"VIII Festiwal Kultury Pogórzańskiej" - Ryglice 2014. W sobotę 27 września odbył się VIII Festiwal Kultury Pogórzańskiej o "Złotą Podkowę Pogórza" zorganizowany przez panią burmistrz Ryglic i Ośrodek Kultury w Ryglicach. W festiwalu brało udział 17 zespołów i kapel ludowych.

ZŁOTĄ PODKOWĘ POGÓRZA zdobyła grupa śpiewacza "ZZA LASU" z Zalasowej

W kategorii kapel ludowych:
I miejsce - kapela ludowa "GWOŹDZIEC" z Gwoźdźca
II miejsce – kapela ludowa "ZALASOWIANIE" z Zalasowej
III miejsce – kapela ludowa "W KUŹNI U KOWALA" z Kowalowej

W kategorii grup śpiewaczych:
I miejsce – grupa śpiewacza "ZZA LASU" z Zalasowej
II miejsce – grupa śpiewacza "GWOŹDZIEC" z Gwoźdźca

Trzy równorzędne III miejsca grupy śpiewacze:
- "SENIOR" z Dębicy
- "W KUŹNI U KOWALA" z Kowalowej
- "PORĘBIANIE" z Poręby Spytkowskiej

W kategorii zespołów artystycznie opracowanych:
I miejsca nie przyznano
II miejsce – zespół Pieśni i Tańca "PORĘBIANIE" z Poręby Spytkowskiej

W kategorii zespołów regionalnych:
I miejsce nie przyznano
II miejsce – zespół folklorystyczny "BESKIDY" z Dominikowic
III miejsce – zespół folklorystyczny "GWOŹDZIEC" z Gwoźdźca

(więcej zdjęć w Galerii już wkrótce)

(2014-09-29)

Występy Zespołów Ludowych na Festiwalu


Informacje
Możliwość montażu paneli fotowoltaicznych. W dniu 2 października, tj. czwartek, o godz. 18.00 w remizie OSP Skrzyszów odbędzie się spotkanie w sprawie montażu paneli fotowoltaicznych. Zainteresowanych zapraszamy w imieniu pana Wójta.
Badanie wzroku. W dniu 10 października tj. Piątek o godzinie 8:00 w Ośrodku Zdrowia w Szynwałdzie odbędzie się kompleksowe badanie wzroku wraz z możliwością zakupu okularów. Rejestracja i szczegółowe informacje w Ośrodku Zdrowia.
Kalendarz OSP Szynwałd. Zarząd OSP Szynwałd informuje że w sklepie w remizie są do nabycia kalendarze strażackie, zachęcamy do nabycia tego lokalnego kalendarza. (2014-09-29)


Gala "Fundusze z Kulturą". Projekt "Skrzyszowska Szkoła Muzyków" został nagrodzony podczas gali "Fundusze z Kulturą". Impreza, która odbyła się w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie nagradzała najlepsze projekty dofinansowane ze środków unijnych w ramach PO KL. Była to piąta edycja konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego. "Kopalnia PO(KL) mysłów" ma służyć promowaniu projektów PO KL realizowanych w województwie małopolskim, poprzez dobry przykład, inspirację i upowszechnienie wiedzy o możliwości pozyskania wsparcia z funduszy unijnych. Nazwa gali "Fundusze z kulturą" ma podkreślać jak wiele projektów z udziałem funduszy europejskich, również w obszarze kultury, udało się zrealizować w Małopolsce. "Skrzyszowska Szkoła Muzyków" zwyciężyła w kategorii: "Projekty skierowane do lokalnej społeczności". "Skrzyszowska Szkoła Muzyków" był to projekt, który rozwijał umiejętności wokalno – muzyczne dzieci i młodzieży. Podzielony był na trzy etapy. Pierwszy obejmował bezpłatne lekcje gry na perkusji, gitarze (basowej, elektrycznej, klasycznej), keyboardzie, skrzypcach oraz lekcje śpiewu. W drugim etapie powstało pięć grup warsztatowych składających się z wokalisty, perkusji, skrzypiec, dwóch gitar i keyboardu. Z kolei w trzecim utworzono zespół, który wystąpił m. in. podczas II Koncertu Charytatywnego. (info: www.skrzyszow.pl 2014-09-25)


Zebranie wiejskie. W poniedziałek 15 września odbyło się zebranie wiejskie, którego głównym punktem było przeznaczenie środków z funduszu sołeckiego w wysokości 25 000 złotych na inwestycje w Szynwałdzie. Pani sołtys zaproponowała przeznaczyć te środki na wybudowanie grilla z zadaszeniem za budynkiem Remizy OSP, propozycja nie została przyjęta zbyt entuzjastycznie. Ale po paru głosach sprzeciwu i wstrzymujących się została przegłosowana. Pan wójt Marcin Kiwior poinformował że nowa Biblioteka będzie wkrótce oddana do użytku po zakończeniu wszystkich odbiorów technicznych. Projekt przebudowy budynku po Szkole na Świniogórze jest już wykonany, będzie tam znajdował się Dom Pomocy Społecznej. W naszej miejscowości planowane jest wykonanie trzech suchych polderów, w przysiółkach Czermanicha, Japonia oraz Szynwałd dolny, szacowany koszt wykonania to 4 000 000 do 5 000 000 złotych. Planowana jest budowa chodników między innymi dalsza część w stronę Zalasowej. Poruszono też sposób zagospodarowania lub wyburzenia budynku biblioteki po tym jak już zostanie przeniesiona do nowego budynku. Gdyby budynek został wyburzony to planowane jest wybudowanie w tym miejscu parkingu na około 70 samochodów. (2014-09-18)


Zawody – Sportowo Pożarnicze jednostek OSP z Gminy Skrzyszów. W niedzielę 14 września 2014 roku odbyły się zawody Sportowo – Pożarnicze jednostek OSP z Szynwałdu, Skrzyszowa, Pogórskiej Woli, Łękawicy, oraz Ładnej. Uczestniczyła również drużyna straży Pożarnej z Hniezdne na Słowacji. Drużyny prezentowały swoje umiejętności strażackie między innymi na torze przeszkód, pompowanie wody rozwijanie węża i lanie wody do celu. W zawodach uczestniczył ksiądz Grzegorz wikariusz z parafii Szynwałd - strażak. W zawodach brało udział 6 drużyn seniorów w tym jedna ze Słowacji, 3 drużyny młodzieżowe 2 z Szynwałdu i 1 z Łękawicy oraz 1 drużyna kobieca ze Szynwałdu. Pierwsze miejsce w kategorii drużyn seniorów zajęli strażacy ze Skrzyszowa, w kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce zajęła drużyna z Szynwałdu. Wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe puchary oraz dyplomy a młodzi druhowie dostali plecaki. (2014-09-15)

 Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Fotografii "Regionalnego Portalu Szynwałdu" ››


Projekty "Klubu Kobiet Kreatywnych Gracja" w Skrzyszowie. Klub zorganizował 2 projekty przy współudziale między innymi z "Małopolska Lokalna – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich", "Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia".

Pierwszy projekt, "Pierwsze Kroki w Fitnessie", skierowany jest do kobiet powyżej 18 roku życia które chcą rozpocząć przygodę z fitnessem. Zapisy na ćwiczenia kobiet z terenu Gminy Skrzyszów przyjmowane są w Urzędzie Gminy w dniach od 15 do 20 września 2014 roku.

Drugi projekt, "Umiem i nie boję się pomagać", zajęcia będą prowadzone z zakresu udzielania pierwszej pomocy między innymi w wypadkach drogowych, złamań i zwichnięć, zasłabnięć. Uczestnikami projektu mogą być osoby powyżej 18 roku życia. Zapisy na zajęcia osób z terenu Gminy Skrzyszów przyjmowane są w Urzędzie Gminy w dniach od 15 do 30 września 2014 roku.

Trzeci projekt, "Akademia Kroju i Szycia". Grupa nieformalna "Niteczki" i Stowarzyszenie Gminy Skrzyszów organizują Akademię Kroju i Szycia. Podczas kursu uczestnicy będą mogli zdobyć umiejętności kroju i szycia między innymi spodni, bluzki czy spódnicy. Osoby biorące udział w zajęciach będą musieli posiadać własne maszyny do szycia. Projekt jest skierowany do osób, kobiet i mężczyzn powyżej 18 roku życia. Zapisy na zajęcia osób z terenu Gminy Skrzyszów przyjmowane są w Urzędzie Gminy w dniach od 15 do 20 września 2014 roku.
Więcej informacji można znaleźć na plakacie lub w Urzędzie Gminy oraz stronie www.kkk-skrzyszow.pl (2014-09-16)


Nowość!  Kamerka Pogodowa na żywo ››. Sprawdź jaka u Nas jest Pogoda. Kamerka Pogodowa zlokalizowana w Szynwałdzie. (2014-09-07)


Panorama - 360º dookoła Szynwałdu (centrum panoramy to pola koło Trzemesnej)


 Zobacz kanał  SzynwałdTV na YouTube. Znajdziesz tam ciekawe filmy związane z Szynwałdem, relacje z uroczystości, koncertów, festynów, świąt państwowych. Jak również dużo ciekawych filmów z innych wydarzeń między innymi sportowych i kulturalnych.

• ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ •

Więcej informacji w zakładce   Aktualności z Szynwałdu ››