Statystyki odwiedzin  

Wczoraj: 14
Poprzedni tydzień: 105
Poprzedni miesiąc: 352
Ogółem: 80803

Poland 89.3%Poland
United States 7.5%United States
Brazil 1.1%Brazil
Germany 1.1%Germany
Ukraine 0.3%Ukraine
   

My na Facebooku  

 
   

Pogoda w Szynwałdzie  

   
   
 
   

Turniej szachowy "O Puchar Sołtysa Szynwałdu". Zapraszamy wszystkich miłośników szachów na Turniej szachowy. Który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Szynwałdzie w niedzielę 25 lutego o godzinie 12:15, zapisy odbędą się przed turniejem. (fot. Stanisław Plebanek 2018-02-22)

01szachy


Dziś zakochani święto swoje mają. Ten skromny widoczek, dla pięknych Twych oczek. Na Świętego Walentego, w dniu zakochanego. Czytając choć pomyśl przez chwile, że ten co pisze wspomina i kocha cię mile. To dzień dobry dla każdego! w tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają! chcę być Twój, ukochany i jedyny, by szczęście Cię nie opuściło, by nic Cię w życiu nie zmartwiło. Potem kolacyjka przy stoliku, romantyczna oczywiście! choć jako poeta jestem nieco niezdarny, lecz jako przyjaciel - szczery i ofiarny! (2018-02-14)


Jazda za marchewką. "Stowarzyszenie Olimp Skrzyszów" zaprasza na dzień otwarty stajni – Jazda za marchewkę. Każdy, kto obdaruje konia 2 kg marchewki, będzie mógł przejechać 3 rundy wokół ujeżdżalni a za 1 kg 1 rundę. Organizator zapewnia nabycie marchewki na miejscu. Przejażdżki odbędą się w Skrzyszowie 541B (Na schabach) 18 lutego w niedzielę w godzinach od 10:00 do 12:00 i od 14:00 do 16:00. (2018-02-13)

konieolimp


ikonaOgłoszenie. Zebranie wiejskie w Szynwałdzie. Zwołuję i zapraszam wszystkich uprawnionych mieszkańców sołectwa do udziału w zebraniu wiejskim w Szynwałdzie. Zebranie odbędzie się w dniu 18 lutego 2018 r. /niedziela/ o godz. 12:15 w sali Remizy OSP w Szynwałdzie. W przypadku braku quorum (5% uprawnionych do głosowania) drugi termin zebrania ustala się w tym samym dniu o godz. 12:30. W drugim terminie zebranie jest ważne bez względu na liczbę obecnych na zebraniu.

Temat zebrania:
Bieżące sprawy sołectwa

SOŁTYS /-/ Maria Żywiec


Świat Toruńskiego piernika. Otwarcie wystawy odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie 23 lutego o godzinie 18:00. Wystawę organizuje Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, Muzeum Okręgowe i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum okręgowego w Toruniu. Zapisy i więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 146 742 346. (2018-02-09)

piernik


VIII Koncert Charytatywny w Skrzyszowie

Występ Andrzeja Piasecznego, zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Zespół Uwaga na jeże

Licytacja przedmiotów wystawionych na aukcję ››

(2018-02-05)


Ferie zimowe 2018 w Gminie Skrzyszów. W tym roku Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie przygotowało szereg atrakcji dla młodzieży wypoczywających podczas ferii zimowych. Więcej szczegółów na plakacie. (2018-02-04)

ferie2018


Z potrzeby chwili.
W związku z fałszywymi przypisywaniem Polakom, że w czasie II światowej "niemieckie, nazistowskie obozy zagłady", były to "Polskie obozy śmierci" w których Polacy mordowali żydów. Zapraszam do oglądnięcia Galerii, Muzeum rodziny Ulmów w Markowej ››. Jest to Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. (fot. Stanisław Plebanek 2018-02-03)


"Między jednym a drugim garnkiem powstaje piosenka". Wywiad z panem Markiem Stańczykiem, liderem i założycielem zespołu "Na Przełaj" oraz autorem tekstów piosenek. W tym roku zespół będzie obchodził swoje 30-lecie powstania w związku z tym, w jesieni jest planowany jubileuszowy koncert. Lider zespołu, pan Marek jest mieszkańcem Szynwałdu a śpiewanie i pisanie tekstów piosenek, to jego pasja. Wywiad został przeprowadzony w Telewizji Tarnowska.tv w audycji "Tarnowska kanapa". (2018-01-28)


Malowane nitką – obrazy i nie tylko. To tytuł wystawy haftu krzyżykowego pani Marty Piątek otwartej w Bibliotece w Szynwałdzie 21 stycznia. Pani Marta zajmuje się nie tylko haftowaniem, ale wykonuje również wieńce dożynkowe obrusy i różne ozdoby. Na wystawie mogliśmy oglądać obrazy wykonane haftem krzyżykowym obrusy i serwetki. Jeden z wystawianych obrazów składał się z 7 tysięcy krzyżyków. Na otwarciu wystawy oprócz osób z sąsiednich miejscowości przybyli zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie pani Danuta Flaumenhaft. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach pan Janusz Szczęch oraz sołtysi Szynwałdu, Skrzyszowa i Zalasowej. Wystawione prace można jeszcze oglądać do 16 lutego w godzinach pracy biblioteki. (fot. Stanisław Plebanek 2018-01-26)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Wystawa haftu krzyżykowego – Marty Piątek 21 stycznia 2018 ››

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


Kolędowanie z zespołem "Skalnik". Zespół regionalny Skalnik wystąpi w Łękawicy 28 stycznia o godzinie 15:00 w niedzielę w Hali Sportowej przy Szkole podstawowej. Organizatorzy serdecznie zapraszają. (2018-01-25)

skalnikzespol


Michał Bajor od Kofty... do Korcza. Zapraszamy na koncert do Krakowa, który odbędzie się w teatrze im. Juliusza Słowackiego w niedzielę 18 marca o godzinie 18:00. Wyjazd organizuje Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, koszt wyjazdu to 100 zł. Dojazd we własnym zakresie, zapisać się można do 30 stycznia w Bibliotece w Skrzyszowie tel. 146 745 508. Życzymy miłych wrażeń. (2018-01-24)

bajormichal


Jasełka wystawione z okazji dnia Babci i Dziadka. Dzieci w Przedszkolu Niepublicznym w Szynwałdzie u Sióstr Służebniczek przedstawiły Jasełka dla swoich babć i dziadków. (2018-01-23)

(film zrealizował Stanisław Podraza)


Dzień Babci. Babciu nasza, ukochana, nie bądź nigdy zatroskana, niechaj wdzięcznych wnucząt koło zawsze widzi Cię wesołą! Dziś mojej Babci życzenia złożę, w wiązankę kwiatów serduszko włożę i wiem, że będzie bardzo wzruszona, kiedy już weźmie mnie w swoje ramiona. Tak wiele mnie nauczyłaś, do snu nuciłaś piosenki, byłaś zawsze blisko mnie, więc podziękować Ci, Babciu za to wszystko chcę. Codziennie widzę stale, jak się troszczysz o mnie wytrwale. Czyż nie napala, Cię ta duma, że jesteś Prababunia? To musi być cudowne wrażenie, gdy wiesz, że jesteś kochana przez kolejne, trzecie pokolenie.

Dzień dziadka. Posłuchaj mnie dziadku kochany, kiedy z łóżka wstałem zaspany, malutkie chmurki pływające po niebie kazały mi przybiec szybciutko do Ciebie. Miałem Ci złożyć serdeczne życzenia, by się spełniły Twoje marzenia. W prezencie Ci daję serduszko moje, ponieważ w moim, wyczuwam Twoje. Jeśli dwa serca tak się kochają, na pewno szczęścia w życiu zaznają. Poetą nie jestem, wierszy nie układam, lecz Tobie dziadku najszczersze życzenia składam... Żyj nam dziaduniu sto lat niech Ci zdrowie i siły służą, niech troski żadne Twego czoła nie chmurzą i z wnuków bądź zawsze rad. (2018-01-21)

dziadekibabcia


VIII Koncert Charytatywny pod patronatem Wójta Gminy Skrzyszów. Gwiazdą wieczoru na koncercie będzie Andrzej Piaseczny, zagrają również: Studio Roka Pawła Mazura i goście oraz Uwaga na jeże. Dochód z koncertu będzie przeznaczony na pomoc 6 osobom z terenu naszej Gminy, w czasie koncertu będą również zbierane wolne datki do puszek. Będzie również licytacja przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców. Są to osoby przewlekle chore po operacjach i ponoszące duże koszty na leczenie. Koncert odbędzie się 4 lutego o godzinie 18:00 w hali sportowej w Skrzyszowie. Bilety można kupić w Urzędzie Gminy w Skrzyszowie, w szkołach, przedszkolach, Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie oraz w Tarnowskim Centrum Informacji w Tarnowie ul. Rynek 7. Kupując bilet normalny za 30 zł lub na balkon za 100 zł pomagasz bardzo osobą, które tej pomocy potrzebują.

koncertcharyt18
Regulamin imprezy punkt 7

Uczestnicy imprezy przyjmują do wiadomości, że wstęp na teren imprezy, jest równoznaczny z udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie, filmowanie lub dokonywanie innego rodzaju zapisu jego osoby, w związku z imprezą oraz transmitowanie, rozpowszechnianie lub przekazywanie głosu i wizerunku w związku z jakimkolwiek programem przedstawiającym imprezę. (2018-01-17)


Spotkanie opłatkowe seniorów w Szynwałdzie. W niedzielę odbyło się spotkanie opłatkowe seniorów z Szynwałdu. Na początku kolędy zaśpiewały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ładnej wraz z kapelą ludową "Szynwałdzianie". Szkolna grupa teatralna "Na Chwilę" zaprezentowały jasełka, w rolę heroda doskonale wcielił się ks. Marcin. Chór szkolny ubogacił spotkanie śpiewem kolęd i pastorałek. Po złożeniu życzeń przez pana wójta, Marcina Kiwiora, pani dyrektor szkoły Stanisławy Siemek i pani sołtys Marii Żywiec, wszyscy tradycyjnie połamali się opłatkiem. (fot. Stanisław Plebanek 2018-01-16)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Opłatek seniorów w Szynwałdzie 14 stycznia 2018››

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


Malowane nitką – obrazy i nie tylko. Zapraszamy na wystawę Marty Piątek, która mieszka w Joninach i zajmuje się między innymi szydełkowaniem. Wykonuje również wieńce, palmy, pisanki, obrusy koronkowe i stroiki. Pani Marta brała udział w licznych wystawach w regionie i poza nim. Wystawa odbędzie się w Bibliotece w Szynwałdzie 21 stycznia o godzinie 17:00. (2018-01-15)

malowanenitka


Bal kostiumowy dla dorosłych. Klub Kobiet Kreatywnych "Gracja" zaprasza na bal kostiumowy, na którym nie zabraknie dobrej zabawy. Będzie konkurs na najlepsze przebranie oraz króla i królową balu. Podczas balu będzie zbiórka do puszek dla chorej na zapalenie płuc 4 - letniej Natalki z Szynwałdu. Bilety można zakupić w siedzibie Klubu, Skrzyszów 642 p. 7, tel. 146 887 023 do 22 stycznia. (2018-01-15)

balmaskowy


Filmowe spotkanie dyskusyjne - fotoreportaż. W Bibliotece w Szynwałdzie odbyła się prezentacja filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland. Wprowadzenie do filmu zaprezentowała Dominika Dąbek studentka filmoznawstwa. Po prezentacji odbyła się dyskusja na temat filmu. (fot. Stanisław Plebanek 2018-01-14)


Zawiadomienie o zmianie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Skrzyszów. Zgodnie z Uchwałą Nr XXXIV/327/17 Rady Gminy Skrzyszów z dnia 27 grudnia 2017 r. W sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty od 1 lutego 2018 r. stawki opłat będą wynosiły:stawkismieci

koszZmiana stawki opłaty nie spowoduje konieczności składania nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości, gdyż do właścicieli nieruchomości, których zmiana będzie dotyczyć, zostaną wysłane zawiadomienia o wysokości miesięcznej opłaty, wyliczonej na podstawie danych zawartych w złożonych wcześniej deklaracjach.
Wzrost stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi związany jest ze wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W roku 2017 r. zostały ogłoszone dwa przetargi i w obydwu przypadkach złożona została tylko jedna oferta przez firmę FBSerwis Karpatia na kwotę o prawie 100% wyższą niż dotychczas. Podjęto również próbę zawarcia porozumienia z miastem Tarnów, ale Krajowa Izba Odwoławcza wskazała, że porozumienie takie nie ma mocy prawnej i nie może być realizowane.
Na wzrost cen ma również wpływ rosnąca ilość odpadów o prawie 45% od początku funkcjonowania systemu do chwili obecnej, jak również wzrost opłat za utylizację opadów z 250 zł/tonę do 320 zł/tonę.

zestawienie

Przypominamy, że od początku funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami, czyli od prawie 5 lat, mieszkańcy Gminy Skrzyszów jako jedni z nielicznych w Powiecie Tarnowskim, za śmieci płacili stałą i niezmienną stawkę.  (info. www.skrzyszow.pl 2018-01-13)


Filmowe spotkanie dyskusyjne. Po prezentacji filmu Pokot w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, spotkanie dyskusyjne poprowadzi Dominika Dąbek studentka filmoznawstwa. Po filmie odbędzie się dyskusja na której będzie można podzielić się swoimi wrażeniami i podyskutować z pozostały widzami. Film jest przeznaczony dla osób które skończyły 15 lat, wstęp jest wolny. Na spotkanie zapraszamy do Biblioteki w Szynwałdzie 12 stycznia w piątek o godzinie 18:00. (2018-01-11)

potok


Rozmowa z Marcinem Kiwiorem wójtem gminy Skrzyszów. W audycji rozmawiano między innymi o zmianie opłat za wywóz śmieci, budowie ronda koło kościoła w Skrzyszowie. Oraz przystosowaniu budynku byłej Szkoły nr 2 w Szynwałdzie na Dom Pomocy Społecznej. Rozmowę przeprowadziła Dorota Kunc w Radiu RDN Małopolska w audycji "Słowo za słowo" 9 stycznia 2018 roku. (2018-01-10)


Orszak Trzech Króli AD. 2018, przeszedł ulicami Tarnowa. Był to już 10 orszak zorganizowany w Tarnowie przez młodzież licealną. Orszak wyruszył sprzed katedry i przeszedł na plac, u OO. Bernardynów gdzie znajdowała się szopka. (2018-01-06)


koszWywóz odpadów komunalnych. Od 1 stycznia 2018r. w Gminie Skrzyszów za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych odpowiadać będzie firma FBSerwis Karpatia Sp. z o.o. ul. Odległa 8, 33-100 Tarnów, tel. 146 214 585. Firma ta obsługiwać będzie również Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
W związku z tym w najbliższym czasie pracownicy tej firmy będą rozwozić harmonogramy odbioru odpadów od stycznia do czerwca 2018r. Harmonogram odbioru odpadów będzie taki sam dla całej miejscowości, a odbiór odbywał się będzie w cyklu co dwa tygodnie odpady zmieszane i biodegradowalne oraz w cyklu co cztery tygodnie odpady segregowane. (info. www.skrzyszow.pl 2018-01-04)


"W miłości jest sens". To tytuł koncertu zespołu "Na Przełaj", którego liderem jest Marek Stańczyk mieszkaniec Szynwałdu. Na koncert zaprasza Parafia w Szynwałdzie i zespół "Na Przełaj". W czasie koncertu będą zbierane wolne datki na pomoc w leczeniu Arusia i Piotrusia z Szynwałdu. Koncert odbędzie się w Kościele Parafialnym w Szynwałdzie w niedzielę 14 stycznia o godzinie 19:00, wstęp jest wolny. (2018-01-02)

koncertnaprzelaj


Jak się bawią Szynwałdzianie, gdy się kończy rok? Właśnie tak!!!

(fot. Stanisław Plebanek 2018-01-02)


Życzenia na nowy 2018 rok

Niech się spełnią noworoczne życzenia
te łatwe i trudne do spełnienia.
Niech się spełnią te duże i te małe,
te mówione głośno lub wcale.
Niech się spełnią wszystkie one krok po kroku,
tego życzę Państwu w Nowym Roku.

Jubileusz 30-lecia funkcjonowania Szkoły w Szynwałdzie w obecnym budynku. Dyrekcja, grono pedagogiczne, rada rodziców i uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie zapraszają na uroczystość święta patrona Szkoły, jubileusz funkcjonowania w obecnym budynku oraz Festyn Rodzinny. Uroczystość odbędzie się w 19 czerwca 2016 roku na terenie Szkoły.


Program uroczystości
13:00 - Msza św. w kościele p. w. NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie
14:00 – Apel Poległych, część patriotyczna uroczystości przy Pomniku Pamięci
15:00 – Spektakl teatralny "Odwaga Młodych Serc"
16:00 – Obchody jubileuszu 30-lecia oddania do użytku budynku szkoły
historia budowy
podziękowania
okolicznościowe wystąpienia
część artystyczna
zwiedzanie okolicznościowych wystaw
"Spotkania po latach" - goście, absolwenci, nauczyciele
Szkolny festyn rodzinny

30lecieszkoly

(2016-06-15)


Życie szkoły wierszem pisanezycieszkoly

Cele konkursu:

popularyzacja zainteresowań twórczością poetycką
rozwijanie zdolności twórczych
rozbudzanie zainteresowań dotyczących historii regionu
promocja kultury języka polskiego.

1. Konkurs ma charakter otwarty, kierowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
2. Na konkurs należy przesłać zestaw złożony znie więcej niż 3 wierszy o tematyce dotyczącej życia szkoły, jej historii, wydarzeń z przeszłości lub współczesnych, wcześniej nie publikowanych, ani nienagradzanych w innych konkursach.
3. Każdy wiersz należy opisać według wzoru:

w prawym górnym rogu umieścić pseudonim autora
w osobnej, zaklejonej kopercie (również opatrzonej tym samym pseudonimem) należy podać:
imię i nazwisko autora
wiek autora
adres zamieszkania
adres szkoły (w przypadku dzieci i młodzieży)
numer telefonu
mail autora

4. Komisja powołana przez organizatora, oceniać będzie wiersze w trzech kategoriach wiekowych:

I kategoria – dzieci do lat 10
II kategoria – młodzież w wieku 11 – 15 lat
III kategoria – 16 i więcej lat.

5. Prace należy składać do 1 lutego 2016 r. 

W bibliotece szkolnej Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie
w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. Z dopiskiem na kopercie "Konkurs poetycki" (Info: www.zaxon.pl/zspig 2016-01-18)


Święto niepodległości. W czasie apelu dokonano podsumowania wspaniałej akcji przygotowanej przez Samorząd Szkoły "tym, co swoich imion nie mają....". Nagrody dla indywidualnych zwycięzców zasponsorował ksiądz Grzegorz, natomiast dla wyróżnionych oddziałów Dyrektor Szkoły. Wśród nagrodzonych byli: Miczek Kinga, Kępowicz Mateusz, Agata Wardzała, Patrycja Armatys, Anna Mazur, Oliwia Mazur, Tomasz Mazur, Dominika Zegar, Natalia Zegar, Szymon Boruch, Łukasz Jeleń, Wiktoria Kusek, Marcinek, Patryk Ostrowski, Bartłomiej Antosz, Natalia Ruścińska, Szymon Stańczyk, Aleksandra Sarad, Mateusz Furmański, Patrycja Kmiecik, Wiktoria Kipias, Wiktoria Stepek, Emilia Wzorek, Paulina Jop, Aleksandra Zegar, Dominika Micek, Katarzyna Laska, Martyna Laska, Gabriela Antosz, Karolina Świdzińska, Mariola Plebanek, Edyta Prusak, Wiktoria Żaba, Sylwia Wawrzon, Karolina Drozd, Julia Mącior, Krzysztof Kepowicz.

Bardzo dziękujemy Opiekunom Samorządu za tę akcję.

(Info: www.zaxon.pl/zspig 2015-11-18)


Ślubowanie uczniów klas I SP. W dniu 28 października podczas uroczystej akademii przyjęto do grona uczniów naszej szkoły 42 PIERWSZOKLASISTÓW. Przed złożeniem przyrzeczenia oraz pasowaniem na ucznia Pierwszaki zaprezentowały nam swoje umiejętności. Pięknie recytowali wiersze, śpiewali i tańczyli. Ich występ został nagrodzony rzęsistymi brawami. Wszyscy zaproszeni goście, rodzice oraz koleżanki i koledzy z klas I-III byli zachwyceni. WITAMY WAS I ŻYCZYMY SAMYCH SUKCESÓW! A paniom wychowawczyniom: mgr Maryli Chwistek oraz mgr Edycie Piotrowskiej bardzo dziękujemy za zaproszenie na tę piękną uroczystość. (Info. www.zaxon.pl 2015-10-29)


Nagrody w konkursie plastycznym. W czwartek, 22 października w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Skrzyszowie odbyło się Święto Szkoły. W trakcie uroczystej akademii organizatorzy ogłosili wyniki gminnego konkursu plastycznego "Z Wadowic do Watykanu. Najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły". Naszą szkołę na uroczystości reprezentowały uczennice, które zdobyły wysokie lokaty w konkursie i otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Martynka Kępowicz, uczennica klasy IV b zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas IV-VI,
Agatka Wardzała, uczennica klasy II a zajęła III miejsce w kategorii klas I-III.
Uczennicom gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy ;-)

(Info. www.zaxon.pl/zspig 2015-10-24)


Łukasz Zegar – laureat ogólnopolskiego konkursu "Losy żołnierza...". W dniach od 11 do 13 czerwca 2015 r. uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Szynwałdzie wraz z nauczycielem historii panią Jolanta Krakowską uczestniczył w etapie centralnym XX Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy". Uczestnikami etapu centralnego byli uczniowie z 16 województw, którzy na etapie wojewódzkim zdobyli I i II miejsce. Łukasz Zegar był jednym z dwóch uczniów, którzy reprezentowali Województwo małopolskie, gdyż na etapie wojewódzkim zajął I miejsce. Zawody finałowe w Warszawie zostały rozegrane w pięciu konkurencjach: broń i barwa, eksponat muzealny, geografia militarna, zabytki i obiekty historyczne, historia oręża polskiego w sztuce. Zmagania konkursowe odbywały się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz w 2 Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu. Uroczysta gala podsumowująca odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 13 czerwca bieżącego roku. Wtedy to laureaci otrzymali Medale od Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz nagrody. W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości, m.in. podsekretarz stanu MON Maciej Jankowski. Uroczystość uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podczas kilkudniowego pobytu w Warszawie Łukasz brał udział w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza i odwiedził m.in. Łazienki Królewskie, Twierdzę Modlin i uczestniczył w prezentacji sprzętu saperskiego. Łukasz był jednym z najmłodszych uczestników konkursu /klasa V/ i doskonale poradził sobie z postawionymi przed nim konkurencjami finałowymi, uzyskując wysoką lokatę. Jest to bowiem uczeń niezwykle zdolny, bardzo chłonny wiedzy, czerpiący radość z jej zdobywania, odznaczający się wzorową postawą, Gratulujemy Łukaszowi dużego sukcesu, gratulujemy jego rodzicom, nauczycielom, wychowawcy. Jesteśmy dumni z ucznia – historyka, który rozsławił swoją szkołę, rodzinną miejscowość, gminę, powiat i województwo na ogólnopolskim forum. (Info. www.skrzyszow.pl 2015-06-21)


Szkolny Festyn Rodzinny. Tegoroczny już XIII Festyn Rodzinny zorganizowany przez Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przebiegał pod hasłem "Szkoła i Rodzina to Jedna Drużyna". W niedzielne popołudnie dzieci i rodzice na Festynie mieli zapewnione moc atrakcji. Występowały zespoły szkolne takie jak "Mali Szynwałdzianie", "Retro" były również pokazy judo. Swoje sztuczki zaprezentował również iluzjonista, były także konkursy smaczna kuchnia, zabawa oraz loteria. Festyn zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez wodzireja. (Zdjęcia z Festynu poniżej) (2015-06-03)

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


NASI UTALENTOWANI UCZNIOWIE!!! Każdy, kto w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca zrobi zakupy na terenie galerii handlowej Gemini, musi zarejestrować swój paragon u hostessy obok KFC.
Rejestrując paragon, zdobywają Państwo punkty dla siebie (I nagrody indywidualne :-))

Każdy paragon upoważnia również do oddania głosu na dowolną szkołę.
Nasza szkoła jest zarejestrowana jako: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. ARMII KRAJOWEJ w SZYNWAŁDZIE
Głos na szkołę można oddać samemu, w domu, klikając na stronę: www.goffline.com/gpt Następnie wybierając zakładkę RANKING SZKÓŁ oraz nazwę naszej szkoły.
W razie pytań proszę o podejście do szkolnej biblioteki. Panie chętnie udzielą pomocy w tej sprawie.
Każdy oddany głos na szkołę jest ważny i potrzebny. Im więcej głosów tym większa szansa, że nasze dzieci zostaną zaproszone na Przegląd.
Uczniowie biorąc udział w PREZENTACJI swoich talentów, zdobywają nagrody indywidualne i dla szkoły.

Bardzo prosimy osoby, które robią czasami zakupy na terenie Gemini, aby nie zlekceważyły tej akcji. Zagłosujcie na szkołę.
DZIĘKUJEMY!!!

(Info. www.zaxon.pl/zspig 2015-04-23)


Konkurs plastyczny. W dniu 12 marca 2015 roku podczas uroczystości Święta Patrona Szkoły w Ładnej rozstrzygnięty został konkurs plastyczny. Nasze uczennice pod opieką pani mgr Iwony Poręby uczestniczyły w tym ważnym wydarzeniu. (Info. www.zaxon.pl/zspig 2015-03-14)

Za swoje prace w kategorii klas IV - VI z naszej szkoły
I miejsce zdobyła Mariola Plebanek z klasy VIa
III miejsce Wiktoria Stepek z klasy IVb
W kategorii klas młodszych
III miejsce zajęła uczennica klasy Ia Oliwia Salamon


Turniej o Puchar Dyrektora ZSP w Woli Rzędzińskiej. Kolejny sukces uczniów naszej szkoły uczęszczających na zajęcia JUDO. W piątek odbył się kolejny turniej o Puchar Dyrektora ZSP w Woli Rzędzińskiej. W kategorii do 30 kg:

I miejsce zajęła uczennica klasy Ia Oliwia Mazur,
III miejsce ex aequo Adrian Nowak z klasy Ia i Fabian Tryba z klasy IIa.
Gratulacje dla uczniów i podziękowania dla Pani Trener. :-) (Info. www.zaxon.pl/zspig 2015-02-09)

judo1 judo2

Mikołajkowy Wolański Turniej Judo. Turniej odbył się 5 grudnia 2014 roku w ZSP w Woli Rzędzińskiej, w zawodach uczestniczyło 86 zawodników, którzy należą do Uczniowskiego Klubu Sportowego Wolania Wola Rzędzińska. Trenują oni w okolicznych miejscowościach, również w Szynwałdzie. Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie reprezentowało 19 zawodników, którzy brali udział w poszczególnych kategoriach wagowych, zwycięscy otrzymali medale, dyplomy oraz upominek od Świętego Mikołaja.

Zawodnicy z ZSPiG w Szynwałdzie zajęli następujące miejsca:

I Oliwia Mazur, Oskar Frączek, Szymon Stańczyk, Maciej Krakowski, Fabian Tryba i Bartłomiej Bednarski.
II Aleksandra Siemek, Jan Zegar, Krystian Zegar, Jakub Szczęch, Kamil Sarad, Damian Sarad i Jakub Bednarski.
III Weronika Klusek, Ania Antosz, Miłosz Zabawa, Adrian Nowak, Witold Poręba i Miłosz Wiśniewski. (fot. www.skrzyszow.pl 2014-12-09)


Przegląd pieśni żołnierskiej. W dniu 20 listopada 2014 r. o godzinie 9.00 w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej i Gimnazjum w Szynwałdzie odbył się "Przegląd Pieśni Żołnierskiej z okresu I i II Wojny Światowej". Impreza organizowana była pod honorowym patronatem: płk. Zdzisława Baszaka - Prezesa Honorowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie, pani Barbary Wiatr - Przedstawicielki Tarnowskich Rodzin Legionistów Józefa Piłsudskiego, Starosty Tarnowskiego i Wójta Gminy Skrzyszów. (info. www.zaxon.pl/zspig 2014-11-26)

Zachęcamy do wysłuchania zaproszenia, jakie do wszystkich skierowała Pani Stanisława Siemek - Dyrektor ZSPiG w Szynwałdzie.


Pisali o Nas
Jak wiatr po lesie nucili pieśń. W Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie odbył się Przegląd Pieśni Żołnierskiej z okresu I i II wojny światowej. Uczestniczyło w nim 16 zespołów wokalnych reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego oraz z województwa podkarpackiego.
Tegorocznymi laureatami zostali:

w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Piotra Skargi w Skrzyszowie
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Gródku

w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej
II miejsce – Gimnazjum w Skrzyszowie
II miejsce – Zespół Szkół w Radłowie

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsca nie przyznano
II miejsce – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu
III miejsce – Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

– Zamysłem pomysłodawców i organizatorów przeglądu było podkreślenie znaczenia edukacyjnej, wychowawczej, patriotycznej roli pieśni w wychowaniu młodego pokolenia, a także integracja młodego pokolenia zrzeszonego w Szkolnych Klubach Historycznych im. Armii Krajowej. Wyśpiewując strofy żołnierskich pieśni z okresu I i II wojny światowej, uczniowie przybliżają pamięć o bohaterach tamtych czasów i oddają im szacunek i honor – zauważa Stanisława Siemek, dyrektor szkoły.
– Panie: Jolanta Krakowska, Anna Niemiec, Jolanta Szczęch, Ewelina Wójtowicz, Barbara Iwan - nauczyciele historii, języka polskiego, muzyki, opiekunowie Klubu Historycznego nie po raz pierwszy zaproponowali uczniom udział i przeżywanie tak wspaniałej lekcji historii – dodaje.
Idee spotkania docenili też goście, obecni na przeglądzie. Wśród nich byli m in. Barbara Wiatr, przedstawicielka Tarnowskich Rodzin Legionistów Józefa Piłsudskiego, Stanisława Wiatr-Partyka, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, długoletnia prezes Związku Sybiraków w Tarnowie, płk Zdzisław Baszak, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej, prezes Honorowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie, Ryszard Żądło, prezes ŚZŻ AK w Tarnowie, kierownika referatu kultury i promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Marcin Kiwior, wójt Gminy Skrzyszów, Bartłomiej Mącior, przewodniczącego Rady Gminy Skrzyszów poprzedniej kadencji. (info. tarnow.gosc.pl 2014-11-16)


Pożegnanie Gimnazjalistów. Uczniowie klas III Gimnazjum uroczyście pożegnali się ze szkołą w Szynwałdzie. Uczniowie, którzy uzyskali wysokie stopnie i uczestniczyli w konkursach, otrzymali dyplomy nagrody książkowe oraz odznaki złote, srebrne i niebieskie. Uroczystość ubogacił występ uczniów klas III przygotowany przez Wandę Półkoszek - Budzik, mgr Justynę Stańczyk oraz mgr Barbarę Iwan. (fot. www.zaxon.pl/zspig.pl 2014-06-26)

Zobacz wszystkie fotografie w Galerii ››


Bezpłatna wycieczka. W nagrodę za dobre wyniki tegorocznego sprawdzianu klasa VIa ze Szkoły w Szynwałdzie wyjedzie na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Uczniowie będą między innymi w Centrum Nauki Kopernik. Klasa uzyskała średnią 29,6 punktów, czyli lepsza od średniej w gminie która wyniosła 26,1 punktów natomiast średnia powiatowa to 25,1 punktów. Wycieczka jest organizowana w ramach programu wspierania uzdolnionej młodzieży z terenu Gminy Skrzyszów, który funkcjonuje od 2 lat. (fot. www.skrzyszow.pl, 2014-06-05)


XII Szkolny Festyn Rodzinny "Mama, Tata i Ja". W niedzielę 1 czerwca 2014 roku odbył się festyn rodzinny, na którym świętowano dzień matki, ojca oraz dziecka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie zaprezentowali ciekawy repertuar na wysokim poziomie artystycznym. Wystąpił również cyrk "Szok", w którego repertuarze znalazły się między innymi różnego rodzaju sztuczki, pokaz tresowanych gołębi psa oraz węża. Którego dzieci mogły trzymać osobiście na rękach. Były stoiska z obrazami namalowane przez dzieci, loteria fantowa w której główną nagrodą był rower oraz wiele atrakcyjnych nagród. Nie zabrakło także kiełbasek z grilla i innych słodyczy przede wszystkim dla dzieci. (2014-06-02)

 Występy Szkolnych Zespołów dziecięcych

Cyrk "Szok"

Akordeoniści z naszej Szkoły

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii "Szynwałd w obiektywie" - Galeria fotografii

Zdjęcia z występów zespołów dziecięcych ››

Zdjęcia z występów zespołów młodzieżowych ››

Zdjęcia z występów Cyrku "Szok" ››

Zdjęcia z losowania i różnych atrakcji ››


XII Szkolny Festyn Rodzinny "Mama, Tata i Ja". Festyn odbędzie się w niedzielę 1 czerwca przy szkole podstawowej od godziny 15:00 do 21:00. Organizatorem festynu jest Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. W programie jak zwykle bardzo wiele atrakcji i ciekawe konkursy, zabawy oraz poczęstunek. O godzinie 17:00 odbędzie się również koncert "Muzyka Sfer" jest to wyjątkowa kombinacja brzmienia gongów i mis dźwiękowych (nazywanych tybetańskimi) z muzyką elektroniczną. Bardzo serdecznie zapraszamy całe rodziny do wspólnej zabawy. (2014-05-25)

XII Szkolny Festyn Rodzinny


Uroczysta Gala Stypendialna. Nasze uczennice gimnazjalistki z klasy Ib Anna Siemek i Martyna Armatys brały udział w Gali Małopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Anna Siemek otrzymała Certyfikat za wysokie osiągnięcia w nauce zajmując 5 miejsce w ogólnej klasyfikacji. Gala odbyła się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie 12 czerwca 2014 roku. W roku szkolnym 2013/14 stypendystami Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości byli również Michał Kozioł i Kacper Krakowski za osiągnięcia w konkursach historycznych. Uczestnicy gali otrzymali upominki, z uczniami byli pani Stanisławą Siemek – dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie oraz pani Jolanta Krakowska – nauczycielka historii. (fot. www.zaxon.pl/zspig.pl 2014-06-15)


Czysta Małopolska. Czysta Polska. Projekt "Czysta Małopolska. Czysta Polska" – w projekcie brały udział dzieci i młodzież szkolna. Uczniowie wykonywali prace w 3 kategoriach, 1 - praca plastyczna "Jak segregować odpady", 2 – praca techniczna "Eko-budowla", 3 - Stroje z materiałów papierowych i foliowych "EKO – MODA". Uczestnicy projektu włożyli dużo trudu i poświęcili swój czas na wykonanie ciekawych i starannie wykonanych prac. Konkurs został rozstrzygnięty na początku kwietnia a jego uczestnicy otrzymali nagrody od sponsorów.

Wyniki konkursu

Kategoria 1- prace plastyczne "Jak segregować odpady", Nagrody i wyróżnienia
(klasy 0 – III)
I miejsce – Kacper Fiałkowski kl. Ia
II miejsce – Kinga Miczek kl. IIIa
III miejsce – Jakub Przeniosło kl. IIIb

Klasy IV – VI
I miejsce - Sylwia Wawrzon kl. VIa
II miejsce – Zuzanna Mącior, Weronika Boruch kl. IVa
III miejsce – Mateusz Kępowicz, Dawid Zegar kl. Vb
Gimnazjum
I miejsce – Natalia Regiec, Renata Plebanek kl.Ib
II miejsce – Weronika Ciurej, Julia Fydryk kl. IIb

Kategoria 2 - Prace techniczne "Eko-budowla"
I miejsce ex aequo Bańdur Weronika, Daria Wątroba, Weronika Staniec, Martyna Siemek – kl.0a
oraz Oskar Frączek kl.Ia
II miejsce – Martyna Mącior, Eliza Zegar, Jakub Bednarski kl. IIa
III miejsce – Paweł Matraj, Kamil Kusek, Dawid Miczek, Arkadiusz Wątroba kl. Vb

Wyróżnienia
Tomasz Nalepka kl. Ib
Sylwia Wawrzon kl. VIa
Melania Boda, Kinga Miczek kl. IIIa

Kategoria 3 -Stroje z materiałów papierowych i foliowych: "EKO - MODA"
I miejsce ex aequo: Magdalena Pędrak – kl. IIa, Julia Mącior, Kacper Mącior, Wiktoria Żaba, Karolina Drozd, Kamila Postawa – kl. VIa, Monika Mądel i Aleksandra Bernaś kl. IIb gimnazjum

Wyróżnienie
Kacper Fiałkowski Ia

Sponsorzy i fundatorzy nagród, przedstawiciel firmy ARGO – FILM, Firma Mądel TRANS, MPGK Tarnów, Jan Buras przedstawiciel firmy, Usługi Transportowe - Wywóz Nieczystości i Selektywna Zbiórka Śmieci Skrzyszów. (fot. www.zaxon.pl/zspig 2014-04)

Zobacz więcej zdjęć w galerii Szkoły Czysta Małopolska - projekt. Eko-moda ››


Konkurs Kuratoryjny "Wielcy Polacy – zasłużeni dla niepodległości Polski". Uczennice naszej szkoły Julia Mącior klasa VIa oraz Aleksandra Jacher klasa Va dostały się do grona 100 finalistów wojewódzkiego kuratoryjnego konkursu. Na etapie szkolnym wzięło udział 781 uczniów ze szkół podstawowych województwa małopolskiego a w rejonowym 255 uczniów. Do kolejnych etapów konkursu przygotowywała je pani Jolanta Krakowska nauczycielka historii. Konkurs zorganizowało Gimnazjum nr 16 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie, na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty. Wręczenie nagród nastąpiło 24 marca 2014 roku, patronat honorowy objął Bogdan Klich – Senator RP oraz Marek Sowa – Marszałek Województwa małopolskiego. (fot. zaxon.pl/zspig 2014-03-27)


JasełkaJasełka. Jak co roku w okresie bożonarodzeniowym grupa teatralna "Na chwilę" wystąpiła z przygotowanym pod kierunkiem pana Marka Stańczyka, pani Beaty Mazur, pani Barbary Stańczyk oraz pani Eweliny Wójtowicz spektaklem "Jasełka". Jak zwykle perfekcyjnie przygotowany występ zachwycał nas wspaniałą grą aktorską, dopracowaną w każdym szczególe scenografią, wspaniałymi, barwnymi strojami przygotowanymi pod czujnym okiem autora scenariusza i reżysera spektaklu pana Marka Stańczyka. Grono debiutantów na scenie spisało się rewelacyjnie. Mimo że wystąpili po raz pierwszy, wykazali się odwagą i precyzją w tym przedsięwzięciu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu uczeń klasy IIa SP Szymon Stańczyk, który odnalazł swoje miejsce na scenie wśród dużo starszych kolegów i poprowadził nas przez cały spektakl. Gratulujemy zarówno opiekunom, jak i aktorom, których praca zasługuje na wyróżnienie. Spektakl został przedstawiony podczas jubileuszowej X Biesiady Honorowych Przyjaciół Szkoły, która odbyła się 25 stycznia oraz podczas Dnia Seniora, którego gospodarzem był wójt gminy Skrzyszów pan Marcin Kiwior. Spotkanie to miało miejsce w dniu 26 stycznia w szkole w Szynwałdzie. (Informacja: www.zaxon.pl/zspig 2014-01-28)


Jasełka Bożonarodzeniowe w Szkole Podstawowej w Szynwałdzie. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Woli Rzędzińskiej zaprezentowali jasełka. W przedstawieniu brało dwóch uczniów naszej szkoły Paweł Łazarek i Mateusz Prokop. Zaskoczyli oni wszystkich obecnych humorystycznymi tekstami, bardzo dobrym wykonaniem oraz własnoręcznie wykonanymi rekwizytami. (fot. www.zaxon.pl/zspig 2014-01-22)

Jasełka Bożonarodzeniowe


"Transplantacja wiedza w pigułce". 22 stycznia zakończył się ponadregionalny konkurs, jego pierwszą edycję zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie. W konkursie wzięło udział 110 uczestników z 58 szkół, 58 uczniów szkól gimnazjalnych i 52 ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie I klas gimnazjalnych, przygotowali oni prezentację multimedialną i wzięli udział w teście o wiedzy na temat transplantacji. Nasi uczniowie, prezentując wysoki poziom, zajęli dwa pierwsze miejsca:

I – Paweł Stańczyk (klasa Ia)
II – Martyna Armatys (klasa Ib)


Rozstrzygnięcie II edycji konkursu "Eko Święta 2013". Konkurs zorganizowało Centrum Handlowe MAX w Tarnowie. Na konkurs trzeba było wykonać ozdoby świąteczne z surowców wtórnych, uczestnikami byli uczniowie klas od I do VI szkoły podstawowej. Na prace można było głosować przez internet. Nasza szkoła osiągnęła duży sukces, zdobywając 3 pierwsze miejsca i jedno wyróżnienie.

Zwycięscy konkursu
  I - Dominika Zegar, uczennica klasy IIIa
  II - Tymoteusz Miczek, uczeń klasy IIa
  III - Ola Siemek uczennica klasy IIIb

Wyróżnienie - Sylwia Wawrzon z klasy VIa

I - Dominika Zegar, uczennica klasy IIIa

II - Tymoteusz Miczek, uczeń klasy IIa

III - Ola Siemek uczennica klasy IIIb 

Wyróżnienie - Sylwia Wawrzon z klasy VIa

 (fot.www.chmax.com.pl 2013-12-16)


Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Niezależnej Drugiego Obiegu - "Między wierszami wiersze". Organizatorem konkursu była Biblioteka Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Skrzyszowie. Konkurs odbył się 5 grudnia, była to już jego VI edycja, w którym uczestniczyło 12 uczniów z całej gminy. W tym roku uczniowie prezentowali poezję niezależną drugiego obiegu z lat 1976-1989. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności recytatorskich. Uczennice z naszej szkoły w kategorii Gimnazja zdobyły: I miejsce – Karolina Lebryk i II miejsce Karolina Kozioł. Jury w składzie pani L. Lasko – GCKiB w Skrzyszowie, pani M. Rzegocka – SP w Ładnej, pani E. Adamska – ZSP nr 1 i G w Skrzyszowie, wyłoniło zwycięzców i przyznało 2 wyróżnienia następującym uczniom:

W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Gabriela Kądziołka – SP w Łękawicy
II miejsce – Aleksandra Ciurej – ZSPnr1i G w Skrzyszowie
III miejsce – Oskar Młyński – SP w Ładnej
Wyróżnienie – Natalia Wojtal – ZSPnr1iG w Skrzyszowie

W kategorii gimnazjów:
I – miejsce – Karolina Lebryk – ZSPiG w Szynwałdzie
II – miejsce – Karolina Kozioł – ZSPiG w Szynwałdzie
III – miejsce – Natalia Prokop – ZSPnr1iG w Skrzyszowie
Wyróżnienie – Aleksandra Marian – ZSPnr1iG w Skrzyszowie

Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Niezależnej Drugiego Obiegu - Między wierszami wiersze

(fot. www.szkola-skrzyszow.okay.pl 2013-12-12)


II edycja konkursu II edycja konkursu "Eko Święta 2013". Konkurs zorganizowało Centrum Handlowe MAX w Tarnowie, są to ozdoby świąteczne wykonane z surowców wtórnych, uczniów klas od I do VI szkoły podstawowej. Na prace można głosować przez internet na stronie www.chmax.com.pl ››. Z naszej szkoły w konkursie biorą udział następujący uczniowie: Ola praca 13, Norbert praca 38, Kinga praca 39, Dominika praca 41, Sylwia praca 44, Tymoteusz praca 46. do wygrania w konkursie są tablety multimedialne, pendrajwy, paczki słodkości z Cukierni Kudelski. Serdecznie zapraszamy do głosowania na prace naszych uczniów ze Szkoły Podstawowej. (fot.www.chmax.com.pl 2013-12-12)


Wyniki konkursu plastycznego na projekt postaci - maskotki "MILUŚ Z MILA" rozstrzygnięty. Uczennica Zespołu Szkół Podstawowych nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie Kinga Miczek zdobyła III miejsce i w nagrodę otrzymała mp3. Kolejne dwie uczestniczki konkursu z naszej szkoły otrzymały wyróżnienia i nagrody pocieszenia, a były to Dominika Zegar i Natalia Ruścińska. Organizatorem konkursu był tygodnik "Miasto i Ludzie". (foto: tygodnik "Miasto i Ludzie" 2013-11-26)


Święto patrona Szkoły imienia Armii Krajowej. 21 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie odbyło się święto patrona szkoły – Armii Krajowej. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele Parafialnym w Szynwałdzie, na której piękne kazanie patriotyczne wygłosił ks. Andrzej Seidler. Przed pomnikiem Poległych za Ojczyznę odbył się apel poległych i zostały złożone wiązanki kwiatów. A w szkole odbyła się uroczysta akademia, w której brały udział dzieci ze szkoły. Na uroczystości zostali zaproszeni między innymi pułkownik Zdzisław Baszak - ostatni oficer XVI Pułku Piechoty, córka legionisty Franciszka Kruszyny, obrońcy Lwowa, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej. (2013-06-22)

Wysłuchaj wypowiedzi dla radia RDN Małopolska pani dyrektor szkoły podstawowej Stanisławy Siemek, Barbary Wiatr, wójta Gminy Skrzyszów, uczniów, rodziców, nauczycielek historii pani Anny Niemiec i Jolanty Krakowskiej ››.

Zobacz więcej zdjęć w Galerii - "Szynwałd w obiektywie" - Galeria fotografii

Uroczystości ››

Okolicznościowa msza święta ››

Uroczystości ››

Akademia ››

Akademia i część artystyczna w Szkole

Akademia i część artystyczna w Szkole

Zobacz więcej filmów w kanale - SzynwałdTV na YouTube ››


XIII Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych. 24-25 maja 2013 roku w Krakowie odbyły się XIII Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych. W tegorocznej edycji udział wzięło 21 grup teatralnych. Grupa teatralna "OD NOWA", działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprezentowała spektakl w reżyserii Marka Stańczyka "Sądny Dzień", który Jury przeglądu wyróżniło III nagrodą. Członkowie komisji konkursowej podkreślali bardzo wysoki poziom obejrzanych spektakli, co daje nam jeszcze większą satysfakcję z odniesionego sukcesu. (info. www.gcb-skrzyszow.pl 2013-06-18)


Konkurs "Dorośli nie palcie przy mnie". Sukces Zuzanny Mącior z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie w konkursie na pracę plastyczną pod hasłem "Dorośli nie palcie przy mnie" oraz na antytytoniową ulotkę informacyjną dla młodzieży. Zuzanna Mącior zdobyła 1 miejsce w kategorii praca plastyczna dla uczniów z klas I-III szkół podstawowych, w konkursie na ulotkę brała udział młodzież ze szkół gimnazjalnych. Konkurs został ogłoszony z okazji "Światowego Dnia bez Tytoniu" obchodzonego 31 maja, konkurs zorganizował Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie. Laureaci konkursów otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy dyplomy.

Laureaci konkursu plastycznego
   1. miejsce – Zuzana Mącior, Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie 
   2. miejsce – Emilia Szachajew, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Koszycach Małych
   miejsce – Jan Cygan, Publiczna Szkoła Podstawowa w Jodłówce Wałkach 
   3. miejsce – Oliwia Pach, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie
Laureaci konkursu na ulotkę
   1. miejsce – Wioletta Nędza, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie 
   2. miejsce – Karolina Pikus, Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Ryglicach 
   3. miejsce – Justyna Wójcik, Zespół Szkól w Szerzynach

(2013-06-01)


XI Szkolny Festyn Rodzinny. W niedzielę 26 maja odbył się festyn szkolny zorganizowany przez Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. Dzieci ze szkoły zabawiały dorosłych swoimi licznymi występami artystycznymi. Przybyli goście bawili się szczególnie przy występach kabaretowych młodzieży. Były smaczne posiłki, a dzieci mogły się bawić na zjeżdżalni, przejechać bryczką i pomalować twarze. Był również koncert Doroty Osińskiej, której piosenki bardzo spodobały się słuchaczom i zostały nagrodzone owacjami na stojąco. Za nabyte cegiełki goście brali udział w losowaniu atrakcyjnych nagród rzeczowych i różnych bonów na zakupy, ufundowanych przez sponsorów.(2013-05-27)

Królowa śmieszka

Zespoły "Retro" - Dziecięcy Zespół Taneczny - Piosenka "Zuzia lala nieduża"

Skecze: - Wykłady z WF - Parodia lekcji szkolnych

Zobacz więcej zdjęć z Festynu w Galerii Fotografii ››

Zespół Mali Szynwałdzianie XI Szkolny Festyn Rodzinny
Szkolny zespół teatralny XI Szkolny Festyn Rodzinny

I Międzyszkolny Konkurs Chemiczny "Z CHEMIĄ NA TY" w Gimnazjum w Szynwałdzie. W dniu 29 kwietnia 2013 r. w Gimnazjum w Szynwałdzie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Chemiczny "Z chemią na Ty". Konkurs zainicjowano i przeprowadzono przy współudziale uczelni wyższej - Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdyż to właśnie pracownicy naukowi uczelni przygotowali zadania konkursowe, a przebieg Konkursu zaszczyciła swą obecnością i rangę Konkursu podniosła pani dr inż. Ewa Pecka. Patronat honorowy nad Konkursem objął Wójt Gminy Skrzyszów – mgr inż. Marcin Kiwior.

Celem konkursu w zamyśle organizatorów – pani mgr Agnieszki Korus – nauczyciela chemii w Gimnazjum w Szynwałdzie / i w Pogórskiej Woli / było:
1. Rozbudzanie zainteresowania naukami ścisłymi;
2. Wsparcie procesu dydaktycznego Szkół Gimnazjalnych Gminy Skrzyszów;
3. Rozwijanie aktywnych postaw młodzieży- postaw twórczych, pobudzających zdolności i umiejętności myślenia twórczego;
4. Wdrażanie uczniów do stosowania wybranych metod i technik rozwiązywania problemów;
5. Inspirowanie gimnazjalistów do aktywnego sposobu uzyskiwania informacji, uczenie umiejętności ich selekcji i analizy;
6. Ukierunkowanie młodzieży do wyboru właściwej drogi dalszego kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych;
7. Doskonalenie umiejętności obserwacji i formułowania wniosków;
8. Poszerzanie wiedzy i dokonywanie samooceny swoich możliwości.
W konkursie wystartowało 22 uczniów klas II i III gimnazjum z następujących szkół:
- Gimnazjum w Skrzyszowie
- Gimnazjum w Pogórskiej Woli
- Gimnazjum w Lisiej Górze
- Gimnazjum w Lubczy
- Gimnazjum w Szynwałdzie.

Konkurs składał się z dwóch etapów:
Etap I – teoretyczny (pytania testowe i zadania otwarte), obejmujący cały program nauczania chemii w klasie I i II i III gimnazjum
Etap II – doświadczalny – uczestnicy w oparciu o instrukcje wykonali proste doświadczenia po wcześniejszym ich wylosowaniu, dokonując wyboru sprzętu, szkła, dokonując opisu i podania wniosków z przeprowadzonych eksperymentów.

Po bardzo wyrównanym, przebiegającym na wysokim poziomie i nieprzewidywalnym współzawodnictwie, po obu etapach i dogrywkach wyłoniła się 6 – osobowa grupa laureatów Konkursu.


I miejsce zajął uczeń Gimnazjum w Skrzyszowie – TOMASZ POCHROŃ
II miejsce zajęła uczennica Gimnazjum w Szynwałdzie – AGNIESZKA ZEGAR
III miejsce zajęła uczennica Gimnazjum w Lisiej Górze – KATARZYNA KLIMEK
IV miejsce – uczeń Gimnazjum w Skrzyszowie – MACIEJ KUTA
V miejsce – uczeń Gimnazjum w Skrzyszowie – DOMINIK HOIM
VI miejsce – uczennica Gimnazjum w Skrzyszowie – ALEKSANDRA CHRUPEK

Jak podkreślali w swych wystąpieniach: pan Wójt Gminy Skrzyszów, pani dr. inż. Ewa Pecka, pani dyrektor Gimnazjum w Szynwałdzie – mgr Stanisława Siemek – chemia to jeden z najtrudniejszych szkolnych przedmiotów, ale dla uczniów nią zafascynowanych może to być wspaniała naukowa, poznawcza przygoda i przepustka do naukowej i zawodowej przyszłości. A w I Międzyszkolnym Konkursie Chemicznym "Z chemią na TY" w Szynwałdzie uczestniczyli sami najlepsi z najlepszych – zdolni, twórczy, pracowici uczniowie przygotowywani przez swych wspaniałych nauczycieli. Wszystkim uczestnikom Konkursu – uczniom i nauczycielom należą się wielkie wyrazy uznania i podziękowania, a laureatom – najwyższe gratulacje. Organizatorzy – Gimnazjum w Szynwałdzie – zapraszają do konkursowych zmagań za rok! (Informacja: Gmina Skrzyszów 2013-05-06)

I Międzyszkolny Konkurs Chemiczny


W grudniu 2012 roku dobiegł końca I Małopolski Konkurs "HOSPICJUM – czas nadziei i miłości...", którego organizatorami byli: Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie, Prezes Fundacji "Kromka Chleba" w Tarnowie, Dyrektor Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Tarnowie. Celem Konkursu było upowszechnienie wśród młodych ludzi zarówno wiedzy o założeniach jak i funkcjonowaniu opieki hospicyjnej oraz uwrażliwienie młodych i dorosłych na cierpienie osób nieuleczalnie chorych. Konkurs miał również włączyć się w kampanię na rzecz budowy hospicjum w Tarnowie. Do konkursu zgłosiło się 481 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Uczestnicy mieli do wyboru 2 rodzaje prac: prace plastyczne, prace literackie. Niepodważalnym sukcesem uczniów naszej szkoły stał się fakt WYRÓŻNIENIA, bo tylko takie kategorie nagród funkcjonowały w konkursie, aż 6 prac literackich uczniów z Szynwałdu. Na uroczystej Gali podsumowania Konkursu w dniu 30 stycznia 2013 roku w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie z rąk Ks. Biskupa Andrzeja Jeża – Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej, Pana Aleksandra Palczewskiego – Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Pani Prezydent Tarnowa Wyróżnienia i Nagrody otrzymały:

Justyna Niemiec – IIIa Gimnazjum
Olga Stańczyk – IIIa Gimnazjum
Agnieszka Zegar - IIIa Gimnazjum
Sylwia Zegar – IIIb Gimnazjum
Weronika Plebanek - IIIb Gimnazjum
Wiktoria Żaba – Va

Wielkie gratulacje należą się uczennicom, gratulacje i słowa podziękowań skierować należy do nauczycieli języka polskiego przygotowujących uczniów do Konkursu: pani mgr Bożeny Iwan 5 nagrodzonych uczennic, pani mgr Agnieszki Guzy jedna, najmłodsza nagrodzona. W słowach Księdza Biskupa, Pana Kuratora skierowanych do uczniów i nauczycieli tkwił wielki szacunek i uznanie za zainteresowanie młodzieży tym ważnym i trudnym tematem oraz za uruchomienie szczególnej wrażliwości, którą odzwierciedlały prace konkursowe. Zacni Goście szczerze gratulowali naszej szkole tak dużego sukcesu (najliczniejsza nagrodzona grupa uczniów), a jeszcze bardziej tego, że jesteśmy otwarci na drugiego człowieka, gotowi nieść Mu pomoc, wspierać Go w ciężkich chwilach choroby i umierania, że mamy otwarte i współczujące serca. Sukces naszej szkoły w Konkursie o takiej tematyce współgra doskonale z tym, co robią na przestrzeni kilku ostatnich lat uczniowie – wolontariusze realizujący Małopolski Projekt "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia". Uczniowie, nauczyciele Zespołu Szkoły podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie rozumieją, "czują" ideę pomocy bliźniemu, utożsamiają się z nią i pięknie wprowadzają w czyn, zobacz więcej zdjęć w Galerii ›› (Informacja i fot. www.zaxon.pl/zspig 2013-02-06)

Laureaci konkursu, HOSPICJUM – czas nadziei i miłości ...


I Gminny Konkurs Historyczny dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pod hasłem: "Gmina Skrzyszów moja mała ojczyzna - od dziejów najdawniejszych do 1795 roku"

W dniu 31.01.2013 roku w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy w obecności samorządowych władz lokalnych i dyrektorów szkół obył się I Gminny Konkurs Historyczny dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pod hasłem: "Gmina Skrzyszów moja mała ojczyzna - od dziejów najdawniejszych do 1795 roku". Konkurs ten został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa małopolskiego, Starostę Powiatu Tarnowskiego oraz Wójta Gminy Skrzyszów. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, więzi emocjonalnych z małą ojczyzną oraz integracja młodzieży szkół z terenu Gminy Skrzyszów. Konkurs przeprowadzony był w trzech obszarach:

1. Konkurs historyczny - tematyka konkursu obejmowała dzieje polityczne, gospodarcze i kulturalne naszej gminy od powstania poszczególnych miejscowości w gminie Skrzyszów do chwili utraty niepodległości w XVIII w. Konkurs historyczny miał charakter testu, a w finale uczestnicy odpowiadali ustnie na pytania komisji konkursowej. Pytania testu i finału zostały przygotowane na podstawie publikacji A. Niedojadło, G. Kubacki "Dzieje Gminy Skrzyszów".

2. Konkurs literacki – praca pisemna – "Legenda o gminie Skrzyszów". Zadaniem uczniów było stworzyć tekst legendy związany z gminą Skrzyszów lub z miejscowościami należącymi do tego regionu.

3. Konkurs fotograficzny – "Pamiątka po prababci, pamiątka po pradziadku". Rodzinne pamiątki miały stać się inspiracją do odkrywania ciekawych historii łączących pokolenia. Uczniowie mieli za zadanie sfotografować wybraną pamiątkę i opisać jej historię. Nagrodą główną w Konkursie Historycznym z wiedzy o gminie był wyjazd do Brukseli zwycięzcy wraz z opiekunem, a dla laureatów konkursu literackiego i fotograficznego przygotowano nagrody rzeczowe. W konkursie historycznym udział wzięło 15 uczniów, do finału zakwalifikowało się 6 uczniów: Siemek Anna, Magdziarczyk Szymon, Chmiel Jakub, Grela Dominik, Jasiak Mikołaj, Wzorek Mateusz. Zwycięzcą konkursu została Anna Siemek uczennica ZSP nr 1 i G w Szynwałdzie, II miejsce zajął Jakub Chmiel uczeń ZSP nr 1 i G w Skrzyszowie, a III Mikołaj Jasiak również ZSP nr 1 i G w Skrzyszowie.

I Gminny Konkurs Historyczny

W nagrodę zwycięzca konkursu historycznego weźmie udział wraz z opiekunem w wyjeździe do Brukseli ufundowanym przez europosła Pana Bogusława Sonika. Wiedzę uczestników konkursu historycznego sprawdzała i oceniała komisja w składzie: Pan Andrzej Niedojadło – dr. nauk humanistycznych, współautor książki "Dzieje Gminy Skrzyszów", Pan Grzegorz Kubacki - współautor książki "Dzieje Gminy Skrzyszów", Pan Maciej Małozięć- członek Zarządu Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Pan Eugeniusz Dąbrowski - działacz gminny w zakresie profilaktyki. (2013-02-03)

W konkursie literackim Legenda o gminie Skrzyszów nagrodzono następujące osoby:
I miejsce
- Marta Wijas – ZSPnr 1iG w Skrzyszowie
- Krzysztof Kępowicz - ZSPiG w Szynwałdzie

II miejsce
- Wiktoria Sobarnia - SP nr. 2 w Skrzyszowie
- Mateusz Chwistek SP w Łękawicy

III miejsce
- Szymon Wzorek - ZSPiG w Szynwałdzie

Prace literackie oceniała komisja w składzie: Pani Anna Serek, Pani Maria Zygadło – Pawłowska. W konkursie fotograficznym "Pamiątka po prababci, pamiątka po pradziadku" nagrodzono:

I miejsce
- Gabriela Kądziołka - SP w Łękawicy
- Łucja Matug - ZSPnr 1iG w Skrzyszowie

II miejsce
- Mateusz Wzorek - SP w Łękawicy
- Aleksandra Hoim - ZSPnr 1iG w Skrzyszowie
Pomysłodawcą konkursu była Pani Renata Baka, współorganizatorami Pani Bernadeta Krajewska i Pani Elżbieta Onik. (Informacja i fot: Gmina Skrzyszów 2013-02-03)


Medale dla nauczycieli. W czwartek, 22 listopada 2012 roku w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura Urzędu w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom oświaty. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski – przyznał MEDALE ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ W OŚWIACIE nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie:

Zespołu Szkoły Podstawowej Nr.1 i Gimnazjum w Szynwałdzie1. Mgr Małgorzata Wójtowicz – MEDAL ZŁOTY
2. P. Janina Czarnik – MEDAL ZŁOTY
3. Mgr Beata Mazur – MEDAL SREBRNY
4. Mgr Zofia Skruch – MEDAL SREBRNY
5. Mgr Jolanta Krakowska – MEDAL SREBRNY
6. Mgr Maria Chwistek – MEDAL SREBRNY
7. Mgr Anna Niemiec – MEDAL SREBRNY
2. P. Janina Czarnik – MEDAL ZŁOTY
3. Mgr Beata Mazur – MEDAL SREBRNY
4. Mgr Zofia Skruch – MEDAL SREBRNY
5. Mgr Jolanta Krakowska – MEDAL SREBRNY
6. Mgr Maria Chwistek – MEDAL SREBRNY
7. Mgr Anna Niemiec – MEDAL SREBRNY

MEDALE ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ – wręczał Wojewoda Małopolski i Małopolski Kurator Oświaty. Medal Za Długoletnią Służbę został ustanowiony ustawą z dnia 8 stycznia 1938 roku. Dzielił się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Medal nadawali właściwi ministrowie lub inne naczelne organy władzy państwowej. Prawo do medalu uzyskiwało się z tytułu pracy w służbie Państwa lub instytucji publicznoprawnych. Po 10 latach służby pełnionej po 11 listopada 1918 roku uzyskiwało się brązowy medal, po 20 latach – srebrny, a po 30 latach miał być przyznawany medal złoty, do czego nie doszło z powodu wybuchu II wojny światowej. Odznaczenie zostało odnowione w 2007 roku jako Medal za Długoletnią Służbę, zmieniając pisownię słowa "za" z dużej litery na małą. Medal ustanowiono ustawą z dnia 14 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach. Zgodnie z treścią wyżej wymienionej ustawy "Medal za Długoletnią Służbę" przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa". Pomiędzy odznaczeniami z dwóch różnych okresów nie wyróżnia się znaczących zmian w wyglądzie. Odznaką Medalu za Długoletnią Służbę jest okrągły medal o średnicy 35 mm, w pierwszym stopniu złocony i oksydowany, w drugim stopniu srebrzony i oksydowany, a w trzecim stopniu patynowany na brązowo. W środku znajduje się wypukły wizerunek orła państwowego w koronie otoczony stylizowanymi kłosami zboża. W części środkowej i dolnej, na obrzeżu znajduje się napis "ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ". Rewers medalu składa się z wypukłej liczby rzymskiej "XXX" w pierwszym stopniu, "XX" w drugim stopniu oraz "X" w trzecim stopniu. Poniżej umiejscowiona jest gałązka wawrzynu. (Informacja: www. zaxon.pl/zspig 2012-12-05)


Certyfikat CIVIS ET PATRIA dla Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej. W piątek, 16 listopada 2012 roku na zaproszenie Wojewody Małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego, Małopolskiego Kuratora Oświaty przedstawiciele Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie uczestniczyli w uroczystej Gali podsumowania Programu "Kultura Pamięci – Tożsamość Małopolski" oraz wręczenia prestiżowych Certfikatów – CIVIS ET PATRIA. Odznaczenie CIVIS ET PATRIA jest wręczane szkołom i gminom nagrodzonym w ramach małopolskiego projektu "Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna". Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie przystąpił w biegłym roku szkolnym do III edycji powyższego projektu realizując cały zespół działań pod wspólnym hasłem "Patrząc w przyszłość, pamiętajmy o przeszłości". Zamierzeniem szkolnego projektu Patrząc w przyszłość, pamiętajmy o przeszłości, było zapoznanie z historią regionu, jego walorami, jak również ukazanie związków przeszłości z teraźniejszością poprzez indywidualne doświadczenia, praktyczne działania i emocjonalne przeżywanie. Opiekunowie projektu i jego uczestnicy koncentrowali się na przygotowaniu uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym naszego regionu, w myśl słów Stanisława Staszica Być narodowi użytecznym, to nasza powinność. Większość podjętych działań była kontynuacją zadań już wcześniej realizowanych, do nich, jako szkoła dołączyliśmy ciekawe, pasjonujące uczniów pomysły, które pozwoliły osiągnąć zamierzone cele edukacyjne i wychowawcze.Certyfikat CIVIS ET PATRIA

Kapituła małopolskiego projektu "Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna" przy Kuratorium Oświaty w Krakowie uznała i doceniła pracę Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie i decyzją z sierpnia bieżącego roku uznała nas za laureata tego projektu. Znaleźliśmy się w zacnym gronie 25 szkół z całego województwa małopolskiego / wśród 5 z powiatu tarnowskiego, jedyni w naszej gminie / zaproszonym na uroczystą Galę w dniu 16 listopada 2012 roku Certyfikaty CIVIS ET PATRIA wręczał Małopolski Kurator Oświaty – pan Aleksander Palczewski w Auli klasztoru OO. Bernardynów u stóp wzgórza wawelskiego w Krakowie. W czasie tej pięknej uroczystości mieliśmy możliwość zaznajomienia się z wieloma prezentacjami obrazującymi dokonania regionu małopolskiego w dziedzinie zachowania dziedzictwa, kultury i tożsamości naszej małej ojczyzny. Wysłuchaliśmy wzruszającego koncertu chóru I LO w Krakowie im. Bartłomieja Nowodworskiego, z wielkimi emocjami zapoznaliśmy się ze świadectwem córki przedwojennego "granatowego policjanta" – żołnierza konspiracji, człowieka ratującego Żydów z krakowskiego getta, obejrzeliśmy występ grupy rekonstrukcyjnej "Policja II RP". Korzystając z tego, że znajdowaliśmy się w samym centrum Krakowa, tuż przy Wawelu – odwiedziliśmy królewskie wzgórze: Katedrę Wawelską, kryptę, gdzie spoczywa ś.p. prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz ciało Marszałka – Józefa Piłsudskiego. Pomimo tego, że to był wyjątkowo chłodny, mglisty, listopadowy dzień – dla dyrekcji szkoły, nauczycieli i naszych uczniów pozostanie w pamięci jako radosny i dający powód do dumy! (Informacja i foto: www. zaxon.pl/zspig 2012-11-22)


"Stacja NIEBO - III Piknik Muzyczny". W niedzielę 29 lipca 2012 roku o godzinie 15:00 w parafii NMP Szkapleżnej w Szynwałdzie odbył się już trzeci piknik muzyczny "Stacja NIEBO". Na pikniku wystąpiły parafialne zespoły "Fiat – zawsze jestem na tak", scholka dziecięca, "Nieletni" oraz kabaret "Szynwałd". Był również konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami - "Mój przyjaciel z nieba". Odbyło się również losowanie atrakcyjnych nagród i licytacja przedmiotów ofiarowanych na aukcję. Zobacz więcej filmów na SzynwałdTV w YouTube ›› (2012-08-01)

Kabaret "Szynwałd"


Zobacz foto i wideo reportaż z X JUBILEUSZOWEGO SZKOLNEGO FESTYNU RODZINNEGO zorganizowanego przez Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. Festyn odbył się w niedzielę 3 czerwca 2012 roku, zobacz wszystkie zdjęcia w galerii ›› (2012-06-04)

Mecz drużyn rodzinnych

Dziecięcy zespół szkolny

Zespół "Retro"

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii z X JUBILEUSZOWEGO SZKOLNEGO FESTYNU RODZINNEGO ››
X jubileuszowy festyn rodzinny X jubileuszowy festyn rodzinny
X jubileuszowy festyn rodzinny X jubileuszowy festyn rodzinny

Konkurs "Mistrz Matematyki I – III" odbył się 19 kwietnia w Zespole Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej i Gimnazjum w Szynwałdzie. W konkursie brały udział klasy podstawowe od I – III, organizatorami były pani Maria Chwistek i pani Lucyna Stec. W pierwszym etapie zostało wybranych po trzech najlepszych uczniów z każdej z klas od I do III a do drugiego etapu przystąpiło 18 najlepszych uczniów. Dla uczniów z poszczególnych klas przygotowano zadania, które trzeba było rozwiązać w ciągu 45 minut. W składzie zespołu oceniającego prace były panie, mgr Lucyna Hajduk, mgr Barbara Wiech, mgr D. Gębica oraz mgr Edyta Górka. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki i wyrównany poziom wiedzy i dlatego uczniowie musieli rozwiązać dodatkowe zadania, aby można było wyłonić zwycięzców. "Mistrzem Matematyki" klasy I została Kinga Miczek z klasy Ia, "Mistrzem Matematyki" klasy II została Małgorzata Plebanek z klasy IIa, "Mistrze Matematyki" klasy III został Szymon Magdziarczyk z klasy IIIa. (fot. www.skrzyszow.pl 2012-04-25)

Kinga Miczek Ia

Małgorzata Plebanek IIa

Szymon Magdziarczyk IIIa


Koncert zespołu "Dzień Dobry". W niedzielę 15 kwietnia odbył się koncert zespołu "Dzień Dobry" w Szkole Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. Zespół zaprezentował utwory Marka Grechuty w swojej aranżacji były to między innymi: Nie dokazuj, Dni których nie znamy, Dzień dobry panie Marku, Będziesz moją panią. Zespół wystąpił w składzie, Piotr Mirecki – śpiew, gitara, Krzysztof Maciejowski – śpiew, skrzypce, Małgorzata Stachura – śpiew, gitara basowa, Stanisław Janeczko – akordeon, Jan Stachura, gitara. Po koncercie można było kupić płytę zespołu pod tytułem "DZIEŃ DOBRY panie marku" i otrzymać autografy wszystkich członków zespołu. (2012-04-16)

Piosenka zespołu "Dzień dobry" pod tytułem - Będziesz moją Panią

 Piosenka zespołu "Dzień dobry" pod tytułem - Świecie nasz


Wojewódzki etap XX edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCKWojewódzki etap XX edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK 23.03.2012 r. w Okręgowym Zarządzie PCK w Krakowie odbył się wojewódzki etap XX edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Uczniowie rozwiązywali test zawierający 40 pytań dotyczących istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego żywienia. Komisja konkursowa oceniała również akcje prozdrowotne zorganizowane na terenie szkoły lub w środowisku lokalnym przez młodzież biorącą udział w olimpiadzie. Uczeń Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie – Patryk Gębica zajął II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Został uhonorowany okolicznościową statuetką oraz dyplomem gratulacyjnym. Do udziału w zmaganiach konkursowych przygotowywała go pani mgr Zofia Skruch. Nie jest to pierwszy sukces Patryka. W ubiegłym roku szkolnym w etapie wojewódzkim tej olimpiady zajął I miejsce i reprezentował województwo małopolskie na szczeblu centralnym w Zgierzu. Gratulujemy Patrykowi, i życzymy aby po rozpoczęciu nauki w szkole średniej kontynuował działania związane z promocją zdrowego stylu życia. (Informacja: Gmina Skrzyszów 2012-04-04)


Prezentacja Palm WielkanocnychPrezentacja Palm Wielkanocnych. W piątek 30. marca na sali gimnastycznej każda klasa zaprezentowała wykonaną przez siebie PALMĘ WIELKANOCNĄ. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i zademonstrowały bardzo okazałe, nie tylko pod względem wielkości, ale i staranności wykonania Palmy. Zgodnie z regulaminem większość klas zaprezentowała wiersz lub piosenkę o tematyce świątecznej oraz wystąpiła w barwnym przebraniu. Jury stanęło przed wielkim dylematem, którą Palmę wybrać za najpiękniejszą. Ponieważ okazało się to zupełnie niemożliwe, każda praca została nagrodzona. Wykonawcy Palm otrzymali dyplomy, a wszyscy uczniowie słodycze. Dziękujemy Jury za tak miłe podejście do sprawy :). (Informacja i fot.: Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej 2012-04-02)


Zespołu Szkoły Podstawowej Nr.1 i Gimnazjum w SzynwałdzieGimnazjum w Szynwałdzie zdobyło 1 miejsce w rankingu gimnazjów powiatu tarnowskiego. Gimnazjum w Szynwałdzie zajęło 1 miejsce w ogłoszonym przez "Gazetę Tarnowską" rankingu na najlepsze Gimnazjum 2011 roku. Do sukcesu przyczyniła się duża ilość punktów uzyskanych przez klasy trzecie Gimnazjum z przedmiotów humanistycznych, matematyczno – przyrodniczych i językowych. Pani dyrektor Gimnazjum Stanisława Siemek mówi: "Na końcowy wynik złożyła się mądrość nauczycieli, pracowitość uczniów oraz właściwe podejście rodziców. Przez szereg lat zajmowaliśmy wysoką pozycję w wynikach egzaminów zewnętrznych, zwłaszcza egzaminu gimnazjalnego. Uzyskanie takiego efektu to przecież długotrwały proces dydaktyczny, zaplanowany i realizowany przez szkołę z żelazną konsekwencją. Na powodzenie dydaktyczne i wychowawcze składa się bowiem wiele czynników: motywacja, atmosfera pracy wszystkich podmiotów szkoły, sprzyjanie rozwojowi najzdolniejszych uczniów, wspieranie słabszych, wyrównywanie szans i stwarzanie możliwości wszechstronnego rozwoju. Pragniemy, aby i tegoroczne wyniki naszych gimnazjalistów były równie wysokie, jak w roku ubiegłym. Zależy na tym dyrekcji szkoły, nauczycielom, rodzicom, powinno zależeć i gimnazjalistom. Dziękujemy Panu Marcinowi Kiwiorowi Wójtowi Gminy Skrzyszów za stwarzanie jak najlepszych warunków nauki i pracy oraz nagradzanie uczniów stypendiami naukowymi." (2012-03-11)


MŁODZIEŻOWY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ "SPOJRZENIA" SKRZYSZÓW - SZYNWAŁD 2012, Organizator MPTT "Spojrzenia": Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie i Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie.

REGULAMIN PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ
›› Organizator MPTT "Spojrzenia": Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie i Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie. Data i miejsce przeglądu: 13-15.04.2012 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie.
›› Przegląd ma formę konkursu i konfrontacji grup teatralnych z województwa małopolskiego i ościennych.
›› Prezentowane formy sceniczne mogą być różne: a. spektakl b. montaż poetycki c. monodram d. kabaret
›› Karty zgłoszeń oraz dodatkowe informacje o zespole i programie występu należy przesłać do Organizatora do dnia 23.03.2012 roku, adres pocztowy: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek, 33-156 Skrzyszów 638, tel. 14 6745508, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
›› Do dnia 30.03.2012 r. zespoły zostaną poinformowane o dacie i godzinie występu.
›› Prezentacje konkursowe mają charakter otwarty dla publiczności, a Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do rejestracji występów konkursowych na dowolnych nośnikach, na własne potrzeby.
›› Prezentacje konkursowe będą oceniane przez profesjonalne jury, powołane przez Organizatorów.
›› Jury będzie oceniać prezentacje według następujących kryteriów: a. dobór tekstów do realizowanego tematu (w przypadku tekstów własnych), b. wartość literacka tekstów, c. warsztat aktorski wykonawców,
›› nowatorstwo i oryginalność, e. ogólny wyraz artystyczny (sceniczność, osobowość),
›› Uczestnicy ubiegać się będą o statuetki Złotej, Srebrnej i Brązowej Kurtyny w dwóch kategoriach wiekowych: I - szkoły podstawowe II - gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Ponadto przyznawane będą także nagrody indywidualne za kreacje aktorskie, kostiumy, scenografię.
›› Jury będzie oceniać także pracę i zaangażowanie opiekunów zespołów. Najlepszy z nich zostanie uhonorowany specjalną nagrodą pieniężną oraz statuetką Szmaragdowej Kurtyny.
Kontakt: Koordynator przeglądu Anna Stańczyk, tel. 667 098 496 tel. 667 114 625. Małgorzata Chwistek, tel. 14 6745508, 722 060 770 czytaj cały regulamin ›› - pobierz kartę zgłoszenia ›› (informacja: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie 2012-03-03)

Wsparcie dla uzdolnionych uczniówWsparcie dla uzdolnionych uczniów. Stypendia oraz bezpłatna wycieczka edukacyjna - na to mogą liczyć najlepsi uczniowie z gminy Skrzyszów w roku szkolnym 2011/12.

Rada Gminy przyjęła właśnie Lokalny Program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży (czytaj program ››). – Chcemy zachęcać ich do podnoszenia swoich umiejętności – mówi wójt Marcin Kiwior. Program przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z klas IV - VI oraz gimnazjów, zameldowanych i uczęszczających do szkół na terenie gminy Skrzyszów.

Przewidziano dla nich dwie formy świadczeń: stypendia oraz bezpłatną wycieczkę edukacyjną.

Na stypendia mogą liczyć uczniowie, którzy na końcu roku szkolnego uzyskali średnią 5,3 (szkoły podstawowe), 5,2 (gimnazja) oraz mają bardzo dobrą ocenę z zachowania. W wypadku jednak gdy będzie bardzo dużo osób z wysokimi średnimi, progi te mogą zostać podwyższone. Nagradzani mają być również dzieci i młodzież ze znaczącymi osiągnięciami w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, konkursach artystycznych lub zawodach sportowych. (Szczegóły w załączonej uchwale). Świadczenie będzie jednorazowo wypłacane. To jednak nie wszystko. Na ufundowaną przez wójta gminy wspólną wycieczkę edukacyjną pojedzie szósta klasa szkoły podstawowej, z najlepszym wynikiem ze sprawdzianu oraz trzecia klasa gimnazjum z najwyższym rezultatem z testu gimnazjalnego. – W taki sposób chcę zdopingować wszystkich uczniów oraz nauczycieli do jak najlepszej pracy. Dla mnie jednak najważniejsze jest, żeby w naszej gminie młodzież była dobrze kształcona. To może bardzo im pomóc nawet w niedalekiej przyszłości – dodaje wójt Marcin Kiwior. (Informacja z Gminy Skrzyszów/2012-01-06)


W niedzielę 22 maja 2011 roku odbył się "IX FESTYN RODZINNY". Zorganizowany przez Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie. Do zorganizowania festynu przyczynili się, pani dyrektor, nauczyciele, rodzice i dzieci wykonując prace artystyczne, które były później sprzedawane i wystawione na aukcji. Uroczystości uświetniły występy zespołów szkolnych, było również wiele atrakcji dla najmłodszych. W losowaniu nagród można było wygrać wiele atrakcyjnych przedmiotów, a nagrodą główną była mała żywa kózka. (2011-11-24)

Zespół "MALI SZYNWAŁDZIANIE"

Wideo relacja - "IX FESTYN RODZINNY"

Zespół "RETRO"

Występ solisty

Występ solisty - więcej zdjęć w galerii ››

Nagroda główna kózka

Nagroda główna kózka-więcej zdjęć w galerii ››

Zespół szkolny

Zespół szkolny - więcej zdjęć w galerii ››

Zwyciężczyni roweru

Zwyciężczyni roweru - więcej zdjęć w galerii ››

Zespół szkolny

Zespół szkolny - więcej zdjęć w galerii ››

Aukcja obrazów

Aukcja obrazów - więcej zdjęć w galerii ››


W niedzielę 3 lipca odbył się już drugi piknik muzyczny "Stacja Niebo". Swój pierwszy występ zaprezentował nowo powstały kabaret szkolny "Szynwałd", który przedstawił w humorystyczny sposób zmiany, które zaszły ostatnio w parafii i życiu mieszkańców. (2011-07-06)

Kabaret "Szynwałd"


W 2011 roku 11 maja odbyło się święto szkoły, zorganizowała je pani mgr Stanisława Siemek - dyrektor "Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej" i Pułkownik Zdzisław Baszak - Prezes Zarządu okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK. Honorowy patronat objął Starosta Tarnowski Mieczysław Kras. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym, następnie odbył się apel poległych przed pomnikiem ofiar obu wojen światowych. W szkole oddano hołd poległym żołnierzom AK przy tablicy pamiątkowej, odbył się również spektakl patriotyczny szkolnej grupy teatralnej. Nastąpiła inauguracja działalności Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Szynwałdzie. Rozstrzygnięto Gminny Konkursu wierszy i prozy "Armia Krajowa - bohaterowie i ich czyny". W południe odbyło się spotkanie pokoleń, koncert pieśni patriotycznych i otwarcie wystawy pod tytułem "Operacja Wildhorn III Most III 25/26 lipca 1944 rok".

Został również odczytany meldunek: "Dzisiaj, 11 maja 2011 roku, w uroczysty dzień Święta Patrona Szkoły, w czas inauguracji działalności Klubu Historycznego im. Armii Krajowej uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie składają meldunek o działaniach świadczących o naszej pamięci dla Was – żołnierze, bohaterowie walecznej Armii. Meldunek ten składamy na ręce najbardziej godnego człowieka, najbardziej zasłużonego i oddanego krzewieniu pamięci o AK: pana pułkownika Zdzisława Baszaka, prezesa Zarządu Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK".

Panie Pułkowniku! Przyłącza się cała Szkolna społeczność: dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice w czasie codziennej, wytężonej pracy i spełnienia swych obowiązków. (2011-05-14)

Święto szkoły i rocznica nadania "Zespołowi Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie" imienia "Armii Krajowej"

 Konkurs historyczny i wywiad z Patrykiem laureatem konkursu

 

Relacja z założenia Szkolnego Klubu Historycznego w Szynwałdzie imienia Armii Krajowej

Września Czas - o spektaklu na rocznicę patrona szkoły grupy Teatralnej "Na Chwilę"


Od 20 do 22 maja 2011 roku odbędzie się VII Młodzieżowy Przegląd Twórczości Teatralnej "Spojrzenia" w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie. W przeglądzie mogą uczestniczyć amatorskie zespoły działające w szkołach ośrodkach kultury, jak również przy parafiach, mogą to być zespołu z Małopolski, jak również z innych województw. Przedstawienia mogą mieć dowolną formę, może to być na przykład montaż poetycki, monodram, spektakl i inne formy sceniczne. W tegorocznej edycji mogą wziąć udział również zespoły kabaretowe. Dokonania zespołów oceni profesjonalne jury, które przyzna wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe i finansowe. Przechodnią statuetkę otrzyma najlepszy instruktor zespołu. Warto przypomnieć, że już raz statuetkę "Instruktor Roku" zdobył Stańczyk Marek z Szynwałdu. Karty zgłoszenia zespołów należy przesłać organizatorom do dnia 02.05.2011 roku. Organizatorem przeglądu jest "Gminne Centrum Kultury i Bibliotek" w Skrzyszowie, 33-156 Skrzyszów 638. Więcej informacji:  tel. 14 6745508, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pobierz Regulamin Konkursu , pobierz Kartę Zgłoszenia(2011-04-10)


Pierwszego kwietnia Gimnazjum z Szynwałdu zdobyło 1 miejsce w "VI Gimnazjalnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej w Powiecie Tarnowskim". W finale konkursu brały udział drużyny z Szynwałdu, Skrzyszowa, Zalasowej, Lisiej Góry, Pilzna i Łęk Dolnych. Każda drużyna składająca się z 4 osób najpierw rozwiązywała test pisemny z zakresu pożarnictwa, a później odbyła się sztafeta sprawności na torze przeszkód. 2 miejsce zajęło gimnazjum z Lisiej Górze a 3 gimnazjum ze Skrzyszowa. Zwycięskie drużyny otrzymały statuetki i nagrody rzeczowe, poza tym wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zawody o odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie. (2011-04-03)


Statuetka nagrody za jakość nauczania Szkoła podstawowa i gimnazjum 26 lutego 2010 roku otrzymała wyróżnienie "SAPERE AUSO" za wysoką jakość nauczania. Nagroda ta została ustanowiona "Celem uhonorowania placówek oświatowych, klubów sportowych i instytucji kultury mających niezaprzeczalny dorobek wychowawczy w kształtowaniu nowego pokolenia Małopolan, posiadających wybitne osiągnięcia w pracy z młodzieżą, której efektem są w szczególności stypendia przyznawane w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego". Stypendystami tej nagrody byli między innymi następujący uczniowie:

- Anna Stańczyk (rok szkolny 2008/2009 za osiągnięcia artystyczne)
- Mateusz Tokarski (rok szkolny 2008/2009 za osiągnięcia naukowe)
- Mateusz Tokarski (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Dawid Siemek (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Patryk Gębica (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Anna Krakowska (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Edyta Kłusek (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)
- Sylwia Jop (rok szkolny 2009/2010 za osiągnięcia naukowe)

Nauczyciele, którzy przyczynili się do sukcesu tych uczniów to mgr Jolanta Krakowska, mgr Anna Niemiec, mgr Bożena Iwan, mgr Beata Lisak, mgr Agnieszka Guzy, mgr Beata Mazur, mgr Gertruda Kołacz, mgr Barbara Iwan. Te osoby są również ich opiekunami naukowymi i artystycznymi, które przygotowały wnioski stypendialne. Nagroda została wręczona 17 marca 2010 roku w czasie 12 Ogólnopolskich Targów Edukacyjnych w Krakowie. Na uroczystości byli zaproszeni dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie i rodzice, z delegacją był również Pan Wójt inż. Józef Gądek. Szkoła wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim, V krakowskim LO i III tarnowskim LO posiada największe osiągnięcia edukacyjne uczniów w województwie małopolskim.


Historia Szkoły Podstawowej. Szkoły przy parafialne i późniejsze

Pierwsze szkoły w Szynwałdzie były prowadzone przy parafiach, pierwsze udokumentowane informacje o szkole pochodzą z XVI wieku. W roku 1776 nauczycielem w szkole parafialnej był organista, do ich zakładania w większych parafiach zobowiązywały przepisy soboru laterańskiego IV z 1215 roku. A więc przy większej parafii powinna być szkoła i nauczyciel gramatyki, który uczył czytania i pisania, uczono też katechizmu, podstawowych zasad wiary, śpiewu kościelnego, zajęcia przeważnie były prowadzone tylko w zimie. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku na ziemiach zabranych przez Austrię Cesarzowa Maria Teresa uczyniła szkoły narzędziem germanizacji. Został w Galicji wprowadzony "Powszechny Regulamin Szkolny" który regulował strukturę szkoły i program nauczania, nauka trwała trzy lata. W połowie XVIII wieku szkołach parafialnych uczyli przeważnie duchowni i służba kościelna na przykład organiści, te osoby, które umiały czytać i pisać mogły prowadzić nauczanie. Szkołę trywialną musiał utworzyć i utrzymać właściciel wsi, treścią kształcenia i doborem nauczycieli zajmował się proboszcz. W szkołach tych nauczano między innymi religii, czytania po polsku, pisania po polsku, rachunków, gramatyki polskiej i niemieckiej. W tych szkołach nauka trwała w pierwszej i drugiej klasie po dwadzieścia godzin tygodniowo a w trzeciej klasie osiemnaście, dzieci nie miały podręczników, tylko przynosiły ze sobą tabliczki i rysiki. W dokumencie z września 1786 roku konsystorz biskupi w Tarnowie wydał instrukcje odnośnie kształcenia w szkołach, czytamy tam: Szkoły te nie powinny rozbudzać w dzieciach wiejskich aspiracji edukacyjnych i zniechęcać je do dalszej nauki. Pewne pozytywne zmiany zaszły w okresie autonomii Galicyjskiej, Sejm Krajowy 22 czerwca 1867 roku wprowadził w całym kraju język polski jako wykładowy, dzieci musiały się uczyć od 6 do 12 roku życia.

W roku 1833 ksiądz proboszcz Tomasz Stański, otworzył na plebanii szkołę, gdzie nauka odbywała się w niedzielę po sumie przez dwie godziny. W 1847 roku do szkoły chodziło 328 dzieci, ale już w 1855 roku tylko 120. W 1854 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, lecz gromada nie przywiązywała dużej wagi do jej ukończenia, a więc budowa się przeciągała. W lutym 1856 roku Józef Bukowski objął posadę nauczyciela i organisty, od 1855 do 1870 roku była to szkoła trywialna. Nauka dzieci była obowiązkowa i za nieuczęszczanie dziecka do szkoły były kary, mimo to nie wszyscy rodzice posyłali swoje dzieci na lekcje. Od 1860 roku była również szkoła niedzielna, do której uczęszczało 51 uczniów a do szkoły dziennej 97 uczniów, szkoła ludowa powstała w 1874 roku. W 1876 roku dzięki staraniom księdza Ignacego Górskiego rozpoczęto budowę nowej szkoły. Już następnego roku 1 września została ona poświęcona i rozpoczęła się w niej nauka, kierownikiem został Władysław Lewicki. Czytelnia wiejska powstała w latach osiemdziesiątych XIX, wieku prowadził ją ksiądz proboszcz. W następnych latach powiększała się liczba dzieci, a więc utworzono w 1904 roku klasę eksponowaną w nowo wybudowanej Ochronce Sióstr Służebniczek. Uczyła tam siostra Florentyna Marek, następnie zastąpiła ją siostra Karolina Dec, szkoła otrzymała drugiego nauczyciela Andrzeja Lachendro w 1914 roku.  W 1906 roku w czytelni było 189 książek i kierował nią w tym czasie Władysław Lewicki, w 1907 roku została zamknięta z powodu braku nowych książek. Na początku XX wieku powstało Kółko Rolnicze, które prowadziło również działalność kulturalno – oświatową, między innymi prowadzono bibliotekę, gdzie było około 250 książek i prenumerowano różne czasopisma. Na terenie wsi funkcjonowała również "Szkoła Gospodyń Wiejskich" założona przez księdza Aleksandra Siemieńskiego, była to szkoła zawodowa dla dziewcząt miejscowych, jak również z okolicznych miejscowości. Została ona otwarta 1 września 1909 roku, kierowniczką została siostra Florentyna Marek, w regulaminie szkoły czytamy: "Celem szkoły jest kształcenie dziewcząt we wszystkich gałęziach pracy wchodzącej w zakres życia domowego, a także w zamiłowaniu porządku, czystości i oszczędności z uwzględnieniem pogłębienia zasad religijno - moralnych".

Jeden z budynków Szkolnych

Dom Nauczyciela

Od 1912 roku szkoła przeszła pod zarząd "Towarzystwa Kółek Rolniczych" kształciła ona włościanki i panny pochodzące z drobnego mieszczaństwa na inteligentne gospodynie, więcej o Szkole Gospodyń Wiejskich ››. Po wybuchu I wojny światowej szkołę w Szynwałdzie zajęły wojska rosyjskie, w której przetrzymywano konie, po odejściu Rosjan szkoła musiała być wyremontowana, 1 października 1915 roku została wznowiona nauka. Aby ułatwić naukę dzieciom ze Świniogóry, utworzono tam szkołę eksponowaną. Na początku lat dwudziestych XX wieku były trzy szkoły: Szkoła główna dwuklasowa z kierownikiem W. Lewickim uczyło się tam 144 dzieci. Szkoła eksponowana dwuklasowa w ochronce z siostrą Karoliną Dec i siostrą Bronisławą Naglikówną uczęszczało tam 123 dzieci. Szkoła eksponowana na Świniogórze z siostrą Agatą Kraskówną gdzie uczyło się 93 dzieci. W 1925 roku kierownikiem szkoły głównej została siostra Karolina Dec. W roku 1926 szkoła na Świniogórze stała się samodzielną jednostką jako szkoła nr. 2 a 31 grudnia 1926 roku połączono szkołę główną i w ochronce, w jedną pięcioklasową szkołę powszechną w Szynwałdzie. W roku szkolnym 1930/31 do szkoły powszechnej uczęszczało 241 uczniów, w szkole na Świniogórze było 108 uczniów. W 1934 roku przeznaczono 4 sale na potrzeby szkoły w tak zwanej "dziadarni" (dom dla ubogich).

Edukacja w szkołach podczas II wojny. Nauczanie, które dopuszczał okupant, miała na celu przygotować młodzież do życia, oraz wychowywać moralnie. Na początku wojny nowy rok szkolny rozpoczął się 5 października, uczono jeszcze wtedy z przedwojennych podręczników, w których opuszczano treści patriotyczne. W sierpniu 1940 roku okupanci niemieccy zwolnili kierowniczkę szkoły siostrę Karolinę Dec, zastąpił ją Władysław Stańczyk. Warunki nauczania, jak czytamy w kronice szkolnej, były ciężkie: "Zima bardzo ciężka, mało dzieci przychodzi do szkoły. Brak opału, brak odzieży i butów". Szkoła załatwiła przydział na 102 pary obuwia dla dzieci. Frekwencja się poprawiła..." W roku szkolnym 1941/42 było 356 dzieci, które powinny chodzić do szkoły, praktycznie uczyło się 277 uczniów. W tym okresie nauczali Władysław Stańczyka jako kierownik i J. Dziurawiec, Janina Reiser i Mieczysław Duszki. Wyróżniającą nauczycielką była J. Dziurawiec, która prowadziła tajne nauczanie oraz kazała przynosić dzieciom parę drewien, aby można było ogrzać salę i prowadzić naukę w czasie dużych mrozów. Pod koniec wojny Niemcy z pomieszczeń, w których uczyły się dzieci, zrobili magazyn amunicji, po zakończeniu wojny budynek nie nadawał się już do remontu. Naukę wznowiono 6 lutego 1945 roku, kierowniczką została siostra Karolina Dec. Po zajęciach lekcyjnych był kurs klasy VII dla młodzieży w wieku 15-25 lat, ukończyły go 43 osoby. Od 1947 roku działał komitet budowy szkoły, ale te plany nie zostały zrealizowane. Siostra Dec była kierowniczką do 1948 roku w 1949 roku odeszła pani J. Dziurawiec, która wychowała wiele pokoleń Szynwałdzian. Szkoła miała w latach pięćdziesiątych trudne warunki lokalowe a szczególnie w roku szkolnym 1959/1960. Było to wynikiem powojennego wyżu demograficznego, w tym czasie uczyło się 245 uczniów.

Zajęcia lekcyjne od 1951 roku odbywały się w starym dworku, który przystosowano na potrzeby szkoły. W 1966 roku kierownikiem szkoły został Stanisław Lis. Nauka w tym okresie odbywała się w szkole (fot. 1) i dodatkowo w starym budynku dworskim i w domu parafialnym gdzie od lutego 1967 roku wydzierżawiono trzy sale lekcyjne. W 1973 roku wybudowano Dom Nauczyciela, dla 6 nauczycielek z dwoma salami lekcyjnymi, co umożliwiło rezygnację z wynajmowania pomieszczeń w domu parafialnym. (fot. 2).

Świadectwo Szkoły Ogólnokształcącej - stopnia podstawowego (awers i rewers)
Świadectwo Szkoły Podstawowej (awers i rewers)
Świadectwo Szkoły Przysposobienia Rolniczego

Nowa Szkoła w Szynwałdzie

W 1974 roku we wrześniu utworzono komitet budowy szkoły, w skład którego weszły 22 osoby a przewodniczył mu Władysław Śrutek. Plany budowy nowej szkoły napotkały wiele problemów, między innymi konserwator zabytków, nie zgodził się na rozebranie starego XVIII wiecznego dworku. Usunięcie 200 - letnich drzew, na którym miała stanąć szkoła, ale później mieszkańcy i tak sami rozebrali dworek. Od 1977 roku była prowadzona nauka również w budynku po Gromadzkiej Radzie Narodowej przy granicy z Zalasową. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto dopiero w 1979 roku, ale nadal były problemy z kontynuacją budowy. W 1980 roku Wiejski Komitet Frontu Jedności Narodu i Komitet Szkoły Zbiorczej interweniował nawet u samego premiera rządu PRL, Piotra Jaroszewicza prosząc o przyspieszenie budowy. Po rozebraniu starego dworku pod budowę nowej szkoły od 1982 roku nauka odbywała się również na jednym piętrze w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Kamień węgielny wmurowano i odsłonięto tablicę pamiątkową 30 maja 1982 roku w Dniu Święta Ludowego. Wybudowanie tej szkoły było zasługą pułkownika Franciszka Armatysa, który pochodził z Szynwałdu, był on dyrektorem departamentu skarg, wniosków i odwołań w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Był równocześnie bliskim znajomym, premiera Piotra Jaroszewicza co zapewne pomogło w załatwianiu różnych spraw związanych z budową szkoły.

Dyrektor Szkoły nr.1 Stanisława Siemek

Uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 1 w Szynwałdzie nastąpiło 31 sierpnia 1986 roku. Jest to duży budynek z salą sportową i wieloma salami lekcyjnymi (fot. 2 i 3). Na otwarcie przybyli przedstawiciele oświaty, szkoły, władze partyjne i polityczne. Do Szkoły Podstawowej nr 1 w roku szkolnym 1991/1992 uczęszczało 464 uczniów w 16 oddziałach. Po odejściu dyrektora szkoły Stanisława Lisa w maju 1993 roku dyrektorką została pani Wanda Harasiuk. Szkoła 21 września 1997 roku otrzymała imię Armii Krajowej. Uroczystości uświetniła msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup Józef Gucwa, w słowie bożym podkreślił zasługi Armii Krajowej w walce o wolność i jej historię. W uroczystości wzięli udział kombatanci AK, byli więźniowie, wójt gminy Skrzyszów Józef Gądek, dyrekcja szkoły, nauczyciele, młodzież i przybyli goście. Została też wmurowana i poświęcona tablica pamiątkowa w budynku szkoły z napisem "W 55 ROCZNICĘ POWOŁANIA AK SZKOLE PODSTAWOWEJ nr 1 W SZYNWAŁDZIE NADANO IMIĘ ARMII KRAJOWEJ ŚŻAK TARNÓW 1997" (fot. 4) został również przekazany sztandar dyrekcji szkoły i samorządowi uczniowskiemu. W roku szkolnym 1997/1998 do szkoły uczęszczało 461 uczniów, pod koniec tego roku nową dyrektor zostaje Stanisława Siemek (fot. 1). Od 1999 roku po reformie szkolnej mieści się tam również Gimnazjum, od tej pory jest to: "Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej", w pierwszych dwóch oddziałach gimnazjalnych uczyło się 49 uczniów. Od 2002 roku wicedyrektorem jest Beata Mazur, w roku szkolnym 2005/2006 było 225 uczniów szkoły podstawowej w 11 oddziałach i 132 gimnazjalistów 6 klasach. Obecnie w szkole znajduje się 19 sal lekcyjnych, w tym 2 pracownie informatyczne, pracownie nauczania zintegrowanego, pracownia fizyczno – chemiczna, pracownia przyrodnicza i biologiczna, plastyczno - techniczna, multimedialna pracownia języków obcych. Znajdują się również sale zajęć dydaktyczno - wyrównawczych i kompensacyjnych, logopedyczna, nauczania indywidualnego, gimnastyki korekcyjnej, 2 sale wychowania przedszkolnego, świetlica, biblioteka z czytelnią multimedialną, sala gimnastyczna, siłownia, stołówka z kuchnią szkolną przygotowującą codziennie około 300 posiłków.

Zespół Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum

Zespół Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie

Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie
im. Armii Krajowej
(fot. 2 i 3)
Tablica pamiątkowa z okazji nadania szkole imienia Sztandar szkoły im. AKSukcesy szkoły

Uczniowie chętnie i z wielkim zaangażowaniem biorą udział w konkursach historycznych, w których zdobywają pierwsze miejsca w konkursach wojewódzkich, powiatowych i ogólnopolskich. Uczniowie szkoły brali udział w następujących konkursach:

- Małopolski Konkurs Historyczny
- Powiatowy Konkurs Historyczny "Od Oleandrów do Łowczówka"
- Międzypowiatowy konkurs Historyczny "Związki Polaków z Lwowem i Kresami Południowo - Wschodnimi"
- Powiatowy Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości I. J. Paderewskiego TARNÓW - KĄŚNA DOLNA
- Powiatowy Konkurs Historyczny "Powstanie Styczniowe na Ziemi Tarnowskiej"

Konkursy na szczeblu ogólnopolskim – centralnym

- Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego ..."
- Ogólnopolski Konkurs na najciekawszą i najlepiej prowadzoną stronę internetową szkoły EDUSCO -1 miejsce i tytuł "Szkoła roku"
- Ogólnopolski Konkurs o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym - III miejsce
- Ogólnopolska Olimpiada Zdrowego Stylu Życia PCK - III miejsce
- Ogólnopolski Konkurs na Projekt "Amfiteatr" w ramach Funduszy Europejskich - I miejsce
- Ogólnopolski Konkurs "Szkolny Program Profilaktyczny MAUZ" - I miejsce
- Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Barwy lasu" - 1 laureat
- Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Kolory wiosny" - III miejsce
- Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy w Legnicy

Konkursy na szczeblu wojewódzkim

- "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" - 15 laureatów, 6 finalistów (w gimnazjum), 9 laureatów, 3 finalistów (szkoła podstawowa)
- Małopolski Konkurs Historyczny - 4 finalistów
- Małopolski Konkurs Polonistyczny - 2 finalistów
- Małopolski Konkurs Fizyczny - 2 finalistów
- Małopolski Konkurs Matematyczny - 1 finalista
- Małopolski Konkurs Biologiczny - 1 finalista
- Małopolski Konkurs Chemiczny - 1 finalista
- Małopolski Konkurs Biblijny - 1 laureat, 1 finalista
- Małopolski Konkurs "Zachować dla przyszłych pokoleń - szukamy miejsc związanych z walką o niepodległość Polski" - 1 laureat, 7 finalistów
- "Wojewódzki Konkurs Anglo - Artystyczny Calligram" - I i II miejsce
- Małopolski Konkurs Literacki "Jan Paweł II" - patron najgodniejszy - I i II miejsce
- Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych w Krakowie - II nagroda i wyróżnienie dla grupy teatralnej "Na chwilę"
- Małopolski Konkurs Plastyczny "Rabka - miasto dzieci – miasto marzeń" - I miejsce i wyróżnienie
- Małopolski Projekt Przygotowujący Uczniów do Niesienia Pomocy Potrzebującym "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" - wyróżnienia w dwóch edycjach

Konkursy na szczeblu rejonowym

- Młodzieżowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych - I i II nagroda
- Młodzieżowy Przegląd Grup Teatralnych "Spojrzenia" I, II, III miejsce dla szkolnej grupy teatralnej "Na Chwilę"
- Regionalny Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych MASKA w Pleśnej - Brązowa Maska i wyróżnienie dla szkolnych grup teatralnych "Na Chwilę" i "Tęcza"
- Miedzy powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej "Różnorodność krajobrazów stepowych świat" - IV miejsce
- Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Władysława Broniewskiego - III miejsce w etapie miedzy powiatowym
- Międzypowiatowy Konkurs Wiedzy Pożarniczej - I, II i III miejsce
- Międzypowiatowy konkurs Przysłów i Idiomów Niemieckich w Żabnie: I miejsce i wyróżnienie
- Międzypowiatowy konkurs poezji Johanna Wolfganga von Goethego w Brzesku: II miejsce dla ucznia gimnazjum
- Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego w Ryglicach: wyróżnienie dla ucznia gimnazjum
- Międzypowiatowy Przegląd Piosenki Religijnej "Chrześcijaninem być" - II miejsce

Konkursy powiatowe

- Konkurs Powiatowy "Związki Polaków z Lwowem i Kresami Południowo - Wschodnimi" - I, II i dwukrotnie III miejsce
- Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej "Od Oleandrów do Łowczówka" - sześciokrotnie I miejsca i dwukrotnie
II miejsce (gimnazjum), czterokrotnie I i II miejsce
- Konkurs Powiatowy "Życie i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna" - trzykrotnie I miejsce
- Konkurs Powiatowy "Powstanie Styczniowe na Ziemi Tarnowskiej" - I miejsce
- Powiatowy przegląd pieśni legionowej - dwukrotnie I i II miejsce (gimnazjum), I i dwukrotnie II miejsce (szkoła podstawowa)
- Powiatowy Piknik Geograficzny - III miejsce
- Powiatowe Tarnowskie Dni Niezapominajki - I nagroda - niezapomniane strofy, II nagroda - niezapomniana piosenka

Medal "PRO MEMORIA" Medal ten otrzymała na Zamku Królewskim w Warszawie pani mgr Anna Niemiec nauczycielka historii, przedstawicielka szkoły, która w swymi działaniami dydaktycznymi i wychowawczymi reprezentuje postawę propagującą edukację historyczną i patriotyczną. Szkoła podejmuje różne inicjatywy kulturalne, między innymi: jasełka, spektakle bożonarodzeniowe, misteria wielkopostne przygotowywane dla mieszkańców wsi, jak również sąsiednich miejscowości. Grupa teatralna "Na Chwilę" wystawia spektakle, wieczornice w każdą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Organizowany jest coroczny Festyn Rodzinny, Regionalny Przegląd Pieśni Legionowych, szkoła została wyróżniona za udział w małopolskim projekcie "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", pod patronatem Arcybiskupa Krakowskiego Kardynała Stanisława Dziwisza i Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca.

Dyrektorami Szkoły Podstawowej nr 1 a później również Gimnazjum byli: Władysław Stańczyk, siostra Karolina Dec, Zofia Drzewiecka, Stanisław Tarczoń, Józef Chodzicki, Marian Uryga, Józef Barwacz, Stanisław Lis, Wanda Harasiuk, obecnie panią dyrektor jest pani mgr Stanisława Siemek.


Strona internetowa - Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie

Nasza klasa - portal dla ludzi z klasą. Znajdź swoją koleżankę/kolegę ze swojej
szkolnej ławy, zobacz profile swoich kolegów obecnie mieszkających nawet w USA
załóż swój profil na stronie www.nk.pl
››


Darmowe ebooki -poradniki

Jakie czynniki wpływają na osiągnięcie w życiu sukcesu?Jakie czynniki wpływają na osiągnięcie w życiu sukcesu? Sukces jest pojęciem niedefiniowalnym. Jednym kojarzy się ze statusem materialnym, innym z wykształceniem, jeszcze innym z posiadaniem szczęśliwej rodziny. Każdy ma swoje własne pojęcie sukcesu i swoją własną drogę do odbycia. Wszyscy jednak, możemy skorzystać z doświadczeń ludzi, którym się już udało. Możemy podpatrzeć co takiego robili co spowodowało, że zrealizowali swoje ambicje i marzenia. czytaj/pobierz ebooka ››

 

 


Kobieta a mężczyznaKobieta a mężczyzna. Poznaj podstawowe różnice psychologiczne pomiędzy kobietą a mężczyzną. Buduj szczęśliwe relacje! Treść tego ebooka jest kontynuacją książki "Mężczyzna od A do Z". Niniejsza publikacja, "Kobieta a mężczyzna", jest przeznaczona zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Znajdziesz tutaj informacje o podstawowych różnicach psychologicznych, których poznanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jakiegokolwiek związku miedzy kobietą a mężczyzną. Całkiem możliwe, że za chwile dowiesz się czegoś, co już dawno powinieneś/powinnaś wiedzieć. Dowiedz się najważniejszych rzeczy, jakie powinieneś/powinnaś wiedzieć na temat płci przeciwnej! czytaj/pobierz ebooka ››


Jak uczyć się do egzaminów?Jak uczyć się do egzaminów? Jeśli jesteś studentem lub nim byłeś, to wiesz, jak to jest, gdy zbliża się nieubłaganie czas sesji egzaminacyjnej. Dla większości ludzi sesja kojarzy się z samymi przykrościami: nieprzespane noce, stres, znużenie, zniechęcenie, konieczność ślęczenia nad stertami materiałów. Wyobraź sobie teraz, że to wszytko jest tylko złym snem, koszmarem. Ty budzisz się rano, wstajesz i uśmiechasz do lustra, wiedząc, że przychodzi czas jeszcze większego luzu i przyjemności! Co zrobić, aby sesja stała się dla Ciebie błahostką? Dla mnie tak właśnie było od połowy studiów, gdy dowiedziałem się, że można inaczej – lepiej, szybciej, skuteczniej i z dużą ilością zabawy! Ty również możesz zamienić sesję w czas dobrej zabawy, relaksu i świetnego nastroju! Aby to jednak zrobić, musisz zmienić pewne sposoby myślenia i postępowania na bardziej użyteczne dla Ciebie. Gdy już to zrobisz i zastosujesz w praktyce, już po pierwszej sesji zdasz sobie sprawę, jak bardzo było to dla Ciebie korzystne! czytaj/pobierz ebooka ››


Efektywne zarządzanie czasemEfektywne zarządzanie czasem. Publikacja autorstwa Tomasza Szopińskiego traktująca o tym, w jaki sposób można efektywnie zarządzać sobą w czasie. Rozpoznaj wartość czasu Czas jest ograniczonym zasobem. Nie może być składowany ani kupiony. Może być jedynie dobrze spożytkowany. Niewykorzystany czas nigdy nie powróci. Robert Kiyosaki, autor książki „Przepowiednia Bogatego Ojca", napisał takie mądre zdanie: „Czas jest jednym z najcenniejszych Twoich aktywów". W dzisiejszych czasach mnóstwo osób skarży się na brak czasu, trudności w pogodzeniu swoich obowiązków. Publikacja ta ma na celu danie Ci wskazówek, jak efektywniej wykorzystać czas Tomasz Szopiński - autor ebooka. czytaj/pobierz ebooka ››


Psychologia osiągnięć. 40 listów, które odmienią Twoje życiePsychologia osiągnięć. 40 listów, które odmienią Twoje życie. Publikacja ta jest zbiorem 40 najlepszych biuletynów sukcesu, które autor - Sebastian Schabowski - wysłał (w czasie dłuższym niż rok) do tysięcy subskrybentów zapisanych w serwisie Osiagacz.info. Zbiór ten zawiera potężną dawkę wiedzy na temat samodoskonalenia, niezależności finansowej, sukcesu, szczęścia i innych ważnych rzeczy. Jeśli nie dane Ci było spędzić kilku ostatnich lat na studiowaniu sekretów amerykańskich mówców motywacyjnych, to znajdziesz tu wiele idei, które będą dla Ciebie zupełnie nowe i przełomowe. Przeczytaj, przemyśl i zastosuj w swoim życiu, a jego jakość podniesie się bardziej, niż się spodziewasz. czytaj/pobierz ebooka ››


52 skuteczne psychorady52 skuteczne psychorady. Odkryj sprawdzone sposoby na polepszenie jakości swojego życia! Pewnie zgodzisz się ze stwierdzeniem, że nawet jedna właściwa myśl, do której dotrzesz we właściwym czasie, może spowodować przełom w Twoim myśleniu i rozwiązać jakiś ważny dla Ciebie problem. Wiadomo, że możesz tej myśli szukać w książkach. Możesz w internecie. Wymaga to jednak dużej ilości czasu i daje małe szanse, że natkniesz się na rozwiązanie, którego szukasz. Zgodzisz się ze mną, że informacje ułatwiające życie, rozwiązujące problemy, wyjaśniające zawiłości natury psychologicznej powinny być zawsze dostępne dla każdego w każdym momencie jego życia, po to aby naprawdę mogły pomóc. Dlatego właśnie wydaliśmy tego e-booka, aby każda osoba stojąca na zakręcie życiowym, mogła znaleźć w nim pomocną wskazówkę. czytaj/pobierz ebooka ››


Kurs tworzenia map myśliKurs tworzenia map myśli. Nowy wymiar myślenia i notowania dostępny dla każdego. Ludzkość od zarania dziejów tworzyła notatki w celu: zachowania pamięci, komunikacji, rozwiązywania problemów i analizowania, kreatywnego myślenia i przypominania. Cechami charakterystycznymi technik używanych w sporządzaniu notatek (pomijając hieroglify) są: użycie słów, zdań, list, linii, logiki, linearności, numerów i monotonność (jeden kolor). Widać to zwłaszcza w ostatnich wiekach, kiedy dominuje linearne pismo w zeszytach, książkach i nośnikach elektronicznych. Wszystkie z tych technik używają tylko lewej półkuli mózgu. Wiadomo jednak, że dopiero połączenie z prawą półkulą, czyli pobudzenie wyobraźni, wymiarów, kolorów, przestrzeni, rytmu – wzmaga wielokrotnie zdolność nauki i zapamiętywania, kreatywności i pozwala na pełne wykorzystanie mocy swojego umysłu. Taką możliwość dają Mapy Myśli, które poznasz, czytając tego darmowego ebooka. czytaj/pobierz ebooka ››


Odchudzanie - fakty i mityOdchudzanie - fakty i mity. Mało znane fakty i naga prawda o dietach i odchudzaniu Wyobraź sobie, że za kilka tygodni staniesz przed lustrem, patrząc z podziwem i radością na swoje ciało, i powiesz do siebie: "Jak dobrze, że znalazłem ten poradnik". Jak wiadomo, problem z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała mają kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i starzy. Co dnia rano miliony ludzi stają przed lustrem i postanawiają zmienić swoje życie, redukując wagę. Może i Ty do nich należysz, a może tylko chcesz zrzucić dosłownie kilka kilogramów, żeby czuć się lepiej. Nie wiem, jakie masz doświadczenie z dietami i czy kiedykolwiek ich używasz. Być może próby te zwykle kończą się niepowodzeniem. Walka z nadwagą nigdy nie jest łatwa, a dodatkowo utrudniają ją błędne informacje na temat tego, co sprzyja odchudzaniu, a co je utrudnia. Ta książka ma za zadanie pomóc Ci pozbyć się błędnych przekonań dotyczących odchudzania, zrzucania zbędnych kilogramów i diet. czytaj/pobierz ebooka ››


Darmowe ebooki - internet

Jak stworzyć skuteczną stronę internetową?Jak stworzyć skuteczną stronę internetową? Niezależnie czy chcesz, aby Twoja strona przyciągała więcej nowych klientów, czy aby stała się miejscem, gdzie spotykają się ludzie interesujący się tym samym co Ty, dzięki poradnikowi przyciągniesz więcej nowych odwiedzających i sprawisz, że internauci częściej będą zaglądać na Twoją stronę. W Internecie są obecnie miliony stron internetowych. Codziennie tysiące nowych powstaje, aby przyciągnąć do siebie coraz większą rzeszę internautów. Problem jednak w tym, że wiele stron mimo włożonego w ich budowę wysiłku, pieniędzy i czasu tak naprawdę odpycha, zamiast przyciągać nowych odwiedzających. Źle zaprojektowana struktura strony, niewygodna nawigacja albo zwyczajnie brzydki i nieestetyczny wygląd - to wszystko znacząco wpływa na to, jak ludzie oceniają Twoją stronę i czy zostaną na niej. czytaj/pobierz ebooka ››


Dane i bezpieczeństwoDane i bezpieczeństwo. Ochrona systemu komputerowego (a więc pojedynczego komputera lub sieci komputerowej) i przechowywanych w nim danych. Bezpieczeństwo można podnosić na wiele sposobów. Komputery chronione mogą być przed dostępem niepowołanych użytkowników - oprócz stosowania środków bezpieczeństwa polegających na fizycznym ograniczeniu takim osobom dostępu do sprzętu komputerowego wprowadzane są także zabezpieczenia programowe: konta, indywidualne prawa dostępu oraz hasła. Aby informacje nie mogły być przechwycone przez osoby trzecie, można je szyfrować (por. PGP). Przed przypadkową utratą danych chronią system komputerowy regularnie tworzone kopie zapasowe, a także urządzenia UPS. czytaj/pobierz ebooka ››


Mały Poradnik InternetoholikaMały Poradnik Internetoholika. Jednym z prężnie rozwijających się nałogów, obejmującym coraz więcej ludzi na każdej półkuli, na każdym kontynencie, w każdym państwie, mieście jest nałóg korzystania z internetu. Internet, tak jak większość rzeczy na tym świecie, sam w sobie nie jest zły. Ba, jest prawdopodobnie jednym z najwspanialszych wynalazków ludzkości, który niewątpliwie już zrewolucjonizował życie nas wszystkich. Dzięki niemu możemy szybko komunikować się z innymi, znaleźć interesujące nas informacje, wysłać elektroniczną pocztówkę, ściągnąć użyteczne oprogramowanie, zamówić bilety lotnicze, zrobić zakupy, posłuchać radia, uzyskać poradę od specjalisty i wiele, wiele więcej. Niestety, wszystko co dobre ma swoje granice. Zasada jest prosta - we wszystkim musisz zachować umiar. Jeżeli tego nie zrobisz, przepadłeś! Wpaść w nałóg, to jak wdepnąć w bagno. czytaj/pobierz ebooka ››


7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę www7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę www. Dla kogo jest ten ebook? Ebook ten oparty jest na moim osobistym doświadczeniu związanym z tworzeniem serwisów internetowych oraz współpracy z klientami, dla których owe serwisy były wykonane. Innymi słowy, starałem się stworzyć tę książkę, stosując model: mało teorii – dużo praktyki. Mam nadzieję, że po jego przeczytaniu dojdziesz do wniosku, że tak właśnie jest. Komu polecam ten ebook? Ideą napisania tego ebooka nie było stworzenie kolejnego kursu o tym, jak projektować strony internetowe, tych bowiem jest już wystarczająco dużo w Internecie. czytaj/pobierz ebooka ››

 


10 mitów pozycjonowania stron internetowych10 mitów pozycjonowania stron internetowych. Poznaj 10 mitów na temat pozycjonowania, które sabotują Twoje działania Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych to dość szeroka dziedzina. Każdy pozycjonuje swoją stronę nieco inaczej, w zależności od potrzeb. W tym ebooku poznasz jedne z najczęściej słyszanych mitów na temat pozycjonowania stron internetowych. Możesz się spotkać z nimi w różnych miejscach. Być może przeczytasz coś na forum lub usłyszysz coś od znajomego. Czy to, co czytasz lub słyszysz z niesprawdzonych źródeł, na pewno jest prawdą? Czy są to fakty, czy może plotki, które wymyślają pseudo pozycjonerzy? W tym poradniku podzielę się swoją wiedzą na temat 10 bardzo popularnych mitów, które sam zresztą wielokrotnie słyszałem. czytaj/pobierz ebooka ››


Efektywne i intuicyjne serwisy wwwEfektywne i intuicyjne serwisy www. Czy zastanawialiście się, co decyduje o powodzeniu serwisów WWW? Co sprawia, że użytkownicy chętniej przebywają na niektórych stronach? W głównej mierze decyduje o tym usability, zwane też użytecznością. W moich szkoleniach pokazuję, jak budować intuicyjne w obsłudze serwisy i udowadniam, jak wielki wpływ ma użyteczność na finalny sukces każdego interaktywnego projektu. Forma kursu ma ułatwić szybkie zapoznanie się z nim. Większość informacji została podana w skondensowanej formie dzięki czemu możesz zapoznać się z tymi elementami, które Ciebie najbardziej interesują, bez konieczności czytania całości. Nawet przeczytanie całości nie zajmie Ci więcej niż 2 godziny. czytaj/pobierz ebooka ››


Jak zwiększyć ruch na stronie wwwJak zwiększyć ruch na stronie www. Gromadzenie wartościowych artykułów Jeśli piszesz darmowe artykuły lub inne wartościowe materiały, ZAWSZE upewnij się, że zawierają Twoje imię, nazwisko oraz adres strony www.

1. Pisz wartościowe artykuły specjalnie dla serwisów z Twojej branży.
2. Rozsyłaj notki prasowe do różnych serwisów związanych tematycznie z branżą.
3. Wymieniaj się artykułami z innymi serwisami z Twojej branży.
4. Przeprowadzaj badania/ankiety na swojej stronie, a następnie publikuj wyniki.
5. Zbieraj dane dotyczące wszystkich swoich działań marketingowych, na następnie opublikuj je. czytaj/pobierz ebooka ››


Przydatne narzędzia pozycjoneraPrzydatne narzędzia pozycjonera. Spójrz na swoją stronę oczami wyszukiwarek. Właściwie w obydwu tych przypadkach publikacja Arkadiusza Podlaskiego okaże się przydatna. Nawet jeżeli nie chcesz podejmować się samodzielnie pozycjonowania swojej strony internetowej czy bloga, to znajdziesz w tej książce narzędzia, dzięki którym:

-Dowiesz się jak Twoją stronę widzą wyszukiwarki.
-Dowiesz się ile innych stron umieściło link do twojej strony. To całkiem przyjemne dowiedzieć się jak popularne jest Twoje dzieło. czytaj/pobierz ebooka ››

 


RSS dla blogerówRSS dla blogerów. Jak dzięki kanałom RSS sprawić, aby Twój blog był bardziej popularny? RSS jest to, najprościej rzecz biorąc, gazetka blogowania, na którą zapisać się mogą wszyscy Twoi czytelnicy i dzięki której na swoją pocztę będą otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Jeśli Twój czytelnik jest zainteresowany tym, co piszesz na blogu, to możesz mu zaproponować, aby zapisał się na kanał RSS. Kiedy to już zrobi, podając tylko swój adres email, będzie automatycznie otrzymywał kolejne powiadomienia o nowych wpisach. Dzięki temu jednorazowy czytelnik, któremu spodobało się to, co piszesz, stanie się Twoim stałym czytelnikiem i chętniej będzie odwiedzał Twoją stronę. czytaj/pobierz ebooka ››


Do czytania ebooków potrzebny jest darmowy program np. Adobe Reader, który możesz pobrać tutaj ››

 REGIONALNE STRONY INTERNETOWE

 

Strony internetowe - Szynwałd
Adres strony www
Krótki opis tematyki strony
www.zaxon.pl/zspig
Zespół Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej
www.zaxon.pl/zspig/bip.pl Zespół Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej (Serwis Szkoły w Biuletynie Informacji Publicznej)

www.sp2szynwald.com.pl

Szkoła Podstawowa numer 2 w Szynwałdzie - Świniogóra
www.lksszynwald.strefa.pl
Ludowy Klub Sportowy Szynwałd - strona oficjalna klubu
www.jslks.fudbolowo.pl
Ludowy Klub Sportowy Szynwałd - strona nieoficjalna
www.mat-mat.com.pl Firma Usługowo - Handlowa "MAT-MAT" Krzysztof Mącior
www.renimar.pl Z.H.U. RENIMAR
www.wamex.tarnow.pl WAMEX Sp. z o.o Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe
www.galeria.tuszynwald.pl
Galeria fotografii "FOTOSIK" - "Regionalnego Portalu Szynwałdu"
www.wiki.tuszynwald.pl
Wiki - Wolna Encyklopedia Szynwałdu
www.parafiaszynwald.pl
"MIĘDZY NIEBEM A SZYNWAŁDEM" - Prywatny serwis o Parafii Najświętszej Marii Panny Szkaplerznej w Szynwałdzie
www.galeria.parafiaszynwald.pl
Galeria Fotografii, Parafii Najświętszej Marii Panny Szkaplerznej Szkaplerznej w Szynwałdzie
www.andrzeja.pl Fotogaleria - Tajemnicze Perspektywy
www.astro.andrzeja.pl Astrologia
Strony internetowe - Gmina Skrzyszów
www.skrzyszow.pl
Urząd Gminy Skrzyszów
www.marcinkiwior.pl Marcin Kiwior wójt Gminy Skrzyszów
www.szkola-skrzyszow.okay.pl
Zespół Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Skrzyszowie im. Jana Pawła II
www.sp2skrzyszow.pl Szkoła Podstawowa numer 2 im. Księdza Piotra Skargi w Skrzyszowie
www.zsoiz_skrzyszow.okay.pl Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie
www.przedszkole-skrzyszow.pl Przedszkole Publiczne w Skrzyszowie
www.splekawica.edupage.org Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy
www.pogorskawolaszkola.cba.pl Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pogórskiej Woli im. Heleny Marusarzówny
www.gcb-skrzyszow.pl Gminne Centrum Bibliotek i Kultury - Skrzyszów
www.kkk-skrzyszow.pl Klub Kobiet Kreatywnych GRACJA to organizacja stworzona z myślą o kobietach i przez kobiety
www.spgskrzyszow.pl Stowarzyszenie przyjaciół Gminy Skrzyszów
www.gops-skrzyszow.pl Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skrzyszowie
www.kslekawica.futbolowo.pl
Klub Sportowy Łękawica - strona nieoficjalna
www.kspogoria.futbolowo.pl
Klub Sportowy Pogoria Pogórska Wola - strona nieoficjalna
www.luksskrzyszow.futbolowo.pl
Klub Sportowy LUKS Skrzyszów - strona nieoficjalna
www.lksladnaseniorzy.futbolowo.pl
Ludowy Klub Sportowy Ładna - strona nieoficjalna
www.narowerze.pl Wschodnia Małopolska na rowerze - trasy rowerowe
www.madel.com.pl "Mądel" Usługi transportowe w zakresie przewozu osób, autokary turystyczne
www.madel.pl Firma "Mądel" sp. z o.o, hurtowa i detaliczna sprzedaż paliw
www.kambus.pl
Usługi autokarowe, przewóz osób
www.lgdzpt.pl Stowarzyszenie Zielony Pierścień Tarnowa - Lokalna Grupa Działania
www.skrzyszow.diecezja.tarnow.pl
Kościół Parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzyszowie
www.lekawica.diecezja.tarnow.pl Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Łękawicy
www.pogurska_wola.diecezja.tarnow.pl
Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pogórskiej Woli
www.pogorskawola.tarnow.opoka.org.pl
Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pogórskiej Woli
Media - Wideo
www.youtube.com/szynwaldtv Kanał TV - "Regionalnego Portalu Szynwałdu"
www.youtube.com/user/FiatTak Kanał zespołu muzycznego "Fiat-zawsze jestem na Tak" na YouTube
www.vimeo.com/fiattak
Kanał zespołu muzycznego "Fiat-zawsze jestem na Tak" na Vimeo
www.myspace.com/fiat-tak
Kanał zespołu muzycznego "Fiat-zawsze jestem na Tak" na Myspace
www.youtube.com/stacjaniebo Kanał pikniku muzycznego "Stacja Niebo" na YouTube
www.itv.skrzyszow.pl WideoBlog Gminy Skrzyszów
www.youtube.com/user/itvskrzyszow Kanał Gminy Skrzyszów na YouTube
Strony internetowe - Okolice
www.ryglice.pl
Gmina Ryglice
www.kulturaryglice.pl Ośrodek Kultury w Ryglicach
www.ryglice-okolice.pl Ryglice-okolice.pl jest portalem społecznościowym - każdy kto, chce może podzielić się wiadomościami z okolicy
www.tuchow.pl
Urząd Miejski w Tuchowie
www.klasztor.tuchow.pl
Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej - Bazylika Mniejsza
Strony internetowe - Region
www.rdn.pl
Radio Dobra Nowina Małopolska - rozgłośnia diecezji tarnowskiej
www.kldzik.pl
Koło Łowieckie Dzik w Tarnowie
www.pkstarnow.pl
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Spółka z o.o
www.teatr.tarnow.pl
Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego - instytucja kultury miasta Tarnowa
www.muzeum.tarnow.pl
Muzeum Okręgowego w Tarnowie
www.powiat.tarnow.pl
Starostwo Powiatowe w Tarnowie
www.tarnow.net.pl
Serwis internetowy o Tarnowie
www.tarnow.pl
Oficjalny portal miasta Tarnowa
www.up.tarnow.pl
Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie
www.temi.pl
TEMI - Galicyjski Tygodnik Informacyjny
www.diecezja.tarnow.pl
Portal Diecezji Tarnowskiej - oficjalna strona internetowa diecezji tarnowskiej
www.lukasz.med.pl

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie

www.ssz.tar.pl
Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie
www.tarnow.so.gov.pl
Sąd Okręgowy w Tarnowie
www.tarnow.sr.gov.pl
Sąd Rejonowy w Tarnowie
www.tarnow.policja.gov.pl
Komenda Miejska Policji w Tarnowie
www.straz.tarman.pl Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie
www.pkp.pl/tarnow
Polskie Koleje Państwowe S.A/Tarnów
www.tarnow.wku.wp.mil.pl
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie
www.jaskółki.com

Uczniowski klub sportowy "Jaskółki Tarnów"

Media - Wideo
www.tarwizja.pl
Tarnowska Telewizja Internetowa - Regionalny Portal Informacyjny
www.rdntv.pl
Internetowy Kanał TV Radia RDN Małopolska
www.youtube.com/user/RadioRDN
Kanał TV radia "RDN" na YouTube
Znasz ciekawy serwis www o naszej miejscowości lub pasujący do powyższych kategorii - prześlij link do strony ››

KOMUNIKAT GMINNEJ KOMISJI WYBORCZEJ W SKRZYSZOWIE z dnia 15 maja 2011 r. GMINNA KOMISJA WYBORCZA W SKRZYSZOWIE PODAJE DO WIADOMOŚCI WYKAZ SOŁTYSÓW I CZŁONKÓW RAD SOŁECKICH WYBRANYCH W DNIU 15 MAJA 2011 r. I OBSADZONYCH BEZ WYBORU NA TERENIE GMINY SKRZYSZÓW:

SOŁECTWO SZYNWAŁD

SOŁTYS: Maria ŻYWIEC

CZŁONKOWIE RADY SOŁECKIEJ: 1. Stanisław MĄCIOR 2. Kazimierz STAŃCZYK 3. Wojciech STAŃCZYK

RADNI Z SZYNWAŁDU

Mącior Bartłomiej Marek

Mącior Bartłomiej Marek
-przewodniczący Rady
Gminy Skrzyszów

Mazur Józef Zbigniew

Mazur Józef - przewodniczącym
komisji edukacji, sportu, zdrowia
i porządku publicznego

Paluch Łukasz

Paluch Łukasz Paweł
- radny

Krzysztof Magdziarczyk

Krzysztof Magdziarczyk
- radny

WYNIKI WYBORÓW NA WÓJTA GMINY SKRZYSZÓWWybory samorządowe - 2010

Wyniki sporządzone dnia 22 listopada 2010 r. przez Gminną Komisję Wyborczą w Skrzyszowie. Komisja otrzymała protokoły głosowania od 7 obwodowych komisji wyborczych właściwych do przeprowadzenia głosowania i na podstawie tych protokołów ustaliła następujące wyniki głosowania:

KIWIOR Marcin Wojciech / Nowy Wójt

Zgłoszony przez KWW "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ" liczba głosów ważnych: 3 283 / 56.18%

GĄDEK Józef

Zgłoszony przez KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT liczba głosów ważnych: 2 561 / 43.82%

WYNIKI WYBORÓW DO RADY GMINY

Najwięcej ważnych oddanych głosów otrzymali i zostali wybrani na radnych
Nazwisko, numer listy, zgłoszony przez: Liczba głosów
MĄCIOR Bartłomiej Marek
z listy nr 18 KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT
586
MAZUR Józef Zbigniew
z listy nr 18 KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT
538
MAGDZIARCZYK Krzysztof
z listy nr 19 KWW RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ
528
PALUCH Łukasz Paweł
z listy nr 19 KWW RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ
417

(2010-11-22)


Kandydaci na radnych z Szynwałdu
Lista nr 19 – "KWW RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ"

Zbigniew Marek Plebanek

Zbigniew Marek Plebanek

42 lata, żonaty, dwoje dzieci, wykształcenie średnie. Chciałbym, aby nasza miejscowość zyskała atrakcyjny wygląd, była bezpieczniejsza. Będę dążył do uzyskania dodatkowych środków z funduszy europejskich, aby można było je zainwestować w Szynwałdzie w tworzenie nowych miejsc pracy poprzez rozwój lokalnej przedsiębiorczości.

Krzysztof Magdziarczyk

Krzysztof Magdziarczyk

33 lata, wykształcenie wyższe Pracuje jako Doradca Techniczny w ogólnopolskiej firmie budowlanej. Jako radny swoje wysiłki koncentrował będzie na działaniach związanych z edukacją sportową i kulturą w Szynwałdzie.

Renata Barbara Plebanek

 Renata Barbara Plebanek

39 lat, mężatka, jedna córka. Pracuje jako pielęgniarka w Szpitalu Wojewódzkim. Moje motto życiowe "Dawaj dobro ludziom a ono powróci do ciebie" Chciała jako radna zabiegać o "kulturalny rozwój wsi", aby umożliwić młodym bardziej aktywne życie a ludziom samotnym i starszym zapewnić możliwość częstego kontaktu ze sobą.

Łukasz Paluch

Łukasz Paluch

33 lata, żonaty, córka Karolina, przedsiębiorca. Praca w międzynarodowych koncernach umożliwiła mi zdobycie umiejętności analitycznego myślenia i generowania niestandardowych rozwiązań. Priorytetem mojej działalności będzie czynienie starań o utworzenie w naszej gminie żłobka oraz miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży. Bliskie mojemu sercu są również kwestie opieki zdrowotnej.

Lista nr 18 – KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT
IWAN Aleksander Piotr, lat 73, zam. Szynwałd
STAŃCZYK Kazimierz, lat 49, zam. Szynwałd
MAZUR Józef Zbigniew, lat 46, zam. Szynwałd
MĄCIOR Bartłomiej Marek, lat 26, zam. Szynwałd

 


Obecny Wójt Gminy Skrzyszów Józef Gądek

Wybory samorządowe - 2010 - Kandydaci na wójta gminy Skrzyszów
Kandydat na wójta Gminy Skrzyszów:

GĄDEK Józef, obecny Wójt Gminy Skrzyszów lat 62, wykształcenie wyższe, zam. Skrzyszów zgłoszony przez 

KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT nie należy do partii politycznej

Strona internetowa kandydata: www.jozefgadek.pl


Kandydat na wójta Gminy Skrzyszów:

KIWIOR Marcin Wojciech, lat 32, wykształcenie wyższe, zam. Skrzyszów zgłoszony przez
KWW "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ" nie należy do partii politycznej

Szanowni PaństwoMarcin Kiwior - kandydat na wójta Gminy Skrzyszów

Nazywam się Marcin Kiwior, w nadchodzących wyborach samorządowych będę ubiegał się o funkcję Wójta Gminy Skrzyszów. Mam 32 lata, jestem żonaty, mam dwoje dzieci. Ukończyłem Politechnikę Krakowską (specjalność matematyka w finansach i ekonomii), Akademię Górniczo-Hutniczą oraz niemiecką uczelnię Hochschule Wismar. Znam angielski i niemiecki. Obecnie pracuje jako nauczyciel i wykładowca. Wychowałem się w naszej gminie, moja rodzina pochodzi ze Skrzyszowa i Szynwałdu. Zdecydowałem się kandydować na urząd Wójta aby lepiej i sprawniej wykorzystać szanse i możliwości naszej Gminy. Doceniam i szanuję osiągnięcia blisko 20. letnich rządów obecnego pana Wójta. Jednocześnie jestem przekonany, że aby sprostać nowym wyzwaniom, dzięki którym nasza Gmina będzie rozwijać się lepiej i szybciej, przewodzić jej powinna osoba energiczna i młoda, dobrze wykształcona, z wielkim zapałem do pracy. Moja wizja Gminy, to z jednej strony rozwiązywanie podstawowych i ważnych problemów mieszkańców (np. unormowanie brzegu rzeki Wątok zapobiegające powodzi, budowa żłobka czy poszerzenie oferty opieki medycznej poprzez utworzenie gabinetów specjalistycznych), a z drugiej strony wyznaczenie terenów pod inwestycje i rozwój gospodarczy Gminy, wyznaczenie terenów pod zabudowę, pozyskiwanie większych środków z Unii Europejskiej oraz otwartość na wszystkie środowiska naszej wspólnoty. Kierując Gminą chciałbym tworzyć teraźniejszość, dbać o rozwój i przyszłość, jednocześnie szanując pamięć i tradycję. Chcę po prostu, aby nam wszystkim żyło się lepiej. Ważne dla mnie będzie to, by wszyscy mieszkańcy współtworzyli Gminę wnosząc do niej swoje pomysły i realizując się w działaniu. Szczegółowa wizja funkcjonowania naszej Gminy zawarta jest w programie, do którego poznania gorąco Państwa zachęcam.

"Nowy wójt – młody, wykształcony, aktywny" oraz "Dajmy szanse młodym" to hasła moje i mojego ugrupowania "Razem w przyszłość". Nasi kandydaci to w znacznym stopniu ludzie młodzi, kompetentni i energiczni których wiedza, umiejętności i zaangażowanie zagwarantują nasz wspólny sukces. Proszę o wzięcie udziału w wyborach i udzielenie mi oraz naszym kandydatom poparcia. Lepsze jutro należy do nas wszystkich i zależy od nas wszystkich!

 Z wyrazami szacunku Marcin Kiwior

Program RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ
1. Wspieranie przedsiębiorczości, poprzez umożliwianie oraz ułatwianie tworzenia zakładów produkcyjnych. Wyznaczenie terenów pod inwestycje. Rozwój handlu, małej gastronomii itp., a tym samym tworzenie nowych miejsc pracy.
2. Wyznaczenie terenów budowlanych, odrolnienie części gruntów, dających możliwość powstawania nowych domów.
3. Większa aktywność w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków pomocowych z Unii Europejskiej. Zaangażowanie funduszy zewnętrznych do nowych inwestycji i przedsięwzięć.
4. Podjęcie działań, mających na celu uregulowanie brzegu rzeki Wątok celem zapobieżenia powodzi, a także jej skutków, tak dotkliwych dla wielu mieszkańców.
5. Budowa przedszkoli i żłobka, a zarazem ułatwianie lub umożliwianie rodzicom podjęcia pracy zawodowej.
6. Zwiększenie efektywności pracy świetlic szkolnych zapewniających opiekę uczniom, wspomaganie rodziców pracujących zawodowo.
7. Tworzenie centrów kultury i ośrodków informatycznych wspierających rozwój mieszkańców różnych grup wiekowych, rozwijanie ich pasji i zainteresowań.
8. Wspieranie sportu i rekreacji, organizowanie działań mających na celu efektywne zagospodarowanie czasu wolnego, szczególnie dzieci i młodzieży. Ułatwienie dostępu do obiektów sportowych.
9. Dokończenie budowy kanalizacji i wodociągów.
10. Poszerzenie oferty w zakresie opieki medycznej, poprzez utworzenie gabinetów specjalistycznych. Działania w zakresie profilaktyki.
11. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez usprawnianie infrastruktury (budowa chodników, modernizacja dróg).
12. Nawiązanie i utrzymywanie kontaktów zagranicznych. Poszukiwanie gmin partnerskich z innych krajów celem wymiany doświadczeń i promocji gminy.
13. Poprawa estetyki terenu poprzez tworzenie przestrzeni zielonych i rekreacyjnych w centrum każdej miejscowości należącej do gminy.
14. Wspieranie działalności oświatowej, poprzez ciągłą poprawę bazy dydaktycznej i efektów kształcenia.
15. Objęcie pomocą rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej poprzez poszukiwanie miejsc pracy, pomoc socjalną, terapię zajęciową dla dzieci z tych rodzin, w celu zmniejszania zagrożenia patologią.
16. Szybka i skuteczna pomoc mieszkańcom w sytuacjach losowych.
17. Współpraca z innymi samorządami mająca na celu lepszy rozwój samorządności lokalnej.
18. Kultywowanie tradycji poprzez popularyzację miejsc pamięci i osobliwości regionu.
19. Kompetentna obsługa przez pracowników urzędu gminy, utworzenie nowoczesnego centrum informatycznego poprawiającego jakość świadczonych usług. Jawność działania samorządu lokalnego.
20. Ciągła dbałość i troska o zadowolenie mieszkańców z działań podejmowanych przez władze samorządowe.

(źródło: strona kandydata: www.marcinkiwior.pl)


 OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY SKRZYSZÓW z dnia 28 września 2010 r.

SKŁADY OSOBOWE OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZYCH W SZYNWAŁDZIE

Obwód wyborczy Nr 5 w Szynwałdzie

1. ARMATYS Sławomir Mateusz, zam. Szynwałd
2. BAŃDUR Anna Katarzyna, zam. Skrzyszów
3. IWAN Rafał Tomasz, zam. Szynwałd
4. KOPACZ Halina Katarzyna, zam. Szynwałd
5. MARSZAŁEK Jarosław Łukasz, zam. Skrzyszów
6. MICEK Piotr Wojciech, zam. Szynwałd
7. NIEDŹWIECKA Alicja Zofia, zam. Szynwałd
8. PLEBANEK Tadeusz, zam. Szynwałd
9. SĄDOWICZ Wanda Teresa, zam. Pogórska Wola

Na podstawie art.94 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatu i sejmików województw /Dz.U. z 2003 r. Nr 159, poz.1547 z późn. zm./ podaje się do publicznej wiadomości informację o okręgach wyborczych, ich granicach i numerach, oraz liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym na terenie Gminy Skrzyszów oraz o wyznaczonej siedzibie Gminnej Komisji Wyborczej w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wyborów wójtów zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r.

NUMER
OKRĘGU
GRANICE OKRĘGU
LICZBA RADNYCH
WYBIERANYCH W OKRĘGU
1
SOŁECTWO SKRZYSZÓW 4
2
SOŁECTWO ŁĘKAWICA 2
3
SOŁECTWO POGÓRSKA WOLA 3
4
SOŁECTWO SZYNWAŁD 4
5
SOŁECTWO ŁADNA 2

(artykuł dodano / 2010-11-02)

OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY SKRZYSZÓW z dnia 28 września 2010 r.

Na podstawie art.32 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw /Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547 z późn.zm./ podaje się do publicznej wiadomości informację o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych dla przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wyborów wójtów zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r. jak niżej:

Nr. obwodu
Granice obwodu głosowania
Siedziba Obwodowej Komisji Wyborczych
1
sołectwo Skrzyszów
od nr 1 do nr. 316
Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1 i Gimnazjum
w Skrzyszowie Lokal przystosowany dla potrzeb
wyborców niepełnosprawnych
2
sołectwo Skrzyszów
od nr 317 do nr. 646
Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1
i Gimnazjum w Skrzyszowie
3
sołectwo Łękawica
Przedszkole Publiczne w Łękawicy
4
sołectwo Pogórska Wola
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
w Pogórskiej Woli
5
sołectwo Szynwałd od
nr 1 do nr. 260
Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1
i Gimnazjum w Szynwałdzie
6
sołectwo Szynwałd od
nr 261 do nr. 565
Zespół Szkoły Podstawowej Nr. 1
i Gimnazjum w Szynwałdzie
7
sołectwo Ładna
Szkoła Podstawowa w Ładnej

Lokale wyborcze otwarte będą w dniu 21 listopada 2010 roku, między godziną 8:00 a 22:00.

WÓJT GMINY inż.Józef GĄDEK

SKŁAD GMINNEJ KOMISJI WYBORCZEJ W SKRZYSZOWIE

1. Jan Piotr KOZIOŁ  - zamieszkały Skrzyszów - przewodniczący
2. Marta BODURKA  - zamieszkały Pogórska Wola - zastępca przewodniczącego
3. Bernadetta Anna JANAS  - zamieszkały Skrzyszów - członek
4. Judyta JANUŚ  - zamieszkały Szynwałd - członek
5. Katarzyna KOZAK  - zamieszkały Pogórska Wola - członek
6. Eugeniusz POSTAWA  - zamieszkały Skrzyszów - członek
7. Maria SIEDLIK  - zamieszkały Ładna - członek

KOMUNIKAT Gminnej Komisji Wyborczej w Skrzyszowie

Informuje się, że Gminna Komisja Wyborcza w Skrzyszowie przyjmuje zgłoszenia kandydatów na radnych Rady Gminy w Skrzyszowie w dniach:
19 października 2010 r. w godz. 15:00 – 17:00
20 października 2010 r. w godz. 15:00 – 17:00
21 października 2010 r. w godz. 15:00 – 17:00
22 października 2010 r. w godz. 15:00 – 24:00
Zgłoszenia przyjmowane będą w Urzędzie Gminy w Skrzyszowie.
PRZEWODNICZĄCY GKW Jan KOZIOŁ

KOMUNIKAT Gminnej Komisji Wyborczej w Skrzyszowie

Informuje się, że Gminna Komisja Wyborcza w Skrzyszowie przyjmuje zgłoszenia kandydatów na Wójta Gminy w Skrzyszowie w dniach:
25 października 2010 r. w godz. 1500 – 1700
26 października 2010 r. w godz. 1500 – 1700
27 października 2010 r. w godz. 1500 – 2400
Zgłoszenia przyjmowane będą w Urzędzie Gminy w Skrzyszowie.

PRZEWODNICZĄCY GKW Jan KOZIOŁ

Informacja Państwowej Komisji Wyborczej o zgłaszaniu list kandydatów na radnych oraz o zgłaszaniu kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta w wyborach zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r. czytaj całość ››  (artykuł dodano 2010-10-20)

Urząd Pocztowy w Szynwałdzie

Urząd Pocztowy w Szynwałdzie

O pierwszy Urząd Pocztowy w Szynwałdzie zabiegał we Lwowie Ksiądz Aleksander Siemieński i władze gminne w 1985 roku. 1 listopada 1895 roku Dyrekcja Poczt i Telegrafów we Lwowie dokonała uroczystego otwarcia poczty wówczas mieściła się ona w pożydowskiej karczmie. Pierwszym kierownikiem był były żandarm Paweł Teszmer który pełnił tę funkcję do 10 września 1896, pocztę odprawiano codziennie pieszo do Urzędu Pocztowego Tarnów Nr. 2. Następnie naczelnikiem zostaje żona kierownika i nauczyciela szkoły pani Wiktoria Lewicka a placówka zostaje przeniesiona do budynku szkoły. W 1914 roku po wybuchu I wojny światowej decyzją władz 28 września Urząd Pocztowy zawiesza swą działalność, została ona przywrócona po odwrocie Rosjan. W 1924 roku 31 października po odejściu kierowniczki do pracy w Warszawie poczta znowu zostaje zamknięta. Ale dzięki petycjom i staraniom 15 lutego 1925 roku została utworzona Agencja Pocztowa 1 stopnia a kierownikiem został pan Jan Antosz. Od 30 kwietnia 1926 roku do 3 września 1939 roku kierownikiem był Franciszek Antosz. W czasie wojny od 4 września 1939 roku w Szynwałdzie nie było poczty, dopiero 16 lipca 1945 roku utworzono Agencję Pocztowo – Telekomunikacyjną. Pierwszy aparat telefoniczny zainstalowano na poczcie we wrześniu 1945 roku, od 1 grudnia 1946 roku pocztę przewożono furmanką a od 1954 samochodem. W 1947 roku agencja stała się Urzędem Pocztowo – Telekomunikacyjnym VII stopnia z pierwszym listonoszem Janem Antoszem. W czerwcu 1950 roku po przejściu na emeryturę pana Jana Antosza kierownikiem powtórnie zostaje Franciszek Antosz do 1 września 1962 roku. Od września 1962 do 28 lutego 1983 roku naczelnikiem poczty była pani Jzabela Antosz (Kantor). W 1978 roku 15 października zainstalowano na poczcie ręczną centralkę telefoniczną i 3 aparaty telefoniczne: u Sióstr Służebniczek w Szkole Podstawowej i w Radzie Gromadzkiej. Następnymi kierowniczkami były od 1983 roku pani Marcisz Zofia, od 1986 Gawron Aniela, od 1988 Lech Teresa. Gdy przeniesiono Pocztę 29 sierpnia 1988 do budynku po starej szkole (fot.1), to została zainstalowana ręczna centralka telefoniczna na 50 numerów, wtedy korzystało z niej 27 mieszkańców. Od 1 stycznia 1989 roku powtórnie kierowniczką jest pani Kantor Jzabela a następnie Kopacz Janina. W 1992 roku 20 stycznia została zainstalowana automatyczna centrala telefoniczna z której korzystało 350 abonentów z Szynwałdu. Z przyczyn ekonomicznych czas pracy Poczty od 1 października 2009 roku zostaje skrócony do trzech i pół godziny. Od 1 sierpnia 2010 roku Urząd pocztowy w Szynwałdzie przekształcono w filię Urzędu Pocztowego w Skrzyszowie ograniczając czas pracy do jednej godziny a następnie 30 listopada 2010 roku zostaje całkowicie zamknięty. Po zamknięciu filii pracownicy dostarczający pocztę zostali przydzieleni do poczty w Skrzyszowie skąd są dostarczane listy i przesyłki pocztowe. Na jej miejsce 1 grudnia 2010 roku zostaje utworzona Agencja Pocztowa z siedzibą w Sklepie Spożywczo – Przemysłowym pani Laski Anny.

Szynwałd - Kościół Parafialny Szynwałd - Kościół Parafialny
Pocztówki z kościołem parafialnym w Szynwałdzie
wydane przed II wojną światową
Pocztówka wysłana z Szynwałdu Kasownik ze stemplem z Szynwałdu
Pocztówka wysłana z Szynwałdu Kasownik ze stemplem z Szynwałdu z czasów zaboru Austriackiego
Rachunek za telefon 1993 roku Rachunek za telefon 2002 roku
Rachunek za telefon 1993 roku Rachunek za telefon 2002 roku

(Materiał opracowano między innymi na podstawie książki: SZYNWAŁD 650 - lecie dziejów wsi i parafii)

Ochotnicza Straż Pożarna w Szynwałdzie

Początki Straży Pożarnej sięgają roku 1887 kiedy to ksiądz Aleksander Siemieński przyczynił się do założenia Ochotniczej Straży Ogniowej w Szynwałdzie, na początku działania strażacy zakupiono trzy sikawki. Dawniej na wsiach budynki przeważnie były drewniane i kryte szczechą co prowadziło do stosunkowo częstych pożarów. Przed pierwszą wojną światową strażacy posiadali już kilka beczek na wodę która była dowożona do gaszenia pożaru konno. Przed wojną i w czasie jej trwania prezesem był Wojciech Cichoń a później przez krótki czas Józef Kantor. Od początku lat dwudziestych do wybuchu drugiej wojny światowej aktywnym prezesem był Ludwik Antosz, jednostka była dobrze wyszkolona i zorganizowana i była jedną z lepszych w okolicy. W czasie drugiej wojny światowej działalność straży została ograniczona przez okupanta. Po wojnie władze gminy Ryglice nakazały przekazanie sprzętu i umundurowania strażaków do siedziby gminy. W okresie powojennym komendantem był Józef Iwan, który zajmował się całą jednostką łącznie ze szkoleniem strażaków. W tym okresie remiza mieściła się w stajniach należących wcześniej do rodu Sanguszków. Na wyposażeniu jednostki od 1952 roku była pierwsza motopompa, a stara ręczna została przekazana strażakom z Zalasowej. W 1959 roku strażacy od mieszkańców Szynwałdu otrzymali sztandar, w 1961 roku jednostka za własne środki zakupiła samochód DODGE 3/4 który do 1969 roku był używany przez strażaków. W latach 1969 – 83 jednostka OSP nie miała do dyspozycji własnego samochodu, więc do pożaru strażacy musieli dojeżdżać konno a później ciągnikiem. Po wykupieniu działki za własne środki strażacy w 1973 roku rozpoczynają budowę remizy strażackiej. Od 1975 roku do wybudowania nowego budynku sprzęt pożarniczy znajdował się w pomieszczeniach Kółka Rolniczego. Budowę nowej remizy zakończono w 1982 roku, uroczyste przekazanie budynku odbyło się 25 lipca (fot. 1).

Ochotnicza Straż Pożarna w Szynwałdzie (fot. 1)

Lekki samochód ratowniczo - gaśniczy (fot. 2)

Dopiero w 1983 roku strażacy z Szynwałdu otrzymali samochód pożarniczy GBM-Star 266. Samochód przekazała Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Tarnowie. Figura świętego Floriana patrona strażaków mieszcząca się na budynku została poświęcona w 1984 roku. Przez pewien okres na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych szkoła wynajmowała część sal w remizie w których były prowadzone zajęcia lekcyjne, mieściła się tam również Biblioteka Publiczna. W1989 roku za budynkiem remizy została zbudowana wieża do suszenia węży strażackich, w 1992 roku nasi strażacy brali udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej była to jedyna jednostka z tych okolic. Dziewiątego maja 1993 roku Ochotnicza Straż Pożarna z Szynwałdu obchodziła 105 rocznicę jej założenia przy dużym udziale księdza Aleksandra Siemieńskiego. Podczas jubileuszu zostały pasowane dwie drużyny młodzieżowe strażaków. Kiedy w 1994 roku Szynwałd i parafia obchodziły 650 lecie powstania, strażacy włączyli się w przygotowanie uroczystości. Wykonali balustradę do jednych ze schodów które są teraz nazywane strażackimi. W 2001 roku został poświęcony nowy sztandar i rozpoczęto rozbudowę remizy o drugą część z prawej strony. Obecnie prezesem jest Stanisław Żywiec, wiceprezesem Tomasz Bańdur, naczelnik Tomasz Pruchnik jego zastępcą jest Paweł Krakowski, sekretarzem jest Kazimierz Mazur, skarbnikiem Grzegorz Krakowski, gospodarzem remizy jest Józef Pruchnik a kronikarzem Iwona Pruchnik. Członkami są Adam Plebanek, Michał Bańdur, Bartosz Stańczyk, poza tym jednostka OSP składa się ze strażaków ochotników i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, Żeńskiej Drużyny Pożarniczej i Druhów. Jednostka OSP w Szynwałdzie od 17 lutego 2012 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Jest to obecnie druga jednostka w Gminie Skrzyszów należąca do tego systemu, aby do niego przystąpić konieczne było posiadanie dwóch samochodów bojowych i specjalistycznego sprzętu. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie przekazała lekki samochód ratowniczo - gaśniczy marki LUBLIN/BUS (fot.2) oraz dwa komplety aparatów powietrznych. Urząd Gminy i "Związek OSP RP Oddział Wojewódzki" przeznaczył około 24 000 złotych na zakup nowego zestawu hydraulicznego do ratownictwa technicznego oraz sprzęt ochrony dróg oddechowych. W remizie jest dom weselny prowadzony przez strażaków, w budynku znajdują się również sklepy, Spożywczo – Przemysłowy, Wielobranżowy i Salon Fryzjerski. (*)


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Z sukcesami wrócili z eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej druhowie z Szynwałdu. W konkursie, który odbył się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie gminę Skrzyszów reprezentowało sześciu członków z OSP Szynwałd. Rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa: Kamil Kusek i Damian Tyrka. Gimnazjum: Marek Krakowski i Paweł Kusek. Szkoły ponadgimnazjalne Michał Kozioł i Daniel Kusek. Egzamin składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Bardzo dobrze przebrnęli przez niego Paweł Kusek i Daniel Kusek. Zajęli odpowiednio drugie i pierwsze miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Dzięki temu awansowali do szczebla wojewódzkiego imprezy, który odbędzie się 17 kwietnia. (Info. www.skrzyszow.pl 2015-04-09)


Uroczystość 125 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie. W niedzielę 1 lipca 2012 roku odbyła się uroczystość 125 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. Specjalną mszę świętą odprawił w kościele parafialnym i kazanie wygłosił ksiądz kanonik Zbigniew Ryznar były proboszcz Szynwałdu. Po mszy świętej rozpoczęła się oficjalna uroczystość na którą zostali zaproszeni strażacy z okolicznych miejscowości. Na uroczystości gościli też parlamentarzyści z regionu wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior wraz z radnymi oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Ksiądz proboszcz Józef Michalski, o. Adam Mazur oraz mieszkańcy nie tylko Szynwałdu. Specjalny medal otrzymała OSP w Szynwałdzie który odebrał komendant Stanisław Żywiec, niektórzy strażacy zostali odznaczeni złotymi lub srebrnymi medalami. Po tych uroczystościach odbyło się poświęcenie figury świętego Floriana na placu przed remizą którego dokonał ksiądz Ryznar. Na cokole pod figurą jest pamiątkowa tablica z napisem: "GDY ŚWIĘTY FLORIAN STOI NA STRAŻY ŻADNE NIESZCZĘŚCIE SIĘ NIE WYDARZY" W 125 ROCZNICĘ ZAŁOŻENIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SZYNWAŁDZIE. W PODZIĘKOWANIU TYM KTÓRZY Z WŁASNEJ I NIEPRZYMUSZONEJ WOLI ZAWSZE BYLI I SĄ GOTOWI PONIEŚĆ OFIARĘ DLA NICH RATUJĄC ŻYCIE I DOBYTEK SWOICH WSPÓŁOBYWATELI REALIZUJĄC W TEN SPOSÓB STRAŻACKIE MOTTO: "BOGU NA CHWAŁĘ LUDZIOM NA POŻYTEK" 1 LIPCA 2012. Po poświęceniu nastąpiło wbicie symbolicznych gwoździ osób które dostały je w imiennych zaproszeniach na uroczystość. W części artystycznej wystąpił parafialny zespół "FIAT – zawsze jestem na tak" a na zakończenie odbyła się zabawa taneczna.

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii -125 lat Ochotniczej Straży w Szynwałdzie ››
Uroczystość 125 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie Uroczystość 125 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie
Ochotnicza Straż Pożarna w Szynwałdzie Figury świętego Floriana

 

Poświęceni figury świętego Floriana patrona strażaków

Występ artystyczny zespołu parafialnego "FIAT zawsze jestem na tak"

Zobacz więcej filmów na kanale SzynwałdTV ›› w YouTube


OSP z Szynwałdu ma nowy wóz strażacki. Tak nowoczesnego auta strażacy z Szynwałdu jeszcze nie mieli. Teraz do akcji wyjeżdżać będą IVECO EUROCARGO. Wyposażenie auta, rok produkcji 2013 może strażaków – ochotników, przyprawić o zawrót głowy. Samochód ma m.in. wyciągarkę samochodową elektryczną, drabinę pożarniczą, agregat prądotwórczy trójfazowy, wentylator oddymiający SCORPION, cztery latarki oraz pięć radiostacji Motorola. Samochód posiada zbiorniki na wodę o pojemności 2500 litrów oraz na środek pianotwórczy o pojemności 250 litrów. Ponadto wyposażony jest w autopompę pożarniczą marki GODIVA. Posiada linie tzw. szybkiego natarcia o długości linii 60 metrów. Na jego wyposażeniu będzie też część sprzętu ze STAR-a, z którego korzysta OSP w Szynwałdzie. IVECO ma napęd na cztery koła. W jego kabinie zmieści się sześć osób. - Będzie służyło do wszystkich działań ratowniczo - gaśniczych – informuje Tomasz Bańdur z OSP w Szynwałdzie. Auto zakupione w firmie Szczęśniak w Bielsku-Białej. Kosztowało 639 900 złotych. Środki przeznaczone na ten cel, to prawdziwa układanka finansowa. Pochodziły z pięciu źródeł. 150 000 złotych wyniosła dotacja Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. To środki firmy ubezpieczeniowej. Dotacja Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wyniosła 115 000 złotych. Związana była z realizacją zadania "Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego". Na zakup auta 150 000 złotych przekazało, za pośrednictwem Zarządu Głównego, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 5 000 zł pochodziło od Starostwa Powiatowego w Tarnowie, a 219 900 zł przeznaczono z budżetu gminy Skrzyszów. Teraz oprócz IVECO na wyposażeniu OSP w Szynwałdzie są jeszcze STAR 266 z roku 1983 i Lublin 3 z roku 1997. (Informacja www.skrzyszow.pl 2013-11-14)


Pożar stajni w naszej miejscowości. W sobotę 1 sierpnia o godzinie 18:45 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stajni w naszej miejscowości. Po dojeździe na miejsce zastaliśmy strych zajęty ogniem. Nasze działania polegały na ugaszeniu palącej się słomy oraz elementów więźby dachowej.
Siły i Środki:

- GBARt i GBM OSP KSRG Szynwałd
- GCBARt OSP KSRG Skrzyszów
- GBA OSP Pogórska Wola
- GBAM OSP Łękawica
- GBA OSP Ładna
- GCBARt JRG 2 Tarnów
- GCBA JRG 1 Tarnów

(Info. www.facebook/OSP KSRG Szynwałd 2015-08-05)

(*materiał opracowano między innymi na podstawie książki: "Dzieje Gminy Skrzyszów i okolic w zarysie" i innych źródeł) {nomultithumb}

Biblioteka w Szynwałdzie zajęła III miejsce w Konkursie "Bryła roku 2014". Obiekt startował w kategorii "Najlepszy Polski Budynek dla Ludzi", specjalistyczny portal architektoniczny Bryla.pl organizuje corocznie taki konkurs. Budynek biblioteki otrzymał 2710 głosów oddanych przez internautów, I miejsce zajęła Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 4307 głosów, II miejsce zajął dworzec PKP w Rumi. Urząd Gminy serdecznie dziękuje wszystkim którzy oddali głos na Bibliotekę w Szynwałdzie. (2015-03-27).


Pisali o Nas !!!

Biblioteka w Szynwałdzie architektoniczną perełką. Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie konkuruje o tytuł najciekawszego budynku 2014 roku. W ogólnopolskim plebiscycie internetowym Bryła Roku 2014 jest już na trzecim miejscu - tuż za filharmonią w Szczecinie i dworcem kolejowym w Rumi. Na pierwszy rzut oka wygląda jak nowoczesna willa lub siedziba dużej firmy. Nowy budynek wiejskiej biblioteki w Szynwałdzie nie przypomina tych, które spotyka się w innych małych miejscowościach. Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie to nowoczesny obiekt z dużymi przeszkleniami na parterze i dwuspadowym, szarym dachem. Robi ogromne wrażenie, nie tylko z zewnątrz. Zwłaszcza na tych, którzy pamiętają starą bibliotekę. Kiedy tu wchodzą, są po prostu w szoku - mówi Anna Mądel, bibliotekarka z Szynwałdu. Mimo nowoczesnych wnętrz mieszkańcy czują się w bibliotece bardzo dobrze. Często odbywają się tam zajęcia dla dzieci i dorosłych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że powstało u nas takie miejsce. Nie trzeba jeździć do miasta, by spędzić ciekawie czas. Bardzo często tu przychodzimy odkąd jest ten nowy budynek - mówi mieszkanka Szynwałdu. Ale biblioteka w Szynwałdzie to miejsce nie tylko do wypożyczania książek. Powstało tutaj lokalne centrum kultury z dużą salą widowiskową, komputerową i pracowniami warsztatowymi. Budynek biblioteki kosztował blisko 2,5 mln złotych. Inwestycja z Szynwałdu wciąż może wygrać w plebiscycie na najlepszą bryłę roku 2014. Głosy można oddawać tutaj.

(Info. www.rdn.pl 2015-03-17)

Posłuchaj relacji Katarzyny Daniel:


Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.

Otwarcie nowej Biblioteki w Szynwałdzie. W dniu 11 listopada 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej biblioteki. Otwarcia biblioteki przez przecięcie wstęgi dokonała pani Małgorzata Chwistek dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, pan wójt Marcin Kiwior, pani Maria Żywiec sołtys Szynwałdu oraz ks. Marek Kluz. Ksiądz Marek dokonał również poświęcenia nowej biblioteki. W dalszej części uroczystości została przedstawiona między innymi historia budowy biblioteki, głos zabrali przedstawiciele kultury oraz Roman Ciepiela i pani poseł Urszula Augustyn. W uroczystości brali udział również przedstawiciele Gminy sołtysi dyrektorzy szkół oraz projektant budynku i przedstawiciel wykonawcy. Nowy budynek to nowoczesny obiekt dwu kondygnacyjny z pomieszczeniami na książki czytelnią oraz dużą salą służącą między innymi do spotkań lub występów artystycznych. Jest również pięć stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2014 roku, prawdopodobnie jest to najnowocześniejsza biblioteka w Małopolsce. (2014-11-16)

Zobacz wszystkie zdjęcia z uroczystego otwarcia Biblioteki

Otwarcie Biglioteki w Szynwałdzie ››

Otwarcie Biblioteki w Szynwałdzie - występy artystyczne ››


Gminna Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie od 22 lipca 1988 roku do 10 listopada. Mieściła się ona w jednym pomieszczeniu w starym budynku po Szkole Podstawowej gdzie była również czytelnia i kawiarenka internetowa z dwoma komputerami (fot.1). Biblioteka miała w swych zbiorach 15000 pozycji książkowych, w tym lektury do szkoły podstawowej gimnazjum i średniej. Oraz literatura dla studentów, dzieci, młodzieży i dorosłych, 10 tytułów czasopism oraz bajki i lektury szkolne na kasetach wideo (czytelników w roku 2013 było około 500 a wypożyczeń około 6000). Można tam było skorzystać z usług kserograficznych oraz możliwości wykonywania wydruków komputerowych. Po przejściu na emeryturę pani kierownik Barbary Micek w 2009 roku na tym stanowisku zastąpiła ją pani mgr. inż. Anna Mądel.

Budynek Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie (fot.1)

 


Budowa nowej biblioteki w Szynwałdzie. W 2012 roku Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie pozyskało dofinansowanie na Budowę biblioteki w Szynwałdzie w kwocie 1 000 000 zł. Środki zostały przyznane z programu wieloletniego Kultura Plus, priorytet "Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek". Celem programu jest wzmocnienie gminnych bibliotek i przekształcenie ich w nowoczesne centra kultury oraz ośrodki życia społecznego. Realizacja inwestycji rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku. Później Urząd Gminy w Skrzyszowie otrzymał dofinansowanie w wysokości 70 000 złotych od Urzędu Marszałkowskiego, pieniądze zostały przeznaczone na kontynuację budowy. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2014 roku. W nowoczesnym budynku będzie się mieścić między innymi sala teatralna gdzie będzie można organizować przedstawienia, wykłady, spotkania integracyjne. Będzie również pracownia multimedialna oraz kawiarenka internetowa. Przewidywany koszt inwestycji to 2 498 000 tysięcy złotych.

Budynek nowej Biblioteki w trakcie budowy (stan na dzień 2014-01-16)

Historia Biblioteki. Czytelnia Wiejska. W latach osiemdziesiątych XIX wieku Tarnowskie Towarzystwo Oświaty Ludowej zaczęło organizować Czytelnie Wiejskie. Taka placówka powstała również w Szynwałdzie którą kierował pan Ignacy Górski który był nauczycielem Szkoły Ludowej. W 1906 roku na wyposażeniu czytelni było niespełna 200 książek a do czytelni było zapisanych 70 czytelników, w tym okresie kierownikiem był pan Władysław Lewicki. Z powodu braku nowych książek czytelnia zostaje zamknięta w 1907 roku.
Biblioteka Kółka Rolniczego. W późniejszym okresie powstała Biblioteka przy Kółku Rolniczym w jej posiadaniu było około 570 tytułów książek oraz prenumerowano 7 czasopism. W następnych 10 latach biblioteka miała w swych zbiorach ponad 4100 tytułów, zapisanych czytelników było około 400.
Gromadzka Biblioteka Publiczna. W 1955 roku została otwarta Gromadzka Biblioteka Publiczna, mieściła się ona w domu parafialnym gdzie były trudne warunki do dobrego jej funkcjonowania. W latach od 1955 do 1965 kierowniczką była pani Maria Szczęch, od 1965 do 1968 Barbara Legutko, od 1968 do 1972 Krystyna Kosiba, a od 1972 do 1973 Maria Mazur. Biblioteki w Szynwałdzie miały trudne warunki lokalowe, mieściły się one nawet w prywatnych domach. Do 1979 roku była w domu pana Józefa Iwana a od 1979 do 1985 roku u pana Jopa. A od roku 1985 do 1988 biblioteka mieściła się w Remizie OSP w pomieszczeniu gospodarczym. Dopiero od 1988 roku została przeniesiona do starego budynku po Szkole Podstawowej. Od 1973 do 2009 kierowniczką była pani Barbara Micek.


Działalność Biblioteki w roku 2007. Jubileusz 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Skrzyszowie oraz ich filii w Gminie. Jubileusz biblioteki był obchodzony bardzo uroczyście i trwał 5 dni, od 7 do 11 maja 2007 roku były zorganizowane spotkanie autorskie i spektakle teatralne.

›› 7 maja spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Grocholą.
›› 8 maja spektakl dla przedszkolaków, Janusz Pokrywka "O królewiczu co nie umiał nic" wraz z konkursami i zabawą. Spotkanie odbyło się w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego.
›› 9 maja spektakl dla uczniów szkół podstawowych, Maria Konopnicka "Marysia i krasnoludki" wraz z konkursami i zabawą. Spotkanie odbyło się w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego.
›› 10 maja Uroczyste Spotkanie Jubileuszowe, gdzie odbyła się część oficjalna oraz występ uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Ładnej w przedstawieniu pod tytułem "Z książką przez epoki". A na zakończenie odbył się recital Andrzeja Poniedzielskiego pod tytułem "Pilnujmy marzeń". W spotkaniu uczestniczyli między innymi byłe bibliotekarki dyrektorzy szkół i przedszkoli, księża, tarnowscy księgarze, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej z Tarnowa. Oraz radni i pracownicy Urzędu Gminy Skrzyszów na czele z panem wójtem inż. Józefem Gądkiem. Najbardziej zasłużeni dla rozwoju Biblioteki zostali uhonorowani a w szczególności pani Maria Chwistek która była pierwszą kierowniczką Biblioteki. Szczególne podziękowania dla pani Marii złożył ksiądz profesor Michał Bednarz, wybitny wykładowca i biblista pochodzący ze Skrzyszowa, za pomoc w wyborze lektur.
›› 11 maja "Byle do wiosny" program estradowy, występ kabaretu "Kwaśne Mleko": Andrzej Jachym i Radosław Jachym ze Skrzyszowa. Wystąpił również zespół rockowy "Sweet Revenge".
Z okazji uroczystości zostały zorganizowane jubileuszowe wystawy "60 lat Skrzyszowskiej Biblioteki" - ekspozycja dokumentalna oraz "Pasje Życia" - artystów zrzeszonych w "Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Tarnowie.

Wpisy w kronice biblioteki gości przybyłych na jubileusz:

Życzenia przy okazji Jubileuszu! Dla Biblioteki w Szynwałdzie, niech więcej miejsca się znajdzie! By w locie ku przyszłym epokom. Skrzydła rozpostarto szeroko.
10.05.2007

Życzę wielu dalszych sukcesów Bibliotece w Szynwałdzie, rzeszy czytelników i wszelkiej pomyślności.
Skrzyszów 10 maja 2007 r

Spotkanie autorskie księdza Jerzego Janeczka. 15 czerwca 2007 roku odbyło się spotkanie autorskie księdza Jerzego Janeczka na którym prezentował swój tomik wierszy "We wszystkim". Ksiądz Jerzy był wikariuszem w Szynwałdzie w latach 1992 – 1994. Na spotkaniu które cieszyło się dużym zainteresowaniem autor czytał swoje wiersze, można było również nabyć książkę autora.

Wpis w kronice księdza Jerzego:

Wyrażam serdeczne podziękowanie organizatorom i uczestnikom miłego spotkania "O wszystkim". Zbudowany "poetycką" wrażliwością odbiorców dziękuję "Za wszystko".
Szynwałd, 15.06.2007 r. Ks. Jeży Janeczek 


Działalność Biblioteki w roku 1996. Fotografie i wpis do kroniki ze spotkania z panią mgr. Urszulą Szuster podczas prelekcji o twórczości Jana Brzechwy i ze spotkania z uczniami na temat "Życie Henryka Sienkiewicza".

Spotkanie z uczniami klas czwartych Szkoły podstawowej w Szynwałdzie i wykład na temat twórczości Jana Brzechwy dla dzieci i młodzieży, pozwoliło na przybliżenie wszechstronnego pisarstwa, niezwykłej osobowości jej autora i człowieka – humanisty. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu i wykazując doskonałą znajomość twórczości i poszczególnych wierszy.
Urszula Szuster 27-02-1996

"Niezwykłe życie Henryka Sienkiewicza w 150 rocznicę urodzin oraz 80 rocznicę śmierci", prelekcja odbyła się 7 maja. Spotkanie prowadziła pani mgr. Urszula Szuster z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.

Wykład wzbudził duże zainteresowanie o czym świadczy wpis w kronice:

Wola Okrzejska jest z boku, ważniejszych traktów i szlaków. Nie ma tu wielu uroków. Jest miejscem kultu Polaka (...) /Miejsce kultu/

Prelekcja na temat: niezwykłego życia Henryka Sienkiewicza /w 150 rocznicę urodzin oraz 80 rocznicę śmierci/ - pozwoliła na ukazanie bogactwa twórczości pisarza, i jego niezwykłą drogę i pracowitość. Jest pisarzem - najbardziej znanym na świecie, a przyznana mu Nagroda Nobla ugruntowała tę sławę. Wykład został przyjęty z ogromną życzliwością i zaciekawieniem.
Urszula Szuster
Szynwałd, 7.V.1996

Pani kierownik biblioteki Barbara Micek bardzo angażowała się w swoją pracę, zawsze można było liczyć na jej pomoc w wybraniu odpowiedniej książki. Były organizowane liczne prelekcje na których przedstawiano wybitnych pisarzy i ich dzieła. Dowodem na to są przyznane wyróżnienia, podziękowania a w 1996 roku pani Barbara została wyróżniona odznaką "Zasłużony Działacz Kultury"
Artykuł w którym opisano spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie na którym były przyznawane wyróżnienia dla zasłużonych bibliotekarzy.

Zdjęcia i wpis ze spotkania z Andrzejem Grabowskim autorem książek dla dzieci i młodzieży, na spotkaniu opowiadał pan Andrzej  o swojej twórczości.

Jak zwykle z sympatią w gościnnych progach zaprzyjaźnionej Biblioteki w Szynwałdzie u Pani Basi Micek czuwającej nad naszą świątynią Książki i z tym serdeczniejszym podziękowaniem za rodzinne przyjęcie i kolejne spotkanie z młodymi czytelnikami.

Andrzej Grabowski
Szynwałd 21 V 96.

W dniu 1 września została wygłoszona prelekcja dla dzieci ze Szkoły podstawowej w Szynwałdzie na której młodzież zapoznała się z twórczością Jana Brzechwy. Prelekcję wygłosiła często goszcząca u nas pani Urszula Szuster z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie. Wykład wzbudził duże zainteresowanie i ciekawość wśród dzieci szkolnych.

Wpis do kroniki po spotkaniu:

Spotkanie z dziećmi na temat "Twórczość Jana Brzechwy dla najmłodszych" - jest wdzięcznym motywem do wprowadzenia form zabawowych i aktywizacji odbiorców. Dzieci chętnie podejmują zagadnienie konkretnych wierszy. Gościnność Biblioteki, ogromna życzliwość i wspaniały odbiór – daje prelegentowi ogromną satysfakcję ze spotkania. Dziękuję.
Urszula Szuster
Szynwałd, 1996-09-01

W latach 1957 – 1998 przy bibliotece był prowadzony punkt biblioteczny mieszczący się w przysiółku Świniogóra. Znajdował się on w Szkole Podstawowej nr. 2 w Szynwałdzie gdzie prowadziła ją nauczycielka szkoły pani Barbara Jacher. Wymiana książek odbywała się co 2 lata, znajdowało się tam około 300 książek.Działalność Biblioteki w roku 1995. "Osobowość i twórczość literacka Karola Wojtyły – Jana Pawła II" - była tematem spotkania 13 stycznia. Prelekcję dla młodzieży ze Szkoły podstawowej przeprowadziła Alina Śmiszkiewicz. Następnie 19 stycznia zostało zorganizowane spotkanie na ten sam temat dla mieszkańców Szynwałdu.

Prelekcja pani mgr. Urszuli Szuster na temat: "Kornel Makuszyński – wielkim przyjacielem dzieci". W spotkaniu brały udział dzieci z klas VI które z zaciekawieniem słuchały prelekcji a niektóre po spotkaniu wypożyczyły książki tego autora, spotkanie odbyło się 2 lutego. Dla członkiń Koła Gospodyń Wiejskich zostało zorganizowane spotkanie z panią mgr. Aliną Śmiszkiewicz. Na którym poruszono temat: "Edmund Bojanowski literat i działacz charytatywnej dobroci". 1 Marca została wygłoszona kolejna prelekcja pani mgr. Aliny Śmiszkiewicz na temat: "Życie i twórczość Stefana Żeromskiego". Temat ten zainteresował młodzież która zaczęła sięgać po twórczość tego autora.

Wpis do kroniki pani mgr. Aliny Śmiszkiewicz po prelekcji

"Ciebie jedną kocham, cudowna, rodzinna ziemio" Stefan Żeromski
Jak zawsze w Szynwałdzie miła atmosfera w czasie mojej prelekcji poświęconej życiu i całokształtowi twórczości Stefana Żeromskiego.
Obyśmy wchłonęli w siebie miłość do Ojczyzny, którą promienieją utwory tego wielkiego pisarza, zdobyli wrażliwość na cudzą krzywdę i umieli się poświęcić wielkiej, szlachetnej idei.
Pozostawmy po sobie ślad dobra.
Alina Śmiszkiewicz
Szynwałd 1 marca 1995 r.

Kolejne już spotkanie z Andrzejem Grabowskim autora książek dla dzieci i młodzieży, poety i prozaika z Tarnowa. W spotkaniu 12 maja brały udział dzieci z klas od III do V, autor tym razem opowiadał o swoich bohaterach i wyczynach postaci ze swoich książek.

Wpis w kronice biblioteki pana Andrzeja Grabowskiego

"Z wielką radością dla Wspaniałych Przyjaciół Książki z Szynwałdu wpisuję się z nadzieją na dalszą miłą współpracę po "Piękniejszej Stronie Świata". Z życzeniami dobrych sukcesów dla Biblioteki i Pracowników zaprzyjaźniony"
Andrzej Grabowski
Szynwałd 12 V 95.

Jubileusz 40 lecia Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie 1955 – 1995. Swój jubileusz obchodziły również biblioteki w Pogórskiej Woli i Łękawicy. Z tej okazji odbyło się spotkanie w Bibliotece Gminnej w Skrzyszowie bibliotekarzy i gości z wójtem gminy panem Józefem Gądkiem. Gdzie przy okolicznościowym torcie wspominano i rozmawiano o pracy w bibliotekach.

W kronice jest następujący wpis pana Tadeusza Tryby z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z Tarnowa.

"Gratulacje i wyrazy uznania na 40 – lecie Biblioteki w Szynwałdzie nie są tylko okolicznościowymi formułkami. Nie znam całej historii Biblioteki, ale od kiedy prowadzi ją Barbara Micek jest placówką pod każdym względem wyróżniającą się. Życzę zatem, aby tę wyższą pozycję utrzymała przez następne dziesięciolecia. Widzę że zapału i sił nie zabraknie pani Barbarze Micek, a to najważniejszy warunek sukcesów."
23 V 1995 r. Tadeusz Tryba WBP Tarnów

"Bóg stwarzał świat i poznał że jest wszechwiedzący" ks. Jan Twardowski

Obchody 40 – lecia Bibliotek w Łękawicy, Pogórskiej Woli i Szynwałdzie pozwoliły mi nastrój i atmosferę miłości wyrazić poprzez wykład o twórczości ks. Jana Twardowskiego. Gratuluję Jubileuszu i życzę kolejnych Rocznic i sukcesów w oddziaływaniu na środowisko czytelnicze.
1995-05-23

26 maja tradycyjnie odbyła się wycieczka dzieci przedszkolnych do biblioteki która miała uświadomić rolę książki w pogłębianiu wiedzy. Dzieci oglądały bajkę "Smerfy" i zwiedzały bibliotekę.

W bibliotece odbyła się pogadanka uczniów klas średnich na temat "Być Rycerzem Niepokalanej". Omówiono cele działania oraz odbyła się prelekcja wstępna przeprowadzona przez pana Rafała Budzika animatora z Tarnowa, spotkanie odbyło się 27 maja.

Z okazji dnia dziecka 1 czerwca odbyło się spotkanie przedszkolaków w bibliotece gdzie dzieci oglądały bajkę "Królowa Śnieżka".

Prelekcja na temat twórczości księdza Jana Twardowskiego odbyła się 6 czerwca. Okolicznościowy wpis w kronice:

"Spieszmy się kochać ludzi" ks. Jan Twardowski.
Wykład na temat: "Uniwersalnych wartości poezji ks. Jana Twardowskiego" pozwolił mi na przybliżenie piękna tej twórczości, humanizmu i konkretu. Myślę, że te wartości najbardziej trafiły do czytelnika i słuchacza. Dziękuję za zorganizowanie spotkania i sympatyczną atmosferę"
Szynwałd 1995–06-06

23 Czerwca z okazji rozstrzygnięcia konkursu "Najlepszy Czytelnik 1995 roku" zostały zaproszone 32 osoby które otrzymały upominki ufundowane przez bibliotekę. Były to pieniądze za wypożyczone w bibliotece kasety wideo.

Pani Barbara Micek kierowniczka Biblioteki otrzymała 23 czerwca podziękowanie od:

"Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i Młodzieży Szkoły Podstawowej nr. 1 w Szynwałdzie
Za okazaną pomoc i wkład pracy w prawidłowe funkcjonowanie naszej szkoły.
Szynwałd dnia 23 czerwca 1995 r."

Spotkanie z panią mgr. Aliną Śmiszkiewicz z Biblioteki w Tarnowie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie. Na spotkaniu 2 października została przedstawiona sylwetka i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Prelekcja o Lucy Maud Moutgomery autorce książek, na spotkaniu omówiono życie i jej twórczość oraz osobowość bohaterki książki "Ania z zielonego wzgórza". Prelekcję wygłosiła pani mgr. Urszula Szuster z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, 3 listopada.

Wpis do kroniki biblioteki:

"Moja wyobraźnia była biletem wstępu do krainy marzeń"
Prelekcja na temat życia i twórczości Lucy Maud Montgomery pozwoliła ukazać bogatą osobowość
głównej bohaterki jej utworów "Ani z zielonego wzgórza" która stała się reprezentantką jej życia i poglądów. Wykład spotkał się z żywą reakcją młodzieży. Dziękuję za zorganizowanie miłego i sympatycznego spotkania.
Urszula Szuster 1995-11-03

Spotkanie z panią Urszulą Szuster na którym omawiano osobowość i twórczość Adama Mickiewicza. Prelekcja odbyła się 13 grudnia.

W kronice biblioteki znajduje się następujący wpis:

"Ja mistrz"
Spotkanie z młodzieżą na temat "Osobowość i Twórczość Adama Mickiewicza" - to wdzięczne przypomnienie nie tylko życia, ale i utworów pisarza, całej wszechstronności i bogactwa. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała wykładu, czynnie włączała się w interpretację konkretnych utworów, okazując ogromne zainteresowanie. Cała jego twórczość i działalność społeczno - polityczna było dobre Polsce, takim wnioskiem zostało zakończone spotkanie. Spotkanie miłe i sympatyczne.
Urszula Szuster 1995-12-13

Podsumowanie roku 1995. Rok się kończy. W Bibliotece podsumowanie całorocznej pracy. Myślę o remoncie, szczególnie w zimie jest bardzo chłodno zanim się napali i ogrzeje, godziny pracy się kończą. Może w następnym roku będą jakieś fundusze, w ten sposób zostały by poprawione warunki pracy. Zakupiono 400 sztuk książek. Czytelników zarejestrowano 613, wypożyczeń było 11 362 a korzystających 318.

Budynek Biblioteki

 


Działalność Biblioteki w latach 1988 - 1994. 22 września 1988 roku odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim autorem książek dla dzieci i młodzieży, na które została zaproszona najbardziej rozczytana klasa VIa. Na spotkaniu było kilku instruktorów z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie i bibliotekarze z Gminy Skrzyszów. W 1989 roku 27 kwietnia odbyło się spotkanie z ppłk. Waldemarem Szalewiczem z Tarnowa. Który z okazji miesiąca pamięci narodowej opowiadał o swoich przeżyciach podczas wybuchu i trwania II wojny światowej.

W 1989 roku w maju ówczesna kierowniczka biblioteki w Szynwałdzie pani Barbara Micek otrzymała nagrodę. I została wpisana do księgi zasłużonych dzięki dużej ilości wypożyczeń książek w jej bibliotece - fakt ten został odnotowany w prasie lokalnej. W 1990 roku było zorganizowanych szereg spotkań:

›› 18 stycznia spotkanie opłatkowe czytelników i Z.M.W
›› 7 marca spotkanie z okazji dnia kobiet na którym była część artystyczna
›› 1 czerwca w Remizie OSP w Skrzyszowie odbyła się zabawa najlepszych czytelników z Gminy Skrzyszów połączona z dniem dziecka
›› 22 października odbył się odczyt na temat, Ekologia, ziemia, życie
›› 29 października spotkanie Andrzejkowe
›› 6 grudnia, wpływ faz księżyca na prawidłowy wzrost jarzyn i owoców
›› 13 grudnia potrawy wigilijne i pokaz wykonania stroika świątecznego

W kronice biblioteki z dnia 24 maja 1991 jest wpis Andrzeja Grabowskiego ze spotkania autorskiego o następującej treści:

"W dniu spotkania autorskiego z podziękowaniem za sympatyczne przyjęcie i miłą atmosferę z nadzieją na kolejne spotkanie z odwiedzin u dobrze już znanych przyjaciół
Andrzej Grabowski
Szynwałd, 24. V. 91."
Lepsze warunki lokalowe biblioteki powiększenie się księgozbioru, wyposażenie w telewizor magnetowid i radiomagnetofon sprzyjało wzrostowi czytelnictwa wśród młodzieży, absolwentów szkół i dorosłych. W każde piątki przez pewien okres odbywały się spotkania na których oglądano filmy wideo.

W 1992 roku 13 czerwca została zorganizowana wycieczka do Chorzowa najlepszych czytelników z Gminy Skrzyszów w której wzięło udział 13 dzieci z Szynwałdu. Na trasie dwu dniowej wycieczki było zwiedzanie parku, planetarium, wesołego miasteczka oraz Ogrodu Zoologicznego.

W bibliotece odbywały się co dwa tygodnie spotkania Koła Gospodyń Wiejskich. Jak odnotowano w kronice biblioteki rok 1992 zakończył się wzrostem ilości czytelników których było 676 a ilość wypożyczeń wyniosła 11 781. W roku 1993 również zwiększyła się liczba czytelników do 693 a wypożyczeń było 14 079. Wojewódzka Biblioteka im. J. Słowackiego w Tarnowie prowadzi w Bibliotekach Gminnych i Szkolnych spotkania z czytelnikami i słuchaczami. Na spotkaniu w Szynwałdzie omawiano "Życie i twórczość Hansa Christiana Andersena". Prelekcję dla klas III-IV Szkoły Podstawowej wygłosiła pani mgr. Urszula Szuster, spotkanie odbyło się 18 października 1994 roku.

Następna prelekcja na temat "Janusz Korczak – literat, pedagog, człowiek, wielkiego serca" odbyła się 12 grudnia i była ona wygłoszona dla uczniów klas V. Prelekcję wygłosiła pani mgr. Alina Śmiszkiewicz. Kolejna prelekcja odbyła się 15 grudnia 1994 roku na temat "Jan Kochanowski – poeta i człowiek renesansu". Poprowadziła ją pani mgr. Alina Śmiszkiewicz z uczniami klas VIII.

Materiał opracowano na podstawie dostępnych źródeł przede wszystkim z dwóch kronik Biblioteki w Szynwałdzie prowadzonych przez panią Barbarę Micek. Pierwsza kronika, wpisy od 21 lipca 1988 do 15 listopada 1996 roku. Druga kronika, wpisy od 12 stycznia do 6 października 2007 roku. Większość fotografii pochodzi również z tych kronik nieznanych autorów. (2014-02-16)

{nomultithumb}

Szkoła Podstawowa numer 2 na Świniogórze - Szkoła została zamknięta w 2012 roku z powodu małej ilości uczniów.

O pierwszą szkołę na Świniogórze ksiądz proboszcz Aleksander Siemieński starał się aż 10 lat. Dopiero 14 listopada 1916 roku zostaje utworzona pierwsza klasa. Pierwszą nauczycielką zostaje siostra Helena Stabrawianka. Z nowo powstałej szkoły korzystały także dzieci z pogranicza Zalasowej, Źwiernika i Łęk Górnych. Ponieważ dzieci przybywało, w grudniu 1922 roku utworzono również dzięki staraniom księdza Siemieńskiego drugą klasę dla dzieci starszych i przydzielono drugą nauczycielkę siostrę Bronisławę Naglik. Szkoła administracyjnie podlegała Władysławowi Lewickiemu kierownikowi szkoły głównej w Szynwałdzie. W roku szkolnym 1926/27 Rada Szkolna Powiatowa usamodzielniła tę szkołę, oddzielając ją od szkoły w Szynwałdzie, powstała więc szkoła na Świniogórze nr. 2. W roku szkolnym 1932/33 odeszła jedna nauczycielka siostra służebniczka z powodu mniejszej liczby dzieci około 112. Siostry uczyły w szkole do 1940 roku, w roku szkolnym 1940/41 zostały zwolnione przez władze okupacyjne, posadę nauczycielki objęła pani Świnionożanka pochodząca z Zalasowej. Z dniem 1 października 1941 roku z powodu większej ilości dzieci około 138 szkoła zostaje powiększona o jedną klasę a kierownikiem zostaje Stanisław Borkowski. W 1945 roku po wyzwoleniu powraca do szkoły siostra Kraskówna która zostaje kierowniczką. W roku szkolnym 1945/46 wzrosła liczba dzieci do 166, i wtedy szkoła stała się siedmioklasowa. W 1951 roku 6 listopada siostry służebniczki przestały uczyć w szkole na Świniogórze. Cały budynek obejście przejmuje Gminna Rada Narodowa w Ryglicach do użytku szkolnego na jeden rok. Wiosną 1955 roku specjalna komisja orzekła, że budynek szkolny grozi zawaleniem, a sale nie nadają się do prowadzenia zajęć, szkoła wtedy dysponowała tylko jedną salą lekcyjną a z czterech nauczycieli zostaje tylko dwóch. W tej sytuacji konieczne było wybudowanie nowej szkoły (fot. 1 i 2), pierwsze prace rozpoczęły się w 1960 roku. 

Szkoła Podstawowa nr. 2 Szynwałd - Świniogóra
Szkoła Podstawowa nr. 2 Szynwałd - Świniogóra
Dąb Papieski, posadzony na pamiątkę 1 rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II

Jej oddanie do użytku nastąpiło w roku szkolnym 1963/64. Nowa szkoła posiada 5 sal lekcyjnych, bibliotekę, pokój nauczycielski oraz na piętrze mieszkania dla nauczycieli. Wybudowanie nowej szkoły było dużą zasługą pana dyrektora Gębicy, brakowało w niej elektryczności i pomocy dydaktycznych. 1 września 1971 roku nowym dyrektorem szkoły został Antoni Jacher, grono nauczycielskie oprócz dyrektora stanowili: Jadwiga Pasierbek, Barbara Tyrka i Tadeusz Jachimek. Warunki pracy nauczycieli były trudne, nie było prądu, utwardzonej drogi, klasy były łączone. Mimo tego, młode grono pedagogiczne chętne było do ciężkiej pracy. W roku szkolnym 1972/73 do szkoły uczęszczało 81 uczniów powstało ognisko przedszkolne dla przyszłych pierwszoklasistów. 10 marca 1974 roku zelektryfikowano szkołę i cały przysiółek. Jesienią 1974 roku została utwardzona droga na odcinku Dolcza - szkoła na Świniogórze, dzięki czemu można było dojechać bez przeszkód do szkoły. Na wiosnę 1977 roku w czynie społecznym wybudowano boisko do piłki siatkowej, które w zimie służyło jako lodowisko. Nauczycielami w roku szkolnym 1981/82 byli: dyrektor Antoni Jacher, Leokadia Proszowska, Stanisława Siemek, Zbigniew Czekaj, Ryszard Ostrowski i Małgorzata Węgrzyn. W 1982 roku zainstalowano radiotelefon za pomocą którego łączono się z pocztą która dalej prowadziła rozmowę, w 1992 roku zainstalowano telefon. W 1986 roku 5 października w szkole odbyły się wojewódzkie zawody strażackie. Na rozpoczęciu roku szkolnego 1989/1990 brał udział naczelnik Gminy Skrzyszów Stanisław Stańczyk.Do osiągnięć szkoły można zaliczyć między innymi następujące sukcesy.

- Anna Nalepka ukończyła szkołę z wyróżnieniem i odznaką Srebrna Tarcza w roku szkolnym 1986/87
- Barbara Flis zdobyła I miejsce w rejonowym konkursie języka polskiego w roku szkolnym 1988/89
- Renata Plebanek zajęła I miejsce w rejonowym konkursie z języka polskiego w roku szkolnym 1989/90 zwalnia on z egzaminu wstępnego do szkoły średniej
- W 1997 roku Dominika Zegar, Maria Bernaś, Marta Flis w konkursie ortograficznym w gminie Ryglice zajęły drużynowo I miejsce a indywidualnie II, III i VI

W szkole organizuje się dużo uroczystości okolicznościowych i szkolnych są to między innymi: Święto Szkoły, Dzień Niepodległości, pontyfikat papieża Jana Pawła II, choinka noworoczna, Konstytucji 3 Maja, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Sportu. W wakacje od 1989 roku przez następne kilka lat na dwu tygodniowe obozy dla młodzieży niepełnosprawnej, przyjeżdżała kilkudziesięcioosobowa grupa z Krakowa z księżmi, klerykami i siostrą zakonną. Pod koniec obozu odbyła się impreza integracyjna, takie obozy odbywały się również w następnych latach. Gdy w 1990 roku w szkołach można było nauczać religii to zajęcia te prowadził ksiądz Jan Kwarciński i pani Zofia Kusek. W 1997 roku powstała pracownia komputerowa i przedszkole dla zerówki. W latach 1998/99 dyrektora szkoły Antoniego Jachera zastąpiła pani Barbara Jacher żona dyrektora który uległ wypadkowi. Po wejściu w życie reformy oświatowej w 1999 roku jest to teraz Szkoła Podstawowa nr. 2 w Szynwałdzie sześcioklasowa. Ostatni rocznik ośmioklasistów zakończył naukę w czerwcu 2000 roku, klasy gimnazjalne są dowożone do gimnazjum w Skrzyszowie. W roku szkolnym 2000/2001 uczyło się 33 uczniów a w 2004 roku dyrektor szkoły pan Jacher został odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2006 roku w Dniu Ziemi został posadzony Dąb Papieski na pamiątkę pierwszej rocznicy śmierci Ojca Świętego (fot.3). W imieniu młodzieży, nauczycieli, rodziców, posadził go dyrektor szkoły pan Antoni Jacher. Odmówiono modlitwę o kanonizację wtedy jeszcze sługi Bożego Jana Pawła II i odśpiewano ulubioną pieśń papieża "Barka". Pan dyrektor również posadził dąb na pamiątkę trzydziestopięcio letniej pracy w tej szkole. Pod dębem zakopano również butelkę z nazwiskami uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły i przedstawicieli Rady Rodziców. W tym czasie grono pedagogiczne stanowili: Antoni Jacher dyrektor, Barbara Jacher, Katarzyna Gawron, Anna Zarychta, Justyna Szatko, Paulina Biały i ksiądz Janusz Ul. W tym roku na emeryturę odszedł dyrektor szkoły pan Jacher, pani Barbara Jacher i Katarzyna Gawron. Na zakończeniu roku szkolnego zostali oni pożegnani 23 czerwca przez, zastępcę dyrektora Annę Zarychta, księdza Józefa Bubulę, rodziców i dzieci. Po odejściu dyrektora placówki jego następcą została pani Anna Zarychta.


Szkoła Podstawowa nr. 2 w SzynwałdzieZamknięcie Szkoły Podstawowej nr. 2 w Szynwałdzie. Uchwałą Rady Gminy z dnia 27 marca 2012 roku Szkoła Podstawowa nr. 2 w Szynwałdzie na Świniogórze zostanie zamknięta z powodu małej liczby uczniów i dużych kosztów utrzymania. Gmina dopłacała do szkoły około 300 000 złotych rocznie, w szkole uczyło się 18 uczniów w tym 7 z sąsiednich wsi. Od 1 września uczniowie z tej szkoły będą się uczyć w Zespole Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie gdzie będą mieli lepsze warunki do nauki. Szkoła jest dobrze wyposażona i ma kompleks sportowy z boiskami o sztucznej murawie, gmina zobowiązała się zapewnić bezpłatny dojazd uczniom do szkoły. Czytaj Uzasadnienie ›› do uchwały Nr. XII/142/11 Rady Gminy Skrzyszów z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Szynwałdzie.

 

www.sp2szynwald.com.pl

Strona internetowa Szkoły Podstawowej nr. 2 Szynwałd - Świniogóra

Nasza klasa - portal dla ludzi z klasą. Znajdź swoją koleżankę/kolegę
ze swojej szkolnej ławy, zobacz profile swoich kolegów obecnie mieszkających
nawet w USA załóż swój profil na stronie www.nk.pl ››

(materiał opracowano między innymi na podstawie książki: "Dzieje Gminy Skrzyszów i okolic w zarysie" i innych źródeł)


Szynwałd po II wojnie światowej i czasy współczesne

Od 1945 roku Szynwałd był częścią gminy Ryglice, w 1954 roku powstała Gromadzka Rada Narodowa. Głównym źródłem dochodów mieszkańców były gospodarstwa rolne. Warunki życia były bardzo trudne, w wyniku wojny budynki były zniszczone, a zwierzęta hodowlane zostały zagrabione przez okupantów. Nowa komunistyczna ideologia walczyła z bogatymi chłopami nazywanymi "kułakami" jednocześnie namawiając chłopów do wstępowania do spółdzielni produkcyjnych. Władze komunistyczne zlikwidowały "Szkołę Gospodyń Wiejskich". Majątek Sióstr Służebniczek został przejęty, z pola które posiadały siostry, pod koniec 1952 roku założono spółdzielnię produkcyjną. Spółdzielnię nazwano "Nowa Wieś" i miała ona 14 członków, lecz w wyniku niegospodarności i marnotrawstwa została już w pod koniec 1956 roku rozwiązana. W latach 1947-1949 u Sióstr Służebniczek działał punkt PCK do czasu rozwiązania "Szkoły Gospodyń Wiejskich". Były w nim prowadzone badania dzieci i osób starszych, następnie w jego miejsce powstał Ośrodek Zdrowia. Gromadzka Biblioteka Publiczna powstała w 1955 roku, mieściła się ona w byłym domu parafialnym, kierowniczką została Maria Szczęch. Punkt Biblioteczny na Świniogórze został otwarty w 1957 roku miał on w swoim zbiorze ponad 300 tytułów, jednak został zamknięty w 1998 roku. Elektryfikacja wsi trwała od 1956 do 1960 roku co miało duży wpływ na rozwój miejscowości i gospodarstw domowych, mechanizacja rolnictwa zmieniła sposób uprawy ziemi, zaczęto używać nowych maszyn rolniczych. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zmodernizowano infrastrukturę drogową.

Pierwszy Ośrodek Zdrowia został otwarty 1 lutego 1970 roku, znajdowały się w nim gabinet lekarski, stomatologiczny i zabiegowy oraz apteka a na piętrze mieszkania dla lekarzy, został on wybudowany w czynie społecznym przez mieszkańców (fot.1). Od 1973 roku Szynwałd został włączony w struktury Gminnej Rady Narodowej w Skrzyszowie, w tym okresie zamieszkiwało ją 9720 mieszkańców na obszarze 8 599 hektarach. Piątego stycznia na pierwszym posiedzeniu Gminnej Rady Narodowej, w skład której wchodziło 35, radnych wybrano Franciszka Buchacza na przewodniczącego. Członkami rady z Szynwałdu byli: Jan Boruch, Kazimierz Prokop, Józef Gębica, L. Gębica, Władysław Jop, Franciszek Laska, Stanisław Lis, Kazimierz Mącior i Roman Smoleń. Naczelnik Gminy został Józef Mondel a sołtysem w Szynwałdzie w tym czasie był Kazimierz Prokop. W 1974 roku 10 marca został zelektryfikowany przysiółek Świniogóra, budowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej rozpoczęto w 1975 roku, więcej w zakładce Straż Pożarna (OSP) ››. Kolejnym krokiem w rozwoju było zgazyfikowanie wśi, w 1981 roku powstał w tym celu społeczny komitet. Jego przewodniczącym został Aleksander Iwan, zastępcą Władysław Śrutek oraz Kazimierz Szczęch jako skarbnik, Stanisław Lis był sekretarzem, a później zastąpił go Stanisław Zegar. Gazociąg został oddany do użytku i poświęcony przez księdza proboszcza Zbigniewa Ryznara 12 października 1990 roku, gaz został podłączony do 560 gospodarstw domowych. W 1980 roku w Gminie Skrzyszów powstała NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych z Aleksandrem Marcinkiewiczem i Stanisławą Młyńską na czele. Dużym zaangażowaniem i aktywnością z naszej wsi odznaczali się Józef Mazur, Kazimierz Mącior, Stanisław Zegar, Ludwik Mazur, Stanisław Niemiec, Stanisław Smoleń. W gminie działał też Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego, jego przewodniczącym został Aleksander Iwan. W 1984 roku PRON liczył 78 członków natomiast w 1987 roku tylko 26, przewodniczącym później był Stanisław Lis. Gminę w 1985 roku zamieszkiwało 10 829 mieszkańców, czyli 126 osób na km². Następnie w 1988 roku było 11 129 osób, na terenie gminy było siedem szkół podstawowych, do których uczęszczało 1591 uczniów. W 1989 roku powstał gminny Komitet Obywatelski z przewodniczącym Aleksandrem Marcinkiewiczem ze Skrzyszowa, członkami byli również Stanisław Zegar i Stanisław Niemiec z Szynwałdu.

Były wójt Gminy Skrzyszów  inż. Józef Gądek

Pierwsze demokratyczne wybory do samorządu terytorialnego odbyły się w 27 maja 1990 roku, w samorządzie było 18 radnych z Komitetu Obywatelskiego. Wówczas w Gminie Skrzyszów wybierano 22 radnych w 22 okręgach jednomandatowych, z Szynwałdu byli to: Aleksander Iwan, Józef Mazur, Kazimierz Robak, Stanisław Smoleń, Stanisław Zegar, Stanisław Żywiec. Na pierwszej sesji 5 czerwca 1990 roku wybrano przewodniczącego Rady Gminy, którym został Władysław Smagacz. Następnie w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów wybrano wójta gminy, został nim inżynier Józef Gądek (fot. 2). Został również wybrany na delegata do sejmiku wojewódzkiego jako wiceprzewodniczący, pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. Józef Gądek był wójtem Gminy Skrzyszów nieprzerwanie przez 20 lat. 15 czerwca 1990 roku Rada Gminy wybrała Zarząd Gminy, przewodniczącym z urzędu został wójt gminy i zostało wybranych 5 członków z każdego sołectwa. Aleksander Iwan z Szynwałdu, Jerzy Marchwica z Ładnej, Stanisław Stańczyk ze Skrzyszowa, Korus z Pogórskiej Woli, Roman Such z Łękawicy. Statuty sołectw uchwalono 25 września 1990 roku oraz wybrano sołtysów w Szynwałdzie, był nim pan Kazimierz Mazur. W 1992 roku Ochotnicza Straż Pożarna z Szynwałdu uczestniczyła czynnie w gaszeniu wielkiego pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej. Strażacy OSP obchodzili w 1993 roku 105 rocznicę założenia wtedy jeszcze Ochotniczej Straży Ogniowej, w 1887 roku ksiądz prałat Aleksander Siemieński przyczynił się do założenia pierwszej takiej jednostki we wsi. W 1994 roku strażacy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach jubileusz, 650 - lecia Szynwałdu, wykonali między innymi balustradę do jednych ze schodów przy kościele, które teraz są nazywane strażackimi.

W 1994 roku 19 czerwca odbyły się wybory do Rad Gminy, zostało wybranych 22 radnych w 22 jednomandatowych okręgach wyborczych. Na przewodniczącego rady ponownie wybrano pana Władysława Smagacza, wójtem gminy na drugą kadencję został powtórnie wybrany Józef Gądek. W skład zarządu gminy weszli, Józef Gądek z urzędu jako wójt, Aleksander Iwan z Szynwałdu, Jerzy Marchwica z Ładnej, Julian Sztorc ze Skrzyszowa, Roman Such z Łękawicy i Roman Tryba z Pogórskiej Woli.

W 1994 roku 11 września został odnowiony i poświęcony pomnik zamordowanych partyzantów na Łysej Górze w Szynwałdzie. Pomnik odsłonił druh senior Józef Tryba a na uroczystej mszy polowej poświęcił go ksiądz proboszcz Zbigniew Ryznar (fot. 3-8). Niemcy rozstrzelali w tym miejscu 7 września 1944 roku Jana Kuska Stanisława Kopacza i Ludwika Kawę z Trzemesnej. 15 grudnia 1945 roku została przeprowadzona ekshumacja Jana Kuska i Stanisława Kopacza a następnego dnia odbył się uroczysty pogrzeb. W miejscu rozstrzelania 8 września 1946 roku został odsłonięty odnowiony pomnik i poświęcona pamiątkowa tablica.

Odsłonięci pomnik zamordowanych partyzantów Odsłonięci pomnik zamordowanych partyzantów
Odsłonięci pomnik zamordowanych partyzantów w Szynwałdzie (fot.3, 4)

Poświęcenie pomnika

Msza święta polowa

Poświęcenie pomnika i msza święta polowa (fot.5, 6)

Partyzanci z Szynwałdu

Druh senior Józef Tryba

Partyzanci z Szynwałdu (fot. 7) Druh senior Józef Tryba (fot. 8)

W 1997 roku 18 września nastąpiło uroczyste przekazanie odcinka wodociągu Tarnów – Skrzyszów o długości 5 kilometrów, za pomocą którego została doprowadzona woda do Skrzyszowa, Ładnej, Pogórskiej Woli i Szynwałdu. W 1997 roku gmina miała 10 868 900 złotych dochodu, z tym że 42,8% stanowiły subwencje ogólne, natomiast wydatki gminy wyniosły w sumie 11 540 000 złotych. Na inwestycje przeznaczono 41,7% wydatków, na oświatę 56%, a na rolnictwo 14,5%, oraz na rozwój infrastruktury technicznej. W 1998 roku Szynwałd liczył 3 041 mieszkańców, w tym 967 osób poniżej 18 roku życia. W 1998 roku 11 października odbyły się kolejne wybory do rady gminy według zasad jak w poprzednich wyborach, w tej kadencji przewodniczącym rady został Roman Such a wójtem kolejną kadencję Józef Gądek. Podczas drugiej sesji 30 listopada w tajnym głosowaniu wybrano członków Zarządu Gminy. Z urzędu był to wójt gminy i po jednym przedstawicielu z każdego sołectwa: Aleksander Iwan z Szynwałdu, Roman Tryba, Julian Tchoń, Halina Babiarz, Kazimierz Siedlik.

Herbem gminy Skrzyszów (fot.9)

Herbem gminy
Skrzyszów (fot. 9)

Zostali również wybrani, przewodniczący i radni do powiatu tarnowskiego, na przewodniczącego wybrano, wójta Gminy Skrzyszów Józefa Gądka ze Skrzyszowa a radnymi zostali: Józef Mazur z Szynwałdu, Stanisław Szczurek z Pogórskiej Woli, Tadeusz Kołodziej z Ładnej. W tej kadencji statut gminy był zmieniany dwukrotnie, 30 listopada 2000 roku i 20 września 2001 roku, statuty wszystkich sołectw uchwalono 27 marca 2002 roku. W wyborach samorządowych w 2002 roku wójta wybierali mieszkańcy gminy, a nie jak wcześniej Rada Gminy.

Na kadencję 2002 – 2006 rok powtórnie na wójta gminy został wybrany inżynier Józef Gądek, przewodniczącym rady został Roman Such, wiceprzewodniczącymi Monika Dzierwa i Roman Tryba. W 2004 roku 29 marca uchwałą gminy ustanowiono statut sołectwa Szynwałd ( pobierz - otwórz Statut Sołectwa Szynwałd). Następne wybory odbyły się w październiku 2006 roku, na wójta gminy wybrano po raz piąty inżyniera Józefa Gądka. W tej kadencji przewodniczącym Rady Gminy Skrzyszów został Roman Such, a jego zastępcami Monika Dzierwa i Aleksander Iwan z Szynwałdu. Herbem Gminy Skrzyszów jest święty Stanisław, na błękitnym tle nad złotym kościołem z wieżą. Prawą rękę ma uniesioną w geście błogosławieństwa a głowę pochyloną w prawo. Święty przedstawiony jest w czerwonym ornacie i infule oraz ze złotym pastorałem w lewej ręce i ze złotym nimbem wokół głowy. Czerwony ornat oraz infuła świętego podkreślają jego męczeństwo (fot. 9).

W dwudziestą piątą rocznicę Pontyfikatu papieża Jana Pawła II Samorząd Gminy Skrzyszów i mieszkańcy na uroczystym posiedzeniu 27 października 2003 roku nadano "Godność Pierwszego Honorowego Obywatela Gminy Skrzyszów" Jego Świątobliwości, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Informację o nadaniu "Godności Pierwszego Honorowego Obywatela Gminy Skrzyszów" została wysłana do Watykanu. 18 listopada tegoż roku otrzymano odpowiedź na ręce wójta gminy z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w liście napisano:

Godność Pierwszego Honorowego Obywatela Gminy Skrzyszów Jego Świątobliwości, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II

"Jego Świątobliwość Jan Paweł II wyraża wdzięczność za życzenia nadesłane z okazji 25 rocznicy wyboru na Stolicę św. Piotra. W jubileuszowej homilii Ojciec Święty powiedział: Podczas inauguracji pontyfikatu prosiłem: Pomóżcie Papieżowi i wszystkim, którzy pragną służyć Chrystusowi, a mocą jego władzy - służyć człowiekowi i całej ludzkości. Dziś, gdy wraz z Wami dziękuję Bogu za te dwadzieścia pięć lat działania Jego łaski, odczuwam szczególną potrzebę wyrażania wdzięczności wam, drodzy Bracia i Siostry w Rzymie i na całym świecie, którzy na różne sposoby odpowiadaliście i odpowiadacie na tę prośbę. Jeden pan Bóg potrafi zliczyć, ile modlitw, ile cierpień i ofiar poświęcano, aby wesprzeć moją posługę Kościołowi, ile życzliwości, dobrych słów i oznak jedności podtrzymywało mnie na duchu każdego dnia. Niech dobry Bóg Wam to wynagrodzi! Proszę Was, nie ustawajcie w tym wielkim dziele miłości do Następcy św. Piotra. Raz jeszcze proszę, pomóżcie Papieżowi i wszystkim, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości (Plac św. Piotra 16.10.2003). Słowa te Ojciec Święty kieruje w sposób szczególny do swoich rodaków. Wdzięczny za pamięć i duchową łączność, zwłaszcza w tych dniach, poleca Pana, Samorząd oraz Mieszkańców Gminy Skrzyszów Bożemu Miłosierdziu i przesyła swe błogosławieństwo".

Podpisano: Z wyrazami szacunku Arcybiskup Leonardo Sandri Substytut Sekretariatu Stanu.

Stare dokumenty mieszkańców Szynwałdu

Dowód osobisty wydany w 1969 roku Dowód osobisty wydany w 1985 roku
Dowód osobisty wydany w 1969 roku Dowód osobisty wydany w 1985 roku
Dowód osobisty okładka Karta rowerowa
Dowód osobisty okładka Karta rowerowa wydana w 1962 roku
Pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych kategorii motocyklowej
Pozwolenie na prowadzenie pojazdów
mechanicznych kategorii motocyklowej
wydane w 1961 roku
Legitymacja czeladnicza w rzemiośle
murarz wydana w 1965 roku
Książeczka wojskowa  Książeczka wojskowa wydana w 1958 roku
Książeczka wojskowa okładka Książeczka wojskowa wydana w 1958 roku
Legitymacja Ubezpieczeniowa wydana w 1978 roku
Legitymacja Ubezpieczeniowa wydana w 1978 roku

 


Życie kulturalne i Samorządy

W gminie są organizowane coroczne dożynki gminne, odbywają się one co rok w innym sołectwie. Jest to podziękowanie Bogu za plony ziemi rolników, każde dożynki rozpoczynają się uroczystą mszą świętą, w kościele parafialnym gdzie są święcone plony ziemi, wieńce i zioła. Jest to okazja do rywalizacji między sołectwami o najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W sierpniu 2004 roku dożynki odbyły się w Pogórskiej Woli, mszę świętą odprawił tamtejszy proboszcz ksiądz Fąfara. Na mszy tradycyjnie święcono plony ziemi wieńce dożynkowe i zioła. Następnie korowód dożynkowy ze starostami Krystyną Aksamit i Marianem Jagodą, rolnikami i mieszkańcami gminy udał się na bryczce do remizy OSP. Miejscowy zespół muzyczny w strojach ludowych uświetniał przemarsz korowodu, w którym szli najlepsi rolnicy z tej wsi mieszkańcy i goście, wieniec dożynkowy wykonał Bronisław Derus. W remizie nastąpiło powitanie przez wójta gminy Józefa Gądka gości i poczęstunek dożynkowym chlebem upieczonym z tegorocznych plonów ziemi, tradycyjnie starosta otrzymał koński bat, a starościna miotłę. Po powitaniu wójta gminy jako "nagrodę" otrzymał również bat z "ustną" instrukcją obsługi. W części artystycznej były występy miejscowych zespołów w strojach ludowych a w części rozrywkowej można było wziąć udział w zabawach, konkursach i loterii. Jedną z atrakcji była prezentacja Policji z sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej w Tarnowie jak działa foto i wideo radar. Można było też podziwiać możliwości rajdowego samochodu Mitsubishi Grzegorza Dudy - trzykrotnego rajdowego mistrza Polski, dożynki zakończyły się tradycyjnie zabawą taneczną.

W lipcu 2005 roku w rankingu "Rzeczpospolitej" na "Złotą setkę samorządów" Skrzyszów zajął 19 miejsce w skali całego kraju i pierwsze miejsce w Małopolsce. Wójt gminy inż. Józef Gądek został wyróżniony przez przewodniczącego kapituły prof. Jerzego Buzka. Z danych GUS z 2004 roku wynikało, że wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca gminy wyniosły 607 zł, (średnia w naszym województwie wynosiła 329 zł.).

Gmina czerpie dochody między innymi z:
- wpływów z podatków i opłat lokalnych
- udział w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa
- dotacje- subwencje

Nowy Ośrodek Zdrowia został otwarty w grudniu 2005 roku, został on wybudowany w centrum wsi koło szkoły. Obecnie w ośrodku pracuje dwóch lekarzy pierwszego kontaktu ze specjalizacją, lekarz stomatolog i trzy pielęgniarki oraz pani rejestratorka. Stary ośrodek oddalony był od centrum i nie spełniał ówczesnych wymogów norm unijnych, w nowym budynku mieści się również prywatna apteka. Liczba ludności wsi w 2007 roku wynosiła 3114 osób, gęstość zaludnienia wynosiła 134,4 osoby na kilometr kwadratowy. W 2008 roku drużyna OSP Szynwałd liczyła 16 młodzieżowców i 71 druhów, prezesem tej jednostki w tym czasie był Stanisław Żywiec a funkcję naczelnika pełnił Michał Bańdur.

XV jubileuszowe dożynki w gminy Skrzyszów odbyły się 29 sierpnia 2010 roku w Szynwałdzie. Goście i mieszkańcy gminy zebrali się koło Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum. Następnie wszyscy w korowodzie na czele z orkiestrą strażacką, pocztami sztandarowymi OSP, szkół, pszczelarzy i wieńcami dożynkowymi udali się do parafialnego kościoła. Została tam odprawiona uroczysta msza święta koncelebrowana z wszystkimi proboszczami z parafii gminy Skrzyszów. Mszy przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie ksiądz doktor Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski pochodzący ze Skrzyszowa. Homilia była nawiązaniem do ciężkiej pracy rolnika bez względu na pogodę i trudne warunki ekonomiczne. Była to msza dziękczynna za plony ziemi, które zebrali rolnicy dzięki swej ciężkiej pracy przez cały rok. Po nabożeństwie korowód ponownie przeszedł na plac przy szkole, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie gości przez gospodarzy oraz rozpoczęcie uroczystości. Następnie przemówienie wygłosił wójt Gminy Józef Gądek, przypominając słowa Papieża Polaka, Jana Pawła II, który mówił tak do rolników: "Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z ziemi, wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić". Wójt gminy podziękował rolnikom za ich wielkie trud pracy na roli w ciężkim roku dla rolników i za budowanie małych ojczyzn w gminie Skrzyszów. Gospodarz gminy otrzymał od starostów okazały bochen chleba, który został wypieczony z nowego zboża. Starostami na tegorocznych dożynkach byli Bożena Kusek i Ludwik Kozioł z Szynwałdu. Na uroczystości dożynkowe przybyli między innymi, wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, był poseł Józef Rojek z małżonką, wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys, radna wojewódzka Elżbieta Zięba z mężem Antonim. Burmistrzowie, Ryglic Bernard Karasiewicz i Ciężkowic, Józef Szymański, wójt gminy Lisia Góra Stanisław Wolak i gminy Tarnów Grzegorz Kozioł wraz z zastępcą. Przybył również komendant Komisariatu Tarnów Centrum, komisarz Jan Pytko i Karol Krasnodębski wraz z małżonką, członek Solidarności poseł na Sejm RP w latach 1989 – 1991. Tradycyjnie odbyła się prezentacja i konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, przewodniczącym zespołu oceniającego wieńce był doktor Teofil Wojciechowski. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył wieniec z Ładnej, drugie miejscu otrzymał wieniec z Pogórskiej Woli, następnie przyznano dwa trzecie równorzędne miejsca wieńcom z Szynwałdu i Łękawicy, a czwarte zdobył wieniec ze Skrzyszowa.

W dalszej części dożynek była część artystyczna i występy zespołów muzycznych, najpierw śpiewały i tańczyły dzieci i młodzież ze szkoły w Szynwałdzie. Następnie wystąpiły zespoły z pozostałych wsi, była również biesiada góralska w wykonaniu znanego zespołu "Dukat" z Żywca który śpiewał piosenki góralskie. O godzinie dziewiętnastej była zabawa dla dzieci, a następnie zabawa taneczna dla dorosłych.

Dożynki gminne - Szynwałd 2010

Wójt Gminy Skrzyszów (fot. 2) więcej zdjęć w galerii ››

Dożynki gminne - Szynwałd 2010

Starostowie (fot. 3)więcej zdjęć w galerii ››

Dożynki gminne - Szynwałd 2010

Wieniec z Szynwałdu (fot. 4) więcej zdjęć w galerii ››

Dożynki gminne - Szynwałd 2010

Zespół dożynkowy (fot. 5) więcej zdjęć w galerii ››

Biesiada góralska w wykonaniu zespołu "Dukat" z Żywca

Zespół "Mali Szynwałdzianie"


Wybory samorządowe do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, oraz wybory wójtów odbyły się w niedzielę 21 listopada 2010 roku. Kandydatami na wójta gminy Skrzyszów byli ówczesny wójt inż. Józef Gądek lat 62 wykształcenie wyższe, zamieszkały w Skrzyszowie. Kandydat został zgłoszony przez KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT. kandydat nie był członkiem żadnej partii politycznej. Drugim kandydatem był mgr. inż. Marcin Wojciech Kiwior lat 32 wykształcenie wyższe, zamieszkały w Skrzyszowie, został zgłoszony przez KWW "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ" nie należał do partii politycznej. Na radnych z naszej miejscowości startowało ośmiu kandydatów, na cztery miejsca które, przypadały sołectwu.

Kandydaci z listy numer 18 – KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT
Iwan Aleksander Piotr 73 lata, żonaty.
Stańczyk Kazimierz 49 lat żonaty, rolnik.
Mazur Józef Zbigniew 46 lat, żonaty rolnik.
Mącior Bartłomiej Marek 26 lat, pracownik Urzędu Gminy.

Kandydaci z listy nr 19 – "KWW RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ"
Zbigniew Marek Plebanek 42 lata, żonaty, dwoje dzieci, wykształcenie średnie.
Krzysztof Magdziarczyk 33 lata, wykształcenie wyższe Pracuje jako Doradca Techniczny w ogólnopolskiej firmie budowlanej.
Renata Barbara Plebanek 39 lat, mężatka, jedna córka. Pracuje jako pielęgniarka w Szpitalu Wojewódzkim.
Łukasz Paluch 33 lata, żonaty, jedna córka, przedsiębiorca pracuje w międzynarodowych koncernach.

Na wójta gminy został wybrany Kiwior Marcin Wojciech, zgłoszony przez KWW "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ", na kandydata głosowało 3 283 osoby, czyli 56,18% głosujących.

Kandydat Gądek Józef zgłoszony przez KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT otrzymał 2 561 głosów, czyli 43,82%.

Na radnych z Szynwałdu zostali wybrani, Mącior Bartłomiej Marek z listy nr 18 KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT który otrzymał 586 głosów, Mazur Józef Zbigniew z listy nr 18 KWW "WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA" PT otrzymując 538 głosów, Krzysztof Magdziarczyk  z listy nr 19 KWW "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ" otrzymał 528 głosów i Łukasz Paweł Paluch  z listy nr 19 KWW "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ" otrzymał 417 głosów. Nowa 15 - osobowa Rada Gminy zebrała się 3 grudnia na inauguracyjnej sesji, podczas której został wybrany przewodniczący, Bartłomiej Mącior i jego zastępcy Stanisław Tyrka i Marcin Tryba.

Został również wybrany nowych skład poszczególnych komisji, Leszek Wawrzon przewodnicz komisji rewizyjnej, Michał Łabędź komisja finansów, gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska i Józef Mazur jako przewodniczący komisji edukacji, sportu, zdrowia i porządku publicznego. Reprezentantem gminy w Radzie Powiatu Tarnowskiego będzie lek. med. Alina Starzychowicz – Smagacz, kierownik GZOZ w Skrzyszowie. Podczas sesji Rady Gminy 6 grudnia 2010 roku nowy wójt złożył ślubowanie na kadencję w latach 2010 – 2014.

Bartłomiej MąciorBartłomiej
Mącior
(fot.6)
Józef MazurJózef
Mazur
(fot.7)

Pani sołtys Szynwałdu Maria Żywiec

Pan wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior (fot.11)

Krzysztof MagdziarczykKrzysztof
Magdziarczyk
(fot.8)
Łukasz PaluchŁukasz
Paluch
(fot.9)

W 2011 roku 15 maja odbyły się w gminie wybory na sołtysów i członków rad sołeckich, w wyniku tego że, na sołtysa w Szynwałdzie była tylko jedna kandydatka pani Maria Żywiec, została więc wybrana bez przeprowadzenia formalnego głosowania. A więc sołtysem została pani Maria Żywiec, a członkami rady sołeckiej, pan Stanisław Mącior, Kazimierz Sańczyk i Wojciech Stańczyk.

(materiał opracowano między innymi na podstawie książki: "Dzieje Gminy Skrzyszów i okolic w zarysie")

Okres II wojny światowej. Szynwałd w czasach II wojny światowej, po wybuchu wojny z Niemcami w 1939 roku władze wojskowe ogłosiły mobilizację, mężczyźni zdolni do służby wojskowej musieli schronić się na wschodzie przed frontem niemieckim. Prawie wszyscy młodzi mężczyźni opuścili wieś, by wstąpić w szeregi Wojska Polskiego, było coraz niespokojniej, 6 września młodzi klerycy z Tuchowa uciekali przed Niemcami przez Szynwałd. Okupanci weszli do Szynwałdu 7 września od strony Ryglic w kolumnach zmotoryzowanych - na początku okupacji było spokojnie. W kampanii wrześniowej brali udział Antoni Stasior, Jan Kusek i Józef Tryba, który koło Równego dostał się do niewoli sowieckiej i został wywieziony do Zagłębia Donieckiego w Rosji, a następnie układał tory kolejowe nad rzeką Peczorą. Po wybuchu wojny radziecko – niemieckiej służył w armii gen. Andersa i razem z nią przez Persję, Irak, Palestynę dostał się do Egiptu. W armii Andersa służył, w 2 Pancernej Brygadzie Czołgów w kwietniu 1944 roku walczył pod Monte Cassino i o Bolonię a do Polski wrócił dopiero w 1947 roku. (Jego zasługi zostały docenione dopiero w 1985 roku, kiedy zostały mu przyznane odznaczenia za "Za udział w wojnie obronnej 1939" i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski). Antoni Stasior w kampanii wrześniowej walczył w 6 Pułku Artylerii Lekkiej koło Krakowa, po wycofaniu się na wschód za Bugiem dostał się do sowieckiej niewoli. Po ucieczce do Szynwałdu dotarł 27 października 1939 roku, był w czasie wojny członkiem Armii Krajowej. Jan Kusek po kampanii wrześniowej został internowany na Węgrzech, gdy został zwolniony, wrócił do Szynwałdu i działał w konspiracji i był dowódcą samodzielnej służby ochrony powstania. W 1940 roku na wiosnę Niemcy przeprowadzili spis rolny i ludności, na jego podstawie ustalono wielkość obowiązkowych dostaw mięsa i zboża dla okupanta z poszczególnych gospodarstw. Spis miał też na celu, ustalenie ilu mieszkańców można było wysłać na roboty przymusowe do Niemiec, przez okres wojny zostało wywiezionych około 25 osób. W kwietniu 1940 roku w Katyniu zostali zamordowani przez Rosjan por. Galus Franciszek, kpt. Prokop Antoni i kpt. Prokop Franciszek. Oraz pochodzący z Szynwałdu T. Sławiński z Policji Państwowej, zamordowano go w Twerze w siedzibie NKWD i został pochowany w Miednoje. W sierpniu 1940 roku kierowniczka szkoły siostra Karolina Dec została zwolniona przez władze niemieckie i zastąpił ją Władysław Stańczyk. W szkole uczyli też Mieczysław Duszki pani Janina Reiser i J. Dziurawiec, która prowadziła również tajne nauczanie. W latach 1941/42 do szkoły uczęszczało 356 uczniów, w czasie wielkich mrozów z powodu braku opału odzieży i butów na lekcje przychodziło mało dzieci. W czasie wojny Nauka w ochronce na Świniogórze trwała do 1940 roku, zajęcia często nie były prowadzone, gdyż budynki szkolne zajmowali okupanci, więcej w zakładce Szkoła Podstawowa nr 2 ››.

Folwark zajęli okupanci i pilnowali upraw na polach, które były przeznaczone dla ich wojsk. W 1941 roku Niemcy zabrali dwa dzwony, jeden ważący 350 kilogramów, który ufundował Klub Białego Orła z Chicago oraz sygnaturkę znajdującą się w kaplicy cmentarnej. Zabytkowy dzwon z 1563 roku nie został zabrany dzięki księdzu Piotrowi Kyrczowi, który przekonał Niemców, że wskazuje on czas ludziom pracującym na folwarku. Największy dzwon o wadze 450 kilogramów został schowany na strychu w kościele i w ten sposób ocalał. W czasie wojny w Szynwałdzie przebywały rodziny wysiedlone z Kujaw, Pomorza i Poznańskiego, ukrywało się również kilku żydów. Mikołaj Demidowicz, który uciekł z transportu do Niemiec, przebywał u pana Stanisława Zięby, a później Mikołaja Czarnika. We wsi ukrywali się też kapłani, na Świniogórze w ochronce jezuita Jan Mikuła. U Sióstr Służebniczek jako kapelani byli ksiądz Aleksy Klawek, profesor UJK we Lwowie i ksiądz Kłonicki, profesor seminarium gnieźnieńsko - poznańskiego. Na plebanii ukrywał się ksiądz Antoni Kwiatkowski z Liskowa koło Kalisza, przebierając się za parobka. W latach 1942-43, gdy brakowało żywności w Tarnowie, dochodziło do kradzieży zwierząt gospodarskich w szczególności świń.

Działania konspiracyjne rozpoczęto na wiosnę w 1941 roku, powstał wtedy pluton "Szymek" czyli Szynwałd pod dowództwem Kazimierza Smolenia. Jego zastępcom i dowódcą I drużyny został Władysław Smoleń, natomiast dowódcą II drużyny został Józef Kantor a III drużyny Stanisław Micek. Działał wtedy również pluton piechoty składający się z trzech jednostek strzeleckich po 18 ludzi w sumie około 80 żołnierzy AK. Utworzono też na wypadek powstania drużynę Służby Ochrony Powstania, która miała pilnować porządku we wsi, dowodził nią Jan Kusek. W gronie kierowniczym i politycznym byli: Władysław Jop, K. Smoleń, J. Kantor, Stanisław Micek i Józef Zegar. Najbardziej wyróżniający się żołnierze to między innymi: Jan Micek i Kazimierz Micek, Franciszek Krakowski, Franciszek Robak, Jerzy Horwa, Stanisław Zięba, Jan Kusek, Kazimierz Prokop, Stanisława i Józefa Armatys, Stanisław Krakowski, Stanisław Micek, Józef Prokop, Antoni Stasior, Stanisława Gawron, Tomasz Kaczor, Jan Mazur, Józef Śrutek, Jan Czarnik, Władysław Micek, Jan Zegar, Stanisław Plebanek, Ludwik Niedźwiecki, Stanisław Szczęch, Maria Prokop, Anna Iwan. Baza plutonu mieściła się, u Władysława Smolenia a pod stodołą był magazyn broni i amunicji. Wiosną 1943 roku w wyniku nieporozumienia między Władysławem Jopem i K. i W. Smoleniami a Wojciechem Mąciorem, został wydany wyrok śmierci na Wojciecha Mąciora. Wyrok wydał podziemny sąd wojskowy Armii Krajowej, został on wykonany w Szynwałdzie przez grupę egzekucyjną. W Szynwałdzie, aby nie narażać ludności cywilnej na odwet ze strony Niemców nie prowadzono akcji zaczepnych ale za to były prowadzone rozpoznania i szkolenia żołnierzy. Po wybuchu powstania pluton "Szymek" i inne jednostki mieli za zadanie zdobycie magazynów wojskowych w Tarnowie. Na terenie Szynwałdu przeprowadzono kilka mniejszych ataków na okupantów, pierwszy w 1940 roku około 20 lipca przeprowadzony przez oddział porucznika "Żołędzia". Był to atak koło Kępadeł – Sośnicy, rozbito wtedy wycofujące się z Łańcuta niemieckie tabory, w odwecie Niemcy spalili dwa gospodarstwa. Innym razem na drodze Szynwałd – Pilzno Niemcy zostali ostrzelani przez patrol partyzancki, w tej akcji zginą dowódca plutonu. Przy ochronce na Litwinówce doszło do walki, w której zostało zabitych kilkunastu Niemców, i zdobyto wtedy broń i amunicję. W lipcu 1944 roku gdy zbliżał się front w przysiółku na Kępadłach zebrały się wszystkie placówki żołnierzy wchodzące w skład kompani "Regina". Kompania dołączyła w Machowej do I batalionu 16 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej. W Machowej 6 sierpnia 1944 roku żołnierze przeprowadzili atak na dwór, w którym brali udział żołnierze z Szynwałdu, następnie była prowadzona walka pod Borkami. Mapa wojskowa przedstawiająca pogranicze wsi między innymi Szynwałdu, Skrzyszowa, Trzemesnej i Łękawicy z 1958 roku używana w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (fot.1).

Mapa wojskowa z 1958 roku używana w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (fot.1)

Niemcy rozstrzelali w Szynwałdzie 7 września 1944 roku partyzantów Jana Kuska, Stanisława Kopacza i Ludwika Kawę z Trzemesnej. Jan Kusek był okrutnie torturowany, mimo to nie wydał nikogo. Mieszkańcy wsi pod koniec wojny musieli kopać okopy dla Niemców między innymi w Ładnej, Łękawicy, Łękawce i Skrzyszowie, otrzymywali za to bloczki na żywność. W sierpniu 1944 roku front zatrzymał się na Wisłoce, a pobliskie miejscowości były w strefie przyfrontowej. Nad wsią latały radzieckie samoloty zwiadowcze, a po domach kwaterowali żołnierze niemieccy. W styczniu 1945 roku sowieci zrzucili trzy bomby lotnicze, nie poczyniły one większych strat. Gdy się Niemcy wycofywali 16 i 17 stycznia zostały wystrzelone pociski artyleryjskie dwa z nich wybuchły nieopodal kościoła, przechodząc armia radziecka, pozabierała chłopom konie i krowy. 15 grudnia 1945 roku została przeprowadzona ekshumacja Jana Kuska i Stanisława Kopacza a następnego dnia odbył się uroczysty pogrzeb na cmentarzu parafialnym z wyjątkowym kazaniem wygłoszonym przez księdza Piotra Kyrcza. W miejscu rozstrzelania 8 września 1946 roku został odsłonięty pomnik i poświęcona pamiątkowa tablica. Obecny pomnik gdzie spoczywają partyzanci, jest odnowiony i znajduje się przy alejce w starej części cmentarza (fot.2 i 3).

Pomnik Jana Kuska i Stanisława Kopacza Pomnik Jana Kuska i Stanisława Kopacza
Pomnik partyzantów Jana Kuska i Stanisława Kopacza (fot.2, 3)

 

 

W kościele parafialnym jest umieszczona pamiątkowa tablica z 22 nazwiskami upamiętniająca poległych za ojczyznę w latach 1939-1945 (fot.4).

Ś. P. Zginęli za ojczyznę w latach 1939-1945

ks. dr. Tomasz Mącior
Jan Kusek
Stanisław Kopacz
Władysław Galus
Franciszek Galus
Stanisław Szczęch
Antoni Prokop

Józef Prokop
Franciszek Galus
Mazur Ignacy
Zięba Katarzyna
Stanisław Pawłowicz
Józef Czarnik
Wiktoria Micek

Stanisław Micek
Józef Zegar
Ignacy Kępowicz
Tomasz Plebanek
Stanisław Tryba
Tomasz Baumgarden
Kantor Stanisław
Iwan Wawrzyniec

Zginęli za ojczyznę W latach 1939-1945 Pomnik upamiętniający poległych w czasie I i II wojny światowej (fot.5)

W 2006 roku koło "Zespołu Szkoły Podstawowej nr. 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie im. Armii Krajowej" staną pomnik upamiętniający poległych w czasie I i II wojny światowej (fot.5). Nad tablicą jest napis "POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ" a poniżej na tablicy głównej: "W LATACH 1914-1920" i wypisano 54 nazwiska. Poniżej jest napis "W LATACH 1939-1945" z 23 nazwiskami. Na drugiej płycie jest umieszczony orzeł biały w koronie a nad nim krzyż. Projekt pomnika wykonała Irena Micek mieszkanka Szynwałdu.

Rozwój Szynwałdu od 1885 roku

W tym czasie w Szynwałdzie proboszczem był ksiądz prałat Aleksander Siemieński. Był on wielkim społecznikiem oddanym kapłanem jednym z największych postaci Szynwałdu. W okresie swojego proboszczowania podniósł on poziom moralny i duchowy mieszkańców, jego zasługą było podniesienie poziomu życia rodzin chłopskich. Największym osiągnięciem księdza Siemieńskiego było wybudowanie nowego kościoła, plan budowy nowej świątyni powstał w 1888 roku. Początkowo planowano wybudowanie nowego kościoła na miejscu starego, ale konserwator zabytków nie wyraził zgody na rozebranie zabytkowej świątyni zbudowanej z fundacji Tarnowskich w 1555 roku (fot.1-3). Ksiądz proboszcz zniechęcony wynikłą sytuacją złożył nawet rezygnację z proboszczowania na ręce biskupa Leona Wałęgi, lecz nie została ona przyjęta, a ksiądz biskup udzielił błogosławieństwa na dalsze trudy budowania świątyni.

Wież kościoła Kościół
Stary kościół zbudowany z fundacji Tarnowskich w 1555 roku (fot.1-3)

W 1891 roku została otwarta pierwsza Ochronka Sióstr Służebniczek Starowiejskich w Szynwałdzie, początkowo były opory ze strony mieszkańców, którzy byli buntowani przez żydów, którzy tracili wpływy z handlu we wsi. Pole pod budowę ofiarował Tomasz Litwin na tak zwanej "Plebankówce" na tym miejscu znajduje się do dziś znacznie rozbudowana Ochronka. Ksiądz proboszcz Aleksander Siemieński sam pokrył koszty budowy domu a skromne zabudowania gospodarcze i drzewo na nie pokryli parafianie. Jako pierwsze w ochronce zamieszkały siostry: Zofia Ślusarz, Florentyna Maria Marek i Ignacja Biega. Początki Siostry miały trudne, aby je zastraszyć doszło do napadu i podpalenia domu, było to prawdopodobnie sprowokowane a może nawet opłacone przez żydów z Szynwałdu, ale siostry pozostały.

Obecna Ochronka Sióstr Służebniczek Starowiejskich

W 1901 roku rozpoczęto budowę nowego domu, został on otwarty i poświęcony w 1903 roku przez biskupa Leona Wałęgę (fot.4, więcej zdjęć w Galerii). Pierwsze siostry w nowym domu to: Florentyna Marek, Józefa Stuligłowa i Kwiryna Cholewa. W tym domu mieściła się ochronka kaplica i szkoła ludowa. W 1892 roku dzięki staraniom proboszcza wybudowano dom parafialny z pomocą Kółka Rolniczego i księcia Sanguszki, wzięto też pożyczkę z Kasy Miejskiej w Tarnowie. Odbywały się w nim uroczystości religijne patriotyczne, przedstawienia amatorskich zespołów kursy, wykłady, mieściła się tam biblioteka i czytelnia oraz sklep kółka rolniczego. Później odprawiano tam msze święte podczas budowy nowego kościoła, dom został rozebrany w 1993 roku. W wybudowanym przez księdza proboszcza Siemieńskiego domu parafialnym w latach 1891-1892 powstała druga placówka Sióstr Służebniczek. Siostry z tej placówki opiekowały się kościołem, a nawet wypiekiem komunikantów, hostii i opłatków. Prowadziły sklep Kółka Rolniczego, pracowały w szkole ludowej i opiekowały się organizacjami katolickimi na przykład Stowarzyszeniem Młodzieży Żeńskiej. W czasie wojny w latach 1940 – 1944 siostry prowadziły tajne nauczanie. W dniu 31 sierpnia 1957 roku nastąpiła likwidacja tej placówki. W 1904 roku ksiądz Siemieński zgodził się na prowadzenie nauki w jednej z sal u Sióstr Służebniczek. Powstała tam klasa eksponowana, w której uczyła siostra Florentyna Marek, a następnie siostra Karolina Dec. W latach 1907-1909 dobudowano dwa skrzydła, gdzie mieściły się szkoła ludowa i Szkoła Gospodyń Wiejskich. W ochronce opiekowano się dziećmi od 3 do 6 lat, a w lecie odbywały się półkolonie. W listopadzie 1895 roku dzięki staraniom księdza proboszcza został otwarty pierwszy w Szynwałdzie Urząd Pocztowy. Trzecia placówka Sióstr Służebniczek powstała w 1905 roku na Świniogórze. Jest to część Szynwałdu (przysiółek) położony od centrum wsi około 5-6 kilometrów. Była to zaniedbana część wsi z trudnym dostępem do centrum wsi i kościoła. Zdecydowaną większość mieszkańców przysiółka stanowili ludzie biedni, przeciętny gospodarz miał 3-4 morgi ziemi. Mieszkali w drewnianych domach krytych słomą, z klepiskiem zamiast podłogi. Jesienią i zimą prowadzące tam drogi polne były nieprzejezdne z powodu błota lub śniegu. Aby ułatwić życie tym mieszkańcom, ksiądz Siemieński postanowił wybudować ochronkę i dom dla Sióstr Służebniczek. Na gruncie ofiarowanym przez Macieja Zegara rozpoczęto budowę w 1903 roku. Budową kierował brat Jan Nepomucen Grala, redemptorysta z Tuchowa przy budowie pomagali również mieszkańcy, w 1905 roku 30 kwietnia ksiądz biskup Leon Wałęga poświecił dom dla sióstr i ochronkę. Proboszcz Siemieński po otwarciu ochronki próbował nadać przysiółkowi nową nazwę - "Święta Góra" lub "Góra św. Teresy". Obydwie te nazwy się nie przyjęły i pozostała stara nazwa Świniogóra. W domu była również kaplica, w której mieszkańcy gromadzili się na nabożeństwa. Siostry prowadziły katechezę dla dzieci, opiekowały się kaplicą, pomagały organizacją katolickim i chorym. Mieszkające tam siostry były okradane, co bardzo utrudniało im działalność, myślano nawet o zamknięciu placówki, ale mimo trudnych warunków siostry pozostały. Po długich staraniach księdza proboszcza otwarto klasę eksponowaną szkoły w Szynwałdzie, do której uczęszczały również dzieci z Zalasowej, Źwiernika i Łęk. Decyzję o zamknięciu placówki podjęto w październiku 1951 roku. Siostry Służebniczki przez dłuższy czas posiadały w Szynwałdzie trzy domy. Tutejsza parafia należała do średnio zamożnych, w 1855 roku gospodarstwo plebańskie posiadało 27.37 hektara ziemi. Ksiądz proboszcz zaangażował się w podniesienie życia moralnego mieszkańców poprzez misje i rekolekcje. Często rekolekcje głosili redemptoryści z Mościsk i Tuchowa. Pierwsze misje odbyły się w czerwca 1893 roku, a w 1900 roku misje prowadził nawet Sługa Boży ojciec Bernard Łubieński. W walkę z pijaństwem proboszcz zaangażował się jeszcze bardziej po zabójstwie Jana Laski w karczmie na "Boryczy" dokonanym w bójce przez pięciu chłopców. Karczmy były źródłem pijaństwa, a niektórzy mieszkańcy przepijali pieniądze, doprowadzając rodziny do nędzy i upadku. Chłopi często pili na kredyt a gdy zadłużenie osiągało 30% wartości gospodarstwa, aby spłacić dług można je było licytować. Przy mniejszych długach zajmowano inwentarz żywy a czasem nieruchomości. W tym okresie żydzi mieli 4 karczmy w Szynwałdzie: na granicy z Zalasową, naprzeciw obecnej Ochronki Sióstr Służebniczek za rzeką, pod kościołem i na tak zwanej "Boryczy" koło drogi do Pilzna. Ksiądz Aleksander Siemieński nawoływał do bojkotu żydowskiego handlu i karczem, wedle zasady "Nic do Żyda, nic przez Żyda".

Ksiądz prałat Aleksander SiemieńskiSłużył temu między innymi sklep Kółka Rolniczego, spółka mleczarska, jajczarska i wiele innych inicjatyw księdza. Te działania przyniosły oczekiwany skutek, a żydzi zostali zmuszeni likwidować swoje gospodarstwa i karczmy, gdy ostatni żyd opuścił wieś ksiądz proboszcz kazał uderzyć w dzwon. Tam gdzie były karczmy są teraz pamiątkowe kapliczki lub krzyże, ten pod kościołem poświęcił nawet biskup Leon Wałęga. Karczmy były obciążone prawem propinacji, za które ksiądz płacił 600 koron rocznie. W 1886 roku proboszcz Siemieński utworzył 20 osobowy chór i orkiestrę, a w 1887 roku z jego inicjatywy powstała pierwsza w Szynwałdzie Ochotnicza Straż Ogniowa. Gospodarstwa chłopskie na początku XX wieku były słabo rozwinięte, wskutek rozdrobnienia gospodarstw, przeciętnie gospodarz posiadał około 7,5 morga ziemi, czyli ponad 4 hektary. Było to skutkiem ciągłych podziałów ziemi na dzieci. Chłopów dzielono wtedy na kmieci, zagrodników, chałupników i komorników, kmiecie byli zobowiązani odrabiać pańszczyznę płacić czynsz i składać daninę w zbożu i drobiu. Do wielu osiągnięć księdza proboszcza ułatwiającym życie i poprawiających kondycję finansową było założenie spółki mleczarskiej a w 1902 roku pierwszej w Szynwałdzie Kasy Stefczyka. Najbardziej aktywnym działaczem ludowym w Szynwałdzie był Józef Jop urodzony 30 września 1879 roku syn Macieja i Marty z Mąciorów. Szkołę podstawową ukończył w Szynwałdzie, w wojsku był tylko 6 miesięcy, gdyż po śmierci ojca musiał zająć się gospodarstwem. Na zjeździe Małopolskiego Towarzystwa Rolniczego w 1906 roku poznał Wincentego Witosa. Był członkiem Okręgowego Towarzystwa Rolniczego, prezesem Kółka Rolniczego w Szynwałdzie. Członkiem Rady Gminnej w Szynwałdzie i w Ryglicach, prezesem Kasy Stefczyka, był w Radzie Parafialnej i prezesem Koła Stronnictwa Ludowego w Szynwałdzie do 1941 roku. W 1937 uczestniczył aktywnie w strajku chłopskim. Podczas II wojny światowej był w konspiracyjnym Stronnictwie Ludowym jako członek politycznej trójki "Rocha" w gminie Ryglice, zmarł 30 maja 1941 roku. W lutym 1916 roku po otrzymaniu wsparcia finansowego została uruchomiona produkcja obuwia wojskowego na terenie Zakładu Sióstr Służebniczek. Proboszcz zapoczątkował działalność warsztatu stolarskiego, szewskiego, koszykarskiego, tkackiego i kołodziejskiego. Z powodu problemów lokalowych i kadry instruktorskiej zostały one później zamknięte. Duży wpływ na rozwój Szynwałdu i okolic miało wybudowanie w latach 1898 – 1909 drogi powiatowej Tarnów – Ryglice. W 1907 roku proboszcz Siemieński rozpoczął budowę "Szkoły Gospodyń Wiejskich" na gruncie ofiarowanym przez Tomasza Litwina na tak zwanej "Plebankówce". Na budowę udało się pozyskać środki Wydziału Krajowego we Lwowie i od księżnej Sanguszkowej a Siostry Służebniczki przeznaczyły na ten cel niektóre posagi sióstr pochodzących z Szynwałdu. Szkoła została otwarta 1 września 1909 roku, była to szkoła zawodowa, która kształciła dziewczęta na dobre gospodynie i uczyła zasad religijno – moralnych. Pierwszą kierowniczką szkoły była siostra Florentyna Marek a od 1912 roku Frydolina Koziej. Wykładowcami byli też Bronisław Dulęba ze Lwowa, generał Józef Haller, i Franciszek Tomanek, dyrektor szkoły handlowej we Lwowie. Od 1912 roku patronat nad szkołą objęło, Towarzystwo Kółek Rolniczych wtedy kształcono tam włościanki i panny pochodzące z drobnego mieszczaństwa na inteligentne gospodynie z uwzględnieniem wyższej kultury rolnej. Uczennice brały udział w praktycznych zajęciach między innymi z: hodowli drobiu, bydła, mleczarstwa, uprawiania ogrodu. W 1911 roku powstał "Dom dla ubogich" nazywany "dziadarnią" w czasie I wojny światowej mieszkały tam sieroty ojców, którzy zginęli na wojnie.

W sierpniu 1909 roku zaakceptowano plan budowy nowego kościoła wykonany przez A. J. Stapfa, mieszkańcy sami rozebrali stary kościół, który był w bardzo złym stanie, choć były plany przeniesienia go na Świniogórę lub do Krakowa. Jesienią 1910 roku na miejscu starego rozpoczęto pierwsze prace przy budowie nowego kościoła. Przy budowie tak dużej świątyni brakowało przede wszystkim środków finansowych, ale również materiały budowlane trzeba było wozić z oddalonego o 12 kilometrów Tarnowa. Część materiałów na budowę kościoła ofiarował książę Sanguszko resztę kosztów i robociznę pokryła parafia. Przed wybuchem I wojny została pokryta dachówką nawa główna, mimo wojny prace trwały nadal, ale z utrudnieniami. W 1917 roku rozpoczęto budowę wieży największej w okolicznych miejscowościach, w 1918 roku uroczyście świątynię poświęcił biskup Leon Wałęga. W styczniu 1922 roku ksiądz Aleksander Siemieński zrezygnował z przewodnictwa w komitecie przez niefortunną wypowiedź na zebraniu jednego z parafian: "My dajemy i dajemy pieniądze, a nie wiemy gdzie się one podziewają". To nieuprawnione oskarżenie tak oddanego kapłana i społecznika zraniło go tak bardzo, że ponoć nie zapomniał tego do końca życia. Ksiądz proboszcz przyjął to jako oskarżenie o złe gospodarowanie pieniędzmi, później aby zadość uczynić za rzekome "krzywdy" ksiądz proboszcz zrezygnował z opłat za posługi kapłańskie składane przez parafian, (więcej o kościele parafialnym ››).


 

Okres od I wojny światowej do 1939 roku. Po wybuchu I wojny światowej 24 sierpnia 1914 roku członkiem Powiatowego Komitetu Narodowego był również ksiądz Aleksander Siemieński. Poczta w Szynwałdzie przed wkroczeniem wojsk Rosyjskich została ewakuowana, wojsko zajęło szkołę, którą zamieniło na stajnię dla koni a w domach kwaterowali żołnierze. Od listopada 1914 do maja 1915 roku tutejsze okolice były okupowane przez wojsko rosyjskie, które niemal w każdej miejscowości miało swoje kwatery. Rosjanie aresztowali księdza Siemieńskiego, przyczyną było informowanie ludzi o prawie wojennym, które mówiło o zabezpieczeniu własności prywatnej obywateli. Zaznajamiał mieszkańców o odezwach wojsk rosyjskich, które mówiły że cywilni mieszkańcy mogą spokojnie wracać do swoich domów i zajęć. Po ofensywie w maju 1915 roku wojska rosyjskie wycofały się daleko na wschód i powróciły wojska Austriackie, powołując do wojska kolejne roczniki rezerwistów. Na potrzeby wojska monarchii austriackiej wywożono między innymi różne surowce, zbierano metale kolorowe, wełnę. Dużo mężczyzn zostało zmobilizowanych do wojska i walczyli za monarchię austro – węgierską między innymi na froncie Włoskim i Serbskim. Stosunkowo nieduża grupa żołnierzy walczyła w Legionach Polskich, duża część nigdy nie wróciła do swoich rodzin. Na terenie Szynwałdu nie było bezpośrednich działań frontowych co nie spowodowało żadnych strat, a więc można było między innymi prowadzić prace przy budowie nowego kościoła. Po wycofaniu się Rosjan szkoła została wyremontowana i 1 października 1915 roku ponownie uczyły się w niej dzieci. Na skutek zagrożenia ze strony Bolszewickiej Rosji 17 czerwca 1920 roku ogłoszono w całym kraju mobilizację byłych podoficerów i szeregowców, żołnierze z Szynwałdu musieli się zgłosić 3 lipca 1920 roku w Komisji nr. II w Tarnowie. W Szynwałdzie za ojczyznę w latach 1914 -1918 i w 1920 roku oddało życie 52 mieszkańców. Na ich cześć w 1929 roku odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwiskami poległych (fot.1).

Polegli za ojczyznę w latach 1914-1918 i w 1920 roku
1. Aksamit Jan
2. Barnaś Franciszek
3. Brudny Marcin
4. Czarnik Kazimierz
5. Dziurawiec Antoni
6. Dziurawiec Franciszek
7. Galus Jan
8. Galus Jan
9. Gawryś Tomasz
10. Iwan Jan
11. Iwan Antoni
12. Jop Tomasz
13. Jop Jan
14. Kantor Stanisław
15. Kantor Jan
16. Kantor Józef
17. Kantor Stanisław
18. Kantor Sylwester
19. Kantor Wojciech
20. Kapustka Stanisław
21. Karkowski Stanisław
22. Kusek Tomasz
23. Laska Tomasz
24. Litwin Tomasz
25. Mazur Józef
26. Mazur Stanisław
27. Madeja Wojciech
28. Maciejowski Józef
29. Mącior Ludwik
30. Micek Stanisław
31. Micek Tomasz
32. Niedźwiecki Stanisław
33. Plebanek Adam
34. Plebanek Filip
35. Plebanek Michał
36. Plebanek Szczepan
37. Prokop Jan
38. Smoleń Jan
39. Szczęch Ignacy
40. Stańczyk Kacper
41. Stańczyk Jan
42. Stańczyk Jan
43. Szadko Stanisław
44. Śrutek Józef
45. Stoniarski Maciej
46. Tokarz Jan
47. Tryba Jan
48. Zegar Jan
49. Zegar Jakub
50. Zegar Wojciech
51. Żywiec Józef
52. Żywiec Tomasz

Głównymi działaczami Stronnictwa Ludowego we wsi byli Józef Micek i Jan Antosz, wskutek zamachu majowego w 1926 roku znacząca część przeszła do Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem (BBWR) Aktywnymi działaczami w komitecie parafialnym BBWR był ksiądz prałat Aleksander Siemieński, Paweł Kusek, pan Smoleń i Walasek. W Szynwałdzie przewodniczącym Stronnictwa był Józef Jop, w okresie między wojennym był on we władzach powiatowych. W 1934 roku stronnictwo miało około 30 członków, nie było ono zbyt aktywne mimo częstych wizyt przywódcy ruchu ludowego Wincentego Witosa. W wyborach samorządowych w 1934 roku ludowcy zdobyli wszystkie 4 mandaty. W wyborach do Sejmu w Szynwałdzie wzięło tylko 10% uprawnionych do głosowania. Ludowcy z Szynwałdu uczestniczyli aktywnie w strajku rolnym w 1937 roku, tym którzy nie chcieli uczestniczyć w strajku, zostały wybite szyby w domach. Uroczystego poświęcenia sztandaru Stronnictwa Ludowego dokonał ksiądz Piotr Kyrcz 23 maja 1937 roku. Po uroczystej mszy świętej odbyła się manifestacja, w której uczestniczyło około 5 tysięcy osób. Po roku 1930 trwały prace wewnątrz kościoła, na wieży zamontowano zegar i cztery dzwony (fot.2), największy o wadze 650 kilogramów, dwa mniejsze o wadze 450 i 350 kilogramów i najmniejszy zabytkowy ze starego kościoła z 1563 roku. Ten najmniejszy później padł ofiarą niemieckiej rekwizycji w czasie okupacji, był on ufundowany przez parafian z Szynwałdu mieszkających w USA zrzeszonych w klubie Białego Orła. Duży dzwon miał ufundować książę Sanguszko i kazał napisać imię "Roman" a średni dzwonu przyrzekł ufundować dzierżawca folwarku pan Józef Ogórek. Obaj fundatorzy nie dotrzymali słowa i nie zapłacili za dzwony. Wikariusz ksiądz Kyrcz pisał tak w kronice parafialnej: "Tak to panowie ziemianie umieli nabrać parafian i cudzym kosztem zdobywać tytuły fundatorów". Kościół jest wybudowany w stylu neogotyckim, murowany z cegły i kamienia użytego do detali architektonicznych, trójnawowy.

Kościół parafialny w Szynwałdzie Wieża kościoła parafialnego

Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 4 września 1936 roku ordynariusz tarnowski ksiądz biskup Franciszek Lisowski, w czasie wizytacji pasterskiej (fot. 1, 2 więcej zdjęć w Galerii). Starszy już ksiądz prałat Siemieński przygnieciony wiekiem i chorobą nie mógł brać, czynnego udziału w tych uroczystościach cieszył się jednak ogromnie. Że najważniejsze i najtrudniejsze dzieło jego życia rozpoczęte 26 lat temu zostało wykonane i uroczystym aktem konsekracji ukończone. Budowa nowego kościoła jest uważana za największe dzieło księdza proboszcza Siemieńskiego. Podczas wyborów w 1938 roku w Szynwałdzie panowały nastroje antyrządowe, chłopi mówili, że jak ludowcy nie idą głosować, to my również nie pójdziemy. Nie pomogły nawet namowy Józefa Niewiarowskiego dzierżawcy majątku i członka obwodowej komisji wyborczej.

Podczas wyborów niedaleko lokalu wyborczego były namalowane anty rządowe napisy: "Kto chce dalej głodować, niech idzie na sanację głosować" i "Precz z faszyzmem i komunizmem, niech żyje Polska Demokratyczna". Aby ułatwić naukę dzieciom ze Świniogóry utworzono tam drugą szkołę eksponowaną, pierwsza była u Sióstr Służebniczek. W roku 1926 Szkołę główną połączono ze szkołą w Ochronce Sióstr Służebniczek, tworząc szkołę powszechną a szkoła na Świniogórze stała się szkołą numer 2. W roku szkolnym 1930/1931 było 241 uczniów, a w szkole nr 2 na Świniogórze 108 uczniów. W 1934 roku z powodu braku miejsca w szkole dzieci uczyły się również w tak zwanej "dziadarni", był to dom dla ubogich. Szynwałd w tym okresie był wsią rozwojową, to właśnie za proboszczowania księdza Aleksandra Siemieńskiego miejscowość najlepiej rozwijała się gospodarczo i moralnie.

Początki wsi Szynwałd

Początki Szynwałdu największej wsi z pięciu sołectw gminy Skrzyszów – sięgają czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1344 roku, kiedy król Kazimierz Wielki specjalnym dokumentem potwierdził dobra, które nadał swemu doradcy, kasztelanowi krakowskiemu Spicymirowi, wśród których był także Szynwałd. Świadczą o tym znajdowane tutaj siekierki i toporki krzemienne, większość terenu wsi zajmowały lasy, potwierdza to dokument z 1327 roku. W XIV wieku na ziemi tarnowskiej prowadzona była akcja osiedleńcza prowadzona przez Spycimira. Z 1530 roku pochodzi wzmianka o niewielkiej osadzie Baryczka została ona później przyłączona do Szynwałdu. Dzisiaj nazywana Barycz, przez którą przebiega droga do Pilzna. Wieś została zasiedlona ludnością niemiecką, co tłumaczy niemieckie pochodzenie nazwy wsi. "Szynwałd" to spolszczona nazwa niemiecka "Schönwald", czyli piękny las. W ciągu wieków zmieniała się nazwa miejscowości na: Sonvald sive Mnych, Sinvald, Szunvald, Synwald, Schönvald, Szynwald, Szenwald. (Istnieje również druga hipoteza nazwy od "siny wał" - rzekomo od mgieł unoszących się nad wsią, w porze wiosennej i jesiennej argumentuje się to faktem, że najwyższe wzniesienie na pograniczu Szynwałdu, Zalasowej, Źwiernika i Łęk nazywano Sinogórą obecnie Świniogura). Piękne niegdyś lasy uległy dużej dewastacji i zniszczeniu, przede wszystkim w XVII i pierwszej połowie XVIII wieku. Pierwszy raz nazwa Szynwałd występuje w 1542 roku i od tego czasu przyjęła się na stałe, wieś leży 10 km na południowy wschód od Tarnowa. Wraz z powstaniem miejscowości powstaje również parafia, o czym świadczy dokument z 1350 roku. W ciągu wieków właścicielami Szynwałdu byli między innymi rody Tarnowskich, Ostrogskich, Zamoyskich, Koniecpolskich, Walewskich i Lubomirskich ostatnim właścicielem był ród Sanguszków. Oni to właśnie do 1945 roku posiadali w Szynwałdzie folwark o powierzchni 211 hektarów. Położenie wsi jest pagórkowate, zabudowania przy drodze głównej na południu graniczy z Zalasową, na północy ze Skrzyszowem. A na zachodzie z Trzemesną i Łękawicą, na wschodzie z Łękami Górnymi. Na granicy wschodniej i zachodniej rozpościerają się wzgórza, pomiędzy którymi spływa potok "wątok". Najwyżej położony jest przysiółek Świniogóra - 386m n.p.m. Obecnie miejscowość należy do województwa małopolskiego powiat tarnowski gmina Skrzyszów, powierzchnia wsi to 2317 hektary (23,17 km²). Nazwy niektórych części Szynwałdu tzw. przysiółków to: Świniogóra, Barycz, Kamienna Góra, Stawiska, Kąty od Pogórskiej Woli, Kresy, Korzeń, Dolcza, Japonia, Podkościele, Księże Pola, Litwinówka, Mazurówki, Mickówki, Zagumnie. Obecnie dużym atutem miejscowości i gminy jest środowisko naturalne, 15 procent ogólnej powierzchni gminy to lasy oraz atrakcyjne doliny potoków i cieków wodnych. Mamy również w gminie tereny objęte szczególną ochroną a niektóre gatunki roślin są ściśle chronione, jest też pięć pomników przyrody.

W roku 1514 Majątki Szynwałd, Łękawicę, Skrzyszów, i Baryczkę odziedziczył po Janie Amorze młodszym jego syn Jan Amor. Syn Barbary, córki Jana z Rożnowa i wnuczki Zawiszy Czarnego. Był on hetmanem i kasztelanem krakowskim, a 1547 roku otrzymał od cesarza Karola V dziedziczny tytuł hrabiego. Odtąd Szynwałd były własnością Hrabstwa Tarnowskich. Po śmierci hetmana Jana Tarnowskiego w 1561 roku, te trzy wsie odziedziczył jego syn Jan Krzysztof, kasztelan wojnicki, starosta sandomierski i stryjski. Zmarł on w 1567 roku, a po śmierci Jana Krzysztofa dominium tarnowskie odziedziczyła córka hetmana Jana Tarnowskiego Zofia, żona Konstantego Wasyla Ostrogskiego, wojewody kijowskiego. W roku 1570 Zofia zapisała mężowi dobra tarnowskie razem z Łękawicą, Pogórzem, Pogórską Wolą, Skrzyszowem i Szynwałdem. W roku 1651 Jan Zamojski odsprzedał swoją część dóbr tarnowskich, w tym Szynwałd, biskupowi krakowskiemu Piotrowi Gembickiemu. Po śmierci Teofili Ludwiki w roku 1709 dominium tarnowskie przypadło synowi Aleksandrowi Dominikowi Lubomirskiemu, zmarł on w 1723 roku, nie mając dzieci, wtedy majątek odziedziczyła siostra Maria Anna Sanguszko. W roku 1741 zmarła Maria Anna Sanguszko, pozostawiając synowi Januszowi Aleksandrowi Hrabstwa Tarnowskie z dożywotnim prawem użytkowania przez Pawła Karola Sanguszkę. Paweł Karol Sanguszko zmarł w roku 1752, zapisując trzeciej swojej żonie Barbarze z Duninów na Skrzynnie, dożywocie na wszystkich swoich dobrach. W roku 1751 Janusz Aleksander scedował swoje prawa do Hrabstwa Tarnowskiego na rzecz braci. W 1772 roku 31 lipca wkroczyły do Tarnowa wojska austriackie, a 11 września ogłoszono uniwersał rozbiorowy cesarzowej Marii Teresy, który stwierdzał, iż mieszkańcy dóbr tarnowskich stali się poddanymi Austrii. Po złożeniu zaś przysięgi wiernopoddańczej 29 grudnia 1773 roku Hrabstwo Tarnowskie weszło w skład "Królestwa Galicji i Lodomerii". W roku 1774 Barbara Sanguszko zrzekła się dożywocia na dobrach tarnowskich, w związku z czym jej synowie, Józef, marszałek wielki litewski, Hieronim, wojewoda wołyński i Janusz Mokronowski Nestorowski wraz z pasierbem Januszem Aleksandrem, dokonali w Lubartowie 4 lipca 1774 roku podziału dziedzictwa po ojcu między sobą. Hieronim Sanguszko otrzymał schedę tarnowską razem z Hrabstwem, w skład którego weszły między innymi: Łękawica, Pogórze, Pogórska Wola, Skrzyszów i Szynwałd. Miejscowi chłopi uprawiali pszenicę, żyto, owies, mieli również ogrody sady i lasy. Pomiędzy 1581 – 1796 rokiem gospodarstwa kmiecie obejmowały około 45 do 80% wszystkich gospodarstw chłopskich. Od XV do XIX wieku była dobrze rozwinięta gospodarka rybna. W połowie XIV wieku liczba ludności w Szynwałdzie wynosiła 450 osób a w XVIII wieku spadła w wyniku wojen i epidemii. W roku 1783 liczba ludności wynosiła 1100 osób. W roku 1787 Szynwałd zamieszkiwało około 1198 osób. Była również gorzelnia, winiarnia, folusz i blech, powiększała się liczba karczem, które stanowiły, nieodłączny element wsi stanowiąc ważne centra handlowo – usługowe. Taki przyrost ludności doprowadził do rozwarstwienia wśród społeczeństwa, żydzi zaczęli przyjeżdżać do wsi, opanowując rynek produkcji i handlu piwem oraz wódką. Niekiedy dochodziło do konfliktów między ludnością katolicką a żydami. Mieszkańcy wsi to w 99% chłopi, kmiecie, zagrodnicy, chałupnicy i komornicy pozostali to duchowieństwo i administracja dworska. Podatek państwowy tak zwane pogłówne (od głów) płacili wszyscy obywatele, wynosił on 2 zł od głowy. Pobierano go w latach 1666,1674,1675, 1676, 1736, 1743 i 1753. Natomiast włościanie musieli płacić na rzecz kościoła w naturze i w pieniądzach, dziesięcinę i meszne oraz różnego rodzaju opłaty za chrzciny, śluby, pogrzebowe, tacowe, kolęda i tym podobne sięgające swoją genezą głębokiego średniowiecza. Meszne, czyli opłata na rzecz kościoła, początkowo była to opłata za każdą odprawioną mszę świętą a później stałą opłatą na kościół parafialny. Wysokość mesznego zależała od wielkości posiadanego przez nich nadziału, takie meszne płacono w Szynwałdzie w XVII wieku. W roku 1675 chłopi dawali z prętu po macy żyta i po macy owsa a w 1777 i 1783 roku dawali po 7 korcy i 1 ćwierci żyta i owsa. Bogacenie się kościoła kosztem poddanych było nie mile widziane u właścicieli majątków ziemskich, a niekiedy dochodziło między nimi nawet do konfliktów.

Obyczaje i życie codzienne na wsi. Przy domach przeważnie były zabudowania gospodarcze pokryte szczechom (fot.1) lub gontem, zależnie od zamożności gospodarza. Na przykład w XVIII bogaty kmieć miał dwie izby, komorę sień i piwniczkę. Chłopskie gospodarstwa były skromniejsze, koło domów uprawiano sady i ogrody. Biedni chłopi na przednówku nawet musieli głodować, aby przeżyć, pożyczali pieniądze u bogatszych sąsiadów. Ta sytuacja poprawiła się pod koniec XVIII, wieku kiedy to upowszechniła się uprawa ziemniaków. Posiłki były spożywane z całą rodziną a przed i po posiłku żegnano się, święta obchodzono uroczyście ze zwyczajami i obrzędami wiejskimi. W adwent i wielki post nie spożywano mięsa, i nie pito wódki. W wigilię po wzejściu pierwszej gwiazdki spożywano wieczerzę z plonów kończącego się roku. Po wieczerzy śpiewano kolędy i udawano się na pasterkę Bożego Narodzenia, obchodzono je w gronie rodzinnym nie, odwiedzano wtedy sąsiadów. W święto świętego Szczepana święcono owies, a potem gospodarze obsypywali nim drzewa owocowe, żeby lepiej owocowały w przyszłym roku. Nie brakowało też kolędników, którzy chodzili z gwiazdą przebrani za turonia, dziada z różańcem, żyda, heroda i śmierć, odwiedzając bogatsze dziewczęta. W nocy w nowy rok chodzili tak zwani "cygani" posmarowani sadzami. Odwiedzali szczególnie domy tam, gdzie były panny i młode dziewczęta, smarowali oni sadzami okna i drzwi, aby miały one co robić w nowy rok. Również pierwszego stycznia domy odwiedzały tak zwane "droby", starsi chłopi i "szczodroki" młodzi chłopcy. Obwiązani słomianymi powrósłami w szpiczastych czapkach przystrojonych bibułą chodzili po domach i składali noworoczne życzenia.

Na szczęście na zdrowie
Na ten Nowy Roczek,
żeby się wam urodziła
kapusta i groszek,
A ziemniaki jak pniaki,
a bób jak kozaki...

W Niedzielę Palmową tradycyjnie święcono palmy, a następnie wbijano w pole gałązki palmowe i święcono pola. Święta Wielkanocne wtedy rozpoczynały się już po południu w Wielki Czwartek. Modlono się wtedy i śpiewano różne pieśni religijne aż do rezurekcji w Wielką Niedzielę. Na początku XIX wieku zaczęła się tradycja warty młodych chłopców przy grobie Pana Jezusa a w Wielką Sobotę, zbierali oni do czapek drobne święconki. W poniedziałek po Wielkanocy był zwyczaj polewania się wodą szczególnie przez młodych chłopców i dziewczęta. W czasie Zielonych Świąt przystrajano domy zielonymi gałązkami, w zwyczaju na drugi dzień świąt było palenie "sobutki", były to kawałki drewna drzew żywicznych. Palenie tych drzew miało symbolizować zstąpienie ducha świętego na apostołów w postaci ognistych języków. Piętnastego sierpnia, święcono zioła, wykorzystując je później w leczeniu domowników i zwierząt. W oktawę Wielkanocy gospodarze święcili pola, wtykając krzyżyki wykonane z poświęconych palm, modląc się przy tym o dobre urodzaje. Na uroczystości rodzinne takie jak śluby chrzty zapraszano licznych gości, którzy obdarowywali ich prezentami. Przed ślubem w czasie tak zwanych "zrękowin" rodziny nowożeńców ustalały, jak duży posag ma wnieść każda ze stron na rzecz przyszłych małżonków. W Szynwałdzie w drugiej połowie XVIII wieku ojciec dla córki na wiano dawał ćwierć łanu. Zaproszeni goście przed weselem zwykle przynosili sery, jajka, aby w ten sposób wspomóc nowożeńców w przygotowaniu wesela.

Przed ślubem drużba przyjeżdżał po pana młodego i śpiewał:

„Pożegnaj Stasieńku domeczek rodzinny.
Powitaj, powitaj domeczek dziewczyny.
Przypatrz się mamusiu, jak mu teraz ładnie.
Ale jego serce innej mamy pragnie.

Pobłogosław matko prawą ręką syna.
Bo już mu wybiła, wybiła godzina.
Wybiła godzina, wybiły litery,
już mu się skończyły wieczorne spacery".

Przed ślubem drużba przyjeżdżał do panny młodej i śpiewał:

Oj nasza teściowo, otwarte są wrota,
prowadzimy chłopca ze samego złota.
Ze samego złota, srebrem oblewany.
Weźcie go se weźcie, bo chłopak kochany.

Przywieźliśmy ci tu, oj pana młodego,
Nie wejdzie do domu. aż wyjdziesz po niego.
Nie wejdzie do domu. nie wejdzie do sieni.
Aż mu się teściowa niziutko ukłoni...

Następnie nowożeńcy jechali do kościoła a w czasie drogi grano i śpiewano między innymi takie piosenki:

Biała sukienka, biały pan,
wychodź dziewczyno, bo już czas.
Wychodź dziewczyno do ślubu.
Bo już konisie przy cugu.

Po przyjeździe z kościoła ucztowano i bawiono się przy skocznej i wesołej muzyce aż do rana. W pogrzebach uczestniczyła cała rodzina sąsiedzi i przedstawiciele samorządu. Po uroczystościach kościelnych udawano się do domu zmarłego lub do karczmy na tak zwaną stypę. Tam z rodziną zmarłego spożywano posiłek i przy wódce śpiewano nawet żartobliwe piosenki. W tym czasie nie była to tylko strata kogoś bliskiego, ale i duży wydatek jak na chłopską rodzinę. "Do poważnych przestępstw zaliczano również wszelakie kradzieże. Potwierdza to proces w Szynwałdzie z roku 1756 przed sądem, żyd Izrael Maskowicz, oskarżał parobka Zycha o kradzież 7 kóp jęczmienia. Kiedy oskarżony nie przyznawał się do winy i nie chciał wydać wspólnika, sąd nakazał bicie go rózgami, aż do chwili ujawnienia przez niego prawdy. Przy odbieraniu siódmego dziesiątka plag, podejrzany przyznał się wreszcie do winy. Wówczas sąd nakazał mu wynagrodzenie szkody Żydowi w wysokości 7 zł. Za zgorszenie i wciągnięcie do kradzieży młodego chłopca, syna swego gospodarza, musiał za to leżeć krzyżem w kościele przez jedną mszę świętą. Za przemilczanie wspomnianego przestępstwa ukarano też gospodarza, komornika i komornicę, grzywnami dla skarbu i prawa oraz karą pieniężną przeznaczoną dla ubogich szynwałdzkich. (cyt. z "Dzieje Gminy Skrzyszów"). Tak zwane sądy rugowe rozstrzygały sprawy wniesione przez mieszkańców wsi. Kobiety w sądzie musiały zeznawać w obecności mężów lub ojców. Sąd najpierw wysłuchiwał skarżącego a później udzielano głosu oskarżonemu i przesłuchiwano światków, gdy zachodziła taka potrzeba powoływano biegłych. Z przysięgi korzystano raczej rzadko gdyż z powodu przekonań religijnych skutecznie odstraszały chłopów od krzywoprzysięstwa. Wierzono w przesądy że ten kto złożył fałszywą przysięgę umrze na pewno w przeciągu roku i sześciu niedziel od krzywoprzysięstwa. Aby ustrzec się śmierci ten kto składał fałszywą przysięgę trzymał pod prawą pazuchą placek i kawałek sera. Wracając z sądu musiał wyrzucić ten placek i chleb pierwszemu napotkanemu psu, miał on natychmiast zdechnąć i jednocześnie chroniąc od śmierci tego kto złożył fałszywą przysięgę.


Bractwo Szkaplerzne. W Szynwałdzie działało Bractwo Szkaplerzne, które zajmowało się chorymi, a nawet brało ich na własne utrzymanie. Bractwo mając w posiadaniu, własnych środków zajmowało się nawet pochówkiem osób biednych i samotnych, którzy nie mieli rodzin i pieniędzy na pogrzeb. Po śmierci tych osób bractwo ofiarowało też za nich modlitwy, co wyróżniało je od innych bractw. To bractwo zapewne miało duży wpływ na kult i nabożeństwo do Matki Bożej. Bractwo otrzymało prebendę od ks. A. Sławka, kanonika tarnowskiego i proboszcza w Szynwałdzie. Było to 980 florenów polskich czynszu od kwoty 14 000 florenów polskich. Bractwu zostało ofiarowane od wójta i gromady szynwałdzkiej 20 krów, były to tak zwane "krowy żelazne". Oddawano je gospodarzom, a oni w zamian dla proboszcza musieli odpracować po jednym dniu pieszym pańszczyzny, oddać po jednym kapłonie, 1 złoty i 8 groszy rocznie od każdej krowy. W 1760 roku biskup krakowski Ignacy Kajetan, zatwierdził dla prebendy legat na sumę 26 000 florenów polskich. Po roku 1780 rząd austriacki zniósł prebendę, a dochody z niej przeznaczono na Fundusz Religijny.

Ksiądz biskup Józef Grzegorz Wojtarowicz syn Wawrzyńca i Salomei Urodził się 10 marca 1791 roku w rodzinie włościańskiej w Szynwałdzie. Ochrzcił go stryj ksiądz Franciszek Wojtarowicz. Jego rodzice byli chłopską, niezbyt bogatą rodziną. Rodzicami chrzestnymi byli proboszcz ksiądz Antoni Litwiński i jego siostra Regina Litwińska. O znaczeniu rodziców może świadczyć fakt zaproszenia drugiej pary chrzestnych, Wawrzyńca Litwińskiego i Agaty Krakowskiej. W latach 1805-1808 uczył się w miejscowej szkole ludowej, a później w tarnowskim gimnazjum, następnie studiował teologię we Lwowie i Wiedniu. Święcenia kapłańskie otrzymał w Wiedniu z rąk biskupa pomocniczego M. Steidla 27 lipca 1817 roku. Pracował jako wikary w Jarosławiu. W 1819 roku został profesorem teologii moralnej w seminarium w Przemyślu. W 1835 roku został prałatem scholastykiem, a w 1836 roku jej prepozytem.

wojtaroW latach 1836-1839 był oficjałem sądu i wikariuszem generalnym biskupa M. Korczyńskiego, a po jego śmierci w 1839 roku wybrany został administratorem diecezji przemyskiej. Po przeniesieniu biskupa F. Zachariasiewicza ksiądz Józef Wojtarowicz został biskupem tarnowskim w 1840 roku (fot.1). Podczas ingresu biskup Wojtarowicz ogłosił list pasterski do duchowieństwa i wiernych wskazując swoje priorytety jako biskupa. Było to między innymi wychowanie młodzieży, zakładanie szkół parafialnych, podniesienie życia wewnętrznego księży i wiernych, walka z pijaństwem. Będąc biskupem, chętnie przyjeżdżał do rodzinnych stron. Rodzimą parafię ksiądz biskup Wojtarowicz wizytował 1842 roku. W latach 1841-1845 utworzył 7 nowych dekanatów, w 1844 roku założył Towarzystwa Wstrzemięźliwości do walki z pijaństwem. W trudnych czasach rzezi galicyjskiej, Wiosny Ludów w 1848 roku, 20 lutego 1846 roku wydał odezwę, do ludności wiejskiej zachęcając do spokoju i pracy. Jako patriota w maju 1849 roku podpisał memoriał do cesarza Franciszka Józefa o przywrócenie kościołowi katolickiemu pełnej wolności. Przez co naraził się władzom austriackim i został wezwany w 1850 roku przez ministerium do Wiednia. Nakazano wtedy biskupowi, aby dobrowolnie zrezygnował z biskupstwa, biskup oświadczył, że ustąpi tylko wtedy gdy zażąda tego Stolica Apostolska. Biskup wiele razy naraził się władzom austriackim, w pierwszej połowie 1850 roku wezwano go do Wiednia, nakazując, aby dobrowolnie złożył swą godność. Papież Pius IX 15 lipca przyjął tę rezygnację. Biskupowi wyznaczono pięć tysięcy florenów emerytury, ale musiał zamieszkać poza diecezją tarnowską. Biskup rezydował między innymi w opactwie cystersów w Mogile na plebanii w parafii św. Mikołaja i św. Floriana. Społeczeństwo polskie odsuniętego biskupa patriotę darzyło wielkim szacunkiem a w szczególności krakowianie. Zmarł na plebanii u św. Floriana 31 maja 1875 roku w opinii świętości. Do śmierci biskupowi towarzyszył jego kapelan z Tarnowa, ksiądz J. Tryba (krewny biskupa). Krakowski "Czas" tak wspominał biskupa "W zaciszu tym - zachował świeżość umysłu i wielką gorliwość w sprawach Kościoła i wiary. Śledził on też bacznie wypadki w Kościele i narodzie, czerpiąc ufność w głębokiej wierze i gorącą miłość. Była to piękna postać Pasterza, który dobrowolnie zamienił godność na zakonny niemal żywot". Pogrzeb odbył się 3 czerwca 1875 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Udział w nim wzięli liczni biskupi, w tym tarnowski Józef Alojzy Pukalski, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, i tłumy mieszkańców Krakowa. Z okazji setnej rocznicy śmierci, biskup Jerzy Ablewicz ordynariusz tarnowski, zadecydował o przeniesieniu doczesnych szczątków biskupa Józefa Wojtarowicza do podziemi katedry tarnowskiej. Ekshumacja zwłok nastąpiła 12 grudnia 1975 roku, przywieziono je do Kościoła św. Floriana. Następnego dnia przewieziono szczątki do katedry tarnowskiej. Po uroczystym nabożeństwie złożono je w podziemiach katedry, w krypcie pod nawą Najświętszego Serca Jezusowego.

Za proboszczowania księdza Tomasza Stańskiego w latach 1832 – 1868 zostały wyremontowane zabudowania plebańskie. Kościół został wyremontowany i odnowiono naczynia liturgiczne, zakupiono chorągwie obrazy i inne rzeczy potrzebne do sprawowania mszy świętych. Postawiono ołtarz świętego Józefa z obrazem ofiarowanym przez rodaka biskupa Józefa Wojtarowicza, były też problemy ze ściąganiem tak zwanego "mesznego" czyli opłat na rzecz kościoła, za odprawiane msze święte i przyjmowane sakramenty. W 1833 roku ksiądz proboszcz otworzył szkołę dla chłopców, zajęcia były prowadzone przez dwie godziny na plebani w każdą niedzielę. Szkoła ludowa powstała w 1838 roku, w 1847 uczęszczało 328 uczniów, a w roku 1855 liczba dzieci spadła do 120. W 1854 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, od lutego 1856 roku uczył Józef Bukowski, który był równocześnie organistą. Za nie posyłanie dzieci do szkoły, która była obowiązkowa, były nakładane na rodziców kary. To tylko niektóre prace, które zostały wykonane przez księdza proboszcza. Ksiądz Stański był dobrym gospodarzem, był również wicedziekanem dekanatu pilźnieńskiego. W tym czasie parafia była dwa razy wizytowana, w 1842 roku przez rodaka biskupa Józefa Wojtarowicza i w 1859 roku przez biskupa J. A. Pukalskiego. W 1844 roku nawiedziła Szynwałd choroba dyzenterii, a 1847 roku dużo mieszkańców zmarło z głodu oraz epidemii tyfusu i cholery. Świadczą o tym zapiski w kronice parafialnej: W tym roku straszliwy i niepamiętny głód, a to z przyczyny, że się ziemniaki nie urodziły. Plew, pyrzu, otrąb i innych nie do uwierzenia rzeczy chleb ubóstwo piekło i braki gotowało i z takiego wiktu wiele ich, bardzo wiele wymarło, a lubo dawano jałmużny, te atoli nie wystarczyły i liczbie głodujących i wielkości głodu". W tym roku zmarło w Szynwałdzie 283 osoby, a w następnym 126 osób natomiast na czerwonkę w 1851 roku zmarło 85 osób. Na cholerę w 1873 roku zmarło 25 osób zarażonych przez żebraka, który przyszedł do Szynwałdu. Księżna Izabela Sanguszkowa szybko sfinansowała zakup leków, dzięki czemu chorobę udało się powstrzymać. Do poważnej klęski żywiołowej doszło w 1872 roku, dokładnie jest to opisane w kronice parafialnej: "W tym roku z 5 na 6 lutego ukazała się nadzwyczajna zorza północna, trwając od godziny 10 do 4 rano. Lud z tego wnioskował, że będzie wielkie nieszczęście. I rzeczywiście, nieszczęśliwy był to rok dla gospodarzy. Wczesna wiosna i upały w marcu i maju budziły obawę. Potem nieustanne ulewy w czerwcu, w lipcu i sierpniu podmyły niżej położone grunty i powstały bagna, były wylewy, siana i ziemniaki pogniły". Rok 1875 przyniósł następną klęskę opisaną również w kronice parafialnej: "Śniegi bardzo długo, bo do połowy kwietnia bez przerwy leżące, popsuły i wyleżały zimowe zasiewy, suchy i gorący czerwiec, bo upały do 30 Reumira dochodzące wstrzymały wzrost zasiewów wiosennych, przy tym słoty w lipcu i sierpniu pozbawiły nas nadziei dobrych zbiorów, bo dużo plonów w polu zgniło. Do tego wczesne w październiku mrozy zniszczyły ziemniaki i kapustę. Rząd zmuszony był dawać ludziom zapomogi w pieniądzach, które jednak nędzy nie zmniejszyły". 

 Za sprawą księdza Ignacego Górskiego w 1876 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, a rok później została poświęcona przez księdza proboszcza i rozpoczęła się nauka. W 1885 roku było 83 uczniów, a kierownikiem szkoły był Władysław Lewicki. Rok 1882 był szczególny, doszło do niespotykanego dotąd wylania rzeki, w kronice parafialnej czytamy: "Rok ten obfity był w różne zjawiska meteorologiczne. W maju było zaćmienie słońca trwające od 4 do 10 przed południem. Ukazała się we wrześniu zorza polarna, w listopadzie i grudniu pokazywała się od strony południowej wspaniała kometa. W Szynwałdzie dnia 20 sierpnia po południu była tak wielka ulewa, że woda wszystkie łąki i zagrody zalała i zamuliła. Domy, kopy siana, bydło unosiła. Najstarsi tutejsi ludzie takiego wezbrania wód nie pamiętają". Do XIX wieku uprawiano przede wszystkim zboża, gdy zaczęto sadzić ziemniaki, zmienił się też sposób uprawiania ziemi, zrezygnowano z tak zwanej trójpolówki na rzecz wielopolówki. Uprawiano wtedy dużo warzyw, marchew, pietruszkę, rzepę, jak również fasolę bub i kapustę, którą kiszono w beczkach, nad chlebem robiono znak krzyża przed jego spożyciem.


Pierwszy rozbiór Polski

W 1772 roku na przełomie lipca i sierpnia żołnierze austriaccy na czele z generałem d'Altony wkroczyli do obwodu tarnowskiego. Zaborcy Austriaccy nałożyli na dwory i chłopów daninę, musieli oni oddawać część żywności na wyżywienie wojska. W 1773 roku 29 grudnia wszyscy mieszkańcy Galicji musieli złożyć akt homagialny, była to przysięga wierności cesarzowej Marii Teresie, wcześniej w kościołach został odczytany odpowiedni komunikat. Właściciel folwarku czytał słowa przysięgi a pozostali mieszkańcy z podniesioną prawą ręką, powtarzali za nim te słowa, dokument potwierdzający złożenie przysięgi został wysłany do Wiednia. W czasie zaboru był przymusowy pobór młodych mężczyzn do wojska austriackiego, tak zwany asenterunek. Pobór odbywał się w ciągu jednego dnia. Przedstawiciel dominium, wójt i przysiężni z żołnierzami chodzili po wiosce od domu do domu wraz z żołnierzami austriackimi. Wybierano młodych mężczyzn nadających się do wojska i zakuwano w kajdany, a potem zwożono w jedno miejsce i podejmowano decyzję o dalszej służbie. Do 1804 roku służba w armii austriackiej była dożywotnia, później skrócono ją do 10-14 lat natomiast w 1845 służba wojskowa trwała 8 lat. W 1773 roku Galicja była podzielona na 59 dystryktów, czyli mniejszych okręgów i 6 cyrkułów głównych, najbliższy cyrkuł koło Szynwałdu był w Pilźnie. W 1782 roku powstał cyrkuł tarnowski, do którego należał Szynwałd, Łękawica, Pogórska Wola, Skrzyszów, był to obszar rolniczo – handlowy. Uprawa ziemi była na niskim poziomie uprawiano przede wszystkim żyto i owies, pole orano na cztero skibowe zagony. W wyniku tego pole nie było w pełni wykorzystane, w latach osiemdziesiątych XVIII wieku zaczęto uprawiać ziemniaki. W czasie panowania cesarza Józefa II w 1781 roku zniesiono kary cielesne dla chłopów i ograniczono pańszczyznę do maksymalnie trzech dni w tygodniu, a w patencie z 1782 roku zniesiono niewolnicze poddaństwo chłopów. W 1784 roku postanowiono, że we wsiach mógł być tylko jeden wójt, który był mężem zaufania gminy i dwóch przysięgłych na 50 domów. Z trzech kandydatów zaproponowanych przez gromadę pan wsi wybierał wójta i przysiężnych. Gromada wybierała również tak zwanych dziesiętników, był to samorząd, który zajmował się majątkiem gromadzkim i rozstrzygał spory cywilne.

Cesarz Józef II dążył do podporządkowania sobie kościoła, dekretem wydanym 20 września 1783 roku utworzono diecezję tarnowską. W następnym roku zmieniono podział dekanatów, Szynwałd i sąsiednie wsie należały do dekanatu pilźnieńskiego. Aby podporządkować sobie duchowieństwo, wprowadzono szczegółowe nakazy: proboszcz musiał stale przebywać w parafii, ustalono opłaty za posługi kościelne, była urzędowa kontrola celibatu, proboszczów należało wybierać w drodze konkursu po egzaminie konkursowym. Patent z 27 grudnia 1787 roku stanowił, że kolator parafii przedstawiał biskupowi, trzech kandydatów na proboszcza a biskup wybierał jednego z nich. Gdy zmarł cesarz Józef II, jego następca Leopold II odwołał reformę urbarialną, która znosiła pańszczyznę i zastąpił ją czynszem, który nie mógł przekraczać 21% rocznego dochodu gospodarstwa chłopskiego. Za rządów cesarza Franciszka I w 1803 roku przywrócono dworom prawo karania chłopów chłostą. W latach od 1785 do 1787 został przeprowadzony ponowny pomiar gruntów i na jego podstawie wyznaczono wysokość podatków. Wtedy zaczęto mierzyć pola w morgach dolnoaustriackich, jeden mórg = około 0,56 hektara wtedy też dokładnie wyznaczono i opisano granice wsi.

Była to metryka Józefińska, którą w latach 1819-1820 zaktualizowano do postaci Metryki Franciszkańskiej. Mieszkańcy wsi musieli płacić stały podatek od domów i gruntów, zobowiązani zostali do zakwaterowania wojska i dostarczenia środków transportu dla wojska. Wybuch powstania Kościuszkowskiego w 1794 roku został pozytywnie przyjęty w Szynwałdzie i okolicach. Po wydaniu uniwersału połanieckiego przez Tadeusza Kościuszkę niektórzy chłopi uciekali za Wisłę, gdzie mogli liczyć na pomoc. W pobliskich okolicach udział chłopów w Legionach Polskich dowodzonych przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego był znaczący. Powstanie Krakowskie i rabacja galicyjska w 1846 roku nie były tak krwawe w tutejszej okolicy. Nie mniej jednak dochodziły głosy z cyrkułu tarnowskiego, że panowie będą "rżnąć" chłopów, doprowadziło ich to do agresywnych zachowań. W sąsiednim Skrzyszowie 19 lutego 1846 roku chłopi splądrowali dwór uzbrojeni w kosy i cepy. W następnym dniu atmosfera była równie napięta, zaatakowali oni gospodarza plebańskiego z Szynwałdu, jadącego na targ do Tarnowa. Chłopi zatrzymali go i zaczęli bić, gdyby nie pomoc wójta Jędrzeja Smoły mógł on nie ujść z życiem. W czasie rabacji w przeciwieństwie do mieszkańców Skrzyszowa chłopi z Szynwałdu nie rabowali folwarku i nie dochodziło do większych napięć. Niektórzy chłopi ze Skrzyszowa po grabieży miejscowego folwarku brali udział w grabieży folwarku w Szynwałdzie. Chłopi zostali uwłaszczeni w 1848 roku, nie rozwiązało to ich problemów z utrzymaniem rodzin. Dochodziło do rozdrobnienia gospodarstw wskutek podziału ziemi między dzieci, co prowadziło do dalszego zubożenia rodzin. Tę sytuację poprawiła częściowo autonomia galicyjska zapoczątkowana w latach szeździesiątych, XIX wieku, wtedy niemal wszystkie okoliczne wsie miały własną szkołę.

Wybory do Sejmu Krajowego we Lwowie i austriackiej Rady Państwa w Wiedniu, jak również rodzący się ruch ludowy pobudziło świadomość narodową. W 1848 roku w czasie Wiosny Ludów gubernator Galicji hrabia Franciszek Stadion ogłosił 22 kwietnia w imieniu cesarza Ferdynanda I, że od 15 maja 1848 roku wszelkie robocizny pańszczyźniane i inne z dawniejszego stosunku poddańczego wynikłe daniny włościańskie znoszą się za wynagrodzeniem w swoim czasie wymierzyć się mającym na koszt rządu". Było to skutkiem nastrojów rewolucyjnych we Lwowie. W Powstaniu Styczniowy brali udział dość licznie mieszkańcy obecnej gminy Skrzyszów. Na przykład z Szynwałdu, Tomasz Mazur urodzony w 1844 roku był w organizacji konspiracyjnej Teodora Strzyżewskiego z Tarnowa. Walczył u boku generała Zygmunta Jordana, jak również pułkownika Dionizego Czechowskiego. Został wzięty do niewoli i skazany na zesłanie 21 września 1863 roku podczas bitwy pod Jurkowicami. Władze austriackie dążyły do wykorzenienia polskości, a w każdej parafii powinna być trzyletnia szkoła trywialna na utrzymaniu gminy lub dominium. W szkole trywialnej w pierwszej i drugiej klasie nauka trwała po 20 godzin tygodniowo i 18 godzin w trzeciej klasie. Program nauczania obejmował naukę religii, czytania i pisania po polsku, gramatyki polskiej i niemieckiej oraz rachunków. Felbiger opracował 2 maja 1873 roku ustawę, był to "Powszechny Regulamin Szkolny" - "Allgemeine Schulordnung" o obowiązku posyłania dzieci do szkoły, w Galicji powstały szkoły ludowe pospolite i szkoły wydziałowe. Szkoły pospolite mogły być jedno, a nawet ośmioklasowe w zależności od ilości uczniów, dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia podlegały obowiązkowi nauczania. W okresie autonomii Galicyjskiej 22 czerwca 1867 roku Sejm Krajowy ustanowił język polski jako wykładowy. W roku 1870 w okolicy Tarnowa największe dobra posiadała rodzina Sanguszków było to 10 000 hektarów ziemi w różnych folwarkach, i budynki mieszkalne, gospodarcze wraz z narzędziami rolniczymi, zwierzętami gospodarczymi. Majątek ten szacowano na około 1 829 000 koron. Folwark w Szynwałdzie miał powierzchnię 211 hektarów i był drugi co do wielkości, w Skrzyszowie było 464 hektary. W XIX i XX wieku właścicielami folwarku byli książę Władysław Sanguszko, zmarł on 15 kwietnia 1870 roku w Cannes. Następnie książę Eustachy Sanguszko, zmarły 2 kwietnia 1903 roku w Austrii i Roman Sanguszko został zamordowany w Sławucie 1 listopada 1917 roku przez żołnierzy rosyjskich.

Struktura własności ziemi w Szynwałdzie około 1880 roku Stan liczebny parafii Szynwałd w latach 1827-1912
Kategorie gruntów Ziemi (w morgach)  Rok 1827 1850 1875 1900 1912
Dworskie Chłopskie  Liczba wiernych 1797 1491 1875 1962 2180
 Całość ziemi w morgach  370  3569 (źródło: Schematyzmy diecezji tarnowskiej z lat
1827, 1850, 1875, 1900, 1912)
 Grunty orne  336  2461
 Łąki i ogrody  18  297                         
 Pastwiska  16  467
 Lasy  -  344
 (źródło: Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego)

Wybory Samorządowe. Wybory do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, odbędą się 21 października 2018 roku.

Kandydat na wójta Gminy Skrzyszów

Marcin Kiwior, Komitet wyborczy wyborców Razem w Przyszłość
Urodzony w 1978 r. Kandydat KWW Razem w Przyszłość. Ukończył Politechnikę Krakowską (specjalność matematyka w finansach i ekonomii), Akademię Górniczo-Hutniczą oraz niemiecką uczelnię Hochschule Wismar. Matematyk finansowy i informatyk. Pracował jako nauczyciel. Od 2010 r. jest wójtem Gminy Skrzyszów.

Kandydaci do Rady Gminy Skrzyszów, sołectwa Szynwałd

Józef Mazur
Kandydat Komitetu wyborczego wyborców Razem w Przyszłość, miejsce na liście 16, urodzony w 1964 roku - 54 lata, zamieszkały w Szynwałdzie. Kandydat z okręgu 13, numery domów: 1 – 132, 433 – 440, 442 – 450, 463 – 485, 565.
Liczba wyborców: 838
Liczba mandatów: 1

Krzysztof Magdziarczyk
Kandydat Komitetu wyborczego wyborców Razem w Przyszłość, miejsce na liście 16, urodzony 10 sierpnia 1977 roku - 41 lat, zamieszkały w Szynwałdzie. Kandydat z okręgu 14, numery domów: 133 – 251A, 296 – 304, 414 – 414A, 441 – 441A, 486 – 561, 564 – do końca numery parzyste.
Liczba wyborców: 821
Liczba mandatów: 1

Bartłomiej Mącior
Kandydat Komitetu wyborczego wyborców Razem w Przyszłość, miejsce na liście 16, urodzony w 1984 roku - 34 lata, zamieszkały w Szynwałdzie. Kandydat z okręgu 15, numery domów: 252 – 295, 305 - 413A, 415 – 432A, 451 – 462, 562 – 563B, 565B
Liczba wyborców: 871
Liczba mandatów: 1

Tadeusz Kapustka
Kandydat - Prawo i Sprawiedliwość, miejsce na liście 10, urodzony 29 sierpnia 1972 - 46 lat, zamieszkały w Szynwałdzie. Kandydat z okręgu 15, numery domów: 252 – 295, 305 - 413A, 415 – 432A, 451 – 462, 562 – 563B, 565B
Liczba wyborców: 871
Liczba mandatów: 1

(2018-09-30)

wybory 2018 komisja


Ruszyło głosowanie na "Tarnów Polskiej Piosenki Festival 2019". Znani polscy wykonawcy raz jeszcze na tarnowskim rynku? Wszystko w rękach mieszkańców regionu. W ramach Budżetu Obywatelskiego Małopolski można już głosować na kolejną edycję Tarnów Polskiej Piosenki Festival 2019! Według szacunków Policji, na samym koncercie Maryli Rodowicz, na tarnowskim rynku w 2018 roku pojawiło się 8 tysięcy mieszkańców. To rekord frekwencyjny w tym miejscu. Tak jak poprzednio zachęcamy do głosowania wszystkich słuchaczy Radia RDN Małopolska i tych, którzy kochają polską muzykę. Z góry serdecznie dziękujemy za oddane głosy – Bądź aktywnym słuchaczem Radia RDN!

Głosy można oddać:
›› W siedzibie radia RDN Małopolska ul. Bema 14 (Klubu Dobrze Nastawionych)
›› W Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie, są gotowe formularze do wypełnienia
›› Przez internet na stronie www.bo.malopolska.pl/index.php/glosowanie Kod zadania TAR05 Tarnów Polskiej Piosenki

budrzet19

Tak było w tym roku "Tarnów Polskiej Piosenki Festival 2018"

koncerttar19

(2018-09-21)


Warsztaty z mozaiki ceramicznej dla dzieci. Koło Gospodyń Wiejskich "Florianka" w Ładnej organizuje Warsztaty z mozaiki ceramicznej dla dzieci. Zajęcia są bezpłatne, zapisy pod nr tel. 509 190 113. (2018-09-21)

ceramikalad


Język angielski dla dzieci. W Bibliotece w Szynwałdzie odbędzie się kurs języka angielskiego. Zajęcia będą prowadzone 4 razy w miesiącu, koszt zajęć wynosi 35 zł. Zapisy w Bibliotece lub pod nr tel. 146 742 346. (2018-09-19)

angiszynwald


Klub Kobiet Kreatywnych Gracja. Zaprasza wszystkich mieszkańców (również panów) na AEROBIK. W ramach projektu dofinansowanego ze środków Gminy Skrzyszów. Zajęcia prowadzone będą na salach gimnastycznych szkół w:

- Skrzyszowie-wtorek i czwartek o 18.00
- Szynwałdzie-wtorek i czwartek o 18.00
- Pogórskiej Woli-wtorek i czwartek o 19.15
- Łękawicy-wtorek i czwartek o 19.15
- Ładnej-poniedziałek i środa o 18.00

Zapisy podczas zajęć i koordynatorek pierwsze zajęcia: Szynwałd, Pogórska Wola, Skrzyszów, Łękawica-18 września 2018 r. Ładna-17 września 2018 r.

aerobik18

(2018-09-18)


Dożynki Gminy Skrzyszów w Ładnej, 19 sierpnia 2018 roku

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

(fot. Stanisław Plebanek 2018-09-11)

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)


Zebrania wiejskie. Tematem zebrań wiejskich będą fundusze sołeckie. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców. Informujemy, że zebrania wiejskie odbędą się w następujących terminach:

Lp.

Miejscowość

Data

Godzina

Miejsce

1.

Pogórska Wola

10.09.2018 r.

18:00

Budynek OSP

2.

Ładna

11.09.2018 r.

18:00

Budynek OSP

3.

Skrzyszów

12.09.2018 r.

18:00

Budynek OSP

4.

Szynwałd

13.09.2018 r.

18:00

Budynek OSP

5.

Łękawica

14.09.2018 r.

18:00

Budynek OSP

(info. www.skrzyszow.pl 2018-09-08)


Bezpłatna zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Wójt Gminy Skrzyszów i Firma FBSerwis Karpatia organizują bezpłatną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu RTV i AGD. Odpady powinny być wystawione do godziny 6:00 w miejscu, z którego odbierane są odpady komunalne (pojemniki). Zbiórka prowadzona będzie zgodnie z poniższym harmonogramem:

MIEJSCOWOŚĆ DATA
Ładna 31.08.2018 r.
Łękawica 07.09.2018 r.
Pogórska Wola 14.09.2018 r.
Skrzyszów 28.09.2018 r.
Szynwałd 01.10.2018 r.

śmieci gabaryt

(info. www.skrzyszow.pl 2018-09-08)


II Zawody Towarzyskie w Skokach Przez Przeszkody. Zawody odbędą się w następujących kategoriach.

Konkurs skoków - klasa LL do 60 cm (dla dzieci do 15 lat)
Konkurs skoków - klasa LL do 60 cm normą czasu
Konkurs skoków - klasa LL do 80 cm o PUCHAR WÓJTA GMINY SKRZYSZÓW
Konkurs Ścieżki huculskiej
Amatorski konkurs zręczności powożenia zaprzęgami o PUCHAR WÓJTA GMINY SKRZYSZÓW

Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Olimp Skrzyszów, konkurs odbędą się w Skrzyszowie 541B (Na Schabach). (2018-08-29)

2zawodykon


cudwisla

98 rocznica Bitwy Warszawskiej. Nazywana też Cudem nad Wisłą – bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18 z przełomowych bitew w historii świata. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Istnieje również popularne określenie Cud nad Wisłą, twórcą tego sformułowania był Stanisław Stroński. Pierwszy raz w debacie publicznej użył go Wincenty Witos i było ono chętnie podnoszone przez politycznych przeciwników Piłsudskiego, kwestionujących zasługi marszałka w przygotowaniu i przeprowadzeniu tej operacji. (fragment z www.pl.wikipedia.org 2018-08-15)


XXIII Dożynki Gminne, Ładna 18-19 sierpnia

18 sierpnia/sobota
17:00 - gry i zabawy dla dzieci
19:00 - zabawa taneczna z zespołem Tender Band

19 sierpnia/niedziela
13:00 - Msza Święta Dożynkowa
14:30 - Powitanie, wręczenie chleba gospodarzowi gminy
15:00 - Prezentacja wieńców dożynkowych
17:30 - koncert zespołu Szynwałdzianie
18:00 - występ kabaretu OT.TO
20:30 - koncert zespołu Lachersi
22:00 - zabawa taneczna z zespołem Tender Band

dozynkilad2018(2018-08-13)

Spotkanie z misjonarzami w bibliotece w Szynwałdzie. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza dwunastego sierpnia do biblioteki w Szynwałdzie na spotkanie z dwojgiem misjonarzy, pochodzących z terenu naszej gminy. Gośćmi biblioteki będą pochodzący z Szynwałdu ojcowie CSsR: Franciszek Micek i Adam Mazur z Zakonu Redemptorystów w Tuchowie, którzy od kilkudziesięciu lat pełnią posługę misyjną w Ameryce Południowej. Spotkanie będzie okazją do wysłuchania opowieści na temat ich codziennej pracy misyjnej w Brazylii. Opowieści ojców misjonarzy będą także wzbogacone pokazem zdjęć, a spotkanie będzie miało charakter otwarty.

o. Franciszek Micek od 52 lat pracuje na misjach, początkowo w Argentynie, a obecnie w Brazylii
o. Adam Mazur od 30 lat pracuje na misjach w Brazylii.

Spotkanie odbędzie się 12 sierpnia w niedzielę o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie. Serdecznie zapraszamy! (2018-08-08)

misjespotkanie


Powstanie warszawskie 1 sierpnia – 3 października 1944. Wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza". Swoim maksymalnym zasięgiem objęło część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy oraz Puszczę Kampinoską i Legionowo.

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W powstaniu zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.
Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.

Powstanie Warszawskie 1944. Historia Polski w Pigułce


Znak Polski Walczącej PW. Polska Walcząca – symbol w kształcie kotwicy, której człon w kształcie litery P symbolizuje Polskę, a ramiona literę W – walkę lub "kotwicę" – symbol nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Powszechnie stosowany w czasie II wojny światowej. Znak "kotwicy", rysowany był na murach i chodnikach okupowanego kraju jako graffiti. (info. www.pl.wikipedia.org 2018-08-01)

polwalcz

Zobacz Galerię zdjęć z "Muzeum powstania Warszawskiego" ››

muzeumpowstania


Pogrzeb śp. O. Kazimierza Plebanka - naszego rodaka. Msza pogrzebowa została odprawiona w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie 30 lipca 2018 roku. (2018-08-01)


Całkowite zaćmienie Księżyca. Całkowite zaćmienie Księżyca nastąpiło 27 lipca 2018 roku. Zaćmienie było najdłuższym całkowitym zaćmieniem Księżyca w XXI wieku. Całość trwała około 103 minut, w godzinach od 21:30:15 do 23:13:12. Swoje maksimum miało o godzinie 22:21:44. Następne takie całkowite zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w 2123 roku. Obecne zaćmienie było 17 całkowitym zaćmieniem Księżyca w tym stuleciu. Następne nastąpi 21 stycznia 2019 r. Zjawisko obserwowałem w Szynwałdzie, było bezpieczne i zdatne do obserwacji gołym okiem. (fot. Stanisław Plebanek 2018-07-29)


XV Diecezjalny Marsz Trzeźwości. Tarnów - Skrzyszów 4 sierpnia 2018 "Trzeźwość egzaminem z wolności". Trzeźwość wolność 1918-2018

Marsz wyruszy z kościoła bł. Karoliny w Tarnowie do kościoła św. Stanisława BM w Skrzyszowie.
16:30 - Msza Św. w kościele bł. Karoliny w Tarnowie
17:45 - wymarsz uczestników na trasę XV Diecezjalnego Marszu Trzeźwości
19:45 - zakończenie Marszu nabożeństwem ekspiacyjnym i Apelem Jasnogórskim

Organizatorzy: Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie Diecezjalny Apostolat Trzeźwości Urząd Gminy w Skrzyszowie. (2018-07-29)

marsztrzezwosci


Zmarł o. Kazimierz Plebanek CSsR. W czwartek, 26 lipca 2018 r., w godzinach wieczornych w szpitalu w Zakopanem zmarł o. Kazimierz Plebanek (1932-2018), redemptorysta, należący do wspólnoty w Tuchowie. Przeżył 86 lat, w Zgromadzeniu Redemptorystów 68, w kapłaństwie 61 lat.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek, 30 lipca, o godz. 12:00 w Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Pół godziny wcześniej wprowadzenie ciała do bazyliki i modlitwa różańcowa. Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz.

O. Kazimierz Plebanek urodził się 1 lutego 1932 r. w Szynwałdzie w diecezji tarnowskiej. Pod koniec lat 40-tych wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów. Pierwszą profesję zakonną złożył 5 sierpnia 1950 r., a święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1957 r. w Tuchowie. Pracował jako katecheta w Krakowie (1958-1959), a następnie jako socjusz w niższym seminarium (juwenacie) redemptorystów w Toruniu (1959-1960). Po ukończeniu rocznego tirocinium misyjno-pastoralnego w Krakowie (1960-1961) pracował jako misjonarz w Warszawie przy ul. Karolkowej (1961-1966), wikariusz parafii, misjonarz i drugi kustosz Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie (1967-1973), duszpasterz w Braniewie (1973-1975), kustosz Sanktuarium Matki Bożej i proboszcz parafii w Tuchowie (1975-1984), misjonarz w Zamościu (1984-1986), misjonarz i drugi kustosz Sanktuarium w Bardzie (1986-1998), misjonarz w Szczecinku (1998-1999). Od 1999 r. pracował w Tuchowie najpierw jako misjonarz i archiwista prowincjalny, a także jako ceniony kaznodzieja i spowiednik w sanktuarium maryjnym i Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów.

Jako historyk z zamiłowania napisał kilkanaście książek i wiele artykułów m.in. z dziedziny historii redemptorystów polskich i kultu Matki Bożej oraz świętych i błogosławionych. Współtworzył przez kilkanaście lat słynną publikację pt. "Kalendarz Tuchowski", pisał też do miesięcznika "Tuchowskie Wieści". Był laureatem tuchowskiej nagrody "Melaniusza" za działalność na rzecz lokalnego środowiska poprzez publikacje archiwalnych materiałów.

Niech dobry Bóg przyjmie go do swojego Królestwa. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen!

1o plebanek

2o plebanek

3o plebanek

(info. www.redemptor.pl, fot. Stanisław Plebanek 2018-07-28)


XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców (22-29 lipca). W tym roku Tydzień św. Krzysztofa obchodzimy pod hasłem "Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa". W tym czasie w Kościele katolickim przeprowadzana jest m.in. misyjna Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy, na środki transportu dla misjonarzy. (2018-07-24)

Dekalog Kierowcy - Przykazania dla kierowców:

1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej policji.

 01auto 02auto  03auto  04auto         
13auto

Wakacje z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Wycieczka rowerowa do Leśniczówki w Pogórskiej Woli 24 lipca 2018 r. Zbiórka pod Domem Strażaka w Ładnej o godz. 9:00, obowiązkowy kask oraz zgoda rodziców. (2018-07-23)
rajddzieci

Koncert Organowy Barbary Cornet. Koncert odbył się w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie w środę 18 lipca 2018 roku. Pani Barbary ma polskie korzenie, gdyż jej matka pochodzi z Tarnowa. (2018-07-23)


Wycieczki do Doliny Będkowskiej i Ciężkowic. Na wycieczki można się zapisać i dokonać wpłaty w Bibliotece w Skrzyszowie do lipca. Organizatorem wyjazdów jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. (2018-07-14)
wycieczki18

Potańcówka plenerowa. Zapraszamy na potańcówkę plenerową przed Biblioteką w Szynwałdzie, 15 lipca od godziny 19:00 do 22:00. Wstęp jest wolny, więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 146 742 346. (2018-07-11)
potancowka

Noce Filmowe. Młodzieżowa Rada Gminy zaprasza na projekcje filmów, które się odbędą:
 
- 14 lipca w Szynwałdzie o godzinie 21:00 przed Biblioteką
- 2 sierpnia o godzinie 21:00 na placu przed Szkołą Podstawową nr 1 w Skrzyszowie

Serdecznie zapraszamy i życzymy miłych wrażeń. (2018-07-11)
 
nocfilmowa

kosz

Bezpłatna zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Wójt Gminy Skrzyszów i Firma FBSerwis Karpatia organizują w Szynwałdzie 27 czerwca (środa) bieżącego roku, bezpłatną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu RTV i AGD. Odpady powinny być wystawione do godziny 6:00 w miejscu, z którego odbierane są odpady komunalne (pojemniki). (2018-06-24)


Nowy harmonogram wywozu odpadów w Szynwałdzie, ważny od lipca do grudnia 2018 roku.

terminsmieci18(2018-06-19)


Msza św. na cmentarzu cholerycznym w Szynwałdzie przy granicy Zalasowej i Trzemesnej. Kazanie ks. proboszcza z Zalasowej Stanisława Kuczara. (2018-06-17)


Powitanie lata – Festyn Rodzinny. W Skrzyszowie (na Schabach nr 541 b) 23 czerwca odbędzie się Festyn Rodzinny z powitaniem lata. Na festynie nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będą przejażdżki konne i Dmuchane zamki, konkursy i zabawy.

13:00 Rozpoczęcie Festynu
15:00 Pokaz umiejętności wychowanków Stowarzyszenia Olimp Skrzyszów
16:00 Pokaz walki białą bronią
18:00 Ognisko z pieczeniem kiełbasek

powitanielata

(2018-06-09)


ikonyd33Zebranie wiejskie. Informujemy, że zebranie wiejskie dotyczące opinii sołectw na temat zmian uchwał Rady Gminy dotyczących liczby zezwoleń oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Odbędzie się w Szynwałdzie we wtorek 12 czerwca w Remizie OSP. (2018-06-09)


Szynwałdzkie Tarasy. Na koncercie wystąpią:
Big Contest pod batutą Piotra Pociaska
Chór Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie
Laureaci Konkursu Maestro
Koncert odbędzie się w Szynwałdzie 10 czerwca przed budynkiem Biblioteki. Organizatorem jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. (2018-06-05)

koncerttarasy


IV Mundurowy Dzień Dziecka, Skrzyszów sobota 2 czerwca. Prezentacja Radzieckiego czołgu T-72, pokaz gaszenia samochodu, walki rycerskie. (2018-06-03)


IV Mundurowy Dzień Dziecka w Skrzyszowie. Na pikniku główną atrakcją będzie czołg, zobaczymy również wiele rodzajów nowoczesnej broni. Odbędą się zawody Strażackie, będą przejażdżki konne i szereg innych atrakcji. Sponsorami Dnia Dziecka są Wójt Gminy Skrzyszów i Prezydent Miasta Tarnowa. Zabawa rozpocznie się 2 czerwca w sobotę o 13:00 na Orliku w Skrzyszowie. Organizatorzy serdecznie zapraszają. (2018-05-29)

mundurdziendziecka


Festyn Rodzinny. Już kolejny raz odbędzie się Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej w Szynwałdzie. Zabawa zacznie się 27 maja w niedzielę od godziny 15:00 do 21:00.

Organizator zapewnia wiele atrakcji między innymi
Będą występy uczniów, wspólne tańce, dmuchane zamki, zabawy prowadzone przez wodzirejów, rozgrywki sportowe oraz zabawa taneczna.

Szkolny bufet
Przysmaki z grilla, zapiekanki, frytki, hamburgery, domowe ciasta, lody, napoje i wata cukrowa.

festynszkolny18

(2018-05-25)


Wakacje w siodle. Nauka pielęgnacji koni, karmienie, czyszczenie, siodłanie.

W programie świetna zabawa!
Nauka jazdy konnej, nauka lonżowania, zdobywanie wiedzy o koniach, zabawy i konkursy,
ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Termin I: 09.07-14.07.2018 r.
Termin II: 13.08-18.08.2018 r. w godz. od 8.30 do 16.00

Zapewniamy:
Wyżywienie (drugie śniadanie, obiad, podwieczorek). Współfinansowane przez Gminę Skrzyszów
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 881 031 761.

wakacjewsiodle

(2018-05-24)


Noc muzeów w Szynwałdzie. Po raz pierwszy w Szynwałdzie w sobotę 12 maja odbyła się Noc Muzeów. Gdzie został przedstawiony niezwykły przedmiot archeologiczny, rączka od lusterka datowana na 50 rok przed naszą erą. O tym przedmiocie i "Najeźdźcach i przybyszach – Celtach w Europie" opowiadał dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, pan Andrzej Szpunar. Została również otwarta wystawa obrazów pana Jerzego Ruszla pod tytułem "Akwarele". Wystawę można jeszcze oglądać w godzinach pracy Biblioteki. (fot. Stanisław Plebanek 2018-05-18)

Zobacz więcej zdjęć w Galerii ››


Zapraszamy na GMINNY RAJD ROWEROWY. Tradycyjnie jak co roku Wójt gminy Skrzyszów oraz Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zapraszają wszystkich miłośników turystyki rowerowej z terenu gminy Skrzyszów oraz innych miejscowości na GMINNY RAJD ROWEROWY w sobotę, 19 maja 2018r. Rajd wystartuje w Skrzyszowie o godz. 9.00 z parkingu sprzed Urzędu Gminy Skrzyszów. Zbiórka uczestników rajdu od godziny 8.15 przed Urzędem Gminy. Trasa rajdu obejmuje Skrzyszów, malownicze tereny do Pogórskiej Woli, gdzie nastąpi przerwa na odpoczynek. Po przerwie rajd wyruszy w kierunku Skrzyszowa i zakończy się nad zalewem skrzyszowskim, nad którym organizatorzy zapraszają na poczęstunek z grilla. Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwać będzie Policja, Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego oraz Strażacy OSP. Rowerzystów prosimy o zabranie karimaty lub koca w związku z brakiem miejsc siedzących nad zalewem. (info. www.skrzyszow.pl 2018-05-14)

rajdrowerowy18


Piknik Radia RDN Małopolska – radość wolności, piknik. Gwiazda wieczoru, Kapela Góralska Ciupaga.
15.00 MSZA ŚWIĘTA Kościół św. Maksymiliana M. Kolbego w Tarnowie
16.00 PIKNIK - dziedziniec Radia RDN Małopolska

- Zwiedzanie radia
- Koncert Szkoły Muzycznej KIK Muza z Pilzna
- Kabaret w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Tarnowie
- Pokaz grupy iluzjonistycznej Spyfe
- Występ tancerzy ze szkoły Latino w Żabnie
- Konkursy.

18.30 GWIAZDA WIECZORU Kapela Góralska Ciupaga

Bezpłatne atrakcje:

- foto budka, dmuchane zjeżdżalnie, bańki mydlane, malowanie buziek, grochówka wojskowa

piknikkdn18

(2018-05-08)


Gminny Konkurs Artystów Maestro. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie zaprasza na pierwszy Gminny Konkurs Artystów Maestro. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie muzycznie uzdolnione osoby w dziedzinie śpiewu i gry na instrumentach. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń upływa 17 maja br., a przesłuchania do konkursu odbędą się w bibliotece w Szynwałdzie 19 maja o godz. 14.00. Dla laureata konkursu przewidziana jest nagroda finansowa i możliwość zaprezentowania swojego talentu podczas występu w koncercie "Szynwałdzkich Tarasów" 10 czerwca br. Karty zgłoszeń dla uczestników oraz szczegóły konkursu są dostępne w regulaminie na stronach www.gcb-skrzyszow.pl oraz www.skrzyszow.pl. (info. www.skrzyszow.pl 2018-05-06)

1. Karta zgłoszenia udziału w Gminnym Konkursie Artystów Maestro››
2. Regulamin Gminnego Konkursu Artystów "Maestro" ››

maestro


Król Roger - wyjazd na operę K. Szymanowskiego. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie organizuje wyjazd do opery w Krakowie. Wyjazd odbędzie się 8 czerwca w piątek o godzinie 18:30. Zapisy będą przyjmowane do 8 maja w Bibliotece w Skrzyszowie, koszt wyjazdu wynosi 85 zł tel. 146 745 508. (2018-05-06)

rogerteatr


Obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody odbyły się w Ładnej, gdzie została odprawiona msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym. Dalsza część uroczystości odbyła się przed Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego. Gdzie były okolicznościowe przemówienia oraz występ słowno-mużyczny młodzieży i dzieci szkolnej. Atrakcją był, pokaż walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Św. Jakuba. (fot. Stanisław Plebanek 2018-05-04)

Zobacz więcej zdjęć w Galerii ››

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - Ładna 2018


Uroczystości 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody święta w tym roku odbędą się w Ładnej. W kościele parafialnym o godzinie 9:00 zostanie odprawiona msza św. za Ojczyznę. Na placu przed Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego, odbędą się uroczystości wraz z występem słowno-muzycznym uczniów z tutejszej szkoły. Będzie również, pokaż walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Św. Jakuba. (fot. Stanisław Plebanek 2018-04-29)

07 3maj2017


Ogólnopolska akcja liczenia flag. Zachęcamy mieszkańców naszej gminy do wywieszania flag narodowych w czasie zbliżających się świąt państwowych. Dodatkowo informujemy, że w tym roku w dniach od 2 do 3 maja prowadzona jest ogólnopolska akcja liczenia flag przy zastosowaniu bezpłatnej aplikacji na telefon komórkowy z systemem Android. Aplikacja ta o nazwie MARKFLAG jest bezpłatna i udostępniona do pobrania w sklepie Google Play przez pracownika jednej z gmin. Formalnie nie jest to konkurs, nie ma nagród i wszyscy biorący w niej udział są zwycięzcami. Miło nam jednak będzie, jeśli nasza okolicy dobrze wypadnie w statystykach. System zgłoszeń jest anonimowy. Technicznie działanie aplikacji polega na tym, że rozpoznaje ona w kadrze aparatu flagę i tylko wtedy pozwala zrobić zdjęcie. Dodatkowo na podstawie wskazań GPS-a odnotowuje miejsce zrobienia tego zdjęcia. W kolejnym etapie można te dane lokalizacyjne wysłać na portal flagowy www.flaganarodowa.pl. Dla zachowania jak największej prywatności samo zdjęcie nie jest wysyłane, tylko i wyłącznie znacznik GPS. Nie zbierane są żadne dane osobowe, aplikacja nie wymaga karty SIM w aparacie. Co więcej identyfikacja odbywa się bez konieczności posiadania internetu. Tylko wysyłka znaczników GPS wymaga dostępu, ale można to zrobić później, niekoniecznie podczas rejestracji flagi. (info. www.skrzyszow.pl 2018-05-02)

flaga


Noc muzeów w Szynwałdzie. "Tarnowscy artyści w galerii muzealnej - wystawy w Szynwałdzie". "Galeria jednego obiektu", prezentacja niezwykłego obiektu archeologicznego Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Otwarcie wystawy Jerzego Ruszla "Akwarele". Noc Muzeów w Szynwałdzie rozpocznie się w sobotę 12 maja o godzinie 19:00 i potrwa do 23:00. (2018-04-29)

nacmuzeow


Przedszkole roku 2018. Wielka akcja "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" poświęcona przedszkolom rozpoczęta! Zachęcamy do głosowania na Przedszkole Publiczne w Skrzyszowie.

CZEKAJĄ WSPANIAŁE NAGRODY, między innymi:
zaproszenie dla dziecka i rodzica do RABKOLANDU
zestaw materiałów edukacyjnych marki STARPAK

Przedszkole roku
Wyślij na nr 72355 SMS: PL.578

Nasze Pszczółki z oddziału drugiego walczą, o tytuł Najsympatyczniejszej Grupy Przedszkolnej
Wyślij na nr 72355 SMS: PG.275

Pani Katarzyna Stach (z oddziału II) ma, szansę na tytuł Nauczycielka Przedszkola Roku 2018
Wyślij na nr 72355 SMS: PN.913

Glosowanie będzie trwało od 13 kwietnia do 23 maja, do godz. 21:00. Koszt SMS-a, 2,46 zł z VAT.

przedszkole głosuj

(2018-04-26)


Wiosna zawitała do Szynwałdu zdjęcia z 15 kwietnia 2018

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

(fot. Stanisław Plebanek 2018-04-21)


Pieniądze dla Gminy Skrzyszów z programu "Senior+". Gmina otrzyma 40.230 zł z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 24.000 zł zostanie przeznaczonych na remont i adaptacje budynku "starej szkoły" w Skrzyszowie. Seniorzy z "Pogodnego Klubiku" prowadzonego przez "Stowarzyszenie Mój Szynwałd" mają tam swoje spotkania. Pozostałe 16.230 zł zostanie przeznaczone na wyposażenie. (2018-04-12)

dziadekbabcia


Ogłoszenie!!! W dniu 10.04. 2018r. (wtorek) o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie z przedstawicielami GAZ-SYSTEMU i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie odszkodowań w związku z inwestycją pn. Gazociąg Strachocina – Pogórska Wola. Miejsce spotkania – remiza OSP Pogórska Wola.
Zainteresowanych zapraszamy. (info. www.skrzyszow.pl 2018-04-09)

ruragaz


"Nie lękajcie się!" 13 rocznica śmierci Św. Jana Pawła II. Papież zmarł 2 kwietnia 2005. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II (zakończony 1 maja 2011). 27 kwietnia 2014 odbyła się wspólna kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego i emerytowanego.
Ten papież był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80 i 90 XX w. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą Anglikańską. W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów oraz wyniósł na ołtarze więcej osób, niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wieków.
Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właściwie Karol Józef Wojtyła ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978), kardynał (1967–1978), zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264 papież i 6 Suweren Państwa Watykańskiego (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego. (info. www.pl.wikipedia.org, fot. Stanisław Plebanek 2018-04-02)

Zdjęcia z Wadowic i Muzeum Jana Pawła II


Dementi

Informacja o budowie amfiteatru o był żart Prima Aprilisowy, widząc po zainteresowaniu tematem na Facebook›› może by ten amfiteatr ukończyć? :) :) A więc do dzieła Młodzi Radni :) :), liczę na was! (2018-04-02)


zalewska menCzy Szynwałdzie powstanie amfiteatr? Na zaproszenie Młodzieżowej Rady Gminy do Szynwałdu przy najbliższej okazji przyjedzie pani Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej. Młodzież chce przekonać panią minister, aby zostały przyznane środki na dokończenie budowy amfiteatru. Pomysł budowy zrodził się już w 2004 roku i zostały wykonane fundamenty koło boiska sportowego, scena byłaby zadaszona. Budowa amfiteatru została przerwana z powodu braku środków finansowych. (2018-04-01)


Nowa Młodzieżowa Rada Gminy po ślubowaniu. Nowa Młodzieżowa Rada Gminy Skrzyszów, która została wybrana jeszcze w lutym br. jest po pierwszej inauguracyjnej sesji. Piętnastu radnych w kadencji 2018-2020 będzie zajmowało się działaniami mającymi na celu m.in. aktywizację młodzieży w życiu społecznym gminy, reprezentowanie postaw i potrzeb dzieci wobec władz gminnych i innych instytucji, uczestnictwo młodzieży w procesie podejmowania decyzji, upowszechnianie zasad działania samorządu terytorialnego. Na pierwszej sesji po wręczeniu zaświadczeń o wyborze i ślubowaniu, wybrano Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Gminy Skrzyszów – Tomasza Iwana (Szynwałd), Wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Gminy Skrzyszów – Julię Żurowską (Pogórska Wola) oraz Sekretarza Młodzieżowej Rady Gminy Skrzyszów – Mateusza Rosiaka (Skrzyszów). Nowej radzie życzymy sukcesów i owocnej pracy na rzecz swojej gminy. (info. www.skrzyszow.pl 2018-03-14)

Radni Młodzieżowej Rady Gminy Skrzyszów na II kadencję 2018 – 2020:

Lp.

NAZWISKO I IMIĘ RADNEGO

OBWÓD GŁOSOWANIA

1.

BAŃKA Kamil

Nr 5 Łękawica

2.

BORUCH Agnieszka

Nr 6 Ładna

3.

BUDZIK Filip

Nr 5 Łękawica

4.

IWAN Tomasz

Nr 3 Szynwałd

5.

KORUS Filip

Nr 1 Skrzyszów

6.

MICZEK Dawid

Nr 3 Szynwałd

7.

PAPUGA Justyna

Nr 3 Szynwałd

8.

ROSIAK Mateusz

Nr 1 Skrzyszów

9.

SALAWA Kevin

Nr 2 Skrzyszów

10.

SIEDLIK Kacper

Nr 1 Skrzyszów

11.

WAŚKO Konrad

Nr 4 Pogórska Wola

12.

ZAJĄC Zuzanna

Nr 6 Ładna

13.

ZEGAR Martyna

Nr 3 Szynwałd

14.

ZYCH Paulina

Nr 4 Pogórska Wola

15.

ŻUROWSKA Julia

Nr 4 Pogórska Wola


pisanka12

Życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych w dzień zmartwychwstania Pańskiego budzącego się do życia wiary wypełnionej nadzieją. Niech Wam miłe będą świąteczne chwile, ksiądz wam święta błogosławi, niech cieszą Wasze oczy kolorowe pisanki i wielkanocne baranki. Dużo szczęścia i radości, które niechaj zawsze gości w dobrym sercu, w jasnej duszy i niechaj wszystkie żale zagłuszy. Niech się w śmigus - dyngus woda na Was leje, oby zdrowie dopisało i jajeczko smakowało. Życzy redaktor Portalu (2018-03-29)


Posadź drzewo rozsiewaj dobro z RDN. Radio RDN organizuje akcję rozdawania sadzonek różnych drzew i nasion warzyw, ziół i kwiatów. Wszystko to będzie można otrzymać już w najbliższy wtorek 27 marca na burku obok Kataryniarza. Akcji będzie towarzyszyć zbiórka do puszek. Datki zostaną przeznaczone na sklep Radiowe Dzieło Miłosierdzia, który przygotuje paczki świąteczne dla potrzebujących. (2018-03-21)

sadzonkirdn


Ważna informacja. Uprzejmie informujemy, że w dniu 30 marca 2018 roku (WIELKI PIĄTEK), Urząd Gminy w Skrzyszowie będzie nieczynny. Jest to dzień wolny dla pracowników tutejszego urzędu za sobotę – 6 stycznia 2018 roku (ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI). Za ewentualne utrudnienia przepraszamy. (2018-03-19)


Pomoc w wypełnianiu wniosków o płatności obszarowe
we wtorki i w czwartki od 8:00 do 14:00

Do wypełnienia E-Wniosku wymagane jest podanie trzech danych weryfikacyjnych:
1. Swojego numeru identyfikacyjnego (numer EP)
2. 8 Ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego (numer rachunku bankowego zgodny z numerem w ewidencji producentów)
3. Kwoty z ostatniego przelewu otrzymanego Z ARiMR, zrealizowanego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku - tj. w roku 2017 (w przypadku gdy rolnik w danym dniu otrzymał więcej niż jeden przelew, należy wprowadzić kwotę z największego przelewu, w przypadku braku płatności w roku 2017 należy wprowadzić wartość 0). (2018-03-19)


Gminny Turniej Piłkarski dla Dzieci. Mecze zostaną rozegrane w Hali Sportowej w Szkole Podstawowej w Pogórskiej Woli 17 marca 2018 roku od godziny 8:30 do 13:00. Na turniej zaprasza Gminne Centrum Kultury i Bibliotek W Skrzyszowie i Klub Sportowy KS Pogoria. (2018-03-15)

turniejpilkinoznej


2soltyszywiecZ okazji Dnia Sołtysa - Opiekuna i Gospodarza Wsi,
składamy najserdeczniejsze życzenia.
Dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności,
sukcesów w działalności sołeckiej,
a także jak najlepszej współpracy
z mieszkańcami i pracownikami naszej gminy.
Jednocześnie składamy serdeczne podziękowania za trud,
i wysiłek w sprawowaniu tak zaszczytnej funkcji.

(2018-03-11)


8mrzec18


Turniej szachowy o "Puchar Sołtysa Szynwałdu". Organizatorem turnieju była Pani Maria Żywiec - Sołtys Szynwałdu. Sędzią turnieju był pan Czesław Markiewicz instruktor szachowy z tarnowskiej KANY. W turnieju brały udział 44 osoby, nie tylko mieszkańcy naszej Gminy. Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami, medalami oraz okolicznościowymi dyplomami. Turniej odbył się 25 lutego w Szkole Podstawowej w Szynwałdzie. (fot. Stanisław Plebanek 2018-03-04)

W kategorii Mieszkańcy Gminy I miejsce zajęła Gabriela Łabędź
W kategorii Dzieci I miejsce zajął Jakub Słowik
W kategorii Open I miejsce zajął Piotr Dekorda

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››


Spotkanie informacyjno - szkoleniowe. Zasady przyznawania płatności bezpośrednich dla rolników w 2018 roku i obsługa aplikacji e-Wniosek Plus. (2018-03-02)

szkoleniearimr


Aerobik. Klub Kobiet Kreatywnych zaprasza na aerobik w ramach projektu dofinansowanego ze środków Gminy Skrzyszów.
Zajęcia prowadzone będą na salach gimnastycznych w szkołach:

Skrzyszów - wtorek i czwartek o 18:00
Szynwałd - wtorek i czwartek o 18:00
Pogórska Wola – wtorek i czwartek o 19:15
Łękawica - wtorek i czwartek o 19:05
Ładna - wtorek o 19:00 i czwartek o 18:00

Od 27 lutego do 21 czerwca 2018 i od 18 wrześniu do 18 grudnia 2018.

Aerobik co dzień ćwicz
Gdy apetyt dopisuje
Krągłości się zaznaczają
Zaczynają się kłopoty

aerobik18(2018-03-01)


Nowy harmonogram odbioru odpadów. Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w Szynwałdzie. Od stycznia do czerwca 2018 roku. (2017-12-31)

harmonogramsmieci1


Zbiórka na remont Kościoła parafialnego w Szynwałdzie

Drodzy Ofiarodawcy
Dokonując wpłat na cele kultu religijnego na rachunek bankowy naszej Parafii, można te darowizny odliczyć od dochodu w rocznym rozliczeniu podatku PIT. Warunkiem odliczenia darowizny jest posiadanie potwierdzenia wpłaty darowizny na poczcie lub w banku. Kwotę dotacji oraz nazwę i adres obdarowanego tj. parafii należy wpisać w odpowiednim polu na formularzu PIT-0. W ten sposób 18% darowizny zostanie zwrócone przez Urząd Skarbowy. Maksymalna łączna kwota wszystkich darowizn w ciągu roku, które można odliczyć, nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika. (podstawa prawna: art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym, od osób fizycznych).

Potwierdzenie należy przechowywać przez 5 lat na wypadek kontroli z Urzędu Skarbowego. Wpłat można również dokonywać poprzez przelewy elektroniczne na rachunek bankowy podany poniżej.

Sposób wypełniania przekazu pocztowego i internetowego przelewu bankowego.

Nazwa odbiorcy:
Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP. Szkaplerznej w Szynwałdzie 33-158 Szynwałd, Szynwałd 1

Numer rachunku odbiorcy:
67 1020 4955 0000 7802 0204 6845

Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy.
Bóg zapłać!

przekaz

(2015-12-08)


Panorama - 360º dookoła Szynwałdu (centrum panoramy to pola koło Trzemesnej)

1panorama1panorama1panorama

   

"Regionalny Portal Szynwałdu" Portal informacyjny Szynwałdu. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 - 2018

Real time web analytics, Heat map tracking
© Szynwałd