkół i przedszkoli, księża, tarnowscy księgarze, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej z Tarnowa. Oraz radni i pracownicy Urzędu Gminy Skrzyszów na czele z panem wójtem inż. Józefem Gądkiem. Najbardziej zasłużeni dla rozwoju Biblioteki zostali uhonorowani a w szczególności pani Maria Chwistek która była pierwszą kierowniczką Biblioteki. Szczególne podziękowania dla pani Marii złożył ksiądz profesor Michał Bednarz, wybitny wykładowca i biblista pochodzący ze Skrzyszowa, za pomoc w wyborze lektur.
›› 11 maja "Byle do wiosny" program estradowy, występ kabaretu "Kwaśne Mleko": Andrzej Jachym i Radosław Jachym ze Skrzyszowa. Wystąpił również zespół rockowy "Sweet Revenge".
Z okazji uroczystości zostały zorganizowane jubileuszowe wystawy "60 lat Skrzyszowskiej Biblioteki" - ekspozycja dokumentalna oraz "Pasje Życia" - artystów zrzeszonych w "Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Tarnowie.
Wpisy w kronice biblioteki gości przybyłych na jubileusz:
Życzenia przy okazji Jubileuszu! Dla Biblioteki w Szynwałdzie, niech więcej miejsca się znajdzie! By w locie ku przyszłym epokom. Skrzydła rozpostarto szeroko.
10.05.2007
Życzę wielu dalszych sukcesów Bibliotece w Szynwałdzie, rzeszy czytelników i wszelkiej pomyślności.
Skrzyszów 10 maja 2007 r
Spotkanie autorskie księdza Jerzego Janeczka. 15 czerwca 2007 roku odbyło się spotkanie autorskie księdza Jerzego Janeczka na którym prezentował swój tomik wierszy "We wszystkim". Ksiądz Jerzy był wikariuszem w Szynwałdzie w latach 1992 – 1994. Na spotkaniu które cieszyło się dużym zainteresowaniem autor czytał swoje wiersze, można było również nabyć książkę autora.
Wpis w kronice księdza Jerzego:
Wyrażam serdeczne podziękowanie organizatorom i uczestnikom miłego spotkania "O wszystkim". Zbudowany "poetycką" wrażliwością odbiorców dziękuję "Za wszystko".
Szynwałd, 15.06.2007 r. Ks. Jeży Janeczek
Działalność Biblioteki w roku 1996. Fotografie i wpis do kroniki ze spotkania z panią mgr. Urszulą Szuster podczas prelekcji o twórczości Jana Brzechwy i ze spotkania z uczniami na temat "Życie Henryka Sienkiewicza".
Spotkanie z uczniami klas czwartych Szkoły podstawowej w Szynwałdzie i wykład na temat twórczości Jana Brzechwy dla dzieci i młodzieży, pozwoliło na przybliżenie wszechstronnego pisarstwa, niezwykłej osobowości jej autora i człowieka – humanisty. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu i wykazując doskonałą znajomość twórczości i poszczególnych wierszy.
Urszula Szuster 27-02-1996
"Niezwykłe życie Henryka Sienkiewicza w 150 rocznicę urodzin oraz 80 rocznicę śmierci", prelekcja odbyła się 7 maja. Spotkanie prowadziła pani mgr. Urszula Szuster z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.
Wykład wzbudził duże zainteresowanie o czym świadczy wpis w kronice:
Wola Okrzejska jest z boku, ważniejszych traktów i szlaków. Nie ma tu wielu uroków. Jest miejscem kultu Polaka (...) /Miejsce kultu/
Prelekcja na temat: niezwykłego życia Henryka Sienkiewicza /w 150 rocznicę urodzin oraz 80 rocznicę śmierci/ - pozwoliła na ukazanie bogactwa twórczości pisarza, i jego niezwykłą drogę i pracowitość. Jest pisarzem - najbardziej znanym na świecie, a przyznana mu Nagroda Nobla ugruntowała tę sławę. Wykład został przyjęty z ogromną życzliwością i zaciekawieniem.
Urszula Szuster
Szynwałd, 7.V.1996
Pani kierownik biblioteki Barbara Micek bardzo angażowała się w swoją pracę, zawsze można było liczyć na jej pomoc w wybraniu odpowiedniej książki. Były organizowane liczne prelekcje na których przedstawiano wybitnych pisarzy i ich dzieła. Dowodem na to są przyznane wyróżnienia, podziękowania a w 1996 roku pani Barbara została wyróżniona odznaką "Zasłużony Działacz Kultury"
Artykuł w którym opisano spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie na którym były przyznawane wyróżnienia dla zasłużonych bibliotekarzy.
Zdjęcia i wpis ze spotkania z Andrzejem Grabowskim autorem książek dla dzieci i młodzieży, na spotkaniu opowiadał pan Andrzej o swojej twórczości.
Jak zwykle z sympatią w gościnnych progach zaprzyjaźnionej Biblioteki w Szynwałdzie u Pani Basi Micek czuwającej nad naszą świątynią Książki i z tym serdeczniejszym podziękowaniem za rodzinne przyjęcie i kolejne spotkanie z młodymi czytelnikami.
Andrzej Grabowski
Szynwałd 21 V 96.
W dniu 1 września została wygłoszona prelekcja dla dzieci ze Szkoły podstawowej w Szynwałdzie na której młodzież zapoznała się z twórczością Jana Brzechwy. Prelekcję wygłosiła często goszcząca u nas pani Urszula Szuster z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie. Wykład wzbudził duże zainteresowanie i ciekawość wśród dzieci szkolnych.
Wpis do kroniki po spotkaniu:
Spotkanie z dziećmi na temat "Twórczość Jana Brzechwy dla najmłodszych" - jest wdzięcznym motywem do wprowadzenia form zabawowych i aktywizacji odbiorców. Dzieci chętnie podejmują zagadnienie konkretnych wierszy. Gościnność Biblioteki, ogromna życzliwość i wspaniały odbiór – daje prelegentowi ogromną satysfakcję ze spotkania. Dziękuję.
Urszula Szuster
Szynwałd, 1996-09-01
W latach 1957 – 1998 przy bibliotece był prowadzony punkt biblioteczny mieszczący się w przysiółku Świniogóra. Znajdował się on w Szkole Podstawowej nr. 2 w Szynwałdzie gdzie prowadziła ją nauczycielka szkoły pani Barbara Jacher. Wymiana książek odbywała się co 2 lata, znajdowało się tam około 300 książek.
Działalność Biblioteki w roku 1995. "Osobowość i twórczość literacka Karola Wojtyły – Jana Pawła II" - była tematem spotkania 13 stycznia. Prelekcję dla młodzieży ze Szkoły podstawowej przeprowadziła Alina Śmiszkiewicz. Następnie 19 stycznia zostało zorganizowane spotkanie na ten sam temat dla mieszkańców Szynwałdu.
Prelekcja pani mgr. Urszuli Szuster na temat: "Kornel Makuszyński – wielkim przyjacielem dzieci". W spotkaniu brały udział dzieci z klas VI które z zaciekawieniem słuchały prelekcji a niektóre po spotkaniu wypożyczyły książki tego autora, spotkanie odbyło się 2 lutego. Dla członkiń Koła Gospodyń Wiejskich zostało zorganizowane spotkanie z panią mgr. Aliną Śmiszkiewicz. Na którym poruszono temat: "Edmund Bojanowski literat i działacz charytatywnej dobroci". 1 Marca została wygłoszona kolejna prelekcja pani mgr. Aliny Śmiszkiewicz na temat: "Życie i twórczość Stefana Żeromskiego". Temat ten zainteresował młodzież która zaczęła sięgać po twórczość tego autora.
Wpis do kroniki pani mgr. Aliny Śmiszkiewicz po prelekcji
"Ciebie jedną kocham, cudowna, rodzinna ziemio" Stefan Żeromski
Jak zawsze w Szynwałdzie miła atmosfera w czasie mojej prelekcji poświęconej życiu i całokształtowi twórczości Stefana Żeromskiego.
Obyśmy wchłonęli w siebie miłość do Ojczyzny, którą promienieją utwory tego wielkiego pisarza, zdobyli wrażliwość na cudzą krzywdę i umieli się poświęcić wielkiej, szlachetnej idei.
Pozostawmy po sobie ślad dobra.
Alina Śmiszkiewicz
Szynwałd 1 marca 1995 r.
Kolejne już spotkanie z Andrzejem Grabowskim autora książek dla dzieci i młodzieży, poety i prozaika z Tarnowa. W spotkaniu 12 maja brały udział dzieci z klas od III do V, autor tym razem opowiadał o swoich bohaterach i wyczynach postaci ze swoich książek.
Wpis w kronice biblioteki pana Andrzeja Grabowskiego
"Z wielką radością dla Wspaniałych Przyjaciół Książki z Szynwałdu wpisuję się z nadzieją na dalszą miłą współpracę po "Piękniejszej Stronie Świata". Z życzeniami dobrych sukcesów dla Biblioteki i Pracowników zaprzyjaźniony"
Andrzej Grabowski
Szynwałd 12 V 95.
Jubileusz 40 lecia Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie 1955 – 1995. Swój jubileusz obchodziły również biblioteki w Pogórskiej Woli i Łękawicy. Z tej okazji odbyło się spotkanie w Bibliotece Gminnej w Skrzyszowie bibliotekarzy i gości z wójtem gminy panem Józefem Gądkiem. Gdzie przy okolicznościowym torcie wspominano i rozmawiano o pracy w bibliotekach.
W kronice jest następujący wpis pana Tadeusza Tryby z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z Tarnowa.
"Gratulacje i wyrazy uznania na 40 – lecie Biblioteki w Szynwałdzie nie są tylko okolicznościowymi formułkami. Nie znam całej historii Biblioteki, ale od kiedy prowadzi ją Barbara Micek jest placówką pod każdym względem wyróżniającą się. Życzę zatem, aby tę wyższą pozycję utrzymała przez następne dziesięciolecia. Widzę że zapału i sił nie zabraknie pani Barbarze Micek, a to najważniejszy warunek sukcesów."
23 V 1995 r. Tadeusz Tryba WBP Tarnów
"Bóg stwarzał świat i poznał że jest wszechwiedzący" ks. Jan Twardowski
Obchody 40 – lecia Bibliotek w Łękawicy, Pogórskiej Woli i Szynwałdzie pozwoliły mi nastrój i atmosferę miłości wyrazić poprzez wykład o twórczości ks. Jana Twardowskiego. Gratuluję Jubileuszu i życzę kolejnych Rocznic i sukcesów w oddziaływaniu na środowisko czytelnicze.
1995-05-23
26 maja tradycyjnie odbyła się wycieczka dzieci przedszkolnych do biblioteki która miała uświadomić rolę książki w pogłębianiu wiedzy. Dzieci oglądały bajkę "Smerfy" i zwiedzały bibliotekę.
W bibliotece odbyła się pogadanka uczniów klas średnich na temat "Być Rycerzem Niepokalanej". Omówiono cele działania oraz odbyła się prelekcja wstępna przeprowadzona przez pana Rafała Budzika animatora z Tarnowa, spotkanie odbyło się 27 maja.
Z okazji dnia dziecka 1 czerwca odbyło się spotkanie przedszkolaków w bibliotece gdzie dzieci oglądały bajkę "Królowa Śnieżka".
Prelekcja na temat twórczości księdza Jana Twardowskiego odbyła się 6 czerwca. Okolicznościowy wpis w kronice:
"Spieszmy się kochać ludzi" ks. Jan Twardowski.
Wykład na temat: "Uniwersalnych wartości poezji ks. Jana Twardowskiego" pozwolił mi na przybliżenie piękna tej twórczości, humanizmu i konkretu. Myślę, że te wartości najbardziej trafiły do czytelnika i słuchacza. Dziękuję za zorganizowanie spotkania i sympatyczną atmosferę"
Szynwałd 1995–06-06
23 Czerwca z okazji rozstrzygnięcia konkursu "Najlepszy Czytelnik 1995 roku" zostały zaproszone 32 osoby które otrzymały upominki ufundowane przez bibliotekę. Były to pieniądze za wypożyczone w bibliotece kasety wideo.
Pani Barbara Micek kierowniczka Biblioteki otrzymała 23 czerwca podziękowanie od:
"Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i Młodzieży Szkoły Podstawowej nr. 1 w Szynwałdzie
Za okazaną pomoc i wkład pracy w prawidłowe funkcjonowanie naszej szkoły.
Szynwałd dnia 23 czerwca 1995 r."
Spotkanie z panią mgr. Aliną Śmiszkiewicz z Biblioteki w Tarnowie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie. Na spotkaniu 2 października została przedstawiona sylwetka i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Prelekcja o Lucy Maud Moutgomery autorce książek, na spotkaniu omówiono życie i jej twórczość oraz osobowość bohaterki książki "Ania z zielonego wzgórza". Prelekcję wygłosiła pani mgr. Urszula Szuster z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, 3 listopada.
Wpis do kroniki biblioteki:
"Moja wyobraźnia była biletem wstępu do krainy marzeń"
Prelekcja na temat życia i twórczości Lucy Maud Montgomery pozwoliła ukazać bogatą osobowość
głównej bohaterki jej utworów "Ani z zielonego wzgórza" która stała się reprezentantką jej życia i poglądów. Wykład spotkał się z żywą reakcją młodzieży. Dziękuję za zorganizowanie miłego i sympatycznego spotkania.
Urszula Szuster 1995-11-03
Spotkanie z panią Urszulą Szuster na którym omawiano osobowość i twórczość Adama Mickiewicza. Prelekcja odbyła się 13 grudnia.
W kronice biblioteki znajduje się następujący wpis:
"Ja mistrz"
Spotkanie z młodzieżą na temat "Osobowość i Twórczość Adama Mickiewicza" - to wdzięczne przypomnienie nie tylko życia, ale i utworów pisarza, całej wszechstronności i bogactwa. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała wykładu, czynnie włączała się w interpretację konkretnych utworów, okazując ogromne zainteresowanie. Cała jego twórczość i działalność społeczno - polityczna było dobre Polsce, takim wnioskiem zostało zakończone spotkanie. Spotkanie miłe i sympatyczne.
Urszula Szuster 1995-12-13
Podsumowanie roku 1995. Rok się kończy. W Bibliotece podsumowanie całorocznej pracy. Myślę o remoncie, szczególnie w zimie jest bardzo chłodno zanim się napali i ogrzeje, godziny pracy się kończą. Może w następnym roku będą jakieś fundusze, w ten sposób zostały by poprawione warunki pracy. Zakupiono 400 sztuk książek. Czytelników zarejestrowano 613, wypożyczeń było 11 362 a korzystających 318.
Budynek Biblioteki |
Działalność Biblioteki w latach 1988 - 1994. 22 września 1988 roku odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim autorem książek dla dzieci i młodzieży, na które została zaproszona najbardziej rozczytana klasa VIa. Na spotkaniu było kilku instruktorów z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie i bibliotekarze z Gminy Skrzyszów. W 1989 roku 27 kwietnia odbyło się spotkanie z ppłk. Waldemarem Szalewiczem z Tarnowa. Który z okazji miesiąca pamięci narodowej opowiadał o swoich przeżyciach podczas wybuchu i trwania II wojny światowej.
W 1989 roku w maju ówczesna kierowniczka biblioteki w Szynwałdzie pani Barbara Micek otrzymała nagrodę. I została wpisana do księgi zasłużonych dzięki dużej ilości wypożyczeń książek w jej bibliotece - fakt ten został odnotowany w prasie lokalnej. W 1990 roku było zorganizowanych szereg spotkań:
›› 18 stycznia spotkanie opłatkowe czytelników i Z.M.W
›› 7 marca spotkanie z okazji dnia kobiet na którym była część artystyczna
›› 1 czerwca w Remizie OSP w Skrzyszowie odbyła się zabawa najlepszych czytelników z Gminy Skrzyszów połączona z dniem dziecka
›› 22 października odbył się odczyt na temat, Ekologia, ziemia, życie
›› 29 października spotkanie Andrzejkowe
›› 6 grudnia, wpływ faz księżyca na prawidłowy wzrost jarzyn i owoców
›› 13 grudnia potrawy wigilijne i pokaz wykonania stroika świątecznego
W kronice biblioteki z dnia 24 maja 1991 jest wpis Andrzeja Grabowskiego ze spotkania autorskiego o następującej treści:
"W dniu spotkania autorskiego z podziękowaniem za sympatyczne przyjęcie i miłą atmosferę z nadzieją na kolejne spotkanie z odwiedzin u dobrze już znanych przyjaciół
Andrzej Grabowski
Szynwałd, 24. V. 91."
Lepsze warunki lokalowe biblioteki powiększenie się księgozbioru, wyposażenie w telewizor magnetowid i radiomagnetofon sprzyjało wzrostowi czytelnictwa wśród młodzieży, absolwentów szkół i dorosłych. W każde piątki przez pewien okres odbywały się spotkania na których oglądano filmy wideo.
W 1992 roku 13 czerwca została zorganizowana wycieczka do Chorzowa najlepszych czytelników z Gminy Skrzyszów w której wzięło udział 13 dzieci z Szynwałdu. Na trasie dwu dniowej wycieczki było zwiedzanie parku, planetarium, wesołego miasteczka oraz Ogrodu Zoologicznego.
W bibliotece odbywały się co dwa tygodnie spotkania Koła Gospodyń Wiejskich. Jak odnotowano w kronice biblioteki rok 1992 zakończył się wzrostem ilości czytelników których było 676 a ilość wypożyczeń wyniosła 11 781. W roku 1993 również zwiększyła się liczba czytelników do 693 a wypożyczeń było 14 079. Wojewódzka Biblioteka im. J. Słowackiego w Tarnowie prowadzi w Bibliotekach Gminnych i Szkolnych spotkania z czytelnikami i słuchaczami. Na spotkaniu w Szynwałdzie omawiano "Życie i twórczość Hansa Christiana Andersena". Prelekcję dla klas III-IV Szkoły Podstawowej wygłosiła pani mgr. Urszula Szuster, spotkanie odbyło się 18 października 1994 roku.
Następna prelekcja na temat "Janusz Korczak – literat, pedagog, człowiek, wielkiego serca" odbyła się 12 grudnia i była ona wygłoszona dla uczniów klas V. Prelekcję wygłosiła pani mgr. Alina Śmiszkiewicz. Kolejna prelekcja odbyła się 15 grudnia 1994 roku na temat "Jan Kochanowski – poeta i człowiek renesansu". Poprowadziła ją pani mgr. Alina Śmiszkiewicz z uczniami klas VIII.
Materiał opracowano na podstawie dostępnych źródeł przede wszystkim z dwóch kronik Biblioteki w Szynwałdzie prowadzonych przez panią Barbarę Micek. Pierwsza kronika, wpisy od 21 lipca 1988 do 15 listopada 1996 roku. Druga kronika, wpisy od 12 stycznia do 6 października 2007 roku. Większość fotografii pochodzi również z tych kronik nieznanych autorów. (2014-02-16)