Zebranie wiejskie. W poniedziałek 15 września odbyło się zebranie wiejskie, którego głównym punktem było przeznaczenie środków z funduszu sołeckiego w wysokości 25 000 złotych na inwestycje w Szynwałdzie. Pani sołtys zaproponowała przeznaczyć te środki na wybudowanie grilla z zadaszeniem za budynkiem Remizy OSP, propozycja nie została przyjęta zbyt entuzjastycznie. Ale po paru głosach sprzeciwu i wstrzymujących się została przegłosowana. Pan wójt Marcin Kiwior poinformował że nowa Biblioteka będzie wkrótce oddana do użytku po zakończeniu wszystkich odbiorów technicznych. Projekt przebudowy budynku po Szkole na Świniogórze jest już wykonany, będzie tam znajdował się Dom Pomocy Społecznej. W naszej miejscowości planowane jest wykonanie trzech suchych polderów, w przysiółkach Czermanicha, Japonia oraz Szynwałd dolny, szacowany koszt wykonania to 4 000 000 do 5 000 000 złotych. Planowana jest budowa chodników między innymi dalsza część w stronę Zalasowej. Poruszono też sposób zagospodarowania lub wyburzenia budynku biblioteki po tym jak już zostanie przeniesiona do nowego budynku. Gdyby budynek został wyburzony to planowane jest wybudowanie w tym miejscu parkingu na około 70 samochodów. (2014-09-18)


Zawody – Sportowo Pożarnicze jednostek OSP z Gminy Skrzyszów. W niedzielę 14 września 2014 roku odbyły się zawody Sportowo – Pożarnicze jednostek OSP z Szynwałdu, Skrzyszowa, Pogórskiej Woli, Łękawicy, oraz Ładnej. Uczestniczyła również drużyna straży Pożarnej z Hniezdne na Słowacji. Drużyny prezentowały swoje umiejętności strażackie między innymi na torze przeszkód, pompowanie wody rozwijanie węża i lanie wody do celu. W zawodach uczestniczył ksiądz Grzegorz wikariusz z parafii Szynwałd - strażak. W zawodach brało udział 6 drużyn seniorów w tym jedna ze Słowacji, 3 drużyny młodzieżowe 2 z Szynwałdu i 1 z Łękawicy oraz 1 drużyna kobieca ze Szynwałdu. Pierwsze miejsce w kategorii drużyn seniorów zajęli strażacy ze Skrzyszowa, w kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce zajęła drużyna z Szynwałdu. Wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe puchary oraz dyplomy a młodzi druhowie dostali plecaki. (2014-09-15)

 Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Fotografii "Regionalnego Portalu Szynwałdu" ››


Festyn Integracyjny. W niedzielę 21 września od 13:00 do 19:00 w barze "Taurus" w Ładnej odbędzie się Festyn Integracyjny z udziałem dzieci niepełnosprawnych.

W programie będzie między innymi:
Muzyka, tańce oraz śpiew
Występy uczniów ze Szkoły podstawowej w Ładnej
Mecz piłki nożnej między Siostrami zakonnymi a Strażakami OSP
Zabawy Policji z dziećmi
Konkursy z nagrodami

Organizatorami festynu są: wójt Gminy Skrzyszów, bar "Taurus" w Ładnej, Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Ładnej oraz Szkoła Podstawowa w Ładnej. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w zabawie. (2014-09-18)


Projekty "Klubu Kobiet Kreatywnych Gracja" w Skrzyszowie. Klub zorganizował 2 projekty przy współudziale między innymi z "Małopolska Lokalna – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich", "Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia".

Pierwszy projekt, "Pierwsze Kroki w Fitnessie", skierowany jest do kobiet powyżej 18 roku życia które chcą rozpocząć przygodę z fitnessem. Zapisy na ćwiczenia kobiet z terenu Gminy Skrzyszów przyjmowane są w Urzędzie Gminy w dniach od 15 do 20 września 2014 roku.

Drugi projekt, "Umiem i nie boję się pomagać", zajęcia będą prowadzone z zakresu udzielania pierwszej pomocy między innymi w wypadkach drogowych, złamań i zwichnięć, zasłabnięć. Uczestnikami projektu mogą być osoby powyżej 18 roku życia. Zapisy na zajęcia osób z terenu Gminy Skrzyszów przyjmowane są w Urzędzie Gminy w dniach od 15 do 30 września 2014 roku.

Trzeci projekt, "Akademia Kroju i Szycia". Grupa nieformalna "Niteczki" i Stowarzyszenie Gminy Skrzyszów organizują Akademię Kroju i Szycia. Podczas kursu uczestnicy będą mogli zdobyć umiejętności kroju i szycia między innymi spodni, bluzki czy spódnicy. Osoby biorące udział w zajęciach będą musieli posiadać własne maszyny do szycia. Projekt jest skierowany do osób, kobiet i mężczyzn powyżej 18 roku życia. Zapisy na zajęcia osób z terenu Gminy Skrzyszów przyjmowane są w Urzędzie Gminy w dniach od 15 do 20 września 2014 roku.
Więcej informacji można znaleźć na plakacie lub w Urzędzie Gminy oraz stronie www.kkk-skrzyszow.pl (2014-09-16)


"VIII Festiwal Kultury Pogórzańskiej". W Ryglicach 27 września w sobotę na rynku odbędzie się Festiwal Kultury Pogórzańskiej o "Złotą Podkowę Pogórza" zorganizowany przez panią burmistrz Ryglic i Ośrodek Kultury w Ryglicach.
W programie:
14-18 godziny wystawa twórczości artystycznej i ludowej, kowalstwo artystyczne, hafty, koronki, pszczelarstwo.
14:00 Uroczyste otwarcie "VIII Festiwalu Kultury Pogórzańskiej Ryglice 2014"

›› Prezentacja kapel i zespołów ludowych
›› Rozstrzygnięcie konkursu o "Złotą podkowę pogórza" i wręczenie nagród
›› Wręczenie oznaczeń "Zasłużony dla Gminy Ryglice"
›› Uroczyste przekazanie "Umowy partnerskiej z Kołem Łowieckim TROP z Krakowa

19:00 Koncert zespołu "ENEJ" (2014-09-13)


"Słowo za słowo". Wywiad z Marcinem Kiwiorem wójtem Gminy Skrzyszów. W wywiadzie rozmawiano między innymi o oddaniu do użytku w październiku zbiornika przeciwpowodziowego w Skrzyszowie. Budowie suchych polderów przeciwpowodziowych i inwestycji na terenie Gminy. Wywiad przeprowadził Łukasz Pelc, 10 września 2014 roku w radiu RDN – Małopolska. (2014-09-11)


Badania USG układu moczowego i prostaty. GZOZ w Skrzyszowie zaprasza na bezpłatne badania USG układu moczowego i prostaty (przez brzuch) mężczyzn od 40 roku życia, zameldowanych na terenie Gminy Skrzyszów. Rejestracja w Ośrodku Zdrowia w Skrzyszowie osobiście, przez osoby trzecie bądź telefonicznie: 14 674-50-08. Do badania proszę zgłaszać się bez posiłku 6 godzin i z pełnym pęcherzem moczowym. Badania będą wykonywane do końca listopada, ilość badań ograniczona.

Darmowe szczepionki przeciw grypie. Urząd Gminy Skrzyszów refunduje szczepionki przeciw grypie VAXIGRIP dla mieszkańców Gminy Skrzyszów powyżej 70 roku życia. Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się do ośrodków zdrowia. Liczba szczepionek ograniczona. (2014-09-11)


Nowość!  Kamerka Pogodowa na żywo ››. Sprawdź jaka u Nas jest Pogoda. Kamerka Pogodowa zlokalizowana w Szynwałdzie. (2014-09-07)


Dożynki Gminy Skrzyszów w Pogórskiej Woli. Pierwszy dzień dożynek rozpoczął się już w sobotę 23 sierpnia a 24 sierpnia odbyła się główna część dożynek które zapoczątkowała msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Pogórskiej Woli. Następnie orszak dożynkowy przeszedł do hali sportowej ze względu na złą pogodę. Później nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych ze wszystkich sołectw, prezentacji wieńców towarzyszyła muzyka i śpiew ludowy. Część artystyczną rozpoczął zespół z Pogórskiej Woli, następnie odbyła się licytacja wyrobów lokalnych przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych miejscowości Gminy. Bardzo entuzjastycznie został przyjęty zespół Koko Afro który śpiewał piosenki w stylu Afrykańskim, dzieci bawiły się przy zumbie z panem Januszem Schetzem. Gwiazdą wieczoru był zespół Big Day który zaprezentował swoje najlepsze utwory, dożynki zakończyły się zabawą taneczną z zespołem Alternatywa. (2014-08-26)

Zdjęcia w Galerii z XIX Dożynek Gminy Skrzyszów w Pogórskiej Woli

XIX Dożynki Gminy Skrzyszów – Pogórska Wola 2014, Korowód zobacz wszystkie zdjęcia ››

XIX Dożynki Gminy Skrzyszów – Pogórska Wola 2014, Msza dożynkowa zobacz wszystkie zdjęcia ››

XIX Dożynki Gminy Skrzyszów – Pogórska Wola 2014, Obrzędy Dożynkowe zobacz wszystkie zdjęcia ››

XIX Dożynki Gminy Skrzyszów – Pogórska Wola 2014, Licytacja produktów regionalnych zobacz wszystkie zdjęcia ››

XIX Dożynki Gminy Skrzyszów – Pogórska Wola 2014, Zabawa zobacz wszystkie zdjęcia ››


Panorama - 360º dookoła Szynwałdu (centrum panoramy to pola koło Trzemesnej)


 Zobacz kanał  SzynwałdTV na YouTube. Znajdziesz tam ciekawe filmy związane z Szynwałdem, relacje z uroczystości, koncertów, festynów, świąt państwowych. Jak również dużo ciekawych filmów z innych wydarzeń między innymi sportowych i kulturalnych.

• ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ • ♦ •

Więcej informacji w zakładce   Aktualności z Szynwałdu ››